Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Suttogás


  • Please log in to reply
6142 válasz a témához

#4721 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 20. - 17:36

Az ok az ok. Azt már én is kitotóztam. De van hogy szimplán megyek simizni, mást gondol és már csikorgat még a karámban is. Nem lehet mindig azt csinálni amit szeretne.

#4722 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 20. - 17:48

Igen, elég nehéz, de jobbat nem tudok.

#4723 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 21. - 21:49

"mgy" a Duna Tv-ben



Minden tiszteletem MGy-e!
Tudom hogy nagyszeru Lovas ember, szakember!
De nekem nem tetszik ez az interju.. (ami nem pont Mgy hibaja.. ) :ang:
Valamint minden tiszteletem a "suttogoke" (hogy mennyire utalom mar ezt a szot .. :confused: )
de hogy igy tulspiritualizalni ezt a fajta szakertelmet, mar engem idegesit!
Pedig ismerek "suttogokat", egyel egyutt is elek, es tanulok is toluk, de azert maradjunk mar a foldon :rolleyes:


Elõször is öröklött vagy felvett tulajdonságokról beszélünk,igen érdekes téma! A véleményem szerint a felvett tulajdonságokat nevezhetjük késõbbiek folyamán szokásnak!Ezek a szokások sok éven keresztül át adódnak az utódoknak amik már tulajdonsággá válnak! Ha ezen a levezetésen megyek tovább akkor rossz szokásokból kialakulhatnak rossz tulajdonságok is amik öröklõdhetnek. Beszéljünk az öröklött tulajdonságokról,amik lehetnek külsõ és belsõ tulajdonságok.A külsõ és belsõ tulajdonságok egy része genetikus a másik része a tartásmód ,éghajlati övezet,takarmányozás stb formálja,alakítja, MIND a Jó és ROSSZ tulajdonságokat amik ÖRÖKÖLHETÕK! Hiszen a tenyésztés során mindig a jó tulajdonsággal bíró egyedeket válasszák ,kérdezem ,hogy a rossz tulajdonságok nem öröklõdnek tovább??? Példát is írjak, fog csikorgatás, gyors evés agresszív viselkedés,ugró lovaknál rossz ugrás /ugyan úgy üti az elsõ lábával mint valamelyik õse/,botladozós lépés,rebbenékenység stb. A lovaknál is akár csak az embereknél sok személyiség van,vannak kedvesek,bújók,szendék,de vannak hisztisek,agresszívek, gonoszak,uralkodok,ezek öröklött tulajdonságok,mégpedig ezek a személyiségek egy ménesen belül is léteznek ahol mi emberek nem tudjuk elrontani õket,nem tudnak rosszul kommunikálni hiszen jól értik egymást!


Mate, orulok hogy ujra itt ;)

#4724 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 21. - 22:00

"mgyé a dunatvben"....... igazi szánalom az egész.

#4725 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 5:08

Latod, Te Pozitiv vagy, en pedig kedvesebben fogalmaztam :gm: :D

#4726 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 10:42

Személyesen ismerem Gyulát, de ez nagyon gyenge volt. Ha ebbõl itélnek majd az emberek tényleg az egész csak "suttogás" lesz!

Edited by Csikasz, 2010 november 22. - 10:42.


#4727 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 13:46

Hát, én nem tudom, mi bajotok vele... Számomra semmi meglepõ nem volt benne. Ismételhetnék magamtól. :D "Félreértés ne essék, nekem tetszenek ezek a dolgok, amiket ott csinálnak, próbálna bárki más a lovát lecígelni a nézõk között madzag nélkül, három hétig hirdethetne a lókeresõ rovatokban - csak nekem, mérnöknek, ami csikorog, az csikorog. Ne magyarázza, és akkor okés. A magyarázat kivételvel akár azt is mondhatnám, MGY hívõ vagyok - visszanézve e topicban a hozzászólásaimat is nagyjából ez a kép alakulhat ki."

#4728 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 14:01

Azért kiváncsi vagyok, hogy hány mgy-hívõ, szabadon vágtázó lelkû lovaskislány fog mostanában bekerülni a baleseti sebészetekre.

#4729 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 14:31

Csakis hosszú távon dõl el, mi mit ér. De eddig hány került be? Azok közül, akik 5 éve mûvelik ezt?

