Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Állatkínzás!?


  • Please log in to reply
1317 válasz a témához

#1281 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 13. - 8:49

Katalin oldalán találtam ezt az idézetet:

 

"Megszülettünk hirtelen, egyikünk se kérte. Kérve kérünk szép jelen, meg ne büntess érte "

 



#1282 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 13. - 19:54

Ami az ügetőket illeti, erős kétségeim vannak, hogy ez jó módszer volt. 

Ha azt a vecsési cikket bárki elolvassa, onnantól kezdve nem lesz benne félelemérzet a törvény be nem tartása miatt. Egyszerűen nem eteti a lovakat (bárki mást), s ha jön egy állatvédő, és letérdel előtte, és sírva könyörög két órát, akkor nagylelkűen int: vihetitek.

 

Szerintem a sok milliót hoztak az úgy igaz, hogy amennyit hoztak, és amennyibe kerültek, annak a kettőnek a különbsége évi háromezerkétszáz forint. Jó esetben nyereségként, rossz esetben ráfizetésként.


  • ppr kedvelte

#1283 Rontó

Rontó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 632 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 14. - 1:01

hírek az ügetőkről (a kutyamentsvár fb oldaláról):

"Nagy port kavartak a két héttel ezelött menhelyünkre bekerül ügető lovak ! Rengeteg munka és energia el megy rájuk,de nem bánjuk egy cseppet sem! Minden paci átesett a vérvételen,várjuk az eredményeket és bizakodunk! Jó hír,hogy egyre többet esznek és isznak! Természetesen megfelelő ellenőrzés mellett! Elkészültünk a villany pásztorral bekerített legelővel,így minden nap egy kicsit ki mehetnek! Folyamatossan kapjuk az adományokat,zabot, korpát,lucernát ,szénát,almát,répát, táplálék kiegészítőket,vitaminokat,takarító eszközöket,ló takarókat,raklapokat,osb lapokat, segítő kezeket és a jó tanácsokat,információkat ! Ezekért nagyon hálásak vagyunk! Az istálló is folyamatossan készül ,ma például meghoztuk hozzá a palákat ! Túl vagyunk a körmölésen is ...még Ribizlit is sikerült megfogni! "

10171163_699350940187675_514866770927860

11209545_699349806854455_611626157384252

10408568_699350043521098_565550125553384

10986974_699350273521075_285430618320212

10460244_699350526854383_168088525263103

11251912_699349683521134_137820635143261

 

 

 

 

 



#1284 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 14. - 7:05

Azért nagy biznisz az állat védelem.  Kapásból összejön egy istálló egy ilyen est kapcsán.

 

Már többszőr felajánlottam legelő helyet ilyen esetben, válaszra sem méltattak.


  • ppr, melodia91 és kavpaca kedveli

#1285 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 14. - 8:14

Pont ugyanez jutott eszembe ahogy olvastam, de azt gondoltam én vagyok rosszindulatú!  :smile2:



#1286 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 14. - 8:29

Szerintem meg nem kéne fanyalogni, hanem örülni a lovak jó szerencséjének. Ez a baj, hogy jószándékú emberek is egymásnak esnek, pedig egy hajóban vannak azokkal szemben, akik ide juttatják az állatokat, meg azokkal szemben, akik közönyösek.....


  • N.C. kedvelte

#1287 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 14. - 8:35

Tegnap hallottam itt Németországabn a történetet, miszerint németek tudomására jutott, hogy az oroszoknál valahol bajban vannak lovak, nincs mit enniük, stb. Kiment egy csapat, tényleg lesújtó állapotokat találtak, azonnal döntöttek, szponzorálják a lovakat, szénát szereznek, stb. Mikor alkalom adódott, az egyik doldozóval sikerült titokban négyszemközt beszélni, aki elmondta, volt széna bőven, de a góré eladta az egészet feketén saját zsebre, ezért éheznek a szerencsétlenek.... :angry: Na, az ilyeneket kell szidni, nem egymást....



