Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Nyeregtörés!!!!


  • Please log in to reply
500 válasz a témához

#41 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 9:44

Posted Image Posted Image

#42 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 11:40

Senki nem írta még, lehet hogy azért nem mindenkinek egyértelmû. A lenyergelés után a nyereghelyen, a heveder vonalán legalább nedves szivaccsal át kell törölgetni, majd zsalmacsutakkal jól megcsutakolni (szõr irányában).Nyáron, vagy ha több lóra kerül egymás után a nyereg, vastag vászonkendõt legalulra, (mindegyikre frisset) de nagyon figyelni, hogy ráncmentes legyen. Könnyû a végén kimosni és szárítani.A hosszab ideje nem nyergelt lónak újra szoknia kell a hevedert, ezért elõször rövidebb legyen a lovaglás. A régiek véleménye, hogy a zsinórheveder kevésbé tör fel, mint a többi átlagos minõségû.

#43 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 12:27

idézet:
Eredeti szerzõ: Fec: A régiek véleménye, hogy a zsinórheveder kevésbé tör fel, mint a többi átlagos minõségû. [/QUOTE]Igen? :eek: Nekem pont arról vannak rossz tapasztalataim!Kipróbálta már valaki a zselés hevedervédõt? Kíváncsi lennék, hogy tényleg beválik-e még egy hevedertörésre borzasztóan hajlamos lónál is! [Potyára nem kéne megvetetni a fõnökkel, ahhoz egy kicsit drága(Egyik helyen 6600 Ft-ért láttam, de így ránézésre, tapintásra nagyon jó!).]

#44 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 14:51

Bocs, ha már írták...A zsinórheveder szerintem is jó, ha elég gyakran kimossák, és mindig meg van húzva rendesen!Sokszor elég egy sima polar, vagy mûször hevedervédõ, bárki meg tudja varrni, de megvenni sem vészes persze.Azért, ha lehet, mindenképpen érdemes szõrén lovagolni a lovat a sebhelyek teljes visszaszõrösödéséig (de szépen írtam! :D ), mert ha már sebes, akkor arra rányergelni... :confused:

#45 tokio

tokio

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 282 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 15:23

Zselés hevedervédõ: nekünk volt, de mivel nem volt elég szoros a hevederre (?), munka végére többnyire félig-meddig megcsavarodott, így a ló hasánál sokszor a varrás volt. Ennek ellenére bevált, miután használtuk, nem törte ki a lovat (a frász ;) ). A poén az, hogy nem volt ám laza sem, alig lehetett belehúzni a hevedert, mégis elcsavarodott. Persze lehet, hogy Carmennek volt olyan speciális bõrmozgása, ami ezt elõidézte. :D

#46 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 15:36

Itt mindenki zsinórhevedert használ, és nem láttam még feltörést miatta. Igaz nyereghelyen sem. Persze, óránként min. át vannak nyergelve a lovak, és ha észrevennék, nem hiszem, hogy tovább dolgoznának vele.

#47 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 15:43

idézet:
Eredeti szerzõ: tokio: A poén az, hogy nem volt ám laza sem, alig lehetett belehúzni a hevedert, mégis elcsavarodott. [/QUOTE]Nem hiszem hogy ez amolyan Carmen-féle sajátosság lenne, ugyanis amikor lovagoltam Aniko lován Ramónán, akkor neki is ilyen hevedertok volt a hevederen, és ott lifegett... :eek: Úgyhogy lehet, hogy ez inkább zselésheveder-féle sajátosság ;) :D

#48 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 17:28

Apple: a számból vetted ki a szót! Posted Image Szóval nekünk van ilyen zselés hevedertokunk, ami néha elcsavarodik, néha nem. Valószínûleg ha nagyon-nagyon meghúznám a hevedert, talán nem tekeredne össze-vissza. De a lépésmunkához amit most végzünk, nem szoktam nagyon erõsen meghúzni a hevedert. Viszont a lábait mindig kihúzom elõre, hogy ne gyûrõdjön be a bõre a heveder alá.Heveder- és nyeregtörésre pedig ajánlom a Kati boltjában kapható Tummeli krémet. Kb. 800 Ft és nagyon hatékony! Jobb, mint a Mikulicz. Sajnos ki kellett próbálnom egy enyhébb hevedertörésnél, tényleg nagyon gyorsan gyógyít. Persze amíg fel volt törve, én sem nyergeltem. De én nem lettem olyan szõrénlovasspíler, mint Cav. Posted Image

#49 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 17:38

Kezdõdõ hevedertörésnél, vagy annak megelõzésére a legjobb és a legolcsóbb megoldás a vazelin. Mi ezt alkalmazzuk, valami potom összegért adnak egy kis tégellyel (30, 50 forint között), ami akár egy apró szivarzsebben is elfér egy-egy túrán, vagy tereplovagláson. Igaz, van egy nagyon nagy hátránya. Oda kell állni a patikusnéni elé és, amikor megkérdezi, hogy mit óhajtunk vásárolni, ki kell mondani hangosan, hogy vazelint!

#50 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 18:24

És a patikus kaján vigyorral melédkérdez:-Áá, turázni indulunk? Túrázni?

#51 Dodó

Dodó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 639 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 18:25

A vazelin a legjobb???És be is lehet vele kenni a sebet is??(már nem vérzik és gennyeddzik)Vagy csak megelõzésre jó?AnikóKipróbáltam azt a krémet.És ajánlom mindenkinek.De a mikulicz is nagyon jó.Igaz még csak néhányszor kentem.Ja tényleg az igaz,h a nyeregnyomásra jó az ecetes borogatás?Olvastam vhol.

#52 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 18:27

Fec :D azt hiszem nem viccelõdnél, ha kellet volna már vazelint vásárolnod. Ja, és nem akármilyen belvárosi patikában, ahová nagy valószínûség szerint soha többé be nem lépsz az életben, hanem a saját falucskádban, ahol mindenki ismer mindenkit ezer felmenõkig.

#53 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 18:33

A nyílt sebet már nem vazelinnel kezeltük, hanem szimpla betadine-nal. (Nem nyeregtörés volt, hanem egy harapásból adódott kisebb felhámsérülés.) Nagyon gyorsan száradt. A vazelint megelõzésre használjuk, nagobb, több napos túráknál a hevdert és a ló lábának hajlatát kenjük le vele indokolt esetben. Igaz, ez zsinórhevedernél nehezen kivitelezhetõ, mi neoprén westernhevedert használunk. [ Agusztus 28, 2003, 18:38: Az üzenetet átszerkesztette: Porfelhõ ]

#54

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 22:30

Ez nagyon jó ötlet!.. És milyen vastagon? Egy túra alatt akár többször is, v hogy? Vagy az megmarad rajta sokáig?.. :rolleyes: (már megint a kis sutácska kérdéseim...)

#55 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 22:44

idézet:
Eredeti szerzõ: Porfelhõ:Igaz, van egy nagyon nagy hátránya. Oda kell állni a patikusnéni elé és, amikor megkérdezi, hogy mit óhajtunk vásárolni, ki kell mondani hangosan, hogy vazelint! [/QUOTE]Talán ez lehet az oka, hogy a vazelinvásárlás tradícionális asszonymunka :D ;)

#56 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 22:51

Kinek vegyek vazelint? :D :D

#57 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 29. - 11:34

A vazelin tényleg jó ötlet, de tényleg csak megelõzésre. Bár azt hiszem a nyeregtörésnél ez a lényeg.Hogy milyen vastagon? Ezt szerintem érezni fogod. Nem kell rátenni több kilót.Ha túra közben van idõ és mód letakarítani a hevedert, akár minden nyergeléskor használható. hiszen ilyenkor a hosszú út, már maga ok lehet, hogy kidörzsölje a lovat. Legalábbis több az esély rá, mint egy másfél órás terepen, vagy bent a pályán.Ám retkes, poros, lószõrös hevederre tök felesleges rákenni.

#58

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 29. - 19:39

Az én hevederem nem retkes, nem poros és nem is lószõrös (fõleg, h mostanában már csak úgy is szõrén lovagolok :D )!.. Posted Image Nálunk az a baj, h még tavasszal volt feltörve és nagyon kínlódva szõrösödik csak vissza és emiatt sokszor kipirosodik v picit kidörzsölõdik a hevedertõl, pedig több óvintézkedést aligha tehetnék már meg. Abban reménykedem, h a téli bunda majd segít a dolgon, de addig is kell vmi segítség (szívesen megyek szõrén, de néha a seggemnek is kell regenerálódnia!.. :D )... De asszem ezt ki fogom próbálni, köszi!

#59 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 30. - 6:51

Szõrénlovaglás rulez! De nem kell regenerálódni, épp ezaz, hogy hagyni kell, hogy megedzõdjön. :D Nekem kb. 2 hétig lehetett feltörve tavaly, vagy mikor, de mindig bemagyaráztam magamnak, hogy igen, még fel van törve, nem lehet nyergelni, inkább megyek szõrén, aztán úgy rászoktam, hogy kezdem megutálni a nyerget. Posted Image Most már nem gond 2-3 óra sem, a Veszprém-Taliándörögd kicsit kellemetlen volt a végén azért. :D Másnap is, de harmadnapra már jó volt megint minden. :D De valahogy az ilyen kis "jelentéktelen" egy órácskás terepek jelentenek a legtöbbet, pl. legutóbb pár napja, pár nap meló után végre ki tudtam menni rendesen lovagolni, lefürdettem, legeltünk kicsit, aztán felültem, és mentünk az orrunk után, dombokat másztunk, vágtázgattunk, léptünk köztük, fújt a szél szépen, ment lefelé a nap a város felett, és csak szimplán olyan jó volt végignézni a tájon, a fák kilométeres árnyékain...Cav

#60

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 30. - 19:16

Jaja! Már az enyimet is lehetne simán nyergelni megint, de lusta vagyok... :D Meg végülis tök élvezem a dolgot!.. De azért a nyerget is szeretem. De így is majdnem egész nyáron szõrén mentem és télen is tuti úgy fogok, mert olyan jó bundás akkor a ló és olyan jó meleg! :D Ó, nem gond, 4-5 órás terepeket csinálok én is szõrén!!! Kicsit a végére lemerevedek, de estére kihajlanak karikából a lábaim Posted Image Szóval jó dolog, de azért fel fogom tenni a nyerget is...Ja, apukám olyan rendes és önfeláldozó volt ma; vett nekem a patikában vazelint! :D

#61 kicsi huszár

kicsi huszár

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 716 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 30. - 19:50

Sziasztok!Nekem szerencsére csak egyszer akadt dolgom nyeregtöréssel, ezzel kapcsolatban lenne kérdésem.Tavaly Durcás ló hátát feltörte a nyereg. Az enyém épp "C- vágányon" volt, ezért kölcsönkértem egy ismerõsöm 47- es mintájú Bock- nyergét. Egy rövid 3 órás terep alatt feltörte Durci hátát. A sebet én is vazelinnel kenegettem. Gyógyúlt is rendesen, a gond csak az volt, hogy a heg alatt begenyedzett.Felnyitottam a vart, és kipucoltam a sebet. Utána nyom nélkül eltûnt.Az lenne a kérdésem, hogy ez a sebtisztulási/ gyógyúlási folyamat része-e,? Magától is elmúlt volna? [ Agusztus 30, 2003, 19:51: Az üzenetet átszerkesztette: kicsi huszár ]

#62

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 31. - 16:09

Szerintem jól tetted, h kipucoltad, sokkal jobban begyulladhatott volna, ha ott marad a genny, ezeket mindig ki kell tisztítani, ki kell a gennyet nyomni belõle, h a tiszta seb eredményesen és fertõzés-mentesen begyógyulhasson.

#63 Dodó

Dodó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 639 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 1. - 7:14

Lenne egy kérdésem:Az olyan töréseket,amelyek a hát két oldalán vannak (fehér folt a ló hátán) hogy lehet megelõzni??Mert ha már ilyen lesz a háta,akkor az már mindig fehér marad?Ezt kell valamivel kenni?Mi errõl a véleményetek?

#64 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 1. - 7:43

Szerintem az ilyen nyeregtörés attól van, hogy a nyereg nem passzol a lóra. Az hogy a szõr fehér marad a helyén attól van, hogy a hámréteg nagy mértékben roncsolódik és elhalnak a pigmentet/festékanyagot termelõ sejtek. (Vagyis nagyon durva a sérülés!) Ezek már nem fognak újratermelõdni, tehát fehér marad a szõr azon a helyen.

#65 Dodó

Dodó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 639 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 1. - 12:10

És (lehet,h most hülyeséget fogok kérdezni),hogy lehet egy lóra olyan nyerget találni,ami jó is rá?Vagy azt hogy lehet észrevenni,h nem passzol rá a nyereg? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: Posted Image Lehet,h ezen jót nevettek,h nem tudom,de légyszi aki tudja írja meg nekem. Posted Image

#66 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 1. - 12:18

idézet:
Eredeti szerzõ: Dodó: hogy lehet észrevenni,h nem passzol rá a nyereg[/QUOTE]Hát, abból hogy feltöri! :D Ezenkívül én sem tudom, bocs.Biztos, lehet látni, ha mondjuk kissebb a markamra, mint amekkora a ló marja, meg ilyesmi.

#67 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 1. - 14:47

a legjobb, ha készítteted a lóra a nyerget vagy ismerõstõl veszed és akkor meg tudod nézni, passzol-e. nem hiszem, ha a boltba vissza lehetne vinni.más. valaki írta, h a fehér szõrös az durva roncsolás... én cocókáim gombásak voltak nyereghelyen, nem volt durva, kenegettem canestennel és fehér szõr nött a gomba helyire. ennyit errõl Posted Image bár nyeregtörésnél én is úgy tom, h az már ronda törés... szal a lovaim úgy néznek ki, mintha rondán fel lettek volna törve, holott (lekopogom) még sose törtem fel lovat.

#68 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 1. - 14:49

Már úgy értem, hogy a bõr szemszögébõl nézve durva sérülés , ha a szõr fehéren nõ vissza! :D

#69 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 1. - 22:17

csuti. értettem elsõre is Posted Image de ez a gomba teljesen enyhe lefolyású volt, de komolyan.

#70 tokio

tokio

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 282 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 2. - 12:17

Lehet, hogy a Canesten szõkít??? viszem is vissza a hajfestékemet! :D :D

#71 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 2. - 12:56

Hogy mirõl lehet tudni, hogy jó-e a nyereg?Nekem csak rá kell nézni. Egy szûk markamrás nyereg valószínûleg nem lesz jó egy telt hátú lóra, egy alacsony markamrás pedig a vékony, magas mart fogja feltörni.Fontos, hogy sehol ne gyûrõdjön be az alátét és a nyereghely tiszta legyen.Vásárolhatók még a nyereg alá zselék, prémek, elég széles a skála.Hevederre szintén lehet kapni prémet, ami érzékenyebb lovakra javasolt.A legfontosabb azonban -szerintem- a jó nyergelés!Mi gyakran még egymást is leellenõrizzük.Dalloséknál napi 10-12 lovat biztos, hogy nyergelek. Az elmúlt évek alatt pedig össze sem tudnám szómolni hány ló hátára lendítettem már fel a fenékalávalót. Posted Image Ha jól emlékszem az elmúlt 10-12 évben 2 db kidörzsölést hoztam össze. Hevederen.

#72 Dodó

Dodó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 639 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 3. - 19:07

Hát az jó. Posted Image Én is nyergeltem már eleget.De sajnos ott a lovardánkban nem igen figyelnek a nyergelésre.És elég sok mindenki nyergeli a lovakat. Posted Image Hát meg kell mondani iszonyúan néz ki egyes lovaknak a háta. Posted Image Talán két ló van,aki nincs feltörve. Posted Image Sajnos az én szerelmemnek is van két hevedertörése és a marján egy kis seb (ami elég új,mert mikor elmentünk,akkor még nem volt).Kenem mindenfélével.(neugranormon,mikulicz,kátrányos kenõcs,jódos kenõcs)Elég jó már most,mert nõ rajtuk a szõr Posted Image pedig mindig nyergeljük.Ja és a hátán van egy kis fehér folt,oldalt,ami szerint nem jó rá a nyereg?!Pedig csak elég kicsi a folt és a marját sem nyomja a nyereg.Ezért kérdeztem,h mi lehet ez.Van már neki régebb óta,de nem töri tovább a nyereg.Szerencsére. ;) Ennyi a története.

#73

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 3. - 22:09

Szelcsin is van fehér folt a nyereg helyén, de azt nem én csináltam... :( Viszont a heveder helyével már tényleg nemtom mit csináljak; használtam a vazelint is, meg mindent megtettem, erre ma visszatört... :mad: Nem nagyon, egy pici folton lejött a bõr, de akkor is!.. Szerintetek használhat ide is a kivágott szivacs, v az csak a marra alkalmas?..

#74 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 3:05

Meghúzod rendesen a hevedert? Ellenõrzöd, hogy ne legyen "begyûrõdve" a bõre? Felülés, járás után újrahúzod? Lényeges, mert sok ló "felfujja" magát nyergeléskor és kis léptetés után 1-2 lyukat után kell húzni. Sok leánylovas egyszerûen gyenge ahhoz, hogy rendesen meghúzza a hevedert. Õk jobb ha segítséget kérnek.

#75 tokio

tokio

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 282 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 11:18

A kis szivacsdarabbal nagyon vigyázni kell, mert ha kicsit is el tud mozdulni, még jobban feltöri!

#76 gaforka

gaforka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 76 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 14:31

Sziasztok!Esetleg megpróbálhatnál egy olyan szõrborítást feltenni a hevederre. Vagy esetleg egy szélesebb heveder?

#77 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 14:51

Én is ezt akartam kérdezni, hogy nem a hevedereddel van a gond? Manapság már nagyon szupi hevedereket lehet kapni, amikre hevedervédõ sem kell.

#78 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 14:53

Ideiglenes megoldásnak láttam azt, hogy felmosórongy anyagot csavartak a heveder köré, így a puha anyag érintkezett a ló bõrével.

#79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 21:16

Fec!Segítséggel húzok mindig hevedert lentrõl, fentrõl, kihúzom a lábait és végignézem mindig, nehogy be legyen gyûrõdve, mindent megcsinálok...Gaforka!Van szõr a hevederen!Zsuzska!Új (na jó, 3 hónapos...,amióta nálam van, azóta használom), gumis hevedere van, puha és viszonylag széles, rugalmas...

#80 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 21:24

Próbáld picit hátranyergelni; a védõ-szõrt meg esetleg nem ártana kimosni - ha összetapad a lóizzadságtól, akkor már feltörheti azzal együtt is a heveder... (mi ugyanezzel szívunk fél éve:/ )