Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Puszták Népe


  • Please log in to reply
395 válasz a témához

#41 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 28. - 21:51

idézet:
Láttam Gödöllõn olyan íjászbemutatót, hogy legszívesebben odamentem volna a frotir köpenyeshez,... aztán lecsitítottam magam. [/QUOTE]Az illetõ "frotír köpenyest" Van szerencsém személyesen is ismerni, sõt jóban is vagyok vele. Leggyakrabban az õ versenyeit látogatom (résztvevõként), és a bemutatót is jópárszor láttam már, nem beszélve a Sóskúti bemutatójáról ami kifejezetten látványos volt. Ezek után gondolom egyértelmû, hogy egy kicsit védeni akarom. A tudására se lehet semmi szavam, hisz jobb nálam a sportban, többet tud szokásokban.Ja és mellesleg én is ugyan azzal a személlyel tervezem megvarratni a leendõ kaftánom, mint aki az övét varta (csak az illetõ még nem tud róla :D )Az illetõ ráadásul ésszerû feltételekkel nyújtana gyakorlási lehetõséget is, csak még ezzel sem tudok élni :( !
idézet:
Csak sajnálom, hogy nem elég meggyõzõek. Kár, hogy az "indiánok" és cowboy-ok többet tesznek a hitelességükért, mint a mi embereink. Nemcsak a külcsínt értem ez alatt! [/QUOTE]De nekünk azért csak kevesebb tény áll rendelkezésünkre.
idézet:
Nem is számolom össze egy komplett hagyományõrzõ felszerelés árát, mert kiderülne, hogy ócsóbbé kapsz egy új autót. [/QUOTE]Még nem próbáltam ki, de ha az ember tudja, hogy mit hol hogyan és mire akar (nem csicsás cuccot, és amit lehet nem boltban véve), akkor kb 100-ból kijöhet a nyereg, kantár, ruházat fegyverek. Legalábbis ezzel áltatom magam mostanában, bár egyenlõre ennyim sincs a dologra. Ja és kantárt valószínûleg mellékúton szereznék, ugyanis marhára tetszik az a Mongolóliából hozatott füstölt bõr kantár, amiben ha jól láttam egyetlen szál varrat nincs. -de azért ezt még megnézem egyszer.

#42 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 28. - 22:01

NauTILUS,Ha ennyitõl nem lettél okosabb, és nem érzed a lelkét a dolognak, talán nem én vagyok a legmegfelelõbb személy, aki a Te szinteden ezt el tudja magyarázni, nagyon sajnálom.Esetleg más megpróbálja majd helyettem.Ha netán igazi választ akarsz, akkor utazz le a völgybe, keresd Kassai Lajost, vegyél néhány lovaglóleckét tõle, és akkor talán okosabb leszel. Vannak nyíltnapok is nála. Esetleg kérj meg egy öreg csikós embert, mutassa meg, hogyan kell menetközben felpattanni egy lóra. Ha még ekkor sem érzed a magyar virtust, Pákozdon minden esztendõben lejátszanak a magyar huszár hagyományõrzõk egy csatajelenetet. Mivel Somogyi Gyõzõt jól ismerem, oda még be is tudlak protezsálni a lovaddal együtt.Talán ha kifejtenéd, hogy miért volt kár beleszólnom, a mi alkalmasabb a szabadidõ lovaglásra, címû kérdésköbe, megköszönném. Bár ebben a topikban erõsen off lenne a válaszod.

#43 Guest_Ken Tacky_*

Guest_Ken Tacky_*
  • Guests

Közzétéve 2003 október 28. - 22:06

idézet:
Eredeti szerzõ: NauTiLUS: Akkor ugy tunik szamomra, hogy a western vs angol stilus vitaba kar volt beleszolnod... A tortenelemi idezeteket koszonom, de ettol okosabb nem lettem. [/QUOTE]:mad: Nem szándékom beleszólni, de nekem ez a válasz erõsen bicskanyitogató volt!Én a helyedben inkább KOMOLYAN megköszönném, hogy FH válaszolt neked, és kifejtette azt, amit tud errõl a témáról. Ha nem tetszik, az más tészta, de ezért nem kéne nekiesni, és pláne nem kéne kioktatni hogy hova miért, vagy miért ne írjon! Ez az maradjon az Õ dolga, rendben??