#4730 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 14:33

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy miért éri meg idõt és energiát ölni abba, hogy ezt elérd? Miért nem elég, ha a lovam vezetõszáron nyugodtan jön mellettem, kezelhetõ, nincsenek kitörései, vagy ha zablával fegyelmezetten, átengedõen dolgozik? Megfigyelésem szerint az ilyen kurzusokon nagyon sok idõt töltenek azzal, hogy földrõl játszanak a lóval. Ebben az idõben lovagolhatnának is, fejlesztve saját tudásukat és a lovuk képzettségét. Mert pl. az, hogy ne pattogj a hátába szerintem fontosabb, mint hogy a háta mögül is tudd irányítani. Félreértés ne essék, hasznosak ezek a gyakorlatok egy szintig, mert általuk kezelhetõbb lesz a lószág, de egy szinten túl nekem ez már kicsit cirkuszos.

#4731 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 14:39

Zorrro lova is jött füttyre - is, azért ez a minimum.

#4732 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 14:45

Ja. És nem vette rossz néven, hogy a lovasa rendszeresen a hátára huppan a padlásról. Hogy ez a gyakorlat Zorrónál milyen érzéseket váltott ki, azt meg se merem kérdeni.

Edited by ori, 2010 november 22. - 14:46.


#4733 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 14:47

Ja. És nem vette rossz néven, hogy a lovasa rendszeresen a hátára huppan a padlásról. Hogy ez a gyakorlat Zorrónál milyen érzéseket váltott ki, azt meg se merem kérdeni.

:gm: Kedve támadt fütyülni...

#4734 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 14:50

Gáz a riport. Azért áll meg a ló, mert lélekben már megállt a lovas? Véletlenül sem lehet világosan elmondani, hogy milyen testsúlysegítségre áll meg...

#4735 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 15:01

Jaj, Zap, egy tv riport az nem egy szakkönyvbõl való felolvasás. Hogy idézzek. :) Azonban, ha elég jó az összhang, tényleg elég gondolni...

Ja. És nem vette rossz néven, hogy a lovasa rendszeresen a hátára huppan a padlásról. Hogy ez a gyakorlat Zorrónál milyen érzéseket váltott ki, azt meg se merem kérdeni.

Mivel többször is elõfordult, szerintem szerette.

Edited by Ernest, 2010 november 22. - 15:03.


#4736 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 15:13

A gondolattal azért együtt jár egy nagyon minimális segítségadás is, azt hogyan mondja el a lovasoknak? Gondolj erõsen arra, hogy elinduljon a ló? Láttam egy MGY edzést, volt lovas, aki még nem tudott könnyûügetni, de már kötéllel* kellett irányítania a lovat. Hogyan tud valaki arra figyelni, hogy a lovat irányítsa, miközben arra kell koncentrálnia hogy ne essen le? Most nem a kötélen van a hangsúly, mert zablával se tudná, mikor a könnyûügetés még nem megy neki. Nekem emiatt furcsa ez a módszer.

*biztos nem ez a helyes megnevezése

#4737 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 15:17

A gondolattal azért együtt jár egy nagyon minimális segítségadás is, azt hogyan mondja el a lovasoknak? Gondolj erõsen arra, hogy elinduljon a ló?

Azt kell mondani, hogy "múkodj!!" :D

#4738 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 15:25

Még valami, ez a szõrézés miért fontos eleme a naturális lovaglásnak?

#4739 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 15:28

Mert azt hiszik, az õ seggük annyira ki van párnázva, hogy nem nyomja a ló hátát. :dev: A kötél hagyján, azzal minden jól idomított ló elmegy. Viszont nyereg (a lónak is kényelmes nyereg!) nélkül nem igen ülnék fel.

#4740 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 15:33

Mert azt hiszik, az õ seggük annyira ki van párnázva, hogy nem nyomja a ló hátát. :dev:


Elnézve némelyiket igazolva is látom a tételt. :dev: :dev:

#4741 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 15:38

"amikor rugdossuk vagy rángassuk a lovunkat" édes anyanyelvünk :rolleyes:

#4742 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 15:44

Nincs igazatok :nem: !

