Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Öröklődéstan


  • Please log in to reply
687 válasz a témához

#1 zorro94

zorro94

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 73 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 17. - 9:24

Szeretném egy kicsit feleleveníteni középiskolai tanulmányaimat a domináns, recessziv stb öröklõdésrõl. Az elõzmények: nemrég született csikónk pej színû,anyja sárga, apja fekete- erre állatorvosunk közölte,hogy nem lehet a fekete mén az apja semmiképpen,mert akkor neki is feketének kellene lennie.Én sajnos már nem emlékszem a színek dominencia sorrendjére,ebben szeretnék segítséget kérni!

#2 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 17. - 9:35

utánanéztem a lótenyésztõk kézikönyvében (szerk. bodó imre és hecker walter). valóban nem lehet pej a csikó fekete és sárga keresztezésébõl, csak fekete vagy sárga, viszont lehet, hogy nem fekete a papa, csak sötétpej vagy nyári fekete és akkor igen.

#3 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 17. - 9:42

Dr. Ócsag Imre: Lovaskönyv (részlet)"Van domináns színgén (pl. szürke), amely elnyomja a recesszívet (pl. a sárgát), s a domináns színû gén, ha az örökítési anyagban jelen van, mindenképpen érvényesül. A recesszív tulajdonság pedig csak akkor jelenhet meg, ha az õt elnyomni képes domináns tulajdonság sem az apai, sem az anyai oldalról nincs jelen az örökítési anyagban. Ismerünk gátló, vagy részben gátló faktort, amely bizonyos színek kialakulását (teljes színmélységben történõ megjelenését) befolyásolni képes. Tudjuk, hogy van episztatikus öröklési sor, amikor a nem ellenlábas színfaktor mégis akadályozni képes más szín megjelenését.A ló színének episztatikus sora: tarka színezõdés, fakó, szürke, pej, fekete, sárga. A tarka szín tehát minden színezõdést elnyom, a sárgát pedig mindegyik elnyomhatja. Sárga színû csak akkor lesz a ló, ha semmi más színt nem örökölt. Ugyanakkor ez az episztatikus sor azt is jelzi, hogy melyikbõl hasadhatnak ki az elnyomott színek. Az érvényre nem jutó színek sorát hiposztatikusnak hívjuk.A ló színöröklésében nagyrészt ismeretesek a különbözõ gének helyei (lokuszok), amelyekben az apától és az anyától örökölt génpárok együtt foglalnak helyet. Ha mind az apai, mind az anyai oldalról ugyanolyan színû gént örökölt az egyed, akkor e színre nézve homozigóta.Ha az apai és az anyai örökség eltér egymástól, akkor a szóban forgó színre heterozigóta.A genetikatudomány igen sok színgénhelyet (lokuszt) derített fel s dolgozta ki öröklésmenetét. Mindezek közlése ma már egész könyvre menõ irodalmat jelent."

#4 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 17. - 9:58

Valószínûleg sötétpej az a fekete mén!

#5 Join Up

Join Up

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.329 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 17. - 15:40

(Az nem lehet, hogy késõbb besötétedik a csikó?)

* kicsi Join  :wink: 


#6 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 17. - 16:12

Szintén Dr. Ócsag Imre:Lovaskönyv c. könyvébõl részlet:szopós csikó szõrszíne ---> Szõrváltás után az állandó színe"fehér ---> keselyfehéregérszürkefeketeszürke ---> feketebarnazsemleszínû ---> világospejtompabarnasötétbarna fakó ---> sötétpejsötétszürke fakószennyes világossárgaszennyes sötétbarna ---> világossárga, sötétsárgaszennyes pirospejsötétpejfekete ---> acélszürke, almázottszürkeszürkésfeketeszennyes vörössárga ---> mézszürke, almázott mézszürke, szeplõsszürkesárgásbarnaszennyes vörösbarna ---> pejderes, vasderesszennyes barnásfeketefekete ---> sárgaderesbarnásszürke ---> fakó"

#7 arikan

arikan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 287 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 17. - 20:46

A sötétpejt onnan lehet felismerni, hogy a szõre fekete, de a haskorcnál, az ajkaknál, valamint a combeok belsõ oldalán barnásvörös árnyalatúak a szõrök. sötétpej ló

#8 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 17. - 20:55

A "fekete-deres" (fekete az alapszín, tiszta feketének is látzik, de ha közelebb mész, láthatod, hogy szürke,ill. fehér szõrök is elõfordulnak rajta, mintha "tûzött" lenne, ill. a sörényében és farkában is vannak fehér szálak) milyennek számít? Fekete? És akkor egy ilyen és egy sárga lónak milyen csikója születhet? Csak sárga vagy fekete?

#9 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 17. - 23:27

A sötétpejt onnan lehet felismerni, hogy a szõre fekete, de a haskorcnál, az ajkaknál,  valamint a combeok belsõ oldalán barnásvörös árnyalatúak a szõrök. sötétpej ló

Hozzászólás megtekintése

Én aszittem, ez a nyári fekete. :confused:

#10 arikan

arikan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 287 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 18. - 13:22

Nyárifeketének nevezzük azt a színt, melynek jellemzõje, hogy télen- a festékanyag megfogyatkozása következtében – a szõrök enyhén barnásvörös árnyalatúak.nyárifekete

#11 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 18. - 13:52

Nyárifeketének nevezzük azt a színt, melynek jellemzõje, hogy télen- a festékanyag megfogyatkozása következtében – a szõrök enyhén barnásvörös árnyalatúak.nyárifekete

Hozzászólás megtekintése

Köszönöm szépen a felvilágosítást, eddig pont fordítva hittem a két színt. :D

#12 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 18. - 15:16

Nem akarok nagyon okos lenni, de mi van akkor, ha a csõdör fekete+pej színû szülõktõl származik? Ekkor simán örökítheti a pej színt és ez elnyomja a mostani csikó anyja által átadott sárga színt. Ekkor még a jelenlegi genetika is a helyén marad.üdv kikinda

#13 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 18. - 17:21

A pej a feketét is elnyomta volna.

#14 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 18. - 19:08

Na: tesztkérdés: :D - milyen színû csikó lett (aki tudja, ne árulja el!) mosottsörényû sárga anyától és fekete-tarka apától? (tényleg olyan lett a szine, amit, a genetikai táblázatok alapján kikalkuláltam) Milyen?

Edited by lisawica, 2006 május 18. - 19:09.


#15 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 18. - 20:19

Csíkos? :D

#16 Joda

Joda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 36 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 18. - 21:21

[quote name='ikácska' date='2006.05.17, 09:42']Dr. Ócsag Imre: Lovaskönyv (részlet)"Van domináns színgén (pl. szürke), amely elnyomja a recesszívet (pl. a sárgát), s a domináns színû gén, ha az örökítési anyagban jelen van, mindenképpen érvényesül. A recesszív tulajdonság pedig csak akkor jelenhet meg, ha az õt elnyomni képes domináns tulajdonság sem az apai, sem az anyai oldalról nincs jelen az örökítési anyagban........A ló színének episztatikus sora: tarka színezõdés, fakó, szürke, pej, fekete, sárga. A tarka szín tehát minden színezõdést elnyom, a sárgát pedig mindegyik elnyomhatja. Sárga színû csak akkor lesz a ló, ha semmi más színt nem örökölt...."Háááááááááát. Vagy így van vagy nem. Sztem amikor a domináns elnyomja a recesszívet azt az öröklõdésmenetet: Domináns-recesszív öröklésmenetnek hívják. Lehet, hogy én tom rosszul de a ló színe nem dominancia elvén öröklõdik. Ezt abból gondolom, hogy ha ez így van és a szürke szín a domináns a sárgával szemben akkor szerintetek egy szürke kancának és egy szürke ménnek születhet-e sárga csikója? Ezen elmélet szerint nem, viszont az élet szerint igen - aki nem hiszi kérdezze meg Langibabát, hogy az 'öreg' sárga kancájának milyen színüek a szülei.Ezt segítsen nekem vki megérteni! :D

Edited by Joda, 2006 május 18. - 21:30.


#17 Joda

Joda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 36 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 18. - 21:35

Bocs everybody! :ang: Nem sikerült az idézetemet megszerkeszteni!Két állítás azonban tuti:1. Szürke csak akkor lehet egy csikó, ha legalább az egyik szüleje szürke!2. Két sárga lónak csak sárga csikója születhet!

#18 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 18. - 22:06

Mi a francér' ne születhetne két szürkének sárga csikaja?... A szürke ló a szürke szín génje mellett BÁRMELYIK másik színét hordozhatja; és semmi nem zárja ki hogy két szürke-sárga génpárost hordozó szülõtõl a csikó pont a sárga géneket kapja, és ezáltal sárga legyen.Ettõl teljesen függetlenül a lószínek öröklõdése valóban nem sima domináns-recesszív; hanem annál sokkal bonyolultabb (részletesebben lsd pl Stephen Budiansky örökbecsû könyvében); de ez az Ócsag által is leírt "dominanciaskála" elég jól modellezi az esetek többségét.

#19 Joda

Joda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 36 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 18. - 22:37

Õz!Csak azt nem értem, hogy ha a sárga szín alapvetõen recesszív legalábbis a szürkével szemben - lásd Ócsag idézet - akkor miért van az, hogy sárga csikó bármilyen színpárosításból születhet, míg szke csak akkor ha legalább egyik szülõ szke??És csak szimplán kérdezem nem vitatkozom - csak a Dr Ócsag Imre idézetbõl nekem ez jött le.

#20 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 7:58

[quote name='Joda' date='2006.05.18, 21:21'][quote name='ikácska' date='2006.05.17, 09:42']Dr. Ócsag Imre: Lovaskönyv (részlet)"Van domináns színgén (pl. szürke), amely elnyomja a recesszívet (pl. a sárgát), s a domináns színû gén, ha az örökítési anyagban jelen van, mindenképpen érvényesül. A recesszív tulajdonság pedig csak akkor jelenhet meg, ha az õt elnyomni képes domináns tulajdonság sem az apai, sem az anyai oldalról nincs jelen az örökítési anyagban........A ló színének episztatikus sora: tarka színezõdés, fakó, szürke, pej, fekete, sárga. A tarka szín tehát minden színezõdést elnyom, a sárgát pedig mindegyik elnyomhatja. Sárga színû csak akkor lesz a ló, ha semmi más színt nem örökölt...."Háááááááááát. Vagy így van vagy nem. Sztem amikor a domináns elnyomja a recesszívet azt az öröklõdésmenetet: Domináns-recesszív öröklésmenetnek hívják. Lehet, hogy én tom rosszul de a ló színe nem dominancia elvén öröklõdik. Ezt abból gondolom, hogy ha ez így van és a szürke szín a domináns a sárgával szemben akkor szerintetek egy szürke kancának és egy szürke ménnek születhet-e sárga csikója? Ezen elmélet szerint nem, viszont az élet szerint igen - aki nem hiszi kérdezze meg Langibabát, hogy az 'öreg' sárga kancájának milyen színüek a szülei.Ezt segítsen nekem vki megérteni! :D

Hozzászólás megtekintése

[/quote]Az öreg sárga kanca szülei bármilyen színúek lehetnek fenotípusosan. Genotípusosan biztos vagyok abban hogy a két (szüleitõl örökölt szín mindkét szülõ esetében a következõ volt: bármilyen szín az egyiktõl + sárga a másiktól és eben az esetben a sárga szín,mint leginkább recesszív tulajdonság fedve maradt (=ezért a ló pont olyan színú lett, mint a nem sárga örökölt anyag), ám pont 50 % az esélye annak, hogy amikor ez a bizonyos egyed örökít, a sárga színt adja tovább.kikinda

#21 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 8:14

A pej a feketét is elnyomta volna.

Hozzászólás megtekintése

Igen , elnyomta volna,ha ott van, de mivel nincs ott, nem tudja elnyomni.kikkinda

#22 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 8:36

[quote name='Joda' date='2006.05.18, 21:21'][quote name='ikácska' date='2006.05.17, 09:42']Dr. Ócsag Imre: Lovaskönyv (részlet)"Van domináns színgén (pl. szürke), amely elnyomja a recesszívet (pl. a sárgát), s a domináns színû gén, ha az örökítési anyagban jelen van, mindenképpen érvényesül. A recesszív tulajdonság pedig csak akkor jelenhet meg, ha az õt elnyomni képes domináns tulajdonság sem az apai, sem az anyai oldalról nincs jelen az örökítési anyagban........A ló színének episztatikus sora: tarka színezõdés, fakó, szürke, pej, fekete, sárga. A tarka szín tehát minden színezõdést elnyom, a sárgát pedig mindegyik elnyomhatja. Sárga színû csak akkor lesz a ló, ha semmi más színt nem örökölt...."Háááááááááát. Vagy így van vagy nem. Sztem amikor a domináns elnyomja a recesszívet azt az öröklõdésmenetet: Domináns-recesszív öröklésmenetnek hívják. Lehet, hogy én tom rosszul de a ló színe nem dominancia elvén öröklõdik. Ezt abból gondolom, hogy ha ez így van és a szürke szín a domináns a sárgával szemben akkor szerintetek egy szürke kancának és egy szürke ménnek születhet-e sárga csikója? Ezen elmélet szerint nem, viszont az élet szerint igen - aki nem hiszi kérdezze meg Langibabát, hogy az 'öreg' sárga kancájának milyen színüek a szülei.Ezt segítsen nekem vki megérteni! :D

Hozzászólás megtekintése

[/quote]Joda!Ahhoz, hogy egy csikó létrejöjjön kell egy apaállat és egy anyaállat, mint a többi jószágnál is. Amikor a szexuális megtermékenyítés történik, akkor az nem csak azért van, mert az jó a lónak, hanem mert akkor adja át az örökítõ anyagot a következõ generációnak. Kap egy adag örökítõ anyagot az apukától és kap egy adag örökítõ anyagot az anyukától minden tulajdonságra (és most csak az egy gén által meghatározott öröklõdésbe menjünk bele, mert az nagyon egyszerû) és így létrejött a testi sejt. Tehát neki most pont kétszer annyi féle módon nyilvánulhat meg a tulajdonság (vegyünk mondjuk csak egyet, a színt) mint amint örökölt az apjától vagy az anyjától. könnyen belátható, hogy ha ennek az egyednek is lennének utódai és most már a kétszeres örökítõanyagot adna tovább, aza cháoszhoz vezetne és néhány generáció elmúltával, már nem férne a ló a bõrébe a sok hordozot örökjtõanyagtól és a sok tulajdonságtól. Éppen ezért a természet úgy döntött, hogy a szaporodásban, az örökítõanyag átadásában olyan sejtek vehetnek részt, melyek a testi sejtekhez képest csak feleannyi öröklõdési horoznak, azaz minden egyes tulajdonságra egy lehetõséget (csak az egygénes öröklõdésre igaz!) pl: vagy sárga, vagy szürke. Pont úgy ahogy ezt a szüleitõl kapta. Az anyjától kapott egy féle lehetséges színt, az apjától egy másikat. Amenniyben ez a két lehetséges szín egybeesik, homozigóta állapotról beszélünk és a yakorlatban minden sárga ló esetében homozigótával van dolgunk ami a színt illeti. Amenniyben a kapott két szín nem azonos, heterozigóta egyeddel állunk szemben az adott tulajdonságra. hogy milyen színû lesz ilyen esetben a csikó? Sárga biztos nem. A két kapott szín helye az episztatikus sorrendben fogja meghatározni, hogy melyik kerül kifejezõdésre és melyik marad látens, de örökletesen átadható, így lehetséges az, hogy Ócsag Imre igazat szólt és te is azt látod, hogy szürke lónak van nem szürke utóda is. Homozigóta egyed lehet nem sárga színben is, amikor a csillagos szerencsés állása alatt fogant és pont úgy hozta a véletlen, hogy azonos szít örökölt mindkét szülõtõl.Joda, nem téged bántalak a következõ mondatommal, hanm magam nyugtatgatom.Egész idáig azt gondoltam, hogy csupa nagy általánosságot tanultam az egyetemen, és ezt bárki átlátja tanulás nélkül is, de innen üzenem professzoraimnak, hogy szép munka volt!

#23 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 8:38

Mivel a szürke szín domináns, nincs olyan heterozigóta szülõ, aki hordozza a szürke gént, de mégsem szürke.

Hozzászólás megtekintése

Ezt sem kötöszködésként mondom, de a fentebb található episztatikus sor alapján elképzelhetõ, hogy szürkére heerozigóta csikó születik, de mégsem ez a szín fejezõdik ki.üdv. kikinda

#24 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 9:12

A pej a feketét is elnyomta volna.

Hozzászólás megtekintése

Igen , elnyomta volna,ha ott van, de mivel nincs ott, nem tudja elnyomni.kikkinda

Hozzászólás megtekintése

Ha nincs ott, örökíteni sem tudja!

#25 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 10:32

Pendemonium!Én azt próbáltam elmondani, hogy a pej apa származhat olyan kombinációból, hogy pej+fekete színt hordoz magában. no ekkor 50 % eséllyel feketét fog örökíteni. Sárga kanca esetében tehát 50 % esélye van fekete csikó születésének.üdv kikinda

#26 sármi

sármi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 567 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 11:29

Helló Almásders kanaca; anya, anya anya pej /az ágban valószínû pej/ " ; apaja, szürke, /ez a vonal valószínû szürke/ Megypej csödõr ; anyai apai vonalon több szin található /foltos is/, szürke nem valószínûA csikó szine vaj milyen lesz?

#27 arikan

arikan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 287 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 13:14

A genetika alapján nekem kék szemûnek kéne lennem. Anyai nagymamám barna szemû volt, férje kék szemû, gyermekeik barna szemûek lettek mind a ketten.(ez eddig oké) (elvileg nagymamám is heterozigóta barna, mert az õ apja is kék szemû). Apai nagyszüleim mind a ketten kék szemûek, így fiuk csak kék szemû.Mivel anyukám elvileg heterozigóta barna szemû, apukám meg kék, vagy nõvéremnek, vagy nekem kék szemûnek kellene lennie. Ehhez képest mindketten barnák vagyunk.Nagybátyám barna szemû, felesége kék, s nekik a fiaik egyik kék, másik barna szemûek. Ennyit a genetikáról. Ha ennyire nem megbízható, hogy 3 szín esetén sem biztos a prognózis, mit várunk a lovaktól? ott ezerhatszáz féle szín van...

#28 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 13:47

Azért ez nem ennyire egyszerû a szemszínnél sem, mint ahogy a lószíneknél sem.Az alap domináns-recesszív öröklésmenetben lehetne ez igaz. De ahol már letális gének határoznak meg tulajdonságokat (mint a lovak színeit is többek között) ott már téves ez a levezetés.A fenti dominancia skála is csak a "nagy számok törvénye" alapján igaz.Lehetetlen számba venni pontosan a lehettséges allélpár találkozásokat.

#29 arikan

arikan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 287 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 15:56

Jól szólsz!

#30 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 16:38

A genetika alapján nekem kék szemûnek kéne lennem. Anyai nagymamám barna szemû volt, férje kék szemû, gyermekeik barna szemûek lettek mind a ketten.(ez eddig oké) (elvileg nagymamám is heterozigóta barna, mert az õ apja is kék szemû). Apai nagyszüleim mind a ketten kék szemûek, így fiuk csak kék szemû.Mivel anyukám elvileg heterozigóta barna szemû, apukám meg kék, vagy nõvéremnek, vagy nekem kék szemûnek kellene lennie. Ehhez képest mindketten barnák vagyunk.Nagybátyám barna szemû, felesége kék, s nekik a fiaik egyik kék, másik barna szemûek. Ennyit a genetikáról. Ha ennyire nem megbízható, hogy 3 szín esetén sem biztos a prognózis, mit várunk a lovaktól? ott ezerhatszáz féle szín van...

Hozzászólás megtekintése

Arikan!Megnéztem a szemed a képn. Nagyon szép!Ismereteim szerint a lovak és a macskák(bizonyos esetben) szinét, és az emberiszem színét egy gén határozza meg (a nagy átlagban, mert nem tudok nagyon mit kezdeni a feleségem zöld szemével). ilyenkor egyszerû a dolgok nyomon követése. Az emberi szem színének esetében a sötét szín a domináns, a kék a recesszív. Amennyiben a domnáns szín jalan van a génkészletben, úgy mindenképp kifejezõdik. Tehát a szemszínre heterozigóta anyukád rendelkezik biztosan kék és barna tulajdonságot hordozó tulajdonsággal is. 50-50%os esélyel jelenik meg mnden egyes gyereke esetében egyik, vagy másik szín örökítése. Apukádtól pedig biztosan kéket örököltél, így tehát heterozigóta állapotban vagy a szemed színét tekintve. Akár csak én.Ez így rendben is volna ismereteim szerint.üdv kikinda

#31 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 18:43

HH! Ezzel vitatkoztam:

Háááááááááát. Vagy így van vagy nem. Sztem amikor a domináns elnyomja a recesszívet azt az öröklõdésmenetet: Domináns-recesszív öröklésmenetnek hívják. Lehet, hogy én tom rosszul de a ló színe nem dominancia elvén öröklõdik. Ezt abból gondolom, hogy ha ez így van és a szürke szín a domináns a sárgával szemben akkor szerintetek egy szürke kancának és egy szürke ménnek születhet-e sárga csikója? Ezen elmélet szerint nem, viszont az élet szerint igen - aki nem hiszi kérdezze meg Langibabát, hogy az 'öreg' sárga kancájának milyen színüek a szülei.

Hozzászólás megtekintése

Mármint nem azzal, hogy "az élet szerint igen", hanem az elmélet olyatén értelmezésével, hogy szürkéknek nem lehet sárga csikója.Abból a két állításból, hogy "két sárgának biztos sárga csikaja lesz" és "szürke csikó csak úgy születhet, hogy legalább az egyik szüleje szürke", eleve nem következik logikailag sem, hogy két szürkének nem lehet sárga csikója. :gm:Arikan!Az, hogy a genetika szerint 50-50 százalék az esély arra, hogy bizonyos párosításból ilyen ill. olyan utód szülessen egy bizonyos tulajdonságra; nem jelenti azt, hogy két utódból az egyik ilyen, a másik olyan lesz. A statisztika szerint, ha hatoldalú dobókockával dobsz, ugyanakkora (1 a 6hoz) esély van bármelyik szám "kijövésére". A gyakorlatban, ha hatszor dobsz egy kockával, a legritkább esetben lesz meg a teljes, 1-2-3-4-5-6 skála. Viszont ha sokszor (mondjuk százszor, ezerszer...) dobsz; már sokkal jobban fog az eloszlás közelíteni az elméletileg várhatóhoz. A genetikai valószínûségek ugyanígy mûködnek.

Edited by Õz, 2006 május 19. - 18:48.


#32 Joda

Joda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 36 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 20. - 22:07

Kikinda!Kösz szépen! Bocs mindenkitõl én értettem félre, vagy legalábbis nem gondoltam végig, h vmilyen tulajdonság ami fenotipusosan megjelenik az lehet heterozigóta is, én csak talán fáradt voltam tegnap. Amúgy Kikinda - lehet h Te csukott szemmel jársz a világban - ha mindenkinek egyértelmû és világos lenne az amit az egyetemeken és fõsulikon tanítanak akkor mennyit érne a diploma és egyáltalán mi lenne az értelme.(csak h megnyugtassam magamat).

#33 arikan

arikan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 287 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 21. - 14:44

Ahogy a nagymamám is heterozigóta volt.Én is tanultam a szemszínöröklõdést, és igaziból csak azt szerettem volna bemutatni az írásommal, hogy igaziból fölösleges az egész kérdés (mámint hogy milyen színû lesz a csikó), mert bár statisztikailag bizonyos esélllyel lesz egy szín, attól még nem biztos, hogy olyan lesz. Ha ugyanezt a kérdést sertésnél tennénk fel, jogosabb lenne a kérdés, mert ott sokkan nagyobb a mintaelemszám.Másik kérdés, amin ugyanígy fölösleges vitázni a gyermek/csikó neme. 50-50%. Mégis vannak olyan párok, akiknek csak lányuk születik. Hiába 50%az esélye a fiúnak is. Tehát. Csak az tudja a választ arra, hogy milyen színû lesz a csikó, aki két sárgát pároztatott.Fú, visszaolvasva elég érthetetlenül fogalmaztam.. Bocsi

Edited by arikan, 2006 május 21. - 14:47.


#34 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 26. - 18:08

Még ugy se biztos h sárga lesz. Hallottam egy olyan történetet, h egy kisbéri félvér mén fekete volt, kos fejjel, és mivel totál ugy nézett ki mint egy nonius, ezért megkapta a fedeztetési engedélyt a Noniusként.És néha születtek sárga kiscsikók:) (az anya persze ilyen esetben valoszinuleg nonius volt)

#35 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 26. - 22:47

Még ugy se biztos h sárga lesz. Hallottam egy olyan történetet, h egy kisbéri félvér mén fekete volt, kos fejjel, és mivel totál ugy nézett ki mint egy nonius, ezért megkapta a fedeztetési engedélyt a Noniusként.És néha születtek sárga kiscsikók:) (az anya persze ilyen esetben valoszinuleg nonius volt)

Hozzászólás megtekintése

Milagn, az ilyen történetekben nem hiszek, és egy totál nagy képtelenségnek tartom.Ugyanis igen nagyot csalódnék és néznék, ha nóniusz kinézetû kisbéri félvér mént beengednének a kisbéri tenyésztésbe. Pláne ha durva kosfejjel rendelkezik, meg ilyenek. Minden kisbéri tenyésztõ rémálma szerintem a kosfej. Majd akkor lenne olyan nem normális az egyesület, hogy beengedje a tenyésztésbe.Másodszor pedig nagyon nem vagyok otthon a nóniusztenyésztésben, de biztos vagyok benne, hogy a kisbéri nem elfogadott a nóniuszban. És miért is tennének egy nóniusz kinézetû mént a tenyésztésbe, ha van valódi nóniusz mén is, ami nem csak annak látszik.

#36 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 8:34

Még ugy se biztos h sárga lesz. Hallottam egy olyan történetet, h egy kisbéri félvér mén fekete volt, kos fejjel, és mivel totál ugy nézett ki mint egy nonius, ezért megkapta a fedeztetési engedélyt a Noniusként.És néha születtek sárga kiscsikók:) (az anya persze ilyen esetben valoszinuleg nonius volt)

Hozzászólás megtekintése

Meg kellett volna vizsgálni joban a mén létrejöttét. Nem szerelemgyerek volt valami épp ott koborló méntõl?kikinda

#37 hubertus

hubertus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.809 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 10:31

Igaz csak elenyészõ számban, de létezik pár (bizonyítottan tisztavérû) sárga fríz.

#38 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 11:08

Ismerek olyan nóniusz mént, amelyik eredeti nóniusz, és valahonnan nagyon messzi õsrõl örökíthet sárga színt. De nem véletlen volt egy csikó, hanem több csikót is láttam ettõl a méntõl, amelyik sárga lett. De semmi köze nem kisbérihez. Ez szerintem sem létezhet, hogy kosfejû kisbéri és ráadásul még a nóniuszban fedezhet!

#39 Tequila

Tequila

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 14:15

Nekem lenne egy kérdésem amelyre régóta érdekelne a válasz. :confused: Hogyha a színek között van dominancia, akkor az hogy lehet, hogy 2 pej kancát ugyanaz a fekete-fehér foltos csõdör fedezett be és az egyiknek foltos lett a csikója a másiknak meg nyári fekete? :kir:

#40 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 16:10

Nem feltétlen a csõdör heterozigóta.Lehet, hogy a mén ugyanazt a színgént adta, de a kancák különbözõ génjeivel találkozott.