#44 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 28. - 22:19

Artin,Akirõl én beszéltem, az ráadásul farmerban volt és Nike edzõcipõben. Megjegyzem nagyon fontos lenne törekedni a korhû viseletre. A nézõk, az emberek ebbõl kapnak információt és nagyon nem célszerû õket vakvágányra vezetni. Tudom, hogy például Kelemen Zsolt egy nagyon kiváló kézmûves, rendkívüli harcos igényesen elkészített öltözékben és felszereléssel, ragyogó bemutató mûsorral. Talán még arra sem vagyok érdemes, hogy kiejtsem a nevét. De akkor is keveri a történelmi korok viseleteit. Innentõl pedig kicsit hiteltelen. Sokan, mint a honfoglaló kommandósok úgy néznek ki. Hidd el nem csak a technikai tudás számít. Vannak lovasíjászok akik hátitegezt használnak, és nem lehet meggyõzni õket arról, hogy körömnyi leletanyag sem árulkodik õseinknél efféle tárgyakról. Ha pedig valamit érdemes csinálni, akkor azt érdemes jól csinálni.Nem az a lényeg, hogy mennyibõl jön ki a felszerelésed. Hanem az lenne a jó, ha ezeket bárki besétálva egy megfelelõ üzletbe meg is tudná vásárolni. Ekkor érezném azt, hogy Magyarországon élek.

#45 NauTiLUS

NauTiLUS

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 461 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 28. - 23:57

Nagyjabol en is ismerem a Feher Taltos altal felsorolt tortenelmi emlekeket. Viszont erzesem szerint ugy beszelni egy lovaglasi stilusrol (sot erzesem szerint egybol 3-rol), hogy a latvanyon tul csak halvany segedfogalmai vannak ertelmetlen. A hagyomanyorzes mas dolog, az dicseretes. De csolatas nem az. A lovam meg ugy erzem jol erzi magat westernben, es a celjaimnak megfeleloen halad a kepzese. Viszont elonyben vagyok Feher Taltossal szemben, mert tudom mi a celom Posted Image ?Szerettem volna leirva latni, mi az ismerve egy nomad/osmagyar "stilus" szerint kepzett lonak? Gondoltam erre azert csak kapok valaszt. Nekem nem tunt bonyolult kerdesnek.

#46 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 8:43

Hát igen,... Edison részletesen elmagyarázta a grófkisasszonynak, hogyan mûködik a villanyizzó. Fertályóra múlva a kisasszony csak ennyit fûzött a dolgokhoz: Edison, már mindent értek, csak azt nem, hogy azon az irtózatosan vékony fémszálon keresztül hogyan folyik a petróleum. :(

#47 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2003 október 29. - 9:00

Ha szeretne õsmagyarkodni, nem mondhatod meg neki, hogyan tegye. Biztosan a kombojok között se tökéletes az összhang, õk is le-le szólják egymást. Talán közöttük tökéletesebb az egyetértés, mert rájöttek, hogy nem a felszerelés a lényeg, hanem a lovak és egymás közelsége.Miért nem lehet összehozni egy nomád túrát? (ez egy költõi kérdés volt) Azért, mert a "nomádok" folyton egymást kóstolgatják. Szerintem mindenki csinálja, ahogy jó neki, ha talpig lószerszámba akar öltözni, akkor hajrá! Túra közben úgy se az számít, hogy kinek milyen a süvege, hanem hogy mi van a laposüvegben. Aki jár túrázni az tudaja, akár nomád, akár tatteros, akár komboj.

#48 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 9:50

idézet:
Eredeti szerzõ: Mongol: Ha szeretne õsmagyarkodni, nem mondhatod meg neki, hogyan tegye. Biztosan a kombojok között se tökéletes az összhang, õk is le-le szólják egymást. Talán közöttük tökéletesebb az egyetértés, mert rájöttek, hogy nem a felszerelés a lényeg, hanem a lovak és egymás közelsége.[/QUOTE]Stimmel!Mikor szombaton valahol fejér megyében betértünk egy kis falusi élelmiszerboltba reggel, kicsit furcsán nézett ránk a bótos mikor tollat kértünk a lottó szelvény kitöltéséhez! Ugyanis minden volt nálunk csak erre nem gondoltunk.Mer a kombojok se gondolhatnak elõre mindenre. De nem kerültek elõ a coltok! :D

#49 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 10:03

RC!Jól kombinálok, hogy a 20 éves méned 17 éve nálad van? Ez óriási! Akkor õ ha ránézel, már tudja mit akarsz. Posted Image Írd meg kérlek a sztoriját a lónak, ha nem terhellek vele.GL

#50 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 10:33

Gumilovas!Má régóta készülök rá de az egy nagy történet. De megteszem majd a saloonban. :D

#51 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 10:35

idézet:
Eredeti szerzõ: Mongol: Túra közben úgy se az számít, hogy kinek milyen a süvege, hanem hogy mi van a laposüvegben. Aki jár túrázni az tudaja, akár nomád, akár tatteros, akár komboj. [/QUOTE]Mongol! Ezeket a beírásokat annyira szeretem. :D Teljesen lényegretörõ.Azért azt mindenki elismerhetné, hogy a túrához a legfontosabb kellék a KOBAK! :D

#52 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 14:18

Hát persze, hogy a kobak!Vagy ki szeretne lenni "A fej nélküli lovas"?? :D Szerintem a topik megnevezése, miszerint "puszták népe", ma már inkább Mongóliáról szólhatna.Hagyományõrzés? Olyan szépen hangzik..de halad a Világ elõre, elsöpörve ezeket. Vagy a fejlõdéssel tartasz, vagy lemaradsz. Ha lemaradsz már számkivetett leszel, nincs meg a helyed, ezáltal nem fogod tudni jól érezni magad. a többiek között.A hagyományõrzésben az lenne az igazi, ha nem itt beszélnétek róla hanem csinálnátok!De nem úgy, hogy hétvégente kimegyek a lóhoz,és pl. akkor na, ijászkodjunk egy kicsit, vagy évente x alkalommal bemutatózunk. Akkor éljetek jurtában, egyetek szárított, vagy nyers húst, fejjél kancát, birkát stb. csinálj szabadtûzön kenyérfélét és ilyenkor a hidegben aludjatok a subán, vagy pokrócon, ne a meleg fûtött szobában.Magyarországon 1 emberrõl tudok, aki tényleg így él, de nem hangoztatja, hogy Õ mennyire hagyományörzõ!! Õ dr.Magyar Gábor, aki itt Tahitótfalun él teljes nomád életkörülmények között a feleségével Papadimitriu Athinával és gyermek(ei)ével és számtalan állatával.Õ mesélhetne milyen a nomád élet.De még ehhez is kellett valami anyagi áldozat (emberirõl nem beszélek, hisz szabad akaratukbõl élnek így), hogy tudja úgy élni az életét ebben a modern világban ahogy Õ(k) szeretnék...a kérdés, hogy meddig?Ha, pedig a hagyományõrzés csak annyiból áll, hogy talán meg tudjuk mutatni az újkor emberének, gyerekének milyen volt az lovasélet párszáz évvel ezelõtt, a mai fiatalság úgysem fogja a kényelmes életét feladni, hogy folytassa mindezt.Ez is el fog tünni egyszer, mint rengeteg dolog az idõk folyamán.Ezt már nem lehet visszafordítani!Minden kornak, stílusnak megvan a maga szelleme. Mivel a western, vagy a klasszikus angol lovaglás a mai napig ûzhetõ, csinálható, ÉLHETÕ!, addig a teljesen nomád pusztai lét, már nem.És nem hiszem, hogy a mai lovasember többsége, aki hetente x órát dolgozik azért, hogy legalább hétvégenként a hobbijának élhessen, mondjuk 100 kg harci vértben, vagy a bokáját verõ karddal, hátát verõ tegezzel, nyíllal akar kikapcsolódni amikor van rá ideje.

#53 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 14:58

Még valami:Mikortól számít hagyománynak??Ugyanis az igazi, régi westernben is már csak a jó (vagy jónak itélt) dolgokat vették át a mai emberek. Nem állatkínzó módjára törik be a lovat, mint anno, pedig ez is hagyomány lehetne.Vagy az ókorban szöges zablákat használtak...az is hagyomány lehetne és a mai szemmel elitéljük és szörnyûlködve nézzük a múzeumban, hogy uramatyám milyen drasztikus, kínzó eszközöket vetettek be a ló megfékezésére.Nem hiszem hogy a magyarok (hunok) mások lettek volna. Akkoriban csak ilyen drasztikus eszközök álltak rendelkezésre. A huszárok már megint jóval utánuk éltek..Most megint feltehetném a kérdést: mikortól számoljuk a hagyományt?Ekkor a lovak csak használati tárgyak voltak.Vagy a mongolok, a mai igazi puszták népe, a mai napig ráülnek a kis pónira, aztán addig verik, míg meg nem adja magát, ugyanakkor a lovakat meg is eszik, bõrét, mindenét felhasználják...Akkor megintcsak a számunkra látványosabb és kényelmesebb részét választjuk csak a hagyomány nagy kosarából.Ez ugyanúgy csak részleges, mint pl. a western stílus.Mert itthon sem hajt senki marhacsordát (kivételek pedig vannak!), csak a lova és a saját kényelmébõl választja ezt a stílust mert ez felel meg az egyéniségének.Ezért nem lehet (kell) egyik stílust sem ráerõltetni a másikra (próbálkozni lehet), kioktatni meg végképp nem.Ha pedig egyes irányzatok (stílusok) a halálukon vannak, azon max. el lehet gondolkozni, miért?Mert betört az angol, vagy weszkóstílus?Szerintem nem!Ha pedig az emberek többségének az a másik kettõ jobban fekszik, akkor baj van a harmadikkal. Aemrikába is betörtek a spanyolok, ha nem törtek volna be, nem lettek volna a musztángok. stb..stb..Ebbõl akár politikai kérdést is lehetne csinálni, az is benne van minden hagyomány halálában! [ Október 29, 2003, 14:17: Az üzenetet átszerkesztette: Ilusta ]

#54 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 15:25

Ilusta,Érdekes amit írsz. Azon nem gondolkoztál esetleg, hogy maga a lovaglás is hagyományõrzés. A motorizáció a gépek szükségtelenné teszik a lovat, nincs mese. A lovasversenyek is feleslegesek mert ott a Forma1, a motocross stb. Ha valakinek van egy hobbija, az abban nyugalmat, örömöt és megértést talál. Tudom, hogy itt a digitális fényképezés kora, azért kíváncsi leszek, hogyan gyõzöl meg egy festményeket gyûjtõ embert, hogy a Munkácsyk helyett akasszon fel egy-két fotó, mert az realisztikusabb.Ilusta, mindenre igaz, hogy csinálni köll a dolgokat, nem beszélni róla, de azért az igére is szükség van hidd el. Megnyugtatlak, hogy nem csak Magyar Gábor él nomád körülmények között e honban, bár véleményem szerint nem az õ útja járható egyedül. Igazándiból, pedig õ sem nomád, mert egyhelyben lakozik. Én csak egy iciri-piciri hétvégi hagyományõrzõcske palánta vagyok, és örömömet lelelem a dologban, anélkül, hogy bárkit lebeszélnék a számítástechnikáról, vagy rádiótelefonról, mondvaán, hogy az hülyeség. Azért én is használom e kor vívmányait.Manapság mivel nincsenek harcok ezért a vértezet tényleg felesleges, fizetett bemutatókra való, nem az erdei lovas túrákra. Õseink sem jártak egész nap, egész esztendõben teljes harci díszben, egyszerûen csak élték a szokványos hétköznapjaikat, úgy mint mi. A western lovaglás is hagyományõrzés és akkor klassz, ha látvány is van benne. Biztos lehet azt is patacipõben és bézbolsapiban lejteni, ettõl függetlenül számomra szimpatikusabbak és tökösebbek a tetõtõl talpig kávbojok.

#55 NauTiLUS

NauTiLUS

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 461 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 15:33

idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos:Én csak egy iciri-piciri hétvégi hagyományõrzõcske palánta vagyok, és örömömet lelelem a dologban, anélkül, hogy bárkit lebeszélnék a számítástechnikáról, vagy rádiótelefonról, mondvaán, hogy az hülyeség. Azért én is használom e kor vívmányait.[/QUOTE]Bár csak lehetnél teljes idõs hagyományõrzõ... :rolleyes:

#56 amigo

amigo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 986 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 15:35

Íllusta!!!!!Teljesen igazad van :cool: .Teccik,legfõképp a subás ;) rész!!!!!!

#57 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 15:36

Ilusta,Meg is válaszoltad a kérdésedet és mivel ez kõkemény politika itt meg is állok. A nézettségi adatokról tudom, hogy a TV-ben a valóságsók nyerik el az átlag magyar lakosság tetszését. :D A gyorséttermek is menõk.Azért mert valami nagyobb tömeget mozdít, és hódit el, még nem feltétlenül üdvözítõ, nem gondolod?

#58 NauTiLUS

NauTiLUS

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 461 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 15:38

idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos: Ilusta,Meg is válaszoltad a kérdésedet és mivel ez kõkemény politika itt meg is állok. A nézettségi adatokról tudom, hogy a TV-ben a valóságsók nyerik el az átlag magyar lakosság tetszését. :D A gyorséttermek is menõk.Azért mert valami nagyobb tömeget mozdít, és hódit el, még nem feltétlenül üdvözítõ, nem gondolod? [/QUOTE]Neked el kéne menned politikusnak, nagyon lelkesen tudsz mindig másfelé térni egy-egy téma elõl Posted Image

#59 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 15:44

idézet:
Eredeti szerzõ: NauTiLUS:
idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos:Én csak egy iciri-piciri hétvégi hagyományõrzõcske palánta vagyok, és örömömet lelelem a dologban, anélkül, hogy bárkit lebeszélnék a számítástechnikáról, vagy rádiótelefonról, mondvaán, hogy az hülyeség. Azért én is használom e kor vívmányait.[/QUOTE]Bár csak lehetnél teljes idõs hagyományõrzõ... :rolleyes:
[/QUOTE]Posted Image ;) :D

#60 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 15:52

idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos: Ilusta,A nézettségi adatokról tudom, hogy a TV-ben a valóságsók nyerik el az átlag magyar lakosság tetszését. :D A gyorséttermek is menõk.Azért mert valami nagyobb tömeget mozdít, és hódit el, még nem feltétlenül üdvözítõ, nem gondolod? [/QUOTE]Ki, mit tart, üdvõzítõnek?Errõl is lehetne vitatkozni.De mivel a többségnek az a jó, tehát az én fogalmaim szerint az az üdvözítõ. Posted Image (még, ha nekem személy szerint mondjuk nem tetszik, akkor is.)

#61 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 16:06

Tetszik ez a vita... Jópofa olvasni, hogy hogy lehet összekeverni a hagyományõrzést a nomád életmóddal. Sok tipusa van a hagyományõrzésnek. Népviselet, néptánc, íjászat, lehetne sorolni. Ez nem azt jelenti, hogy a csávó lándzsával ront a napi betevõ után. MEgfelelõ és általában külsõségeken alapuló szokásokat mûvel tovább, miközben a fagyasztott tsirkét kajolja. Mert ez így van rendjén századunkban. Nem mehetek lemészárolni a szomszédot, mert megtetszett a telke. Felesleges azon vitatkozni, hogy mi a népmûvelés, hagyományõrzés határa. Fõleg felesleges egyik "kultúrát" szembeállítani a másikkal. Vannak akik pusztán azért öltöznek be indiánnak, kóbójnak, nindzsának, tatárnak, mert így érzik jól magukat. Játékból. Biztos lehetne ennek mélyebb okait is kutatni, biztos van, akit érdekel is ez. De miért kell megpróbálni bárkit is meggyõzni arról, hogy a másik marhaság? Nem az, mert a másik szereti. Élvezi. Én 86 óta weszkós cuccban járok, kalap, csat, csimma. Soxor öltönyhöz is. Soxor ki is röhögtek. És? Nekem így tetszik. Most egy éve felültem a lóra. Valamiért megint a weszkó fogott meg. Biztos véletlen. 93 óta lõdözök. Íj, puska, számszeríj, pisztoly, volt ott minden. A forgótáras fogott meg. Biztos véletlen. De le nem nézném az íjjal lõdözõt. Sõt! Csúcs tetszik. Életemben elõszõr egy román nomád csávónál lovaztam Szentendrén. 200 méter vágta közben 6 nyilat talált bele elõre-hátra egy szalmabábuba. Csúcs volt. De nem vonzott. DE miért kellene azon veszekedni, hogy mi a jobb? Egy dolog a legjobb: ha képesek vagyunk játszani a heti idegroham után, kikapcsolódni kicsit és utána örömünket másokkal megosztani! Az pedig lényegtelen, hogy a kisautó, kishajó, repülõ, vagy katona a legjobb játék... A lényeges az, hogy ne felejtsünk el játszani! Mert gyerekek vagyunk mind... [ Október 29, 2003, 15:11: Az üzenetet átszerkesztette: Old Shatterhand ]