Mûveletlenek vagytok, és ezért nem tudjátok, hogy a NaturálHorseMGYsíp szakszótárban a következõk állanak;

-lélek: fn,1. a lovas (szakmai körökben suttogó) csípõjét jelenti, 2.az elõrehaladottabb suttogók, mondhatni igaz lovas emberek (ez már igen magas szint) tágabb értelemben a lovas egész ülésére is használják

#4743 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 15:46

(Juice írására) Hát ez nekem is feltûnt, de lehet, hogy kötelezõ a népies íz... az meg tréfa lehet, a végén a telefonszám angol rövidítésénél a "numb". Bár ezek csak jók, mert emelik Mgy fényét a környezethez képest.

Edited by Ernest, 2010 november 22. - 15:47.


#4744 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 15:51

"amikor rugdossuk vagy rángassuk a lovunkat" édes anyanyelvünk :rolleyes:



Ezt a riporter mondta, ugye?

#4745 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 15:51

"amikor rugdossuk vagy rángassuk a lovunkat" édes anyanyelvünk :rolleyes:



Ó, ezt már nem is mertem elõhozni. Ez a csóka riporter? Milyen végzettséggel suksüköl vajon?

Megvallom, én szeretek szõrén lovagolni, és néha könnyû terepre így megyek ki. De a lónak egy jól illleszkedõ nyereggel sokkal kényelmesebb, még ha jól tapadok is a hátába. Ugratásnál pláne. Kezdõ hátbahuppogónál meg méginkább.

Egyszer láttam egy mgy bemutatót a Lovas Juniálison, majdnem végig földrõl dolgoztak, aztán a végén felültek, és nagy pattogások közepette szõrén körbeügettek. Nem tett rám jó benyomást. A szittyákban meg az a kép alakult ki, hogy a suttogók azok, akik nem tudnak/mernek lovagolni.

#4746 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 15:52

Látom mindenkit meghatott ez a riport. Eddig nem mertem írni mekkora baromság, nehogy lehurrogjatok mint belepofázós semmiheznemértõt. Egyébiránt a munkáját becsülöm, sok meló van mögötte.

#4747 polanyi

polanyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 193 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 15:59

Nem szeretnék se mellette se ellene szólni senkinek,azt azért jó tudni,hogy az ilyen riportokat többnyire nem szakmailag /lovas szempontból/ hozzáértõk készítik ezért az össze vágások,után akár egy -egy szó kihagyásával egész mást kapunk,viszont érdekes és eladható ami a lényeg a tv-sek szempontjából.Elõ fordulhat hogy a testsúly segítségeket elmondta de a riportból ezek a dolgok kimaradtak,persze ez csak egy feltevés! Sajnos az eladhatóságért sokan /show jellegûre, cirkusziasra/formálják az elõadást és ekkor már sok emberben ellenszenvet vált ki.Az ilyen lovak nagyon jól mûködnek egyedül,megszokott csapatban,de egy számukra ismeretlen helyzetben,ösztönösen reagálnak,és akkor ezek a dolgok nem mûködnek tökéletesen,hiszen nincs meg annak a kontrolnak a lehetõsége,amivel ezt korrigálni lehetne /a bejátszásban látszik,hogy a pálcát,lábát és testsúlyát a korrigálásra használta,de ez sokszor kevés!A módszer nagyon jó, ha valaki tanítja biztos elmondja mit miért csinál és hogy gondolati úton azért nem mûködik.A kantár nélküli "lovaglás" inkább irányítás a jól idomított lovak nagy részénél kisebb nagyobb mértékben mûködik hiszen a szárral történõ irányításnak is ez a lényege, sokszor látható,hogy a szár a nyakhoz ér a zablát nem húzza mert nagy belógása van és a ló még is tökéletesen reagál rá,persze segítség képpen láb és testsúly segitség is adható.

#4748 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 18:25

Mi dolgoztunk is Gyulával, nekem nagyon kedves lószeretõ embernek mutatkozott. Most már ráül a lovakra, de régebben több ismerõs aki nála volt azoknak aszonta - nem is akar - ebbõl nem tom mi az igaz. Igen nagyon sok munka van mögötte, ezt a lovat legalább 4-5v éve dolgozza. Lehet így dolgozni, de csak egy jól elõkészített minimum 6 havi munkás lóval, heti többszöri foglalkozással, s igen ettõl senki nem tanul meg lovagolni, de ezt nem is Mgytõl kell. S igen vannak olyan tanulói akik korházba kerültek Mgy is sokszor, ettõl még lehetnek "hívõk". Sokat tanultam Mgytõl, de nem lettem hívõ, mert én a lovon is a lóval is jól akarom magam érezni. Biztosan még fogok is tanulni tõle, másoktól s mindenhonnét a magam számára használhatót fogom alkalmazni. Viszont ez a riport nem építi a NSH rendszerû lovasok elismerését. Ori - ha egyszer felülsz egy így kiképzett és elõkészítet lóra meg fogsz lepõdni mekkora a különbség, ne kételkedj probáld ki, veszteni semmit nem fogsz, lovagolni meg ugyanugy lehet a lovat!

