Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Erdõk-mezõk gombái


  • Please log in to reply
1236 válasz a témához

#161 Barackvirág

Barackvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 607 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 22. - 18:39

A tintát csak fiatal korában, és alkoholt ne igyon rá senki, mert hallucinációkat okoz a kettõ együtt! :eek:

#162 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 22. - 19:29

Sõt, mi több, a tintából is csak a gyapjas tintagomba ehetõ. A többi sz@r.

#163 Barackvirág

Barackvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 607 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 22. - 20:26

Sõt, mi több, a tintából is csak a gyapjas tintagomba ehetõ. A többi sz@r.


Igen, mondjuk a többi nem is valami guszta. :D

#164 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 22. - 20:36

...és azt se írom le, kollégám szerint mire hasonlít.... ;)


Van is róla nõsovén vicc:

Fiatalasszony sok kucsmagombát talál az erdõben:
- Mit küszködtem, hogy férjhez menjek, s itt szabadon terem...

#165 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 22. - 20:39

:D Nagyon porhanyós. :D (témánál vagyunk. :gm: )

Edited by Kistáltos, 2010 április 22. - 20:39.


#166 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 23. - 8:42

A tintát csak fiatal korában, és alkoholt ne igyon rá senki, mert hallucinációkat okoz a kettõ együtt! :eek:

Ne adj tippeket! ;)

#167 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 23. - 17:01

Kimentem újra a kucsmagomba lelõhelyre, de nem találtam meg, vagy leszedte más, vagy lelegelték az õzek. Viszont megindult ismét a csiperkés láda.

#168 Barackvirág

Barackvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 607 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 23. - 19:29

Ne adj tippeket! ;)


Én neeem, de aztán nehogy valaki csodálkozzon, ha sámántánc lesz a vége a gombaevésnek. :dev:

#169 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 24. - 20:14

Mi Szent györgy gombát szedtünk, nem tudom, h mi a hivatalos neve, de gondolom nem ez. Kicsi, fehér, nagyon jó az illata, már majdnem túl jó és nagyon finom :D
Csak az a baj, hogy nem sok helyen van, vagyis felénk elég kevés helyen és évente csak egyszer bújik elö :dev:
itt egy kép a gugliból :)
Posted Image

Ruffryder, nagyon köszi ezen bejegyzést! :D
Eddig ilyen gombákat nem is kerestem. Tegnap kimentem körülnézni, mert már hiányzott a zsákmány. Hosszasan bóklásztam, semmi nyoma gombának. Az emlitett kucsmagombából volt, de nem nyerte meg a tetszésem, nem szedem. Már feladtam, semmi nyom. Aztán ebbõl találtam egy kisebb kõrt, gyorsan meg is ritkítottam õket. Eddig ilyet nem ettem, de illatos, finom, friss. Az enyém enyhén sárgás kalapú, gallér-bocskor nélkül, ugyhogy tuti, májusi pereszke.
Otthon egy része apróra vágva nyersen belekerült a forró húslevesbe, másik fele reggeli gombás tojás. Isteni fínom volt! :D
Neked köszönhetem, Ruff. :D
És még élek. :gm: :dev:

Ja, az enyémek:
Posted Image

Még egy érdekesség.
A kép jobb sarkában egy elszáradt csészegomba,ami tavaly még piros lehetett, de ami érdekesebb: a jobb oldalon a sárga takony. Nem látszik jól, de teljesen olyan, mint a júdásfüle gomba, ami ugyebár õsszel nõl és barna. Ez valami sárga változat lehet.

Edited by Kistáltos, 2010 április 24. - 20:19.


#170 ruffryder

ruffryder

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 938 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 25. - 9:19

:D
Örülök, hogy találtál és tetszik. Tényleg nagyon finom. Olyan jó illata van. A Gilva-gobánakhttp://docs.google.c...JVzZrUeZe3KAmNQ van még frissen annyira nagyon jó illata!
Tegnap mi is szedtünk még egy kicsit, meg szegfû gombát is. Sült husi mellé be a sütõbe, nyami. A többi meg kicsi pörkölt.

Várom már a vargányát, meg az õzlábat, azok mennyire finomak...

