Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Magyar hidegvérû


  • Please log in to reply
3666 válasz a témához

#81 Muraközi

Muraközi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 30. - 14:59

imrét is megvetted? .......ebben a ménben ez alapján a kép alapján csak a szeme tetszik :-/

Hozzászólás megtekintése

Lassan mindenre válaszolok: ja kék a bal szeme, most nem tudom, hogy mi legyen vele, mert nagypénteken ki kellene vágatni. Ugyanakkor még fiatalnak tartom a heréléshez, talán jobban fejlõdne, ha nem paripa lenne belõle, egyenlõre. Sz'al van gondom, nem mondom....

#82 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 30. - 14:59

fuxa és mica tetszenek. a csikó milyen méntõl van? imrétõl? ha norikertõl, akkor õ itthon milyen sütést fog kapni? egyáltalán, milyen sütést kap egy import csikó?

#83 Muraközi

Muraközi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 30. - 15:12

Én "készen" hozom el a lovakat, elvileg sütve, persze a csikóval nem tom mi lesz. A származási lapját eccerûen honosítják a Remény utcában. Saját útlevele lesz, de többet én sem tudok. Jó kérdések....Csütörtökön megyek újra, a herélés, meg más okok miatt is, majd érdeklõdök.Nem az Imrétõl, az még csak két éves és még nem fedez. A csütörtöki túra alkalmával nézzük meg az apát is. Egy hete voltam kint, de zûrös volt az út, nagyon le volt fagyva a Tátrában, nekem meg a lengyel határhoz kellett mennem.Most korábban indulok. Van vásár is lengyeleknél és nézek kumet-hámot.

#84 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 24. - 19:32

Már egy ideje kint vannak a karámban a csikók: egy póni és egy hidegvérû. Most jutottam oda, hogy lefotóztam õket. Volt, aki a pónit sodrott csikónak nézte. :D Franci nem olyan extra küllemû, mint a bátyja volt, de õ se csúnya.Döme póniDömeFáni és FranciFranciAz egyik hidegvérû kanca - Csillag - pedig egyik nap rosszul lett. Ki kellett hozzá hívnom a dokit. gyomorhurutot kapott a ló. Sétáltattuk, aztán visszavezettük az istállóba. Ott úgy elfeküdt, hogy nem tudtuk felkelteni. Az egyik lovász már teljesen lemondott róla. Hoztam egy vödör vizet, bevizeztem a ló száját, arra már felemelte a fejét, aztán egy fél vödör vízzel nyakon loccsintottam. Ettõl végre felkelt és megint kivittük sétáltatni, míg a doki megérkezett. Adott neki görcsoldót és diétát rendelt el: csak mindig kis adag szénát kaphatott a ló és kézmeleg vizet. Így helyre jött.De Csillagnál nem az elsõ eset, hogy ilyen rosszul legyen. :( Talán hajlam nála.

#85 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 25. - 20:13

nem tudom hogy illik e megkerdezni,de biza mennyiert vesztegetik szlovakiaban az ilyen lovakat?

#86 Muraközi

Muraközi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 27. - 17:56

Szia Muki!A három lovacska, két tisztavérû nóri (egy kanca a kéthónapos csikójával és egy csõdör) és egy "sima" hidegvérû. 165 ezer korona volt.

#87 francialaci

francialaci

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 28. - 10:23

Õ tetszettÉs õ is!Õket az elmúlt évi lóvásáron láttam, fájt a szívem utánnuk! Idén nem tudtam elmenni! :mad:

#88 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 28. - 15:40

kosz az infot murakozi! nem talalom draganak oket,foleg hogy ketto kozuluk besutot nori.mondjuk nalunk,egy attlagos hidegveru 600- 800 euro,de besutotet csak az allami tenyeszetekben lehet kapni,tripla aron.mifelenk az ar nagyban fugg a lo kepesegeitol,mert ha nem huzasbiztos,az mar csak vagoar ,ami errefele tenyleg apropenz.viszont egy egy jo lo,neha egy traktor araval egyenlo penzert kell el ,ha megkerul a bolondja.a loban is a lelek a lenyeg.sok sikert a lovakhoz!

#89 Muraközi

Muraközi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 1. - 15:37

A lovacskák, húzóképességével nem hiszem hogy gond lenne, a Lomnici csúcs alól hozom õket és sajnos a vihar óta és még vagy 8 évig ezen a vidéken nem probléma a lovak munkába fogása. Persze az én 9 és 10 éves lovaim nem most kezdték a munkát. A csõdör még csak két éves és nem hiszem, hogy a fedezésen kívül lesz más komolyabb munkája, csak a kondi megtartásához szükséges "egyszemélyes" munka.Az árak Mo-on változóak, de igazad van próbálnak eladni 6-800 ezerért is, azt nem t'om, hogy sikerül-e. Lehet kapni nyh. sütött hidegvérût 250-tõl is. Szerencse is kell hozzá.

#90 Balázs

Balázs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 1. - 19:25

Szia Muraközi!Bár mi már beszéltünk pár dologról a muraközivel kapcsolatban, azt még nem kérdeztem meg, hogy mik a terveid a lovakkal? Szeretnél még több muraközi típusú lovat venni, és egy kisebb tenyészetet kialakítani, vagy megelégszel a most vásárolt egyedekkel?

#91 Satin Speed

Satin Speed

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.508 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 1. - 20:13

én nem ismerem a hidegvérûeket, de ismertem párat.PortréOldalrólSréhenÕ ugyanott egy másik hvCsikóCsikó és mamija (ha jól tudom apai ágon hv. a csikó)Guliver Magyar Hidegvérû és Percheron keverék csikóGuliver

#92 Muraközi

Muraközi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 2. - 15:37

Szia Muraközi!Bár mi már beszéltünk pár dologról a muraközivel kapcsolatban, azt még nem kérdeztem meg, hogy mik a terveid a lovakkal? Szeretnél még több muraközi típusú lovat venni, és egy kisebb tenyészetet kialakítani, vagy megelégszel a most vásárolt egyedekkel?

Hozzászólás megtekintése

A muraközi lovakat szeretném tenyészteni, ha kell úgy is, hogy újra ki kell alakítani a fajtát. Ezért a nóri kancák és csõdör, meg azért itthon is vásárolok ezt-azt.

#93 Muraközi

Muraközi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 2. - 15:39

én nem ismerem a hidegvérûeket, de ismertem párat.

Szépek, a csikó nem semmi kis stram lovacska!

#94 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 2. - 19:50

Szia!Ha még vennél lovakat, tudok Fejér megyében, nyhs hidegvérû kancákat, egyben vétel esetén van kedvezmény is, majd keress meg magánban ha érdekel.

#95 Balázs

Balázs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 2. - 20:42

A muraközi lovakat szeretném tenyészteni, ha kell úgy is, hogy újra ki kell alakítani a fajtát. Ezért a nóri kancák és csõdör, meg azért itthon is vásárolok ezt-azt.

Hozzászólás megtekintése

Örülök neki, hogy ilyen terveid vannak a muraközivel kapcsolatban, és annak is örülök, hogy meg van a lehetõséged ezen tervek megvalósításához. Sajnos nekem az utóbbi hiányzik, de ha egyszer majd jobban megy, lehet hogy meglátogatnálak egy lóvétel apropójából. Remélem sikerül egy szép tenyészetet kialakítanod, ha esetleg látok én is olyan lovat ami szóba jöhet, akkor értesítelek!

#96 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 5. - 20:13

aszem egy kiss felrertes kerult a dologba,mert en nem 600-800 ezerol beszelte hanem 600-800 eurorol,ami annak elenre hogy nem nagyon ismerem a forint euro paritast,nem hiszem hogy annyi lenne.ezek az arakat en erdelyre ertetem,en ugyanis marosvasarhelyi vagyok.250000 ezer forintert itt nagyon betyar lovat lehet venni,igaz hogy sutes nelkul.betlehembe(BECLEAN) ahol fekete lipicait,meg roman felnehezet tenyesztenek az arak atszamitva ugy 200000 forintol kezdodnek,ami itt eleg nagy ar,de ezek legalabb torzskonyves lovak.erdekes hogy nalunk a vastagabb lovakra rogton azt mondjuk hogy muras,murakozi.bar ezeknek szerintem nem sok kozuk van a murakozihez,de igy maradt meg a szohasznalatban.egy regi faj feltamasztasa nem kis munka,amihez sok sikert kivanok neked,biztos beletelik majd egy kis idobe de biztos majd megeri.

#97 Muraközi

Muraközi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 7. - 7:11

aszem egy kiss felrertes kerult a dologba,mert en nem 600-800 ezerol beszelte hanem 600-800 eurorol,

Hozzászólás megtekintése

Igazad van, nem olvastam el rendesen amit írtál, így érthettem forintot! Azért euróban ez már valóban más és bár jókat lendül az euró-forint árfolyam, az árak így is hasonlóak. A 6-800€, az 160-220 eFt körül mozog.Meghoztam az elsõ tisztavérû nóri-kancát Szlovákiából. Én 183 cm magas vagyok, a lovacska bottal 175 cm, és 850 kg. Van rajta egy mázsa fölösleg. Õ Szikra:Posted Image

#98 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 7. - 11:34

hat ezt lehet lonak nevezni,ahogy itt nalunk szoktak mondani.nekem nagyon tetszik,megegyszer gratulalok hozza.

#99 Balázs

Balázs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 8. - 10:48

Tényleg gyönyörû lovat sikerült venned Muraközi! Minden küllemi jegyével megegyezik a hajdani muraközivel. Mi a véleményed arról (nem kukacoskodni akarok), hogy a Szikra marmagassága bottal 175 cm, a dr. Ócsagék által regenerált muraközinek viszont csak 148-156 cm volt a bottal mért magassága, továbbá arról, hogy azok 550-650 kg között mozogtak, a Szikra meg 850? Szeretnéd majd a késõbbiekben csökkenteni az általad tenyésztett lovak testméreteit, és közelebb hozni azokat a klasszikus muraközihez, vagy neked megfelelnek a jelen méretek is? Bár lehet, hogy ezt nem lehet csak a nóri lovakkal való keresztezéssel megoldani, hiszen az elmúlt 50 év alatt a hasznosítási irány (lovaglásra is használják õket) módosulásával nyurgábbak lettek.

#100 Muraközi

Muraközi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 8. - 16:21

Eeegen, két lehetõség közül kell választanom. Vagy újra indítom a muraközi fajta "elõállítását", vagy a meglévõ néhány egyedbõl, amit Markos Laci bácsi is csak 90%-osnak tart, próbálok elindulni. Mindkét esetben szükség lehet tisztavérû nóri lovakra! Valóban nagy a lovacska Dr. Ócsag prof leírásai szerint, illetve a legutolsó próbálkozásaihoz mérve, de azok már nem muraköziek voltak. Szerintem és mások szerint is az tévút volt. El is tüntek valahova Spanyolhonba azok a lovak.Sz'al, ha lesz újra muraközi, akkor az 165-175 magas lehet. Persze nem lesz 850 kg, Szikrának is le kell adnia egy laza 100-ast! Azt gondolom, hogy 650-750 kg között lehet majd a súlyát meghatározni....Ami a lovaglást illeti, a muraközi nem lovagolni való. hanem gazdasági ló volt és lehet. Gondolom az osztrákok nóri újítására utalsz, nekem nem tetszenek ezek a "sportos" nórik....és nem veszem kukacoskodásnak. Örülök, hogy másokat is érdekel a téma.

#101 Balázs

Balázs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 8. - 20:02

Természetesen a muraközi nem hátas ló volt, és abban is tökéletesen egyezik a véleményünk, hogy az osztrákok nóri újítása küllemileg (de szerintem munkatulajdonságaiban sem) olyan tetszetõs, illetve jó, mint a régi típus. Nézd csak meg a haflingit, azzal ugyan azt csinálták, mint a nórival, csak már régebben elkezdték, és az "eredmény" is markánsabb. A haflingi 50 évvel ezelõtt egy igénytelen, zömök igásló volt, amit ha évente ötször fogtál be, akkor is nyugodtan dolgozott. Aztán a tenyészirány megváltozott, és belevitték az arabot, és szinte már nyoma sincs a régi típusnak. Nekem volt szerencsém egy ilyen új típushoz. Hát ha ezt 3 napig nem fogtam be, akkor már hisztizett (pedig ez már egy jól bekocsizott 6 éves ló volt). Ja, és elfogadom a méreteket, amiket, a remélhetõleg jövõbeli muraközivel megcélzol (optimálisnak tûnik). Szóval csak hajrá! És ha lesznek még képeid a lovaidról, azt szívesen látnám! Igáslovak elõre!!!

#102 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 9. - 13:12

Igáslovak elõre!!!

Ezzel csak az a gond, hogy már jó ideje a traktorok uralják a terepet a mezõgazdaságban a lovak helyett. Persze van még néhány hely, ahol lovakat használnak a mezõgazdaságban. És van olyan is, aki hobbiból tart/tenyészt ilyen típusú lovatEngem az érdekellne, hogy Ti (Balázs, illetve Muraközi), használjátok a mezõgazdaságban a lovaitokat, vagy inkább csak hobbi(vagy elhivatottság), hogy ilyen lovakkal foglalkoztok?Nálunk a hidegvérûek nem túl magasak (150-155 cm), kevésbé "izompacsirták", de lehet hogy több erõt tudnak kifejteni, mint a mozdony méretû lovak. Alkatuknál fogva nagyon jó lovagolni is rajtuk, illetve néha kocsizni velük(fõleg szüretiken). Azt hiszem, elég jó dolguk van nálunk, hiszen Karesznak nincs más dolga, mint fedezni a kancákat, és a karámban játszadozni. Nem is tudom, mikor fogták be utóljára.Nyáron viszont párszor ment nyereg alatt, illetve nem is mindig tettek rá nyerget, mert olyan kényelmes a háta. Ilyenkor igen jó idegzetérõl tett tanúságot: 2 éves pihenõ (semmittevés) után úgy ment kancák közt terepen, mintha minden nap azt csinálná. Egy rossz mozdulata nem volt.Csillag, és Fáni a két kanca azt hiszem 2004-ben voltak utóljára befogva, és akkor lovagoltam õket, illetve Csillagot hajtottam az azóta örök vadászmezõkön legelõ Sárikával. Élmény volt õket hajtani. :) Akkor még a trágyát mi is lovaskocsival hordtuk ki. Két-három naponta kellett húzniuk a kocsit.Aztán áttértünk traktorra, így már csak a csikónevelésre van gondja Fáninak és Csillagnak. De õk is nagyon kényelmesek nyereg alatt, és bármikor fel mernék rájuk ülni akármilyen hosszú kihagyás után, mert birkaszelídek.

#103 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 9. - 14:38

elvileg egyetertek mezzel,de mindig lesznek bizonyos teruletek,ahol egy lo tobbet er mint 10 traktor,es ahol a lovat nem lehet egy geppel helyetesiteni.ha megnezitek a merikaban is,ahol pedig igazan nagyfoku a mezogazdasadg gepesitese mai napig hasznalnak lovakat.rengeteg bemutato jellegu szanto meg egyeb verseny zajlik evente,nem beszelve a huzoversenyekrol aminek igen nagy a hagyomanya.az amisok mai napig csak loval ,oszverrel dolgoznak,igen eredmenyesen.par eve rohogtek oket,ma mar sokan csak toluk vasarolnak biozoldseget.itt nalunk masok a domborzati viszonyok,es sokat hasznaljuk a lovakat,bar ahogy jon az unio,es kihulnak a kisgazdasagok,ugy fog sajnos csokkeni a loval dolgozok szama is.mint a tavaly latam nalatok az uj szuper traktorok is csak arra voltak jok ,hogy az utakat zarjak le vele az elegedetlen gazdak.vagy vegyuk a fakitermelest ahol bizony traktorral nem sokat er az ember.lehet hogy elmaradotnak tartok,mind sokan itt is,de en inkabb maradok a lonnal.a uj technologiak naponta jellenek meg,egy gazdanak alig megengedheto aron.az ember kinlodik megveszi,aztan erre kisutik hogy mar nem jo,mast kell venni,es miert? ugyis megfojtanak a multik.amit pedig sok fajtavval tetek hogy piackepese tegyek oket az uj helyzetben,hat mit mondjak a kuvaszbol se nagyon lehet olebet csinalni,habar jelenleg evvel probalkoznak.minek kutya,ott a legujabb riaszto,amit nem kell etetni.ugyhogy en is azt mondom igaslovak elore!

#104 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 9. - 14:48

Azt hallottam, az erdészeteknek lehet pályázni fogat lovakra. A vásárláshoz adnak támogatást. Ez talánkezdetnek jó nem?

#105 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 9. - 14:52

Errõl nem hallottam, de ha ez így van, az jó dolog. :) Egy barátom is régen lóval húzatta a fát valamelyik erdészetnél, de valamiért aztán kivonták õket a forgalomból és jöttek a traktorok... :( A húzó-és szántóversenyek érdekellnének(már csak nézelõdõként is). De nálunk még nem hallottam, hogy lett volna.

#106 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 9. - 14:55

Az itteni erdészetnél is azt hiszem, már csak két fogat van. Most, ezzel a lehetõséggel se bõvíteni, csak lecserélni szeretnének. De hátha lesz, ahol bõvítenek...

#107 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 9. - 15:28

Üdv, Muraközi!Szikra oda került, ahol az én "kicsi" sodrottom, Zsurmó Mama is lakik :) Gyönyörû, és nagyon jó fej a lovad! :yeah:

#108 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 9. - 16:48

Egyetértek Fillyvel: tényleg nagyon szép ez a Szikra. :)

#109 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 9. - 16:53

teny az hogy traktorral joval tobb,es joval nagyob fakat lehet huzatni mint loval.hala istennek itt nalunk meg vannak olyan 60 fokos lejtokb ahol a traktor biza konnyen feldolhet.mindenesetre ahol geppel el lehet menni ott mar nelkulozik a lovat.ennek foleg ez az oka hogy a lohoz hozza erto ember kell,ami ma eleg ritka,a traktor meg ha elromlik meg lehet javitani,mig egy lovat nehezen.ahogy mondja egy oreg baratom:a lonak csak egy laba van,az ha eltort...,a tobbi harom nem er semmit.viszont aki latta hogy egy traktor milyen rombolast okoz ha egy kis sar van,azbiztos jobban szereti majd a lovat.nalunk sincsenek szantoversenyek,en is a netten bongeszve talaltam rajuk.ha beutitek a plowing with horses keresoszokat lehet kepeket talalni.a www.horsepullresults.com pedig a huzoversenyekrol lehet kepeket ,eredmenyeket latni.az amerikaik a loval valo fakitermelest bio kitermelesnek nevezik,ugyanis a lovak kevesebb kart okoznak mint a gepek.ez foleg vedet teruleteken fontos.en azt mondom amig a foldon fu no,lesz lo is

#110 Balázs

Balázs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 9. - 19:47

Sziasztok! Méz kérdésére válaszolva: Igen, én használom is a hidegvérûmet, mivel van egy 40 hektáros ökogazdaságunk a Zselicben, és amit Muki is emlitett, a domborzati viszonyok elõtérbe helyezik bizonyos munkáknál a lovat. Ugyanakkor hazudnék, ha azt mondanám, hogy nincs az én lótartásomban benne a hobby, dehát aki nem szereti, az meg inkább ne tartson lovat. A környezetünk megóvása érdekében egyre több teret kap újból a szállaló erdõgazdálkodás a tarvágásokkal szemben, és ezt a legjobban és legkíméletesebben lóval lehet kivitelezni. Tehát az igáslovaknak nem csak amerikában, de nálunk is van jövõje. Az viszont, hogy ez milyen lesz, sok mindenen múlik (a kormány mennyire támogatja a szállaló erdõgazdálkodást, lesz e elég lóhoz értõ fakitermelõ, stb.) A szomszéd faluban lakik egy vállalkozó, aki fakitermeléssel, illetve vadélõhely-gondozással foglalkozik. Õ is a szállaló fakitermelés híve, és szinte csak lovakkal dolgozik. Van neki 5 pár hidegvérû és sodrott lova. Azt hiszem amit, és ahogy õ csinálja, az példaértékû lehet.

#111 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 16. - 17:49

Balatonszõlõsön is van egy-két lótartó, aki még a lovával szántja a szõlõt. Pláne ahol keskeny a sor és a traktor nehezen fér be, vagy sokba kerülne nekik bérmunkába megmûveltetni a földet.Múlt héten Csillagot befedezte a Karesz. Részben hivatalosan... részben meg mert elfelejtették rácsukni a bokszajtót (vagy kinyitotta) és meglátogatta Csillagot. Remélem most majd lesz eredménye a frigyüknek. A tavalyi vehem valahogy felszívódott és hiába vártuk, csak álvemhes volt a Csilli. De a tavalyi csikója már jó nagy darab. Hamarosan 1 éves és 4 hónapos lesz. Fogok róla már csinálni új képeket.

#112 Balázs

Balázs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 17. - 18:36

Sziasztok! Ha valaki segítene abban, hogy hogyan kell képet beilleszteni a hozzászólásba, akkor szívesen megmutatnám én is a hidegvérûmet. Elõre is köszi!

#113 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 17. - 19:05

Itt van a leírás, hogy kell képet beilleszteni. Ha így se megy, küldd el mailben és felteszem. :)Hú, nekem már nagyon hiányzik a kicsi Szõke csikóm. (Aki már nem is olyan kicsi). Múltkor csak úgy vitt kifelé az istállóból, alig tudtam megfékezni. :D Végül sikerült elmagyarázni neki, hogy majd én megyek elõl és vezetem õt, neki meg csak jönnie kell szép nyugiba utánnam.Nade remélem hamarosan véget ér a vizsgaidõszak. Akkor lemegyek Balcsira és elviszem magammal kirándulni. :)

#114 Balázs

Balázs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 6:50

Köszönöm Méz a segítséget! Na, akkor megpróbálom megmutatni Csipkét. Õ két éves magyar hidegvérû kanca. Marmagassága szalaggal:157 cm, övmérete: 202 cm, és szárkörmérete: 22,5 cm. Posted Image

#115 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 19. - 15:02

Nagyon szívesen!Szép a lovad, és szép helyen tartod! :) ;) Két éves! :eek: Ahhoz képest gyönyörû méretekkel rendelkezik. :yeah: Asszem nekem is ideje elõvennem a centit és lemérni újra Kareszt. Biztos vagyok benne, hogy nõtt (vagy legalábbis hízott) a legutóbbi mérés óta.No meg Szõkét is lemérném már, hadd legyen dokumentálva a picikém gyarapodása. :)

#116 Muraközi

Muraközi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 20. - 8:11

Magyarországon valóban nincsenek szántó- vagy nehéz húzó versenyek.Szlovákiában rendszeresen tartanak ilyen versenyeket, április végén volt az elsõ, fönn északon, kamienka falunál, ST Lubovna mellett, a lengyel határ felé. Különben azon a területen vannak még tisztavérû nóri lovacskák is, amikkel dolgoznak az erdészetben. Fõleg most a vihar után. Innen valók az én lovaim is.Most amatõr szinten próbálkoznak a magyar határhoz közelebb is, de még nem voltam én sem soha. Ezeken a versenyeken kizárólag kumet-hámba fogják a lovakat, a szügyhámos lovaknak nincs esélyük ezekkel szemben. A nóri-topicban nagyon szép kumet-hámokat láttam. Lengyelországban 100000 Ft körül jönki egy pár komplett "félparádés" kumet-hám. Azt kell hogy mondjam, hogy nagyon szépek a lovak egy szépen kivert kumet-hámban.

#117 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 20. - 16:39

olvastam mar egy par tanulmanyt a kumet ham vagy szugyham?ugyben,ennek ellenere nem tudom eldonteni hogy tenyleg annyira jobb e a kumetham mint amennyire mondjak.nyugaton,amerikaban mindenki kumetet hasznal,mig a szugyham inkabb keleten elterjedt.raadasul a tanulmanyokat mind nyugatiak irtak,es mint mondjak a cigany is a sajat lovat dicseri... .nalunk mindenki szugyhamot hasznal,kumetet csak a szaszoknal lehetet regen latni,de aztan veluk egyut a kumettek is eltuntek.sajnos nalunk nem gyartjak oket,pedig kivancsisagbol kiprobalnak egyet.a 100 ezer forint nem nagy penz egy par hamert,ha jol tudom magyarorszagon ezert meg egyet se lehet venni.ez a komplet kumet ham olyan farhamos?murakozi meg tudnad adni az illeto topik cimet?mennyire lehet egy ilyen kumet hamot allitgatni?mar ugy ertem a nyaki reszt.mert mi eleg gyakran cserelunk lovat,a szugymamot meg eleg konnyu igazitani a lo utan ,nem tudom ha ez a kumetre is ervenyes.mi foleg komplett farhamos hamot hasznalunk,mert a lejtokon,szeker hatratolasnal sokkal elonyosebb mint a nyaklos,amit itt nalunkcsak a mesosegen ,ott is inkabb a magyar hatar kozelebben hasznalnak.

#118 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 21. - 6:27

kozben sikerult beazonositani a nori topikot,ugyhogy ez a kerdes mar nem aktualis.ez kicsit ilyan volt,mint mikor valaki ul a lovan es kozbe keresi.en hirtelen azt hittem hogy valami siterol van szo,csak a hozaszolas utan kapcsoltam ,hogy allj meg ember ez itt van valahol.a tobbi kerdesre viszont ha tudna valaki valaszt adni,orommel vennem.

#119 Muraközi

Muraközi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 22. - 10:00

A kumet hám használata, a mai napig is, inkább a hegyvidéken elterjedt, Szlovákia-Lengyelország Magas-Tátra, vagy a bajor hegyvidéken. Mondjuk Bajorországban versenyeken- bemutatókon, míg a Tátrában a napi munkában is használják a lovakat kumet hámba fogva. Biztosan van tudományos, de legalábbis ergonómiai magyarázata annak, hogy kumet hámban a lovak "nagyobbat tudnak húzni", mint szügy-hámban. Amerikában gyártanak állítható kumet-hámot, Európában a kész kumet a "divat" pl. Szikrára 28"-os, míg a másik két nóri lovamra, Fuxára és Imrére 26"-osat kell vennem. És nem elég eccer' megvenni, még ki is kell tömetni a megfelelõ helyeken, hogy teli-vállal bele tudjon feszülni a ló. Tehát ahány ló-annyi kumet. Persze nem kell minden lóhoz teljesen új szerzámot komletten venni, csak a kumetet. Egy pár kumet 40000 Ft körül van. Lehet egyesével is venni.Minden csütörtökön van Lengyelországban az egyik városban vásár. Sajnos nem tudom a nevét, majd visszakeresem. Itt lehet, többek között kumet hámot venni.Amikor megyek a lovakért, akkor megyünk át, mert Lomnictól csak 40 km-re van.Posted Image

#120 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2006 május 22. - 15:08

Nekem van egy muzeális értékû hercegi kumethámom :)