#1288 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 14. - 8:55

Van igazság egyébként a fentiben is, az állatvédők érdekes népség. A cégnél volt CSR pályázat, 1 millióra lehetett pályázni, és társadalmi munkára. (1M az anyagokra, és a cég dolgozói, rokonok, stb. mehetett építkezni pl.) 

Megkerestem vele 4 állatvédő szervezetet, lehetne kerítést, karámot, kifutót építeni belőle, vagy akármit. Konkrétan lesz@rták, pedig csak annyit kértem, hogy szedjék össze mi kell, fotózzák le a helyet. 

Amikor meg van valami hasonló, megy a sipákolás, hogy jaj, kell pénz. Megpróbálnak megmenteni minden fél lábbal a sírban lévő állatot, százezrekből, amiből lehetne rehabilitálni olyan állatokat, akinek könnyen lehet gazdát is találni. (ok, van, hogy bejön, és akkor ők a hősök, meg kik vagyunk mi, hogy mérlegeljünk) De ha meg így van, akkor miért sz@rnak rá, hogy megpályázzanak egy ilyen lehetőséget? 



#1289 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 14. - 10:43

Igen, tényleg bosszantó. Sőt, felháborító. De miért lennének ők mások, mint a többi ember, okosabbak, stb, stb. Csak, mert mi azt szeretnénk? Meg ne vegyünk minden "állatvédőt" egy kalap alá. Nem védem őket, nekem nem rokonaim, de ott is van biztos értelmes, szorgalmas, meg buta, lusta :unsure:


  • N.C. kedvelte

#1290 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 14. - 13:40

A legtöbb elvakult, az a baj. 1-2 helyre beleláttam már, és nem is igazán tudják, hogy kéne üzemeltetni egy alapítványt, konkrétan hasonló elveken, mint egy céget. Sokszor az elvakultság, és a hozzánemértés miatt szórják a pénzt, a szándék jó, de az út rossz. Nem akarok senkit köpködni, mert kell, hogy legyenek, az állatokért, de a működtetést át kéne gondolni. A külföldi szervezetek jóval profibbak ilyen szempontból, sokat lehetne onnan tanulni. 


  • endy.papa kedvelte

#1291 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 15. - 10:33

Van jócskán elvakult is. Múlt év elején sportot űztem belőle, hogy hatszor visszamentem egy facebook posztra, ahol az volt a téma, hogy az utcán végigmenő és a kutyás kertekbe húsdarabokat dobáló öregasszony nyilván csak mérgezheti a kutyákat, de elvittünk egy húst, és pár napon belül lesz eredmény, aztán akkor nemcsak a nyálunk fog habzani, hanem az öreg néne kifolyt vére is vagy ötvenen ebben a stílusban. Hónapokon keresztül kérdeztem, mi a helyzet a laborral? Nem válaszoltak, nyilván felsültek (nyilván az utca kutyái sem haltak bele semmibe), de azt bevallani nem egy magyaros tulajdonság.


Edited by Ernest, 2015 május 15. - 10:34.


#1292 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 15. - 14:43

Cav, szólj, ha újra kerítést akarsz építeni!!!

Nekem nagyon kell, iszonyat rám szálltak a jóakarók. 

 

A húsdarabosnak nem örülnék én se, okulva a 9 eltemetett kutyámból. :angry:  Akkor is, ha tíz husiban nincs, még a tizenegyedikben lehet. 

Bár én is etetek egy szerencsétlent, de mikor rám ordít a tulaj vagy napokra bezárják az éhező kutyát, nem tudok mit tenni,gondolatban  temetem az állatot. Nincs megoldás, az állatvédők szrnak rá. 

 

A kulturált magatartás az lenne -ahogy az ismerőseim teszik - , kihozzák a maradékokat és megkérdeznek, odaadhatják - e a blökiknek. 

De M.o. nem a kulturált megoldásokról hírös, általában.



#1293 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 15. - 15:34

Cav, szólj, ha újra kerítést akarsz építeni!!!

Nekem nagyon kell, iszonyat rám szálltak a jóakarók. 