#171 nuttella

nuttella

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 719 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 25. - 22:22

Nem stimmel a link.
Gévagombára gondolsz? Nálatok így hívják?


Egy rántottára - való :D
(A képen nem én vagyok :D )

#172 ruffryder

ruffryder

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 938 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 26. - 13:41

Ha rámész, hogy plain HTML, akkor beadja és az 5. oldalon ott lesz színessel kihúzva. Elvileg Baranyában így hívják, de ez a könyv, ha jól láttam 1880 valahányas :D

5. oldal (217) jobb oszlop, lap teteje, Gilva-gomba

#173 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 26. - 17:59

A könyvemben is csak gévagombát találni. :)

Ma keresgéltem,de eheõt nem találtam. Felénk túl száraz a vidék, esõ kellene.
Ennivalót nem, de fotózni valót igen.Az egyik, és itt van a lemeze.
Nem határoztam meg, akinek van kedve, nosza. :)
A másik, csak tippelek, gondolom, valami susulyka. A fiatalabbnak szürkés lemezei vannak.
Ez a taplógomba pedig nagyon tetszik, mekkora bundát növeszt fiatalon :) :
Posted Image

#174 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 3. - 20:06

Egy nagy kõnek néztem az út szélén. Szerencsémre más is. :D
Óriás csipi, már lecsúszott gombásrizzsé átallakulva.

Posted Image

#175 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 3. - 20:42

Nem erdõk-mezõk, hanem a kocsim csomagtartójának gombája :(

Posted Image

Egyik napról a másikra nõtt oda, kiszedtem, azóta hálisten semmi... Szerintetek micsoda lehet?

#176 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 4. - 15:01

Nem Nostromo-nak hívják a kocsid? :D :D :D Nézd meg mindíg a plafont beszállásnál, és használd a lovaglópálcát! :D Ma reggel megtaláltam a gombám tenyérnyi kistestvéreit is. Remélem, az eső hatására a többi is előjön. :)

Edited by Kistáltos, 2010 május 4. - 15:09.


#177 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 11. - 21:47

A napokban megemlitette egy ismerősöm, hogy szerinte errefelé van tövisalja gomba. Séta közben bevetődtem a galagonyabokrok sűrűjébe, és alatta rengeteg gomba. a leirás ráillik, sárgásszürkés kalap, narancsos-rózsaszinesbe hajló lemezek, lisztszag, stb. A könyv azt irja, kora tavasszal nem lehet veszélyes gombával keverni, de csak májusban szabad szedni, mert később már lehet hasonló mérgező faj. Szedtem egy adagot, ma bekerült a pörköltbe, finom volt. Még jól vagyok. :gm: Reggel az út szélén, a csiperkés közelében találtam egy gyönyörű tenyérnyi nagy csiperkét, örömmel felkaptam, de ahogy körbeforgattam: a tönkből sárgás lé szivárog, a kalap érintésre sárul, kénes szag: sárguló csiperke, nem ehető. :( Viszont a laskás közelében fatuskón találam sok kisebb gombát, már megszikkadt állapotban. Tavaly is találtam már egyet. Finom gombaillata van, de sajnos a könyvem alapján nem tudom meghatározni, milyen gomba. Sajnos képet nem tudok most sehova se feltölteni róluk. Majd.

Edited by Kistáltos, 2010 május 11. - 21:50.


#178 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 16. - 12:44

A tanya felett a szikes domboldalon sok-sok gombakõr keletkezett. Szegfûgombának látszó pöttyök, csak az a bajom, hogy nem szedtem még szegfûgombát. És nem találok senkit, aki segíthetne!!!!!!!!! Ezt nem merem egyedül.

#179 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2010 május 16. - 13:21

Óvatosan.. :)

Edited by Mongol, 2010 május 16. - 13:29.


#180 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 16. - 18:46

Az okoskönyv szerint a szegfûgomba szeret kõrökben növekedni. Kiviszem a könyvet, meg fotomasinát. Sajnos az illatát nem érzem, mert azt hiszem, holnaptól kezdõdik az éves megfázásom.

