Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Globális energiaválság - igaz lehet?


  • Please log in to reply
1296 válasz a témához

#1 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 22. - 20:41

A topikindítás apropóját az adta, hogy már magyar elemzõ is foglalkozik a problémával, amit már szerte a világon tárgyalnak energetikai és gazdasági szakemberek. Ezt a problémát úgy hívják, hogy Peak Oil.
Sajnos a napi gazdasági politikai hírek is alátámasztani látszanak azokat az egyre pesszimistább elõrejelzéseket, amik a gazdaságosan kitermelhetõ olaj elfogyását egyre közelebbi idõpontra teszik.

Lássuk tömören a lényeget:

Az alábbi ábrán a világ 2007 évi energiafogyasztása látható:
Posted Image

Az olajból nyerjük a benzint, gázolajat, ezzel intézzük a közlekedés és áruszállítás nagy részét.
Az olajból készül sok mûtrágya, mely nélkül a mezõgazdasági terméshozamok jelentõsen visszaesnének, halmozottan közvetlen hatása van az élelmiszertermelésre, hiszen a mezõgazdasági gépek is olajjal mennek.


A következõ ábrán a népeség alakulása látható:

Posted Image

"ie. -750: 150 millió
1750: 790 millió
1850: 1260 millió
1900: 1650 millió
1930: 2070 millió (2 milliárd)
1960: 3020 millió (3 milliárd)
1974: 4000 milliárd (4 milliárd)
1987: 5000 millió (5 milliárd)
1999: 6000 millió (6 milliárd)
2007: 6660 millió (több mint 6 és fél milliárd)
"

Jól látszik, hogy az olajkorszak elõtt 1,6 milliárd embert tartott el a föld (1900-ban)
az olajkorszakban pedig (1900) után + 5 milliárd emberrel többen lettünk.



Következõ ábra a hivatalos adatok alapján készült elõrejelzés, melyen három oszlop van:
kék a megaprojektek (új olajmezõk kitermelésének indítása)
sárga a meglévõ olajmezõk ürülése
narancssárga pedig a nettó változás

Posted Image

az elõrejelzés pedig (az elemzõ szerint hivatalos adatok alapján):

"1. A világ olajtermelése 2010-ig – alig valamivel bár, de – nõ
2. 2011-2012-ben évi 2 millió hordóval esik
3. 2013-tól fogva évi 4 és fél millió hordóval esik
"

Ami azt jelenti, hogy:
"1. A világ 86 millió hordó olajszerûséget fogyaszt naponta (all liquids)[18]
2. Ebbõl 74 millió hordót nevezhetünk kõolajnak (C&C, crude+condensate)
3. Az USA olajfogyasztása napi 20 millió hordó, Kína olajfogyasztása 7 és fél millió hordó, az Európai Unió fogyasztása 14.5 millió hordó, Németország és India olajfogyasztása 2 és fél millió hordó
4.Magyarország olajfogyasztása napi 160 ezer hordó
5.Évi 4.5 millió hordós csökkenés azt jelentené, hogy az elérhetõ olajból az USA által felvett mennyiség 4-5 év alatt, a Kína által felhasznált mennyiség kevesebb mint 2 év alatt tûnne el a piacról. Németország és India fogyasztása egyetlen év alatt eltûnne – együtt. Az EU teljes fogyasztása 3-4 év alatt tûnne el.
6.Egyetlen év alatt 28 Magyarországnyi fogyasztásnak megfelelõ olaj tûnne el. Azt is mondhatnám, kéthetente egy Magyarország. Vagy ha így jobban tetszik: 700 ezer (magyar) ember olajfogyasztása – naponta.
"

Végül a vitaindító forrás, az elemzés teljes terjedelmében itt:
http://terminus.blog.hu/



Mik azok a hírek, melyek alátámasztani látszanak a rossz híreket?

Pl.
http://inforadio.hu/...fold/hir-213599

"Varró: Biztos, hogy nagyon drága lesz az orosz importgáz
2008. július 19., szombat 11:24 InfoRádió

Rendkívül drága lesz az orosz importgáz az év második felében - állítja a MOL vezetõ közgazdásza. Varró László az InfoRádió Aréna címû mûsorában elmondta: reális a Gazprom vezérigazgatójának jóslata, amely szerint a következõ két évben több mint kétszeresre nõhet az Európának szállított orosz gáz ezer köbméterenkénti ára.

Magyarországon az E.ON Hungária a közüzemi nagykereskedõ, a cég egy hosszút távú szerzõdés keretében importálja a Gazpromtól az orosz földgázt - ez a hazai igények túlnyomó részét kielégíti - mondta az InfoRádiónak a MOL vezetõ közgazdásza.

