Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

A díjugratás technikája


  • Please log in to reply
3434 válasz a témához

#81 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 2. - 0:34

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska:Ok, de amíg ez nincs meg, csak kell valami támpont... [/QUOTE]Persze hogy kell. De Apple-nek mért nincs még meg? Nem tudom mióta lovagol pontosan, de azért... Ejnye-bejnye szerintem! Vagy Bazs-nak kéne ezt mondani, mert nem tanít röndösen? Posted Image

#82 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 2. - 10:18

POntosan nov. 20-án lesz 1,5 éve, hogy elkezdtem. :D Nyilvn azért nincs még meg, mert csak mostanság kezdtünk el jobban foglalkozni a pályamunkával. 10x többet mentünk terepre, és tényleg csak max. 1 hónapja van az, hogy pályamunka, és nincs terep. Terepen meg ugye nem a hamisanvágtázást tanulja az ember Posted Image

#83 Neduddki

Neduddki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.889 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 2. - 15:17

idézet:
Eredeti szerzõ: Neduddki:[url="http://"http://kep.tar.hu/zsubaba/midsize/pic1454021.jpg"]Jó vágta[/url], ha a pálya közepérõl nézed (mindig onnan kell) [url="http://"http://www.mini-land-gestuet.de/images/bild_4.jpg"]keresztbe vágtázik[/url] Hamisan vágtázós képet még keresnem kell :( [/QUOTE]Hamisan vágtázósat egyszerûen nem találok. Nincs valakinek? :confused: Azért találtam még egy [url="http://"http://www.horses.co.uk/images/normal/horses_0179.jpg"]keresztezõ[/url] lovat.

#84 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 2. - 16:47

Ez akkor jó vágta, ha bal kézre megy, ha középrõl nézed, ha nem. ;) Ha meg azt mondjuk, hogy jobb kézre megy, akkor hamis vágta. Probléma megoldva. :D

#85 Neduddki

Neduddki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.889 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 2. - 21:54

Jóvanna, már kicsit fáradt voltam a keresgélések után... Posted Image

#86 ando

ando

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 14:08

Piaffe,Te, mint díjlovas hogy írhatsz olyat, hogy az a támaszkodás amikor a ló homloka a függõlegeshez közeli állapotban van. A támaszkodásnak nem az a lényege, hogy hogy áll a homlok, hanem hogy a lovasnak milyen a fizikai kapcsolata a lóval. Az igaz, hogy ideális esetben a támaszkodó lónak a homlaka közel függõleges, a nyaka pedig feligazított. De nem szabad ilyen külsõségekre 100%-osan alapozni. Külsõ szemlélõ, vagy nem olyan képzett lovas számára tûnhetnek a magas nyakillesztésû lovak támaszkodónak a leírásod alapján pedig csak ne adj isten menekülnek felfelé a szár elõl és ugyanígy lehet az is, hogy egy adott ló soha nem lesz hattyúnyakkal és függõleges homlokkal lovagolható, mégis tökéletesen támaszkodik. De gondolom te is tudod, hogy a támaszkodás az összeszedettség része. Annyit jelent, hogy a ló elfogadja a szárat és FOKOZATOSAN kezd rá szinte szó szerint támaszkodni. Ez azt jelenti póriasan leírva, hogy a lovas a kezében mindig kb. ugyanannyi súlyt érez, mindegy milyen iramban megy.És még valami szerintem nagyon fontos. A "támaszkodtatásnak" nem szabad a kézbõl erednie, hanem csizmával és derékkal kell a lovat a szárra támaszkodtatni - így vezet a támaszkodás FOKOZATOSAN összeszedettséghez.A FOKOZATOSSÁG pedig nagyon fontos! Sok lovast láttam már aki felült a lovára, izomból lerángatta a ló fejét, az állat nyaka majd' kitört, még a lábait is elkezdte kavargatni kínjában, a lovas pedig ragyogott rajta, hogy milyen faszán támaszkodik az összeszedett lova.

#87 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 18:14

Örülök, hogy a támaszkodás ennyire izgatja a fantáziátokat, de Bazs légysz válaszolj a körös dologra!!!!!!!!

#88 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 19:12

Este meglesznek a válaszok.

#89 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 20:48

Egyre nagyobb a kavar ezzel a támaszkodás témával.A támaszkodásnak semmi köze a függõlegeshez. A függõlegeshez közeli (de még mindig elõtte!!!) keret, már egy összeszedett állapotra vonatkozik. A kiképzés alapjainál sokkal helyesebb, ha egy ló tág keretben, tehát kifejezetten a függõleges elõtt lévõ homlokvonallal dolgozik.A másik tévedés pedig az, hogy a lovasnak ugyanolyan súlyt kell éreznie iramtól függetleneül. Minél több az elõrehajtó segítség és ezáltal többet jön hátulról a ló, annál nagyobb súlyt érezhetsz a kézben. A nyújtott (vagy közép) ügetésnél és vágtánál például mindig tágítani kell a keretet és az a helyes, ha nagyobb "súly" is kerül a kezekbe (persze nem a visszarángatás által).

#90 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 20:52

Nekem van még egy kérdésem!Mit jelent az, hogy "szárakat kézbõl kirágatni" ?

#91 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 21:03

Az amit Carmen egy rágással elintéz :D Kiengeded a kezedbõl a szárat annyira, amennyire a ló kívánja, hogy az laza legyen Posted Image

#92 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 21:33

Köcii Posted Image

#93 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 21:41

Én még teljesen kezdõnek számítok (fõleg ugrás terén) Az az én nagy problémám, hogy amikor a ló az akadály fölött van mindig hátracsúszik a lában és ezáltal amikor leérkezik egy kicsit megdob. Tudom, hogy ezt a problémát már tárgyaltátok, de azonkívül, h ez súlyos hiba mást nem mondtatok róla. (példul, h lehet ezt korigálni) Amig kicsi akadályokat ugrottunk nem volt gond, de ahogy elkezdtnk számomra nagyot (kb.1m-es akadályt)ugrani nálam is jelentkezett ez a hiba. Lécci aki tud segítsen! Én még olyan béna vagyok! :rolleyes: :D

#94 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 21:44

Vedd elõ a combizmodat és szoríts! Mást nem tudok mondani ;)

#95 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 21:54

Petshu, mennyire szémitasz kezdönek az ugrás terén? Nagyon nem lehetsz, ha már 1 méternél tartasz..És megkérdezhetem, hogy mióta lovagolsz? köszi :rolleyes:

#96 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 22:03

Na, kezdem a válaszokat, szép sorban, az elejérõl..
idézet:
Eredeti szerzõ: Orsi:Szóval a kör miért kell, azért mert a körön belül még jó az elugrási pont? Nem értem. Hogy lehet felmérni ezzel például egy 130 cm-es ugrás elugrási pontját, hova rajzolom a kört és minek? Az lehet, hogy 130 cm-re az ugrástól? DE miért?Még mindig nem értem.[/QUOTE]A kör azért kell, hogy szemléltesse az elugrás helyét. Eddig, gondolom, tiszta. Azért kör, mert ugye nem csak az számít, hogy ne túl közelrõl, és ne is túl távolról ugorjon el a ló, hanem az is, hogy nagyjából az akadály közepét lovagoljuk meg. Ezt az edzõk általában elõszeretettel hangsúlyozzák is. Gyakran látni versenyeken, hogy a lovas az akadályt egészen a szélénél, a kitörõhöz közel ugratja meg. Ez nem csak balesetveszélyes, de zavart okozhat a következõ akadályra való rálovaglásban is.1.30-as akadály esetében a kör, és az elugrási pont valóban 130 cm-re lesz. Azért kerül távolabb, mert a magasabb akadály fölött nagyobb ívet kell leírnia a lónak; ahhoz pedig, hogy ez az ív szabályos legyen, messzebbrõl kell elugrania.

#97 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 22:13

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsubaba:[url="http://"http://kep.tar.hu/zsubaba/midsize/pic1454051.jpg"]Tökkel ugrom...[/url] nem tudom, nem sok látszik belõle, mert homály, de a lényeg látszik sztem Posted Image Most így magamat nézve sztem a kezem-lábam jó helyen van, a ló támaszkodik.De ezt ikább Bazstól kérdezném, mert õ jobban látta, meg jobban is ért hozzá... ;) [/QUOTE]Ez egy jó ugrás. Ha nagyon kellene hibát keresni benne, talán azt mondanám, hogy a sarkad lehetne picivel lejjebb, de ez nem életbevágó. Valószínûleg azért csúszott feljebb a kelleténél, mert mondtam, hogy többet menj a lóval, és ezt igyekeztél csinálni. Ettõl az apróságtól eltekintve, való igaz, a kezed jó helyen van, a lábad is - talán pár centivel lehetne közelebb a hevederhez, de ez már tényleg akadékoskodás -, és a ló támaszkodik. Ez így jó, ahogy van.

#98 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 22:15

Köszi Zsubaba, majd megpróbálom, bár nem tudum mit érek el vele hiszen ha a combommal szorítok (amit egyébként is megteszek) attól az alsó lábszáram hátralendül! :confused: Afi!Kezdõnek anyira számítok,h csak 2 éve lovagolok.Eddig nem nagyon foglalkoztunk az ugrással de, most már ideje volt, mert jövõre kell rajtengedély vizsgáznom. Az igazság az h, még nem nagyon tetszik az ugrás, az idomítás jobban megy. Az 1 m-es akadály pedig azt jelzi h, nem is annyira kezdõ,hanem béna vagyok. :D

#99 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 22:17

mi az hogy KELL?Semmit sem KELL csak lehet... örülj neki, hogy megvan a lehetõséged ;)

#100 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 22:31

Ezt akkor most nem értem...Amikor ugratok, Bazs, azt szoktad mondani, hogy nyúljak elõre...De a zsubaba képén meg az a jó, hogy ott van a marjánál a keze...Melyik a jó igazából? vagy csak hülye vagyok, és nem értem... :(

#101 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 22:33

idézet:
Eredeti szerzõ: Apple:Ezt akkor most nem értem...Amikor ugratok, Bazs, azt szoktad mondani, hogy nyúljak elõre...De a zsubaba képén meg az a jó, hogy ott van a marjánál a keze...Melyik a jó igazából? vagy csak hülye vagyok, és nem értem... :( [/QUOTE]Csak annyira kell elõre nyúlni, amennyire kívánja a ló... nem kell a szárat odadobni, de azért ne akadályozd az ugrásban Posted Image Nem tudom, nekem fentrõl nem ezen jár az eszem, nem szoktam ezzel foglalkozni, azzal foglalkozok inkább, hogy fent maradjak a lovon, jókor emelkedjek, és hogy átmenjünk az akadályon, mármint hogy ne vágja be a stoppot :D Majd rájössz ;)

#102 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 22:38

kösz a bíztatást, legyen igazad...egyelõre csak a bénázást érzem. Posted Image namindegy, én, ha kell, 120 percen csinálom a malmot, könnyítetvágtát, miegymást, csak érezzek vmi fejlõdést

#103 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 22:48

idézet:
Eredeti szerzõ: Apple:Szóval az elsõ az az, hogy amikor vkire azt mondják, hogy elõrelovagolja a lovat, akkor az pontosan mit takar? Ill. hogy lovagolja elõre? szárat ad neki, vagy csípõvel elõretolja?a másik meg az, hogy (bazs, tudom, hogy ezt már kérdeztem, de elfelejtettem) honnan lehet azt tudni, ha egy ló hamisan vágtázik? nekem ez nem tiszta... vmi olyanra emléxem, hogy akkor hamis, amikor úgy tûnik, mintha a belsõ melsõ lába vezetné a vágtaugrás lábsorrendjét. vagy a külsõ? nemtom. de ezt, amikor pl. Tökkel ugrattam (micsináltam?! :mad: :( ), és szóltál, hogy vegyem fel lépésbe, mert hamis, akkor én azt nem veszem észre, vagy nem látom. Hogy van ez kéremszépen?[/QUOTE]Az elsõ. Bár a lényegét már többen leírták.A ló elõrelovaglása nagyjából azt takarja, hogy elõre küldöd a lovat. Ez persze nem merül ki annyiban, hogy hajtod elõre, és hagyod elsietni. Mint arról már az összeszedettségnél is szó volt, az összeszedett ló a hátuljával jobban maga alá lép. Mivel (valaki ezt is jól leírta) azzal, hogy ráülünk, az elejét terheljük meg, az összeszedés célja, hogy ennek a többletsúlynak egy részét átvigyük a hátulsó testfélre.Így kerül ugyanis a ló olyan helyzetbe, hogy egyensúlyban tudja hordozni a lovasát.Az elõrelovaglás feltétele a támaszkodás, és egy bizonyos fokú összeszedettség, bár ehhez nem feltétlenül kell száron lennie a lónak (ismét tegyünk különbséget a díjló és az ugróló között!). Amikor elõrelovagolod (a kifejezésben benne van, hogy hátulról, elõre )a lovat, a hátulját készteted fokozottabb használatra, tehát arra, hogy maga alá lépjen. Ez azonban még kevés a boldogsághoz, elöl meg is kell tartanod, így nem gyorsítani fog, hanem összeszedettebben, egyben lendületesebben halad elõre. Ha a ló lomha is, akkor természetesen egy gyorsabb, élénkebb tempóra is kell késztetni.A második. A vágta akkor helyes, amikor a belsõ elsõ láb vezeti. Csak így tud a ló a körívnek megfelelõen hajlani, hamis lábon nem. Hogy ezt megértsd, nem árt megnézni jósok videót, tanulmányozni a könyvekben a lábsorrendrõl készült képsorozatot, hogy egy idõ után lásd, mi a helyes, és mi a hamis vágta. Bár ezt már én is elmagyaráztam neked, ha jól emlékszem, icq-n, de szerintem élõben is.Fontos, hogy a vágtába való beugratáskor a ló megfelelõ módon legyen befele állítva, és hajlítva, akár teljes lovardában, akár nagykörön, akár kiskörön lovagolunk. Enélkül igen könnyen elõfordul, hogy hamisan fog beugrani. Azt sem véletlenül szoktam mondani, hogy a rövidfal elején ugrasd be, mert általában ott megfelelõ a hajlítás, még ha nem is figyelsz rá.

#104 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 22:48

Petshu, tényleg, miért KELL vizsgáznod?Ha nem tetszik az ugratás, akkor ez igy nem lesz jó,nem fog menni... redface.gif és ha az 1 méter sem megy jol, akkor semmiképp se emeljetek az akadályon!Végülis én is csak 2 éve lovagolok, és én is ugrattam már 1 métert,de az is nagy szó volt, hogy a paci átugrotta, és nem vágta be a stoppot, ahogy Zsu mondaná ;) :D

#105 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 22:53

Zsubaba, ezt KELL, mert már idén is elhalsztottam.A lehtõségekrõl pedig annyit h, bárkinek megvan rá a lehetõsége. Sõt nekem még lovam sincs! :(

#106 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 22:59

idézet:
Eredeti szerzõ: Petshu:Én még teljesen kezdõnek számítok (fõleg ugrás terén) Az az én nagy problémám, hogy amikor a ló az akadály fölött van mindig hátracsúszik a lában és ezáltal amikor leérkezik egy kicsit megdob. Tudom, hogy ezt a problémát már tárgyaltátok, de azonkívül, h ez súlyos hiba mást nem mondtatok róla. (példul, h lehet ezt korigálni) Amig kicsi akadályokat ugrottunk nem volt gond, de ahogy elkezdtnk számomra nagyot (kb.1m-es akadályt)ugrani nálam is jelentkezett ez a hiba. Lécci aki tud segítsen! Én még olyan béna vagyok! :rolleyes: :D [/QUOTE]Van erre egy elég ritkán használt, ám hatásos gyógymód. A kengyelszíjat rögzíted a hevederhez egészen lent, a kengyel fölött, így igen kis elmozdulást fog engedni a lábadnak. Eleinte furcsa érzés így lovagolni, de meg lehet szokni. Ezt azonban tiltják a szabályok, így pl versenyen nem használhatod, de edzésen sem ajánlatos túl gyakran, mert ha megszokod, és csak a rögzítés tartja a lábadat jó helyen, az megintcsak nem jó. Fõleg csak akkor nyúlj ehhez a megoldáshoz, ha teljesen biztosan ülsz a nyeregben ugrás közben is, máskülönben igencsak balesetveszélyes. Én sem alkalmazom senkinél sem, csakis magamnál, és ritkán.Inkább azt tanácsolom helyette; arra próbálj figyelni, hogy a sarkad lenyomva maradjon az ugrás fölött is. Ugyanis a lábad leginkább akkor hajlamos hátracsúszni, ha felhúzod a sarkad. Ezt kell kiküszöbölni elsõsorban.

#107 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 23:07

idézet:
Eredeti szerzõ: Apple:Ezt akkor most nem értem...Amikor ugratok, Bazs, azt szoktad mondani, hogy nyúljak elõre...De a zsubaba képén meg az a jó, hogy ott van a marjánál a keze...Melyik a jó igazából? vagy csak hülye vagyok, és nem értem... :( [/QUOTE]Mert Te, meg Zsubaba, két teljesen külön dolog. Nincs séma, minden lovas más, csak a végcél azonos, a helyes tartás.Zsubaba tud menni a lóval, te viszont olyannyira nem viszed elõre a felsõtestedet, hogy még ha jókor emelkedsz, akkor is elmaradsz. Ezért kellene elõrenyúlnod (azt is szoktam mondani, hogy öleld át a ló nyakát az ugrás fölött, dehát nem csinálod), mert akkor kénytelen lennél a felsõtestedet is elõredönteni. Ez pusztán korrekció. Nálad szükség van rá, Zsubabánál nincs.

#108 Andika001

Andika001

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 95 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 23:09

Apple:Kedves Apple!Én ugyanugy nem igazán vágom még ezt a láborrendes dolgot,de elvileg ugy a legegyszerübb ha lenézel elöl és azt kell látnod hogy a belsõ elsõ lába elõrébb megy mint a külsõ elsõ.Szoval a beslõ elsõt jobban elõrenyujtja.Én legalábbis igy csinálom-))Igy még én is felfogtam-)Remélem nem mondtam hülyeséget,ha igen akkor pliiiz!Javitsatok ki,nehogy rosszat segitsek szegény Apple.-nak.Puszi:Andi

#109 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 23:12

idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:
idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska:Ok, de amíg ez nincs meg, csak kell valami támpont... [/QUOTE]Persze hogy kell. De Apple-nek mért nincs még meg? Nem tudom mióta lovagol pontosan, de azért... Ejnye-bejnye szerintem! Vagy Bazs-nak kéne ezt mondani, mert nem tanít röndösen? Posted Image
[/QUOTE]Mint mondottam, ezt már elmagyaráztam Apple-nek, mind elméletben, mind gyakorlatban. Dehaegyszer nem jegyzi meg :rolleyes:

#110 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 23:13

Afi, az akadályon eszem ágában sincs emelni. Ami pedig a vizsgát illeti tudtommal 3 része van. A Díjlovaglás része menni fog mert már 1-szer végigcsináltam 1 edzés alkalmával és nem találtam nehéznek. Az Elméleti részt csak meg kell tanulni. Az Ugró részérõl pedig anyit h, 80 cm-ig tudok ugrani, sõt métert is csak az érkezéssel van gond. :D Bazs, köszi a tanácsot. A 2.-at megfogadom. Posted Image

#111 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 23:20

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska:Ez akkor jó vágta, ha bal kézre megy, ha középrõl nézed, ha nem. ;) Ha meg azt mondjuk, hogy jobb kézre megy, akkor hamis vágta. Probléma megoldva. :D [/QUOTE]Már nemazért, de ez a ló tényleg keresztbe vágtázik, az elejével bal lábra, a hátuljával jobb lábra. Nézzétek meg jobban!

#112 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 23:29

idézet:
Eredeti szerzõ: ando:Piaffe,Te, mint díjlovas hogy írhatsz olyat, hogy az a támaszkodás amikor a ló homloka a függõlegeshez közeli állapotban van. A támaszkodásnak nem az a lényege, hogy hogy áll a homlok, hanem hogy a lovasnak milyen a fizikai kapcsolata a lóval. Az igaz, hogy ideális esetben a támaszkodó lónak a homlaka közel függõleges, a nyaka pedig feligazított. De nem szabad ilyen külsõségekre 100%-osan alapozni. [...]De gondolom te is tudod, hogy a támaszkodás az összeszedettség része. Annyit jelent, hogy a ló elfogadja a szárat és FOKOZATOSAN kezd rá szinte szó szerint támaszkodni. [/QUOTE]
idézet:
Eredeti szerzõ: Haflingi:Egyre nagyobb a kavar ezzel a támaszkodás témával.A támaszkodásnak semmi köze a függõlegeshez. A függõlegeshez közeli (de még mindig elõtte!!!) keret, már egy összeszedett állapotra vonatkozik. A kiképzés alapjainál sokkal helyesebb, ha egy ló tág keretben, tehát kifejezetten a függõleges elõtt lévõ homlokvonallal dolgozik.[/QUOTE]Megint itt tartunk, de szerintem ugyanarról beszélünk. Csak épp Piaffe, mint díjlovas nem elégszik meg ezzel a tágabb keretben történõ támaszkodással. Viszont én, mint ugrólovas, és még nagyon sokan, mint nem díjlovasok, azt mondjuk, hogy nem feltétlenül kell függõleges homlokkal száron lennie annak a lónak, hogy támaszkodjon. Teszemazt, hogy nagyon messzire menjek a példáért, a westernlovak is támaszkodnak, pedig õk aztán igazán messze vannak a klasszikus feligazodottságtól!És gondolom, Piaffe sem jelenti ki azt feketén-fehéren, hogy függõleges homlok nélkül nincs támaszkodás. (Valamint, hogy nincs élet a halálon túl.)Ugye, Piaffe?

#113 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 4. - 23:50

idézet:
Eredeti szerzõ: Bazs:
idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska:Ez akkor jó vágta, ha bal kézre megy, ha középrõl nézed, ha nem. ;) Ha meg azt mondjuk, hogy jobb kézre megy, akkor hamis vágta. Probléma megoldva. :D [/QUOTE]Már nemazért, de ez a ló tényleg keresztbe vágtázik, az elejével bal lábra, a hátuljával jobb lábra. Nézzétek meg jobban!
[/QUOTE]Én itt arról a képrõl beszéltem, amin Zsubaba látható Tökön.Mérértengemostanábanmindenkifélre? Posted Image

#114 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 5. - 0:39

Ando, Haf!Jesszusom! Nem, nem vagyok ideges! Ti nagyon-nagyon félreértettetek!!!
idézet:
Eredeti szerzõ: ando:Te, mint díjlovas hogy írhatsz olyat, hogy az a támaszkodás amikor a ló homloka a függõlegeshez közeli állapotban van. A támaszkodásnak nem az a lényege, hogy hogy áll a homlok, hanem hogy a lovasnak milyen a fizikai kapcsolata a lóval. Az igaz, hogy ideális esetben a támaszkodó lónak a homlaka közel függõleges, a nyaka pedig feligazított. De nem szabad ilyen külsõségekre 100%-osan alapozni. [/QUOTE]Honnan a francból veszed, hogy én azt állítom, hogy a támaszkodás egyenlõ a függõlegeshez közelitõ homlokkal?
idézet:
Eredeti szerzõ: én:A támaszkodás nálam ott kezdõdik, hogy a lónak megközelítõleg függõleges a homloka (ami még önmagában messze nem azt jelenti, hogy jó is a támaszkodás). [/QUOTE]A támaszkodásnak valóban nem a fej pozíciója a lényege, csakhogy anélkül nem létezik az a bizonyos fizikai kapcsolat, amirõl beszélsz. Ugyanis ha az megvan, onnantól kezdve a ló automatikusan felveszi azt a bizonyos tartást.És bármilyen rossz alkata is van egy lónak, attól még a függõleges vonalat megközelítheti a homloka. És nem véletlen írtam azt, hogy MEGKÖZELíTÕLEG függõleges homlok!
idézet:
Eredeti szerzõ: Haflingi:A támaszkodásnak semmi köze a függõlegeshez. A függõlegeshez közeli (de még mindig elõtte!!!) keret, már egy összeszedett állapotra vonatkozik. A kiképzés alapjainál sokkal helyesebb, ha egy ló tág keretben, tehát kifejezetten a függõleges elõtt lévõ homlokvonallal dolgozik. [/QUOTE]Nem hinném, hogy ennek ellent mondtam volna...

#115 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 5. - 0:46

idézet:
Eredeti szerzõ: Bazs: Teszemazt, hogy nagyon messzire menjek a példáért, a westernlovak is támaszkodnak, pedig õk aztán igazán messze vannak a klasszikus feligazodottságtól! [/QUOTE]Erre nem vennék mérget. Szerintem a western ló tartását és a ló-lovas közötti fizikai kapcsolatot ne keverjük össze a támaszkodással. Szerintem nem véletlen adták ennek a fogalomnak ezt a nevet. Van alapja. És egy westernló nem támaszkodik bele a szárba, csak felvesz egy bizonyos tartást. Eközben persze minden szársegítségre azonnal reagál, mert elengedett és összhang van a lovas keze és a ló szája között. De ezt nem nevezném támaszkodásnak.

#116 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 5. - 14:16

Bazs!Látom, eléggé elégedetlen vagy velem, és sajnos igazad van, de ezt nem úgy kell elképzelni, hogy engem nem is érdekel, hogy jól csinálom-e vagy sem... Igenis, hogy érdekel, nem tudom, az elmúlt napokban hány topikot töltöttem meg azzal, hogy a bénaságomat emlegettem. Amikor még nagyonnnagyon az elején voltunk, és a a könnyûûgetést tanultam, akkor sem két perc alatt jöttem rá, ill. értettem meg, mit jelent az, hogy hamisan üget a ló, ill. mi az a lábváltás. Igenis szeretném jól csinálni a dolgokat, de nem megy nekem ez hipp-hopp. MOST már értem, mit jelent hamisan vágtázni, hogy lehet észrevenni, de elmélet és gyakorlat teljesen más. Igyekezni fogok mindent bevágni, jól csinálni.A másik meg az, hogy nem dõlök elõre, nem ölelem át a ló nyakát. A nyakátölelést egyszer csináltuk, vmikor nyárvégén. Elõtte soha nem mondtad, és utána sem gyakoroltuk ezt. Ha mondod, hogy na, most akkor megint nyakölelgetés van, én csinálom... Szeretném cisnálni.Az elõredõlés meg nem tudom, miért nem megy, tudom, hogy tökegyszerû, egyszerûen csak fel kell emelnem a fenekem a nyeregbõl, és elõredõlni, de igen rossz emlékeim vannak arról amikor "legutóbb" elõredõlögettem. Jóformán minden alkalommal a ló nyakán kötöttem ki. Lehet, ez a baj, nem tudom biztosan. Én teljes erõmmel azon vagyok, szeretnék azon lenni, hogy jól menjenek a dolgok. Posted Image üdv: Apple, aki vasárnap mindent megpróbál jól csinálni

#117 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 5. - 14:47

Bazs!Valósínûleg tényleg ugyanarról beszélünk, de az nem indik, hogy Piaffe, mint díjlovas gondolkdik, ezért kér szûkebb keretet, mert én is mint díjlovas gondolkodom... vagy nem? Piaffe! ;)

#118 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 5. - 18:39

Szia Zsubaba!Szerintem Tök nagyon szépen ugrik. Jó stílusban.A kezed viszont nem megy vele, és az ülésed is nagyon eljön a nyeregtõl. Ez például összetett ugrásoknál jelent majd nehézséget.Egy olyan fotóra lennék kíváncsi, mikor a leérkezés pillanatában vagy akadály felett, mikor tudsz visszaülni a nyeregbe. :rolleyes: Szia Bazs!Köszi, hogy válaszoltál!Orsi

#119 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 5. - 19:00

idézet:
Eredeti szerzõ: Orsi:Szia Zsubaba!Szerintem Tök nagyon szépen ugrik. Jó stílusban.A kezed viszont nem megy vele, és az ülésed is nagyon eljön a nyeregtõl. Ez például összetett ugrásoknál jelent majd nehézséget.Egy olyan fotóra lennék kíváncsi, mikor a leérkezés pillanatában vagy akadály felett, mikor tudsz visszaülni a nyeregbe. :rolleyes: Orsi[/QUOTE]Mint már megbeszéltünk, egy fényképrõl nem lehet nyilatkozni. Szóval gyere ki, nézz meg, és utána nyilatkozz! Kösziii ...

#120 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 5. - 23:43

Haf!Ha Bazzsal ugyanarról beszéltek, akkor ezek szerint ezzel is egyet értesz?
idézet:
Eredeti szerzõ: Bazs:Ha nagyon röviden akarnám elmagyarázni, azt mondanám, hogy amikor nem engeded lötyögõsen hosszúra a szárat, de nem is téped ki a ló fülén a zablát, hanem egy puha kontaktust tartasz fenn a ló szájával - úgy érzed, pár dekát fog a kezedben -; ekkor támaszkodik helyesen a ló. [/QUOTE]Mert nekem ebbõl az jön le, hogy ha valaki tud annyira lovagolni, hogy helyesen kezelje a szárakat, akkor alatta minden ló támaszkodik.