#181 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 17. - 12:10

A szegfûgombának látszó az az. Ma éreztem az illatát is, és megmutattam egy szekfûgomba-szedésben jártas embernek is. Holnap szedem.

Ilyen lucskos, szeles idõben mit lehet csinálni, lovagláson kívül? Gombászni. :D
Felcsúszkáltam a dombra, az õszi gombaszedõ helyemre. Két akármilyen gombát begyüjtöttem, nem étkezési, csak meghatározási céllal. Sajnos más fajtát, mint susulykaféléket nem nagyon találtam. (Viszont abból egész szõnyegnyit.) Egy darabig. Egy eldugott erdõrészben rengeteg júdásfüle gomba nõtt, úgyhogy végül a konyhára is került valami.
A másik érdekesség, amit sajna fotomasina hiányában csak leirni tudok, egy kidõlt fenyõtörzsön ezernyi pici golyócska, mintha valami tömlõsgomba-féle lenne, szétnyomva piros belül. A könyvben semmi utalás ilyesmire. Egy másik fatörzsön pedig egy lilás-sárgás, féloldalas, szöszös, lefutó lemezû, isteni illatú gombacsoport, szintén nem találom, milyen gomba lehet, pedig kár lenne otthagyni elszáradni, ha ehetõ. Keresem a netgombászon is, de a gombaszakértõ is biztos mérgesgombát evett. :gm:
Holnapra hozok képeket is (remélem, nem mossa el a víz), lécci, segitsetek a meghatározásban?!

#182 ruffryder

ruffryder

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 938 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 18. - 11:34

:D Jó finom a szegfügomba! Elvileg már van vargánya! hétvégén irány az erdö :D

#183 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 20. - 21:54

A szegfûgomba letesztelve :D Csak egy pár darab (fõ az óvatosság :D ) levesben. Az ízét nem éreztem, de élek. Valamelyik nap szedegetem a többit, szépen sorakoznak a gombakõrök. Találtam az erdõben hozzá hasonlót, amire a könyv felhívta a figyelmet. de az alapvetõ különbségek jól kivehetõek, csak oda kell figyelni.
A mai zsákmány kb két kiló csiperke, óriási csiperkekõrt találtunk lózás közben. Zsenge friss gombák, a felét már meg is ettem rántott gombaként. A másik fele fagyasztóban.

Hétvégi különleges gombáimból legalább ezeket sikerült feltölteni, de még mindíg nem tudom, milyen gomba. Legyetek szívesek segíteni meghatározni.
Szerintem gyönyörû szép, é az illata is nagyon fínom (volt, amig éreztem ).
Az egyik netes határozó szerint laska - féle, de erre a lilás színre, bolyhos kalapra nem dobott ki találatot.
Valaiknek ötlete?
Posted Image

Filly, ma a tanyán találtam én is gombakezdeményt, olyasmit, ami a kocsidban volt, csak valami rózsa - alakban nyomult ki két farostlemez között.

#184 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 20. - 22:17

Nem tudom milyen, de szép. :)

#185 ruffryder

ruffryder

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 938 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 21. - 9:19

Biztos, hogy valami laska, szerintem. nagyon hasonlít rá. És most így a laskáról eszembe jutott. A laskát hívjuk gilvagombának. Meg is néztem google-be, és beadja laskára, azt amit gondoltam. :)

#186 SNAKE

SNAKE

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 25. - 14:00

A gyilkos galóca és a világító tölcsérgomba haverok

"Egy õsi népi hiedelem szerint akkor lesz mérges a gomba, ha trágyadomb mellett, rossz cipõtalpon, vagy mérgeskígyó fészek közelében nõ. :) Ez persze baromság, de jól hangzik."

#187 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 27. - 15:43

Mi van, senki nem gombászik? Pedig az idõ nagyon alkalmas!
Legújabb zsákmányaim. Valószinû, óriáscsiperke, de a könyv szerint erdõszéli. A lényeg, hogy tényleg óriásiak. A zsákmány értékét növeli, hogy egy perccel elõztem meg egy másik vadászt, de addigra már a zsákomban voltak. :D
Elõzõ nap fedeztem fel õket, másnapra az elsõk túlérettek lettek. Otthon gyorsan benyomtam õket a fagyasztóba.
itt vannak a fiatalok, és az egész család. 18. :gm: (centi volt)
Ismerõsöm megjegyezte, mig fotóztam, "ez már akkora, hogy fájna... :D

#188 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 27. - 20:26

Posted Image

5 kiló, és friss :D

#189 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 27. - 21:10

Ahhh! Mi lesz belõle? :)

#190 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 27. - 21:31

Már túléltük! Rántva, meg tepsiben rakott izé krumplival, hússal, került mellé pár vargánya is. Aztán valaki emlegette, hogy lehet csokisan, túrósan is, de azt majd a következõbõl.

#191 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 28. - 10:14

Hó, de irigyellek! Nézegetem a kõrisfák tövét, de semmi... Igaz, egész életemben csak kétszer volt óriáspöfim.
A legújabb zsákmányom, amit még soha nemtaláltam, gévagomba. valószínû, lefujta a szél a fáról, ezért poros, koszos, de alul tiszták a csövecskék. Éhetõ, de nem megy fazékba, visszaviszem oda, ahol találtam, majd késõbb megkóstolom, ha lesz frissebb.
(erre gondoltam, mikor Ruff emlegette a gejva v. gelyvagombát, de az tényleg a laska népies neve - meg van még vagy tíz másik is )
Itt van egy fehér bocskoros is. (nem jut eszembe a neve) Elvileg õ is ehetõ, de fenntartásaim vannak a gyilkosgalcira hasonlóakkal. :gm:
Megyek, átruccanok egy fenyveses, kõrises erdõbe, ahol ismerõsöm több óriáspöfeteget szedett. Ugyanott én csak gyilkosgalócát találtam. :gm:

#192 ruffryder

ruffryder

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 938 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 28. - 11:23

...
(erre gondoltam, mikor Ruff emlegette a gejva v. gelyvagombát, de az tényleg a laska népies neve - meg van még vagy tíz másik is )
...


gilva :gm:


Hétfõn voltunk, de nem volt még vargánya. Bár nem is ilyen korán szoktuk szedni. 1db-ot találtunk, talán majd már most a hétvégén. Jó lenne már. :rolleyes:

#193 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 28. - 20:52

Jogos. (Hogy a másikat hol olvastam? :D )
"termőhelyére, termésének az idejére utal legtöbb népi neve: fehér lasa, /Gyergyó/, feketehátú (gomba) /Moldva (Bahána)/, bükkfagomba /Bánság, Csík/, bükkfalasa /Kászon/, bükkgomba /Beregi járás/, fagygomba /Zemplén/, kék törzsök / Máramaros (Péterfalva)/, õszi lasagomba /Sóvidék/, szürke lasa /Gyergyó/. Más elnevezései nálunk: lasa(gomba)/, Csík, Háromszék, Marosszék, Nyárád-mente, Sóvidék, Udvarhelyszék/, géva v. gíva /Zselic/, gilvagomba /Baranya/, hlává /Máramaros (Felsõróna)/, szleme / Máramaros (Visk)/. "

Ma találtam valami vargánya-félét,egy példányt, de nem ismerem őket. Van fotó is, majd hozom. Hátha Ti tudjátok, milyen..

Edited by Kistáltos, 2010 május 28. - 20:53.


#194 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 29. - 21:50

Sziasztok. Egy gombás kérdés: a kertünk tele volt csigagombára hasonlító gombával, leszedtem mivel nem tudtam milyen gomba és a kutyáim képesek bármit megenni, kidobtam :rolleyes: szürkés színe volt, nagyon törékenyek, kissé átlátszóak és vékony "csöves" tönkjük, a kalap "behorpadt", nyálkás és rengeteg volt egy kupacban. és elfelejtettem lefényképezni.. de ha találok még és nem derül ki mi volt az lefényképezem :D De addig is várom a tippeket :)

#195 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 30. - 15:07

Ma voltunk gombázni, és azt hiszem Júdás füle gombát találtunk egész sokat de apa nem bízik bennem :D
szóval holnap megvizsgálódik. szinte mind kidõlt korhadó fákon/ágakon volt, a könyv és a net szerint nem igen lehet összetéveszteni mással
Õk azok :)
Posted Image

#196 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 30. - 18:28

Teljesen biztos lehetsz benne, hogy õk azok!!! Õk mindíg fán nõnek, legtöbbször bodzán. Most találtam picit hasonlót, barna csészegomba formátumban, de azok a talajon nõnek. Sõt, még ehetõk is, de nem kiadós gomba, ugyhogy én sem szedtem le azt a kettõt. ja, és a csészegomba törékeny, a judásfüle meg gumiszerû. Most ettem én is, székelykáposztában. Szegfûgomba és csiperke társaságában.

#197 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 30. - 18:45

igen igen gumi szerûek ;) és mit lehet belõlük csinálni? :) késõbb még hozok képeket beazonosításra váró gombákról, azokat nm szedtük le mert nem igazán tudtuk milyenek

#198 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 30. - 18:51

Rántott gombát nehéz belõle készíteni, :D így inkább "zaftos" ételekbe rakom bele, pl. pörköltbe. Gombapörit sem egyedül csinálok belõle, hanem más gombákkal, pl.csiperkével. Kínai kajákban nagyon szeretem (de azt veszem, mert nem tudok kínait fõzni. )

#199 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 31. - 12:50

Hmmm én szeretem a kihívásokat :D :D de inkább gomba pörkölt lesz belõle :D
na itt van viszont 1-2 beazonosításra váró darab:
õ pl hasonló anyagú volt mint a júdás füle de jóval vastagabb és földön nõtt nem fán kb 10cm széles volt:
Posted Image
ezekbõl rengeteg volt:
Posted Image
Posted Image
õket anya leszedte mert szerinte lila pereszke a leírás illik rá.. szerintetek?
Posted Image
Posted Image
ennyi egyenlõre :D
találtam 3 nagyon nagy pöfeteg maradványt, sajnos már mindegyik "kidurrant" :hupp:

#200 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 1. - 14:45

Járok ám gombászni. A jányaimmal. Nem merünk leszedni semmit. Mondom egyszer a nagyobbiknak, amibõl sok van az biztos nem ehetõ. Az ehetõt mindig alig lehet megtalálni, vagy leszedte aki ért hozzá. Így már õ is mondja, ha sokat lát egyhelyen, na ez biztos nem ehetõ. :D Ennyi a tudományom. Igazából abban reménykedem, hogy valahogyan találok azokból, amik nem keverhetõek össze másikkal, nyúlfülû, pöffeteg... Egyébként rengeteg féle van az erdõben. Egy viszonylag kis területen is huszonvalahány különbözõttaláltunk. Köztük igazán furcsa alakúakat és színûeket is. Ajánljatok lécci egy legjobb, képekkel gazdagon illusztrált gomba meghatározó könyvet, mert a lányaim alig várják az újabb gombászásokat.
Kérdés: a legelõnk tele van sztem többek között szegfûgombával. Abban más mint a hozzá nagyon hasonlóak, hogy a töve felé sötétedik be a szára, barna lesz, nem fehér, mint a másik kettõé. Aztán a lemezei olyanszínûek, mint a kalpja, és nem annyira szabályosak, a másik hozzáhasonlónak barnák és szabályosak a lemezei. A szára nehezen téphetõ el, tényleg csak körömmel. No, én ezeket olvasta is róla, de a szaga sehogyan sem szegfûszeges. Vagy az orrom rossz vagy nemtom. Szóval ez szegfûgomba szerintetek? Valahol van talán fotóm is, majd kutatom.

Õ mi lehet? (Nagyon keveset találni belõle, úgyhogy sztünk a lányommal, ehetõ. :D ) Egy ismerõs szerint galambgomba, ehetõ, de már öreg:
galambgomba?
Belõle is kevés volt, ez az egy darab, de sztem randa, meg nem enném:
randagomba
Hát ez sem túl guszta, de lehet fiatalabb korában még ehetõ is:
Nem guszta
Ilyen szaporátlan is volt:
Finomnak néz ki.

Ez egy tapló:
Tapló