#62 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 16:07

Ilusta, azt írtad: Ekkor a lovak csak használati tárgyak voltak.Ma micsodák? Társalkodónõk, tanácsadók? :D Szintén írod, hogy: Ha pedig az emberek többségének az a másik kettõ jobban fekszik, akkor baj van a harmadikkal. Mielõtt persze többségrõl beszélünk, nézzük csak meg mennyi is az annyi? Ilusta, mennyien vannak ma hazánkban a csikósok, a huszár hagyományõrzõk, a weskósok? Aztán a lovasíjászok, és az angolnyergesek, és azok, akiknek mindig minden mindegy? Szeretném ismerni az általad említett statisztika mérõszámait. ;) :D

#63 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 16:10

Annyival vannak többen az angolosok és weszkósok amennyire a lovasboltban nem kapsz huszárruhát, csikósruhát!

#64 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 16:13

Ami a lovak használati tárgyként való jellemzésemet illeti, igen akkor nem érdekelte az embereket, hogy lesántul, túlhajszolja, van másik.Ma azért jobban megbecsüli, mert sportársat lát benne és nem sportszert, ami, ha bekeprál kidobom..(Legalábbis az érzõbb emberek többsége)

#65 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 16:13

Old Shatterhand :cool: Mit is mondott József Attila? Félek a játszani nem tudó emberektõl... ;)

#66 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 16:16

Ja, mely lovasboltban lehet tuti weszkószerkót kapni, 3 nyergen, 2 zablán és 1 száron kívül? Ruha csak azért van- nem lovasboltban-, mert divat. Az utcán. Ahogy így elnézem csak itt a fórumot, pl hosszú waxoshoz mindenki pikk-pakk hozzájut. Nyeregtáskát feletsd is el, a kulacsról nem is beszélek. Ha keresem, azt sem tudják, mirõl beszélek! Tényleg ez lenne a mérõszám? :rolleyes:

#67 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 16:20

idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos:...Mit is mondott József Attila? Félek a játszani nem tudó emberektõl... ;) [/QUOTE]Így, így! Posted Image De bizony, akinek humora van, az mindent tud. Akinek nincs, az mindenre képes... Posted Image

#68 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 16:28

Ilusta, régen a jószág az életet jelentette. Ezért háziasítottak, és vándoroltak. A legnagyobb kincs volt. Nyolcvan éve egy magyar parasztember elõbb hagyta volna levágatni a lábát, mint a lovát. Kemények voltak az emberek, de nem durvák. A versenysportoknál durvább és erõszakosabb megmérettetést sajnos nem tudok elképzelni, és ez az emberi sportokra is igaz.
  • Annamari kedvelte

#69 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 16:37

Jó idézet!Kár, hogy öngyilkos lett!Egyébként ki beszél itt arról, hogy ez nem játék? Ez már lefutott ügy...

#70 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 16:40

idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos: A versenysportoknál durvább és erõszakosabb megmérettetést sajnos nem tudok elképzelni, és ez az emberi sportokra is igaz. [/QUOTE]Ezt ki vitatja?? :confused:

#71 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 16:40

A lovas boltokban sok az import holmi. Nyílván az olaszok, a németek, a pakisztániak nem a huszár, a veszkós és csikós ruhákkal és felszerelésekkel bíbelõdnek. Ilyen egyszerû. A magyar gyártók pedig nincsenek marokba fogva. Így egyedileg ki milyen boltot talál, oda szállít, tõke híján egy-két darabot, de nem kollekciót. Illetve ha menõ a kisiparos mester, akkor inkább olyat gyárt, amit külföldön is értékesíteni lehet.

#72 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 17:06

Én már órák óta a hagyományt õrzöm, lovacskázok a karámban, de most átfutva a puszták népét kezd valami "miép" déjá vú-m lenni! Posted Image Old Shatterhand!És más is akit érint. Fejlesztés alatt van a bõrõs mûhelyben western kulacs. Kitartás! :D

#73 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 17:47

idézet:
Eredeti szerzõ: realcowboy: Én már órák óta a hagyományt õrzöm, lovacskázok a karámban, de most átfutva a puszták népét kezd valami "miép" déjá vú-m lenni! Posted Image [/QUOTE]de frappáns! :D Posted Image Posted Image

#74 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 17:54

És, mint tudjuk, nem mentes a szarkazmustól! Posted Image

#75 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 18:34

idézet:
Akirõl én beszéltem, az ráadásul farmerban volt és Nike edzõcipõben [/QUOTE]Ma már fekete bõrnadrágban szokott! Posted Image Azzal viszont egyetértek, hogy fontos lenne a korhûség, de ez olyan egyszerû dolog. A hátitegezt példáúl szerintem praktikumból használják, akik használják (bár én el nem tudom képzelni, hogy jól használható lenne).
idézet:
Nekem nem tunt bonyolult kerdesnek. [/QUOTE]Szerintem viszont egyáltalan nem egyszerû kérdés. Véleményem szerint csak elképzeléseket lehet errõl gyártani, hisz lónevelési "lenyomatot" nem találhatnak a régészek. Maximum a mai nomád népek lónevelési szokásaiból következtethetünk. Szerintem a legfontosabb ismérvek:

    [*]Teljes összahngra való képesség a lovassal
    [*]Nagy strapabíró képesség (testileg-lelkileg!)
    [*]Fontos, hogy semmitõl ne féljen a ló, ha menni kell, hát menjen
    [*]Adott helyzetben (pl csata) teljes koncentrációképesség
    [*]Viszont nem feltétlen kell mindenkivel barátságosnak lennie (csak a lovasával)
    [*]Kihagytam még, hogy csapatban jól kell mozognia (de csapattól függetlenül is)
    [*]És még biztos sok mindent kihagytam
    [*]Például, hogy jó ha elbírja a lovasának teljes testsúlyát az egyik oldalán hordva
    [/list]
    idézet:
    Azért, mert a "nomádok" folyton egymást kóstolgatják. [/QUOTE]Érdekes, hogy ezt is csak itt érzem. Akárhány versenyen voltam eddig, egyszer sem hallottam egy rossz szót a másikra, és még ferdén sem nézett senki semmire. Csak leûltek a babgulyás mellé egy sörrel, és jót dumáltak!
    idézet:
    de most átfutva a puszták népét kezd valami "miép" déjá vú-m lenni! [/QUOTE]Nem ez a cél!!! Ilusta!
    idézet:
    Hagyományõrzés? Olyan szépen hangzik..de halad a Világ elõre, elsöpörve ezeket. Vagy a fejlõdéssel tartasz, vagy lemaradsz. [/QUOTE]Ezzel egyáltalán nem értek egyet. Véleményem szerint tökéletesen összegyeztethetõ a világ haladása a régmúlt korok szokásaival. Csak el kell különíteni õket egymástól helyben és idõben!Azzal meg nem tudom mi bajod van hogy beszélünk róla. Akit említettél nekem sem ismeretlen, de õ másért csinálja amit csinál. Õ a teljes életét úgy akarja élni (bár más verziót is hallottam már, de nem megerõsített infó, így nem írom meg, ne is kérdezzétek). Én és talán itt még mások is, csak azt szeretném/nénk, hogy az életünk egy kis részébe beleférjen ez is, hisz nem mindenki engedheti meg magának, hogy éjjel-nappal, vagy akár rendszeresen azt tegye amit szeretne!
    idézet:
    hogy miért nem tanulnak lovas barátaink a néprajz kutatástól?! Pl. a gyimesiek, vagy moldvaiak inge alig változott ezer éve, /egyenes szabásvonalak, nagyon bõvülõ forma stb. mind bõven a reneszánsz elõtti idõk jellemzõje/, gatyájuk szûk és ülep nélküli [/QUOTE]Palkó! Esetleg szabásmintáid is vannak? Mert ha igen akkor érdekelnének! Én ugyanis amit lehet, azt nem veni, hanem szabatni szeretnék. Ha vannak el tudnád valahogy juttatni nekem?

#76 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 18:36

A politikát kérném kívûl tartani!

#77 NauTiLUS

NauTiLUS

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 461 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 18:46

Akkor mégse volt olyan bonyolult...Még egy kérdés, amikor éppen mondjuk nem lõ a lovas (ha lovasíjászról van szó), hogy áll a szár? lazán van kezelve vagy nem?

#78 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 19:08

idézet:
Eredeti szerzõ: realcowboy: ... Fejlesztés alatt van a bõrõs mûhelyben western kulacs. Kitartás! :D [/QUOTE]Hû, Péter, az sirály lenne! Kb 3 hónap járkálás után kerítettem egy 7 decis kerek, valami nagyon gáz vodkás üveget. Na most vonatom befele, de jó lenne egy kicsit nagyobb darab... Posted Image

#79 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 20:13

idézet:
Még egy kérdés, amikor éppen mondjuk nem lõ a lovas (ha lovasíjászról van szó), hogy áll a szár? lazán van kezelve vagy nem? [/QUOTE]Na látod ez egy fogós kérdés. Azt nem tudom hogyan csinálhatták régen, de azt igen, hogy mit gondolok, látok és tapasztalok.Elõszöri a lótól függ. Ha nem igényli a feszes szárat, akkor minek fognánk feszesen (de persze nem érdemes szerintem annyira lazán tartani mint a westernben), de ha kitörõs a ló, akkor érdemes viszonylag feszesen kézben tartani. Általában másoktól is így látom. De például egyes versenyeken, ahol behatárolja a pálya a ló mozgását, ott két futam között, néha meg sem kell fogni a szárat, csak ha meg akarjuk állítani a lépésbõl. Ugyancsak fontos szempont lehet, hogy mihez van szoktatva a ló.

#80 palkó

palkó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 38 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 29. - 23:33

idézet:


Eredeti szerzõ: Artin:

Palkó! Esetleg szabásmintáid is vannak? Mert ha igen akkor érdekelnének! Én ugyanis amit lehet, azt nem veni, hanem szabatni szeretnék. Ha vannak el tudnád valahogy juttatni nekem?

Vannak könyveim és van néhány eredeti viseletem is, és szívesen segítek.A vita amúgy kezd felszínes lenni. Ennek a beszélgetésnek valami fejlõdést kéne eredményezni. Ha a "nomád hagyományõrzés" jelenlegi formája nem elégít ki valakit, ne az alapokat dobja félre, hanem nézzen még utána, neadj Isten törje a fejét. A különbözõ stílusok között meg olyan nagy átfedések vannak, hogy bármelyiken elindulhatsz, és bármelyiknél kiköthetsz végül, ha elég jó lovas vagy! Én még csak álmodozom errõl, hogy majd egyszer..., de a lovasíjászatot szívesen kombinálnám a militarival, úgy hogy miközben terepakadályokat küzdesz le, idõnként adott helyrõl nyilazni kellene, meg szablyával lecsapni valamit. Közben tegezbe az íjat, elõ a szablyát, aztán hirtelen 180 fokos irányváltás, elõ az íjat,nyilat és tûz hátra. Mindeközben néhány ugrás, vizesárok, stb...