#4749 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 18:29

Csikasz, leírnád röviden, miben mutatkozik meg ez a különbség egy csak simán jól belovagolt (angol v. western) lóhoz képest?

#4750 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 18:45

az ilyen riportokat többnyire nem szakmailag /lovas szempontból/ hozzáértõk készítik...


Ez teljesen igaz. De! Tényleg nem jut egy fogó a villanypásztor végére? Tényleg nem kell megpucolni a lovat, mielõtt bemutatózok vele, ráadásul kamera elõtt? :confused: Kicsiség? Lehet. De én úgy gondolom, aki ezekben nem gondos, annak másban sem hiszem el, hogy az.

Ami meg az NHS oktatóit illeti általában: egy kezemen (ökölbe szorítva :)) meg tudom számolni hány olyat láttam, aki úgy tud tudást átadni, hogy közben nem kell hívõvé válnom, nem kell olyan szeánszokon részt vennem, ahol lukat beszélnek a hasamba, mert a kábé tíz mondatnyi tartalmat másfél órában kapom, ahol a tananyag nem merül ki abban, hogy problémamentes környezetben (feladat, helyzet) megkiséreljük azon az úton vezetni a lovat, ahova enélkül is nagyjából eljutna, hanem felmerül a "ha ez nem megy, akkor lépj vissza ide és..." pl. stb. Hangsúlyozom, a jelenleg, itthon hozzáférhetõ és általam már látott oktatókról beszélek.

#4751 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 19:18

Ori - nem, márcsak azé sem mert én is hasonló módon foglalkozom problémás lovakkal, s minden ló egyedi, mindegyiknél hasznosíthatóak ezek a gyakorlatok, minden lóvasnál más és más az amit erõsíteni kell a lovával. Az enyimek nem jönnek a füttyre, de van olyan mozdulat amire igen, es soha nem szaladnak el elõllem amikor megyek értük. De egy példa a kedvedért! 14 éves hucul kanca érkezett hozzám, mésfél éve a gazdáé, egy lovardában éldegélt 54 hektáron, megfogni, ápólni, sõt megkörmõlni egyáltalán nem lehetett. Ha foglalkozni akartak vele a csikóját és õt zabbal becsalogatták egy karámba és levadászták. Retteg mindentõl, hangoktól, sárga és fehér dolgoktól, vödörtõl s ki tudja még mitõl. Amikor megfogták, ha nem voltak elég ügyesek a ló odaharapott, vagy odarugott. A másfél év alatt cc 10 x igyekeztek lovagolni, nem vágtázott, mert nem tudták rávenni, a tulaj a földbe nyomta. Állítólag foglalkozott vele egy díjugrató edzõ is. Nálunk Szeptember 27 óta lakik. Külön karámban, kizárólag a NHS módszereit alakalmazva, 3. alkalommal már alig 5 perc kellet a lónak, hogy õ maga a gazdihoz menjen. Abrak, jutifalat nincs. Most tartunk a 11. közös foglalkozásnál. A gazdi magához hívja a lovat a nagykarámban, körkarámban futószár nélkül, a ló megáll mellete és hagyja hogy megkösse. A ló ápólható, az elsõ lábait adja, a hátsóval ugyan kirug még, de a kovácsunk meg tudta körmõlni ( évek óta nem volt) . Minden szerszámozást nyugodtan visel. A gazdája lovagolja, mindhárom jármódban körkarámban. Szóra megáll lépésbõl -ügetésbõl. Testsúlyra lassít. Utólsó alkalommal kimentünk a pályára, lépés, ügetés jól megy, de kicsit siet, vágtában még elrohan, tehát azt nem is fogjuk alkalmazni. Nincs ebben semmi csoda, csak minden elem épûl egy másikra és folyton folyvást ismétlünk, meg visszalépünk. A lóban végre bizalom csírája van az emberrel szemben. Én egyszer sem ültem a lovon és 4 x dolgoztam vele a gazda nélkül a karámban. Mivel a ló be volt lovagolva, nem is értem miért nem haladt vele az ugró edzõ, no meg akik elválalták, hogy átlovagolják. Igen problémás darab, de a gazdi szereti és vele akar lovazni, mi most ezen dolgozunk :) . És még valami, nemrég voltunk lovakat nézni és azok alovak akik így vannak elõképezve, hihetelen nyugodtak, bizalmasak, lóként viselkednek. A párom ült is az eggyiken, pedig Õ nem szörén lovazós, de mégis mindent megtett a ló amit igykezett kérni, aranyosak voltak együtt.

