Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Vemhesség


  • Please log in to reply
842 válasz a témához

#81 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 29. - 9:13

Hello!Ha kihasználják az ugynevezett "csikosárlást",akkor az ellés után pár nappal befedeztetik a,ami normálisnak mondható a tenyészkancáknák.Majd mikor már mocorog a csikó benne,akkor rúgja el magától az elozo csikóját,ami nagyjából egybeesik a választási idovel...ha jol emlékszem :rolleyes:

#82 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 29. - 9:20

A csikósárlás az ellés után kb. 9. napra adja a sikeres fedeztetés idõpontját. Eddigre kitisztulnak a belsõ nemi szervek és minden gond nélkül fedeztethetõ a kanca. Természetesen néhány napos csúszás elõfordul. Mivel a vehem az elsõ idõszakban -kb. 5-6. hónapig- csak fejlódik és tömege csak nagyon kissé növekszik, a szoptatás és a csikó nóvekedés együttes tápanyag igénye könnyen fedezhetõ, és a szervezet számára se jelent nagy megterhelést. A 6. hónapban viszont el kell választani a szopós csikót annyától. Ettõl kezdve a kanca szervezete minden energiáját a magzat nevelésére használja, sokszor a rossz takarmányozás következtében a saját kárára is! A csikó ekkorra már képes önállóan táplálkozni és elegendõek számára a szilárd táplálékokban lévõ tápanyagok. A kanca sok esetben magától is leválsztja a csikóját ebben az idõszakban.A 9. nap azonban nem törvény. Nyugodtan ki lehet hagyni néhány sárlást, de a szokás a 9. nap.

#83 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 29. - 9:42

Koszi Terembura!Pontos dátumokban nem voltam bizos.Rémlett,hogy 7-11 nap felé jelentkezik a csikósárlás,de lusta voltam utánanézni. ;)

#84 ultimo

ultimo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 114 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 29. - 10:10

Terembura!Annyit tennék hozzá az elmondottakhoz hogy az ellés utáni 9. napon a kanca általában elkezd sárlani de ez még nem a sikeres fedeztetés/termékenyítés idõpontja. Ez az idõpont ugyanis az ovuláció ( petesejt kijutása a tüszõbõl ) idején van, ami a sárlási tünetek jelentkezése utáni 4-6 napon következik be.ultimo

#85 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 13:57

A vemhesség hányadik hónapjáig lovagoljátok a kancát?Én már annyi eltéro példát láttam, hogy igazán nem tudom melyik jó, de talán azzal mindenki egyetért, hogy minden kancánál más és más lehet a gyakorlat. Függhet a kanca kondjától, a pocak nagyságától, a kanca egyéb egészségi állapotától.Volt olyan, hogy még az ellés napján is ültek rajta, igaz senki sem gondolta, hogy ennyire elorehaladott a vehem/korábban fog elleni, de olyat is tapasztaltam, hogy az utolsó 3 hónapban már semmi.Ha jól meggondolom az én súlyom nem jelent akkora plussz terhet a lónak, de pl. a Mirza nevu lovunk aug. 19. körülre van kiírva, de akkora a hasa, hogy ha kényszerítenének, akkor sem ülnék fel rá. O amúgy is kistermetu ló, és most úgy néz ki, mint egy dinnye 4 db fogpiszkálón! :D Én 2 ok miatt nem ülnék rá a vemhesség vége felé:- a heveder szorítása biztos nem esik jól a vemhes kancának, (így még marad a szorén felülés)- a gerincoszlopot teheli a pocak súlya, hát még ha pont oda ül a lovas is!Egyszer azonban alulértékeltem egy vemhes kancát. Csak pokrócot raktam rá, ha jól emlékszem az utolsó elotti hónapban, gondolván úgyis nyugodt, erre olyan bakolásba kezdett a nyílt terep láttán, hogy elszálltam, mint az a bizonyos gyozelmi zászló. :D

#86 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 14:27

Röviden:Nálunk (PKN. ranch), az utólsó napokig lovagoljuk a vemhes kancát. Legutóbb például Angi lovát is.Tizenéve születnek nálam csikók így. Három naposan pedig kötőfékben, vezető száron szaladnak az anyjuk mellett.Mint régen a paraszti életben ahol ezért szintén egy- két napig állt csak le a munka.Aki nem hiszi járjon utána.... :D

