Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kérdezz-felelek


  • Please log in to reply
6089 válasz a témához

#81 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 18. - 9:04

Lehet, hogy a régi helyen túl sokat kértek tõle. A fizikai meg agyi elfáradás között azért vannak különbségek :) De persze látni kellene.

#82 Rokka

Rokka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 58 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 18. - 9:16

Bocsi Szehmet nem úgy gondoltam csak egyik barátnõm gondolkozik rajta h meg vegye a hackamor természtesen tökéletes de én halottam olyat h egy erõsebb ember(nem rád gondoltam) egy õrült eltörhti vele a lova orrcsontját :S de ez csak rém hír amúgy a kettõs kötõfékhez mit kapcsolsz? rendes szárat vagy vezetõt?

#83 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 18. - 9:22

igazából nem lehet sok, egy óra, nem tul fullos munka, sok lépésátmenettel. 10 éves ló! Nyáron 4-5 órás terep után nyugszik le. Talán inkább kevés neki...



Egy ló akkor "gõzöl be",ha fáj neki valami vagy éppenséggel elege van az egészbõl,mert...menekülõ állat lenne a szerencsétlen vagy mifene! Nyomorultkám szaladna el a munka elöl,de a futószáron nem tud,így nem marad más alternatíva,minthogy felszívja magát és rohan...aztán persze ebbe is elfárad és gondolja azt a lovasa ,h "NAAAA most lenyugodott!".

#84 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 18. - 10:26

Bocsi Szehmet nem úgy gondoltam csak egyik barátnõm gondolkozik rajta h meg vegye a hackamor természtesen tökéletes de én halottam olyat h egy erõsebb ember(nem rád gondoltam) egy õrült eltörhti vele a lova orrcsontját :S de ez csak rém hír
amúgy a kettõs kötõfékhez mit kapcsolsz? rendes szárat vagy vezetõt?

Elfogadom a bocsánatkérést :D :D :D :D Ha vesz,pónihackamore-t vegyen,az lóbarátibb,mint a nagy.A nagy hackamore-ral el lehet törni a ló orrát,mert nagy az erõkar,és mindenféle láncból áll.Én nem is szeretem. :(
A kettõs kötõfékhez rendes szárat,ha lovagolok,de kötõfékként is lehet használni.Ezért ez a neve :)

#85 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 18. - 18:50

Lehet, hogy a régi helyen túl sokat kértek tõle. A fizikai meg agyi elfáradás között azért vannak különbségek :) De persze látni kellene.

A régi helyén valószinü, hogy semmit sem kértek töle. Tipikus "eltarolós-ágaskodós-rugok, ha akarszvalamit" állat. 6 hónap alatt az erõviszonyokat lezongoráztuk, már az is csoda, hogy nekem dolgozik.Bár a szemforgatósdi még mindig meg van, tehát látom, hogy nem örömmel csinálja. Szerintem senkit nem tisztel. Sajnos a gazdája nem sokat tud foglalkozni vele, én is csak heti egyszer. De ez a pörgõsség az angol telivéreknél általános?

#86 Rokka

Rokka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 58 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 18. - 19:08

nem tudom te hiszel e a dologban vagy nem nem is tőlem függ de talán acsatlakozás nem tenne rosszat sőt így végleg tisztáznátok az erő viszonyokat :s ez az én véleményem és nem akarok bele szólni mindenki úgy foglalkozika alovával ahogy szeretne:) am a telivéreknél álltalános mivel futásra lettek kitenyésztve! hiszen ők galopp lovak is hát persz h pörgősek ezenkívül érzékenyebbek is a csatlakozásról ha gondolod írok pár szót:) és küldök olyat ahol elolvashatod h működik szerintem jót tenne neki hasonló telivért is csatlakoztatták utánna egész normális lett bár szerncsétlent elötte verték:S

#87 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 19. - 19:17

Ha ismered a csatlakozást,hogy-hogy nem ismered a kettős kötőféket??Az is Monty Roberts :)

#88 Rokka

Rokka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 58 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 19. - 20:28

:D igen ez úgy van h engem inkább a fitoterápiás lelkis dolgok érdekelnek a kettős kötőfékről nem írnak a Shy Boy-ban mert én csak azt olvastam meg a Heartland ami szép történet de pontosan és jól vannak le írva benne h mit mir persz adagok meg ilyenek nincsenek:) én hiszek benne de most versenyezni is fogok:) de a sajátlovamon alkalmazni fogom az is 100 :):D jah és Pesten sem voltam a

#89 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 20. - 7:24

Én is hiszek Monty módszerében,nem véletlenül használom a kettős kötőféket.Azt hiszem,az utolsó könyvében ír róla.De a Shy Boy-ban is ír,csak nem nevezi meg.Rég olvastam,de,ha jól rémlik,saját csomózású kötőféket tesz Shy Boyra.Az is ugyanúgy működik :) Sajna,én sem voltam a pesti bemutatón,későn tudtam meg.Nem volt elég nagy a hírverése,nekem akkor még nem volt netem

#90 polanyi

polanyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 193 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 20. - 8:45

Kötõfékek,kettõs kötõfékek,csomózott kötõfékek,ezek nem "csoda szerszámok"a lényeg az,hogy te hogy használod õket.A kettõs kötõfék nem más mint egy üzleti fogás MR részérõl,hibája földrõl való munkánál mindig elfordul állandóan igazgatja/ezt nála láttam felvételrõl/dupla kötél van az orrháton így hasonló erõvel kell dolgozni mint egy normál kötõféknél,a tarkón pedig gurtni ami azért rossz mert ha a ló hátra felé menekül teljes egyenértékû egy normál kötõfékkel!Csomózott kötõfékek ami Parrelli nevéhez fûzõdik,pedig mindkét tréner használta egymástól függetlenül MR még irt is róla valamelyik könyvébe "gyerevelem"kötõféknek hívta!Amikor dolgozik az ember lényeg,hogy minél elõbb és minél kisebb erõvel dolgozzunk,ezt akkor érjük el ha minél elõbb /direkt nagybetûvel írom/FÁJDALMAT okozunk a lónak!Ugyan is a két trénerünk is a FÁJDALOM érzést használják ki bizonyos feladatok megértetéséhez mert hogy fájdalom mentes kiképzés NEM LÉTEZIK!!! pl kantározáshoz a fej lekérése a ló tarkóján két fül közötti részt két ujjal nyomjuk/FÁJDALMAT/okozunk és ha jó irányba enged megszüntetjük a további fájdalom okozást.Õk ezt szépen úgy hívják,hogy nyomást gyakorolunk rá.A marketing nagyon fontos része hogy olyan szavakat kerüljenek ami az erõszakot sugalja.Aki ismeri a hét játékot az tudja,hogy a "sündisznó"játék a fájdalomról szol!Megérintem,hanem mûködik egy ujjal nyomom,ha igyse akkor kézbe veszek egy olyon tárgyat amivel kisebb felületen tudom nyomni ezáltal nagyobb FÁJDALMAT okozhatok.A ló a kellemetlen érzés miatt lép majd el de a kellemetlen érzés az a FÁJDALOM!!!Vissza a kötõfékhez vékony kötõfékkel sokkal finomabban és hatékonyabban lehet dolgozni,ezért egy csomózott kötõfék ami megfelelõ méretû a lovunkra sokkal elõnyösebb bárminél!A két trénr is ezt használja ha éppen nem "show müsort"készítenek. Vigyázzatok az eszközök nem olyan fontosak mint ahogy sokan gondolják a tudás hiányát egyik se pótolja!!!A két trénerünk kiválo tudása révén szinte bármit bemutat amivel elhitetik az emberekkel hogy az a leg jobb. A TUDÁS a legjobb eszköz!!!! Üdv mindenkinek!

#91 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 20. - 9:03

Én nem is csodaszerszámnak írtam le őket.Én lovagláshoz használom,és sokkal jobban tolerálja a lovam,mint bármely zablát,vagy hackamore-t(póni).Ugyanis mindkét eszközzel lovagoltam már őt.Én is láttam,de futószáraztam is vele a lovamat,és nem fordul el vészesen.és nem igaz,hogy hasonló erővel kell,mert,mikor lovam néha bekattan,és elkezdene szaladni,kötőfékkel nem tudom megfogni,a kettőssel,meg simán,és még nem is kell nagyon belehúznom.És,ha még bele is kapaszkodsz,akkor is kisebb fájdalmat okozolneki,mintha zablával rángatnád a száját.Végülis,belegondolsz,az egész lovaglás a ló részére kellemetlen élményekkel társul(heveder-meghúzás pl).És Monty sem csodaszerszámnak állítja be(ld:dvd:A kettős kötőfék használata).Ésazt sem állítottam,hogy pótolja tudáshiányt.(Azt semmi nem pótolja).nekem megkönnyítette a lovammal való kommunikációt :D

#92 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 20. - 13:02

No hogy en nem tudok ilyen jol fogalmazni ezekkel kapcsolatban!!!!
Polanyival tokeletesen egyetertek!!!! Vegre valaki tomoren leirta!!

A Csatlakozas mint loval valo foglalkozasmod nem MR talalmanya, csak O nevezte meg es vedte le mint eme megnevezes!!!! :cool:

Olyan pedig nincs, hogy a lo nem szereti ezt meg nem szereti azt... Illetve van , de azert , mert vagy rossz elmenye volt, es nem korrigaltak, vagy mert HAGYTAK hogy ne szeresse!!!!!
Azert nezzunk meg azokat a regi csatakat, ahol sok szaz meg ezer lovas szaguldott hegyeken volgyeken, milyen zablakat nyomtak a szajukba, es milyen nehez es kemeny dolgokkal raktak tele oket, nem volt olyan, hogy a "lovam nem szereti, ezert nyomott le a masik lovag" .
TERMESZETESEN EZ NEM JELENTI AZT, AZ ONTOTTVAS ZABLAT TAMOGATOM stbstb!!!!!!!!!!! S nem is azt, blablablaaaa.... Ha ezt valaki felreerti , azert mert akarja!!!! :D
Ezek egyszeruen csak tenyek!!!!

Amugy meg igen ez igy van, a jo trenerek, akik fel evszazada CSAK lovakkal dolgoznak mindennap , azok mar szinte barhogyan barmit csinalnak, jo idozitessel es alkalmazassal eredmenyt ernek el.

Bocsi, csak Polanyival hirtelen nagyon egyetertettem :D
De ertelek teged is Szehmet :D De tenyleg am :D

#93 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 20. - 13:18

Én is egyetértek viszonylag Polányival. Annyiban nem, hogy azért a nyomást én nem nevezném fájdalomnak. Ha a lónak fájna, akkor elmenekülne. A nyomás meg kellemetlen neki, így kitér elõle... Azért van némi különbség.

#94 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 20. - 13:21

Én is egyetértek viszonylag Polányival. Annyiban nem, hogy azért a nyomást én nem nevezném fájdalomnak. Ha a lónak fájna, akkor elmenekülne. A nyomás meg kellemetlen neki, így kitér elõle... Azért van némi különbség.


No jol vanno jol van.... ez igaz no :D De azert ez sem minden esetben ... :ang:

#95 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 20. - 13:21

ja, a "polányi féle" a fentieket szintén alap tételként kellene kezelni. végre egyre több 'hályogszedő' van a netten :D szehmetet is lehet érteni de inkább megérteni kell :D :D komfort diszkomfort... "a lónak látnia kell az alagút végén a fényt*, tudnia kell, hogy jön egy jobb jövő" , hogy majnem szó szerint idézzem hazánk legnagyobb suttogóját :D * eddig szó szerinti az idézet

Edited by PozitívFeri, 2009 január 20. - 13:24.


#96 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 20. - 13:28

Hja, illetve bocsanat , korrigalnam a hozzaszolasomat! :dev:
eztet itt:
"Olyan pedig nincs, hogy a lo nem szereti ezt meg nem szereti azt... Illetve van , de azert , mert vagy rossz elmenye volt, es nem korrigaltak, vagy mert HAGYTAK hogy ne szeresse!!!!!"

Ugy korrigalnam, olyan van hogy nem szereti ... olyan nincs hogy nem akarja :D A mondat tobbi reszenek valtig kitartok, megha egy lovag le is dont a hatasomrol :D /nem baj Sir Robin jon es megment :gm: /


Erteni Szehmetet erteni.... hozza is tettem... hogy erteni... nalam ez= megerteni...

#97 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 20. - 13:34

Erteni Szehmetet erteni.... hozza is tettem... hogy erteni... nalam ez= megerteni...


akkor már ketten vagyunk. Megértünk szehmet :D nem bántani tégedet, én tisztel téged. uff.

Dr. PF. pszihoanalógus :D

Edited by PozitívFeri, 2009 január 20. - 13:35.


#98 polanyi

polanyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 193 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 20. - 14:29

Én is egyetértek viszonylag Polányival. Annyiban nem, hogy azért a nyomást én nem nevezném fájdalomnak. Ha a lónak fájna, akkor elmenekülne. A nyomás meg kellemetlen neki, így kitér elõle... Azért van némi különbség.

Szia Filly! Nem akartam a szavakon lovagolni,pl a cipõ nyomja a lábam,ez kellemetlen,azért kellemetlen mert fáj. A nyomás által keltett kellemetlenség az fájdalom,ha a fájdalom addig hat még kitudsz térni elöle attol nem lesz menekülés. pl kiképzöszáron lévö érzékeny lovat megböksz nemrohan el,maximum negyed kört tesz körülütted,viszont ha folyamatosan nyomnál akkor körbe körbe rohanna. A fizikai nyomással mindenképpen fájdalmat okozunk, a fájdalom mértéke az ellépés pillanatátol mondhato. Ugyanis a kellemetlenségtöl nem lép el a lo hanem megemeli a lábát vagy a farkával legyez fejét rázza,de nem lép el. Lásd mikor a rovarokat elhajtja magárol.Ellépni csak oz olyan komoly nyomástol fog ami fájdalmat okoz neki. Ez saját vélemény azért közzé teszem.

Én nem is csodaszerszámnak írtam le õket.Én lovagláshoz használom,és sokkal jobban tolerálja a lovam,mint bármely zablát,vagy hackamore-t(póni).Ugyanis mindkét eszközzel lovagoltam már õt.Én is láttam,de futószáraztam is vele a lovamat,és nem fordul el vészesen.és nem igaz,hogy hasonló erõvel kell,mert,mikor lovam néha bekattan,és elkezdene szaladni,kötõfékkel nem tudom megfogni,a kettõssel,meg simán,és még nem is kell nagyon belehúznom.És,ha még bele is kapaszkodsz,akkor is kisebb fájdalmat okozolneki,mintha zablával rángatnád a száját.Végülis,belegondolsz,az egész lovaglás a ló részére kellemetlen élményekkel társul(heveder-meghúzás pl).És Monty sem csodaszerszámnak állítja be(ld:dvd:A kettõs kötõfék használata).Ésazt sem állítottam,hogy pótolja tudáshiányt.(Azt semmi nem pótolja).nekem megkönnyítette a lovammal való kommunikációt :D

Szia Szehmet! A választ nem neked irtam különben be linkeltelek volna. Általánosságban ki fejtettem a véleményem. Nem veszekedni jöttem ide.

#99 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 20. - 18:15


Szia Szehmet! A választ nem neked irtam különben be linkeltelek volna. Általánosságban ki fejtettem a véleményem. Nem veszekedni jöttem ide.


Én sem veszekszem,mert utálok veszekedni,csak leírtam a tapasztalatomat.Én meg azért linkeltelek,be,mert neked szerettem volna válaszolni :D A veszekedés meg távol áll tõlem :D Aki ismer,tudja :)

#100 Rokka

Rokka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 58 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 20. - 18:55

rendeben de nem veszekedés képen de rendben mert az tényleg jobb h jól meg verik a lovat ugye? ez eléggé eltúloztam! hmm ha meg böknek te is arrébb lépsz nem?? és fájt? mint igazi fájdalom? hát nem tudom... elgondolkodtató h nem tudunk úgy dolgozni a lóval h nem okozunk neki fájdalmat csak az nem mindegy mekkorát!! õk is okoznak egymásnak fájdalmat... meg rúgják egymást ha útban vannak vagy meg harapják egymást:D gondolom te nem szeretnéd a lovad hátát harapdálni vagy bakkolást szimulálni:D :gm: jelzem nem félre érteni kell csak h meg érteni a módszert de jelzem ez magán ügy én ezért írtama mit írtam mert az egy bizalmatlan ló és a legjobban SZERINTEM a csatlakozással lehetne segíteni h bizalmat szerezzen ...

#101 polanyi

polanyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 193 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 21. - 10:38

Én sem veszekszem,mert utálok veszekedni,csak leírtam a tapasztalatomat.Én meg azért linkeltelek,be,mert neked szerettem volna válaszolni :D A veszekedés meg távol áll tõlem :D Aki ismer,tudja :)

Nagyon örülök,hogy ember módjára lehet eszmecserét folytatni üdv!!!

#102 polanyi

polanyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 193 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 21. - 11:39

rendeben de nem veszekedés képen de rendben mert az tényleg jobb h jól meg verik a lovat ugye? ez eléggé eltúloztam! hmm ha meg böknek te is arrébb lépsz nem?? és fájt? mint igazi fájdalom? hát nem tudom...
elgondolkodtató h nem tudunk úgy dolgozni a lóval h nem okozunk neki fájdalmat csak az nem mindegy mekkorát!! õk is okoznak egymásnak fájdalmat... meg rúgják egymást ha útban vannak vagy meg harapják egymást:D gondolom te nem szeretnéd a lovad hátát harapdálni vagy bakkolást szimulálni:D :gm:

jelzem nem félre érteni kell csak h meg érteni a módszert
de jelzem ez magán ügy én ezért írtama mit írtam mert az egy bizalmatlan ló és a legjobban SZERINTEM a csatlakozással lehetne segíteni h bizalmat szerezzen ...

Szia Rokka!Nagyon tetszett az irásod mikor a lovak egymás közti komunikáciojárol irtál tehát a fizikai fájdalom okozás igen is szerepel a lovaknál mégpedig elég gyakran,napi szinten többször is ez tény!A másik dolog a böködés amit ha jol értek nem igazi fájdalomként itéled meg ha ez igy van miért lép el tõle a lo.Én ugy gondolom hogy elöször sok lonál igen is igazi fájdalom,és késöbb sokkal kisebb "bökésre" ami már tényleg nem fájdalom hanem a TANULÁS eredménye képp cselekszik a lo.Szintén nagyon örültem hogy az irásodban bizalmatlan lonál mindenképpen a csatlakozás az elsödleges dolog teljesen rendben van,viszont az érzékeny lo mást jelent! Az érzékenység lehet idegi és fizikális.Pl tultenyésztett telivérek bizonyos százaléka idegi alapon érzékenyek, a csiklandos lovak fizikálisan érzékenyek. A lo tanitásánál amit sajnos senki nemmer vagy nem akar kimondani mert elég rosszul hangzik,de minden féle képpen igy van az a KONTROLÁKLT FÁJDALOM OKOZÁS!!! a jo tréner lényege hogy ezt jol alkalmazza.Tehát anyi fájdalmat okozzunk és csak annyi ideig amég feltétlen szükséges!Most sokan a fájdalmat a véréssel ráncigálással kötik össze ezért irtam a KONTROLÁLT szot! pl egy elindititt csikot a két ujjad segitségével soha nemtudsz belovagolni mert egy egy kitörésnél bizony bele kell kapaszkodnod a szárba aki inditott már el csikot tudja miröl beszélek,és ittmár meg is érkeztünk a kontrolált fájdolom okozáshoz!Számtalan példa van rá pl western csiko nevelés 10napos kortol a vezetö szárra valo engedtetés szintén erröl szol csak sokkal finomabban,de a lényeg ez.Nézzük a 2-4 éves ménesböl behozott csikot az elsö vezetésig mennyi fájdalmat "kell"okoznunk mire elfogadja a vezetö szárat. PARELLI egyik bemutatoján egy ponival dolgozik kb 7 m-es kötélen,hagyja kifutni a végéig majd teljes tesstének sujavlal beleránt,ezt többször megteszi amég a poni ránem jön hogy ha enged a huzásnak megszünik a "kellemetlen helyzet" mert ugye õk igy mondják. Szerintem nem más mint kontrolált fájdalomokozás csak én kimerem mondani!A kellemetlenség és a fájdalom nem azonos,de valahol fedik egymást pontos határa nincs csak szebben hangzik.A ovaknak nemtudunk hazudni nekik sokkal kisebb a szokincsük!!! Az elértésekröl még egy példa eszembe jutott MONTY bemutato csiko elinditása,nyilatkozik hogy a modszere elött a lovak 90%-a bakolt most az ö modszerével 90% NEM bakol, követ kezö kép a lovasa a lovon a körkarám szélén Monty középröl hajtja a lovat a lo megáll kb45 fokos szögben ágaskodik maj egy lépés után 2 kiülhetö bakolást csinál a müsor fojtatodik,erre Monty azt mondja hogy ez MÉG NEM SZÁMIT bakolásnak! Én is sokat vettem át tölük és remélem még fogok is,de elkell tudni választani mi a show mi a marketing mi kell nekik hogy fenn tudják tartani a roluk kialakult kicsit ál képet és tudni kell mi ajo és hasznos amit érdemes megtanulni!

#103 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 21. - 13:27

nem tudom te hiszel e a dologban vagy nem nem is tõlem függ de talán acsatlakozás nem tenne rosszat sõt így végleg tisztáznátok az erõ viszonyokat :s ez az én véleményem és nem akarok bele szólni mindenki úgy foglalkozika alovával ahogy szeretne:) am a telivéreknél álltalános mivel futásra lettek kitenyésztve! hiszen õk galopp lovak is hát persz h pörgõsek ezenkívül érzékenyebbek is a csatlakozásról ha gondolod írok pár szót:) és küldök olyat ahol elolvashatod h mûködik szerintem jót tenne neki hasonló telivért is csatlakoztatták utánna egész normális lett bár szerncsétlent elötte verték:S

Köszi, Rokka, azt hiszem, a csatlakozással nincs gond, hiszen a saját lovaim "mûködnek". Erre a paccra meg nem tudok heti egy alkalomnál többet szánni,nem az enyém. Szerintem sem volt soha senki, aki rendesen bánt volna vele (értem azt, hogy "lónyelven") ,igy biztos,hogy nem nagyon bizik senkiben. Engem elfogad. Kész. Csak furcsa volt, hogy ennyire pörög, hisz a többi lovam megnyugszik a futószáras munka végére, pedig arabosak és vérpónik :gm: (sõt, vannak , amelyikek minden cucc nélül is lovagolhatóak, egy szál nyakszijjal :D )
Szehmet, milyen a póni hackamore? Lehet, hogy az enyém is ilyen, de ezt nem mondták,amikor vettem, igaz, nem a legkomolyabb cuccot emeltem le a polcról. Lefotózod nekem???

#104 polanyi

polanyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 193 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 21. - 13:38

nem tudom te hiszel e a dologban vagy nem nem is tõlem függ de talán acsatlakozás nem tenne rosszat sõt így végleg tisztáznátok az erõ viszonyokat :s ez az én véleményem és nem akarok bele szólni mindenki úgy foglalkozika alovával ahogy szeretne:) am a telivéreknél álltalános mivel futásra lettek kitenyésztve! hiszen õk galopp lovak is hát persz h pörgõsek ezenkívül érzékenyebbek is a csatlakozásról ha gondolod írok pár szót:) és küldök olyat ahol elolvashatod h mûködik szerintem jót tenne neki hasonló telivért is csatlakoztatták utánna egész normális lett bár szerncsétlent elötte verték:S

Most van idöm ugy hogy hozzászolok pár dologhoz!A csatlakozás az egyik legjobb dolog amit a loval tehetünk hogy kapcsolatba lépjünk vele. Igazábol nagyon látványos viszonylag gyors dolog,de elkell hogy mondjam az egyszer csatlakozott lo az sokszor csak arra az egy alkalomra szol természetesen vannak gyengébb jellemü lovak akiket a következö alkalomkor sokkal könyebben csatlakoztatsz,viszont elöfordul olyan erõs jellem amit szinte mindig csatlakoztatnod kell! ugye a csatlakoztatás arrol szol hogy a lovat pszihikailag "terrorizálod" szépen mondva elküldöd magadtol esetleg fizikai "érintéssel"kötelet dobok fele,legvégsö esetbe érintheti is alovat majd ha kellöképpen elfogad FELETTESÉNEK és biztonságot érez bennem vagyis inkább nem akar egyedül maradni akkor a CSORDAÖSZTÖN miatt megtörténik a CSATLAKOZÁS.Igazábol a csatlakozás nem más mint a kettözök közti rangsor felálitása nem pedig a lo,feléd érzett bizalma.Az hogy téged követ az nem szeretet,barátság hanem TISZTELET és igen erös ösi ösztön a csorda ösztön!Visszatérve az elejére a lovak egy része elfogadja a rangsorbani helyét söt veszekedés nélkül beáll leg hátulra ezeket gyakorlatilag kevés sikeres csatlakozás után ugymond rögzültnek mondhatjuk,ezek alkalmasok a show-ra különbözö "mutatványokra".A másik részük viszont erös jellem és álandoan bizonyitanod kell a rangsorbani helyed nézd a hosszabb ideje egykarámbalévölovak is napi szinten igazgatják vagy csak fenntartják arangsort!Tehát a "csatlakoztatás"= RANGSOR FENNTARTÁS nem egyszeri dolog hanem akár NAPI szintü is lehet!!!

#105 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 21. - 13:43

milyen a póni hackamore?

Ilyen :)

Edited by Saby, 2009 január 21. - 13:45.


#106 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 21. - 14:03


Szehmet, milyen a póni hackamore? Lehet, hogy az enyém is ilyen, de ezt nem mondták,amikor vettem, igaz, nem a legkomolyabb cuccot emeltem le a polcról. Lefotózod nekem???


Hát már le se kell fotózni,mert Saby feltette neked.Egyébként még ez is aránylag lóbarát szerszám. :)

Edited by Szehmet, 2009 január 21. - 14:04.


#107 Rokka

Rokka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 58 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 21. - 14:19

:D ez így igaz ahogy írtad polanyi de rendben oké h a csatlakoz minden egyes alkalom de ha te vagy a vezetõ és utánad megy akkor valamilyen szinten megbízik és mint tudjuk nem csak errõl szól az idomítás h hajkurászom a lovat amíg nem csatlakozik a csatlakozás egy híd amit nagyobb erõszak nélkül érünk el sokan ha nem válik be pálcát használnak ... vagy amúgy is azt és nem tudom olvastad e Monty egyik könyvét de ez csak egy számos könyvbõl ami le írja csak én tõle olvastam és nem istenítem:D h a vezér kanca szerepét kell tulajdon képen eljátszani ... nah mindegy neked is igazad van :) egy átmenet kéne! de nmehéz meg találni de aki szereti a lovakat az pontosan jól tudja h a csatlakozás meg erõsíti elmélyíti ezt a kapcsolatot és nem nõ a fejedre aló:):D

#108 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 21. - 14:32

Én sem istenítem Montyt,csak mélységesen tisztelem a lovakhoz való hozzáállása miatt.Mind a négy könyvét olvastam,a legfeltáróbb Az igazi suttogó,amiben arról ír,hogy hogy jött rá erre az egész módszerre. :)

#109 froclee

froclee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.663 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 21. - 17:58

Most van idöm ugy hogy hozzászolok pár dologhoz!A csatlakozás az egyik legjobb dolog amit a loval tehetünk hogy kapcsolatba lépjünk vele. Igazábol nagyon látványos viszonylag gyors dolog,de elkell hogy mondjam az egyszer csatlakozott lo az sokszor csak arra az egy alkalomra szol természetesen vannak gyengébb jellemü lovak akiket a következö alkalomkor sokkal könyebben csatlakoztatsz,viszont elöfordul olyan erõs jellem amit szinte mindig csatlakoztatnod kell! ugye a csatlakoztatás arrol szol hogy a lovat pszihikailag "terrorizálod" szépen mondva elküldöd magadtol esetleg fizikai "érintéssel"kötelet dobok fele,legvégsö esetbe érintheti is alovat majd ha kellöképpen elfogad FELETTESÉNEK és biztonságot érez bennem vagyis inkább nem akar egyedül maradni akkor a CSORDAÖSZTÖN miatt megtörténik a CSATLAKOZÁS.Igazábol a csatlakozás nem más mint a kettözök közti rangsor felálitása nem pedig a lo,feléd érzett bizalma.Az hogy téged követ az nem szeretet,barátság hanem TISZTELET és igen erös ösi ösztön a csorda ösztön!Visszatérve az elejére a lovak egy része elfogadja a rangsorbani helyét söt veszekedés nélkül beáll leg hátulra ezeket gyakorlatilag kevés sikeres csatlakozás után ugymond rögzültnek mondhatjuk,ezek alkalmasok a show-ra különbözö "mutatványokra".A másik részük viszont erös jellem és álandoan bizonyitanod kell a rangsorbani helyed nézd a hosszabb ideje egykarámbalévölovak is napi szinten igazgatják vagy csak fenntartják arangsort!Tehát a "csatlakoztatás"= RANGSOR FENNTARTÁS nem egyszeri dolog hanem akár NAPI szintü is lehet!!!


Fenti sorokat kõtáblába kéne vésni :yeah:

#110 betyár

betyár

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 169 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 21. - 20:09

ÜDV Polanyi komolyan mondom sokat tanultam a hozzászólásaidból,most már tudom mi a csatlakozás :yeah: de tényleg én nem olvastam m r könyveit,komolyan mondom jó érzés tudni hogy ez nekem könyv nélkül is ment pusztán jó nevelésel,na vissza térve jó dolgokat irtál és érthetöen. :kocc:

#111 polanyi

polanyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 193 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 22. - 8:44

Én sem istenítem Montyt,csak mélységesen tisztelem a lovakhoz való hozzáállása miatt.Mind a négy könyvét olvastam,a legfeltáróbb Az igazi suttogó,amiben arról ír,hogy hogy jött rá erre az egész módszerre. :)

Én is "tõlük"tanulok és mindenki mástol ha az használhato, "western stilusban" lovagolok,de a jo tanácsokat az angolosoktol is elfogadom, a földeken dolgozó "paraszt bácsiktol"is a nöktöl is a fiatalabbaktol is és még kitudja kitöl!A nem megfelelö "látszat tanitást " különbözö ezközöket pedig senkitöl nem veszem át még ha westernes is!!! A JOT MINDENHONNAN A ROSSZAT SEHONNAN! A Monty hozzáálása a lovakhoz nagyon jo példa de nefeledd hogy ö is csak a kontrolált fájdalom okozással tud tanitani,viszont nagyon jol kontrolálja hisz ettöl sikeres!A fájdalom mentes szo a modszer eledhatosága miatt van! Sokszor ez a szo ami sok emberbe ellenszenvet okoz és ezért nem kiváncsiak a modszerre! Elgondolkodtato nem?

#112 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 22. - 9:07

Én is "tõlük"tanulok és mindenki mástol ha az használhato, "western stilusban" lovagolok,de a jo tanácsokat az angolosoktol is elfogadom, a földeken dolgozó "paraszt bácsiktol"is a nöktöl is a fiatalabbaktol is és még kitudja kitöl!A nem megfelelö "látszat tanitást " különbözö ezközöket pedig senkitöl nem veszem át még ha westernes is!!! A JOT MINDENHONNAN A ROSSZAT SEHONNAN! A Monty hozzáálása a lovakhoz nagyon jo példa de nefeledd hogy ö is csak a kontrolált fájdalom okozással tud tanitani,viszont nagyon jol kontrolálja hisz ettöl sikeres!A fájdalom mentes szo a modszer eledhatosága miatt van! Sokszor ez a szo ami sok emberbe ellenszenvet okoz és ezért nem kiváncsiak a modszerre! Elgondolkodtato nem?


Végülis belegondolsz,az egész élet nem fájdalommentes.Milyen jó is volna,ha sose lenne fájdalom :) Nekem nagyon tetszik a w.stílus,de vhogy nem tudom,tudnék-e úgy lovagolni.Életemben egyszer ültem w.nyeregben,hát nem volt túl jó élmény,aztán az is lehet,hogy azért,mert nem szoktam,Most váz nélküli nyeregben lovagolok.
És igen,egyetértek az elöttem szólókkal,hogy nem mindegy,mekkora fájdalmat okozunk.És az sem mindegy,hogy fáj vagy csak kellemetlen,hmmm?

#113 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 22. - 9:21

Nos, én nem teljesen értek egyet Polányival. A csatlakozás alapja lehet a munkának, a rangsor kialakításának és a bizalomnak is, de a lényege, hogy ezután jó vezetõ légy. Miért is? Mert a ló, azzal hogy elfogadott rangsorban felette állónak, egyúttal elfogadja az irányításod is, és bizalma van abban hogy jó vezetõje leszel. Ezt azzal bizonyítod neki, hogy odaengeded magadhoz és nem bántod. A ló le fog rágni, gondolkodni fog, és elfogad, a továbbiakban ezt bõven elronthatod és megcáfolhatod, összezavarhatod a lovat... Az én tapasztalatom, hogy heréltek és mének esetében elég kevesebb alkalom, a kancáknál nem biztos, de ez valóban inkább egyedenként a természetükbõl fakad. A zablanélküli vagy zablával való lovaglás. Zablanélkül is lehet durván lovagolni és zablával is finoman. Még egy dolog: az élet nem erõszakmentes. A baj hogy tele van agresszióval.

Edited by chyki, 2009 január 22. - 9:22.


#114 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 22. - 11:08

Hát tõlem épp hogy elég távol áll a western stílus (nincs vele semmi bajom, csak életemben kb 1x ültem western nyeregben, azt is 6 évesen, és nem annyira ragadott meg a dolog), mégis gyakran alkalmazok a lovaim kiképzésekor Monty Roberts és más "természetes" elemeket. Igazából szerintem nem lehet éles határvonalat húzni a különbözõ kiképzési módszerek között. Én díjlovakat képzek M R elemekkel (és hatékonyan! :) ), más bizonyára épp így belevegyíti a saját módszerébe mindazt, amire szüksége van más módszerekbõl... Jelenlegi lovamat nem is tudom, hogy lehetne ellovagolni (valószínûleg sehogy), ha nem gyúrnám hetente párszor kötõfékkel, futószáron. így sikerült lenevelni az ágaskodáról, az elrohanásról, és így értük el azt is, hogy elengedetten dolgozzon a bal kézre is, amire eredetileg enyhe kifejezés az, hogy utált. Nem vagyok egy nagy Monty-szakértõ, de szerintem jó dolog vegyíteni a kiképzési stíluselemeket :)

#115 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 22. - 16:48

Szia polanyi!Annyit beszélgettünk,hogy fájdalommentes kiképzés,amikor nem is errõl van szó,hanem erõszakmentes.Úgy gondolom,ez nagy különbség.Monty elve,hogy nem megerõszakolom a lovat,hogy azt csinálja,amit én akarok,hanem ráveszem,hogy õ csinálja meg nekem,amit szeretnék kérni tõle.Azt akarja elérni,hogy a ló ajánlja fel a feladat végrehajtását. :)

#116 polanyi

polanyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 193 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 22. - 17:06

Végülis belegondolsz,az egész élet nem fájdalommentes.Milyen jó is volna,ha sose lenne fájdalom :) Nekem nagyon tetszik a w.stílus,de vhogy nem tudom,tudnék-e úgy lovagolni.Életemben egyszer ültem w.nyeregben,hát nem volt túl jó élmény,aztán az is lehet,hogy azért,mert nem szoktam,Most váz nélküli nyeregben lovagolok.
És igen,egyetértek az elöttem szólókkal,hogy nem mindegy,mekkora fájdalmat okozunk.És az sem mindegy,hogy fáj vagy csak kellemetlen,hmmm?

én egy hétig nem éreztem a western nyerget biztonságosnak! igaz nem middegy mekkora fájdalmat, fõleg az nem mindegy meddig.A kis fájdalom is fájdalomnak nevezendõ errõl nem akarok sokat irni hisz az ellõbbi irásoknál le irtam. A nagy foku kellemetlenséget lehet kis fájdalomnak is nevezni hol a határ hmmm szerintem ha a lo reagál rá onnét lehet fájdalomnak nevezni. Nem gondoltam volna hogy ennek a szonak az értelmezése ilyen nehéz! kis MR és PP szotár : Kellemetlen helyzetbe hozom= fájdalmat okozok neki "kicsit vagy nagyot az teljesen mindegy a szöveg értés szerint" megkérem a lovat=kellemetlen érzést okozok! persze a megkérést már a tanult loval lehet!Tanitás elsö fázisába fájdalmat majd ha megtanulta a lo a feladatot akkor kellemetlen érzés miatt ami már nem fájdalom dolgozik a lo! lehet a szavakon lovagolni,de a nevén is nevezhetjük öket!

#117 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 22. - 17:09

Ilyen :)

Köszönöm, én is ilyet használok. A KLP-ben vettem, ott figyelmeztetett az eladó, hogy ha rosszul van feltéve, és ha durván bánnak vele, eltörhet az orrcsontja. De nincs vele semmi gond, müködik (a ló is).

Ez a csatlakozás nekem nem valami "csodamódszer, ugyanis két évtizedig kutyákat képeztem , és ott is a munka alapja, hogy elfogadjon a kutya, tehát bármely nagy fajtáról legyen szó, a kiképzőnek kell a rangsor elején állnia. Gyakorlatilag a lónál is ez van, némileg más jelrendszerrel, "lónyelven" kommunikálva, "lófejjel " gondolkodva. És akkor müködik. Kutyakiképzőségem alatt azok a gazdák, akik megértették ezt, sikerült a kutyájukkal megfelelő kapcsolatot kialakitani, akik nem tudtak a kutya fejével gondolkodni, sokmindent elszurtak (sokszor a kutyát is).
Jó, hogy van ilyen, mint pl. Monty, mert ő a laikusoknak is el tudja magyarázni, csak az a baj, hogy néhányan csodának veszik ezeket a dolgokat.

Edited by kistaltospk, 2009 január 22. - 17:17.


#118 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 22. - 17:27

Köszönöm, én is ilyet használok. A KLP-ben vettem, ott figyelmeztetett az eladó, hogy ha rosszul van feltéve, és ha durván bánnak vele, eltörhet az orrcsontja. De nincs vele semmi gond, müködik (a ló is).


Ezzel a fajta hackamore-ral nem tudod eltörni a ló orrát,ez nagyon light-os.A nagy hackamore,na az igen,az durva(nagy erõkar,csomó lánc)Olyanom is van,de csak dísz :)

#119 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 22. - 17:54

Na akkor megint én leszek a képes kisasszony :D
Nagy hackamore
De szerintem ebben is derekasan meg kell azért kapaszkodni, hogy kár essen a lóban :)

#120 Szehmet

Szehmet

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.201 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 22. - 18:06

Nagy hackamore

Ez még mindig nem annyira durva,mert az álladzó bõrbõl van.Igaz,itt már nagyobb az erõkar.Nekem full láncos,nem is szerettem sosem :huh: