Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Magyar félvér


  • Please log in to reply
623 válasz a témához

#1 Szilaj

Szilaj

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.212 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 12. - 17:19

Azért nyitottam meg ezt a témát ,mert nem találtam Magyarfélvérekrõl semmit! Zárjátok le a témát,ha tévedtem!!! :) A kedvenc lovam is ilyen fajtájú,ezért többet szeretnék errõl a fajtáról megtudni. :ang:

Edited by Szilaj, 2005 november 12. - 18:39.


#2 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 12. - 17:47

Azért nyitottam meg ezt a témát ,mert nem találtam Magyarfélvérekrõl semmit! Zárjátok le a témát,ha tévedtem!!! :) A kedvenc lovam is ilyen fajtájú,ezért többet szeretnék errõl a fajról megtudni. :ang:

Hozzászólás megtekintése

"A Magyar félvért 1750-ben tenyésztette Báró Hétkuty Eugén.Három kanca és két parlagi (õsi) mént kutatott fel Transsylvániában.Onnan hozatta haza Mo.-ra.Akancák neve: Sólyom, Ráró,és Kipcsák volt a méneknek: Etele és Masket.Ezekra lehet visszavezetni a Magyar Félvért. Ezek apró termetû,mokány lovak voltak.Azóta nagyobbak miután a Habsburg birodalomban rátették a nehéz vértes lovakat,hogy a nagyobb suly elbirják.Ezekbõl alakult ki a Jáger-ló.Prof. Kalotai Isván tudományos kutató 1972. "röviden ennyit találtam a gugliban.

#3 Szilaj

Szilaj

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.212 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 12. - 18:20

Sári a paci neve, nagyon szép.Annyit róla,hogy kb.160-165cm a marmagassága,elég menõs paci,tud ugrani is azthiszem.Ez a menõsség fajtával jár?Mondjatok tudni valókat errõl a fajról! :dev: Minden mennyiségben. :kir:

Edited by Szilaj, 2007 november 14. - 15:25.


#4 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 12. - 18:24

szilaj,magyar félvér minden olyan, itthon született ló, akinek a szüleit ismerjük (tehát nekik is van sütésük), a nászukról papír van és a szülõk nem vettek részt semmilyen tenyészszemlén, vagy ha részt is vettek, nem feleltek meg, tehát a magyar sportló kategóriába sem kerülhetnek az utódaik. ilyen módon tehát magyar félvér az én holland × kisbéri, nagy méretû, birkanyugodt kancám, az õ anyja, aki idegbeteg, kisméretû, arabos jellegû és a 75%ban hidegvérû, ugyancsak birka, de erõsen tömeges és nem éppen robbanékony kiscsikóm. ezzel a fajtával NEM jár semmi, mert akkora a szórás benne.amúgy a lóról, mint fajról, sokat olvashatsz a www.paci.hu oldalon :gm:[kiegészítés]

Edited by Unicorn, 2005 november 12. - 18:24.


#5 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 12. - 18:29

Unicornra ne halgass mert nem ért hozzá és minden lében kanál.az õ lova a Turmikhs fajtába tartozik,csak szégyelli.

#6 Szilaj

Szilaj

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.212 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 12. - 18:29

Mármint hol a paci.hu-n belül? :confused:Mit szégyell/sz Unicorn?

Edited by Szilaj, 2005 november 12. - 18:33.


#7 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 12. - 18:30

A satöbbiben. :gm:

#8 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 12. - 18:32

rosi, olyan dög vagy :gm:szilaj, arra céloztam, hogy azt írtad, a fajról akarsz tudni sok dolgot. a faj a ló. a fajták meg a fajták (akár a magyar félvér is - bár ez szerintem inkább csak gyûjtõfogalom a besorolhatatlan egyedeknek).

#9 Szilaj

Szilaj

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.212 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 12. - 18:42

Igen ,javítottam ,a fajtáról szeretnék mindent megtudni,Azé kössz Uni a megvédést!Rosinate, Ezt most poénnak szántad? Vagy minek? /nem értem :( !/

#10 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 12. - 18:53

nem szégyellek semmit. pozitív ferinek is beugrottál meg rosinak is.nekem meg csak simán nem érted meg, hogy ez a magyar félvér dolog csak egy gyûjtõfogalom. ide sorolják azokat a lovakat, amik egy fajtába sem sorolhatók be. nincs fajtastandard, nincs vizsga benne, semmi. nagyon jó ugrólovak és faluszéli trágyáskocsit húzó lovak is vannak köztük.

#11 Szilaj

Szilaj

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.212 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 12. - 19:20

Ja értem,de ugye azért maradhat a topic,mert ha esetleg valaki érdeklõdne e fajták közt akkor ide írhatna? :ang:

#12 Szilaj

Szilaj

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.212 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 16. - 13:22

Valaki azért berakhatna egykét képet,hogy milyen is lehet ez a gyûjtõ név! :D

#13 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 16. - 13:24

szilaj, annyi, de annyiféle ló tartozik ide. nézegesd meg a képeket a lovamról. az mind magyar félvér hivatalosan. ami nyakon sütött lovat látsz (ilyen PT 93/161 jellegût), az mind magyar félvér a legváltozatosabb származással, genetikai anyaggal.

#14 Szilaj

Szilaj

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.212 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 16. - 13:25

nem azért mondtam,csak ha valaki lapozgat it,lásson már valami ilyen félét! :ang:

Edited by Szilaj, 2005 november 16. - 13:25.


#15 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:07

Sziasztok!Igaza van Uninak! Minden olyan ló, ami nem tartozik fajtába, az magyar félvér. Ez alól kivétel a sodrott. Eredetileg úgy lenne ez, hogy a fajta az fajta és pont, ezek a meghatározások, hogy magyar félvér vagy sodrott csak fajta típusok lennének. Igazából azok a lovak is mfv-k, amik mondjuk kisbéri anyából és kisbéri apától születnek, de a mama nem volt bejelentve. Az a ló, amelyikre nem kerül egy bizonyos fajtajel bélyegzéskor csak magyar félvér lehet. Gyakorlatilag a magyar sportló is ez, csak ott a teljesítményvizsgálatok alapján egy saját bélyegzést hoztak létre. Ott nem számít a származásban a fajtaidegen õs.

#16 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:13

írtam ezt is (már hogy papír vagy szemle nélküli lovak).a sodrott miért kivétel szerinted? õket is sütik magyar félvérbe, ha meg nem, akkor marad a nullás ugyanúgy. nincs külön sütésük.

#17 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:16

A sodrott az nem lehet magyar félvér, mert ezt a kifejezést csak a melegvérû lovaknál használjuk, amik nem sorolhatók fajtába. Amiben van hidegvér - és ez látszik is - az a ló sodrott. Egyszerre a kettõ nem lehet.ezt a papír nélkülit úgy értettem, hogy hiába tiszta kisbéri az anya papírja, a mén pedig adott, akkor sem lehet kisbéri a fajta, csak mfv.

Edited by Langibaba, 2005 november 22. - 23:18.


#18 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:21

Ja, és nem nullás, ha az apa ismert. Ez minden lónál így van. elegendõ az apának ismertnek lennie ahhoz, hogy a csikó nyakon bélyegzett legyen. De ha mondjuk egy egy jó kis "viziló" alkatú sodrott kancát fedeztetnek egy melegvérû ménnel, attól függetlenül ismert apa mellett kap egy nyakas számot, a csikó pedig sodtott lesz.(A "viziló" alkat csak szemléltetés, nem sértegetés!!!!!!! :) )

#19 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:22

bocs, de jövõ héten sütik magyar félvérbe a sodrott csikómat és idén már több csikót láttam lesütve, amelyikek mind sodik voltak. értettem a papíros írásodat, de azt mondtam, hogy már írtam arról is.[szóismétlés]

Edited by Unicorn, 2005 november 22. - 14:23.


#20 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:24

Nem értem!Mi az, hogy magyar félvérbe sütik a lovadat?!

#21 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:25

nyakon sütött lesz. elvégre az a magyar félvér sütése.nem igazán tiszta nekem a sodrottos okfejtésed. ugyanúgy mfv lesz odaírva.

Edited by Unicorn, 2005 november 22. - 14:26.


#22 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:27

A nyakon sütés = köztenyésztés, nem? Ennyi erõvel a származás nélküli pónik is magyar félvérek.

#23 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:28

Neeeeeeeeeeeem4A nyakon sütött ló, az csak az, hogy nem kap fajtabélyegzõt. A sodrott csikó is ugyanúgy nyakon van bélyegezve! Ha az apa ismert, akkor már nyakon van bélyegezve. Pontosabba ismert származású nyakon bélyegzett ló, mert az ismeretlen is nyakon van bélyegezve.(De mondjuk a Welsh póni nyakon van bélyegezve - W)

#24 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:28

végülis, ha más fajtába nem sorolhatók...és mit írnak a pónikhoz, ha valahol meg kell jelölni a fajtát, de csak nyakon vannak sütve?ha a nyakon sütés köztenyésztés, de a nyakon sütött (megye-évszám/sorszám verzió) ló meg magyar félvér, akkor a nyakon sütés nem jelenti a magyar félvért?

Edited by Unicorn, 2005 november 22. - 14:29.


#25 vrony

vrony

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.293 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:29

Minden ló, ami nem sorolható egyik fajtába sem, az mind magyar félvér, nem?

#26 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:29

Valami ilyesmi. Köztenyésztés.Az ismeretlen póni az póni. Ha ismert, ha ismeretlen. Ha egy kicsit nagyobb póni, akkor lovagló póni.

#27 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:30

ja, nekem meg majd beírja, hogy sodrott :gm:

#28 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:30

Minden ló, ami nem sorolható egyik fajtába sem, az mind magyar félvér, nem?

Hozzászólás megtekintése

Szerintem inkább bozótiló. :D Fene tudja, azért a félvérhez én társítanék némi félvér(tehát melegvérû)-jelleget is. :rolleyes:

Edited by Rosinante, 2005 november 22. - 14:31.


#29 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:31

Nem! Van a magyar félvér és a sodrott.

#30 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:32

Hát, ha sodrott, akkor azt kell beírni. A magyar félvér valóban a melegvérû jellegre utal.

#31 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:33

életemben nem láttam olyan meghatározást egy ló fajtamegjelölésénél sem, hogy sodrott...amúgy meg van félvér jellege. az anyjáról se mondta volna meg senki, hogy az anyja hideg volt (az anyjának az apja iram).

Edited by Unicorn, 2005 november 22. - 14:34.


#32 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 14:39

Pont ezt mondom. Az hogy sodrott vagy mfv. legtöbb esetben a jellegébõl adódik. a nehezebb lovak (az Iram se volt kis darab), amiken látszik a hidegvér, amibõl elég egy pici és hozza magával, csikói a sodrottak. Hát a mi részünkön van elég sodrott. Pedig van olyan fajtamegjelölés, hogy sodrott. Amúgy ez legalább annyir fajtatípus, mint a magyar félvér.

#33 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 17:54

Van hidegvérû, melegvérû, és sodrott. Nemzeti hovatartozástól függetlenül.És vannak konkrét fajtába tartozó (magyar hidegvérû, nóniusz, haflingi, atv, trakheneni stb) lovak, meg köztenyésztésben létrehozott lovak, utóbbiakat speciel Magyarországon "magyar félvér"nek nevezik. Ha az utolsó morzsájukig dagi kocsilóból vannak összerakva, akkor is.(ne keverjük mán' a szezont a fazonnal, ahhoz hogy valami fajtaTÍPUS legyen, legalább egy lehelethangyányi közös jellemzõ kéne a négy lábon és két fülön kívül... A mfv nem fajtatípus; csak Magyarországon besütött lovat jelent.)

Edited by Õz, 2005 november 22. - 17:56.


#34 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 18:44

A mfv nem fajtatípus; csak Magyarországon besütött lovat jelent.)

Hozzászólás megtekintése

na most megmarkolta rendesen az Õz :Dtõk igaza van nekije.eddig legalábbis ha vett valaki Hikcorit fajtájú lovat,annak ugye nincs egyesülete az országban.A lovat csak nyakon sütik és átavanzsált egybõl magyar félvérré. :yeah: ez igy volt...és talán van még.

#35 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 18:59

Sziasztok!...Gyakorlatilag a magyar sportló is ez, csak ott a teljesítményvizsgálatok alapján egy saját bélyegzést hoztak létre. Ott nem számít a származásban a fajtaidegen õs.

Hozzászólás megtekintése

Langibaba! Ha valamivel nem vagy teljesen tisztában, azt ne próbáld meg úgy beállítani, mintha te tudnád a legjobban. A sodrottal, meg a magyar félvérrel kapcsolatban is egy csomó hülyeséget állítottál, csakúgy, mint a sportlóval kapcsolatban. A magyar sportló (elõtte mezõhegyesi sportló) igenis hivatalosan elismert magyar fajta, Mezõhegyesen tenyésztették ki, s az arra hivatottak hivatalos magyar fajtaként ismerték el. Nem véletlenül van hivatalos tenyésztõ egyesülete, aminek ugye fajtatenyésztõ egyesület a neve. Gondolom ismered a mondást: ha hallgattál volna,...S ne sajnáld a fáradságot, legalább itt, a fórumon nézz utána annak, amiben "bizonytalan" - írhattam volna tudatlant is - vagy...http://www.paci.hu/f...?showtopic=1692

Edited by furioso, 2005 november 22. - 20:06.


#36 Langibaba

Langibaba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 797 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 22:53

Kedves furioso!Bármennyire is fáj, de a magyar sportló egy magyar félvér, ugyanis, ha megnézed az azonosítóját az MF98.....(míg egy kisbérinél: KB98... , egy furiosonál: FN98...) azt pedig ne próbáld nekem megmagyarázni,hogy ez nem így van, ugyanis lehet hogy több csikóbélyegzési jegyzõkönyvet láttam már, mint te. Az egy dolog, hogy van fajtája, persze hogy tudom, hogy magyar sportló, de attól függetlenül az alapító kancacsaládok kisbérik, furiosok és hasonló teljesítménnyel rendelkezõ MAGYAR lovak voltak. Az egy másik kérdés, hogy a tenyésztést import ménekkel folytatták és ki tudott alakulni a magyar sportló alapja ezekbõl a nemzetközi kotyvalékokból. Ja, amúgy ha megkérhetlek alázattal ecseteld már nekem milyen hülyeségeket állítottam a sodrottról és a magyar félvérrõl. Igazán kíváncsi vagyok a véleményedre. Már most problémát okoz a csikóbélyegzési jegyzõkönyveknél a fajta kitöltése, mert nem szeretik, ha a fajtához be van írva, hogy SODROTT, mert az nem fajta - mint tudjuk, de igen is ALKATI kérdés.

Edited by Langibaba, 2005 november 22. - 23:43.


#37 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 12:43

Jajj... :eek:

#38 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 12:46

Mi az, hogy jajj?? Inkább: :D :dev:

#39 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 12:53

Az a jajj, hogy bátor, és merész... Mint Krisztofóró! :D :gm:

#40 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 13:04

A magyar félvérek nyakon sütöttek, a magyar sportlovak pedig nyeregtájra kapnak egy szép koronás bélyegzést ugye? Vagy rosszul tudom?Egyik ismerõsöm mindig sportlóként akarta nekem elsütni kedvenc lovát, melynek nyakán volt sütés. Hadd ne mondjam, kicsit meglepõdött, mikor a lóútlevélben feltüntetett származása alapján az anyai oldal hidegvérûekbõl állt. :gm: Van viszont õnála egy Casanova nevû nyárifekete herélt, na az tényleg sportló, miután nyereghelyen van neki koronás sütése. Sajnos a származásáról most nem tudok semmit mondani. Szép nagy, kicsit telivéres küllemû ló.