Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Gidránok - azonos hõfokon a tûzzel


  • Please log in to reply
5286 válasz a témához

#41 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 9:20

idézet:
Eredeti szerzõ: Tippmester: Úgy tûnik, a következõ lépés tényleg a marócpusztai ménes látogatás lesz. Mondjuk jövõ szombat megfelel? Szívesen látom az egész csapatot. [/QUOTE]A jövö hétvége Utazás Kiállítás jegyében telik (mint tudjuk ott jelen vannak a tenyésztõk is!). Április 13. Vasárnap lenne talán a legmegszervezhetõbb idõpont ami, ha minden igaz nem ütközik más programokkal.

#42 Tatteros

Tatteros

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 170 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 9:57

Visszakanyarodva Bianko kontra Olaj eszmecseréjére, ez mindig is életem egyik rejtélye volt.Mármint, hogy egy vita során miért a másik lejáratása, illetve érdemeinek kétségbe vonása a cél? Hiszen ebben az esetben egy lekicsinyelt, "másodosztályu" valakinél-valaminél vagyunk különbek, vagyis elõállitottuk a "Vakok között félszemü a császár" szituációt.Miért jó egy vacak kis szemétdombon kakasnak lenni? Ezzel szemben ha meghagyod a másikat jótulajdonságaiban, erényeiben, sõt dicséred is, de bemutatod saját kiválóságodat,felsorolván értékeidet, vagyis a te pacád kiváló tulajdonságait, egy sokkal kedvesebb helyzetben leszel:"primus inter pares" elsõ vagy az egyenlõk, a legjobbak között!Hát nem jobb igy?Sajnos,a közéletben is inkább a másik sárba tiprása, sárral dobálása a divatosabb.Ilyenkor bennem mindig felmerûl a gyanu:tán azért választja ezt a módszert, mert a saját erények felemlegetésével bajban lenne?Eznézést az OFF- ért.Tatteros [ Március 14, 2003, 09:00: Az üzenetet átszerkesztette: Tatteros ]

#43 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 10:22

Tatterosnál az igazság. Hiába, mi már sosem leszünk régi vágású úriemberek. Pedig mostanában nagy hiány van a jómodorból. Posted Image Ferenc

#44 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 10:35

Nem ismerek és nem hallottam még Magyarországon olyan vitát ahol nem a vitapartner "lejáratása" lett volna a középpontban. :( Csak a "negatív" tulajdonságok stb... felhánytorgatása dívik, ez van, ez beidegzõdés, nincs más példa elöttünk. Meg kell ezt tanulni akár fiatal akár idõsebb az ember. Posted Image Tatterosnál az igazság. De a folyamat már elindult, csak még nem látványos.

#45 bianko

bianko

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.572 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 12:34

Tatteros egyetértünk! Elõzõ kérdésedre hogy holaz ország keleti fel, hát az ország keleti részén.A viccet félretéve Tiszafüreden, ha kíváncsi vagy ránk és marócra hamarabb eljutsz Tippmester eligazít.A társalgás olyan húrokat penget ami már kezd jobban tetszeni, a mi beszélgetéseink kövessék ezt a stílus. Nekem aki már nem vagyok annyi idõs mint olaj sok sokkal fiatalabb és sokkal idõsebb barátot és lovas barátot adott ez, én bízok abban sõt tudom hogy vannak régi vágású vagy arra nagyon hasonlító uriemberek is.Az eredeti témára viszzatérve igazán arra lennék kiváncsi hogy ti mit tennétek, ha a helyünkben gidrán tenyésztõk helyében lennétek.Az én környékemen a Tisza - Tó mellet alig van lovasember, lovagolni tudó is alig, egy ingyenes lovasoktatást alig lehet összehozni.Az hiszik, helyi lovasélet nélkül lehet lovsturisztikát csinálni. A gidrán vagy más magyar lófajta és itt különösen a mezõhegyesi származású fajtákra gondolok nagyon mostoha gyenmeke a lovastársadalomnak.Ott kellene kezdeni, hogy az általános iskolában az eredeti magyar értékeket itt most csak a lovasértékekre gondolok úgy kellene tanítani hogy azértékteremtõ legyen,Érdekes adat hogy az országbanKb.80 ezer ló van ebbõl 160 kanca és szaporulataa gidrán, összesen cirka 300 egyed. ebbõl 60 körül van az eredeti mezõhegyesi származású (csilagos) kanca, mégsem tekintik kiemelten kezelendõ értéknek pedig ez tenyésztés-kulturális érték. Nem kellene megóvni és továbbadni az utókornak. üdv. most ennyi.

#46 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 13:03

idézet:
Eredeti szerzõ: bianko: Az eredeti témára viszzatérve igazán arra lennék kiváncsi hogy ti mit tennétek, ha a helyünkben gidrán tenyésztõk helyében lennétek.Az én környékemen a Tisza - Tó mellet alig van lovasember, lovagolni tudó is alig, egy ingyenes lovasoktatást alig lehet összehozni.Az hiszik, helyi lovasélet nélkül lehet lovsturisztikát csinálni. [/QUOTE]Ez szomorú, bár az iskolákkal karöltve biztos megoldható! A beltenyésztés /mint laikus!!!/ szerintem nem a legüdvözítõbb megoldás. Egyszer már sikerült regenerálni a fajtát, azok a feljegyzések biztos megvannak(???) Lovas élet nélkül???? Szerintem lovasturisztikát lelkes, a szívét beleadó, lovakhoz és emberekhez értõ módon lehet csak csinálni. Legtöbbünk nem teheti meg, hogy majd' százezerért menjen túrázni vagy hosszú hétvégére lovas helyre..../nagyon hosszúra sikeredett így kitöröltem.../... Mi a házigazda miatt, a lovak miatt, a terep miatt és a társaság miatt megyünk bárhova is lovazni. Azzal a tudattal, hogy a gyerekem is lóra ülhet, a barátnõm is akit most csábítok el elõször, a tudásomnak is megfelejen... Amirõl nem tudunk, oda nem megyünk.A legjobb alkalom az Utazás Kiállításon való megjelenés (nem mindegy, hogy hogyan!), az internek, a falusi turizmus irodák... és a szájhagyomány /talán az utóbbi a legjobb :D /!

#47 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 14:15

Most hallottam a debreceni Kartács utcai lovarda vezetõjétõl, hogy kérdõre vonták a gidránok "köpködése" miatt. Nem vagyok benne biztos, hogy ennek nem az én itteni hozzászólásom és az annak nyomán kialakult vita az alapja.Szeretnék tisztázni két dolgot:1. Amit itt leírtam, az az én személyes véleményem, cseszegetni, kérdõrevonni engem lehet érte, senki mást (aki kéri, annak elküldöm magánban v. drótpostán a nevemet, telefonszámomat és az édesanyám nevét is, ha kell)!2. Egyik-másik hozzászólás azt sugallta, hogy az ottani gidránokkal nem úgy bánnak, ahogy kellene. Ezt a lovarda vezetõsége nevében bátorkodom visszautasítani (bár én csak lótartó vagyok ott), a szóban forgó lovak mintaszerû ellátásban és bánásmódban részesülnek, erre a lovarda vezetõjének, vezetõ oktatójának, állatorvosának, és Dr. Mihók Sándornak a személye is garancia! (Tippmester, Te ismered õket, cáfolj meg, ha nem így van!)

#48 bianko

bianko

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.572 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 14:37

tisztelt Olaj !Nem engem szólítottál meg hanem Tippmestert, de mivel nekem legalább annyira szívügyem a gidrán mint tippmesternek úgy gondolom a debreceni lovaskadémia gidránjainak ellátásának mintaszerûségéhez anyi teszek hozzá, hogy ha olyan összehasonlításokat tesztek lovak használhatóságában mint amilyet,akkor azonos feltételeket is teremtsetek. Nem a jelzettÁltalam is becsült személyeket kell mentségül hozni, hanem meg kell teremteni a gidránok számára is azokat a regenerálódási lehetõségeket amiket az amúgy bértartásban lévõ más fajtához tartozó lovaknál megtesznek. Az igazunk védelmében csak annyit, állitsd egymás mellé a magán tulajdonban lévõ kényelmes boxban száraz alomban fáradalmait kipihent gidrán kancát és találomra bármikor bármelyik "sárga soron"lévõt.A külömbség megmagyazázhat valamit.Azt pedig kérdezd meg Tippmesteretõl ha soraimban netán kételkedel hogy Katáng, Mécses és a Kedves szerinte milyen képességû, ha jól tudom azért kerültek oda hogy szolgálják a fajtáról alkotott jobb véleményformálást, nektek kellene több esélyt adnotok nekik vagy legalább........Véleményemet továbra is fenntartom egyenlõ eséllyel,egyenlõ mércével azonos feltételekkel.

#49 discozombi

discozombi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 780 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 15:10

Bianko!Ha két nappal ezelõtt írod ezt a látogatásra meghívást... Nem kíméltelek volna magamtól. :D Tegnap utaztam át Tiszafüreden oda-vissza. :eek: Kár, talán majd legközelebb.

#50 kastélyos

kastélyos

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 1 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 21:28

Üdvözlök Mindenkit, az oldalon. Látom, hogy itt mindenki szakértõ én csak laikusként tudok hozzászólni a "gidrán" problémához. Volt szerencsém tavaly õsszel Franciaországban a Fiatal lovak világbajnokságán látni egy gidrán ló ( Gidrán Ima) szerplését Kajzinger Balázzsal a nyeregben.Úgy gondolom az eredmény magyar szinten magáért beszél. Aki esetleg ennél jobb military szereplést tud a tavalyi évrõl a nemzetközi mezõnyben bármilyen magyar indulóval, írja meg. A farncia VB után vártam, hogy esetleg a média egy kicsit foglalkozik ezzel a mostohán kezelt fajtával és sporttal. Aztán a Duna TV-n pár hónapja lement az Ugrásváltás címû mûsorban egy riport, Herczegfalvy Tiborral, aki szintén ott volt a VB-n. Így fogalmazott: 'Sajnos Gidrán nem alkalmas erre a sportra és nem lát tehetséges utánpótlást a fiatal lovasok között.' Ezen a VB-n Kajzinger Balázs a 35 fõs nemzetközi mezõnyben a díjlovagló szám után a 34. helyen állt, a tereplovaglás után - amit hibátlanul teljesített a 22. helyen, valamint az ugró számban a hét hibátlant teljesítõ lovasok között volt, és így a 18. helyen végzett. Bármilyen más sportágban sem nagyon fordul elõ, hogy egy világversenyen valaki a mezõny végérõl 16 helyet ugorjon elõre. Úgy gondolom ez egy jó szerplés volt, és nem tudom hogy kerülhette el Herczegfalvy Úr figyelmét.

#51 Tippmester

Tippmester

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 20 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 15. - 0:02

Kedves Éva!A legjobb lesz, ha Ti találjátok ki a megfelelõ idõpontot, én csak az esetleges vétó jogával szeretnék élni, ha az pl egy verseny idõpontjával esik egybe. Április közepén, ha jól emlékszem Bugacon tervezzük indítani két fiatal kezdõ lovunkat. A pontos idõpontnak utána nézek. Az azonban biztos, hogy április vége Létavértes OB I forduló, illetve Alföldi Állattenyésztési Napok. Ezek a rendezvények heti 5 nap utazást és részvételt jelentenek. Egy biztos, minél késõbbi lesz az idõpont, úgy sûrûsödik a versenyszezon, és annál nehezebb lesz egyeztetni.A beltenyésztésrõl: A gidrán fajta is a rokon és beltenyésztés hatására , azok alkalmazásával alakult ki. Ezek használható tenyésztõi eszközök, csak koncepciózusan kell velük élni.Úgy sejtem, hogy Te a rokontenyésztés okozta leromlásra gondoltál.Ne feledd, kedvenc lovad, Másolat apa-leány párosításból született. ( Ez szoros rokontenyésztést jelent) Ezek a tenyésztõi eljárások (egyes tulajdonságok feldúsításával) adhatják meg egy fajta elkülönült karakterét. Egyébként -és ez lehet, hogy fel fog kavarni-, történelmi lófajtáink közül jelenleg egyedül pont a gidrán az, amelyet szinte 100% -osan sikerült restaurálni (itt kell Vörös József nevét megemlíteni, aki ebben a munkában halhatatlan érdemeket szerzett és szerez a mai napig). Épp ezért felfoghatatlan érték ez a fajta, mert a mellette állók, pl kisbéri,furioso gyakorlatilag eltûntek, és helyettük vannak lovaink, amiket kisbérinek stb hívunk , de ezeknek a lovaknak származás és fajta azonosság szempontjából már sajnos nem sok közük van a kisbéri stb hajdan volt csodálatos fajtáinkhoz.Ezért próbáltam sugallni a vitaindítóban, hogy egykori világhírû lótenyésztésünk talán utolsó drágaköve a gidrán.Ezért, ha belegondolsz, megérted, hogy a gidrán több mint néhány sárga ló. Egy szimbólum, egy üzenet. Üzenet az értékek fontosságáról, a kûzdelemrõl...Olaj!Személy szerint ismerem a lovardátok szakmai vezetõit, Mihók Professzor személyes jó barátom. Mindegyikõjüket nagyra értékelem, de vitánk nem az õ megítélésükrõl szólt, hanem a Te objektív állásfoglalásod szubjektivitásáról.Személy szerint nagyra tartom, hogy hajlandó vagy eljönni Marócra, és ott nyitottan prekoncepciók nélkül megélni a fajtát.Üdv, tippmester

#52 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 15. - 10:29

Tippmester, a hozzászólásod utolsó bekezdése ugye már nem Évának szólt? Vagy lemaradtam valamirõl?

#53 bianko

bianko

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.572 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 15. - 11:51

kastélyos felkapcsolta a gyertyát és kezd látszani merrõl fúj a szél. Szeretnék olyan cspatot a gidrán körül akár hobbi akár verseny sport szerint aki ad egy esélyt a fajtának. Nekünk 7 gidrán kancánk van azonban kevés idõnk a lovaglásra,a legnagyobb gond a lovak rendszeres munkában tartása. Szívesen látnák néhány visszatérõ hosszúhétvégés vagy hétvégés jól képzett lovasokat akik segítenének egy jól mûködõ lovaséletet létrehozni,nem kérnénk mást cserébe csak segítsenek az érdeklõdõ gyerekek tanításában a faja körüli kételyeket eloszlatásában segítsenek megmutatni a fajata erényeit, esetleg támogatókat szerezni a gidránok sportoltatására, vagy sportolni rajtuk. Szállás lehetõségem nincs azonban 5-800 m es körzetben apartmanok 4 - 5 fõ befogadására egész évben vannak, ha érdekel valakiket segítek azt is összehozni.Egyéb részletek magán levelezésben.Javaslom a Tippmesternek tegye fel azt az anyagot amit a gidrán népszerûsítésére készítettek hogy szélesebb körben legyenek imertek a gidrán származású lovak sport eredményei. javaslom azt is, ha valaki ismer sportolót aki gidránnal sportol kérje meg hogy szóljon hozzá atémához vagy mondja el a tapasztalatait.Tippmester én is mehetek Marócra? D:kamera/Gidrán/P4220009

#54 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 15. - 14:03

Bianko, képet csak úgy tudsz a fórumon megjelentetni, ha az a neten egy tárhelyen már fent van, közvetlenül a gépedrõl nem. Tedd fel pl. a kep.tar.hu-ra, ami ingyenes, majd onnan linkeld be az elérési útját. Posted Image Tippmester!Ha nem jó az április 13, akkor a következõ vagy azutáni (márc. 22-23 vagy márc. 29-30) hétvégék valamelyik napja jó lenne? Javaslom, inkább te mondd meg, melyik lenne jó, aki meg akar jönni, az alkalmazkodik. Posted Image És mi lenne a program? Körbenézés, ebéd, kis lovaglás esetleg? Mi lenne az anyagi vonzata fejenként körülbelül?

#55 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 15. - 17:23

Március 22-e nekem is jó, a késõbbiek nem igazán. Mivel a Debrecen-Kaposvár táv vonattal nagyhalál, kocsival megyek, arra be lehet még jelentkezni.

#56 discozombi

discozombi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 780 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 15. - 21:51

Ha ez most (köz)véleménykutatás, akkor márc. 22. nekem jó. 29.-én dolgozom.

#57 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 15. - 22:53

Ha a két fõláncszemnek (Tippmester és Olaj, aki a világért se maradjon le errõl ;) ) ez az idõpont jó, és nincs ellenvetés, akkor szerintem maradjon ez. Mivel közel van, döntsük el mielõbb, bár sokan biztos csak hétfõn lesznek újra.

#58 Tatteros

Tatteros

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 170 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 15. - 23:19

22 nekem OKTatteros

#59 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 15. - 23:27

Ezek szerint errõl is lemaradok :( Fotózzatok majd sokat!!

#60 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 5:11

Tippmester, akkor a 22-e fix? Csak azért erõsködöm, mert edzõ bácsi (=Sz. R.) akkor megy Kaposvárra, úgyhogy ez esetben összekötjük a kellemetlent a haszontalannal... [ Március 16, 2003, 04:12: Az üzenetet átszerkesztette: olaj ]

#61 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 20:23

Hali!Lécci valaki világosítson fel merre is van Marócpuszta?

#62 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 20:33

Sziasztok,kellemdús fordulatot vett a topik és ennek személy szerint már csak örülni tudok. Olajt végig figyelni fogom a szemem sarkából a méneslátogatás közben, mi több: kandi kamerával veszem és ha a késõbbiekben elragadtatja magát és újfent leszólja a gidránt egy-egy topikban, akkor visszajátszom neki a felvételt, milyen is volt, amikor csurgó nyállal, tisztelettõl sugárzó arccal nézegeti a lovakat. Posted Image m.

#63 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 20:44

tom sawyernek Posted Image [ Március 16, 2003, 19:45: Az üzenetet átszerkesztette: meggyes ]

#64 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 20:50

Meggyes köszi!Másik kérdés.Van aki az ország keleti csücskébõl megy arra?

#65 Tippmester

Tippmester

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 20 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 23:39

A 22.-e továbbra is jó. Mondjuk legyen de 11 óra, addigra a délelõtti munkákkal nagyjából végzünk. Egy filléretekbe sem kerül a ménes látogatás ( az úti kts-t leszámítva). Valami kezdetleges kaját összeütünk a srácokkal. Sajnos a nagy létszámu lovagoltatás nem megoldható, révén a ménes lovainak 2/3-a nagyvemhes törzskanca, 1/3-a sportló, a fennmaradó részt pedig nem adom oda. Szóval repi kipróbálása a sportlovaknak, ha Kaizinger Balázs megengedi, akkor OK, de több órás tereplovaglást most nem tudok megszervezni. Azt majd egy másik alkalommal, ha megellettek a kancáink, és újra munkába kerülnek. A porogram a ménes komplett átnézése, a sportlovak munkában való megtekintése, a kétkedõk lóra ültetése, kaja, sok beszélgetés, egyes szakmai gondok, lehetõségek megbeszélése, és ha nem túl fáradt a csapat, akkor átugorhatunk a gyûrûsi gidrán ménesbe, Vörös Jóska barátomhoz. A kép a fajtáról, a ménekrõl, kancákról , csikóévjáratokról, sportlovakról, szerintem így lenne teljes.Kicsit sûrû, de talán elég tartalmas. További programjavaslatokat tarmészetesen elfogadok. Biankó szerintem Te beszélj Olajjal és Tommal, úgy tûnik, Ti egy irányból jöttök, miért ne jöhetnétek együtt?Meggyes a hozzászólásaid zseniálisak voltak, ha Olimpiát nyerünk, csak Te leszel a sajtó szóvivõnk, ez a térkép meg egyenesen fantasztikus.Adrienn.Elsõ az egyenlõk között!Pontosan nem értem, mire gondolsz. Egy kérésem van a csapathoz: Csütörtökre próbáljuk belõni, hogy hányan leszünk, hogy úgy tudjam a kajához az alap anyagokat megvenni.

#66 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 23:54

Hehe, a térkép a [url="http://"http://www.marocpuszta.ini.hu"]www.marocpuszta.ini.hu[/url] oldalról való, amit viszont Kastélyos adatai közt találtam meg. Posted Image Persze Meggyes anélkül is tudhatta. Tippmester, a program szuper, köszönjük a szervezést. Nagy lovaglásra szerintem senki nem gondolt, csak annyira, ami Bábolnán is volt: 3 iskolalovat próbálhattunk ki, fejenként kb. max. 15 percet voltunk lovon (ki többet, ki kevesebbet), és a lovak kb. 2 órát voltak kint (mindez a fedeles lovardában). Szóval a lovaglás alatt én legalábbis csak ilyesmi kóstolót értettem. Posted Image Ja, egy kérdés: nem késõ egy kicsit a 11 óra? Körbejárni végülis egyedül is tudunk, ha szabad, a program meg tényleg sûrûnek tûnik. A társaságból meg a lelkesek, szintén mint Bábolnán, biztos nem lesznek fáradtak a végén mégegy ménesre. [ Március 16, 2003, 23:01: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#67 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 1:53

Miért van az, hogy minden lovas program, ahova mostanában menni szeretnék, az vagy Kaposváron, vagy Somogysárdon, vagy kicsit arrébb van (mármint Marócpusztáról beszélek), de nem kevésbé messze? Most jöttem Somogysárdról, a hétvégén egy Kecskemét-Gyõr-Somogysárd-Kaposvár-Kecskemét útvonalat jártam be. Szerencsém volt, hogy hazafelé ifj. Fülöp Sándor elhozott. Én azért nem vagyok igazán a márc. 22. mellett, mert ezen a hétvégén lesz Kaposváron a Mesterek Tornája, s ami még fontosabb, hogy díjlovas bírói szemináriummal lesz egybekötve. Csak azt nem tudom, hogy már megint hogy jutok el oda. Busszal vagy vonattal kb. fél napba telne. Valószínûleg ezt most kihagyom, de sajnos Marócpusztára ugyanolyan nehéz eljutnom. :(

#68 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 2:02

idézet:
Eredeti szerzõ: Tippmester: Április közepén, ha jól emlékszem Bugacon tervezzük indítani két fiatal kezdõ lovunkat. A pontos idõpontnak utána nézek. [/QUOTE]Április 6-án lesz. Ennek örülök, mert én mindenképpen ott leszek.

#69 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 3:19

Olaj!Van még hely a kocsidban? Én is nagyon szeretnék menni, csak rá egy hétre van a nyelvvizsgám, így nem biztos, hogy lesz alkalmam veletek tartani, de azért érdeklõdöm. Posted Image

#70 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 4:29

A témáról már kissé lemaradtam, így véleményemet csak "dióhéjban" fejtem ki.Nem ismerem túlzottan a gidrán fajtát, ami talán köszönhetõ a kicsi egyedszámnak is. Nincs elõítéletem a fajtával kapcsolatban, sõt, egyik fajtával kapcsolatban sincs. A magyar fajtájú lovakat részesítem elõnyben, ha már saját lóról van szó. Az én lovam "félkisbéri". De itt a gidránról van szó, így ezzel folytatom.Ismerem a Debreceni Lovasakadémiát. Majd egy éven keresztül tanultam ott hetente 5 napot általában, bár ez azért nem volt mindig így. Lovastúra-vezetõ tanfolyam keretében keveredtem oda. Nekem akkor már évek óta volt saját lovam, és igen meglepõdtem az ottani oktatólovak viselkedésén. Mindez 2 évvel ezelõtt történt. A tanfolyam menete, szervezettsége katasztrofális volt. Csak itt említeném meg, hogy volt olyan, hogy az egész napos ottlétünk alatt egy fõ negyed órát lovagolhatott, és ez rendszeresen értendõ. Helyette nagyon sokat ücsörögtünk, takarítottuk a lovakat (a bérlovakat is), gereblyéztük a pályákat, futószáraztuk a nálunk még kezdõbbeket. Vagy az oktatónknak nyergeltük az éppen belovaglásra kerülõ lovat. Az esések is napi rendszerességgel folytak, nem volt ritka a napi 6-8 esés sem a fedelesben (még csak nem is terepen), mindez a valóban néha csupán negyed órás nyeregben való ülésünk alkalmával. 15-en indultunk, egy fõ már az elején otthagyta az egészet. A második azért hagyta ott, mert a fedelesben olyat talált esni, hogy (ha jól emlékszem) tört a jobb csuklója, bal alkarja és könyöke. A harmadiknak "csak" a medencéje repedt meg. De voltak bordatörések, -repedések is. Azon szerencsés lovasok közé tarozom, akiknek eddig még nem tört semmijük.Személyesen ismerem Dr. Mihók Sándort, mivel oktatott minket a lótenyésztéssel kapcsolatban, illetve õ volt az egyik, aki felügyelte a tanfolyam menetét, bár a lovaglásoktatásba vajmi kevesett szólhatott bele, mert az nem az õ reszortja volt. Bár személyesen kijött néha az Akadémiára, hogy megnézze a haladási szintünket, és akkor is eljött beszélni az akkori igazgatóval és oktatónkkal, amikor panaszkodtunk a kevés lovagoltatásra.Hogy végre valóban rátérjek a gidránna, megemlítem, hogy 6-7 lovat lovagoltunk rendszeresen, ebbõl kettõ a Dr. Mihók Sándor által támogatott gidrán volt. Nehezen kezelhetõ lovak voltak, de nem mondhatom azt, hogy bármennyire is kezelhetetlenebbek lettek volna a többi, nem fajtabeli társuknál.Az egyik Szellõ volt, õ már idõsebb kanca volt akkor is, úgy tudom. Állítólag a származása visszavezethetõ a fajtaalapító kancacsaládokig. A szememben szép küllemû ló volt. Azt hagy tegyem még hozzá, hogy csak egy szemére látott. Szellõt úgy mutatta be az oktatónk, hogy nem kedvelik a tanítványok, mert szereti dobálni õket, ezért hetek óta nem takarítják le, csak áll az állásban, és jó lenne, ha mi kicsit ápolgatnánk. Innentõl kezdve az egyik csoporttársam rá specializálódott, szinte beleszeretett. Engem már csak akkor ültetett fel rá az oktató, ha más lovassal már megcsinálta a bajt. Érdekes, velem sosem csinált semmi rosszat, nagyon jól kijöttem vele, bár terepen nem volt hozzá szerencsém, mert olyankor általában a Cinkos nevû "fenevadra" ültettek, vagy egy másik lóra. Viszont végignéztem egy-két "bemutatóját" több lovas alatt, és nem mondhatom el róla, hogy az oktatólovak mintapéldánya volt. Ismétlem, egyik sem volt az az ottani lovak közül. De abban is biztos vagyok, hogy ez csupán a sok éves megpróbáltatásainak közsönhetõ, nem tudom, hogy azóta mi van vele, de hiszem, hogy normális körülmények között készséges paci válhatott volna, válhatna belõle. Az utolsó hónapokban már kiselejtezték az oktatólovak közül, és a régi állásából (minden oktatóló, illetve rendõrló állásban volt), és átteték egy sokkal elszigeteltebb állásba, ahol aztán az etetésen kívül a kutya sem törõdött vele. Leszámítva a csoporttársamat, aki néha ki tudta harcolni, hogy legalább nagy ritkán kivihesse a karámba, ha már napokon keresztül ott kuksol. Végül ez a csoporttársam vette meg, Dr. Mihók Sándor eladta neki, mert látta, hogy az Akadémián már nincs jövõje a lónak. Dr. Mihók amúgy az agráron tanít, és az egyetemnek van valamilyen érdekeltsége az akadémiával. Ennél a csoporttársamnál befedeztették, lett egy csõdör csikója. Aztán számomra máig tisztázatlan okok miatt Szellõt meghirdették 1 évvel ezelõtt. Hogy mi lett a sorsa? Nem tudom. Nem is értem, hiszen a csoporttársam szerint semmi gond nem volt vele, miután hazavitték.A másik gidrán Szalonka volt. Róla most nem írnék sokat. Azt hiszem, külsõleg õ nem volt a fajta mintapéldánya. Nem tudok róla sokat mondani. Amikor kedve volt hozzá, akkor kisangyal volt. Ha meg olyanja volt, akkor kikerülte az akadályt, vagy minden vágtát bakolással kezdett. Takarítás közben is igyekezett belecsípni az emberbe. De komoly baj vele sem volt, csak épp nem oktatólónak volt ideális. De rajta talán még kevesebbet lovagoltam, mint Szellõn.E két lóval nem voltak igazán rossz tapasztalataim, de kellemesek se nagyon. Viszont ezért még nem vonok le következtetéseket a fajtával kapcsolatban, és nem általánosítok. Ez szerintem sokkal inkább egyed kérdése, mint a fajtáé. Én is szívesen elmennék Marócpusztára, és szeretném bõvíteni csekélyke tapasztalatomat a fajtával kapcsolatban. De sajnos nem biztos, hogy most eljutok.

#71 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 9:28

idézet:
Eredeti szerzõ: meggyes:...Olajt végig figyelni fogom a szemem sarkából a méneslátogatás közben, mi több: kandi kamerával veszem és ha a késõbbiekben elragadtatja magát és újfent leszólja a gidránt egy-egy topikban, akkor visszajátszom neki a felvételt, milyen is volt, amikor csurgó nyállal, tisztelettõl sugárzó arccal nézegeti a lovakat.[/QUOTE]Olaj erõsen vigyázni fog, hogy az arcán semmilyen érzelem ne tükrözõdjön, mert ezzel késõbb alattomos lesipuskások visszaélhetnek. Már ma elkezdem gyakorolni a fapofát...

#72 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 10:00

Egy kis OFF:Ikácska!Ez itt nem a(z ellen)reklám helye, de a Debreceni Lovasakadémiáról azt is el kell mondani a igazsághoz, hogy 2 éve a lovarda vezetõje nem az volt, aki most. Aki ismeri a mostani és az akkori vezetõt, az tudja, mit jelent ez. Számomra nagyon érdekes volt, amit az iskolalovak akkori állapotáról írtál. Látogass el oda mostanában és nézz szét, mert nagyot változott a világ...

#73 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 11:35

Halihó! Most hétvégén Utazás Kiállítás lesz. Szerintem emiatt nem szerencsés erre a hétvégére szervezni a méneslátogatást, biztos van még rajtam kívül pár ember, aki Utazás Kiállításra is menne. Válasszunk egy másik idõpontot, azt javaslom.

#74 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 11:41

Utazás kiállítás vasárnap meg pénteken is van, nem? Ahogy kiveszem, Tippmesternek ez lenne a legjobb idõpont. Olajnak meg csak ez!! errõl maradjunk le?? ;)

#75 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 11:58

Van, van... de Tippmesteréknek nincs jelenésük az Utazás Kiállításon?

#76 GIDRÁN SENIOR

GIDRÁN SENIOR

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 1 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 13:03

Kedves Gidrán barátok és nembarátok (de lesznek)!Jó volt olvasni ennyi mindent a Gidrán-ról.Ez a nemzeti kincs többet ér annál mint amennyire ma értékelik!Boldogan megyek ismét Marócpusztára – bár hivatalból sokat járok ott, - és gyönyörködni fogok a szívemnek oly kedves lovakban.Az idõpont az aligha jó, mert akkor van az Utazás 2003 kiállítás és az sokunknak fontos megjelenési idõpont.Jó lenne, ha lenne ismét Gidrán Fesztivál. Ha lesz, Cégünk 25000,- Ft díjat felajánl. A díjazás címét a rendezõkkel megbeszéljük.Megjelentettem egy felhívást több lovas lapban, amelyben keresem azon embert, vagy emberek csoportját, aki, vagy akik megírnán a Gidrán Ló hiteles történetét.A kiadás költségeit Cégünk vállalja.GIDRÁN SENIOR [ Március 17, 2003, 12:05: Az üzenetet átszerkesztette: GIDRÁN SENIOR ]

#77 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 19:19

Olaj!Te honnan mégy Marócpusztára, csak azért kérdem meret lehet hogy beszállnék?

#78 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 19:54

Légyszi gyorsan döntsétek el az idõpontot, mert nekem is csak 22-e jó.Ferenc

#79 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 21:59

idézet:
Eredeti szerzõ: tomsawyer: Olaj!Te honnan mégy Marócpusztára, csak azért kérdem meret lehet hogy beszállnék? [/QUOTE]Debrecenbõl, de sajna csak odafele tudlak elvinni, mert a vasárnapot Kaposváron töltöm, lesz ott valami barátságos libazavaró verseny... :D Mivel az edzõmmel megyek, akinek korán ott kell lennie, az indulás is elég korai lesz, pontosabbat holnap tudok mondani.

#80 Nelli

Nelli

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 17 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 22:32

Sziasztok!Egyáltalán nem értek a gidránhoz, nem is ismertem egyet se sose, így a tapasztalataimról nem tudok írni. :( Viszont nagyon szívesen megnézném õket, úgyhogy ha 22-én lesz a ménesnézés, akkor én is mennék. Posted Image Tippmester, kérdésem lenne:Mivel most nincs kocsink, vonattal mennék Székesfehérvárról, ami ugye nem olyan vészes út. Az állomástól messze van Marócpuszta?Nelli