Varró László hozzátette: a szerzõdés - az orosz gyakorlatnak megfelelõen - dollárban nominált, és a finomított olajtermékek árához indexált kontraktus, emiatt az elmúlt egy évben bekövetkezett olajárrobbanás hatására az indexált ár jelentõsen növekedett.

A szerzõdés emellett - ugyancsak az orosz standard szerint - visszatekintõ indexálást alkalmaz, vagyis az elmúlt háromnegyed év átlagos olajtermék-árait veszi alapul. Emiatt fél évre elõre nagy biztonsággal lehet jelezni az orosz importgáz árát, hiszen fél év múlva a jelenlegi árak lesznek a mérvadók - magyarázta a MOL vezetõ közgazdásza.

Egy éve az olaj hordónkénti ára 70 dollár körül alakult - amit a szakértõk már akkor is magasnak tartottak -, most pedig 130 dollár - mondta Varró László, hozzátéve: gyakorlatilag biztos, hogy az orosz importgáz nagyon megdrágul az év második felében.

Nem mozdulnak

A magyar társadalom még nem volt hajlandó tudomásul venni az olajárrobbanást, az emberek nem szállnak ki az autóikból, nem változtatják meg fogyasztási szokásaikat, ráadásul az év elsõ felében az üzemanyag-fogyasztás nagy ütemben nõtt - mondta a MOL vezetõ közgazdásza.
A történelmi csúcsot reálértéken 2005 második felében érték el a magyarországi üzemanyagárak, akkor 300 forint felett alakultak. Bár most drágább a benzin és a gázolaj, reálértékben nem éri el a három évvel ezelõtti szintet - jegyezte meg Varró László.

Ennek egyik oka az, hogy a forint erõsödött a dollárral szemben, a másik pedig, hogy az ár jelentõs részét a jövedéki adót teszi ki, ami forintban nominálisan változatlan - mondta a szakértõ. Miután nincs komoly áremelkedés, nem meglepõ, hogy a magyar fogyasztók nem reagálnak - fûzte hozzá Varró László.

Elõbb vagy utóbb azonban a magyar társadalomnak is reagálnia kell a drágulásra, hacsak nem marad erõs a forint, és nem kezd zuhanni az olajár - közölte a MOL vezetõ közgazdásza
."


Tehát a vitaindító forrás, az elemzés teljes terjedelmében itt.
http://terminus.blog.hu/


Senkit nem akarok semmirõl meggyõzni, csak várom a meglátásaitokat, hogy kinek mi a véleménye errõl, illetve mit kellene tenni társadalmi és egyéni szinten, ha ez tényleg igaz?


Itt pedig egy kis levezetés...

Lóhát, szekér, bicikli, lábbusz?

Edited by moon, 2008 július 22. - 21:15.


#2 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 22. - 22:06

Ha az autópályán haladok, sosem hiszem, hogy marhára érdemes lenne ezekrõl a dolgokról beszélni. Én ugyanis zajszintminimumra vezetek, és emiatt 105 körüli a sebességem*. Egy pár rongyos IFÁn kívül viszont mindenki megelõz. A kis autók is, 4 emberrel, amiknek ez nem esik igazából jól. Szóval, messze nem elég drága a motorbenzin. E pillanatban a duplájára emelve a takarékosság kissé elõtérbe kerülhetne. A baj ekkor az lenne, hogy a társadalom ráállt az egyén szabad mozgására. Megszûntek a nagy gyárak, és a nagy gyárak melletti bérkaszárnyák. Senki nem akarna hajnalban villamosozni, még ha lenne is hová. De nincs, mert a polgár azt hiszi, jól kell élnie, és emiatt hajlandó mondjuk Eger sugarú körbõl Bp-re járni dolgozni. Iszonyú elképzelés... Bár én nem mondom, hogy ne éljen jól... Én csak úgy érzem, irreális a dolog, példát venni arról a kis piti országról, amelyik a 2. vh-ból világ uraként emelkedett ki. Ráadásul ott az elõváros a fehérek védekezése volt a feketék ellen, nekünk meg ilyen értelemben nem is volt még négerünk. Mi csak kivagyiságból költöztünk ki. :gm: Nem tudom, itt kik laknak, de Dél-Angliában, ahol volt alkalmam nyelvtanuló diákok házigazdáival beszélgetni, mondták, hogy a tájékoztatásban, amit elõtte kaptak, benne volt, hogy a kelet-európaiak szeretik a meleget. :D Némelyik házigazda ezért kicsit meglangyosította a fûtõtesteket a 8 fokos márciusi estén. Némelyik nem - mert nem értette a problémát. Ott öregebb házakban nem is biztos, hogy volt fûtés. A szocializmus bebizonyította, ez öntudattal nem fog változni. :gm: Kényszerítés kell, legegyszerûbb formája a gazdasági. Ha a pénz egy része nem az olajtrösztök és az országvezérek felé megy, tán egy töredéke kutatásra is fordítódhatna. Egyszerûbb megoldás a neutronbomba/pestisjárvány. Na, lehet ellenkezni. Anyukám már meghalt, szegény. *km/órában kifejezve, SI alapon, az einsteini relativitást még figyelembe nem véve

#3 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 22. - 23:49

Ha már autók, nézzétek meg ezt és a kommenteket is.

#4 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 23. - 12:23

Az index hírportál is belecsapott a lecsóba:

Nyakunkon a harmadik energiaválság

A cikkre írt kommenteket is érdemes elolvasni.

#5 ruffryder

ruffryder

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 938 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 23. - 13:10

Azért az durva, hogy 100 év alatt plusz 5 milliárd ember lett.. A nagyon szaporodó országokban be kéne vezetni az ivartalanítást, mert ez már nem normális... :confused: Szoktam nézni a Nat.Geo-n a mindennapi tudományt, és ott az életre alkalmas égitesteket(bolygókat, holdakat) keresnek, hogy ha eljön az idõ átköltözzön az emberiség.. vicces. Inkább ezt kéne védeni, nem mást keresni...

#6 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 23. - 15:46

A nagyon szaporodó országokban be kéne vezetni az ivartalanítást, mert ez már nem normális... :confused:

Miért is pont ott? :confused: Ennyi erõvel Téged is lehetne ivartalanítani.

#7 ruffryder

ruffryder

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 938 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 23. - 18:05

Miért is pont ott? :confused: Ennyi erõvel Téged is lehetne ivartalanítani.


Lehet, nem jól mondtam, akkor arra gondoltam, hogy ahol sokan vannak pl. nem Szibériában..
Lehetne persze...
Mondjuk az is igaz, hogy ez nem lenne annyira tragikus módszer, mint (már nem emlékszem kinek, de a) valami "bombás" mesterséges szelekció... :gm:
De azért az a 6,6 milliárd ember egy kicsit sok... akkor egy két okos felhívhatná komolyabban az emberek figyelmét (elsõsorban ott ahol a kelleténél is többen vannak) hogy ne vállaljanak gyereket vagy max egyet, vagy fogadjanak örökbe...

de mindegy ez nem az én ügyem :dev:

(nat geo-n megint az megy, h vizsgálják a bolygókat, mér nem azt mondják, hogy védjük a Földet stb. :dev: )

#8 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 23. - 19:35

Ez annyira nem a te ügyed, hogy inkább állj be a zuhanyzóba és engedd magadra a hidegvizet...

#9 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 23. - 20:47

Nos, ebben a topicban ez nem elég. Azt kell mondani, hogy hideg (de nem mesterségesen hûtött), és tisztítatlan vizet engedj magadra.

#10 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 10:12

"A Gazprom szerint globális energiahiány várható 2012 után
2008. július 23. 22:00
A Gazprom orosz gázipari cég vezetõje szerint a világ komoly energiahiánnyal szembesül 2012 után, mivel elveszítette azt a lehetõséget, hogy olcsó energiához jusson, mert túl keveset fektetett be új lelõhelyekbe. Alekszej Miller, aki a közelmúltban azt jósolta, hogy a kõolaj hordónkénti ára 250 dollárra nõ, a Reuters hírügynökségnek eljuttatott írásában rámutatott, a fogyasztónak el kell fogadniuk, hogy mostantól a termelõk nagyobb mértékben határozzák meg a piaci viszonyokat. Miller úgy vélte, hogy az energiafogyasztó országoknak fel kell készülniük további, határokon átnyúló vegyesvállalatok létrehozására a termelõkkel, a globális energiabiztonság erõsítése céljából.

Miller - aki a világ elsõ számú gázipari cégének a vezetõje, amely Európa gázszükségletének a negyedét biztosítja - közölte: megoldás lehet a globális energia-egyensúlytalanság visszabillentésére, ha a gázexportáló országok bõvítik az együttmûködést, ugyanakkor tartózkodott attól, hogy egyfajta gázkartellrõl, "gáz-OPEC"-rõl beszéljen.

A Katarban tavaly áprilisban tartott Gázexportáló Országok Fórumán ugyan nem sikerült nemzetközi gázkartellt megalakítani, de Miller szerint a fórum munkája révén globális gázegyensúly teremthetõ. "Ez választ adna olyan kérdésekre, hogy mikor, hol és mennyi gáz termelésére van szükség."

(MTI)"

#11 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 10:31

de mindegy ez nem az én ügyem :dev:
(nat geo-n megint az megy, h vizsgálják a bolygókat, mér nem azt mondják, hogy védjük a Földet stb. :dev: )



Ruffryder, köszi a hozzászólást, nagyon szemléletesen hoztad az általános emberi reakciókat. :)

Az egyik, hogy mi emberek, ha probléma van, mindig tudjuk mit kéne tenni: másnak. Vagyis nem nekünk.
A másik, hogy amíg nem érezzük saját bõrünkön a muszájt, addig ezt mondjuk: "ez nem az én ügyem "

Ez teljesen tipikus, ha nem így lenne, nem is jutotunk volna idáig.
Csakhogy úgy néz ki, hogy ezentúl ez már kevés lesz.
A jövõ emberének nemcsak azzal kell szembenéznie, hogy hogyan keresse meg a kenyérrevalót, de azzal is, hogy hogyan tudja majd kevéske pénzét és erõforrásait megtakarítani, hogy ne kelljen kifizetni pl. energiaszámlákra. Magam részérõl el is kezdtem a nézelõdést, hogy mit lehetne és kell tenni, majd amire jutok azt beírom ide.

Edited by moon, 2008 július 24. - 10:32.


#12 ruffryder

ruffryder

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 938 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 11:00

Ruffryder, köszi a hozzászólást, nagyon szemléletesen hoztad az általános emberi reakciókat. :)

Az egyik, hogy mi emberek, ha probléma van, mindig tudjuk mit kéne tenni: másnak. Vagyis nem nekünk.
A másik, hogy amíg nem érezzük saját bõrünkön a muszájt, addig ezt mondjuk: "ez nem az én ügyem "

Ez teljesen tipikus, ha nem így lenne, nem is jutotunk volna idáig.
Csakhogy úgy néz ki, hogy ezentúl ez már kevés lesz.
A jövõ emberének nemcsak azzal kell szembenéznie, hogy hogyan keresse meg a kenyérrevalót, de azzal is, hogy hogyan tudja majd kevéske pénzét és erõforrásait megtakarítani, hogy ne kelljen kifizetni pl. energiaszámlákra. Magam részérõl el is kezdtem a nézelõdést, hogy mit lehetne és kell tenni, majd amire jutok azt beírom ide.


;) Én megteszem, amit lehet, de mivel 18 vagyok még nem sokat tudok tenni sztem.

Már pár hónapja azon vagyok, hogy a szelektívbe vigyük a mûanyagpalackokat, hátha ez a kicsi is segít majd valamit... Amúgy ez elég felháborító, hogy megyünk egy nagyobb boltba és mögötte az árok televan mûa. palackokkal, csokipapírral stb, nagyon nehéz lehet elsétálni vele a kukába miért is menne plusz 30 métert...
Pl. amikor gépezek közben zenét hallgatok már nem megy a TV mögöttem(úgysem azt figyelem), mint régen és, ha hosszabb idõre elmegyünk otthonról áramtalanítom a modemet, tv-t stb.
Én próbálok azért egy-két dolgot tenni. Majd, ha már lesz saját házam, valószínû, h napkollektorokat fogok felszerelni stb.

A "ez nem az én ügyem"-et meg az elõzõ hsz-emre válaszoló reakciójaként írtam... Bár úgy gondolom, hogy EZ valamennyire mindenkinek a ügye.

Azért engem eléggé meglepett ez a népességnövekedés, nem gondoltam volna, hogy ekkora..
üdv

ui. az a totalcaros környezetvédõs autókról szóló cikk teljesen igaz, nem mellesleg abban is kitér az író a sok emberre...

#13 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 12:39

De. Ha a sok színes reklámújságot találnám feleslegesnek, biztosan megmagyarázná valaki, hogy a reklám élteti a nyugati világot. Pedig hatalmas nagy pazarlás - s minden gyártás egyúttal energiapazarlás is.

#14 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 13:06

De. Ha a sok színes reklámújságot találnám feleslegesnek, biztosan megmagyarázná valaki, hogy a reklám élteti a nyugati világot.
Pedig hatalmas nagy pazarlás - s minden gyártás egyúttal energiapazarlás is.


Amennyi reklámújságot hozzánk bedobálnak, hát az nem semmi.

#15 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 14:38

http://www.fn.hu/ceg..._dragulhat_gaz/

#16 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 14:53

Az a baj evvel a topiccal, hogy teljes szélességében (és úgy érdemes csak) nem lehet a témáról beszélni a politika érintése nélkül (nem csak mai, nem csak hazai), azt meg ugyebár (szerencsére) nem szabad. Pedig lenne mit írni...

#17 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 15:23

Azért próbáld meg, hátha nem moderálják ki ;)

#18 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 15:43

Én mindíg azt hittem, hogy mi relatíve zölden élünk (eltekintve a három gyerektõl, szórok is egy kis hamut a fejemre :gm: ), szemetet alig termelünk, mert amit lehet komposztálok, amit lehet feletetek az állatokkal, vagy eltüzelünk a kályhában, ami pedig szelektíve gyûjthetõ azt szeletíven gyûjtöm. Alig járok autóval (két hete be se volt indítva), és amit lehet a helyi termelõktõl veszünk meg (zöldség, hús stb.), vagy mi megtermelünk. Lekapcsolom a villanyt, ha kimegyek a szobából :D nincs ezer fok télen sem a lakásban, és energiatakarékos izzókat használunk, és kikapcsolom (nem csak a távirányítóval) a TV-t, DVD-t stb. használat után. Ennek ellenére egyszer kiszámítottam egy számítógépes programmal az ökológiai lábnyomomat, és 1,88 Földet használok :( Megdöbbentõ. Illetve én megdöbbentem. Pedig színes reklámújságot se kapok :gm: szerencsére.

Edited by lisawica, 2008 július 24. - 15:49.


#19 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 15:51

1,88 Földet használok :(


Az milyen mértékegység?
(.... és mennyi idõ alatt?)
vagyhogyvanez :confused:

#20 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 15:56

Ökológiai lábnyom kiszámítása

Borzasztóan sajnálom, hogy nem tudok úgy élni, ahogy szeretnék...

#21 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 16:10

Az milyen mértékegység?
(.... és mennyi idõ alatt?)
vagyhogyvanez :confused:

Ez azt jelenti, hogy, ha mindenki úgy élne ahogy én, és annyi energiát stb. használna mint én akkor 1,88 Föld (bolygó) kéne ahhoz, hogy élhessünk. Ime.
Amit Filly belinkelt, ott úgy látom ha-ra számítják :)
Pedig én úgy gondolom, hogy a nagy magyar átlaghoz képest még "zöld" vagyok. Nem eléggé :( ezek szerint.



Borzasztóan sajnálom, hogy nem tudok úgy élni, ahogy szeretnék...

Én is, pedig igyexem :(

Edited by lisawica, 2008 július 24. - 16:09.


#22 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 16:10

Szóval hektár. Az enyém jó nagy.... :eek:

#23 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 16:29

A Fentartható Fejlõdés Egyetemközi Kutatócsoportból Hetesi Zsolt fizikus elemzése

#24 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 16:35

Enyém is... 6-7 hektár..... Lisa te honnan netezel? :gm:

#25 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 16:43

FFEK jelentés a jövõrõl

"Összegzés:
Ha nem teszünk semmit, hazánk, a nyugati világ részeként 2015-ig bezárólag belesodródik a polgárosult világ végét jelentõ erõforrásválságba, mely porba dönti a tudományos és ipari vívmányok mellett a ma megszokott egész életünket. Ehhez semmit sem kell tenni, csak folytatni eddigi életvitelünket…
"

Szerinte nem lesz elég, hogy nem hagyjuk égve a villanyt, és szelektíven gyûjtjük a szemetet...

#26 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 17:54

Az a baj evvel a topiccal, hogy teljes szélességében (és úgy érdemes csak) nem lehet a témáról beszélni a politika érintése nélkül (nem csak mai, nem csak hazai), azt meg ugyebár (szerencsére) nem szabad. Pedig lenne mit írni...


A politika szerintem nem képes megoldani ezt a problémát, mert a politika a folyamatos növekedésre alapoz, vagyis már száz éve annak tudatában igérgetnek a politikusok, hogy legalább energia van, vagyis megvan az elméleti lehetõség a növekedésnek.

Vagyis mindenki arra szavaz aki hihetõbben tud tejjel-mézzel folyó kánaánt ígérni.

Emberi tulajdonságunk, hogy a nem szeretem dolgokkal csak akkor foglalkozunk, ha muszáj lesz.
Csakhogy állítólag ez egy olyan helyzet lesz, amikor ha muszáj, akkor már egyben késõ is...

#27 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 18:24

http://www.hirszerzo...rnel.73849.html]
Döbbenetes mennyiségû olaj és gáz az Északi-sarkkörnél

#28 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 18:40

Szaharai napenergiaval fedeznek az unios fogyasztast

#29 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 18:43

Lisa te honnan netezel? :gm:

Lassan a Marsról :gm: :D

A politika szerintem nem képes megoldani ezt a problémát, mert a politika a folyamatos növekedésre alapoz, vagyis már száz éve annak tudatában igérgetnek a politikusok, hogy legalább energia van, vagyis megvan az elméleti lehetõség a növekedésnek.

Így van. Senki nem fogja azt "ígérni" hogy elõvehetjük majd a petróleumlámpáat és a lovaskocsikat...

Döbbenetes mennyiségû olaj és gáz az Északi-sarkkörnél

OK, még 50 évre meg van oldva a probléma. És aztután?

#30 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 18:55

OK, még 50 évre meg van oldva a probléma. És aztután?

Gondolatban vesd össze az 50-es évek technológiai megoldásait napjaink megoldásaival.
El sem tudod képzelni, hogy 50 év múlva éppolyan bambán néznek a mai legmodernnebb gõzölõs vasalóra, mint napjaink gyereke néz most egy faszenesre?

#31 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 19:10

http://www.hirszerzo...rnel.73849.html]
Döbbenetes mennyiségû olaj és gáz az Északi-sarkkörnél


Ha hihetünk az elemzésnek, melyben azt írja az elemzõ, hogy:
"1. A világ 86 millió hordó olajszerûséget fogyaszt naponta (all liquids)[18]" - lásd topikindító,

Akkor évenként 31 milliárd hordó olaj fogy, vagyis az állított 90 milliárd hordónyi készlet a világ kevesebb mint 3 éves igénye.

Namost egy olajmezõt nemigen tudnak tapasztalatok szerint 30-40 éven belül kibányászni, ennek geológiai okai vannak...


Örülnék neki, ha tudnánk a tényleges igazságot, mert elég szarul néz ki a helyzet.

A lélegzet cikk bár tavalyi, de érdemes elolvasni .

#32 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 19:22

El sem tudod képzelni, hogy 50 év múlva éppolyan bambán néznek a mai legmodernnebb gõzölõs vasalóra, mint napjaink gyereke néz most egy faszenesre?


Jelen állás szerint el tudom képzelni: hogyan lehetne rá nyelet tenni és mekkorát lehet vele ütni? :D

Pesszimista esõs nap...

#33 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 19:25

Így van. Senki nem fogja azt "ígérni" hogy elõvehetjük majd a petróleumlámpáat és a lovaskocsikat...

Nem ígéretekrõl beszéltem én sem. Azok nemigazán hatnak meg. A gond a döntésekkel van, illetve azokkal a döntésekkel, amiket gyávaságból (attól való félelemben, hogy választókat veszítenek) nem hoznak meg, vagy abból eredõen hoznak meg.
Ha az energia kapcsán akarok példát említeni, akkor vegyük elõ a jó régi, már ezen a fórumon is elõkerült témakört, a vízlépcsõket. Vonatrkoztassunk is el rögtön a Bõs-Nagymarosi létesítménytõl, rágtam már eleget a szám rajta, vegyük inkább általánosságban. Ma ha valaki politikai körökben kiejti azt a szót, hogy vízlépcsõ, vagy duzzasztómû, akkor a legkevesebb, hogy azonnal keresztre feszítik. Nem csak a politikusok, nem csak a sötétzöldek, hanem minden általuk befolyásolt átlag polgár is azonnal elkezdi a köpködést.
A következõ mondataikban pedig elkezdik hangsúlyozni a megújuló energiaforrásokat és elkezdenek keseregni, hogy a mai technológiákkal még nem hatékony és drága a napenergia, meg ilyenek. Miért van az, hogy az USA-ban, a németeknél, az osztrákoknál és még kitudja hány országban jól mûködik valami, és nálunk meg biztos világvégét okoz? Legalábbis a fejekben. A víz egy folyamatosan megújuló, erõforrás, nem roszabb a többinél, a duzzasztása ezen kívûl stratégiai tartalékokat is teremthetne. Miért nem kell ez nekünk? Miért van az, hogy a közvéleményt lehet befolyásolni egetverõ marhaságokkal?
A minap belefutottam itt nálunk egy Greenpeace-es sátorba, ami a megújuló energiaforrásokat hirdette, emellett elém tettek egy petíciót, ami arra volt hivatott, hogy felszólítsa vezetõinket a megújuló erõforrások komolyabb figyelembe vételére és hasznosítására. Szereplet a lapon minden, napenergia, geotermikus energia, szélenergia, meg még más is, de a vízerõ-hasznosítás nem. Gondolkodtam rajta, hogy megemlítem nekik és nem írom alá, de aztán rájöttem két dologra:
Az egyik, hogy értelmetlen lett volna, hisz azok a tizenéves kislányok mit se tehetnek arról, ami oda le van írva, így velük minek vitázzam.
A másik, hogy megvannak az ötleteim, miért is nem volt rajta. Egyrészrõl feltehetõen õk maguk sem gondolkodnak benne, másrészrõl a mégis, akkor avval aszóval, hogy vízenergia, a maradék 0,5% esélyt is elvesztették volna, hogy valami elindul a petíció révén.
Bevallom elkeseredtem ezen, dehát ez van.

Néha elgondolkodom. Nagyon preferálják sokan a szélenergiát. Mennyivel szebb egy 30 m magas acél szélturbina mezõ, mint egy többcélúan is hasznosítható (horgászat, rekreáció, víztározás, árvízvédelem) gyönyörû környezetet maga körül kialakító (és nem azt elpusztító, mint ahogy azt sokan terjesztik) víztest?

Mindemellett bárki bármit mond, én nem ellenzem az atomenergiát sem. Nem megújuló, a kimerült fûtõelemek nem környezetkímélõek, de mégis, rengeteg tartalék lehet benne.

A minap beszédtémánkba került a villámenergia hasznosítás elmélete. Sokat hallani róla egyes idõszakokban, de persze ez még csak elmélet, ráadásúl nem is túl kiszámítható, és tervezhetõ, viszont az energiatartalma kifejezetten nagy lehet.

Nagyon elkalandoztam, de amire ez az egész kiment lényegében annyi, hogy az energiaválság elkerülését nem a háztartásokban kell véleményem szerint elkezdeni, hanem felsõbb körökben. A világot nem az rontja meg, ha valaki véletlen égve hagyja a villanyt, hanem a lobby, a politika, a magánérdek, a pénz, és a hatalom. Az USA-nak nagy a pofája, de csak ha nem neki kell csökkentenie a kibocsájtását, úgy egészében a nagyhatalmak nagyon tudják mit kéne tenni, de nem teszik meg. Amíg az ember csak az önnön hatalmát keresi, addig én hiába használok kevesebb benzint és víztakarékos WC öblítõt...
(Ennek ellenére megteszem, amennyire értelmét látom, de nincs olyan illúzióm, hogy ettõl egy kicsivel is jobb lesz. Maximum jobban alszom az este. Evvel meg már belekerültem a körbe, hisz ezek szerint én is az önnön érdekeimet nézem...)

#34 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 19:31


Örülnék neki, ha tudnánk a tényleges igazságot,

Azt soha nem fogod megtudni.
Addig is javaslom a pozitív hozzáállást, csak, hogy jobb legyen a közérzeted... :D

#35 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 20:02

Nagyon elkalandoztam, de amire ez az egész kiment lényegében annyi, hogy az energiaválság elkerülését nem a háztartásokban kell véleményem szerint elkezdeni, hanem felsõbb körökben. A világot nem az rontja meg, ha valaki véletlen égve hagyja a villanyt, hanem a lobby, a politika, a magánérdek, a pénz, és a hatalom. Az USA-nak nagy a pofája, de csak ha nem neki kell csökkentenie a kibocsájtását, úgy egészében a nagyhatalmak nagyon tudják mit kéne tenni, de nem teszik meg. Amíg az ember csak az önnön hatalmát keresi, addig én hiába használok kevesebb benzint és víztakarékos WC öblítõt...


Én ezt másként látom.
Szerintem a politikusoknak nem lesz az céljuk, és soha nem is volt, hogy mindenki átvészeljen egy esetleges válságot, hanem a mindenkori hatalomnak annyi a célja, hogy fenntartsa a hatalmat a maradék népség felett.
Mint olvahattuk a Mol közgazdász Varró cikkben, ezt írta:

"A magyar társadalom még nem volt hajlandó tudomásul venni az olajárrobbanást, az emberek nem szállnak ki az autóikból, nem változtatják meg fogyasztási szokásaikat, ráadásul az év elsõ felében az üzemanyag-fogyasztás nagy ütemben nõtt - mondta a MOL vezetõ közgazdásza."

Szóval érted, nem vetted tudomásul, hogy nincs annyi, meg drágább, tehát te vagy az oka, mért nem fogyasztottál kevesebbet, mért nem jártál nyitott szemmel... Arról szó sincs, hogy az emberek nem tudtak róla.

Vagyis szerintem, ha egyéni szinten tudatosulna a dolog és lenne egy közös igény különbözõ lépésekre, mondjuk atomerõmû bõvítés, hazai gázkészletek kiaknázása hazai szinten, mezõgazdaság felkészítése a fokozottabb élelmiszerigényekre, biogáz, és szélerõmûvek építésének támogatása, akkor nem lenne akkora a csattanás ha tényleg bekövetkezik.

Egyelõre olyan szinten el vagyunk maradva, hogy van pl. 5000 db 100 lakásos paneltömbünk amibe az elkövetkezendõ télen igen sokat fognak fizetni fûtési díjra az emberek.
Ekkor még a hasonló hõszigetelõ igényû kisméretû téglás családi házak ugyanígy járnak.

Szóval szerintem akkor lesz változás, ha széleskörû társadalmi igény fogalmazódik meg.
A politikusoknak az 1970-es olajválság óta illik tudnia errõl a problémáról.
Álíltólag akkor 8%-ot csökkent a termelés, most 2013 körülre egy év alatt 20%-ot jósolnak, ez igen rossz kilátás.

Vízlépcsõhöz én nem értek, annyit tudok csak róla, hogy álíltólag gazdaságtalan mert nincs magas esésû folyónk, a felduzzasztás pedig nem tud olyan mértékû lenne, hogy megérje, de mondom, hogy ehez nem értek. Tõlem azt építenek amit akarnak, ha energiát lehet vele termelni, akkor ok.

