Ugrás a tartalmakhoz

Fotó

A futószárazásról ...

Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
685 válasz a témához

#1 Sac

Sac

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 16:44

Sziasztok! Bevallom õszintén, hogy egy kissé félve nyitom meg ezt az új topikot, hisz mostanában mindenkit csak kicikiztek aki új témát nyitott :rolleyes: Hozzáteszem, ma délután jó alaposan megnéztem ez elmúlt 1 év topikjait és ez a kérdés eddig nem merült fel ;) Szóval, ami engem érdekel: a helyes futószárazás!Az egyik topikban (Van egy saját lovam!)felmerült, hogy miért is nem használok kikötõszárat a csikóm futószárazásakor?! Úgy gondolom, hogy felesleges, az egyszerû kantáron túl én semmiféle segédszáraknak/eszközöknek nem vagyok a híve. De meggyõzhetõ vagyok az ellenkezõjérõl is. Szerintetek szükséges lenne? Véleményeket várok a témában!Eleinte kapicánnal futószáraztam a lovamat, de az kidörzsölte az "orrnyergét" (nem tudom hogy a lovaknál is így hívják-e a fejnek ezt a részét?!) így áttértem a kantárra ... a zablába szakállt csatolok és abba futószárat. Van ennél jobb megoldás???Ugyanis én szépen otthon kitaláltam, hogy milyen jó is, ha a kantár orrzó részét átvezetem a zablán (és nem elõtte), mert így nem fogom semmiképpen sem kihúzni a zablát oldalt a szájából. [url="http://"http://kep.tar.hu/hsac/midsize/pic2127557.jpg"]Itt láthatod, hogyan értem![/url] Most ez így "jó" vagy "nem árt semmit de nem is használ" vagy pedig egyenesen "hülyeség"?Lovasboltos Kati! A képen lehet hogy nem látszik, de ostort is szoktam használni!Üdv, Sac [ Április 01, 2003, 16:56: Az üzenetet átszerkesztette: Sac ]

#2 Apple

Apple

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 17:10

Szia!Nekem nincsenek futószárazási tapasztalataim, épp csak annyi, amennyit Bazstól "tanultam" el.Azt sem tudom, hogy a Te megoldásod mennyire jó, vagy mennyire rossz, viszont leírnám, hogy amikor Carment ítéljük futószárra, akkor nála ez hogy is néz ki......Ha bal kézre szeretnénk "futtatni":Bal zablakarikába beduod a futószár csattos végét, felvezeted a pofaszíj mentén, át a tarkószíjon le, a másik oldali zablakarikához, és becsatolod oda. Így mindkét oldalra egyformán tudsz befolyással lenni, és jól irányítható a ló. [url="http://"http://kep.tar.hu/apple1987/midsize/pic1200845.jpg"]Remélem, ez a kép jól szemlélteti...[/url] :rolleyes: Ha valami botorságot írtam volna, elnézést, ezt csak ötletnek szántam, mivel úgy veszem észre, ez Carmennél beválik. Egyébként azt is le kell ide írnom, hogy egyforma arányban használtuk ezt a megoldást,mint a szakállasat.Remélem, segítettem valamicskét. Posted Image Mégvalami! Ha már a topik címe a futószárazás, szerintem arról is lehetne benne szó, hogy a jó edzõ mit követel meg a futószárazáskor a lovastól. Ki hogyan javítja a tartást "a körön", stbstb... Posted Image

#3 Zsuzska

Zsuzska

Törzsvendég

• Admin
  • 3.960 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 17:35

Szerintem azért fontos a helyesen csatolt kikötõszár használta, különösen belovaglás alatt álló csikó esetében, mert ezzel tanul meg lenyújott nyakkal, laza tarkóval, elengedett háttal a zablára finoman támaszkodva közlekedni.A szakáll meg pont arra való, hogy a szájának mindkét oldalára körülbelül azonos erõvel hass, azt meg elképzelni sem tudom, hogy ha az rajta van, hogy húzod át? Hiszen pont hogy nem az egyik oldalra hatsz csak, hogy át tudnád húzni. Az a módszer is ezt a célt szolgálja, amit Apple mutatott, csak a szakáll egyszerûbb, nem kell átfûzögetni, illetve ha véletlenül átfordulna a paci másik irányba, akkor sem tud belegabalyodni a futószárba, vagy legalábbis nehezebben.Amúgy én is láma vagyok a kérdéshez, azt próbáltam összeszedni, amit én tanultam az oktatóimtól. Szóval ha hülyeséget írtam, kérlek javítsatok ki. Posted Image

#4 Sac

Sac

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 17:38

Zsuzska! Milyen a helyesen csatolt kikötõszár? Nekem fogalmam sincs, még sosem használtam ...

#5 Zsuzska

Zsuzska

Törzsvendég

• Admin
  • 3.960 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 17:45

Lehetõleg párhuzamos a földdel, azaz a hevederen bújtatod át, és semmiképpen nem szoros, viszont csillagvizsgáló fejtartást se tudjon felvenni vele a ló. Biztos le lehet írni szakszerûen, de én inkább csak megmutatni tudnám... redface.gif Persze ha van rá valami "hivatalos" mérce, engem is érdekelne! [ Április 01, 2003, 17:47: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#6 Angi

Angi

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 18:06

A kikötõszár használatára idézek a "Fiatal Hátasló alapkiképzése" címû könyvbõl:"A kikötõszárat a lovas kezének helyettesítésére használjuk. Minthogy a zablának nyugodt helyet kölcsönözzenek, segítik a lovat, hogy bizalommal támaszkodást keressen. A kikötõszárat tanításkor olyan hosszúra csatoljuk, hogy lépésben ne korlátozza a ló szabad térnyerését. A belsõ szárat a körívnek megfelelõen kb. két-három lyukkal rövidebbre csatoljuk. Fokozottabb Hajlítás és tarkóban engedés eléréséhez a kikötõszárakat a kiképzés elõrehaladtával megrövidítjük. Ekkor a belsõ és a külsõ kikötõszár közötti különbség kb. 5-8 cm lehát, tehát 3-5 lyuk. Ez függ a ló mértetétõl is. A külsõ kikötõszárat úgy kell csatolni, hogy könnyedén megfeszüljön. Ennek kell a belsõ állítást behatárolnia és megakadályoznia, hogy a ló a külsõ vállára essen."Hátha ez segít.

#7 Zsuzska

Zsuzska

Törzsvendég

• Admin
  • 3.960 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 18:13

Köszi Angi! Ezek szerint nem írtam akkora hülyeségeket. :D

#8 Angi

Angi

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 18:15

Egyébbként az Apple álltal leírt csatolás és a szakáll használata is jó futószárazási módszer.Magam is szakállt használtam(régen), könnyebb a felcsatolása, és kézváltásnál nem kell átcsatolgatni.Sac, egy módszer, ha azt szeretnéd, hogy ne tudd áthúzni a zablát a száján. Egy vékonyka bõrdarabot fûzz be alulról a zablakarikákba és azt kösd össze. Ez nem zavarja a zabla mozgását.(Mi is így használjuk a PKN Ranchen, RC adta a tanácsot, és bevállt)De ha van lehetõséged beszerezni egy D zablát, az is segít.Szívesen Zsuzska. Posted Image [ Április 01, 2003, 18:19: Az üzenetet átszerkesztette: Angi ]

#9 Sac

Sac

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 18:19

idézet:
Eredeti szerzõ: Angi: A kikötõszárat tanításkor olyan hosszúra csatoljuk, hogy lépésben ne korlátozza a ló szabad térnyerését. [/QUOTE]Vagyis, ha lép a ló akkor még nem szabad feszülnie de ne is legyen laza, igaz?Köszi a segítséget!!!

#10 Angi

Angi

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 18:22

Valami olyasmi. Posted Image Nincs mit.

