Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Munkaló


  • Please log in to reply
370 válasz a témához

#161 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 31. - 19:14

Tegnap elõtt volt szerencsénk Dével elmenni a Börzsönybe, megnézni az Ipoly Erdõ Zrt.-nél dolgozó munkalovakat. Nagyon érdekes volt, itt egy kis ízelítõ:

"Fadöntés"
"Le és fel"
"Irány a depó"

#162 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 1. - 7:07

:yeah:

#163 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 4. - 14:47

érdekes, hogy kumet hámmal dolgoznak. miért jobb mint a szügyhám?

#164 Csöpke

Csöpke

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 29 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 4. - 14:58

Fantasztikusak ezek a lovak :)

#165 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 4. - 16:40

érdekes, hogy kumet hámmal dolgoznak.
miért jobb mint a szügyhám?


Ott rákérdeztem erre én is. :) A szügyhám egyrészt nem bírna ilyen terhelést: egy új szügyhám max egy évig bírná, aztán elszakad. A másik meg, hogy a szügyhám vágja a lovat.
Tehát ilyen rövidebb távokra, nehéz súlyhoz a kumet elõnyösebb.

#166 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 4. - 17:11

Az a "baj" a kumettel, hogy használhatót, elfogadható áron nem lehet kapni.

#167 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 4. - 17:19

Azért a szügyhám védelmében megjegyezném, hogy Erdélyben kizárólag azt használnak az erdõn és nem ilyen kis fogpiszkálókat húzatnak vele :) Ettõl persze még lehet hogy a kumet alkalmasabb erre a munkára.

#168 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 4. - 18:36

Az azért kicsit más, mint a magyar szügyhám. Mivel nem is csak fél hámból áll, mint amit itt minálunk használnak, hanem ők használják a farhámot is. Ha jól sejtem. :)

#169 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 4. - 19:57

A húzórész nem sokban különbözik az itthon használatos munkahámoktól. Szíjvarrásos többnyire és a jobb darabok bivalybõrbõl vannak, de ennyi.

#170 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 6. - 9:32

én még azon is gondolkoztam, hogy az lehet az oka, hogy a húzásvonal megtörik a szügyhámnál, mivel a földrõl indul a húzás és nem a kocsi magasságából. egyenesebb a kumetnál a húzóvonal. talán ez a válasz.

#171 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 6. - 9:39

A hátszíjon lehet állítani, szántásnál is lentebb engedik. A lényeg a lényeg, hogy kényelmes legyen a lónak. Sajnos még mindig sokan összekeverik a lovat egy géppel, sokat megszakítanak az erdõkön.

#172 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 6. - 10:04

A kumet hám - vagy iga - mindíg is a hidegvérû másnéven nyugati tipusú lovak szerszáma volt. A nagy terhek lassú jármódban történõ vontatására kiváló! Nagyobb felületem fekszik föl a lóra ezáltal jobban eloszlik a terhelés. Viszont szinte minden lóra egyedileg kell a tömést elkészíteni, hisz' nincs két teljesen egyforma izomzatú jószág.Sõt, ha a ló lefogy vagy hízik szintén alakítani kell a tömésen, mert ha nem tökéletesen fekszik a lovon, csúnya törés a vége. A szügyhám, a keleti tipusú melegvérû lovak szerszáma.Gyors mozgású - aránylag könnyû - fogatoknál alkalmazzák, mert sokkal nagyobb válszabadságot biztosít mint a kumet. Persze a szügyhámmal is el lehet végezni az igás munkát, hazánkban szinte kizárólag ezzel dolgoztak és dolgoznak ma is, mint ahogy kumettel "szerelt" lovat is láthatunk fogathajtó versenyeken száguldozni. A lényeg valóban az, hogy a hajtó ismerje és tiszteletben tartsa lova fizikai korlátait! :) (egyébként láttam én már MTZ- t is megszakítva az erdõn) :D

#173 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 9. - 21:13

Fahuzatas Erdelyben. Ezt a videot azert linkelem be, mert szerintem pl egy ilyen emelkedon a kumettel nehezebben mozogna a lo, mint evvel a kis konnyu "tomlo" hammal.

Edited by Muki, 2009 november 9. - 21:13.


#174 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 10. - 9:28

Hát igen ! Mindenkinél mást jelentenek a "határok". Hamarosan nálunk is kezdõdik az erdõ szezon. Az idén egy meredek részt fogtam ki. :yeah: Majd megmutatom a filmecskét a gebének, hogy 'dicsak e more' nincs lehetetlen!!! :D (mi is szügyhámmal csináljuk, csak a mienké bûrbûl van :) )

#175 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 10. - 19:54

Egy kis oszehasonlitast vegeznek a traktorral valo fahuzatas, es a loval valo fahuzatas kozott. Bar gondolom abban mindanyian egyetertunk, es ez igazan nem vitathato, hogy egy taktor joval tobbet elbir mind egy vagy akar tobb lo, de szerintem bizonyos helyzetekben a lovak hatekonyabbak lehetnek mind egy traktor. Itt peldaul lathatjuk amint ket taktor kuzd egy termetes ronkel, mig ezen a videon egy hasonlo meretu ronkel lathatunk ket lovat(ez egy romaniai huzoversenyen keszult, ott a "szan elot" hasznalnak a ronk elejenek a megemelesere, ami surlodo felulet leredukalasaval nagyban megkonyiti a ronk vontatasat). Ezen a videon szinten ket traktor kuzd, szerintem loval konyeden vontathato meretu ronkokkel. Es nezuk azt a "talajmunkat" amit azok a traktorok rendeznek ott! Hat nem szebb lett volna ezt mondjuk igy megoldanni? :) Egyebkent nagyon jok szerintem ezek az amerikaiak altal a fakitermelesben hasznalt ketkereku "szekerek", nagyon praktikusnak es hatasosnak tartom oket.

#176 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 10. - 21:13

Valóban tanulságos! De mint tudjuk az erdei lovaglás okozza az eróziót, és a taposási károkat. :D Pont a minap olvastam egy az ötvenes években íródott cikket, mely az Erdészeti szaklapban jelent meg. Címe : A szerfa közelítése. A legmesszebbmenõkik mélyre ás az író a lóval való vontatás mikéntjérõl. Ebben a cikkben említést tesz a "vontató kerékpár" elõnyérõl, és arra sarkall mindenkit, hogy használja. Nincs új a nap alatt! :) (azt is nemrég tudtam meg, hogy a John Deere márkát egy kitelepült szarvasi kovácsmester alapította 1837- ben, akit úgy hívtak, hogy Dér János. :) A John Deere emblémában egy szarvas látható, ami Szarvas város címerállata is.)

#177 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 10. - 21:34

Fú ha sok pénzem lesz csakis John Deere márkát veszek! Nahát mi Magyarok azért tudunk. Egyébként néha egyszem lovacskánk is szinte ilyen rönknek érezheti a kocsit amikor az erdei utakon a tengelyén húzza. Kétoldalt ugyanis teljesen kitaposták a kerekek néhol.

#178 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 10. - 21:52

( http://www.deere.com.../johndeere.html )
:P

#179 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 10. - 22:00

Ha jobban beleásom magam a John Deere történetben a neten, az is kiderülhet, hogy a manus egy Albán kecskepásztor volt. Persze csak azért mert a fenti cikk 'külföldiül' íródott, nem biztos, hogy az a valós. :D No holnap utánna is nézek az ügynek...

#180 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 10. - 22:02

John was born in Rutland, Vermont, on February 7,1804 Na most ki hülyít engem? :D

Edited by zsebi0202, 2009 november 10. - 22:03.


#181 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 10. - 22:09

Én! Bocs. Rosszul tudtam. Nemrég hallottam és megörültem neki. Olyan ember mondta, akinek vakon elhittem. Zsebi! Ha sok pénzed lesz, ne vegyél John Deere- t. Szar amerikai márka. :D (mégegyszer elnézést.pedig tök jól hangzott.)

#182 froclee

froclee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.663 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 14. - 18:34

Nem mind magyar ami fénylik

#183 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 22. - 17:49

Mini munkalovak. :)

#184 suplatyi

suplatyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 25. - 21:12

Sziasztok
Ez a link volt már ide feltéve?
Honlapom

Sziasztok
Ez a link volt már ide feltéve?
Honlapom

természetesen nem Az én honlapom! ;)
Van másik is.Honlapom

Ezt jól összekevertem! ;)

#185 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 26. - 5:35

Sziasztok
Ez a link volt már ide feltéve?
Honlapom
természetesen nem Az én honlapom! ;)
Van másik is.Honlapom

Ezt jól összekevertem! ;)

Na!
Szaporododnak a parasztok. :D
Üdv.

#186 suplatyi

suplatyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 26. - 11:25

Na!
Szaporododnak a parasztok. :D
Üdv.

Hello

Régen figyelemmel kísérem ám a fórumot! ;) Jók a videóid,sokat hallok a vidéketekrõl,a szomszédom Lábodról nõsült ide,jó"paraszt"helynek meséli! :yeah:

#187 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 26. - 12:58

Errõl jutott eszembe, hogy ide nem is linkeltem be a lovas fakitermelésrõl szóló cikkeket. :kv:

#188 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 26. - 17:32

Errõl jutott eszembe, hogy ide nem is linkeltem be a lovas fakitermelésrõl szóló cikkeket. :kv:

Én itt körbekérdeztem az erdõgazdaságokat, és sajnos egyik sem tartott igényt a lóval vegzett munkára.
Még a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság sem. :confused: :(

Hello

Régen figyelemmel kísérem ám a fórumot! ;) Jók a videóid,sokat hallok a vidéketekrõl,a szomszédom Lábodról nõsült ide,jó"paraszt"helynek meséli! :yeah:

Hova nõsült a szomszédod?

#189 suplatyi

suplatyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 26. - 19:34

Én itt körbekérdeztem az erdõgazdaságokat, és sajnos egyik sem tartott igényt a lóval vegzett munkára.
Még a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság sem. :confused: :(
Hova nõsült a szomszédod?


Nógrád megye Karancslapujtõ.Salgótarján mellett.

#190 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 27. - 4:32

Nógrád megye Karancslapujtõ.Salgótarján mellett.

Jó messzire került. :)

#191 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 1. - 18:46

Nógrádban, felénk, még dolgoznak lóval az erdõn. Leginkább Erdélybõl jönnek fiatalok és helyezkednek el a vállalkozóknál. A Börzsönyben mindig vannak kint lovak. Nehezen megközelíthetõ helyekrõl termelnek. Tavaly sajnos sok nagyon jó ló veszett oda kint. Rádõlt a fa, felakasztotta magát, stb.. ismertem õket. Mi jártunk hozzájuk patkolni. Szóval itt még mûködik helyenként, de nem is tudom mi a jobb. Nincs aki odafigyeljen igazán rájuk.

#192 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 1. - 19:32

Irnak par sort az erdelyi mezoseg tan utolso, a szo szoros ertelmeben vet, munkalovailor, az ugynevezett "tejeslovakrol". Ok az itenni tejbegyujtes foszereploi, ugyis mondhatnak hajto motorja. Mezoband kozseg(Erdely, Maros megye) teruleten jelenleg 22 tejbegyujto szeker dolgozik. Ok gyujtik osze a gazdaktol a tejet, es hordjak be a tejbegyujto kozpontokba. Peldaul a Szenasagy nak nevezett falureszben 4 szeker szed ossze napi kb 4200 liter tejet, 132 kisgazdatol. Ez mar a tanyavilag, a tanyak kozt megszokott akar a tobb kilometeres tavolsag, az utak legjobb esetben kovesek, de legtobb helyen csak a por meg a sar valtja egymast, idojaras fugvenyeben. Egy szeker jarata 10-12 km, ezt telen egyszer, nyaron napi ketszer(reggel meg este) teszik meg. Itt csak annal haznal nincs semmilyen allat, ahol nem lakik senki, az allatartason kivul a mezosegi gazdanak mas jovedelemforrasa nincs. A gazdak nagyresze 1, 2,3, 4 tehenes gazda, tehat kisgazda, tulelo. A jelenlegi tejar, 0.80 lej, ami kb 0,18 eurocent. A szekeres minden begyujtot liter tej utan kap 0,05 lejt, ami oszinten euroban olyan keves, hogy azt ki sem lehet szamitanni. :D A szekereket, a tejigieniai szabalyok szigorodasa veszelyeztetti a legjobban, mar harom eve folyamatosan probaljak megszuntetni oket, ezedig sikertelenul. Egyszeruen maskepp itt nem lehet tejet gyujtenni, nincs az az auto ami az itenni utviszonyok kozt tobbet birna mind fel ev. A masik meg szomorubb dolog, ha megszunnek a szekerek, megszunik veluk egyutt az itenni tanyavilag is, ami szerintem viszafordithatatlan karokkat okozna az itenni kozossegek eleteben. Par kep:
Tejesszeker.
Radu pihen.
Es bobiskol Rudi is.

Edited by Muki, 2010 július 1. - 19:46.


#193 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 1. - 20:21

Kárlenne ha csak higiéniai okok miatt megszüntetnék a tejbegyüjtés ezen formáját. Több évtizeden keresztül évente többszázan betegedtek meg az így begyüjtött tejtől. :D Eegyébként ez történt nálun a hullaszálítasal. Tizenöt évvel ezelött felraktuk a halottat a lovaskocsira, és kivittük a temetőbe a hűtőbe. Ma ezt csak a városból kihívott hullaszálító teheti meg alkalmanként minimum 50 000ft-ért, még ha a temető melletti háztól kell is szállítani. RÖHELY!

#194 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 1. - 20:24

Szomorú olvasni.

#195 suplatyi

suplatyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 2. - 16:05

Jó messzire került. :)

Tényleg jó messze!
Szerinted,szerintetek ha nem ebben nõtttem fel attól még meg tudom tanulni a lóval való mg.-i munkát,úgy,hogy az érjen is valamit?

#196 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 2. - 16:10

Polgári engedetlenség?!? A szabálysértési bírság meghaladná az 50.000-es halottasszállítóautói díjat? ..kétlem :rolleyes:

Cigit kell dugni a szájába a hullának, azt hiszik alszik!

#197 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 2. - 19:52

Cigit kell dugni a szájába a hullának, azt hiszik alszik!

:yeah: :guny:

Tényleg jó messze!
Szerinted,szerintetek ha nem ebben nõtttem fel attól még meg tudom tanulni a lóval való mg.-i munkát,úgy,hogy az érjen is valamit?

Gyerekkori lóvezetésen kívûl, 23 éves koromig semmi közöm nem volt a lovakhoz.
Ha nem is tudok mindent, azért úgy érzem már ér valamit a lóval végzett munkám.
Ha valóban érdekel a dolog, neked is menni fog.

#198 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 2. - 20:09

Megint nem csalódtam a bogyoszlói hidegvérûekben. Ismét jó példára akadtam, hogy igazán kitûnû, jó munkakészségû lovakat tenyésztettek ott. 3778 Bogyoszló-88 Hetyke munkában. Tipikus bogyoszlói mén: Hetyke. (Amúgy Békés-megyében, Dévaványán fedez.)

#199 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 3. - 5:27

Megint nem csalódtam a bogyoszlói hidegvérûekben. Ismét jó példára akadtam, hogy igazán kitûnû, jó munkakészségû lovakat tenyésztettek ott. 3778 Bogyoszló-88 Hetyke munkában. Tipikus bogyoszlói mén: Hetyke. (Amúgy Békés-megyében, Dévaványán fedez.)

:yeah:

#200 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 30. - 16:07

Hozok nektek megint egy kis erdelyi mezosegi eletet. :) A kozseg teruleten ket buzat is orlo malom van(kukoricat es egyebeket, allatok szamara orlo malom, ugynevezett kalapacsmalom 9 van), ugyanis a legtobb haztartasban meg otthon sutik a kenyeret. Az itenni buza atlagtermes 3 ezer kilo korul mozog hektaronkent, ami szemeskent ertekesitve mesze nem fedezi meg a muvelesi koltsegeket sem, igy a legtobben csak mindennapi kenyer meglete erdekeben termesztenek buzat. A malmot aratas kezdetekor mindig leallitjak kb egy honapig, amikor is karbantartasi munkalatok vegeznek rajta, hogy majd ujbuzakor ne legyen mar fenakadas a mukodesben. Leallas elott mindig nagyobb a gyurakodas, igyekszik mindenki legalabb egy honapra valot orolni maganak, ilyenkor van, hogy a malom ejjel nappal megallas nelkul megy, akat tobb napon at is, mig minden varakozo buzajat meg nem orlik. Itt lathatok a varakozo szekerek, mar akik befertek a malom udvarara, tobb szekeres inkabb a falu kocsmai elott parkiroz, ahol ugye joval kellemesebben telik a varakozas.