#87 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 14:49

idézet:
Eredeti szerzõ: realcowboy: Röviden:Mint régen a paraszti életben ahol ezért szintén egy- két napig állt csak le a munka.Aki nem hiszi járjon utána.... :D [/QUOTE]De ott nem ültek a gerincére!?Azzal egyetértek, hogy kell a mozgás, mint a terhestorna! Posted Image

#88 Verona

Verona

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 5 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 15:36

Én végig lovagoltam a kancámat, mikor vemhes volt! Az utolsó kb. hat hétben már csak nagyokat sétálgattunk, ami láthatólag jól esett neki. Szerintem lehet dolgozni velük, csak a végén már nagyon kíméletesen!A csikó születése után két héttel menetm ki eloször, és szépen fokozatosan állítottam vissza munkára.Üdv Posted Image Vera

#89 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 16:06

Csuti!Mos érdekel a dolog, vagy csak ellenkezni akarsz? :D Szerinted egy kifejlett ló mior erőlködik jobban, amikor ül a hátán egy átlagsúlyú ember, vagy mikor szánt, boronál, ekekapál stb?De hogy tovább mersztgessem a hajad még azt is elárulom, hogy egy jólnevelt lónak a vemhessége utolsó napjaiban is jobb a sétálok, röviden vágtázok, mint az ügetés. Az ügetés ugyanis nem természetes jármódja a lónak és ha ráerőlteted, akkor tényleg összerázatod a csikót benne!

#90 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 22:11

idézet:
Az ügetés ugyanis nem természetes jármódja a lónak [/QUOTE]Na ne má' most akkor, dehát akkor, hogyan is, nemértem mostan így.Miiivaaaan? :D De tényleg nem értem. Abban biztos vagyok, hogy a vadpacik is szoktak ügetni, meg a legelőn a paci is szokott ügetni. Mit értessz ez alatt? Vagy ezt csinálja legkevésbbé szívesen? Kérem szépen elmagyarázni, mert nem értem. :( Hogy ellés előtt mozgatni kell, abban én is egyetértek, már csak azért is fontos, hogy az izmai karban legyenek tartva, ne gyengüljön, vérkeringés jó legyen, és egyéb egészségügyi okok, amiket nem sorolok, mert aki jobban tudja, annak minek, aki meg nem, az kicsit fáradjon az utánanézéssel.A terhelés nagysága egyedfüggő, de értelemszerűen, ha látszik, hogy fárad, izzad, akkor nem hasznos nagyon gyötörni.

#91 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 22:18

Ha a lónak a gerincére ülnek az tényleg komoly hiba. Jól lovagolt lónál, függetlenül attól, hogy angol vagy western stílusban, sem a csontváz sem az izom nem hordhatja a lovas súlyát, mert az erre alkalmatlan. A terhet az ínszalagok viselik.Az ügetés velóban nem természetes jármódja a lónak, ami azt jelenti, hogy javarészt a vágta és a lépés között lépésként szolgál csak. Az első írásos emlékek idejében, Xenophon-nál az ügetést, mint önálló jármódot nem is említik, csak mint összekötő lépéseket használják a két másik jármód között.

#92 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 22:39

Esti!Néha furcsa dolgokra jön rá az ember. Magam is azt vallom, hogy minden benne van a könyvekben de néha azért még sem. A lótartás során, hogy köztük élek, nagyon sok olyat látok a lovainkat figyelve, amit csak az láthat aki sokat időt tölt velük.Én is sokáig azt tudtam, hogy a hátralépés nem természetes jármódja a lónak. Pedig ha megfigyeled amikor fenyegetik egymást rendszeresen mennek hátra, mint a rák. Talán többet, mint ügetve.Ezért nem nagyon szoktam például arról nyilatkozni, hogy mit és mennyit etetünk.Gyakran nézek utána a dolgoknak a szakirodalomban, de abban biztos vagyok például, hogy akik a takarmányozásról írnak nyílván nagy tudású emberek de nem nagyon etettek lovat. Attól a mennyiségtől pl amit általában javasolnak a különböző könyvekben, attól simán sovány lenne az összes lovunk. :D

#93 pszihopata

pszihopata

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 685 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 23:13

Huhh,mit sikerült elindítani?Ez jóóó!Mint azt már említettem volt,a járatás futtatás természetes életmódja a pacnak,a vemhesség utolsó pillanatáig szükséges is,de egy felnőtt férfi nyereggel,miegymással simán mázsa fölött van,amit ilyenkor már nem volna szabad ráterhelni.Tisztelt RC! :D Életed párját(gondolom létezik) az áldott állapot végefelé csak nem hagytad a negyven-tagú baráti társaságra főzőtt töltött káposztát leemelni a sparhertről?Vagy mégis?Elvégre a "régi paraszti időkben"ez természetes volt.Hamar is haltak ősanyáink!Változnak az idők,ma már lovaink nem annyira munkaeszközök,mint inkább társaink,és ez így van jól,de akkor talán másképp is kellene bánnunk velük,mint anno.Remélem,nem sértettelek meg,távol álljon tőlem Posted Image

#94 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 23:26

Engem nem sértesz, de egy működő gyakorlat ellenében bölcselkedsz csak nem tudom, hogyan és mivel akarsz meggyőzni? :D

#95 pszihopata

pszihopata

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 685 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 23:31

Nem akarlak meggyőzni(főleg ha te sem akarod),esetleg egy-két"más"gondolatot elültetni,aminek ha eljön az ideje,tán kicsírázik :D

#96 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 23:38

Ismertem shagya kancát, 25 évesen pusztult el, addig 9 csikója volt, szinte minden alkalommal még az ellések napján is lovagolták. Nem úgy nézett ki mint akinek ez megártott.

#97 Kölyök

Kölyök

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 443 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 23:39

Psziho!Angi pl az utolsó pillanatig lovagolta Pejkót és nem lehet azt mondani Álomszuszira, hogy rossz csikó lett, mert aztán a Tatárszentgyörgyi túrát végigcsinálta az anyja mellett (egy hónaposan), hogy utána még izomláza se volt!Meg egyébként is minél tovább mozgatják a vemhes kancát, annál könnyebben elli meg a csikóját!

#98 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 23:48

Nem lehet, hogy valahol kicsit elbeszéltek egymás mellett? Mert az világos, hogy mozgatni jó, de nem mindegy, melyiket hogy. Angi Pejkója egy fiatal életerős kanca, addig is minden nap mozgott. Galagonya egy idősebb ízületes kanca, ennek ellenére én is mozgattam végig, de az utolsó hónapokban már csak szőrén, sétálva, mert egyszerűen nem bírt többet, ezt pedig tényleg érezni lehet. Az a napi fél óra viszont határozottan jólesett neki. Nem is volt gond az elléssel egy szál se. Tavaly annál több, mikor egyáltalán nem mozgott, túl volt kissé etetve... persze utólag nem lehet tudni, hogy tényleg ez volt-e a baj, de közrejátszhatott. Szóval oké, hogy mozogjon, emberrel a hátán, de a hevedert én se huzigáltam neki, 100 kiló meg eleve nem kerülhet már a hátára semmilyen körülmények között. [ Július 21, 2003, 23:49: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#99 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 21. - 23:54

Kóros Lelki Állapotú! :D Ne akarjál csíráztatni itt nekem!Hát nem te hívtál ide, mert érdekelt a téma?Azt hittem érdekel, hogy miképp csináljuk mi ezt de te folyamatosan meg akarsz győzni arról, hogy nem jót teszek a lovaimnak!Ismered azt a viccet mikor a fiatal nő felszáll a buszra és kéri, hogy adjanak neki ülőhelyet, mert terhes?

#100 pszihopata

pszihopata

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 685 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 22. - 0:08

RC!Most mi a bajod a csírázással? :D Igenis érdekel,hogy hogyan csináljátok(úgy tűnik,másokat is!),vemhes kancát még nem lovagoltam(nem is fogok továbbra sem :D )de a tapasztaltabbal vitatkozni mindik új infókat hoz és gyümölcsöző!Még mielőtt valaki félreértené:nem magamat tartom tapasztaltabbnak!

#101 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 22. - 8:10

Én valahol egy Pszichopata és Zsuzska közötti állásponton tenném le a voksom!RC! Azt nem írtad le, hogy az utolsó napokig fel is rakjátok a nyerget? Hány kilós egy westernnyereg (min-max)?(Amúgy azzal nem leptél meg, hogy az ügetés nem természetes jármódja a lónak... tongue.gif Posted Image És még hány ilyen nem természetes mozdulatot, mozdulatsort kíván tolük az ember! És az a csodálatos, hogy megtanulják és készségesen meg is csinálják! Posted Image )Én azokat a lovakat sajnálom, amiket vemhessége végéig vendégek alá adnak, foleg hosszú terepekre, nem nézve hány kilós ember ül rá, hány órát lovagolnak, milyen erosen rúgdalja az oldalát, hogy a kissé lelassult vemhes kanca tartsa a tempót a többivel, stb. :(

#102 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 22. - 8:38

idézet:
Eredeti szerzõ: Csuti: Én azokat a lovakat sajnálom, amiket vemhessége végéig vendégek alá adnak, foleg hosszú terepekre, nem nézve hány kilós ember ül rá, hány órát lovagolnak, milyen erosen rúgdalja az oldalát, hogy a kissé lelassult vemhes kanca tartsa a tempót a többivel, stb. :( [/QUOTE]Ez már igen szélsőséges eset, itt nem erről van szó!Még soha nem volt közvetlen dolgom vemhes kancával, de láttam sokat, ki hogyan bánik vele.(Tudom ez nem túl sok, de azért is leírom a véleményem! :D )Szvsz ha a kanca egészséges, a vemhessége közben sincs probléma, nyugodtan lehet az utolső napokig lovagolni. Persze ésszel, ezt senki sem vitatja! Úgysem bírna hosszú vágtákat, egyszerűen kifulladna.Ha viszont problémás eleve a ló, pl. láb-és gerincproblémák, idősebb, nincs kondija, vagy a vemhesség alatt problémái vannak (akármilyen) azt csak nagyon óvatosn lovagolnám, sőt olyan is előfordulhat, hogy nem lehet lovagolni, csak karámozni... [ Július 22, 2003, 08:40: Az üzenetet átszerkesztette: Ilusta ]

#103 csutihubi

csutihubi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 236 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 22. - 8:44

Szióka Mindenkinek!RC! A paraszti életben a lovakat január vége-március eleje vemhesítették,és karácsony újévre jött a csikó.Hol szántasz,boronálsz akkor?A munka dandárja a nyár,és akkor még félidős.Mindenki! Alovaglásárol pedig.Minden idősebb lovas ismerősöm az utolsó hónapokban,vagy kocsi mögött,vagy ló mellett,vagy kézen vezetve mozgatta a kancát.Van a kerületünkben egy betyár (eredeti csak betyárszerkóban lehet látni,tollas kalapban,vadászkéssel az oldalán.)Ő az utolsó hónapban a csődör nyakához kötve vezette a kancáját,és vágtázott ügetett,átjártak Lőrincről Ócsára,Üllőre.De nem lovagolta.A csikó már 1-2 naposan kötőfék és szaladt az anyja mellett.Soványak voltak a lovai,de szívósak,és egészségesek.Még 1. Egy 25 éves kancának mennyi csikó fér az életébe természetes körülmények között?15 simán.Tehát a 9 meg se kottyan. Amúgy mindenkinek a maga felelőssége mit tesz a lovával.De ne hidjétek,hogy azért mert nem mondja nem fáj a háta,a lába a plusz sújoktól.Csh

#104 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 22. - 9:02

idézet:
Eredeti szerzõ: csutihubi:RC! A paraszti életben a lovakat január vége-március eleje vemhesítették,és karácsony újévre jött a csikó.[/QUOTE]Állj!Te kevered a dolgokat!Karácsonyra a kis Jézus jött!Részemről a téma lezárva! :D

#105 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 22. - 9:12

Nekem logikusnak tunik Csutihubi levezetése a mezogazdaságban használt lovakra vonatkozóan.

#106 csutihubi

csutihubi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 236 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 22. - 9:31

Hááát! Áldásom rá (d) RC.

#107 csutihubi

csutihubi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 236 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 22. - 9:41

Köszönöm Csuti!

