Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Öröklődéstan


  • Please log in to reply
687 válasz a témához

#41 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 17:57

Nem feltétlen a csõdör heterozigóta.Lehet, hogy a mén ugyanazt a színgént adta, de a kancák különbözõ génjeivel találkozott.

Hozzászólás megtekintése

Úgy tudom a foltos gének, ha jelen vannak mindig érvényesülnek. Rosszul tudom?

Hozzászólás megtekintése

Én is így tudomkikinda

#42 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 18:21

HÁt nem tudom, mint mondtam csak hallottam a történetet. A kisbéri mén nem fedezett kisbériként, hanem noniusként, ezt az egyikötök félreértette csak azért emelem ki. Szoval a sztori llényege az volt csak hogy két fekete lonak is lehet mondjuk sárga csikoja vagy hasonlo. De mindegy már, annyira nem értek azért hozzá, nem állatorvosira készulok, csak orvosira:) ott nincs szörzetszin:D

#43 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 21:01

Szerintetek milyen színû lesz az a csikó, aminek az anyja is és az apja is szürke és a csixi most 2 hónaposan még fullra sárga, széles hókával (bár már inkább lámpás) és mind a 4 lábán csûdben kesely?(csak kíváncsi vagyok, mer fogadtam rá, hogy tuti szürke lesz :D )

#44 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 21:03

a csikó lehet a szürke, pej, fekete és sárga szín bármilyen változata ilyen esetben - ebben a konkrét esetben pedig simán maradhat sárga is, de ki is szürkülhet.

#45 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 21:09

a csikó lehet a szürke, pej, fekete és sárga szín bármilyen változata ilyen esetben - ebben a konkrét esetben pedig simán maradhat sárga is, de ki is szürkülhet.

Hozzászólás megtekintése

Tényleg?? :confused: A francba...akkor lehet bebukom a fogadást... :kir: :gm: (de igazából én annak örülnék a legjobban, ha ilyen maradna, mert ez a kedvenc lószínem :rolleyes: , csak közbe meg a 2 szürke szülõ miatt gondoltam egyértelmûnek, hogy õ is szürke lesz... :) )és aszondod, pej vagy fekete is lehet? :huh: Ez érdekes...lenne... :confused:

#46 hubertus

hubertus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.809 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 21:10

Greyhound, nézd meg, hogy vannak-e szürke tûzések a szeme körül. Ha igen, akkor nagy esélye van rá, hogy nem marad sárga.

#47 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 21:13

Greyhound, nézd meg, hogy vannak-e szürke tûzések a szeme körül. Ha igen, akkor nagy esélye van rá, hogy nem marad sárga.

Hozzászólás megtekintése

Hát pont ezt lestük ma edzõm férjével.. :D Szerintem vannak (már pápaszemesedik és ott látszik, de szerinte meg az nem az... :gm: :D Ssszerintem tutira kiszürkül! Majd késõbb jövök ide informálni benneteket! ;)Vajon mennyi idõt kell várni az egyértelmû eredményig? :dev:

#48 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 21:14

azt írtam, ilyen keresztezésnél a csikó lehet pej vagy fekete. nyilván egy sárga csikóból egyik sem lesz, az még egy meg nem született lóra való spekuláció.amúgy hubertus jól írja, ha kiszürkül, az már látszik egy ilyen idõs csikón ideális esetben. a csikószõr levedlésekor már egyértelmû lesz, az féléves koráig megtörténik kb.

Edited by Unicorn, 2006 május 29. - 21:14.


#49 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 29. - 21:17

azt írtam, ilyen keresztezésnél a csikó lehet pej vagy fekete. nyilván egy sárga csikóból egyik sem lesz, az még egy meg nem született lóra való spekuláció.amúgy hubertus jól írja, ha kiszürkül, az már látszik egy ilyen idõs csikón ideális esetben. a csikószõr levedlésekor már egyértelmû lesz, az féléves koráig megtörténik kb.

Hozzászólás megtekintése

Ja oké, értem...csak aszittem mondasz valami újat. :D :eek: Na majd jövök még ide mostanában... :P Köszi a segítséget! :ang:

#50 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 30. - 7:10

Ha esetleg mégis sárga, nagyhókás, négylábkesely maradna, és meg akarnátok válni tõle, gondoljatok rám! :D :ang:

#51 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 30. - 7:25

Ha esetleg mégis sárga, nagyhókás, négylábkesely maradna, és meg akarnátok válni tõle, gondoljatok rám! :D :ang:

Hozzászólás megtekintése

Ilyen és hasonló mondatok hááányszor, de hányszor elhangzottak tegnap a lovardában.... :dev: :P többekközött tõlem is... :gm: :P Amúgy lényegében tökmind1, hogy milyen színû lesz a nagyfiú, mert így is úgy is extra küllemmel áldotta meg a lóteremtõ... :D (majd jövõhéten, ha jó idõ lesz és nálam lesz a gép, csinálok róla meg az anyjáról pár képet és felrakom hét képe topicba ;) )

Edited by greyhound, 2006 május 30. - 7:27.


#52 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 30. - 7:36

Ja, hogy csõdör... már nem is kell. :pVárjuk a képeket ;)

#53 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 30. - 7:41

Ja, hogy csõdör... már nem is kell. :pVárjuk a képeket ;)

Hozzászólás megtekintése

:dev:

#54 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 30. - 8:32

Nem feltétlen a csõdör heterozigóta.Lehet, hogy a mén ugyanazt a színgént adta, de a kancák különbözõ génjeivel találkozott.

Hozzászólás megtekintése

Úgy tudom a foltos gének, ha jelen vannak mindig érvényesülnek. Rosszul tudom?

Hozzászólás megtekintése

Hát ez az! Úgy rémlik, hogy ez így kerek perec leírva nem igaz, csak feltételekkel. :rolleyes: Napok óta keresem a nemesítés tankönyvet. Abban van egy remek kis táblázat lószín-öröklõdésileg, remek jó magyarázattal. Végigvezeti egy példán át a lehetséges allélpár kombinációk egy részét és ott vannak nagy kavarodások ám. Pl, ha találkozik egy domináns egy recesszívvel, akkor sem feltétlen a domináns határoz meg egy fenotípust, hanem kialakulhat egy harmadik féle fenotípus a kettõbõl. Ezt teszik ezek a nyomorult letális gének.De sajnos már csak halvány rémképeim vannak a témában, ezért lenne jó, ha elõ tudnám ásni a jegyzeteket. :rolleyes:

#55 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 30. - 8:38

A letális gének egészen mást tesznek...Szerintem itt valamit elírtál...

#56 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 30. - 8:53

Mondom, hogy rémképeim vannak! :D Már keverednek a dolgok ennyi év távlatból. :o Neked nincs nemesítés jegyzeted, a Lengyel Attila féle? Te is Kaposvárra jártál anno, nem?

#57 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 30. - 8:56

Lehet, hogy megvan, de minap leborult a polc és most szanaszét van minden. :D De egyébként van letális színgén, ha jól emlékszem, akkor az albínó, ha homozigóta, akkor magzati korban elhal.Ezért nincs "igazi" albínó lóéknál.

#58 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 30. - 9:00

Eegen van valami ilyesmi. De én a szürke színre emlékszem így, nem az albínóra. Emlékeim szerint a homozigóta recesszív szürke hal meg embrionális korban és ezért csak heterozigota vagy homozigota domináns genotipusú szürke fenotípus létezik. (Na ezt jól megaszondtam) :D Valahonnan elõkotrom azt a jegyzetet. De nem is biztos, hogy a fentebb említett ábrás bigyó abban van, csak rémlik. :o

Edited by Lombardo, 2006 május 30. - 9:01.


#59 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 30. - 9:03

Szerintem, akkor Szilvásváradon túl sok elhalálozás lenne...Mert akkor minden negyedik csikó felszívódna, vagy életképtelenül, vagy halva születne.Úgyhogy feltételezem, hogy inkább az albinóknál lehet ez, de nem vagyok benne biztos.

#60 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 30. - 9:05

Én csak arra emlékszem, hogy engem is nagyon meglepett a dolog.Ez viszont tutkó pontosan benne van a Lengyel féle jegyzetben! Ettõl még lehet neked igazad. Régen volt már! :D

#61 sármi

sármi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 567 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 6. - 15:53

SziasztokEgy 3 napos csikó képét megprobálom belinkelni. Ha sikerül kiváncsi lennék a véleményetekre marad-e a színe vagy változikhttp://sgtagok.srv.h..._1149605579.jpg

#62 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 11. - 16:32

Szerintetek milyen színû lesz az a csikó, aminek az anyja is és az apja is szürke és a csixi most 2 hónaposan még fullra sárga, széles hókával (bár már inkább lámpás) és mind a 4 lábán csûdben kesely?(csak kíváncsi vagyok, mer fogadtam rá, hogy tuti szürke lesz :D )

Hozzászólás megtekintése

Na itt van pár kép a nagyfiúról:1.2.3.Õ az anyjaegyütt :ang: Na mit szóltok? :confused: (nekem a sörénye és a farka szürke-gyanús...)Azt a csúnya nagy sebet a szemöldökére a legelõn szerezte. :(

#63 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 11. - 20:52

A fején olyan mintha már most tûzött lenne....

#64 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 12. - 8:36

grey, mondd, hogy elírtad, hogy mind a 4 lába csüdben kesely. a két elülsõjét látom csak, de azokon szárkesely van. nagyon nem mindegy.szerintem is van esély a kiszürkülésére.amúgy múlt héten láttam két mosott sörényû sárgát. mint kiderült, féltestvérek, az apa fekete, az egyiknek az anyja szürke (a gazdák elmondása alapján).

#65 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 12. - 9:21

grey, mondd, hogy elírtad, hogy mind a 4 lába csüdben kesely. a két elülsõjét látom csak, de azokon szárkesely van. nagyon nem mindegy.szerintem is van esély a kiszürkülésére.amúgy múlt héten láttam két mosott sörényû sárgát. mint kiderült, féltestvérek, az apa fekete, az egyiknek az anyja szürke (a gazdák elmondása alapján).

Hozzászólás megtekintése

Azóta már rájöttem én is rég. :D :gm: .Bocsi :P . Csak akkor, amikor írtam ide, elöször láttam a tökmagot és annyira tüzetesen nem figyeltem meg. Vagy rosszul emlékeztem Posted Image (amúgy hogy-hogy a két elülsõt látod csak...?)Na ez a mosott sörényû megoldás eddig eszembe sem jutott.... :D Úgy is jól mutatna. :)

Edited by greyhound, 2006 június 12. - 9:24.


#66 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 12. - 9:31

miért, szerinted melyik képen látszik a két hátulja is - csánktól lefelé? :)a mosott sörényt amúgy nem erre a csikóra írtam, csak úgy érdekességképpen. ha befedeztetnék egy szürkét egy feketével, tutira nem ilyen (hverfill) gyerekre számítanék. a féltestvére pedig snaefaxi.

#67 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 12. - 9:42

miért, szerinted melyik képen látszik a két hátulja is - csánktól lefelé? :)a mosott sörényt amúgy nem erre a csikóra írtam, csak úgy érdekességképpen. ha befedeztetnék egy szürkét egy feketével, tutira nem ilyen (hverfill) gyerekre számítanék. a féltestvére pedig snaefaxi.

Hozzászólás megtekintése

Az elsõn. :) ...ahogy lehet, egy szürke x szürke --> mosott sörényûre sem számítunk.De igazából mindegy, milyen színû lesz, mert nagyon takaros kis lógyerek! :rolleyes: :ang: :)

#68 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 12. - 10:04

jé és tényleg :) azon csak a fejét figyeltem.na akkor meg pláne.

#69 sármi

sármi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 567 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 14. - 9:55

SziasztokEgy 3 napos csikó képét megprobálom belinkelni. Ha sikerül kiváncsi lennék a véleményetekre marad-e a színe vagy változikhttp://sgtagok.srv.h..._1149605579.jpg

Hozzászólás megtekintése

szeretném tudni a kép bejön- e nektek /jól csináltam -e/ ?köszike

Edited by sármi, 2006 június 14. - 9:56.


#70 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 14. - 9:59

bejön, de egy pár napos csikóról ilyen kérdésben nem lehet objektív véleményt alkotni.

#71 sármi

sármi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 567 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 14. - 10:27

bejön, de egy pár napos csikóról ilyen kérdésben nem lehet objektív véleményt alkotni.

Hozzászólás megtekintése

mennyi idõsen probálkozzak? Hogy véleményt alkossatokUgy rémlet a vissz olvasásnál hogy egész fiatal csikóról is alkottatok véleményt. Csak pej csikók születését tudtam figyelemmel kisérni

#72 Jaina

Jaina

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 110 hozzászólás

Közzétéve 2006 július 11. - 11:42

Üdv!Nagyon szerettünk volna egy "pinto" kiscsikót, úgyhogy egy pej meg egy nyári fekete kancát befedeztettünk egy pinto csõdörrel, akinek az összes addigi csikója foltos lett. Az eredmény? Két sötétpej csikó, bár az egyik még mindig nem tudja eldönteni milyen színû akar lenni (mostanság hirtelen elkezdett világosodni). Bár amikor az állatorvos meglátta jó nagyot nevetett h ilyen színû csöppséget még nem nagyon látott :) Ilyen volt:ForestKérdés az, hogy ha megpróbáljuk még egyszer egy pinto csõdörrel a fedeztetést van-e esélyünk arra, hogy valaha is foltos csikó lesz az eredmény?

#73 memphisgirl

memphisgirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 44 hozzászólás

Közzétéve 2006 július 19. - 10:47

Ez nagyon érdekes téma. Nem értek hozzá, de úgy gondoltam, hogy a sötétebb szín fog dominálni a csikó színében. Sárga kancám egy sötétpej (majdnem fekete) ménnel lett befedeztetve. Biztos voltam benne, hogy a csikó pej lesz. Ennek ellenére sárga lett, nem kis meglepõdésemre. :rolleyes:

#74 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2006 július 19. - 14:54

Állati jó ez a topic, csak (nekem) túl magasröptû. :o Szóval sárga x sárga = sárga? Vagy az véletlenül sem?

#75 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 július 19. - 16:18

sárga×sárga keresztezésbõl csak és kizárólag sárga utód születhet (a lovaknál).

#76 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2006 július 19. - 17:03

sárga×sárga keresztezésbõl csak és kizárólag sárga utód születhet (a lovaknál).

Hozzászólás megtekintése

Köszi! :) (Nem a kínaiakra gondoltam! :D )

#77 memphisgirl

memphisgirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 44 hozzászólás

Közzétéve 2006 július 19. - 17:40

Ez nagyon érdekes téma. Nem értek hozzá, de úgy gondoltam, hogy a sötétebb szín fog dominálni a csikó színében. Sárga kancám egy sötétpej (majdnem fekete) ménnel lett befedeztetve. Biztos voltam benne, hogy a csikó pej lesz. Ennek ellenére sárga lett, nem kis meglepõdésemre.  :rolleyes:

Hozzászólás megtekintése

A pej mén heterozigóta volt és recesszíven hordozta a sárga szín génjeit. A megtermékenyítésnél épp egy a sárga géneket hordozó sperma ért célba. :) Mivel anyai oldalról a sárga biztosan homozigóta volt (másképp a kanca nem lehetne sárga) onnan is a sárga géneket kapta. A csikó is értelemszerûen homozigóta és sárga.

Hozzászólás megtekintése

Köszi. :)

#78 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 7. - 12:44

Két kérdés merült fel bennem mostanában. Hátha valaki tudja a választ. Én nem vagyok otthon a színöröklõdésben (olvasgattam a topicot, de annyira nem egyértelmû a válasz számomra).Tehát:- milyen színe lesz várhatóan annak a csikónak, amelyiknek anyja sárga, apja szürke, illetve - milyen színe lesz várhatóan annak a csikónak, amelyiknek anyja sárga, apja párductarka?

#79 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 7. - 13:25

Lehet sárga, ha az apai oldalon a szürke hordozza a sárga gént és azt adja át, lehet pej, ha az apa azt hordozza recesszíven és azt adja át és lehet szürke, ha az apa a domináns szürke génjét adja át. Ha jól emlékszem.A másik esetben most túl bizonytalan vagyok a válaszhoz.

És még fekete is lehet. kérdezlek, hogy láttál-e a csõdör csikói közül más színût, mint szürkét. Ha nem, akkor szürke lesz, ha igen, akkor vagy szürke, vagy amilyen színt láttál a másik csikóban, feltéve, ha a csõdörnek elég sok csikója van nem szürke kancáktól (lehetõleg sárga kancától).

Edited by kikinda, 2006 szeptember 7. - 13:27.


#80 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 7. - 13:40

És még fekete is lehet. kérdezlek, hogy láttál-e a csõdör csikói közül más színût, mint szürkét. Ha nem, akkor szürke lesz, ha igen, akkor vagy szürke, vagy amilyen színt láttál a másik csikóban, feltéve, ha a csõdörnek elég sok csikója van nem szürke kancáktól (lehetõleg sárga kancától).

Köszönöm az eddigi válaszokat.Igazából a szürke mén csak elméleti kérdés volt. Nincs kiszemelt apaállat, tehát csak úgy nagy általánosságban kérdeztem milyen színû csikó születhet utána.A párductarka mén viszont jól örökíti a színét a csikókba. Ezt tudom róla. Így ez a kérdés még mindig nyitott.