Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kutyák - Érdekesség


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
30 válasz a témához

#1 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2001 július 25. - 14:10

Csányi Vilmos írása a kutya és ember hasonlóságairól: [url="http://"http://www.sulinet.hu/eletestudomany/archiv/1999/9901/miert/miert.html"]www.sulinet.hu/eletestudomany/archiv/1999/9901/miert/miert.html[/url] [ Április 08, 2003, 23:40: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#2 Gabo

Gabo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 498 hozzászólás

Közzétéve 2001 július 25. - 22:00

Nagyon érdekes cikk. Miközben olvastam, gondolkodtam, hogy az én kutyám milyen jelzéseket alkalmaz... Bizony, nagyon emberi tud lenni. A tekintetével úgy képes követni - tisztára, mint egy radar. Fõleg, ha arról van szó, hova rejtettem a kaját! ;))

#3 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2001 szeptember 19. - 15:37

Ma reggel munkába menet (kivételesen villamossal, mert bedöglött az autóm) láttam Csányi dokit Bukfenccel és Jeromossal! A Szabadság-hídon bandukoltak :o) Örül az arcom...

#4 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2001 szeptember 19. - 18:53

Igen Õt NAGY EMBER-nek tartom.Ráadásul most kampányol a REX honlapon, hogy úgymond utcáról befogott, vagy lopott családi kedvencbõl ne legyen kisérleti kutya.Ha gondoljátok írjátok alá Ti is.Amúgy elitélem az állatkisérleteket, akármilyen állatról legyen is szó!

#5 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 8. - 13:20

Fantasztikus, imádom a jegesmedvéket!

#6 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 12. - 10:03

Itt megnézhető az ELTE Etológiai Tanszékének Farkaslesen c. filmje. Minden kutyásnak és nemkutyásnak csak ajánlani tudom.

#7 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 17. - 8:48

Kutyafuttatás

#8 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 17. - 9:23

Strandolás

#9 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 17. - 10:34

Kutyafuttatás

Ez eszméletlen profi! :kir: :cool:

#10 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 17. - 11:02

Nem semmi, fegyelmezettek, de azért a madarakat meghajtották :D A pálcika, mint fenyítõeszköz azért ott van. a pasi nem félti a forgalomban, amelyik lemarad? Mik ezek, valami ibizai kopó v. miaszösz? :D

#11 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 17. - 11:36

Nem is tudom, hogy lehet õket így betanítani? Mennyi idõ lehet? Vajon egyenként foglalkozott velük, aztán fokozatosan "falkásította" õket? :D Nekem az is tetszett, hogy a mezõn tudták, hogy szétszéledhetnek. :) Meg az is tök jó, hogy egyik sem szaladt a bicikli elé az úttest szélén, hanem szorosan együtt maradtak.

#12 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 18. - 10:08

Ugyan nem Ibizai, de kopók. Eleve falkában tartott kutyák. Vagy egyenként rakták be a falkába a kölyköket, vagy segítséggel (több emberrek, biciklissel) tanították be õket. Vagy egyenként, mindennap. Ez marha nagy meló. Több hónap szerintem. De látványos és biztonságos így a közlekedés. Engem inkább az fogott meg, hogy idegen kutyákkal is közömbösek. A bot csak jelzõeszköz volt, hogy melyik oldalra soroljanak be. Mikor szétszéledtek, egy kis hûséges mellette maradt. Aranyos volt. Szerintem ez a pasi mindennap csak ezt csinálja.

#13 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 18. - 10:50

Nagyon jóóó! :) Azért velem szembe jönnének, kicsit elgondolkodnék, hogy mit fognak csinálni. Aztán meg leesne az állam. :D

#14 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 18. - 11:37

...Engem inkább az fogott meg, hogy idegen kutyákkal is közömbösek.
A bot csak jelzõeszköz volt, hogy melyik oldalra soroljanak be.
Mikor szétszéledtek, egy kis hûséges mellette maradt. Aranyos volt...

Jaja..., nekem is ezek tûntek fel. Az öreg hosszútestût is hogy kikerülték a végén. :D És az az egy kis hûséges tényleg aranyos!!! :)

Én nem tehetek róla, de számomra egy kutya nagyszerûségében mindíg benne van ez a fajta bátor, okos fegyelmezettség is. Nem igazán bírom az elkényesztetett anyámasszonykatonáit. :o :D


Az ilyen kis ölebektõl eleve viszolygok. Persze azok közt is vannak kivételek.

#15 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 18. - 12:45

Ezek szánhúzó kutyák, szezonon kívül, edzés alatt. Európában, mivel nincs igazán megfelelõ éghajlat ehhez, elég komoly fajtakeresztezéseket csinálnak, kifejezetten erre a sportra. Szóval, ezek a kutyák akármik lehetnek, mindenesetre szép egyöntetû társaság :) Továbbá, a szánhúzáshoz is igen komoly tanítás szükségeltetik, nem csoda, hogy ilyen jól viselkednek. A mezõn meg azért robbantak szét madarakat hajkurászni, mert a gazda akkor és ott megengedte nekik :)

#16 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 18. - 13:17

Szerintem sem véletlenül széledtek szét! :) Valószínûleg az volt a jel, hogy arrafelé irányította a biciklit a gazdájuk, had menjenek.

#17 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 18. - 13:39

Ezek szánhúzó kutyák, szezonon kívül, edzés alatt. Európában, mivel nincs igazán megfelelõ éghajlat ehhez, elég komoly fajtakeresztezéseket csinálnak, kifejezetten erre a sportra.

Találtam egy cikket a fajtákról.
Lényeg a lényegben: A husky típusú szánhúzó kutyák esetében a husky (szibériai husky, alaszkai husky, aurora husky stb.) vérhányad a domináló, a hound típusú szánhúzó kutyákban a vadászkutya(vizsla, szetter, agár stb.) vérhányad a jelentõsebb.


. Hound típusú szánhúzó kutyák

2.1. Európai szánhúzókutya (european sleddog)

Az élsportban rendszeresen és eredményesen használt kutya, gyorsaságban szinte verhetetlen. A leírásokban sokszor nevezik eurohound-nak vagy röviden csak euro-nak. A névválasztást az indokolta, hogy a fajtát megkülönböztessék az európai szánhúzósportban futó sokféle és kevésbé beazonosítható vadászkutya-keresztezéstõl. Az európai szánhúzókutya az újabb típusú szánhúzókutyák közé tartozik

Az elsõ keresztezést a norvég Roger Leggard, az 1995. évi Alpirod-gyõztes végezte, aki Harris Dunlap-féle szibériai huskyt keresztezett német rövidszõrû vizslával. A keresztezés olyannyira sikerült, hogy olyan kiváló sportolók, mint az Iditarod-gyõztes Rick Swenson, Harvey Drake és Linda Leonard is vásároltak ebbõl a vérvonalból. A késõbbiekben a tenyésztés során alaszkai hÛskykat is használtak. Az alaszkai husky, mint keresztezési partner, a nagyfokú kitartást, a jó minõségû szõrzetet és sok esetben a kiváló vezérkutya-adottságokat hozta magával.

Az eurohound kellemes természetével és atlétikus képességeivel kiemelkedik a többi típus körébõl. szõrzete rövidebb, mint az alaszkai huskyé, ezért valamivel több hideg elleni védelmet igényel. Jól szocializált, szeret 2-3 fõs falkában élni. Genetikai örökségébõl adódóan a többi északi kutyafajtához képest lassabban fejlõdik. A teljes kifejlõdés - fõleg a kanok esetében - gyakran hároméves életkor után fejezõdik be. A kutyatípus nagyon jó szögellésekkel és izomzattal rendelkezik, ami megfelelõ testi edzéssel és kondicionálással fejleszthetõ. A kanok többnyire nagyon magasak (72 cm), és testsúlyuk felnõtt korban eléri a 34 kg-ot. A szukák valamivel alacsonyabbak és könnyebbek. Táplálékigényük hasonló az alaszkai huskyéhoz. Feltétlen és szoros kapcsolatot igényelnek emberi partnerükkel.



2.2. Greyster

A greystert Lena Boysen és Edith Somdahl hozta létre Norvégiában. Mindketten nagy sikereket értek el a négykutyás kategóriában és a pulka osztályban (Világ- és Európa-bajnokok). A típus 1/8-1/4 vérhányadban angol agár fajtát tartalmaz, amit rövidszõrû német vizslával kereszteztek (alaszkai husky nem szerepel a keresztezésben). A greyster jellemzõi: nagytestû kutyák, magas táplálékigényük van, szõrzetük rövid. A típust elsõsorban a hómentes versenyeken, bikejöring és négyesfogat kategóriákban használják, ahol szinte verhetetlen.



2.3. German Trailhound (GTH)

A GTH-t Heinrich Stahl 1991 évi IFSS Világbajnok alkotta meg, és 1998-ban közzé tette a fajtastandard leírását is (Standard Nr.2 1/98). Stahl német precizitással, lépésrõl lépésre ismerteti a fajta megalkotásának az útját, amit az ábra szemléletesen bemutat. A fajta kialakításához felhasznált kutyafajták az angol agár, a német rövidszõrû vizsla, az angol pointer és az alaszkai husky voltak

Az 1980-as években a norvég Nils Andreas Hansen tenyésztett olyan rövidszõrû német vizslákkal, amelyeket a standardhoz viszonyított túlzott marmagasságuk miatt kizártak a tenyésztésbõl. Hansen az egyik ilyen német vizslát pároztatta egy fajtatiszta angol agárral. Az utódok 5-8 km/h-val gyorsabbak lettek, de mivel Norvégiában a nordic stílus (síjöring, pulka) távjai hosszabbak, ezért Hansen visszakeresztezett egy másik rövidszõrû német vizslával, az ekkor megszületett alom tehát már csak negyedrész angolagár-vérhányadot tartalmazott. Ez volt az F2 generáció, és ebbõl az alomból származott Export is, akit Stahl megvásárolt. Ez a kutya lett Stahl késõbbi tenyésztésének az alapja.

Stahl úgy döntött, hogy többé nem használ német vizslát a tenyésztésben, mert a keresztezések során túl súlyos és túl ugatós kutyákat kapott. Választása a továbbiakban a pointerre esett. Az F3 generáció tagjai (37% német vizsla, 13% agár, 50% pointer) extrém gyorsak voltak. A szukákat Finnországban 40-45 km-es távon tesztelték, és igen jónak találták. A továbbiakban az F5, F6, F7 almokat a magas teljesítmény-követelményekre szelektálták, amihez minden megszületett kölyköt fel kellett nevelni, hogy a képességeiket tesztelni tudják.

A german trailhound elsõ generációi azonban a magas pointer-hányadnak köszönhetõen különösképpen félénkek voltak. Ez a félénkség nagy helyzeti hátrányt jelentett olyan esetekben, amikor a vezérek elõzés közben egy harapós másik csapattal találkoztak, ezért további keresztezést kellett végezni alaszkai huskyk felhasználásával. A további tenyésztõi munka során, az F7-es és az F8-as generáció kialakításában az alaszkai husky vérvonal súlya 38%-ra növekedett, miközben a pointer-hányad 37%-ra, a németvizsla-hányad 19%-ra, az angolagár-hányad pedig 6%-ra mérséklõdött.

A GTH engedelmes, irányítható, intelligens és együttmûködõ. Nagyon jó evõ, és van benne egy jó adag vadászösztön, amit az ember megfelelõ feltételek esetén uralni és saját céljaira hasznosítani tud.



2.4. Skandináv kutya (skandinavian hound, norvég hound)

A skandináv kutya tulajdonképpen az eurohound skandináv változata, amelyben a német vizslát norvég vizslával helyettesítették a tenyésztés során. A norvég vizsla sok éven át volt használatos a hegyvidéki vadászatok céljaira, hegynek felfelé való futási képességei tekintetében alig van más kutyafajta, amely legyõzné. (Ezt a svéd és norvég musherek a késõbbiekben a versenyeken is örömmel tapasztalták.) robosztus, egészséges típus, kifejezetten jó talpakkal és mancsokkal. Akár mínusz 25 Cº esetén sincs problémája a hideggel. Különlegesen barátságos, magatartása kifejezetten szociális, nagyobb csoportokban sem igazán okoz konfliktusokat. Nagyon erõsen kötõdik az emberhez. Gyorsan tanul, ezért gyorsan sajátítja el a negatív tapasztalatokat is, mint pl. elõzéskor az átharapást a másik fogatra. Ez a tulajdonság azonban nem annyira a "gyengeségének", mint inkább az intelligenciájának a bizonyítéka.

A skandináv kutya tenyésztése elõtt alaposan meg kell ismerni a különféle tenyészvonalakat. Vannak ugyanis olyan vonalak, amelyek kifejezetten nagy és erõs kutyákat produkálnak. Az utódoknak kevesebb, mint 50%-a különbözik külsõ megjelenésében a klasszikus alaszkai huskytól. A skandináv kutyahatása ma már Észak-Amerikában is érezhetõ. Ez a kutyatípus a maga sokoldalú és komplikációmentes módján bizonyítottan végleg bevonult a kutyaszánhajtó-sportba.



2.5. Lillehammer husky

A típust Asbjörn Erdal Aase hozta létre Norvégiában. Asbjörn Erdal Aase 1994-ben IFSS Világbajnoki ezüstérmes, majd 1998-ban Világbajnok lett open kategóriában. A tenyésztés alapját Gareth Wright néhány csúcsminõségû alaszkai huskyja adta. Az elsõ lillehammer husky alom 1984-ben született. A tenyésztés során Aase alaszkai huskyt keresztezett, fõleg angol pointerrel. A cél az 1/4 rész vagy 5/8 rész pointer-hányad elérése volt. A viszonylag kicsi pointer-hányaddal Aase a vadászkutya-tulajdonságokat igyekezett visszaszorítani.

Aase tenyésztésének egyik elsõdleges célja az volt, hogy minél nagyobb legyen a populációban a vezérkutyák állománya. Ha pedig a jó vezérállomány érdekében végzünk szelekciót, akkor egyúttal jó csapatkutyákat is kapunk. Aase gyõztes fogatának 75%-át vezérek alkották! A lillehammer husky jellemzõi: magas az almokban a potenciális vezérkutyák aránya; nagy a futási lelkesedés és imponáló a futóstílus.

A szánhúzókutyák világa igen sokszínû, a felsorolt kilenc fajtán és típuson kívül természetesen más fajtákat is használnak idõnként szánhúzásra. Az ember a tenyésztõi munkájával létrehozhat újabb fajtákat vagy típusokat, ahhoz azonban, hogy egy új fajta vagy típus létrejöjjön, teljesülnie kell a bevezetõben elmondott feltételeknek. A kutyaszánhajtó-sporttal foglalkozó versenyzõk mindenestre gyõzni akarnak a versenyeken, ez a cél pedig csak egyre jobb képességû kutyák tenyésztésével érhetõ el.

#18 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 18. - 15:22

Szerintem sem véletlenül széledtek szét! :)
Valószínûleg az volt a jel, hogy arrafelé irányította a biciklit a gazdájuk, had menjenek.

Ennél azért picit nagyobb esélye van a hangos parancsszónak :gm: Pláne, hogy a szánhúzók munka (verseny) közben gyakorlatilag csak így irányíthatók... :dev: :P :D

#19 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 18. - 16:35

Lehet. Nem vitatkozom, én csak abból indultam ki, hogy nem hallottam a videón olyan nagyon hangos paracsszót. :) De még egy egész halk kis parancsszót sem. :dev:

#20 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 11. - 22:02

Tegnap volt szerencsém megtudni a TV-bõl, hogyan kell leszoktatni a kutyát az asztalról élelmet csenésrõl, Animal Planet Natural Dogmanship módszerrel. -Van egy asztalunk, rajta egy szék, rajta egy sült csirke. -A kutyával odamegyünk az asztalhoz, a kutya megpróbálja elérni a csirkét, ezért felágaskodik az asztalra, de nem éri el a csirkét, mivel az az asztalon lévõ széken van. -Amikor egy darabig nem próbálkozik, gyorsan adunk neki egy falat csirkét. Következtetés a kutya részérõl: ne strapáld magad, a sültcsirke úgyis a szádba repül. :D Valaki, akinek lopós kutyája van, próbálja már ki, mert kíváncsi vagyok. :gm:

#21 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 11. - 22:48

Eredmény: az asztalon széken levõ csirkét nem, de minden más csirkét megesz. :gm: az elõbbit is csak azért nem, mert nem éri el. :D

#22 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 22. - 21:11

Posted Image

#23 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 19. - 2:58

Nézek egy filmet, "Állatok a háborúban "-t. Tudtátok, hogy a háború (2.) kitörésének elsõ napjaiban csak Londonban 400 ezer(!) kutyát vittek a tulajdonosok elaltatni???

#24 Xiren

Xiren

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.149 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 19. - 12:14

Sziasztok!

Mivel kutyás a téma, kicsit idevág, nem tudtam, hogy hova rakjam be. :) Kérlek nézzétek meg. :)

Ahhoz, hogy ezt végre tudjam hajtani, támogatásra van szükségem, mégpedig a facebook-on klikkelés mibenjében. :) Persze az is segítene, ha a honlapra magára is klikkelnétek, hogy a látogatottsága nõjjön, esetleg kommentálhattok is. :)

Köszönöm!!

#25 Jucc

Jucc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.149 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 19. - 14:08

Csinálhatnál egy linket, hogy hol lehet szavazni rád, mert így nem találom! ;)

#26 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 19. - 14:43

Ne haragudjatok, de amikor oda értem az olvasásban, hogy "emlékszek rá", becsuktam az oldalt...

#27 Xiren

Xiren

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.149 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 19. - 15:48

Csinálhatnál egy linket, hogy hol lehet szavazni rád, mert így nem találom! ;)


Be fogom linkelni, csak még egy-két dolgot felpakolok a honlapra. :) A facebookon a Vodafon oldalán lesz majd amúgy a link. :) Előre is köszi!

Ne haragudjatok, de amikor oda értem az olvasásban, hogy "emlékszek rá", becsuktam az oldalt...


Tudod, ha azt írod le, hogy figyel Xirén, itt találtam egy hibát, az valahogy jobb képet mutatott volna rólad felém... :) Én se csapom rá az ajtót egy pesti barátomra se, mikor azt mondja, hogy eVVel, pedig nagyon zavar engem személy szerint. Tisztelettel vagyok annyira feléjük, hogy ilyet ne tegyek, max elmondom hogy ez így helytelen, figyelj oda rá. :)

Edited by Xiren, 2010 május 19. - 15:49.


#28 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 19. - 19:15

Én se csapom rá az ajtót egy pesti barátomra se, mikor azt mondja, hogy eVVel, pedig nagyon zavar engem személy szerint. Tisztelettel vagyok annyira feléjük, hogy ilyet ne tegyek, max elmondom hogy ez így helytelen, figyelj oda rá. :)

Add ide-oda, AZ x-y :kv: ;) :kir: emlékszel? :kir:

#29 Xiren

Xiren

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.149 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 20. - 8:39

Almács, Almács, hogy ne emlékeznék. :D Mikor lehurcoltam magammal Bronco-ra a Magyar Értelmezõ Kéziszótárt, hogy bebizonyítsam Zolinak, hogy tényleg van olyan szó, hogy csikol. :kir:

#30 Xiren

Xiren

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.149 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 24. - 14:35

Jucc, és a többiek: Itt van a link, kérlek "like"-oljátok! :)

#31 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2010 november 5. - 19:30

Nagyon jó! :)