#108 discozombi

discozombi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 780 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 22. - 14:29

Tulajdonképpen nem ide tartozik, azaz off, de nyáron aratnak, ősszel meg szántanak. Melyik lehet a megerőltetőbb munka egy ló számára? U.I.: Egy sörért, bárki hozzászólásához gratulálok, és nem csak ebben a topikban. Posted Image

#109 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 22. - 15:10

Hogy az offot is offoljam:Tavasszal is vetnek, meg ősszel is. Meg boronálnak, meg tavasszal kitakarják a szőlőt, összel a tél előtt meg betakarják. Azt hiszem a kukoricát is eke kapálják. Meg rendsodróznak,fogasolnak,betakarítanak, szüretelnek,szénát hordanak,fát,meg ki tudja még mit nem. Néha befognak csak úgy, néha meg szüreti mulatságba,bálba, esküvőre áll elő a fogat! Ha végre megjönnek a mínuszok akkor meg jeget vágnak, hordanak. Tetőre nádat, alá a háznak meg vályogot.A szeszfőzdébe a cefrét, kötelező köbméter fát se a huzat vitte el. Épp ha jutott kis idő elletni, néhány napot pihenni. De a normális gazdánál ritkább vendég volt a kólika, kidüllesztett ín, marsipoly,mint manapság. De ez már egy másik off lehet! :D

#110 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 23. - 7:31

De azért mi a vemhesség utolsó hónapjairól beszélünk, ugye!?! Az meg mindenképpen télre, a legpangóbb idoszakra esett, legalábbis a fentebb említett logika szerint...Másrészt a mozgatás szükségességével mindenki egyetért. A kérdéses rész az, hogy az utolsó kb. 1-2-3 hónapban lovagoljunk-e és hogyan?Mégegyszer felteszem a kérdést: RC! Azt nem írtad le, hogy az utolsó napokig fel is rakjátok a nyerget? Hány kilós egy westernnyereg (min-max)?De azért ebbol a kérdésbol nem csinálunk olyan nagy hordereju vitát!?! :confused: Posted Image Ugye?A téma enyhítése képpen egy kis off: Tegnap direkt le akartam fotózni nektek a Mirzát, meg a nagy pocakját, de a zabbetakarítás meghiúsította a tervem. Posted Image Hatalmas a hasa, kétlem hogy lenne valakinek szíve felkucorodni rá! Posted Image [ Július 23, 2003, 07:59: Az üzenetet átszerkesztette: Csuti ]

#111 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 23. - 8:39

Csuti!Bár azt mondtam, részemről a téma lezárva de azért válaszolok.Fújod ezt a téli baromságot, nem tudom honnan merítve. A csikó ellést ha más cél nem kívánja másként, mindig a legeléshez, az új zöldhöz igyexik mindenki tervezni. Csak mellékesen jegyzem meg, hogy meg ne kérdezd, a két hetes csikó már vígan legelget.Hogy hány kiló a western nyereg annak köze nincs a lovagláshoz. A ló a súlya egy ötödét tudja a hátán hurcolni vidáman. Eszerint teszünk lovast a hátára. Százkilós ember, húsz kilós nyereggel nyilván nem vemhes kancára ül.Nem tudom miért ellenkezel és hajtogatod ugyanazt, körülkerítve a nagy szíveddel! Miért gondolod, hogy a szívtelen lónyúzót kell a lelkiismeretére ébresztened mikor kóstolgatsz? Ismét megkérdezném, hogy te mire alapozod amiket mondasz, egy jól működő gyakorlat ellenében?Csak, hogy tudd a ló egy genetikailag menekülésre specializálódott állat. Erre szüksége volt mindig a törzsfejlődése során, kivéve az utolsó "néhány évet"! Ezért szalad a csikó néhány órás korában már. Persze más a helyzet ha nem lóról, hanem pacikáról beszélünk. A pacikák ugyanis életük java részét ingerszegény környezetben, boxban, hogy ne is említsem állásban, heti néhány óra lovaglással, némi karámozással tengetik. Békésen szitálgatva, a szomszédot csipegetve várják az étkezéseket.Kapnak sok finom vitamint, kiegészítőt, tunningolt patazsírt. Egy egy nagyobb munka után persze fáslit, fülvédőt a bogarak ellen, ollót a sörényükre, hogy ne zavarják a lovas kezét. Az ilyen lovaknak valóban nem szerencsés ha ráülnek vemhesen, mert könnyen eltörhetnek! :D [ Július 23, 2003, 10:09: Az üzenetet átszerkesztette: realcowboy ]

#112 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 23. - 9:11

Kedves RC!Felesleges itt genetikából, a ló fejlodéstörténetébol, meg kitudja még mibol kioktatnod, azért annyira hülye nem vagyok.Felfogtam, tehát Ti lovagoljátok a lovakat a vemhesség végéig, nyereggel, a ló-lovas méretarányait figyelembe véve. Ennyi is elég lett volna! ;) (Azért én maradok a nálunk kialakult gyakorlatnál...)Légyszíves vedd már figyelembe a smileykat!Szia!

#113 NauTiLUS

NauTiLUS

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 461 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 23. - 10:50

Csuti, ebbol en csak annyit latok, hogy irhatnak neked barmit, teljesen felesleges. Igazad van maradj meg annal amit tudsz. Rakjal smiley-kat, ha gondolod, hogy igy mar barmit lehet irni...

#114 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2003 július 26. - 21:35

Én egy kis magánlovardában kezdtem lovagolni, ahol minden évben született 3 - 6 csikó. Írtó vegyes volt, ahogyan a kancák ezt viselték. De: még az utolsó napon is ültünk mindegyiken. Persze többnyire szőrén és csak annyit, amíg látszott, hogy jól érzik magukat. Volt, hogy két órát sétáltunk. Sose volt gond az ellésnél. hogy meddig rak rá az ember nyerget? Amíg józan ésszel úgy érzed, hogy meghúzható rendesen a heveder. Van, amelyik már három hónappal az ellés előtt bőröndnyi pocakot hurcibál. De múltkor érkezett egy edzőtábborra egy csaj. keményen dolgoztak a lóval. Még két hónap volt az ellésig. Alig lástszott, hogy vemhes a ló. inkább akkor tűnt fel, ha szóltak, akkor is nehezen. tehát nem lehet határozott időpontokról beszélni, egyéne válogatja. Meg kell érezni és nem szabad túlkímélni, mert az pont annyit árthat a lónak, mint a túlzott megerőltetés. [ Július 26, 2003, 21:36: Az üzenetet átszerkesztette: Haflingi ]

#115 Appaloosa

Appaloosa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 57 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 14. - 13:57

Sziasztok!Lenne néhány kérdésem a vemhességgel kapcsolatban, ezért elõástam, és elejétõl végéig elolvastam ezt a topicot, hogy csak olyat kérdezzek, amirõl még nem volt szó.Tehát: a lovam a doki szerint kb. májusban fog elleni. Elég testes, bár sokan azt mondják, ez természetes (ridegtartásban van, appaloosa). Szerintem nem túl jó minõségû a széna, amit kap, de hetente háromszor kijárok vele legelni(azért csak ennyiszer, mert egy másik, elég távoli városban tanulok), és ugyanennyiszer tudom kivinni mozogni is. Szénán kívül kap még tápot, sót, répát, almát és zabot. Teljesen egészséges, de lelustult, és elég hamar leizzad (bár igaz, hogy baromi vastag, hosszú téli bundája is van).Ezenkívül aggódom egy kicsit, mert az elõzõ csikóját túlhordta (kanca lett!!) és elég nehéz ellése volt. Tehát mit javasoltok? Több mozgás, baj-nem baj, ha hamar izzad, más kiegészítõ táplálék, egyéb? Tudom, hogy ostobácskának tûnök, de nem akarom, hogy esetleg a valamit nem, tudásom miatt valami kimaradjon! Köszönöm!Appaloosa

#116 Szélvészcsajszi

Szélvészcsajszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.112 hozzászólás

Közzétéve 2004 április 27. - 19:35

Sziasztok! egy kicsit elévült ez a téma, de azért megkísérlem felélénkíteni.... Az elõzõeket végigolvasva rájöttem hogy ahány ház annyi szokás a vemhes kancák mozgatásának módszereiben. Megmondom õszintén hogy Rc -vel értettem egyet a leginkább. Az én lovam most van a 9. hónapban és volt aki azt mondta hogy kövér.. ill. testes én persze rendszeresen mozgatom és fogom is az utolsó pillanatig. Tápokra nincs most szüksége esetleg majd a szoptatás ideje alatt helyette fini széna, lucerna, répa és alma a menü + abrak.A mozgatásról ill munkáról csak annyit hogy a lónak kell hogy egy megfelelõ laza izomzata legyen az ellés idõszakában különöasen. Az állatorvosom pedig azt mondta hogy nem kell kifejezetten elkényeztetni a kancát mert akkor nagy lesz benne a csikó és nehezen fog elleni. Sõt hozzátette azt is hogy nem baj ha a csikó picit soványan jön a világra hiszen ha már kint van hamar megerõsödik. Arra viszont van egy példám hogy miért kell a lovakat redszeres munkában tartani ellés elõtt. Volt egy kanca akit a vemhesség utolsó 4 hónapjában a gazdája csak kirakta a karámba, legelõre. Mint tudjuk a magzat ekkor nõ a legjobban. Tehát a kanca csak sétálgatott eszegetett a karámban naphosszakat, na jó néha futott néhány kört... Az ellésnél viszont nagy gond volt, mivel teljesen ki volt véve a mukából a csikó nagyon nagy lett a kaca pedig puhány. a végeredmény pedig szörnyû a kancában szét kellet darabolni a csikót és úgy eltávolítani.. a kanca azóta csak egyszer vemhesült .. Tehát ez is alátámasztja azt amit Rc is állít hogy kell a munka a kancának és nem elég csak sétálgatni. Attól nem lesz túl fitt a jószág..

#117 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 április 27. - 21:16

[url="http://"http://www.paci.hu/rendelo/040322.htm"]http://www.paci.hu/rendelo/040322.htm[/url]

#118 Dodó

Dodó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 639 hozzászólás

Közzétéve 2004 május 19. - 11:54

idézet:
a végeredmény pedig szörnyû a kancában szét kellet darabolni a csikót és úgy eltávolítani. [/QUOTE]Úristen ez szörnyû!!! :eek: :( Én is most olvastam végig a topicot.Tök sok okos dolog van itt. ;) Nálunk is most született tavasszal 4 csikó.Mi végig lovagoltuk a kancákat (az ellés elõtt két hónappal már szõrén).Annak a kancának,akit én lovagolok 2 héttel hamarabb lett meg a csikója,mint amit kiirtak az orvosok.Elõtte való nap is ültünk rajta,persze én csak legeltetni akartam,mert már nagyon el volt nehezedve,más alig mozgott normálisan, fõleg a hátsó lábaival.De végülis egyik ismerõsöm ráült,persze szõrén és másnapra meglett a csikó.Ez volt már másfél hónapja.A csikó kicsit gyengének született,hisz koraszülött lett,de ma már le sem lehet állítani. Posted Image Szóval én is amelett vagyok,hogy mozgatni kell a kancákat egész az ellésig.Különben bajok is történhetnek.Az orvos is ezt állította nálunk.Én inkább csak arra lennék kíváncsi,hogy az ellés után hány nappal,héttel lehet a kancát kivinni lovagolni,lassú munkával lassan visszaállítani az ellés,vemhesülés elõtti munkáig?!

#119 Szélvészcsajszi

Szélvészcsajszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.112 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 1. - 19:19

Sziasztok...lenne egy érdekes kérdésem... a lovardában elcsípten 2 szaki ebeszélgetését... arról tanakodtak hogy a ló hány napra azaz mennyi idóre ellik meg. õk azt mondták hogy ha a ló 2003.júli.14.-én lett rakva akkor a csikónap pontosan egy évre kell megszületnie a másik viszont azt mondtam hogy a fedeztetési dátumból 2 hetet le kell vonni és akkor fog elleni a kanca tehát õ júli 1-jén már csikót vár a kancától.. Most akkor mi az igazság mivel eddig én úgy tudtam hogy a ló 350-355 napig vemhes..?Ti hogyan számolgatjátok az ellés idõpontját??

#120 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 1. - 22:23

336-337 napig vemhes a ló. Ez egészen tuti zicher.