 

 

Mikor építettem én kerítést? :D 

 

Terveket kell készíteni, és min. egy hétvége a kivitelezés, ha van még 5-6 értelmes, erős, okos, ügyes ember aki segít. Az anyag meg sokba kerül, vagy qrvasokba, attól függ, milyenre kell megcsinálni. Akácoszlopok, sarkokra merevítéssel, horganyzott huzal plusz szalag/zsinór. 



#1294 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 15. - 20:35

Hát ne menj motivációs trénernek.....


  • Kistáltos kedvelte

#1295 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 15. - 20:44

Lehet, ezért nem akart a 4 állatvédő szervezet se.  :gm:



#1296 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 16. - 5:16

Realista vagyok, ha most azt mondanám, hogy ketten összedobjuk fél nap alatt ötezerből, jobb lenne? :D Ha jót akar az ember, az sokba kerül, és kell segítség, különben megszakadunk. Amit Isaszegen csináltunk, abban is majdnem megszakadtunk, pedig ott volt ember, és az oszlopok is megvoltak jórészt. Csak a huzal, szigetelők, feszítők, egyebek 100e felett voltak. 600m körül volt, 3 kapuval, pár kanyarral. Ha oszlopok is kellenek, annak darabja 1500 körül lehet. Ha 4-5 oszlopnál többet kell elrakni, kell a talajfúró, vagy traktor, vagy valami, kézzel kiásni túl sok idő, energia. 

Számold össze a hosszt, és hogy hány helyen kell megtörni kanyar miatt, hány kapu kell, stb. 



#1297 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 16. - 6:51

Kistáltos, nálunk is jár ki egy öreg, és szórja be a maradékot a házörzőmnek, ezerszer kértem már, hogy ne tegye, adja oda apámnak, akivel spanok. Ilyenkor megsértődik, de sajna nem végleg, és 2 hét múlva megint szórja.

Már gondolkodtam rajta, hogy megmondom neki, van itt egy kis kimaradt totális gyomirtám, beönthetem-e a kertjébe a kerítésen keresztül. :dev:



#1298 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 16. - 15:41

Látom, nem vettétek a lényeget... Nem arról volt szó, hogy valaki eteti az állatokat, és ez nem jó.

Hanem arról a határozott hozzáállásról, hogy aki eteti az állatokat, az csak állatgyilkos lehet.



#1299 canossa

canossa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 130 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 16. - 15:53

Ernest jó szándékból is okozhat valaki nagyon nagy bajt. Az előző helyen ahol tartottam a lovakat a lovasoknál szokás volt, hogy egy csomó száraz kenyeret hoztak és adták a kedvenc lovaiknak. Kifejezett harcomba került míg el tudtam érni, hogy ne adjanak nekik. Más ha répát, almát hoznak. Én más tulajdonában lévő állatnak nem adok enni. Ha több kaszált füvet vittem ki, akkor is megkérdeztem, hogy bedobhatok-e a lovainak.


  • Kistáltos és Fifikusz kedveli

#1300 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 16. - 20:05

Én Kistáltosra reagáltam résztvevőleg. Ami a korábbiakat illeti, igen, állatvédők között is sok borult van.



#1301 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 17. - 14:38

Canossa, látom, te sem vetted a lényeget... Ismétlem, én nem arról beszélek, hogy aki etet, az tehát illetéktelenül, ostobán, gonoszul, megrögzötten, érthetetlenül :D de amúgy "etet", hanem arról, amikor azt, aki etet, tehát etet, tehát táplálékot ad, tehát nem nyuvad bele az etetett utólag, azt azonnal, kifejezetten, egyértelműen, tárgyalás nélkül, valamint rögtön gyilkosnak könyvelik el.

 

Én nem tudom, hogy kéne világosabban megkülönböztetnem a kettőt, de szerintem az etető és a mérgező az nem ugyanaz. :D 



#1302 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 17. - 16:39

Etetni engedni - nem engedni? Nem egyszerű kérdés.

Van jóhiszemű és rosszhiszemű jogcím nélküli etető.

A végeredményt illetően viszont teljesen mindegy, hogy előre megfontolt aljas szándékból elkövetett (akár halált) okozó veszélyeztetés vagy "foglalkozás" körében (mármint etetés) elkövetett (akár halált) okozó gondatlan veszélyeztetés eredménye lesz a jószág károsodása.

Mint kutyás, és is haragszom, ha jön valaki és a kapuban elkezdi etetni az ebeket. Az etetésnek megvan a helye, mindenkinek van saját tálja, ott kell sorban állni az előkészületeknél (ülve csak a fegyelmezettek tudnak várni), majd a személyre szóló etető helyen ülve várni a felszolgálást. Több kutya esetén komoly galiba lehet az össze-visszságból.

Arról nem is beszélve, ha valaki nem kis munkával rászoktatja az ebecskéjét, hogy mástól nem fogad el kaját, nem szed fel, annak nagyon sok munkáját lehet így tönkre tenni.

Lónál is vannak nálam megszorítások. Én tartom a lovat. én vagy a megbízottam az én útmutatásom alapján etet.

Nem szerencsés, ha a patairhagyulladás-érzékeny póninak fél órán keresztül tépkedik a friss lucernát, mert olyan jóízűen eszi. Kenyeret nem kapnak rendszeresen, így az is okozhat gondot, ha az erőszakosabbja egyedül eszik meg egy egész szatyornyit.

Ez úgy korrekt, ha az etető előtte egyeztett a gazdival.

Példa: Medvefarm, mézetetés. A medvék imádják, de vasárnapra már akár több száz kiló méz után nem hajlandóak lenyalni a fakanalat. No, hogy ne hozzuk hiába, adjunk a farkasoknak. Azok közül is van, amelyik megeszi, másnapra meg rájön a vékonyfosás. A gondos "állatvédők" pedig tízpercenként ugratják a gondozókat, hogy beteg a farkas.



#1303 ancsapancsa

ancsapancsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.894 hozzászólás

Közzétéve 2015 május 26. - 23:58

Ezzel a kutyaetetéssel probléma van.
Lehet,hgy tíz alkalommal jószándékú ember ad kaját a kutyának.11.alkalommal meg másvalaki nyugodtan lemérgezi.A mi falunkban a mérgezés igen nagy divat például.

#1304 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2017 október 8. - 18:20

Azért ez kétségbeejtő....

 

"Egy brit szamárvédő társaság szerint a szamarakat gyakran brutális módon ölik meg, éheztetik, hogy könnyebben megnyúzhassák őket, és sok eladott állat lopott."

 

http://index.hu/kulf...rai_kina_miatt/



#1305 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2017 október 8. - 22:03

Szerintem ebben az egészben nem az a legrosszabb, hogy hogyan bánnak velük levágás előtt. Hanem hogy milyen őrületes, határokon és ezer km-eken átívelő hatása lehet egy ilyen "dilinek". Hogy egész népcsoportok napi megélhetése, szó szerint a szájakba jutó falat kerül veszélybe mások divathóbortja miatt.



#1306 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2018 március 21. - 22:05

egy csepp remény....

 

https://index.hu/min...rmekereskedest/



#1307 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2018 május 5. - 12:45

https://index.hu/bel...a_lelo_megnyuz/



#1308 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2018 május 6. - 8:46

Erről nekem különvéleményem van. Idézek a lovastól: "Ráadásul a pálya is alkalmatlan az efféle versenyek megrendezésére, túl szűk, füves."



#1309 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2018 május 6. - 12:56

No most akkor mi volt az állatkínzás?

1. A sérült ló leölése (altatás, lelövés)?

2. A verseny azon körülmények közötti megrendezése?

 

A cikkben több részről is található ellentmondás.

"A videó helyszínén, a nő elmondása szerint Sarkadtól egy kilométerre, Sarkadkeresztúr felé egyébként több állattetem is van, egy csikó például simán egy konténerbe van betéve, de vannak vaddisznók is. Úgy tűnik, egy illegális állattemetőről lehet szó."

"A Beol.hu beszélt a sarkadi önkormányzattal, ahol azt mondták, a velük szerződésben álló ATEV Zrt. pénteken szállította el a ló tetemét a sarkadi gyepmesteri telepről, miután jelezték nekik, hogy a telep megtelt."

Az "illegális állattemető" nem igazán igaz, mert temetetlen tetemekről szól a beszámoló. A konténer jelenléte sem az illegalitás jele. Ha gyepmesteri telep, a kerítés szerintem feltétel. Ha nincs kerítés, max egy gyűjtőhelyről lehet beszélni.

 

Az állatorvos elmondása életszerű.

"A baleset után az állatorvos azonnal megvizsgálta a sérült lovat, és egyeztetve a lótulajdonos képviselőjével az elaltatás mellett döntött."

A Nemzeti Vágta Szervezőbizottsága a közleményében nem az elaltatás tényét közölte, csak azt, hogy az illetékesek az elaltatás mellett döntöttek.

 

Ha a versenyszabályzat a pálya felületére,talajára ilyen konkrét előírást tartalmaz, akkor a szerződés szövegezője, megkötője (a NV részéről) a szabályzat felülbírálásával (tehát szabálytalanul) ír elő enyhébb feltételeket (a homogén pályafelület előírásnak a reptér beton kifutója vagy az autópálya bitumenje is megfelel).

 

Az, hogy a tetemnek mi a sorsa, egy külön kérdés. Hivatalosan lehet fehérjefeldolgozás (vágóhíd, ATEV, ragadozókkal feletetés), esetleg tudományos-ismeretterjesztő célú felhasználás (preparátum). Ha pedig a döggyűjtőhelyet, (régebben dögkutat) az emberek egy csoportja vágóhídként kezeli, az nem a tulaj, versenyszervező, állatorvos megoldandó problémája.

 

Az írás valós problémákat feszeget, de kicsit hatásvadászra sikeredett.



#1310 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2018 május 6. - 14:19

Az lehet, hogy nem a megfelelő oldalra raktam fel.

 

De:

1. Amennyiben az igaz , hogy a lovat nem a helyszínen altatták el / lőtték le, hanem szállították - az állatkínzás.

2. A 'Vágta' előfutamainak talaja esetenként kimeríti az 'állatkínzás' és/vagy veszélyeztetés fogalmát.

 

Az írás szerintem is valós problémákat feszeget, azonban én  - azt figyelembe véve, hogy a hivatalos előírásoktól; vagy "csak" a korrekt, szakszerű, józan ésszel is elvárható eljárástól milyen távol van a gyakorlati végrehajtás - nem tartom túlzónak.



#1311 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2018 május 6. - 23:06

https://www.beol.hu/...eseket-1281783/

Ez egy frissebb BékésOnline cikk az ügyről.

 

https://444.hu/2018/...tult-lo-ugyeben

Ez meg a 444 egy korábbi összefoglalója.

 

Úgy összességében számos, a 21. századi Európával nehezen összeegyeztethető dolog van az ügyben, az engedéllyel rendelkező (!!) dögtelepen uralkodó állapotok csak egyik a sokból. (A kerítés és az őrzés hiánya egy dolog; az, ahogy a videón látható módon a puszta földön elszórtan hevernek a tetemek, számomra sokkal meredekebb; már csak járványvédelmi szempontból is.)

Az, hogy a nyílt lábszártörött lovat mégis mi az úristenért kell - ha benyugtatózva is - élve szállítani a telepre, józan ésszel felfoghatatlan. Ugyanakkor a helyben nyilván nagy médiafigyelmet kapó vágta-előfutamon, számos néző meg - gondolom - az összes helyi potentát jelenlétében el tudom képzelni, hogy az ott lévő, esetleg ilyen csinnadratta közepette való munkához hozzá nem szokott kolléga visszarettent a "nyilvános kivégzés" végrehajtásától, és emiatt döntött a szállítás mellett.

 

A Vágta körüli cirkuszokat mérsékelten követem figyelemmel, de a korábbi évekből amennyit hallottam az alapján nem csak az előfutamok hanem maga a budapesti záróesemény pályája is messze van az ideálistól - szűk hely, éles fordulók, csúszós talaj...


  • fafaragó kedvelte

#1312 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2018 május 7. - 11:44

 

 

A Vágta körüli cirkuszokat mérsékelten követem figyelemmel, de a korábbi évekből amennyit hallottam az alapján nem csak az előfutamok hanem maga a budapesti záróesemény pályája is messze van az ideálistól - szűk hely, éles fordulók, csúszós talaj...

 

Sose értettem, hogy ha van egy sportág, amihez többszáz év alatt kialakult minden feltétel (pálya, lófajta, szakember, felszerelés, stb, stb.), akkor miért kell erőltetni olyan körülmények között, amik tökéletesen alkalmatlanok rá....?  :unsure:

Főként, hogy amúgy meg adott lenne minden normális galopp versenyekhez - galopp pályán, telivérekkel, zsokékkal, stb.



#1313 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2018 május 7. - 13:17

Az "nemzetközi" standard.

Az szerintem nem baj, ha lehetőséget kap adott versenyfeltételek között "nem célszerszám" próbálkozó is. A TV-ben sem csak Kazinczy-díjasok a bemondók (néha már akár az emberkínzás is felmerülhet).

A nagy sebesség elérését célul tűző verseny pályájának kialakítása erősen kompromisszum kérdése. A látványosság fokozása általában a kockázat növekedését eredményezi (lásd rallye-pályaverseny-bukótér...). Aki elindul egy versenyen, az elfogadja a szabályokat. Ha a rendező nem tartja be az előírásokat (pl. pálya talaja), akkor nem kell elindulni, vagy utólag az "eredményt" tudomásul kell venni. A látványosságra pedig szükség van (ez már közéleti kérdés), amit a meghatalmazottak már régóta tudnak (panem et circenses). A mai versenyzők amolyan modern gladiátorok (a kérdés, hogy mikor, mennyire önként vállalják a megmérettetést), az autó, motor, fegyver, ló... pedig egy eszköz ehhez. A minél jobb eredmény elérése (gyorsaság, súly, magasság, mélység...) minden időben kockázatokkal járt.

Az utólagos "jogászkodás" pedig könnyebb dolog, mint akkor, ott az adott körülmények között pillanatok alatt dönteni.

Az adott esetben a sérült, korházba került, döntésképtelen helyzetben levő lovas képviselője ott volt a helyszínen és az elmondottak alapján, leírtak alapján beleegyezett a történtekbe (a tetem elhelyezéséig!). Ha akkor, ott elkezdenek jogászkodni, papírozni, aláírogatni, tanuzgatni, akkor az egész sokkal tovább tartott volna, a ló szenvedését hosszabították volna meg vele. Az lett volna még állatkínzás. Az eljáró állatorvost érdemes meghúzkodni, legfeljebb a következő hasonló rendezvényre nem fognak jelentkezőt találni vagy csak olyant, hogy legyen ki a papír. Egy jól végrehajtott fejlövés egyébként a leggyorsabb módja a sérült (állat) szenvedéseinek megszüntetésére. Az megint érdekes kérdés, hogy a humanitárius okból elvégzett életelvétel humanitárius okból (nézők, látogatók, versenyzőtársak, szemlyzet...) hol történik. Ha a helyszínen, azért, ha elszállítás után, akkor azért lehet megróni a döntéshozót. Melyik ujjam harapjam? Hol a "cirkusz" határa? (Ugye ismerős a probléma többes sérültes esemény helyszínén a sérültek ellátásának sorrendje?)

 


  • fafaragó kedvelte

#1314 furiosojr.

furiosojr.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.299 hozzászólás

Közzétéve 2018 május 8. - 8:29

 

 

 

A Vágta körüli cirkuszokat mérsékelten követem figyelemmel, de a korábbi évekből amennyit hallottam az alapján nem csak az előfutamok hanem maga a budapesti záróesemény pályája is messze van az ideálistól - szűk hely, éles fordulók, csúszós talaj...

 

Sose értettem, hogy ha van egy sportág, amihez többszáz év alatt kialakult minden feltétel (pálya, lófajta, szakember, felszerelés, stb, stb.), akkor miért kell erőltetni olyan körülmények között, amik tökéletesen alkalmatlanok rá....?  :unsure:

Főként, hogy amúgy meg adott lenne minden normális galopp versenyekhez - galopp pályán, telivérekkel, zsokékkal, stb.

 

A Palio is több száz éves hagyományokkal bír Siena főterén. Ott még nyereg sincs a lovakon.

 


Edited by furiosojr., 2018 május 8. - 8:35.


#1315 furiosojr.

furiosojr.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.299 hozzászólás

Közzétéve 2018 május 8. - 8:50

https://www.google.c...bih=903#imgrc=_



#1316 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2018 május 8. - 8:59

Bikaviadal, Pamplona...?
Szinte minden népnél található olyan játék, ünnepség, szokás, ahol az állat húzza a rövidebbet (akiket nem kérdeznek meg erről). Ez szerintem a fennmaradás, párválasztás, hatalomszerzés rituáléinak egyik része. Valahogy ezek szinte mindig kapcsolódnak a napi megélhetést biztosító feladatokhoz (megküzdeni a bikával; utolérni zsákmányt, ellent; lovat "betörni"; repülő, futó zsákmányt elkapni, megszerezni; fókabőrt elrágni; ...). A gyorsabb, erősebb, ügyesebb kitűnik a többi közül, könnyebben talál párt. A nőnemű és a hímnemű másként van bedrótozva. A másodiknak fontos a minél többet hagyjak magamból, míg az elsőnek a világrahozott utódok felnevelése is fontos. Kivételek természetesen vannak, de ott lehet kutakodni a környezet és életfeltételek között, hogy miért.

#1317 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2018 május 8. - 9:59

Én magamnak körfolyosós vitastílusnak hívom a:

- szomszédasszony, a maga gyereke kiverte a rongylabdával a konyhaablakom üvegét!

- a maga férje meg két hete végighányta a lépcsőházat!

jellegű "érvelést".

Szerintem egyik sosem nullázza a másikat.

 

Amit nem akarunk észrevenni, az az, hogy ez egy össznépi játék. Mint a veronai buszbaleset. Nívójában igen gyenge dicsőségért (hát majd jól felrakom a facebookra, oszt irigykedik mindenki) hajlandóak vagyunk kockáztatni, és ha általunk szeretett lény sérül bele, akkor elkezdjük tolni a sűrű levet mások felé, amíg magunk is elhisszük, hogy mi nem hibáztunk, illetve az volt a legkevésbé súlyos az események láncolatában.

Miközben naponta, és egy évben 365 nap van, ülnek fel fakezűek, félrevezetettek és mások fájdalmára érzéketlenek a lóra. Múltkorjában voltam egy versenyen, és komolyan azt vártam, hogy a hangosbemondó rögtön kizárja a lovast, de néma maradt. Olyan büntetésbeli belecsengetéseket és befordított sarkantyúval oldalbabökéseket tán még életemben nem láttam. Így utólag eltűnődöm azon, hogy a száma végeztével a pályáról lejövő kedves ifjú hölgy, aki akkorát belerántott a ló szájába, hogy a csattanást a fél megyében lehetett hallani (de nem ám keserűségből, indulatosan, hanem félmosollyal, mert ez olyan természetes volt neki, mint a levegővétel), vajon felrakja a facebook oldalára az együttérzésre felhívó képet?

Persze, hogy néma maradt a versenybíróság, hiszen ha elmarad a versenyző, elmarad a verseny, és akkor elmarad a bírói díjazás is.

Az már csak hab a tortán, aki arra képtelen, hogy csuklóból pálcázza a lovat, az ütéshez kiviszi a kezét oldalra, és mintegy mellesleg rántja meg a szárat is. :D

 

 


  • izland és fafaragó kedveli

#1318 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2021 január 28. - 10:00

Mérföldkőhöz érkezett az állatvédelem: megalakult az Állatvédelmi Központ
  • N.C. kedvelte