Szélenergiára van egy hüólye szabály, hogy otthon 6m-es karót engedélyeznek, ami röhejes, mert amúgyse vagyunk egy szeles ország és álíltólag 24 m magasságba kell minimum rakni a cuccot, ahol nagyjából mindig fúj a szél, hogy megtérüljön a befektetés, az alatt nem fog megtérülni.

#36 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 20:12

Akit érdekel a téma, napi világhír szinten, annak ajánlom, hogy kövesse nyomon az eseményeket.

#37 StG

StG

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.686 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 20:24

Szóval szerintem akkor lesz változás, ha széleskörű társadalmi igény fogalmazódik meg.

Ez rendben is van, csak éppen az a kérdés, mitől fog egy ilyen igény megfogalmazódni? Arra, hogy az embereknek "maguktól" megjöjjön a józan eszük, én sok esélyt nem látok. Igazság szerint nem is emlékszem, mikor fogalmazódott meg legutoljára széleskörű társadalmi igény valami iránt... (Ha csak a vizitdíjas népszavazást nem vesszük ide, de az OFF itt)
Talán ha valóban az lesz, hogy január végére már hitelt kell fölvenni a fűtésszámlára, akkor igen...

Edited by StG, 2008 július 24. - 20:25.


#38 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 24. - 20:50

...
A minap beszédtémánkba került a villámenergia hasznosítás elmélete. Sokat hallani róla egyes idõszakokban, de persze ez még csak elmélet, ráadásúl nem is túl kiszámítható, és tervezhetõ, viszont az energiatartalma kifejezetten nagy lehet.
...

Azistenággyonmeg, nem olvasod a paciponthut? :D A bolygón naponta 8 640 000 villám csap le. Az átlagos energiatartalom villámonként 200 Ws, azaz 5,5*10(-5) kWó. A napi energiatartalom tehát 480 kWó. Fagypont környékén elegendõ 8 db kádárrendszerbeli lakás (50 m2 körül) fûtésére.
Forrás Dr Horváth Tibor és az Egyesült Államok Department of Energy-e.
Persze, ha már megoldottad az egész bolygó felületére kiterjedõ napi 24 órás, heti hét napos áramszedést.



Egyébként, úgy gondolom, a szél- és a napenergia felhasználása csak a mostani kis méretekben képzelhetõ el következmények nélkül. Mihelyt, hogy parasztosan fogalmazzak, kiveszed egy szélbõl a fele energiát, már messzeható következményei lesznek a bolygóra. Nap detto.
Szóval ezekbõl hosszútávú, szép és nagy megoldás nem lesz, az biztos.

#39 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 25. - 10:14

Én azt gondolom, hogy talán nem az energia felhasználást kéne csökkenteni, hiszen az komoly társadalmi ellenkezésbe ütközne, hanem a ihasznátsági fokát kéne megpróbálni valahogy növelni. Nem vagyok villamosmérnök, de majd valaki megmondja, hogy pl. az Ukrajnából jövõ elektromos áram, ami keresztül megy néhány áramszigeten, hány százaléka ér ide, és hány százaléka megy pocsékba útközben pl. hõenergia stb. formájában. Az ilyesmi veszteségekre gondolok - itt lehetne nagyot spórólni valami okos megoldással.


Jav.: utálom a klaviatúrámat, és most rögtön ki is dobom a kukába...

Edited by lisawica, 2008 július 25. - 10:20.


#40 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 25. - 11:16

Mondhatnék erre egy csomó szakmai érvet, amik mind helytállóak lennének. Helyettük mondok egy gusztustalanul hangzót, de nagyon igazat: Minden pénzt megér, hogy az elõállítás nem nálunk szennyezi a környéket. (Gyermekkoromban Komlón laktam, az erõmû még erõmûként mûködött, ott, ha az ember az erdõben fára mászott, utána megnézte a tenyerét, mennyire lett kormos. Iszonyú nagy aktív salakhegy volt, tetején rendes növényzettel. Füstölgött; mesélték, hogy egy repedésbe beleesett egy gyerek, és halálra sült, mert belül még égett lassan.) Egyébként, ami az erõmûveket illeti, Ausztriában - talán emlékeztek rá - kulcsrakészen szendereg egy atomos. Amikor az úri közönség bezáratta, építettek helyette egy szeneset, de azt aztán jól. Abban nem volt egy darab szénpor sem -teszteltem az ujjaim végével. Annyit tisztítottak a füstön, hogy a végén a környék hegyeiben elhelyezett mérõállomások kedvéért valamit adalékolniuk kellett hozzá, hogy tudják, merre száll. Viszont a teljes költség egy harmada csak a környezetvédelemmel volt kapcsolatos. Erre ma már senki sem akar külön pénzt áldozni. Bár ez környezetes dolog volt, csak energiaválságosból indult.