Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Tájszavak és tájszólás


  • Please log in to reply
422 válasz a témához

#81 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 28. - 13:19

Ügyesek vagytok!DE mi a mezgerelés?segítek rokonértelmû szava a csiburászik :dev: csúzó? cula?Hol vannak a kenyérvégek feljebb Chilly?

#82 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 28. - 13:22

Jut eszembe errõl, aki kifogást emelt a névelõ ellen, az miskolci volt, és ugyanolyan gyakori pesti hibának tartotta azt, hogy póóóstát mondanak posta helyett.

#83 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 28. - 14:06

Nádasdy Ádám: A név elõtti névelõEzek szerint ha jól értem, a beszédben helyes a név elõtti névelõ, meg az is, ha nincs elõtt. Viszont leírni így nem szabad. Tehát beszédben használható, de úgy le nem írható, csak névelõ nélkül. :roleyes:

#84 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 28. - 14:10

Jut eszembe errõl, aki kifogást emelt a névelõ ellen, az miskolci volt, és ugyanolyan gyakori pesti hibának tartotta azt, hogy póóóstát mondanak posta helyett.

Hozzászólás megtekintése

A nagymamám is póóóstát mond posta helyett, és óóóóvodát ovoda helyett. Hogy miért, nem tudom. Nem volt pesti soha, társadalmi rangját tekintve pedig falusi környezetben felcseperedett értelmiségi (szintén tanult szülõk gyermeke).

#85 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 28. - 14:11

az óvoda hosszú ó. régebben a posta is az volt.

#86 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 28. - 14:13

az óvoda hosszú ó. régebben a posta is az volt.

Hozzászólás megtekintése

Uni, ez okés. Én kiejtésrõl beszéltem, és úgy is írtam le. Nálunk az óvodát ovodának ejtik, a postát meg ahogy írva van.

#87 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 28. - 14:53

agrobe,

Néhány pesti csoporttársammal is voltak kommunikációs zavarok az elején a kenyér csücsköt illetõen.Mi csücsöknek hívjuk,borsodban dumónak,Pest környékén meg serclinek.

Hozzászólás megtekintése



#88 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 28. - 15:16

Köszi, megtaláltam én is.Van ahol fara van a kenyérnek.

#89 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 28. - 16:48

Köszi, megtaláltam én is.Van ahol fara van a kenyérnek.

Hozzászólás megtekintése

:D :D

#90 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 28. - 17:35

Nálunk meg "kenyérvég". :rolleyes: Felétek van olyan szokás, hogy az embereket a ragadványnevükön hívják, és a valódi nevükön szinte senki sem ismeri õket? (Ez a Fórumra nem vonatkozik! :D ) A faluban sokszor keresnek valakit az igazi nevén, és mindenki vakarja a fejét, amíg valakinek eszébe nem jut, hogy az a "Mica Sanyi", vagy a "Kana Pesta", akit persze mindenki ismer.

#91 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 28. - 17:38

Nádasdy Ádám: A név elõtti névelõEzek szerint ha jól értem, a beszédben helyes a név elõtti névelõ, meg az is, ha nincs elõtt. Viszont leírni így nem szabad. Tehát beszédben használható, de úgy le nem írható, csak névelõ nélkül. :roleyes:

Hozzászólás megtekintése

...és mintha az mondaná, hogy a németben is szokás...

#92 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 28. - 17:40

A Frankoknál biztosan van. Hochdeutsch-ban nincs.

#93 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 28. - 18:27

Felétek van olyan szokás, hogy az embereket a ragadványnevükön hívják, és a valódi nevükön szinte senki sem ismeri õket? (Ez a Fórumra nem vonatkozik!  :D ) A faluban sokszor keresnek valakit az igazi nevén, és mindenki vakarja a fejét, amíg valakinek eszébe nem jut, hogy az a "Mica Sanyi", vagy a "Kana Pesta", akit persze mindenki ismer.

Hozzászólás megtekintése

Ez a nagyszüleim falujában is tipikus - Heves megye. Ott van Pobe Anci, Budli Annus, Tök Rózsi, Kirábéla, Mónár Mari (Molnár - bár ezek csak a kiejtésbõl erednek), stb. A cigányoknál jellemzõ még a csúfnév, itt van Kaka, Száka (szálka), Karó (nõ), stb. :)

#94 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 1. - 17:03

Felétek van olyan szokás, hogy az embereket a ragadványnevükön hívják, és a valódi nevükön szinte senki sem ismeri õket? (Ez a Fórumra nem vonatkozik!  :D ) A faluban sokszor keresnek valakit az igazi nevén, és mindenki vakarja a fejét, amíg valakinek eszébe nem jut, hogy az a "Mica Sanyi", vagy a "Kana Pesta", akit persze mindenki ismer.

Hozzászólás megtekintése

Ehhehehe... Ez a "mi" falunkban is pontosan így van! Senkinek nem tudják az igazi vezetéknevét, bár asszem jobb is, mert mindenkit Horvátnak meg Hosszúnak hívnak... Valószínûleg ezért is alakult ki, hogy mindenkinek van egy ragadványneve, ami alapján könnyebb beazonosítani.Még én sem úsztam meg, pedig én csak egy "gyüttment" vagyok, de a házunk elõzõ tulajának a ragadványnevét így is megkaptam ( ezt óhatatlanul is úgy kell tekintenem, hogy befogadtak). :D Az érdekessége az, hogy "tötõ" néven mintha ismernék még valakit... :gm: :D

#95 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2006 március 1. - 17:07

Én már ladangoltam a mátélyban, de rámacsarítottak, hogy ne kácsongjak .

#96 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 1. - 17:49

Na ebbõl kettõt nem értettem. :confused: Pedig hát földik vagyunk!

#97 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 1. - 17:52

Na ebbõl kettõt nem értettem.  :confused: Pedig hát földik vagyunk!

Hozzászólás megtekintése

Ne aggódj, én egyet se! :dev:

#98 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 1. - 18:50

Felétek van olyan szokás, hogy az embereket a ragadványnevükön hívják, és a valódi nevükön szinte senki sem ismeri õket? (Ez a Fórumra nem vonatkozik!  :D ) A faluban sokszor keresnek valakit az igazi nevén, és mindenki vakarja a fejét, amíg valakinek eszébe nem jut, hogy az a "Mica Sanyi", vagy a "Kana Pesta", akit persze mindenki ismer.

Hozzászólás megtekintése

Ehhehehe... Ez a "mi" falunkban is pontosan így van! Senkinek nem tudják az igazi vezetéknevét, bár asszem jobb is, mert mindenkit Horvátnak meg Hosszúnak hívnak... Valószínûleg ezért is alakult ki, hogy mindenkinek van egy ragadványneve, ami alapján könnyebb beazonosítani.Még én sem úsztam meg, pedig én csak egy "gyüttment" vagyok, de a házunk elõzõ tulajának a ragadványnevét így is megkaptam ( ezt óhatatlanul is úgy kell tekintenem, hogy befogadtak). :D Az érdekessége az, hogy "tötõ" néven mintha ismernék még valakit... :gm: :D

Hozzászólás megtekintése

Nálunk is van a gyakori vezetéknév-tulajdonosoknak. Nálunk Szilágyiból van nagyon sok, így leginkább õket különböztetik meg, de van sok Bodogán, Keczán, Illés, Kujbus, Mercs. Így nálunk ezekbõl lesz: Kótás, Agár, Spicc, Badár... Van egy Kani Ancink is. :D

#99 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2006 március 2. - 20:43

ladangol: elkalandozik, bóklászik, letér a kijelölt útrólmátély: kisebb patak mély medreacsarít: kiabál, ordít (másfelé hangosan nevet)kácsong: ellép, lóg, adott szituációtól távol marad

#100 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 2. - 21:11

Sok szögedi ösmerõsöm is van, meg olyan is, aki nem szögedi, de folyton ezt nyomatja.  :D Mondtam is neki a jómúltkor, hogy hagyja ezt abba, mert nem áll neki jól, mire ezt a választ kaptam:" Hát kedvös Egykörösztöm! Márpedig veszöttül jaul áll neköm az aeözés, csak neköd nincs sömmi akusztikai érzéköd! Mer ha kimögyök a marhajárásra, az én aeömtõl szélös a határban jobban tejölnek a tehenök! Assztaboldogságoserremögarra, nem igaz?!! :dev: "Öööö... :o

Hozzászólás megtekintése

Szerintem ez egy nagyon kedves ember lehet csak, akinek elviselhetetlenül jól áll az õzés.

Hozzászólás megtekintése

Aaaaaaz!... Elviselhetetlenül! :gm: :rolleyes: :dev:

#101 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 2. - 22:07

Az a kedvencem amikor külföldieket megtanítanak bizonyos dolgokra! Olyan aranyosan beszélnek magyarul! :)

#102 tokio

tokio

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 282 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 3. - 2:20

Juuj de jo ez a topik! En erdelyi vagyok/voltam, Szegedre jartam 7 evig egyetemre, es egyik baratnem somogyi volt. Szoval mi is neztunk nehanyszor egymasra!Minden esetre nehany erdelyi rejtveny:paszuj (naa ez konnyuuu), borkan, piksz, punga, murok. No? :)

#103 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 3. - 15:44

ladangol: elkalandozik, bóklászik, letér a kijelölt útrólmátély: kisebb patak mély medreacsarít: kiabál, ordít (másfelé hangosan nevet)kácsong: ellép, lóg, adott szituációtól távol marad

Hozzászólás megtekintése

Nahát, a "kácsong" nálunk elõre-hátra hintázást (széken vagy lábfejen) jelent! :eek: Mindig rámszóltak gyerekkoromban, hogy ne kácsongjak (ne hintázzak a székkel)

Edited by Repülõrajt, 2006 március 3. - 15:45.


#104 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 3. - 17:07

A murok az a sárgarépa - a többit nem tudom... :)

#105 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 3. - 18:12

paszuly = bab, de ez tán mindenhol így van más szóval. (Vagy tévedek, és csak túl sok mesét olvastam gyerekkoromban.)

#106 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 3. - 19:03

A punga meg csomagot, batyut jelent.

#107 tokio

tokio

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 282 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 3. - 23:36

Akkor maradt a borka'n? Na az a befottesuveg :) A piksz meg a golyostoll. (epp olvastam, hogy van, aki ezek szerint pasztat mond ra).A hodmezovasarhelyi baratnem meg a toltottkaposztat mondja sza'rma'nak.

#108 chestnut

chestnut

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.357 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 19. - 20:20

Kis érdekesség: bakfittyTudom. h nem tájszólás teljesen, de szerintem belefér ebbe a topicba

Edited by chestnut, 2006 március 19. - 20:21.


#109 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 19. - 20:25

Jó, hogy belinkelted, mindig azt hittem, hogy az valami csúnya szó szolídabb megfelelõje... :confused: Hallottam ám dolgokat:Alföldön: sütõ = lerNem tudom, hol mondják: fánk = pampuskakrumpli = papuka

#110 Dia01

Dia01

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.319 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 19. - 21:53

A fánkot így felénk is hívják. :)

#111 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2006 március 20. - 17:44

És még mindig csak a tájszavaknál vagyunk, a tájszólásról szó sem esett. :D

#112 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 20. - 19:56

Mer' azok érdekesebbek, és jobban le lehet írni! De ha gondolod, megváltoztathatom a topik címég (tényleg, meg lehet változtatni?!), csak ne maradjanak mán ki a tájszavak! :cool:

#113 Deni

Deni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.056 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 20. - 20:25

Hej milyen derbuta fatraktor..

#114 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 24. - 19:45

Közkívánatra megváltoztattam a topikcímet, köszönet estinek az instrukciókért. :yeah:

#115 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 24. - 19:47

Hej milyen derbuta fatraktor..

Hozzászólás megtekintése

Mi van?! :confused:

#116 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 23. - 10:38

Jajj gyerekek! Megint halottam néhány újat... Somogyiasan. Minap azt mondja nekem Bözse néném:"Hallod e te jány! Má megen de befûtöttek ma! Ki is mostam hama', aztánnék kicsaptam a ruhát a házelejbe. Há'má' most megvárom, amíg a nedvességit kicsit ugy e'száradja..." :D"Annak idején bürün jártak, ott a Balogh belsõségen innen..."bürü = kis hídféleség a patak felett belsõség = falu határán belül esõ magánterület" Illyenek vóótak a keletsõ meg nyugatsó végen is."De a legjobban az tetszik, ahogy új szavakat alkotnak! Tiszta nyelvújítás! :gm: :D Azt mondja Bözse néne:" Eeemegyek..., szólok az embernek, orkányújjon le ott hátú'." Magyarul nyírja le a füvet. Na, ezen úgy jó fél órát röhögtem.:kir:

Edited by Bokorugró, 2006 augusztus 23. - 12:42.


#117 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 23. - 12:23

És eszembe jutott még: nálunk használatos a "mennyibõl tart" kifejezés, amit a somogyiak nem ismernek.

Ez nem igaz! :nem: Hányszor hallom, hogy: " Mennyibõl tartott vóón' odaállni, aztán kikopozni azt a borsót!... Hát hiszen unalmába is megcsinyáhatta vóóna!" Nálunk szeretik megszólni meg ugratni egymást a népek... :D :dev: kikopozni = kifejteni, megpucolni, kiszemezni ( kukoricát is szokták)borsó = nagyjából minden, ami hüvelyes feketebors = magyarborsó,zöldborsó = cukorborsó,tarkabab = tarkaborsó,bokorbab = goggós vagy guggolós borsó,futóbab = karós borsó... stb.

Edited by Bokorugró, 2006 augusztus 23. - 13:00.


#118 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 23. - 22:21

Hopp egy nagyon szépet kihagytam! Ha azt modják: Azon nem vesz csodám, az azt jelenti nem csodálkoznak rajta. :cool:

#119 "Tomi"

"Tomi"

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 61 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 23. - 22:39

Már késõ van, kezdek éhes lenni :ang: ----> smórni = császármorzsa (baracklekvárral a legfinomabb) :kir:

#120 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 23. - 22:41

Ez övön aluli volt! :hupp: :D :kv: