Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kólika


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
590 válasz a témához

#561 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 12. - 14:00

Biztos jók valamire. De sajnos megtanultam jó alaposan, hogy a bélcsavarodásos, elvándorlásos kólika ellen prevenció nem igen van.

#562 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.435 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 12. - 14:23

sarolta: mindentõl kóliáznak ezek a fránya gebííík, fõleg ha még hajlamosak is rá....ha esik az esõ azért, ha nem azért, ha süt a nap azért, ha nem azért...ha vizes a fû azért, ha túl száraz azért..ha homokon lakik azért, ha betonon lakik azért...ha van sapka az a baj, ha nincs sapka az a baj....a legnagyobb baj, hogy egy ilyen csoda, mint a ló, hogy sikerülhetett ilyen elbacott bélrendszerrel... ui: az a ló nem kólikázik, amelyik plüssbõl van...

" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#563 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.011 hozzászólás

Közzétéve 2013 március 3. - 18:53

Ma reggel 9 óra ellöt kiszabadult a ló a karámbol s a csirkék buzaocsuját ami hordóban volt felboritotta igy az kinyilt s ebböl bezabált nem tom mennyit de mikkor észrevettem már logata a fejét s nem evett ,4 órán keresztül hajtotam futószáron s szabadon kapot nospát s olajat töltötem a szájába , azota 5-ször volt trágyája mindegyik normális állagu volt, ami idegesit hogy azota sem eszik se nem iszik , kérdés az hogy tul vagyunk a veszélyen ? orvos volt , jó féle kutya oltogatos anyit ért a lóhoz mint a macskám......

#564 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.011 hozzászólás

Közzétéve 2013 március 3. - 20:11

+ 1 trágyázás

#565 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2013 március 4. - 13:27

Hogy van a jószág egyember?

#566 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.011 hozzászólás

Közzétéve 2013 március 5. - 6:26

in memoriam

#567 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 március 5. - 9:32

oh, nagyon sajnálom....

#568 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.435 hozzászólás

Közzétéve 2013 március 5. - 22:49

Sajnálom :(

" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#569 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2013 március 6. - 6:45

Részvétem. ( EZ a pej ló volt amit annó mutattál? Biztos gyomorrepedés, az ilyen :( )

Edited by Csikasz, 2013 március 6. - 6:46.


#570 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2013 március 6. - 14:23

Ilyen esetben segít vagy ront a mozgatás? A gyomorrepedést (ha az volt) csak a bezabálás okozhatta vagy a teli hassal végzett munka (is)? A lovat sajnálom :( . (Jav: azért kérdezem, mert érdekelne, hogy pl. abrakolás után mennyi idõvel szoktátok intenzívebben dolgoztatni a lovat?)

Edited by izland, 2013 március 6. - 14:32.


#571 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2013 március 6. - 14:48

Ha lehet, én 2 órát szoktam számolni, de legalább egyet.

#572 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.011 hozzászólás

Közzétéve 2013 március 6. - 15:56

nem tom miölte meg , orrábol s a végbeléböl vér folyt s bezabálás után 40 órával pusztult el , orvos szerint fuzárium de ez csak tipp mivel nem engedtem felnyitni ............................... utobbi honapokban sokkat kolikázot s az orvos már hamarább altatni akarta ,gyakorlatilag minden idöjárás változáskor rettegtem hogy mire megyek haza s ritkán csalodtam majd mindig kolikázott , vége van elengedtem belekell törödnöm s mostmár inkább arra a percekre szeretnék emlékezni ami szép s jó volt mintsem a csufos végre,köszönöm az együtérzö szavakat részemröl befejeztem

#573 Dreamcatcher

Dreamcatcher

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 904 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 4. - 9:03

Sziasztok! Szeretném a segítségeteket kérni. Szembetalálkoztam egy számomra nagyon új kérdéssel, amire nem tudom a választ... ("civil" lovasként még nem kellett szerencsére ilyen témában elmerülnöm.) Milyen hosszú vékonybelet lehet eltávolítani kólika mûtét során, hogy a ló még biztonságosan élhessen?

#574 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 4. - 9:51

Erre az kéne tudja a választ, aki operálja. Neki kell tudni eldönteni az alapján amit lát a hasüregben, hogy mekkora bélszakaszt kell eltávolítani és a maradékkal túlél-e még a páciens vagy a mûtét közbeni eutanázia indokolt.

#575 Dreamcatcher

Dreamcatcher

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 904 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 4. - 17:26

Szia Õz! Köszi a választ! Szerencsére nem éles helyzetrõl van szó, egy tesztkérdést próbáltam megfejteni, de önerõböl nem ment. A lehetséges válaszok 0,5 vagy 2 vagy 10 m, az utóbbit megérzésbõl kizártam, mert az már az adott szakasz majd' fele (ha jól tájékozódtam.)

#576 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 8. - 21:18

Volt egy igen szar napunk múlt szombaton. Az egyik kancánk korán reggel kólikázni kezdett. Nem lepõdtem meg túlságosan, sajnos néha elõfordul nála a húgykólika. Gondoltam, hogy kap 20 ml Buscopant aztán rendbejön. Hát nem volt ilyen egyszerû menet. Egész délelõtt, kora délutánig görcsölt, folyamatosan sétáltattuk, futószáraztuk, legeltettük (enni evett, csak inni nem akart), kapta a göcsoldó injekciókat, beöntést. Egy idõ után egész jól érezte magát, visszaraktuk a karámba a többi közé. Az összes herélt köré sereglett, szaglászták, nézegették. Sárlott. Nagyon. A karámban a kedvenc heréltjével sétálgatott, nyugodtan viselkedett, szénázott, ivott is végre! Húú, megnyugodtam, elugrottam a postára. Még csak 5 percre voltam a tanyától, amikor hívtak, hogy megint fekszik. Vissza, újra küzdés. Éjfélig legeltettük, nem hagytuk lefeküdni, masszíroztuk a hasát, injekció, beöntés... Az éjféli Buscopan után jobban lett, szendergett egy kicsit állva, úgy háromnegyed kettõig. Hajnali kettõkor pisilt egy egész jót, bár nem volt túl sok. Kivittük legelni, úgy evett, mint aki még sosem legelt. Fel sem emelte a fejét, nem görcsölt, nem nézegette a hasát, vidáman prüszkölt :) Háromkor úgy éreztem, hogy túl vagyunk rajta, és így is lett. Szerencsésen megúsztuk, utána beszélgettünk lovasokkal, itt is rákerestem: másnak is van tapasztalata sárló/kólikázó kancával. Ez a mostani nagyon ijesztõ volt. :( Durván sokáig tartott.

#577 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 10. - 21:37

Lehet egy kérdésem, van diófa a közelben amihez hozzáférhet? Kancára annyira nem jellemzõ a húgykólika, legalábbis az én legjobb tudásom szerint, de láttam már diófalevelet és zöld diót nassolt lónál ilyet. A legelsõ kancám volt hajlamos kólikára (vagy hittük mi azt) de idõszakosan... mint 10 évvel utána kiderült amikor friss volt a diofa levél, tele volt hajtásokkal meg amikor zöld dió potyogott... Erre úgy jöttünk rá, hogy hazakerült az arabom, és addig sose kólikázott (talán 4 év alatt 1x gyanus volt de az sem volt igazi), na itthon igen, húgykólika. Akkor jöttünk rá az okára, s miután kivágtuk a diófát többet ilyen nem fordult elõ. Látványosan nem ette, csak olykor csemegézett.

#578 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 11. - 22:20

[utána beszélgettünk lovasokkal, itt is rákerestem: másnak is van tapasztalata sárló/kólikázó kancával. Ez a mostani nagyon ijesztõ volt. :( Durván sokáig tartott. [/quote] - Én mint 'csõdörös' találkoztam a problémával. Az állatorvos javasolta a tulajnak, hogy fedeztesse be a kancát, mert az majd' megpusztult mindíg a sárlás elején - ezt a részét én csak elmondásból tudom. A kanca igen félt a méntõl, mire megbarátkoztattuk õket - két nap? - lement a sárlás. Szépen ellegelgettek kézen egymás mellett. Na jól van, visszahozták 18 napra, ott volt egy hétig - nem volt kólikás de nem is sárlott.. Arra jutottunk a spekulálásban, hogy a kancának az egyik petefészke mûködik csak, de az nagyon - ez okozhatta a visszatérõ igen erõs kólikás tüneteket. Aztán a kanca elkerült - kikerült a látókörömbõl.

#579 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 11. - 23:12

Diófa nincsen, a fedeztetésre mi is gondoltunk. :)

#580 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 12. - 8:00

Nálunk is volt egy ilyen kanca, õ minden sárláskor nagyon erõs kólikás tüneteket mutatott, és szinte folyton sárlott. Doki vizsgálta, két petefészekre sárlott folyamatosan. Kapott hormon szurit,egy teljes szezonra megszüntette a problémát.Sárlott, de nem ilyen intenzíven. Azt mondta, valószínûleg minden tavasszal kell majd, de szerencsénk volt, többet nem kellett :)

#581 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 22. - 23:24

igazából nem kólika, hanem hasmenés, de nem találtam neki topicot.

 

Két hete fosik a ló. Először szolidabban tette, elvettem az abrakot, csak szénát kapott. Nem javult, akkor próbáltam azt a tanninos port adni neki, nem tudom hogy hívják, az a barna, keserű gesztenye-fakéreg kivonat vagy mi. Semmi eredmény, azaz de, egyre rosszabb. Doki kevertetett gyógyszertárban valami bizmutos kegyszert, azt oldom fel lekvárban és nyomom neki, a 10 adagból már 6 lement (napi 3 adag), semmi javulás. A szőre már olyan sprőd, gondolom kezd kiszáradni. Ma este kapott 30 ml shotapent. Holnap vénás buscopan plusz ade vitamin.

 

Mi okozhatta, ha a másik kettőnek semmi baja? Ugyan azt a szénát eszik, ugyan azt a vizet isszák. Legelni már nem tudnak, max csipegetnek az erdőben amit még itt-ott találnak. Megfázásra tippelek, de az ilyen durván szétcseszheti az emésztést? Azóta ha mínuszok vannak, takarózom.

 

Milyen házi praktika van még?

2009 dec 23.-án az öreg lovam volt hasonló állapotban, ez már nem vicces.



#582 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 23. - 8:32

- Lehet az megfázásos hurut.

Az érzékennyé váló bélfalat meg valami baktérium megborította.

A shotapen csak használ erre.

Takargatás jó ötlet, nem hideg víz!!! meg szénpor - egy kis abrakkal vagy lekvárban.



#583 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 23. - 8:42

Nalam volt egy ilyen lo mar minden nyuvet kapott de egyre csak fosott es fogyott :( vegul rajtakaptam h ketpofara zabalja a nyalosot harapja tomi...elvettem tole gyorsan meggyogyult.Ez is meger egy probat;)

#584 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 23. - 9:43

Köszönöm! A nyalósó nem lehet ludas, az szem előtt van és nem nagyon bántják ilyenkor.

 

Mintha ma reggelre kicsit élénkebb lenne. Nyomtam bele egy adag vitamint meg a bizmutos lekvárt. Lesikáltam a lábait, hogy lássuk, mennyire durva az utánpótlás.



#585 Jackpot

Jackpot

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 23. - 14:03

Nem tudom, ki mit halott róla vagy próbálta e már, de felénk az öregek egy marék szárított lósóskát (konkrétan azokat a pici piros leveleket) adnak hasmenésre. Hamar megszokta állítani.



#586 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 23. - 16:48

pedig bizony, hogy lehet a széna. nálunk a szomszédban pontosan ugyanez volt a helyzet, fosik az öreg kanca, másik kettő van mellette, azoknak semmi bajuk. az  öreg kancának valami nem volt kompatibilis a szénával. az orvos a vállát vonogatta, vittünk neki másik szénát, azóta semmi baja.



#587 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.011 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 23. - 16:50

Nem tudom, ki mit halott róla vagy próbálta e már, de felénk az öregek egy marék szárított lósóskát (konkrétan azokat a pici piros leveleket) adnak hasmenésre. Hamar megszokta állítani.

Ez müködik s nem csak a lónál hanem majd minden más állatnál és az embernél is, kár hogy a lovak problémáit általában a bélleállás okaza nem a hasmanés.



#588 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 25. - 11:30

Köszönöm! A nyalósó nem lehet ludas, az szem előtt van és nem nagyon bántják ilyenkor.

 

Mintha ma reggelre kicsit élénkebb lenne. Nyomtam bele egy adag vitamint meg a bizmutos lekvárt. Lesikáltam a lábait, hogy lássuk, mennyire durva az utánpótlás.

 

A korpa is sokat segíthet, csak nagyon oda kell figyelni az adagolásra!



#589 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 25. - 18:38

24.-én délelőtt már rendes kupacot kakilt :rockon: , hogy az atb vagy a bizmut, vagy a kettő együtt, nem tudom.



#590 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 26. - 18:56

Szuper!!!



#591 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 26. - 21:50

Az én öregem is fosik. Kisilabizáltuk, hogy fehérjeérzékeny, ha egy szál lucerna is elé kerül, már nyomja. A szénánk jó, de az is szelet csinál neki. A kapott tanács jónak tűnik, B vitamin (B1, polibé) , porban kaptam, bár az adagolás nem volt egyértelmű (szerintem aluldozíroztam), de hatott valamit. Ajánlották az injekciót, de ezt a pónit megszúrni... :unsure:

Javaslat volt még a lenmagos korpa, főtt répa.