#4752 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 19:55

Ez teljesen igaz. De! Tényleg nem jut egy fogó a villanypásztor végére? Tényleg nem kell megpucolni a lovat, mielõtt bemutatózok vele, ráadásul kamera elõtt? :confused: Kicsiség? Lehet. De én úgy gondolom, aki ezekben nem gondos, annak másban sem hiszem el, hogy az.

Ami meg az NHS oktatóit illeti általában: egy kezemen (ökölbe szorítva :)) meg tudom számolni hány olyat láttam, aki úgy tud tudást átadni, hogy közben nem kell hívõvé válnom, nem kell olyan szeánszokon részt vennem, ahol lukat beszélnek a hasamba, mert a kábé tíz mondatnyi tartalmat másfél órában kapom, ahol a tananyag nem merül ki abban, hogy problémamentes környezetben (feladat, helyzet) megkiséreljük azon az úton vezetni a lovat, ahova enélkül is nagyjából eljutna, hanem felmerül a "ha ez nem megy, akkor lépj vissza ide és..." pl. stb. Hangsúlyozom, a jelenleg, itthon hozzáférhetõ és általam már látott oktatókról beszélek.


Igen, hozzád hasonlóan akadtam ki én is a nem kissé koszos lovon. Nyílván lehetett tudni, hogy jön a TV, de ha mégsem tudta volna, akkor is, mielõtt "dolgozom" a lovammal megpucolom. A foglalkozás úgy kezdõdik. És a végén is megpucolom. Azt gondolom, ahogyan kinéz a lovam, az vagyok én. "mgy"-nél, és a hozzáhasonló nagy neveknél pedig többszörösen nagyon ügyelni kellene ezekre a dolgokra, nem csak a saját image-ük okán, hanem azért is, mert tanítóként egyben példamutató is.

Kissé olyan nekem, mintha a"suttogóink" nem rendelkeznének egyéniséggel. Miért kell magukra ölteni fura, visszatetszõ egyéniséget? Soha nem értettem "mgy"-ben, miért hord össze hetet-havat, amikor tud értelmesen beszélni? Miért ködösít ezzel az odagondolok, odamegy a lovam dologgal? Ennél jobban már csak ezeket a mondatokat rühellem: Hogyan szeressük jól a lovunkat? Szeressen annyira a lovad, hogy mindennél jobban szeressen veled lenni! Kezdenek már némelyek vallásokat is belevenni, lassan majd zenbudházni is lehet a lovainkat. És sajnos az emberek elhiszik. Azt pl. hogy a lovam mindennél jobban szeressen velem lenni...könyörgöm pár foglalkozás megfelelõen, semmi köze a szeretethez, és már lehet kábítani vele a suttogásilag szüzeket. Hatásvadász dolog, valóban be lehet vele vonzani újabb fizetõket. De ugyan ilyen a beledugja a fejét a kantárba, megfelelõ mozdulatok, kevés kis foglalkozás. És tényleg sokkal kevesebb idõ alatt el lehet ezt mutogatni a parasztnak, de az nem éri meg. Azért kell több kurzusba széthúzni.

Egyébként, már én is azt vallom, gyakorlom is, hogy az alapokat használni elég ebbõl a fajta képzésbõl. Nekem a lovam használhatóságánál nem tényezõ, hogy a jeleimre feküdjön, keljen, kövessen stb. Valóban túl sok a hangsúly a földmunkán, a bemutatózáson, aztán egyszer úgy jár sok hülye, mint én. Hogy szembe kell néznie azzal a ténnyel, hogy több év lovasmúltjával nem tud kört lovagolni.
De ha megnézitek a reklámjaikat, a kurzusok témáit, azok mindig egy szintig jutnak és nem tovább. Láttok meghirdetve lovaglás kurzust? Vagy gyakorli lovashibák javítása kurzust? Pl. ülésjavító kurzus? Látott már valaki ilyet? Hány éve etetik az embereket a "futóra fepakolom", "hogyan hívd be a legelõrõl"," követõrakéta lehet a lovadból" kurzusokat? Vagy a kurzusokon mutatványosokat képeznek? Akkor mér nem látom a tanítványokat mutatványosként hirdetni magukat?

Tudom, hogy "mgy"-t el lehet hívni kutyadög elrontott lovakhoz. Valóban rendbe teszi õket. De ...mindegy is. :huh:

Ezt a sztorit nem akartam leírni, mert ráismerhetnek a szereplõkre, leírom, de kérem azokat akik tudják kikrõl írtam, ne citáljanak ide nevet, és ne is terjesszék.
Olyan személyekrõl van szó, kiknek már a szülei is lovakkal foglalkoztak, tehát abszolut lovaskörnyezetben nõttek fel, nap-nap után együtt a lovakkal. Nem is kis nevekrõl õk.
Mesélik, hogy tanítja õket egy suttogó. Kérdeztem, hogy ki, szerencsére elfelejtettem a nevét. Nem ismerem.
35 vagy 39 ezer péz egy foglalkozás. Egyszer volt elmutogatta mit kell tenni, azt gyakorolják ezután egyedúl, negyed évig. Akkor jön megint, majd azt követõen még egyszer és akkor tudni fognak mindent, amit õ.
Ez elgondolkodtató. Így én is elmehetnék bárkihez. Megyek háromszor, fizettek 100-et, és harmadszorra tudni fogtok mindent, amit én. Ezt nem is kell, lehet tovább ragozni.
Ezen a helyen ott porosodik a polcon a Müseler, és a Némethy könyv.
Még a lószállítóba sem ment fel a jószág, pedig már tudja a négy játékot. :mad:
Viszont a suttogónak köszönhetõen 2 órát fagyoskodtam az udvarban, mert hiába, hogy már ki volt a jószág a részünkrõl fizetve, vagyis a miénk volt, ragaszkodás volt a sajátkezû felrakáshoz, mivel az egy alkalomnyi suttogás után, mindenkinél okosabbak lettek. Zavaró volt a madárcsicsergés, a szellõ, a nap. Egy vödör zab fogyott el, addigra pont benn volt a szállítóban a ló orra. Valamiért kellet kötelet húzgálni rajta, mint a fürészt a fán, végül akkor engedték el mikor szóltam, hogy a ló sokkos, lefog feküdni a szállítóban úgyhogy fele kinn fele benn, nagy baj lesz. Ezután leengedték, mondtam, hogy vezessék meg kicsit, mire mondják, úgysem megy fel, mondom nem felvezetni kell, hanem vezetgetni, hogy megnyugodjon, mivel szédelgett, mint egy részeg. :eek:

És hasonlatosak. Mint a szektások. Megismered õket az áhítatról az arcukon, a csendrõl, a nyugalomról, mintha templomban lennél, a szavakról miket használnak;" látod nyalja a száját, érti már", gyele paci, gyele csépen, gyele, szeletlek, nem arról van szó, hogy nem tudnának beszélni, valakitõl azt látják, hogy a lovak körül édelegni, sejpegni, csacsogni, cukizni kell. A végeredmény egy a négy játékot tudó, vezethetetlen ló, elkényeztetett ló, fejükre nõtt ló...stb. Kóvályognak összevissza, átszelemmült arccal, lelassult mozdulatokkal, répabotoznak, köteleznek, egy összezavart ló elõtt, körül. És nem õk a hibások.
Azok azok aki elhitetik õket.
Hogy van az, hogy a lovaglás tanításához kell vizsga, suttogni meg bárki taníthat akinek hisznek?

Végül, talán majd akkor változik valami, mert igaza van Rosinak ebbõl baleset lesz, ha meg lesz az elsõ akiben kárt tesz a lova.

