Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

futószár


  • Please log in to reply
533 válasz a témához

#1 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 23. - 19:19

Mostanában volt egy kis konfliktusunk a "barátokmal", ugyanis külön helyen lovaglunk. Ez még nem lenne probléma, de engem futószáron ültettek elõször lóra (és ma is, ha kell) náluk meg nem is hallani a futószárról, rögtön szabadra tesznek mindenkit, igaz, hogy elsõ órán csak lépésben, de rögtön fogják a szárat, meg a lábuk is a kengyelben. És én nem is szólok semmit, mert az õ dolguk. De az, hogy még õk néznek le engem azért, mert nem rángatom cafatra a ló száját mikor még nem tudom hogy kell fogni, és elõbb tanulok meg (egy minimális) egyensúlyt a ló hátán, minthogy futószár nélkül lovaglok, az egy kicsit bánt engem. És egyik nap "elmagyarázta" nekem, hogy miért sokkal jobb módszer az õ módszerük. Valahogy így:"...a lovas a kezdetektõl fogva jobban fejlõdik, ha megszokja, hogy neki kell irányítania a lovat, nem úgy, mint ha csak lötyögnie kell futószáron,és irányítják helyette a lovát. És természetes, hogy én ösztönösen jobban tudom irányváltoztatásra bírni a lovamat, mint te, aki futószáron lötyögtél majd egy évig..."Egy kicsit kiábrándító az a kicsinyes versengés, amit a tisztelt személy csinál velem, holott én egyáltalán nem vagyok vevõ ilyenekre. De nem ez a lényeg, hanem hogy mit gondoltok errõl? Szrintetek van valami ebben a "kezdetektõl fogva én irányítom a lovamat"-ban? Szerintem nincs, de egy kicsit elbizonytalanított a drága haverom...már nem is tudom mit gondoljak, úgyhogy felvetettem ezt a témát, remélve, hogy valamiféle megerõsítést kapok. Tehát. Vélemények?

#2 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 23. - 19:38

Röviden, tömören (az angol stílusra vonatkoztatva): véleményem szerint mindenképpen jobb az a megoldás, ha a kezdõt elõször futószárra veszik, mert akkor a sok új feladat közül csak a mozgásformák elsajátításával kell törõdnie, a ló irányításával nem. Amikor már valamelyes jártasságal bír a tanulandó mozgásformákban (pl. képes könnyûügetni anélkül, hogy a kápán húzná fel magát), akkor meg lehet bízni apró vezetési feladatokal a kirakott állványok között elõször lépésben, majd ügetésben. Természetesen a ló irányításának fortélyait (szár, lábszár segítségek, stb.) már a futószáras oktatás során a pihentetõ lépésmunka során el lehet mondani neki, hadd eméssze, ízlelgesse.Ha a kezdõt rögtön szabadon kezdik tanítani, a figyelmét kénytelen megosztani a tanulandó mozgásformák elsajátítása és a ló irányítása között. Azt mondanom sem kell, hogy eleinte ebbõl egy totális káosz alakul ki, mert egy kezdõ, akinek semmi jártassága nincs a lovaglásban, vagy nem tudja irányítani a lovat úgy ahogy kell, vagy pedig nem tud a lovaglás elemeire koncentrálni.Tehát én a futószáras kezdés mellett teszem le az obulust. [ Augusztus 23, 2004, 19:39: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#3 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 23. - 19:44

Egyetértek furiosoval. Mi mást is tehetne az, aki az angol lovaglásról és tanításáról autentikusan mond véleményt.Hozzátenni csak annyit tennék, hogy a futószáras idõszak elsõdleges célja a helyes ülés elsajátítása. Ez elsõsorban nem esztétikai fogalom, hanem stabilitást, biztonságot, egyensúlyt jelent, valamint a helyes segítségadások alapfeltétele.

#4 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 23. - 19:55

Én pedig Haflingivel értek egyet.Ennyire a részletekbe nem akartam belemenni, csak azt a véleményemet akartam elmondani, hogy én mit tartok helyesnek a lovaglás tanítását illetõen... [ Augusztus 23, 2004, 19:56: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#5 Dodó

Dodó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 639 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 23. - 20:03

Én is egyet értek mindkét hozzászólással.Fõleg azért mert én is így kezdtem és nálunk mindenki a elõszõr a futószárat tartja a legcélszerûbbnek.Sõt!Máshogy el sem lehet kezdeni.Ez amit a barátnõd mondott nekem kicsit fura, dehát nem tehet róla, ha így lovagoltatják.A futószár nagyon fontos a helyes mély ülés elsajátításában, segítségek tanulgatásában.Azért is vagyok a futószár mellett, mert engem még edzõm most is (5 éve lovagolok) futószáraz kéthetente egy edzésen.Ilyenkor fõleg ülésjavító gyakorlatokat csinálunk stb.Amikor pedig letettem a rajtvizsgámat most tavasszal, a vizsgáztató meg is mondta edzõmnek, hogy látszik, hogy megyek futószáron is, így az ülésemet 10 pontból 8 pontra értékelte, ami nálam nagyon nagy szó, mert egyáltalán nem ülök szépen. :rolleyes: :D Szóval teljes mértékben a futószáras kezdés mellett vagyok. Posted Image

#6 Keselyüstök

Keselyüstök

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.132 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 23. - 20:24

Én is futószárral kezdtem. Elsõ edzéseknél a legfontosabb a helyes ülés, az egyensúly, a segítségadások helyes alkalmazása. Szerintem minimum 1-2 hónap futószáras edzés a kezdõknek!!! Amire eléri a "terepes" szintet, addigra jól kell tudnia bánni a lóval, egyszerre figyelni a maga és a ló biztonságára!Most ugyan azt leírtam mint a többiek!+ 1 szavazat a futószár mellett!! :D

#7 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 23. - 20:59

Keselyüstökkel vitatkoznék annyiban, hogy nem feltétlen kell azt az egy-két hónapot futószáron tölteni, illetve inkább vegyesen kell eltölteni.Ugyanis, ha valaki az általad említett egy-két hónapot futószáron tölti, az még nem jutott el a terepes szintig, ugyanis nem önálló. Majd amikor önállóan tudja megindítani, megállítani, "kormányozni" a lovat, akkor esetleg lehet gondolni arra, hogy kivigyék terepre - véleményem szerint egyéni mérlegelés alapján.A vegyes használatot úgy értem, hogy amikor már kezd önállósodni, akkor a futószáras oktatás mellé be lehet iktatni egy-két, az önállósulást elõsegítõ szabadon lovaglást karámban, vagy más körülkerített helyen. Bánjunk csínján a tereppel kezdõk esetében, mert ha csak egy esetben is rosszul mértük fel a delikvens kvalitásait, súlyos balesetek fordulhatnak elõ, amire senkinek nincs szüsége.

#8 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 23. - 21:03

futószár Posted Image még akkor sem hülyeség a futószár ha valaki már tud lovagolni. egy kis gyakorlás sohasem árt. fõleg lovaglásban amit ugye holtig tanul az ember ;)

#9 Keselyüstök

Keselyüstök

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.132 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 23. - 21:11

furioso!Kérlek bocsás meg :D Teljes mértékben igazad van! Futószár-osztály-terep 3:2:1 arányban.Szerintem! Idõvel az arány persze megfordul ill. megfordulhat!

#10 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 6:54

Nincs miért bocsánatot kérned, csak a véleményünket tesszük közzé az adott témában. Sõt, még egyetérteni sem feltétlenül szükséges. ;) :D

#11 Pluto

Pluto

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.266 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 8:04

Én amikor elkezdtem lovagolni egybõl szabadon mentem, talán egyszer volt futószár, de aztán már nem.Most újra tanulok lovagolni. :D Az új helyen futószáron mentem vagy 2-3 hónapig és utána szabadon. Az ülésemet össze se lehet hasonlítani azóta. Régebben nem tudtam kengyel nélkül menni. Nem tudtam mi is az a félfelvétel derék meghúzással (nem szártépéssel). A futószáron tanultam meg azt is hogy csak derék és testsúly segítségével hogyan kell felvenni a lovat vágtából ügetésbe, vagy ügetésbõl lépésbe. Szerintem is kell a futószár. Én magamon látom a különbséget és nem csak én látom! És tegnap újra futószáron mentem, mert gyakorolni akartam a helyes vágtabeemelést (nem belekergetjük a lovat a vágtába hanem beemeljük, miután rövidítettük az ügetést-ahogy az edzõm mondja)és a helyes, mély ülést vágtában. Semmi ciki nincs abban, hogy valaki futószárazik, sõt!!! Futószáron tudom igazán megtanulni elkülöníteni egymástól a segítségadásokat, pont azért mert nem kell annyi mindenre figyelned. És ha már tudsz laza derékkal (amit megfelelõ pillanatban megfeszítesz és elengedsz), lefelé rugodzó térdekkel, sarokkal, de egyenes háttal lovagolni és jobb és bal lábad simán rakod hevederen, heveder mögött úgy hogy nem billensz ki az egyensúlyból, felveszed a lovat pusztán az üléseddel, akkor szabadon is sokkal de sokkal jobban fogod irányítani a lovat, mint az aki ezt nem gyakorolja. Persze vannak õstehetségek, akiknek minden megy gyakorlás nélkül, de most nem róluk van szó.Hidd el Paris, Te jársz jobban, nem a barátod. Lehet hogy õ hamarabb "írányítgatja" a lovat, de Neked több esélyed van arra, hogy megtanulj LOVAGOLNI. ;) Szerintem.

#12 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 8:43

Na. Végigolvastam mindent, és sóhajtottam egy nagyot. A megkönnyebbüléstõl. Valahogy én is így gondoltam, csak teljesen elbizonytalanított az a sokduma. (Mármint a kezdetektõl én irányítom a lovam) :rolleyes: Egyetértek mindenkivel, különösen Plutoval, mert õ ugye saját magán is tapasztalta a különbséget.Köszi mindenkinek, aki hozzászólt! Posted Image

#13 nikitas

nikitas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 136 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 8:57

Sajnos egyet kell értenem veletek, bár meg kell hagyni az elején nagyon utáltam, hogy 2-3 hónapig csak futószáraztak. Majd meg vesztem érte, hogy egyedül irányíthassam a lovat, de csak nem hagyták, és már tudom hogy így volt helyes! Nagyképûség lenne azt mondani, hogy "és megvolt az eredménye" , mert a fene tudja ki mit gondol hogy lovagolok. Azt mondom a mai napig jól esne néha egy kis futószár, tuti hogy biztosabb lenne az ülésem. És NEM CIKI!! kicsit visszamenni futószárra akár több év után sem!

#14 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 9:02

Így igaz. Én is nagyon tudtam utálni a futószárat, de most nagyon örülnék pár futószáras órának, mikor nem kell másra figyelnem, csak a lóra, és arra, hogy jól üljek rajta. Posted Image (Mellesleg -most- mindenféle lovaglásnak örülnék, mert ugye egy hónapja nem ültem lovon, de ez más tészta. A fentebbi véleményemet ettõl függetlenül írtam.)

#15 nikitas

nikitas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 136 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 9:12

Apropó! mi a véleményetek? A páromat régóta nem tudom rávenni, hogy lóra üljön, ill. hogy megtanuljon lovagolni, pedig szereti a lovakat, fel is jön velem néha a loviba, de rá nem ül, mert egyszerûen nem hajlandó futószáron elkezdeni körözni hónapogik, mert nincs kedve és affinitása hozzá, de belátja hogy milyen fantasztikus dolog lovagolni, csak hát valahogy el kéne jutni odáig. Hétvégén együtt mentünk el Petyához lovazni,(amirõl a Duna túra topicban olvashattok :D érdemes! Posted Image ) és Petya elmesélte hogy "tanult" meg lovagolni, ill. hogy kezdte. Hát nem futószáron...Õ az az ember aki a lótól tanult, és meg kell hagyni én nem volt baj a biztos ülésével...! Posted Image Szóval ezt meghallotta a párom, meglátta Petya ausztrál nyergét(ha valaki nem tudná westernhez hasonlít), és hipp-hopp már a lovon ült. Majdnem dobtam egy hátast Posted Image Én könyörögtem neki, hogy üljön fel a kis biztos lovamra, akivel elõtte másfél órát mentem osztályban, és totál lefáradt...de hiába. Miután leszállt (nem nagyon ment, csak a nyerget próbálta ki) azt mondta "ez igen! így van kedvem megtanulni lovagolni!, de az hogy futószáron menjek körbe-körbe, úgy neeem..."Hát így jártam! most erre mondjatok valamit! Lehet hogy azt kéne csinálni, hogy egy atom terepbiztos lóval betenni osztályba, vagy esetleg kivinni lépni terepre, hogy megjöjjön a kedve a dologhoz, ráérezzen az ízére, és aztán hajlandó lesz osztályban tanulni?!ki mit mond? (biztos megköveztek, hogy kedzõt akarok terepre vinni, de tényleg csak egy kis kedvcsinálásról lenne szó)

#16 Nócy

Nócy

    Csikó

  • Fórumtag
  • 494 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 10:03

Én láttam már olyan lovast, aki nem futószáron kezdett, és jól lovagol, de nem ez a többség. Van egy barátnõm, aki nem futószáron kezdett, hanem "tábori lovas". Újra meg kellett tanítani lovagolni. Angol stílusban lovazik. A nyeregnek nem a legmélyebb pontján ült, hanem kicsit hgátrébb, a kápán(így hívják?). A kengyelben a lába a talpa közepéig bent volt, pedig csak a lábujjakig kéne. Állandóan beletépett a ló szájába, ha az egy kicsit letette a fejét, teli volt és ügetni kezdett... A kezeit fent tartotta, mellmagasságban. Kengyel nélkül nem tudott lovazni. Szóval pár hiba, ami kalakul(hat), ha nem megyünk futószáron. Üdv:Nócy

#17 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 10:03

A futószárazás elképzelhetetlen minden magára valamit adó lovas számára, a már megszerzett magasabb lovas tudás birtokában is. Ugyan már kevés helyen, de nem véletlenül van a fedelesekben tükör sem. Idõnként értõ szem elõtt kell ülést javíttatnunk magunknak is. Más kérdés a lovagolni tanulás mikéntje.Vegyük az optimális - bár a gyakorlatban nem létezõ - vagy csak elvétve ismert párosítást: Jó, tapasztalt, oktató, jó futószáras ló. Ebben az esetben megfelelõen kell mûködni az oktatásnak. De ilyen, mint tudjuk nincsen. A mai lovas helyeken fõleg büntetésként élik meg a lovak és az oktatók is a futószáras munkát. Ennek eredményeként az elsõ alkalommal a kezdõ lovas legpozitívabb élménye, ha probléma nélkül megúszta az órát. Nem kényelmes a rázatás, az egyensúlyunk keresése, a nagy meleg, addig csak lentrõl csodált állat legkisebb megmozdulása is ijesztõen hathat. A megelõzõen csak moziban látott, baromi egyszerûnek tûnõ lovaglás elgondolkoztatja a kezdõ lovast. Lehet, hogy ez még sem olyan egyszerû? A futószár végén tartózkodó egyén persze nyugtatólag hathat a lovas számára, mert azt hiheti, hogy valami biztonsággal bír számára. ;) De elismerve ahol ezt megbecsült ló és értõ oktató teszi, ez többnyire nem így van. A kissé felegmatikus, sorsába jobban belenyugvó, esetenként öregebb, vagy netán nem teljesen egészséges lovat használják oktatásra. Így aki nem adja fel, és megtanul önállóan ülni a lovon, elfelejti a kezdeti nehézségeket. Azokat a nehézségeket amit a nem megfelelõ ló, oktató okozott számára. Sokan ma is azt gondolják, hogy része az oktatásnak, hogy bakol, ellenkezik, vagy bármilyen más módon kellemetlenkedik egy ló amíg tanulunk rajta!Nem volt olyan régen, hogy ne emlékeznék rá milyen volt az elsõ lecke. A legszebb az benne ha nem verjük szét a heréinket, vagy kinek mi van épp, nem hullottunk le a ló mellé, valamint az ha nem ért semmi extra meglepetés. Megúsztuk! Posted Image Késõbb erre úgy is emlékezhetünk, hogy jó volt. Más a helyzet ha ezt a mai vendégmarasztalni vágyó eszemmel teszem.Ehhez nekem nem kell a futószár. Sokkal jobb ha a vendég az elsõ alkalommal önállóan tud közlekedni a lóval, mert azt pozítív sikerélményként éli meg és eljön újra. Amúgy sem szeretne sietni még.Sokkal fontosabb, hogy az elsõ alkalmakkor meggyõzöm a lovast arról, hogy bízhat a lóban, bennem, magában. Így sokkal kevesebb a mindenkiben meglévõ (vagy csak be nem vallott) félelem, elengedettebb a foglalkozás. Átlagos esetben az elsõ alkalommal minden lovasom elindítja, irányítja a lovat egyedül lépésben, de néhány ütemre megrázatom ügetésben és vágtázik is egy kört. Évek óta így megy a dolog és csak késõbb néhány alkalom után kerül futószárra.Ehhez csak annyi kell, hogy nagyon jó lóra teszem és ott ülök mellette lovon. Ügetésben, vágtában arra a rövid idõre elveszem tõle a szárat és én vezetem a lovat.

#18 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 10:12

RC! Így se rossz! ;) :D A lényeg, hogy a visszajelzés pozitív legyen, s a delikvens legközelebb is eljöjjön (nem a bevétel miatt, hanem mert nem vesztette el a kedvét Posted Image ).Ahol régebb óta ûzik a palánták (nem feltétlenül csak gyerekre gondolok) lovagolni tanítását, kialakulnak egyéni szokások, módszerek, amiknek a használhatóságáról számtalan alkalommal meggyõzõdhetett az alkalmazója (vélhetõen azért alkalmazza). Nem csak az ortodox módszer lehet az egyedüli üdvözítõ megoldás.De ehhez kell a Te és a hozzád hasonlók mentalitása, tapasztalata, "ügyszeretete". [ Augusztus 24, 2004, 10:20: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#19 nikitas

nikitas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 136 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 10:30

Nócy! bizonyos tekintetben igazad van. De ha valaki úgy kezdi, hogy saját erejébõl akar elindulni, és van mellette olyan aki tud lovagolni és segít neki mire kell figyelni, mit hogy csináljon, akkor talán nem jut el odáig, mint a barátnõd. És félreértés ne essék, én a kezdetekrõl beszéltem. A "legkezdetekrõl". Aztán persze ha valaki igényes magára és arra amit csinál, elõbb-utóbb úgyis rájön, hogy fejlõdni akar, és meg akar tanulni lovagolni, nem csak utazni a lovon. Nekem elsõsorban az a célom, hogy a párom akarjon lovagolni, ne féljen a lótól. És úgy néz ki, ez az a módszer amivel el lehet érni ezt nála. Ja és a másik: tuti hogy õ westernes lesz :D (bár én maradok az angolnál).RC! így kell ezt csinálni! illetve így kéne mindenkinek Posted Image apropó! te hol is tanítasz? Posted Image

#20 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 10:45

Én mint írtam, a futószár mellett teszem le a voksom. De nem áll tõlem távol RC módszere sem. A lényeg a hogyanon van. Rosszul vagyok, ha úgy jönnek emberek lovagolni, hogy mi terepre járunk, majd az elsõ terep elõtti megnézésnél kiderül, hogy bizony úgy, hogy semmit sem tudnak a lovaglásról, az egyensúlyról, csak berakták õket a sorba egy-egy ló hátán valahol és uccu, követik a sorban a többieket. Ezt nem szeretem. Felelõtlen a lóval, hiszen a delikvens csak kapaszkodik a szájába, pattog a hátán, nem tudja irányítani, hogy hová lépjen, hogy kikerüljenek mondjuk egy gödröt... és felelõtlen a többiekkel is, akiknek elrontják a terepét a folyton leesõ, kontroll nélkül szaladozó lovasok.Ugyan nem futószáraz, de valahol egy 'jó futószárazáshoz' hasonlóan oktathat RC is. Nem beteszi egy sorba, hogy a másikat követõ ló hátán zötyögjön a lovas, hanem bizalmat ad, egyensúlyt és segítségeket tanít. Legalábbis én én így értettem.Ennél valóban nem ad többet az sem, ha valaki futószáron csak 'rázatja' a kezdõt, ahelyett, hogy végig adna valamit a tanítás alatt.Tehát mindkettõt lehet jól és rosszil csinálni.

#21 Nócy

Nócy

    Csikó

  • Fórumtag
  • 494 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 10:54

Rc módszere nekem is tetszik. Hogy kell-e a futószár, az szerintem lótól, lovastól, oktatótól egyaránt függ. Viszont szerintem nem túl jó, ha mondjuk ugye valaki munkáért cserébe lovagol, és mondjuk a munka az a kezdõ futószárazása. Hiába nyugis a ló, ha az oktató nem ért hozzá.

#22 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 10:55

idézet:
Eredeti szerzõ: nikitas: RC! te hol is tanítasz? Posted Image [/QUOTE]Felsõ sorban második ikonra katt és mindent megtudsz! :D

#23 nikitas

nikitas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 136 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 10:59

Egyetértek az elõttem szólókkal, bárhogy is csinálja az ember értenis kell hozzá és szívvel-lélekkel kell csinálni. Akkor nem fogja megutálni az aktuális tanonc.

#24 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 11:03

Az igaz, hogy a végcél az, hogy a lovas kimehessen terepre, de én nem viszek ki senkit terepre anélkül, hogy ne üljön fel egyszer legalább a karámban. Egyrészt nem szeretem rontani a statisztikámat, másrészt féltem a lovat is a felesleges "nyúzástól".Az oktatás egyébként nálunk mindig kislétszámú, optimális esetben három fõ van placcon egyszerre, ha lehet hasonló szinten és ott ülök közöttük. Ha már olyan szinten vannak amikor nem az ügetés tisztasága a mérce mondjuk, hanem egy esetleges "idomítási" feladat, akkor egy dolgozik a többi nézi, váltogatva a módszer.

#25 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 13:42

Bár kétségtelenül nem túl jó a lónak, de én mindenkit elõször 1 jó voltizslovon képeznék, egészen vágtáig, egy-két gyakorlattal(zászló, alapülés, malom stb.) mielõtt nyeregbe ültetném. Emellett az óra végén lépésben, -oktató mellette sétál - hagynám, hogy "szabadon" irányítsa a lovat. Ezt nem túl egyszerû megoldani egy sok lovas oktatásával foglakozó helyen, ahol optimalizálni kell a lovasok képzésére, a lovak kimélésér, és a lovasélmény biztosítására...

#26 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 13:52

Nócy pontosan azt mondta, ami nekem is eszembe jutott, hogy hiába a futószár, ha hozzá nem értõ "lovas" a futószárazó. Ez nem jó dolog, de nálunk is így van. Mondjuk, legalább az igazán kezdõket pár hónapig lovas edzõ, vagy segédedzõ futószárazza, és csak utána futószárazzuk egymást. Ez tényleg nem jó, de én nem tudok mit tenni ellene... :(

#27 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 14:47

Az egymás futószárazása csak tapasztalt lovasoknál, ülésjavító célzattan ajánlott.

#28 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 16:13

idézet:
Eredeti szerzõ: Haflingi: Az egymás futószárazása csak tapasztalt lovasoknál, ülésjavító célzattan ajánlott. [/QUOTE]A tapasztalt lovas az meg milyen? Akinek nemely szerveit lovasbaleset miatt mar eltavolitottak? ;) Vagy aki mar betve tudja Debby Sly A Lovaglas Gyakorlati Kezikönyve c könyvet? ;) [ Augusztus 24, 2004, 16:16: Az üzenetet átszerkesztette: ImRe ]

#29 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 24. - 23:27

idézet:
Eredeti szerzõ: Pluto:lefelé rugodzó térdekkel, sarokkal, de egyenes háttal lovagolni [/QUOTE]Mit értesz ez alatt?Ugye nem azt, amire azt mondják, hogy "Ne pumpáld a lábaddal!"? Az én térdem tudomásom szerint helyben van, nem rugózok vele semerre. Mondjuk az is lehet, hogy ez a baj... :D (az is igaz, hogy nem láttam még magamról videót, ami ezt igazolná, de tán nem is kell, a fényképektõl is elég elkeseredtem, melyeket most elõször készítettek rólam lovaglás közben) [ Augusztus 24, 2004, 23:28: Az üzenetet átszerkesztette: esti ]

#30 Ruli

Ruli

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 9 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 25. - 9:23

Sziasztok!Szerintem mélyen elkeseritõ ami ebben az országban folyik.Én már jópár éve lovagolok és nem szégyelek futoszáron felülni, ha ezt a felylödésem megkívánja, miközben mások lekezelõen, lenézõen beszélnek azokról akik fútoszáron ugymond bénáznak. Szerintem a lovaglás terén a legfontosabb momentum. Én 8 évesen ponin kezdtem a pályfutásomat a fútoszárt kihagyva és az ülésemben olyan hibák rögzödtek az évek alatt amit nagyon nehezemre esett kijavítani. Kb. olyan volt mindha azt monták volna nem jól járok ezt másképpen kell csinálni. Tehát véleményem szerint az emberek szemléletében lehet a hiba forrása, amig nem látják be egyesek (akinemk nem inge ne vegye magára) hogy az ülés milyen fontos, mert hát valjuk be nem egy veszélytelen sportról van szó.Tudnám folytatni de már feladtam ezt a kérdést!ui.:Külömbséget kéne tenni lovon való ülésrõl és lovaglásról és ez az oktató hibájának tartom.Például én már ültem tevén de eszemben sincs azt mondani hogy tudok tevegelni.

#31 Nócy

Nócy

    Csikó

  • Fórumtag
  • 494 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 25. - 9:38

Ez így van. Nem mindegy, hogy valaki utazik a lovon, (követi az elõtte lévõt, ügetésben meg tépi a ló száját,(elõbb ly-nal írtam. Én se leszek már hüjébb:D) hogy le ne essen) vagy lovagol. De ezt már kismilliószor leírták elõttem is.

#32 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 25. - 13:39

Na igen. Ezt utálom. Mikor betesznek osztályba, mondjuk 3.nak, és a ló csak követi a többieket, (még nem tudok olyan jól lovagolni, hogy elérjem nála, hogy ne a csapatösztönére hallgasson, hanem rám) és bármit csinálunk, tudom, hogy nem az én érdemem, hogy megcsináltuk. Meg vágtában is rossz, hogy fél szememmel folyton a követési távolságot figyelem, hadakozok a lóval, hogy nem kell olyan közel menni az elõttünk vágtázóhoz, mert felrúgnak minket, és e közben már nem tudom a teljes figyelmemet a lóra és az ülésemre fordítani, és már meg is van egy jó kis szájtépõs lovaglás. :( :mad: De elöl menni osztályban nagyon szeretek, mert kicsit önfeledtebben lehet vágtázni, olyan gyorsan megyek, ahogy akarok, és ahogy azt kell, és mikor sikerül egy feladat,a kkor tudom, hogy a lovam nem a többit követte, hanem nekem csinálta meg. Ti hogy vagytok az osztállyal? [ Augusztus 25, 2004, 13:40: Az üzenetet átszerkesztette: Paris ]

#33 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 25. - 13:52

Osztályban sosem szerettem lovagolni, unalmasnak találtam mindig.Viszont én szerettem órát tartani, és szerettek a gyerekek, mint tanárt. Egy órán maximum 5 gyerekkel foglalkoztam (sok). Egy-két kör bemelegítõ ügetés után mindig közös állj!-t parancsoltam, majd egyesével indítottam õket ügetésbe, úgy, hogy egyenlõ távolságokat hagyjunk egymás közt. Így valamennyire egyénileg dolgoznak, mégis együtt, és a lóra is oda kell figyelniük. Utána volt, hogy egyesével adtam nekik feladatot, volt, hogy mindannyiukra vonatkozóan (közös kiskör, közös átváltás - ilyenkor a sorrend is megfordul, de ugyanúgy kell figyelni a másikra is).Láthatóan élvezték ezeket az órákat, mozgalmas órák voltak, nem unalmasak és nem volt kavarodás egyáltalán mégis egyedül dolgoztak. Posted Image

#34 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 25. - 14:03

Nálunk 4 ló tud egyszerre osztályozni.Megoldottuk: a karám miden oldalára(vagy minden sarokba) jut egy ló így megvan egy bizonyos távolság. Szerintem egyszerre dolgozni nagyon jó, mi mindig jókat szórakozunk egymáson. :D

#35 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 25. - 14:05

Zsubaba! Ez tényleg jó módszer. Csak be kéne vezetni nálunk is. :(

#36 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 25. - 14:11

nem szeretnél jönni hozzánk esetle?? szállást biztosítok :rolleyes: .. najó kaját is :D

#37 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 25. - 14:32

Nagyon sok helyen együtt vágtáztatják a lovasokat, aztán mindenki megy, amerre lát. Láttam ebbõl egy szép kis agyrázkódásos-eszméletvesztéses balesetet, mikor az egyik ló kiugrott a sorból és leesett a lovasa. Úgy kaparták össze a földrõl, szegény kislány meg azt sem tudta, hol van! :( :mad: Miiicsoda?! Tartsak nektek lovaglóórát? :D Én ide vagyok nõve Kistarcsára, de itt szívesen vállalok oktatást a nagyon rászorulóknak! Futószáras oktatást is és szõrén oktatást is vállalok ;) Kajáért meg szálláshelyért nem tudok oktatást vállalni, van hol laknom meg mit ennem; a bértartást kell kifizetnem! Posted Image :D tongue.gif

#38 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 25. - 15:02

Ha a lovardában osztályt lovagolunk, mi is együtt vágtázunk, pedig relatív kicsi a lovarda. 16x36 m.Van, hogy 8-10 lóval, mindent együtt, szinkronban és nincs kavarodás. A jó eloszlás persze külön odafigyelést kíván a lovaspalántáktól, de rá vannak kényszerítve a helyes segítségekre. Ha a társaság fegyelmezett és tartja magát a lovardai szabályokhoz, meg kell tudni oldani. Természetesen ha még nagyon kezdõ van közöttünk, az a vágta idejére kiáll (azaz belül dolgozgat az edzõvel). Igen ritkán adódik kisebb probléma és általában az is figyelmetlenségbõl fakad.

#39 Paris

Paris

    Csikó

  • Fórumtag
  • 602 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 25. - 15:35

Mi is egyszerre vágtázunk, (mint az már kiderült) de nincs belõle probléma. Legalábbis baleset.Most akor hogy kell csinálni? :confused: [ Augusztus 25, 2004, 15:36: Az üzenetet átszerkesztette: Paris ]

#40 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 25. - 15:42

Ez véleményem szerint az osztályban lovaglók gyakorlottságától függ. Nyilván a kevésbé gyakorlottakat nem lehet balesetveszélynek kitenni, ami származhat az elrohanásból, a ló nem megfelelõ tempójából (egymás elõzgetése, felrúgás, stb.), stb.