Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Pataápolás


  • Please log in to reply
777 válasz a témához

#121 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 4. - 6:17

Igazsága van Hosszúhomloknak, mert egy patába, nyírbarázdába szorult kõvel, kaviccsal hosszabb úton, fõleg kemény burkolaton, vagy keményre száradt földúton ugyanaz a hatás, sõt még rosszabb érhetõ el, mint egy nagyobb kõre lépés esetén.

#122 gwendolin

gwendolin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 75 hozzászólás

Közzétéve 2005 október 5. - 13:28

köszi mindenkinek a tájékoztatást, most már nagyon jól informált vagyok :D !!lovas üdv :kocc: Gwen

#123 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 10. - 18:47

Sziasztok!igazán nem tudom, hogy idetartozik-e a téma, de ezt találtam. Szoval mostanában hallottam olyat, (beszélgettem egy versenybiroval, aki kovács is), hogy szte tök fölösleges kivenni a sarkat a patkobol, mert azzal csak a lo izuletét terheled. A másik, hogy ugye ha csuszos a talaj besarkallják, de amugy nem. Tényleg, miért terjedt el az hogy kiszedik?A másik, hogy o azt mondta hogy ugy sarkallja be a lovat, hogy a hátso két patko kulso szélét kifele kihajlitja egy kicsit, és ugy, mert igy ha fordul a lo, akkor stabilabban tud fordulni, mert azon meg tud támaszkodni, és hogy szte igy tud ugy fordulni a lo, hogy majdnem leér a lapockája, de nem esik el. Ti hogy patkoljátok a lovat? Hallottatok ilyenrol? És mi alapján dontitetek el, hogy az elejét, vagy mind a négy lábát megpatkoljátok? Kivétel a lábprobléma.

#124 vegeta

vegeta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 538 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 10. - 19:50

Sziasztok!igazán nem tudom, hogy idetartozik-e a téma, de ezt találtam. Szoval mostanában hallottam olyat, (beszélgettem egy versenybiroval, aki kovács is), hogy szte tök fölösleges kivenni a sarkat a patkobol, mert azzal csak a lo izuletét terheled. A másik, hogy ugye ha csuszos a talaj besarkallják, de amugy nem. Tényleg, miért terjedt el az hogy kiszedik?A másik, hogy o azt mondta hogy ugy sarkallja be a lovat, hogy a hátso két patko kulso szélét kifele kihajlitja egy kicsit, és ugy, mert igy ha fordul a lo, akkor stabilabban tud fordulni, mert azon meg tud támaszkodni, és hogy szte igy tud ugy fordulni a lo, hogy majdnem leér a lapockája, de nem esik el. Ti hogy patkoljátok a lovat? Hallottatok ilyenrol? És mi alapján dontitetek el, hogy az elejét, vagy mind a négy lábát megpatkoljátok? Kivétel a lábprobléma.

Hozzászólás megtekintése

...én a lovamon meg stoplis patkót használok, mert azzal úgy tud 11-es rúgni, mint Roberto Baggio. Ezt egy szakács mondta, aki sebész is.

#125 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 11. - 7:56

Milagn!Ha nem állásban tartott, egész nap aszfalton dolgozó, két év múlva vágóba szánt fuvaroslovad van; akkor a követendõ eljárás: csak arra az idõre berakni a sarkat, amikor éppen szükség van rá!! Mert 1.)megváltoztatja a pata szögellését és árt az ízületeknek, ha tartósan bent van 2.) megsértheti vele magát a ló 3.) ha legelõn/karámban más lovakkal együtt szokott lenni, azokban is komoly kárt tehet a sarkos patkóval.Ha jól rémlik, ugratsz; és ha jól rémlik, van okod félni a fordulás közbeni elcsúszástól. Azok a patkósarkak amik ez ellen igazán hatékonyak, legalább 1 cm hosszúak; ezeket végképp nem szabad tartósan benthagyni. (Mi csak füvespályás versenyekre sarkaltuk be annak idején a gebéket; és MINDIG kiszedtük a sarkakat a leszerszámozás után rögtön.)Ami az elejére-vagy-négylábra kérdéskört illeti: ha a jobb stabilitásért patkósarkakat akarsz; egyértelmû hogy a hátuljára is kell vas.

#126 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 11. - 8:34

Hát igazábol, csak jovore akarok patkot, de azért kérdeztem meg, mert furcsának találtam, amit mondott a ficko. Mert nekem is eszembe jutott, hogyha mondjuk lefekszik akkor a sarok megnyomhatja... az meg gáz. Valojában csak kiváncsi voltam a véleményetekre a sarokkal kapcsolatban. Köszi, a segitséget

#127 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 17. - 10:17

Vettem a Decathlonban egy kék színû löttyöt, ami nyírrothadás megelõzésére jó, valami szulfátos dolog. Használt már közületek ilyet valaki, és ha igen, akkor mi a tapasztalata?

#128 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 20. - 14:34

Gondolom, réz-szulfátos. Egészséges nyírt én nem kennék be vele (tehát ennyibõl szerintem nem megelõzésre jó), viszont ha a ló hajlamos a nyírrothadásra, akkor jó. (De én a fakátrányt jobban szeretem, eléggé durva nyírrothadásokat is meggyógyítottam már vele, és nem annyira "kemény" vegyszer, mint a réz-szulfát...)

#129 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 9:27

Köszi a választ! A tartási körülmények miatt szinte állandóan nyírrothadása van a lónak. Sbc-n, fakátrányon, fakátránytartalmú nyírápoló spray-n (ez utóbbinak elég minimális hatása van, viszont könnyen használható) túlvagyunk már. Az sbc-re már szerencsére nincs szükség, de a sûrû fakátrányt egyszerûen nem bírom bejuttatni. Ez a folyékony lötty azért lenne jó.

#130 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 9:43

Teszek egy próbát, rosszabb nem lehet. Szerencsére itt a tavasz, a lovak hamarosan mennek legelõre, úgy már könnyen felvesszük a harcot a nyírrothadással. :)

#131 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 13:47

Zap, a "lila" miért nem jó?

#132 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 15:41

OSH! Lilát nem ismerek. Az mi?

#133 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 15:53

A nevét nem is tudom, csak így, hogy lila.Mert lila, mellesleg nagyon jó - Anivetben hallgatnak a "lilára", adják rögtön. Nekem is úgy javasolták, hogy ez a legjobb, utána meg az a nyavaja, amit egy flakonból kell fúkálni a patára( az tán zõd).A Dekában néztem azt a kéket, de szerencsére ritkán kell bármi ilyen nekem, ezért is nem ismerem õket névrõl.Én szinte csak olyanokkal beszéltem még, akik ezt a lila vackot használják, ezért is kérdeztem ezt - azt hittem, próbáltad már.

Edited by Old Shatterhand, 2006 február 24. - 15:54.


#134 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 21:54

A lila spray ami angolul blue és amúgy meg zöld. :D Általános csodaszer bár mi még patára nem használtuk.

#135 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 2. - 21:36

Ha a pártaszél széles sávban (2-3 cm) világos (fehér), mit csináljak vele a heti 2-3-szori patazsírozáson túl? Erre kéne a biotin? Vagy inkább térjek át a pataolajra? :confused:

#136 Tanár Úr

Tanár Úr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 98 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 3. - 0:06

Az a fehér sáv a pártaszél alatt a Fénymáz, ezt a szegély termeli. Lehetõség szerint ne bántsd, ez természetes része a patának, magvédi a kiszáradástól.

#137 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 3. - 8:43

Dehogy bántom, csak csúnya és nem volt ilyen eddig. Pedig mindig rendszeresen ápolom a patáját mert talán erre vagyok a legkényesebb az összes ló-dolog közül.Télleg, tudunk fekete pataolaj létezésérõl?

Edited by Titok, 2006 március 6. - 14:48.


#138 bartorsi

bartorsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 276 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 25. - 19:52

Sziasztok! A lovam állandóan lelépi az elsõ patkóit, tudtuk erre valami megoldást? Pataharangot mindig használok, de nem segít. Patkó nélkül meg nem mehet, mert elég érzékeny a lába.

#139 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 25. - 20:06

Az kovácsom szerint ilyenkor 2 probléma áll fent:1. Vagy hosszúra hagyták a patkó szárait2. vagy hosszúra hagyták a hátsó pata elejét. (ez a gyakoribb)

#140 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 28. - 21:33

Az Akadémia sorozatban van a Patkolás c. könyvecske, e téren is hasznos információkkal tud szolgálni, de egy szakképzett kovács, ha elmeséled mi a baj, akkor megfelelõ körmöléssel,patkolással megszüntethetõ. (pl. a pata szögén változtat ez lehet körmölés és gyógypatkó segítségével, így a hátsó lábakkal rövidebbet, az elsõvel hosszabakat léphet a ló és megszûnik a probléma), ill. rövidebbre vágja az elsõ patkó szárait ahogy a galoppon szokás, és jobban megreszeli a hátsó paták elejét. Csak szakképzett kovácsot hívj, mert egy hozzá nem értõ ronthat a helyzeten.Különben ha fiatal állatról van szó akkor lehet hogy még nem alakult ki az egyensúlya, rendszeres tréninggel, gimnasztikázással sokat lehet javítani. De a Cavaletti sokszor csodákra képes....

#141 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 30. - 8:12

Vettem a Decathlonban egy kék színû löttyöt, ami nyírrothadás megelõzésére jó, valami szulfátos dolog. Használt már közületek ilyet valaki, és ha igen, akkor mi a tapasztalata?

Hozzászólás megtekintése

Nem tett csodát a cucc, vissza kellett térnem az sbc-re.

#142 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.993 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 9. - 11:17

Sziasztok!Sajnos most nem tudom visszaolvasni az egész topicot, de nekem is lenne egy ilyen problémám:Hátha volt már másnál is ilyen, ki mit javasol,próbált ki..A kovács szerint patarohadás és ez a lovam két elsõ lábát érinti.Azt mondta, hogy vegyek rá kenõcsöt.Tudnátok valamelyiket ajánlani, ill egyéb kiegészítést?Elõre is köszönöm!Andi

#143 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 30. - 17:38

Ugye a napi rendszerességû patamosás nem tesz jót (szárít)? Mostanában ritkábban mosom a lovam patáját és heti 6 napon kenem olajjal vagy patazsírral (a talpát is alkalmanként), és nem töredezik, repedezik annyira (iletve most nagyon szép - kopkopkop - ki az? - ja én :D jólvan na fáradt vok :kv: ).

#144 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 30. - 18:51

Sziasztok!Sajnos most nem tudom visszaolvasni az egész topicot, de nekem is lenne egy ilyen problémám:Hátha volt már másnál is ilyen, ki mit javasol,próbált ki..A kovács szerint patarohadás és ez a lovam két elsõ lábát érinti.Azt mondta, hogy vegyek rá kenõcsöt.Tudnátok valamelyiket ajánlani, ill egyéb kiegészítést?Elõre is köszönöm!Andi

Hozzászólás megtekintése

Sokat legyen száraz karámban. Ha már nagyon büdös, porrá kell törni rézgálicot, beleszórni és egy darab vattát gyömködni rá a patakaparóval, hogy bent tartsa. Az a lényeg, hogy szárazon legyen a nap nagy részében.

#145 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 30. - 20:34

Van a Hippo Frey Sol, lovasboltokban kapható, kifejezetten erre való, nagyon jó, spray és könnyen kezelhetõ. 1500 ft körül van az ára.

#146 Deni

Deni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.056 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 2. - 22:01

Szegény lovam patájából ki kellett vágni, vagy ki ütni, egy pata darabot, azóta, nem nõtt le neki, hanem tovább van repedve a lábán a pata, kentük a lábát hónapokon át, gyógyszert is datunk neki, de nem történt semmi sem, SEGÍTSÉGET SZERETNÉK KÉRNI!!!!

#147

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 3. - 7:05

Hát hajrá, kérjél. Tán jár arrafelé is kovács /állatorvos/ akik értenek is hozzá.

#148 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 3. - 8:56

Nos nem tudom melyik környéken éltek, de ebben az esetben segíthet a gyógykovács, érdemes lenne kihívni valakit, akirõl azért van némi információ (hgyan dolgozik)lehet segíteni szerintem pl. pataragasztással, a hiányzó részt egy gyorsan száradó anyaggal beragasztják és formára reszerlik, ez a ragasztó hasonló fizikai tulajdonságokkal bír megszilárdulva mint a pata szaruja.De ehhez nem értek, csak láttam már ilyet egy nagyon gyenge körmû lovon, neki gyakorlatilag a patájának egy harmada hiányzott...

#149 Guest_Kameleon_*

Guest_Kameleon_*
  • Guests

Közzétéve 2006 június 3. - 9:23

Szegény lovam patájából ki kellett vágni, vagy ki ütni, egy pata darabot, azóta, nem nõtt le neki, hanem tovább van repedve a lábán a pata, kentük a lábát hónapokon át, gyógyszert is datunk neki, de nem történt semmi sem, SEGÍTSÉGET SZERETNÉK KÉRNI!!!!

Hozzászólás megtekintése

Mügyanta alapu pataragasztó segíthet, Biotin + Zn+réz kombinátiós präpaarátumokkal kb egy év alatt utánnanöl a pataszaru, egy sokkal jobb minöségben mint azelött!1997-ben végeztem egy Biotin - tanulmányt, Dr. Petri Ágnest(Nemzeti Lovarda) bíztam meg a kiértékeléssel. A lovak a lovasrendörég álományából lettek rekrutálva.Eredmény: A vizsgált lovaknál kb 65% megfigyelhetö volt egy elasztikusabb pataszaru növekedése, kevesebb repedéssel. A maradék 35%-nál kevés valamint semmi változást nem észletünk.Hozzáteszem itt "Csak" Biotin volt adagolva! :) Jarmiék csinálnak pataragasztást, de általában, e pata statikai terhelésének megváltoztatása is szükságes.... tehát egy gyógykovács szükséges lesz( avagy egy fehér Holló :D )

#150 liviakonrád

liviakonrád

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 931 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 3. - 19:49

Pataragasztást Kispityu is csinál. Nem túl drágán, és nagyon szépen dolgozik. Budapesti, de jár vidékre is.

Edited by liviakonrád, 2006 június 3. - 19:52.


#151 Deni

Deni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.056 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 3. - 20:01

Köszönöm a segítséget, egyébként jár hozzánk kovács is és állatorvos is.

#152 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2006 június 4. - 18:25

Köszönöm a segítséget, egyébként jár hozzánk kovács is és állatorvos is.

Hozzászólás megtekintése

A kovács nem (mindig) azonos a gyógykováccsal. Ezt kéretik figyelembe venni!!!

Edited by furioso, 2006 június 4. - 18:36.


#153 Tanár Úr

Tanár Úr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 98 hozzászólás

Közzétéve 2006 július 1. - 23:30

Óvakodjunk a gyógykovácsoktól!!!

#154 Tanár Úr

Tanár Úr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 98 hozzászólás

Közzétéve 2006 július 2. - 22:51

Ha meg tudok gyógyítani egy beteg patát, akkor én gyógykovács vagyok?

#155 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2006 július 3. - 5:41

Látszik, hogy nem vagy tisztában a "gyógykovács" szó tartalmával. A gyógykovács az a lábvégi problémák megoldásán kívül végezhetett (végzett) kisebb, ma már az állatorvoslás fogalomkörébe tartozó mûveletet is (pl. fogreszelés). S erre "papírilag" is fel voltak jogosítva, tehát nem csak mûkedvelõk voltak, hanem tanulták is a szakma ezen részét.A honvédségnél - még míg voltak lovak - ezek a személyek tiszthelyettesek voltak.

Edited by furioso, 2006 július 3. - 5:44.


#156 Tanár Úr

Tanár Úr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 98 hozzászólás

Közzétéve 2006 július 3. - 22:03

Tehát ma már nincsenek gyógykovácsok. Egyébként köszi a felvilágosítást.

#157 Frakk0310

Frakk0310

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.111 hozzászólás

Közzétéve 2006 július 21. - 7:02

Marhafaggyút szerelvényboltban is lehet kapni! Árat egyenlõre nem tudok!

#158 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 14. - 16:56

Sziasztok, ez érdekelhet benneteket:Patkolatlan paták formázása, ápolása, a patkó elhagyásának pozitívumai, pata és láb gyógyítása a patkó elhagyásávalEz a legjobb.Itta többi: http://www.naturalhorsetrim.com/http://www.simonearl...ex.asp?PageID=7http://www.barefoothorse.com/http://www.equethy.com/competition.htmhttp://www.tribeequus.com/action.html

#159 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2006 október 17. - 11:05

A lovam ridegtartásban van karámban. megcsináltam a 3,5 oldalról védett beállót és nyár óta rászokott, hogy amikor ráér (nem eszik, nincs munka stb) bent áll. mivel herélt, maga alá vizel. én cselélem a szalmát rendesen, de azért benne áll.észrevettem, hogy a nyírbarázda és a sarokvánkos széle felpuhult és kicsit trutymós. A kovács megkörmölte, és kivágta a nyír részt. azt mondta, hogy rézgálic-cal szórjam be hetente.Most elsõ lépésként kizárom a beállóból napközben. ez elég ahoz, hogy a száraz talaj kiírtsa a gombákat?nincs-e vegyélye a rézgálicnak és hogyan, mennyit és milyen gyakran kell beszórni. esetleg van más használhatóbb szer?ebben agrobe a tudós nem?aki már látott ilyet, és kezelte kérlek írjátok le. nagy baj még nincs, és ma reggel nem láttam felázva(tegnap körmöltük) jó lenne megelõzni a nyírrothadást.

#160 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2006 október 17. - 11:40

Mi fakátrányozunk, súlyosabb esetben SBC-zünk.