#4753 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 21:10

(A zennel kéretik nem viccõni! :D Volt egy céges lovam, aki genetikailag volt ideggyenge [az édes jó apukája is az egyik céges lovam volt :gm:]. Mire rájöttem, hogyan tudom megfelelõ idegállapotban tartani egy-egy versenyen, az nem volt semmi, és igen, át kellett lényegülnöm hozzá zen buddhistának :dev: :D) Ja, a suttogásról még egy: a világ túlfelén, ahol komolyan ilyenre egyáltalán nem számítottam, amikor szép csendben dolgozgatok a lovacskával (nyeregbõl) és léptetném hátra, a tulajdonos (évtizedek óta lovazik) mondja nekem, hogy suttogjam a lónak, hogy "hátra", és akkor majd hátralép. Néztem picit bután, mire kérdezi, hogy nem hiszek a suttogó módszerben? Ööööö, válaszoltam, de igen, a suttogó módszerben hiszek... És szépen, hang nélkül hátraléptettem a lovat. És most csak azért nem rakok szmájlit, mert ez sajna véresen komoly volt... (Ugyanõ pár héttel késõbb, amikor többen voltunk kint, rácsodálkozott az oldallépésre. Hitetlenkedve megkérdezte tõlem, miután a neves trénertõl látta, hogy "te is tudsz oldalra léptetni?" Mondtam, igen. Aztán másnap lelkesen mesélte, hogy a trénerrel elmagyaráztatta magának, hogy is kell...)

#4754 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 21:15

Miért nem mondtad, te már hang nélkül tudsz suttogni! Egyszóval, mindenben hiszek én is amit valaki be tud mutatni és meg is tud tanítani, mert csak az tud aki tanítani is tud.

#4755 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 21:24

Ez azért szerintem nem igaz. Én ismerek olyat, aki tud, de nem tud tanítani, meg olyat is, aki nem tud, viszont tanítani meg igen. (Sőt, nagyon keveset olyat is, aki tud is és tanítani is tud.)

#4756 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 22. - 21:58

Jóvan na, igazad van ;)

#4757 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 23. - 0:50

(A zennel kéretik nem viccõni! :D Volt egy céges lovam, aki genetikailag volt ideggyenge [az édes jó apukája is az egyik céges lovam volt :gm:]. Mire rájöttem, hogyan tudom megfelelõ idegállapotban tartani egy-egy versenyen, az nem volt semmi, és igen, át kellett lényegülnöm hozzá zen buddhistának :dev: :D)

Ja, a suttogásról még egy: a világ túlfelén, ahol komolyan ilyenre egyáltalán nem számítottam, amikor szép csendben dolgozgatok a lovacskával (nyeregbõl) és léptetném hátra, a tulajdonos (évtizedek óta lovazik) mondja nekem, hogy suttogjam a lónak, hogy "hátra", és akkor majd hátralép. Néztem picit bután, mire kérdezi, hogy nem hiszek a suttogó módszerben? Ööööö, válaszoltam, de igen, a suttogó módszerben hiszek... És szépen, hang nélkül hátraléptettem a lovat. És most csak azért nem rakok szmájlit, mert ez sajna véresen komoly volt... (Ugyanõ pár héttel késõbb, amikor többen voltunk kint, rácsodálkozott az oldallépésre. Hitetlenkedve megkérdezte tõlem, miután a neves trénertõl látta, hogy "te is tudsz oldalra léptetni?" Mondtam, igen. Aztán másnap lelkesen mesélte, hogy a trénerrel elmagyaráztatta magának, hogy is kell...)


Hol volt ez Filly? Csak nem TN fonok eszakon?? :eek:

Edited by QuarterSister, 2010 november 23. - 1:11.


#4758 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 23. - 1:13

Latom ezen riport kapcsan, meg en fogalmaztam a leglagyabban, gondolvan, nehogy megbantsak valakit :gm: :D

Edited by QuarterSister, 2010 november 23. - 1:14.


#4759 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 23. - 8:15

Volt egy céges lovam, aki genetikailag volt ideggyenge [az édes jó apukája is az egyik céges lovam volt :gm:].


Nem olvastad, hogy ilyen nincsen is?! Mindkettõt ugyanúgy basztad el, ez a frankó! :dev:

#4760 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 23. - 8:51

Az érzékenység vagy "genetikailag ideggyengeség" mióta rossz viselkedési szokás?! :rolleyes: