Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Munkaló


  • Please log in to reply
370 válasz a témához

#1 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 1. - 19:52

A topik celja a loval valo munka, gazdalkodas felevelenitese lenne, nem foltetelenul a “vissza a gyokerekhez” cimszo allatt, hanem mind egy esetleges alternativa foleg a lotarto kisgazdasagok szamara egyes munkafolyamatoknal a gepi ero helyettesitesere, valamint egyszeruen mind erdekesseg a mai gepesitet vilagban.. Nalunk meg mindennapos a lo mezogazdasagi munkara valo hasznalata, ugyanis a majdnem egymillios loallomany 99% a kisgazdak gazdak tulajdonaban van. Persze szep lassan a mezogazdasag elkerulhetetlen modernizalasa es fejlodese ezek megszunesehez, vagy legalabbis a minimumra valo lecsokkenesehez fog vezetni, epp ezert szeretnem ha ezzel a topikkal sikerulne valahogy atmenteni(ha egyaltalan ez meg lehetseges) az utokor szamara a loval valo munka mikentjet, fortelyait, hatha valaki valamikor meg kedvet kap hozza. :) Nem tudom ki hogy van vele, de en eddigi eletem legszebb perceit a lovakal dolgozva eltem at, szamomra nincs annal felemelobb erzes, mind az amikor ember es lo valvetve, egyutt kuzd a megelhetesert. Az ember azt hinne loval szantani ma egy primitiv dolog, amit mar csak egyes szegeny orszagokban muvelnek, egeszen addig mig szet nem nez kicsit a vilaghalon, atnez kicsit a tengeren tulra, es akkor radobben, hogy meg ott is, a genkezelt kukorica es hormonkezelt tehenek hazajaban is, meg vannak noszatalgiazok? makacsok?elkotelezzett biogazdak? akik meg loval szantanak, tarcsaznak, vetnek, aratnak, koret vagnak, kaszalnak, forgatjak a szenat, rendsodrozak, es szekerre rakjak.De ugyancsak lo segitti oket az erdon, vagy akar a ho eltakaritasanal is. Ezek a gepek valamikor nalunk is leteztek, egeszen addig mig buta eszmek a mezogadasag modernizalasa cimszo allatt az ocskavasba nem kuldtek oket. Persze ezekkel sosem lehet majd felvenni a versenyt a mai korszeru gepekkel vagy agrartechnologiai eljarasokkal, de most mikor egyre jobban hodit a termeszetkozelli gazdalkodas, eletmod, lehet megerne ujbol elovenni oket. Ha nem masert akkor legalabb azert, hogy megmutassuk, hogy igy is lehet, es, hogy sok esetben lehet igy is kell.

#2 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2008 március 1. - 20:01

Muki, mi a tapasztalat azzal, hogy kitiltják a lovas/tehenes szekereket a fõutakról? Mennyire veszik komolyan a rendõrök? Egyáltalán, már él ez a rendelet, vagy szabály, vagy mi a nyavalya? Fõleg a gyakorlatban. Mit szólnak hozzá az emberek?

#3 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 1. - 20:15

Egyelõre csak nyálcsorgató véramatõrként fogom olvasni a topikot, de aztán hátha... :) Bár akkor is munkaöszvérrel. :D Muki, írjál sokat! :yeah: Meg persze mások is. :)

#4 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 1. - 20:18

Az uj roman kresz szerint(ami egy eve mar ervenyben van) tilos allatvontatta jarmuvel, vagy akar allatot hajtani, vezetni, hatan ulni, stb, nemzetkozi vagy megyei jogu kozuton. Magyaran majdnem sehol. Hogy hol mennyire veszik komolyan, ez attol is fugg, hogy a helyi kozosseg mennyire tudja sajat igazat ervenyesittenni. Torveny szerint a helyi kozigazgatosaggi intezmenyeknek kotelezo lenne tereloutakat letrehozni a szekereknek. Ez persze sose lesz. A kisgazdak ugyis szunnek meg, megoldodik a problema magatol. Nalunk egyszeru volt. Meg volt a varosban hat fuvaros. Ki hallgat hat ember velemenyere? Engem egyenesen a szirenazo rendorautoval uldoztek, elembe altak, szekerkobzassal fenyegettek. Ma Marosvasarhelyen a fuvarozasnak vege, meghalt. Hogy mi lesz aztan a foutak mellett fekvo falvak lovasgazdaival? Megszunnek szep lassan, a fejlodest nem lehet szekerekkel megallitani.

#5 Guest_mateo911_*

Guest_mateo911_*
  • Guests

Közzétéve 2008 március 1. - 20:39

Nos szerintem ez hogy kitiltják a szekereket a fõutakról jogos mivel elég kellemetlen mikor 3km-es sor araszol egy fuvaros mögött... Azzal teljes mértékben egyte értek hogy TERELÕUTAKRA SZÜGSÉG VAN. Sok helyen látom hogy a fõuttal nagyábol párhuzamosan mennek régen használt rosz állapotú földutak a szántoföldek legelõk között (kanyarogva persze). Szerintem he ezeket az utakat megcsinálnák simáre és keményre hengerelt homokkal lefednék az tökéletes lenne a szekereknek, lovaknak vagy akármilyen állatnak Még ha mély árkon vagy patakon át hidat kell építeni az se megfizethetetlen hiszen ezek nem nehéz jármõvek és elég csak az "egy sávos" híd. Így mindenkinek jó lenne és egyáltalán nem drága egy ilyen vagy ehez hasonló megoldás. Engem is érdekel a lovak mezõgazdasági hasznosítása írjatok errõl sokat ;)

#6 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 1. - 20:51

Igazad van, de senki nem fog teruloutat epittgetni egy olyan valaminek ami ugyis megszunik. De van ahol egyszeruen nem lehet tereloutat epittenni ha akarnak akkor sem(mert egyszeruen nincs hol), foleg a hegyvideken ahol bizza azert lo nelkul eleg nehez boldogulni. Normalis modon es helyen, ezek a folyamatok evtizedek alatt zajlanak le, nem egyik naprol a masikra bejelentik, hogy nem lehet. De szerintem inkabb terjunk vissza a lovakhoz. :) Egy kis amerikai szantas... .

#7 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2008 március 1. - 20:54

Tényleg, lehet még kapni lóvontatta ekét/boronát/satöbbit? Vagyhát olyat, ami lókompatibilis? Gyártanak még, vagy házilag kell összeeszkábálni, átalakítgatni?

#8 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 1. - 21:05

Lehet. Gyartanni eket tudtom szerint nem gyartanak, legalabbis nalunk. Amerikaban viszont igen, foleg az ugynevezett sulky plow ot, amit a fenti videon is lathatsz. Boronat nem nagy dolog csinalni, csak el kell talalni a megfelelo sulyat. Eket az ocskavasban vagy leszerelo gazdaknal kaphatsz. Lovontatta kaszagepet en egyet lattam nalunk, joval komplikaltabb mukodesut, mind amit a linkeken lathatsz. Volt vagy 1000 kg, hat abba azert lo kellet. :)

#9 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 1. - 21:09

Tényleg, lehet még kapni lóvontatta ekét/boronát/satöbbit? Vagyhát olyat, ami lókompatibilis? Gyártanak még, vagy házilag kell összeeszkábálni, átalakítgatni?

Lehet kapni! Házaknál kell érdeklõdni, az ilyesmit nem szokták kidobni. Van ahol még most is használnak, nem ritkaság. Akinek az õsei foglakoztak ilyen szinten lovakkal ott fellelhetõ! :)

#10 Guest_mateo911_*

Guest_mateo911_*
  • Guests

Közzétéve 2008 március 1. - 21:14

Talán én vagyok idealista de szerintem nem fognak eltõnni az állati erõval hajtott mezõgazdasági "gépek" 3 egszerû okból. 1. A lónem ontja a levegõba a kénoxidokat és a kormot a dízelhajtásu traktorral ellentétben. 2. Mivel számtalan ugaron hagyott föld van ma magyarországon a ló vagy öszvér vagy bármelyik igavonó onnan ingyen beszerezhetné az "üzemanyag" nagyobbik részét. 3. Rendesen felendítené a falusi turizmust is. Franciaországban Marseilesben ha jól tudom a taxik és kisteherautók egy részét váltják le lovaskocsikkal. Szerintem ez nagyon jó ötlet és lámlám milyen jól megfér egymás mellet a TGV Duplex és a lovaskocsi.

#11 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2008 március 1. - 21:35

Nos szerintem ez hogy kitiltják a szekereket a fõutakról jogos mivel elég kellemetlen mikor 3km-es sor araszol egy fuvaros mögött...


Franciaországban Marseilesben ha jól tudom a taxik és kisteherautók egy részét váltják le lovaskocsikkal.
Szerintem ez nagyon jó ötlet és lámlám milyen jól megfér egymás mellet a TGV Duplex és a lovaskocsi.


Akkor ez most hogy is van??? :confused: Kis ellentmondást vélek felfedezni a szavaidban.

#12 Guest_mateo911_*

Guest_mateo911_*
  • Guests

Közzétéve 2008 március 1. - 21:49

Télleg elentmondásosan fogalmaztam de egyszerû a franciák megoldása erre: A lovaskocsik a városon belül közlekednek és Marseilesben a fõút az 2-szer 2 sáv vagy több...Így elfér egymás mellet a gyorsabb és a lassab jármû. Az óváros szûk utcáiról meg kitiltották az autókat csak az ottlakók mehetnek be szóval ott sincs probléma. (jah és hajnal 5 kor mikor a kenyeret meg az újságot viszik a boltba nincs túl nagy forgalom :gm: )

#13 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2008 március 1. - 22:13

Muki, arra lennék még kíváncsi, hogy miért látni olyan sok brutálisan körmölt lovat arrafele? Mindenki sk. patkolja a lovait, vagy mi? Kidõlt-bedõlt lábak, sebtében felütött patkók, csõpaták, óriás-sarkok, rossz nézni is. Az ember azt gondolná, ahol sok a ló, és keményen dolgozniuk kell, ott vigyáznak a lábukra.

#14 Zabos

Zabos

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 2. - 9:17

Lehet kapni! Házaknál kell érdeklõdni, az ilyesmit nem szokták kidobni. Van ahol még most is használnak, nem ritkaság. Akinek az õsei foglakoztak ilyen szinten lovakkal ott fellelhetõ! :)

Vastelepeken is érdemes körülnézni, ahol a hulladék vasat vásárolják fel. A múlt héten 100ft/kg-ért vettünk ló után való fogast.

#15 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 2. - 19:42

Muki, arra lennék még kíváncsi, hogy miért látni olyan sok brutálisan körmölt lovat arrafele? Mindenki sk. patkolja a lovait, vagy mi? Kidõlt-bedõlt lábak, sebtében felütött patkók, csõpaták, óriás-sarkok, rossz nézni is. Az ember azt gondolná, ahol sok a ló, és keményen dolgozniuk kell, ott vigyáznak a lábukra.

A valasz egyszeru, igenytelenseg, szegenyseg. Elmegy ugy is, mondjak legtobben, akkor meg minek penzt kiadni? Egy patkot nagyon sok lotulajdonos fel tud utni, avval is lehet sporolni valamit. Egy patkolas olyan 7-8 ezert ft megfelelo lej. Aki a lovat csak azert tartja, hogy harom tehenenek behordja vele a takarmanyt, es kihordja a tragyajat, az hajlamos a lovat az utolso helyre tenni. Viszont aki a lovak utan el, az legtobbszor odafigyel rajuk. Sajnos a kovacsok sincsenek sokszor a helyzet magaslatan, a patat maximalisan leveszik, csonkitjak, legtobbszor a gazda keresere, hogy nehogy mar minden honapban keljen patkolni jarni. Azonkivul a lovat nagyon fiatalon munkaba fogjak, ket evesen mar vigan jonnek mennek vele, es hat foleg a hegyvideken a kemeny sziklas, koves talaj sem tesz sok jot, foleg egy ujnyomasra engedesig kiszedet talpi feluletu patanak. Szoval gond van eleg, es csak remelni lehet, hogy ez idovel valtozni fog, lehetoleg persze jo iranyba.

#16 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 2. - 19:56

A szomszéd településen székely srácok dolgoznak lovakkal az erdõn. Lacim jár patkolni a lovakat. Az elsõ alkalommal teljesen elképedtek a fiúk, milyen jók a magyar szerszámok. Emlegették, hogy biztos kint is máshogy dolgoznának a mesterek, ha "lenne szerszám a szerszám". Teljesen el voltak képedve, hogy a reszelõ visz, a fogó fog, minden csoda volt nekik. Nekem meg az, hogy mennyire szépen bántak a lovaikkal. Szóra dolgoztak, tudták a dolgukat lovak is, emberek is. Példaértékû volt nekem. Mi is dolgozunk a lóval. Erdõn, itthon, ahol kell. Gyanus ebben profi. Szánt, boronál, fát huzat. Majd alkalomadtán ideültetem, biztos tud mesélni.

#17 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 2. - 20:16

Hat igen, az en egyedul patkolo kovacsom is kesz csodabogar errefele, senki nem tudja elhinni, hogy egyedul segitseg nelkul meg tudja patkolni a lovat. Kenytelen leszek lefilmezni. :) Nagyon orvendenek ha hozzaszolnanak olyanok akik maguk is dolgoznak loval. Minden velemeny, minden tapasztalat szamit es jol fog. :)

Edited by Muki, 2008 március 2. - 20:19.


#18 ancsapancsa

ancsapancsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.894 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 3. - 0:03

Muki, mi a tapasztalat azzal, hogy kitiltják a lovas/tehenes szekereket a fõutakról? Mennyire veszik komolyan a rendõrök? Egyáltalán, már él ez a rendelet, vagy szabály, vagy mi a nyavalya? Fõleg a gyakorlatban. Mit szólnak hozzá az emberek?



Valahol olvastam,hogy mióta ez a rendelet él,elég szomorú ott a lovak élete:
www.sportlo.hu/hungarian/news/lovaskocsi20080219.html

#19 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 3. - 7:16

Ujra linkeltem a cikket, valamiert a tied nem mukodik. A lenyeg, tenyleg vannak gondok, viszont azert ez a riport, ha en jol gondolom, azert sikeredett olyan dramaira mert egy bizonyos jonevu angol lomento alapitvanynak indokolnia kell romaniai tevekenyseget. Ennek ellenere evvel a rendelettel rengeteg gazdanak okoztak gondot. Egyebkent a Duna Deltaban kb 3-4 ezer vadlo el, teljesen szabadon, rengeteg kart okozva ugy az ottani novenyallomanyban, mint a mezogazdasagi kulturakban. Ott eddig is a szabad allatartas divot, vagyis mindenki mindenfelet szabadon bocsajt, aztan ha kell egy kis hus, kimegy es lelo egy kint koricalo disznot a sokbol. A lovakat egy idoben, oszehajttotak es az olasz vagosoknak adtak el, most viszont ez olyan negy, ot eve, ez teljesen szunetel, igy a lovak nyugodtan szaporodnak es elik a vadlovak eletet. Ha a helyieknek kell egy lo, elmegy befog egyet, ha megfelelo, tartja, ha nem szelnek ereszti es fog helyette masikat. Es meg egy gondolat ahhoz a riporthoz, hat azert Erdely nem moldova, ott egy kicsit, hogy finoman fogalmazzak, "lazabb" a mentalitas, lotartas teren is.

#20 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 3. - 8:22

Ott eddig is a szabad allatartas divot, vagyis mindenki mindenfelet szabadon bocsajt, aztan ha kell egy kis hus, kimegy es lelo egy kint koricalo disznot a sokbol.

Nekem tetszik az a divat. :)

#21 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 3. - 8:42

Muki!
Nagyon a szívembõl szóltál a lóvontatású eszközökrõl, két hete vettem lovaskocsit, tegnap szénagyûjtõt és valami 4 fajta ekét ( sötét volt már!). Hiszek abban, hogy eddig is élveztem a lovazás minden percét miért ne élvezném egy szénabehordást lovaskocsival. Igaz lassabb és kényelmetlenebb, de élmény lehet (rövid az élet), próbálunk ebbe az irányba elmenni.


Hírdetés:
Keresek lóvontatású fûkaszát (alternáló), látom nem lesz egyszerû, de még nem adtam fel!
Ha valaki lát ilyet valahol és értesít annak is örülök.

#22 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 3. - 8:46

... miért ne élvezném egy szénabehordást lovaskocsival. Igaz lassabb és kényelmetlenebb, de élmény lehet (rövid az élet), próbálunk ebbe az irányba elmenni.

Mondjuk ez attól függ, hogy melyik részét vállalod a munkának. :D
Én a hajtást vagy a fenti rakodást (ha nincs tériszinyod) ajánlanám, mert az ötödik sorba feladni a kisbálát már nem akkora élmény.

#23 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 3. - 13:07

Mondjuk ez attól függ, hogy melyik részét vállalod a munkának. :D
Én a hajtást vagy a fenti rakodást (ha nincs tériszinyod) ajánlanám, mert az ötödik sorba feladni a kisbálát már nem akkora élmény.


Igazad van, de az ötödik sorba már mindegy, hogy lovaskocsi, vagy plató vagy.... ;)

#24 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 3. - 19:55

Szenat hordanni mi altalaban megnyujtjuk a szekeret, az idealis a 4, 5 meter hosszusag, de regebb nem volt ritka a 6, vagy akar 8 meter is. Sokkal kenyelmesebb rakodni, es a borulas veszelye is joval kisebb. Mondjuk egy 8 meteres szekerel azert nem ep mero elvezet kanyarokat venni, de egyenesebb helyen bevalhat. Egy igy megrakott szekeren olyan 800 kg szena lehet, vagy lucernabol olyan 1000 kg. Ha az ember belegondol, hogy az ket korbalanak megfelelo mennyiseg..., es egy ilyen szekeret megrakni kell egy oracska, es azert a lerakas se megy sokkal hamarabb. Ami a szekerel valo szenahordas elvezeti reszet illetti, az ilyesmi azert tipikus olyan munka ami kicsiben elvezet, de mikor az ember felrak es lerak mondjuk 4, 5 szekeret egy nap, akkor azert az biztos, hogy azon ejszaka nem nagyon eri a fickandozas. :) Arrol aztan ne is beszeljunk, hogy hogyha mindezt a tuzo napon vegzed, olyan szep feketere sulsz, hogy ejszaka a szomszed verszomjas rotweilere is melled harap a sotetben, vagy a tulajdon parod is konnyen vasazo romanak nez. :) Lampas, jo lenne ha tudnal kepeket felrakni friss szerzemenyeidrol, szivesen megneznem oket.

#25 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 3. - 20:21

Szenat hordanni mi altalaban megnyujtjuk a szekeret,

Megnyújtjátok? Láttam én ott olyan kocsit üresen, amelyik eleve hosszú.
Egyszer az én kocsimra felraktunk két körbála lucernát. A második szinte teljes terjedelmében a két rakoncán volt, a plató mögött. Nem volt túl stabil a szerelvény... :D

#26 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 3. - 20:36

Én pl: nagyon birom a szénabegyûjtést. Nekem ez jó meló, akármelyik helyen is kell lennem. Mivel van bennem vagy 50 kiló, a férfiak általában fentre zavarnak pakolni, mondván mégis könnyebb. És szivesen villázok mindegy hogy hol. Az igaz, hogy viccesnek csak rövidtávon mondható, viszont az így behozott és kazalba rakott szálas össze sem hasonlítható a bálázottal. Százszor jobb illatú, rajta maradnak a levelek és zöld mint a saláta. Amíg nem volt 30 ló, gyakran így hordtuk be. Igaz, engem sem kellett altatni esténként. Vigyorogtunk is a párommal, hogy "Na Babám, ma is seggel alszunk egymásnak!" Ma már inkább segíteni megyünk más gazdálkodó ismerõseinkhez. Azért kisbálából még így is marad mit behordani. Nógrádban van errõl egy érdekes szokás az öregek között. Ha jó év volt, 4szer is kaszálták a lucernát. A negyedik kaszálás viszont így, már nem tudott megszáradni az idõ miatt, asszem valahogy október tájára eshetett. Behozták hát zölden, hogy ne vesszen kárba. Kazalba is rakták és annak a módja is megvolt, hogy ne rohadjon be: A rétegek közé sót szórtak, alaposan, hogy mindenhová jusson. Így tökéletesen megszáradt kazalban is, és olyan zöld maradt, mintha frissen kaszálták volna.

#27 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 3. - 21:03

Megnyújtjátok? Láttam én ott olyan kocsit üresen, amelyik eleve hosszú.
Egyszer az én kocsimra felraktunk két körbála lucernát. A második szinte teljes terjedelmében a két rakoncán volt, a plató mögött. Nem volt túl stabil a szerelvény... :D

Persze ami eleve ilyen hosszu, azt nem nyujtjak, hanem egyszeruen leveszik a ladat, es felrakjak helyette a szenahordo "platformat", ami egy egyszeru deszkaalj. Az en szenahordo szekerem 1 meter 8o centi szeles es 4 meter hosszu. A sozas nalunk bevett szokas, aminek van egy kemia folyamatos magyarazata is, amit holnapra kicsit letisztazok es megirok majd. Viszont ilyen sozott takarmany etetesekor azert megnovekedett vizfogyasztasra is szamitanni lehet. Maga a sozas annyibol al, hogy minden rend utan, egyszer vegighinted az egeszet soval. Sajat tapasztalat, hogy hogyha a tenyerunkon van akar egy kilyukadt vizholyag is, a sozast bizzuk masra. :)

#28 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 3. - 21:13

Hmm! Nekem is lett egy két ilyen fogadalmam. Szénahordás után csak tiszta vízzel fürdök. Semmi detergens. Millió sebbõl vérzek. Én a terminátor. :)

#29 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2008 március 3. - 21:22

Én lehet hogy mazochista vagyok, de kifejezetten szeretem, amikor csípi a víz az ilyen szalmától-szénától összeszurkált lábamat-karomat. :)

#30 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 4. - 8:32

Muki!

Készítek majd fényképeket, de csak a hétvégén tudok mert sajnos még csak "úri" paraszt vagyok azaz nem a tanyán élek.

A lóvontatású kasza:

ez a link beillesztés egyre nehezebb!

Megnéztem a drótszõrû jószágokat is nagyon tetszik.

#31 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 4. - 11:37

Persze ami eleve ilyen hosszu..

Felén szélesítik a kocsit, úgynevezett vendégoldallal.

Posted Image

Edited by packa, 2008 március 4. - 11:38.


#32 ancsapancsa

ancsapancsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.894 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 4. - 18:52

Ujra linkeltem a cikket, valamiert a tied nem mukodik. A lenyeg, tenyleg vannak gondok, viszont azert ez a riport, ha en jol gondolom, azert sikeredett olyan dramaira mert egy bizonyos jonevu angol lomento alapitvanynak indokolnia kell romaniai tevekenyseget. Ennek ellenere evvel a rendelettel rengeteg gazdanak okoztak gondot. Egyebkent a Duna Deltaban kb 3-4 ezer vadlo el, teljesen szabadon, rengeteg kart okozva ugy az ottani novenyallomanyban, mint a mezogazdasagi kulturakban. Ott eddig is a szabad allatartas divot, vagyis mindenki mindenfelet szabadon bocsajt, aztan ha kell egy kis hus, kimegy es lelo egy kint koricalo disznot a sokbol. A lovakat egy idoben, oszehajttotak es az olasz vagosoknak adtak el, most viszont ez olyan negy, ot eve, ez teljesen szunetel, igy a lovak nyugodtan szaporodnak es elik a vadlovak eletet. Ha a helyieknek kell egy lo, elmegy befog egyet, ha megfelelo, tartja, ha nem szelnek ereszti es fog helyette masikat. Es meg egy gondolat ahhoz a riporthoz, hat azert Erdely nem moldova, ott egy kicsit, hogy finoman fogalmazzak, "lazabb" a mentalitas, lotartas teren is.



Ha lenne egy lószállítóm+istállóm,kimennék,összeszedném a kóbor lovakat,hazahoznám,itt eladnám olcsón.
A volt fõnököm azt csinálta(nem mostanában ugyan)hogy kiment Romániába,összeszedett olcsón lovakat.Ahogy visszafelé átlépte a határt,minden faluban megállt,bement a kocsmába,hogy van olcsó ló eladó.Mire Pestig ért,üres volt a kamion.

#33 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 4. - 20:49

Azert az szerintem nem olyan egyszeru, mert gondolom azert ha megjelensz egy kamion loval a hataron, biztos feltesznek neked par kerdest. :) Aztan nehogy mikor mar epp raknad oket felfele megjelenjenek a benszulottek es kijelentsek, hogy azok az ok eppen legelo lovaik. En nalunk nem tudok kobor lovakrol. De ha majd lesznek, szolhatok a forumon, ha kell valakinek veletlenul. Bar ahogy lattam, odakint most inkabb a fekete csodoroket keresik... . :gm: Legfeljebb majd odairom, hogy villas belak keruljenek. :D Packa! Az ugynevezett vendegoldal nalunk is hasznalatos, igaz en meg olyan termetes gerendabol valot nem lattam. :) Elonye, hogy hamar felszerelheto, leveheto, de azert egy platform stabilitasa szerintem sokkal jobb. Az a negy karo a rakoncakra rogzitve is egy erdekes dolog, itt Kolozsvar kornyeken lattni olyant, nalunk nem hasznalnak olyasmit. Egyebkent en is "uri" paraszt vagyok, nem szulettem jaszolban stb, az egeszet 16 evesen kezdtem el egy kecskevel. Es itt persze nem a nemi eletre gondolok, hanem a gazdalkodasra.:) :gm: Nekem is meg rengeteg tanulni valom van.

#34 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 4. - 21:13

Azert az szerintem nem olyan egyszeru, mert gondolom azert ha megjelensz egy kamion loval a hataron, biztos feltesznek neked par kerdest. :) Aztan nehogy mikor mar epp raknad oket felfele megjelenjenek a benszulottek es kijelentsek, hogy azok az ok eppen legelo lovaik. En nalunk nem tudok kobor lovakrol. De ha majd lesznek, szolhatok a forumon, ha kell valakinek veletlenul. Bar ahogy lattam, odakint most inkabb a fekete csodoroket keresik... . :gm: Legfeljebb majd odairom, hogy villas belak keruljenek. :D
Packa! Az ugynevezett vendegoldal nalunk is hasznalatos, igaz en meg olyan termetes gerendabol valot nem lattam. :) Elonye, hogy hamar felszerelheto, leveheto, de azert egy platform stabilitasa szerintem sokkal jobb. Az a negy karo a rakoncakra rogzitve is egy erdekes dolog, itt Kolozsvar kornyeken lattni olyant, nalunk nem hasznalnak olyasmit.
Egyebkent en is "uri" paraszt vagyok, nem szulettem jaszolban stb, az egeszet 16 evesen kezdtem el egy kecskevel. Es itt persze nem a nemi eletre gondolok, hanem a gazdalkodasra.:) :gm: Nekem is meg rengeteg tanulni valom van.

Munka kecskével?

#35 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 4. - 21:21

Munka kecskével?

Akarsz rola beszelni? :gm: :D

#36 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 4. - 21:38

Balahordas amerikai modra. Ahogy neztem eleg gyakran hasznalnak lovak utan modern mezogazdasagi gepeket is, persze atalakitva oket lovontattasura.

#37 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 5. - 7:25

Tejbegyujto szeker, es tejbegyujtokozpont. A kepeket errol a honlaprol csentem el, erdemes megnezegetni azt is. :)

Edited by Muki, 2008 március 5. - 7:34.


#38 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 5. - 8:41

Érdekesek az amerikai megoldások, de 4-5 hidegvérûvel nem hiszem, hogy olcsóbb mint a traktor. Már akartam kérdezni, mire jók a hámokon azok a plusszok az istráng fölött és a lovak farán? Olcsó a bõr? :)

#39 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2008 március 5. - 8:57

Már akartam kérdezni, mire jók a hámokon azok a plusszok az istráng fölött és a lovak farán? Olcsó a bõr? :)


Azzal is vissza tudja fogni a szekeret, dombról lefele jövet, ha jól gondolom. Amúgy nagyon érdekes megoldás az, ahogy a lovak maguk fékezik a kerekeket a rúdra szerelt "billenõkaplcsolóval" :D , ezzel, e'.

Találtam most egy rakás erdélyi lovacskás, szekeres fényképet, ha van rá igény, beteszem, bár Mukinak is biztos van kismillió. :)

És alighanem találtam az egyszerre hosszított és szélesített szekérre is verziót. "Kis lovacska nagy hámban" jeligére.

Edited by Zebrabara, 2008 március 5. - 8:57.


#40 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 5. - 10:11

Ahha. Mondjuk ugyanúgy fékez a nyaklóval, vagy ha a húzó van a rúdhoz csatolva, a húzót nyakba akasztó szíjjal. De úgy látom sokkal rövidebb rudat használnak. Érdekesek ezek a põrekocsik. Felénk ilyeneket egyáltalán nem használnak. A "lófék" ötletes, csak akkor nem használható, ha a lovakat kell fékezni. :)