Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Minden, amit tudni akartál a...


  • Please log in to reply
559 válasz a témához

#1 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 25. - 23:25

... helyesírásról, de eddig nem merted megkérdezni. Gondolok itt például a muszájra, megijedre, íjászatra, folyikra, de megfojtra, utálra és bármi másra. (Például még: az írásjelek elé nem teszünk szóközt, mögé viszont igen...) Jó pap is holtig tanul, itt mindent meg lehet kérdezni, amiben bizonytalan vagy, és nincs otthon helyesírási szabályzatod, hogy megnézd. Posted Image (Kis adalék: nekem sosem volt gondom a nyelvtannal, helyesírással, az egyetemen azonban kötelezõ volt retorikára járni, ahol fõleg helyesírást tanultunk, és megdöbbentõ volt, mennyi mindenre emlékeztem rosszul, mennyi mindenben lettem bizonytalan az idõközben... akinek nincs esetleg ilyen lehetõsége, de érdekelné, azoknak eme topik keretein belül tarthatunk önképzõ kört. Ha érdekel ez valakit rajtam kívül. :D ) [ Szeptember 19, 2003, 14:37: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#2 Ramirez

Ramirez

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 309 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 26. - 9:11

Szia!Nekem 1 bajom van, talán ez inkább gépelési kérdés, mint a vesszõnél amit írtál: a gondolat jeleknél mi a helyzet? pl.: - Valami, valami, valami -gondoltam jól írtam.Mondat mondat mondat - valami közbe jött - mondta tovább. A két mondat szerkesztése hibás, vagy helyes? Ha Word-ben írok akkor sosem értem pontosan hogy kéne szerkesztenem... :( Ram.

#3 Huxley

Huxley

    Fórumgazdi

  • Admin
  • 2.920 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 26. - 11:31

Ram, a második a jó; a gondolatjel után is kell a szóköz.Csak hogy bonyolítsuk a dolgot, a gondolatjelekbõl, kötõjelekbõl a magyarban kétfélét használunk. A hosszabbat (félkvirtmínusz, nagykötõjel, gondolatjel) alkalmazzuk az olyan mondatoknál, amit példának írtál.A rövidebb, a kiskötõjel (diviz) használatára néhány példa: angol-magyar szakszótár, helyesírás-ellenõrzõ. Ilyenkor nem kell szóköz a kötõjel elé és mögé sem.Számítógépes alkalmazásoknál sokszor nincs lehetõség a kettõ megkülönböztetett használatára. Ebben a szerkesztõablakban ügyködve nekem nem sikerült elõcsalnom a nagykötõjelet. Word-ben elõjön a megfelelõ billentyûkombinációt használva (bal oldali alt + számok lenyomása a numerikus billentyûzeten, Sheriff szokta tudni ezeket fejbõl), vagy ha szimbólunként beszúrod. Az automatikus javításnál is be lehet állítani, hogy a kiskötõjeleket a megfelelõ helyen lecserélje nagyra, de az automatika nem túl megbízható annak megitélésében, hogy mi a megfelelõ hely. (Ráadásul van még egy harmadik gondolatjel is, magyarban mi nem használjuk, de az angolok szokták, ez a leghosszabb, és kvirtminusznak hívják, Word-ben nem megfelelõ beállítások esetén még ez is bezavarhat.)

#4 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 26. - 12:46

Tehát a kötõjel rövid, és nincs szóköz se elõtte se utána, a gondolatjel viszont hosszú, és van szóköz elõtte is, utána is. A Word, ha szóközt hagysz elõtte és utána, automatikusan naggyá alakítja, viszont, ha olyan a közbevetést, hogy utána vesszõ kell, akkor a vesszõ és a gondolatjel közé nem kell szóköz, ezt viszont nem alakítja át. Én úgy szoktam kicselezni, hogy elõször beírom a szóközt, és ha megvan a megfelelõ írásjel, kitörölöm, innen már nem alakítja vissza. Posted Image (Pl: A valami izé - bizé hozé -, szóval érted.)

#5 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 26. - 13:29

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska: A valami izé - bizé hozé -, szóval érted.)[/QUOTE]Hidraulika... mittudomén. Posted Image Cav

#6 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 26. - 20:43

Igen ez egy szörnyû dolog, vagyis egyesek helyesírása szörnyû. Persze itt neten az esetek többségében elírásról van szó, az esetek még nagyobb százalékában pedig lustasááág! Posted Image Engem az is szokott idegesíteni,ha valaki az írásjelek közé-mint amilyen ezek:;.,-nem tesz szóközt :D Ez is lustaság

#7 Ramirez

Ramirez

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 309 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 27. - 12:07

Nagyon köszönöm a információkat! Ram.

#8 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 9. - 12:09

Roppant amatõr kérdés: én úgy tudom, hogy az évszám után nem kell pont. A word helyesírásellenõrzõ ellenben kifogásolja. Sok esetben találtam már hibát abban a programban, de elbiztonytalanított.

#9 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 9. - 13:25

Én azt hiszem,bár ez abszolut nem biztos,hogy valami ilyesmi: 2002.12.09.vagy 2002.12.09-én (itt nem kell pont)Javítsatok ha hibás!Kérdés!Kettospont után kis,vagy nagy betu kovetkezik?Tehát:kisbetu,vagy...Tehát:Nagybetu (ujmondat) ???Koszontem

#10 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 9. - 13:30

Én úgy tudom, hogy kettõspont után akkor kell nagybetû (és új sor, gondolatjel), ha párbeszéd következik.Pisti megkérdezte:-Miért csíkos ez a ló?

#11 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 9. - 17:22

Ez már ér valamit koszonom Posted Image

#12 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 9. - 21:09

Igen, de a kettõspont (és a gondolatjel) után elõbb szóköz kell, és utána a kisbetû... Posted Image

#13 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 9. - 21:12

Ja, Mandula, az évszám után tényleg kell pont, ebben a formában, ahogy Szami írta. Nekem nem is szól érte a Word, sõt maga ajánlja fel így. Ja hogy neked is. Fáradok már, bocsi. :D [ 09 December 2002, 20:13: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#14 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 9. - 21:32

Kettõspont után úgy kell nagybetû, ahogy mandula mondta, vagy esetleg akkor, ha idézet jön, de azt úgyis idézõjelbe teszed Posted Image A dátumokkal nagyok kell figyelni. Sokféle szabály van rá.A magyar helyesírás szabályai - Magyar Tudományos Akadémia 1994.119. o. Egyéb tudnivalók:A keltezés293. Az évszámot mindig arab számmal írjuk, s utána pontot teszünk; a hónap neve teljesen kiírható vagy rövidíthetõ, illetõleg jelölhetõ római számmal is, arab számmal is; a napot mindig arab számmal írjuk, s utána pontot teszünk. 1983. november 28.1983. nov. 28.1983. XI. 28.1983. 11. 28.Terjedõben van a pontok nélkülis, kötõjelekkel tagolt forma is: 1994-02-05; 1983-11-28294. Pontot akkor teszünk az évszám (évszámcsoport) után, ha az utána következõ hónapnévvel vagy idõt jelölõ egyéb szóval nincs birtokviszonyban:1848. március 9.1848. márciusban; de: 1848 márciusában1848. áprilisi1983. évi1983-1984. v. 1983/84 v. 1983-84. v. 1983/84. évi19-20. század v. XIX.-XX. század1944. õszi; de: 1944 õszén1945. március-áprilisban1849. tavaszi-nyári1956. október havában1956. október folyamán; de: 1956 folyamán1956. október végén; de: 1956 októberének végénstb.295. Az évszámok után a következõ esetekben nincs pont:a) Ha az évszámot (évszámcsoportot) névutó vagy névutóból képzett melléknév követi, vagy ha az évszám (évszámcsoport) birtokos jelzõje egy másik szónak, nem teszünk utána pontot:1848 elõtt1848 elõtti1849 után1867 és 1896 között1526 augusztusában1848 hõsei1849 mártírjai1703-1711 szabadságharca1914 késõ õszén1848 elsõ felében1849 tavaszi hónapjai1944/45 nehéz telénstb.B) Nem teszünk pontot az évszám (évszámcsoport) után, ha a mondatban ez az alanya: 1492 fordulópont az emberiség történelmében. 1941-1945 méthetetlen károkat okozott népünknek. Elhagyható a pont zárójelbe tett évszámok mellõl is: Az elmúlt év (1993) rendkívül aszályos volt. 296. Az évet és a napot jelölõ számjegyekhez a toldalékok pont nélkül, kötõjellel kapcsolódnak: az 1838-i árvíz; Magyarország 1514-ben; 1848. márc. 15-én; július 6-ig vagy 6-áig; 12-tõl vagy 12-étõl; stb. Az elseje, elsején, elsejéig stb. szóalakok számjegyes írása: 1-je, 1-jén, 1-jéig, stb. Az elseji v. elsejei szóalakok számjeggyel írva: 1-ji v. 1-jei.297. Ha a napok sorszámautána névutó következik, a számok utána a pontot (vagy a birtokos személyragot) ki kell tenni: 1983. december 20. és 31. között; de:1983. december 20-a és 31-e között; vagy:1983. december 10. óta; de:1983. decmber 10-e ótastb.

#15 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 10. - 12:56

Úgy tanították az iskolában, hogy sorszámnév után pontot teszünk. Az évszám egy sorszámnév, mert most a 2002. évet írjuk. Javítsatok ki, ha nagy hüjjeség. :D Kivételek Zsubaba által hosszan soroltak, amiket én már rég elfelejtettem és most jól jött nagyon. Posted Image

#16 Dragoon

Dragoon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 151 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 16. - 10:01

én aszthiszem naggyon hejesen irok. legalábis serintem. mongyuka tanárbácsi middig aszongya hogy ez meg az nemjo, de én tudomhogy csak piszkálásbol mongya. U.i.: hogy irják hejesen hogy bukásr álok nyelvtanbó?

#17 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 16. - 15:19

Nekem a földrajzi nevekkel szokott gondom lenni, (meg pl. mindig elfelejtem, hogy helység, vagy helyiség, és mikor melyik. Posted Image ) Pl. Földközi-Tenger, Közép-Európa, Császár-Patak, mittomén. Ezeket nem bírom megjegyezni mikor kell kötõjel, és melyik kicsi, melyik nagy betûvel irandó. Tényleg, az írandó nem hosszú í? Posted Image Cav

#18 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 16. - 17:22

Szia Cav!Nekem úgy rémlik,hogy a helység pl:a szoba,a helyiség meg mondjuk egy városnév...vagy nem?Remélem jól tudom,mert ha nem el kéne kezdenem szégyenkezni,hogy eddig mindig fordítva használtam Posted Image A foldrajzi nevek nekem is gondot okoznak.Sosem tudom mikor kell kotojel.Valaki felvilágosíthatna,hogy nehogy kevés tudással haljak meg Posted Image .Pl:hídnevek ??? :confused: [ 16 December 2002, 16:22: Az üzenetet átszerkesztette: Szami ]

#19 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 16. - 17:45

Szami! Pont fordítva. ;) Helyiség: szoba. Helység: pl. egy falu

#20 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 16. - 19:10

Nem másolom be!!!! Najóa földrajzi nevekre néhány példát írok:Velencei-tóSólyom-szigetSváb-hegyDunántúli-középhegységCsepel-szigetDuna-partKaszpi-tengerBalaton-felvidékDél-KínaHolt-TiszaÚj-ZélandNyugat-DunántúlDélkelet-MagyarországÚj-Dél-WalesBudai járásVeszprémi városkörnyékSzörényi bánságBaranya megyeSzabolcs-Szatmár megyeKent grófságNew York államVáci utcaGutemberg körútSzabó Ilona lépcsõTas vezér utcaErzsébet hídKeleti pályaudvarMoszkva térJános-hegyRám-szakadék (ez nem biztos)

#21 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 16. - 20:25

Zsubaba ügyes okos, az utsó is úgy van, szerintem is meg a többihez képest is. Posted Image Zapolya is ügyes okos, helyiség a szoba, helység a falu.Cav, tényleg írandó, hosszú í.

#22 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 16. - 20:53

És olyan aranyos is vagyok, hogy segítek :D

#23 Neduddki

Neduddki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.889 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 16. - 22:36

Ha kibírjátok még pár napig, elõvakarom a tavalyi füzetemet, és írok nektek szabályokat, hogy mikor kell kötõjel, mikor nem. Fejbõl már nem vágom, mert vannak kivételek, és 1-2 év után sokszor keverem õket Posted Image .

#24 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 16. - 23:56

El vagyok ragadtatva...Koszonom Posted Image Ez azt jelenti,hogy én ezidáig fordítva használtam a helység-helyiség szavakat teljes lelki nyugalommal Posted Image .Várom a további szabályokat ;)

#25 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 27. - 12:06

Megdöbbenve láttam egy nyelvtankönyvben, hogy a Papp-pal szót így kell írni kötõjellel, nem pedig ahogy én eddig írtam, Pappalnak. Mi ez az újfajta írásmód, amirõl én le vagyok maradva?

#26 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 27. - 14:55

Szerintem ez nem újfajta, a családneveket azért írjuk így, hogy az eredeti forma látható maradjon. Ha nem kötõjellel írnánk, nem tudnánk, eredetileg hány p-vel kell írni.A keresztneveket és a közneveket viszont kötõjel nélkül egybeírjuk, hiszen itt feltételezhetõen tudjuk, rag nélkül hogy néz ki. Posted Image

#27 Guest_Ken Tacky_*

Guest_Ken Tacky_*
  • Guests

Közzétéve 2003 január 27. - 16:20

ha a hidat a folyóról nevezték el, akkor kell kötöjel.

#28 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 28. - 14:41

Jócskán le vagyok maradva. Ez a nyelvtani szabály kimaradt valahogyan az életembõl! :rolleyes: Már csak azt mondjátok meg, hogy helyesen írtam-e a következõ szót: Babits-csal? Posted Image

#29 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 28. - 15:47

Nem, helyesen így van: Babitscsal.

#30 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 28. - 17:19

Zsuzska! Köszönöm a gyors választ. Erre a variációra biztosan nem gondoltam volna. Lett volna még egy olyan tippem, hogy Babitssal, de az általad írt variáció tuti nem jutott volna az eszembe.

#31 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 28. - 19:32

Ez a másodikod azért nem jó, mert a ts-t cs-nek ejtjük, és a rag ezzel hasonul, ami viszont így megint csak nem látszana. A kötõjel meg csak akkor kellene, ha olyan hang lenne a végén, amit nem ejtünk, ez idegen szavak esetében igaz lehet, pl. "Voltaire-rel". Ezt a Voltaire-t meg is néztem a szótárban, és tényleg így van, amiben viszont az a furcsa, hogy a toldalék magas hangrendû, holott mivel a szó vegyes hangrendû, mély toldalék kellene hozzá... erre tud valaki magyarázatot?

#32 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 28. - 20:31

Úgy tudom, ha a szó vegyes hangrendû, a szokás, illetve a beszélõ dönt a toldalék magánhangzóját illetõen.(Amellett, hogy általában mély kerül hozzá. A beszélõ pedig befolyásolt a szokás által, tehát a kör bezárult.) [ 28 Január 2003, 19:35: Az üzenetet átszerkesztette: moly ]

#33 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 28. - 20:53

Én meg úgy tanultam, hogy vegyeshez mély kell, ezen az egyik nyelvészprofesszorom fel is háborodott, mármint mikor valaki vegyes hangrendû szóhoz magas hangrendû toldalékot kapcsolt, ha az utolsó magánhangzó magas (általában ilyenkor szokták eltéveszteni, persze nem biztos, hogy ez tévesztés, lehet tájszólás is...). Ezért nem értem, hogy ha ez a szabály, ez miért maradt így? Kinek van nyelvtankönyve, amiben esetleg meg tudná nézni, tényleg így van-e? Posted Image

#34 Guest_Ken Tacky_*

Guest_Ken Tacky_*
  • Guests

Közzétéve 2003 január 28. - 21:14

Én úgy tanultam, ahogy Zsuzska.

#35 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 29. - 11:27

Én nyelvtan elõkészítõn tanultam ezt a verziót. Lehet, hogy rosszul emlékszem. Ha valamiben bizonytalan vagyok, keresek egy szinonímát. :D

#36 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 29. - 19:21

Voltaire-re is tudsz szinonímát? Posted Image Nagyon régen volt már mikor én utóljára nyelvtant tanultam (legalább is nagyon régnek érzõdik), de már akkor is feltûnt, hogy valami nem kóser ezzel a hangrenddel - pl. ez miért nem hangrenddal? Mert összetett szó? :confused:

#37 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 29. - 20:24

Balzackel, pechhel, Bachhal, Greewnwichcsel, Steinbeckkel, fixszel, ortodoxszá, FélixszelMann-nak, Scott-tól, Falstaff-fal, Grimm-mel

#38 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 29. - 21:30

Bare, én igen: Moliere :cool: (legalábbis ebbõl a szempontból)Zsubé, ezt a felsorolást most nem értem... ez engem és Ken Tackyt igazol, kivéve a Balzacost, mert én legalábbis úgy tudom, azt á-nak ejtjük (na jó nem pont az, de nem is e). Én arra lettem volna kíváncsi, hogy tényleg létezik ilyen szabály leírva, vagy sem?Ja, a hangrendnél tényleg az összetett szó a megoldás szerintem. [ 29 Január 2003, 20:33: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#39 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 29. - 22:27

Zsuzska, ez volt a helyesírási tanácsadóban Posted Image Vagyis Balzackalbocsánat, elírtam Posted Image

#40 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 0:20

Pláne. Posted Image Senkinek nincs már meg a nyelvtankönyve? :(