#11 Zsuzska

Zsuzska

Törzsvendég

• Admin
  • 3.960 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 18:29

idézet:
Eredeti szerzõ: Angi: Sac, egy módszer, ha azt szeretnéd, hogy ne tudd áthúzni a zablát a száján. Egy vékonyka bõrdarabot fûzz be alulról a zablakarikákba és azt kösd össze. Ez nem zavarja a zabla mozgását.(Mi is így használjuk a PKN Ranchen, RC adta a tanácsot, és bevállt)De ha van lehetõséged beszerezni egy D zablát, az is segít.Szívesen Zsuzska. Posted Image [/QUOTE]Posted Image Ezeket is akartam írni, csak elfelejtettem: mi is ezt használtuk terepre, mármint a bõrszíjas módszert. A pálcás zabla is erre jó. Futószárazáshoz viszont, ha a fenti módszereket használod, nem szükséges.Viszont ezzel kapcsolatban eszembe jutott valami: én nem is emlékszem, hogy valaha áthúztam volna a zablát a ló száján, persze ettõl még elõfordulhatott. Szóval, egyáltalán ez mikor kell, vagy fordulhat elõ (a futószárazást kivéve)? [ Április 01, 2003, 18:30: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#12 Apple

Apple

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 18:52

Dejó, most okosságot tudtam mondani! :D Posted Image :D

#13 Angi

Angi

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 18:52

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska: Viszont ezzel kapcsolatban eszembe jutott valami: én nem is emlékszem, hogy valaha áthúztam volna a zablát a ló száján, persze ettõl még elõfordulhatott. Szóval, egyáltalán ez mikor kell, vagy fordulhat elõ (a futószárazást kivéve)? [/QUOTE]Láttam hasonló szitut ellenkezés nyomán. Amikor a ló cefet mód ellenkezett a lovasával. A lovasa meg csak húzta, csak húzta, míg már nem is volt zabla a ló szájában.

#14 Zsubaba

Zsubaba

Csendes Patak

• Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 19:02

[url="http://"http://www.pointernet.pds.hu/ujsagok/nlmfo/2002-ev/02-februar/nlm-02.html"]Itt egy cikk a futószárazásról a pointernetrõl[/url]

#15 Zsubaba

Zsubaba

Csendes Patak

• Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 19:15

Posted Image Itt meg egy kép.. kicsit kicsi, asszem ezt hívják weiroternek... Ez a kengyelek mögött van rögzítve, megy a ló szájához, majd vissza a hevederhez.Másik oldalon ugyanez.

#16 Unicorn

Unicorn

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 10.662 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 19:26

ne menjünk át segédszárak-topicba a futószárazás helyett.ez valóban a weiroter és embere válogatja, ki hova kötik. szerintem hasznos lehet mindkettõ, csak attól függ, mire kell. lehet a 2 lába között a hevederhez vagy valóban oldalt, a kengyel mögött a hevederhez.csak biztos kezû lovas kezébe való, de szerintem futószáron klassz. csúszó kikötõnek is nevezik.futószárazáshoz:nekem teccik az a megoldás, h a lábai közt a hevederhez egy kikötõszárt csatolni, annak a végét meg a szakállhoz. így tud fordulni meg minden, de ezzel meg az a baj, h ha olyan a csikó, h megtanulja, h belefeszül a tarkójába, akkor ez se yo.mindent csak mértékkel.

#17 Zsubaba

Zsubaba

Csendes Patak

• Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 19:27

[url="http://"http://www.rowestables.com/dorita/lunge.jpg"]Egy régi futószárazós kép[/url] [url="http://"http://www.irvinedressage.com/lunge.jpg"]Egy gumikarikás kikötõszár[/url]

#18 Gorbi

Gorbi

Új vendég

• Fórumtag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 19:56

sziasztok, bocs hogy csak igy ismeretlenül kozbeszolok de talan tudok par tippet adni. elösször is , a kikötö szar nem rossz dolog de figyelni kell arra hogy a lo ne feszüljön bele mert pont azokat az izmokat dolgoztatjuk amiket nemkene(also nyakizom, mejhat).enszerintem jartassuk a lovat körkaramban(ha van ra mod!) futoszar nelkül ,majd ha mar bemelegedett tegyük fel a kikötö szarat es a futoszarat,en szemelyszerint a duplafutoszarnak a hivevagyok mert sokkal jobban tudok a loval dolgozni!

#19 Õz

Õz

Sebész

• Főmoderátor
  • 3.946 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 0:07

Hmm... Azon töprengek, mennyiben hajlik másként futószáras _körön_ egy csikó, mint egy olyan vén gebe Posted Image mint Szikra... Csak mert amióta csak futószárazom õuraságát, mindig egyforma hosszúra csatolom a kikötõket (fõnöki jóváhagyással!), és mégis teljesen korrektül hajlik annyira amennyire a körív igényli. :confused: Aztán: sokaktól hallottam és a tapasztalat is ezt mutatja - kikötõszárat használva szinte lehetetlen áthúzni a zablát a ló száján.Érdemes sokat átmeneteztetni a lovat futószáron is; hogy igenis figyeljen arra aki a kör közepén áll... Átlag körüli IQval pillanatok alatt megtanulják a jármódok neveit; picit is ügyesebb lovak rövidülnek-nyújtanak is szóra... Az az ideális ha a futószárazás ugyanolyan idomítómunka mintha ülne rajta valaki; épp csak attól a fizikai és lelki megterheléstõl mentesen amit a lovas súlya okoz.Nyah. Valaki szóljon rám hogy ne osszam itt az észt mert nincs rá alapom és amúgy is mindenki tud mindent :D

#20 sellõ

sellõ

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 243 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 0:40

A téma jó, és remélem születik benne sok okosság is.Épp múlt héten kerültem futószárazási gondba pacimmal. Nem tudom pontosan, de gyanítom, hogy korábban nem sokat volt futószárazva. Én sem sokat futószáraztam eddig, szinte minden nap mozog nyereg alatt edzésen, vagy terepen. Kevés futószárazása ellenére eddig nem sok probléma volt vele, leszámítva a "fék" kezelését ;) . Mozgott fedelesben szabadon is, akkor is szépen lehetett vele dolgozni.Múlt héten megpróbáltuk gumis kikötõszárral mozgatni úgy, hogy rajta ültem (gyanítom, hogy kikötõszárhoz még sohasem volt szerencséje). No ez hibának tûnt, szegény lovam négy napig teljesen felhúzta ez miatt az orrát.Szóval balkézre teljesen korrektnek tûnt a dolog, lazítás, lépés, ügetés, néhány gyakorlat, és egy kis vágta. Akár tökéletesnek is lehetett volna mondani, ezek után kezet váltottunk. Jobbkézre tragédia volt. Fej fölrántása, fék, tolatás, kitérés, minden ami lehetséges. Három próbálkozás után jobbnak tûnt pihentetni a dolgot és szépen lemozgattam futószár nélkül lovagolva.Amit nem teljesen értek a dologban, hogy a kikötõszárat a korábban említetteknek (Angi)teljesen megfelelõen szereltük fel, sõt még lazábbra is hagytuk, tudván, hogy amúgy sem teszi le szépen a fejét, nehogy aztán ez miatt legyen gondja. Azt is tudom, hogy jobbkézre még nem megy olyan szépen, mint balra, de azért erre nem számítottam.Most nem tudom, mi tévõ legyek. Az bizonyos, hogy kikötõszáras futószárazással egyenlõre még nem alkalmas arra, hogy esetleg én gyakoroljak egy kis ülésjavítást. (téma elnapolva)Azt azonban nem tudom, hogy ha ekkora ellenkezést váltott ki belõle, érdemes-e próbálkozni, vagy hagyjam egyenlõre a dolgot és edzem tovább lovaglással. A kezdeti állapothoz képest úgy már egész szép eredményeket sikerült elérni, lényegesebben hajlítottabb a fejtartása és többet hajlandó száron menni mint korábban. (lehet hogy nem szakszerûen írtam le a fejlõdést, a lényeg, hogy már nem a csilagokat verdesi orrával és nincs a feje két lóhossznyival elõrébb mint maga a ló ;) )Jótanácsokat szívesen fogadok! Help!

#21 Õz

Õz

Sebész

• Főmoderátor
  • 3.946 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 1:01

Hmmm... Azon törpengek, mit csinálnék a helyedben. Le is írom, aztán lehet kritizálni, azzal is okosodom Posted Image Szóval, megnézném, mit mûvel jobb kézre futószáron kikötõszár nélkül. Ha úgy mûködik, vagy legalább kevésbé tûnik reménytelennek, pár alkalommal futószáraznám úgy; aztán kb a futószárazás félidejénél, amikor már laza valamennyire, kikötném 5-10 cm-vel rövidebbre mint ahol magától hordja az orrát; és így tovább. Tolatást, kitérést stb semmiképpen nem hagynám rá; nem elõrevivõ ha úgy gondolja, azt csinálhat amit akar. Amúgy a magam részérõl azt a gyakorlatot követem, amikor csak futószáron mozgatom a jószágot, hogy 2X-2X megy mindkét kézre 10-15 percet; jobban el tudom így osztani a munkát a két kézen; és talán egy ilyen jobbra-feszülünk esetnél is jó lehet ha az elsõ jobbkezes küzdelem után bal kézen lelazulhat, és úgy kap még egy esélyt jobb kézen. (vagy ez így hülyeség??) Háztáji mániánk Zolival a futószárazás, valószínû. Fiatal lónál, pláne fiatal hobbilónál nem feltétlenül szükséges hogy rendszeresen menjen futószáron. De azért jó gondolni arra is hogy öregszik, vagy esetleg aktívabb versenyzésbe fog; vagy valamelyikõtökkel történik valami ami miatt pár napig-hétig nem lehet nyeregbõl lemozgatni a paccot. Vagy akár csak ismerõst szeretnél meglovagoltatni futószáron. Semmiképpen nem árt, ha még most amíg minden príma és nem lenne muszáj futószárazni, megtanulja, hogy' is mûködik az.

#22 Õz

Õz

Sebész

• Főmoderátor
  • 3.946 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 1:07

Jha, van egy olyan kikötõszár-féleség; ami anyagában gumis; a hevedertõl jön fel a ló lábai közt a zablakarikán át a ló tarkójára. Fogalmam nincs a nevérõl. A lényeg: egyszer ráraktunk egy ilyet egy olyan telivérre akin még sose volt hasonló. A gazdi fogta amíg felültem rá, ezért csak utána indult el, akkor viszont viharsebesen, hátrafelé. :D :D Sz'al - az újdonságokhoz idõ kell ;) De ha Sellõnek balra nincs baja a kikötõszárral; nem igazán az újszerûség lehet a bibi.

#23 Fec

Fec

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 2:03

Annyit fûznék hozzá, hogy a csikóknál, tanítás kezdetén éppencsak annyit kell rövidíteni a kikötõszárakon, (a belsõ 3-4 centivel rövidebb) hogy a természetes fejtartásánál kevéssel rövidebb. Ahogy "megtalálta" a zablát, elkezd támaszkodni, egyenletesen jár mindkét kézen, és jármódban, fokozatosan rövidíthetünk, de nem annyira mint az elõzõ némelyik képen. Ez a Zsubabás jó kezdetnek. [url="http://"http://www.irvinedressage.com/lunge.jpg"]http://www.irvinedressage.com/lunge.jpg[/url]Ne felejtsük: csak fokozatosan, lépésrõl, lépésre. A türelmetlenség, durvaság, gyors haladás visszaüt, örökre elronthatunk egy lovat. Fiatal lónál ügetõmunka addig amíg egyenletesen jár, (2-3 hónap) csak utánna következik a vágtamunka, ill. jó ülésú lovas alatti futószárazás, a lovas csak jól ül, a futószárazó irányit, és vezet.Fontos a futószárazás közben felvett testhelyzet, és ostortartás is.

#24 Fec

Fec

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 2:27

Õz! "Szártól független góg" a neve.

#25 Eva

Eva

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.871 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 10:01

Nekem is lenne kérdésem. Nálunk futószárazáskor az a gond, hogy a ló bejön a körbe (nem marad körön), levágja... Hogyan lehetne kinn tartani?

#26 Appaloosa

Appaloosa

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 57 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 11:23

Hasonló problémák üldöznek, mikor nagy ritkán futószáraznom kéne. Ha rajta ülök a hátán, gyönyörüen megy a lovacskám futószáron, nincs egy betorpanás, egy hátrálás, egyetlen "bemegyek a körbe"-tipusú gondolat sem, szóval szerintem tökéletesen tudja, mit kell csinálni. Ha viszont csak le akarnám mozgatni futószáron, egyszerüen nem hajlandó menni. Mindig bejön hozzám, a hasamhoz dugja az orrát, és innentõl kész. Azért nem értem, mert tudom, hogy tisztában van vele, mi lenne az õ dolga ilyenkor. Appaloosa

#27 zapolya

zapolya

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.798 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 11:29

Éva gondja legfõképpen abból fakad, hogy nem használ ostort. :D (Merthogy általában nincs, tehát nem tudjuk "megterrorizálni" a lovat, hogy maradjon kint a körön.)Egyébként mifelénk az a szokás, ha egy lónak nagyon nem tetszik a futószáras munka, vagy a futószár kikötõvel, akkor hagyják, és nem erõltetik. Posted Image

#28 Angi

Angi

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 11:39

A kikötõszárral mindjárt elsõalkalmakkor nem szabad 10 percnél tovább járatni. Szvsz egyik irány 5 perc, másik irány 5 perc.Ez, akárhonnan nézzük, számára az eddig megszokottál egy másfajta fejtartást igényel. Tarkó beadása, támaszkodás.. Szóval megterhelõ elsõ nekifutásra.Valaki íra elöttem, fontos a fokozatosságot betartani.Sellõ!Ne aggódj az ellenkezés miatt. Minden lónak van egy kedvenc iránya, amelyikre szívesebben dolgozik. Talán eleinte dolgozzon erre, és 3-4 alkalom után újra próba a másik irányba is.Fontos, hogy legyen jó emléke a kedvenc irányába.Mint említettem, ne járasd sok ideig kikötõszárral, és ha kész, legyen dicséret, és utána ne járasd tovább.A ló okos, összeteszi a kis fejében, ha hajlandó dolgozni szépen kikötõszárral, utána dicséretet és szabadságot kap.

#29 tokio

tokio

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 282 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 11:42

idézet:
Eredeti szerzõ: zapolya: Éva gondja legfõképpen abból fakad, hogy nem használ ostort. :D (Merthogy általában nincs, tehát nem tudjuk "megterrorizálni" a lovat, hogy maradjon kint a körön.)Egyébként mifelénk az a szokás, ha egy lónak nagyon nem tetszik a futószáras munka, vagy a futószár kikötõvel, akkor hagyják, és nem erõltetik. Posted Image [/QUOTE]És ez jó??? :confused: Ez a ráhagyás csak a futószárazásnál megy, vagy általában mindent ráhagytok a lovakra? Nekem ez veszélyesnek tûnik... :eek:

#30 Trükk

Trükk

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 80 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 11:45

Szia Eva!Én úgy próbáltam körön tartani a lovam, hogy amikor és ahol le akarta vágni a kört, ott indítottam felé a futószáron egy enyhe hullámot, amit egy laza csuklómozdulattal hoztam létre. Ez egy finom dolog, és kifelé hajtja a lovat.

#31 zapolya

zapolya

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.798 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 11:52

Tokio! Azt hiszem, hogy félreérthetõ voltam. Úgy értem, hogy vannak kimondottan "futószáras" lovak, akik szívesebben mennek körbe-körbe nyugodtan, mondjuk gyerekekkel a hátukon, mint a többi ló. De nehogy azt hidd, hogy õk csak futószáron mennek körbe-körbe, csak jobban tûrik a kikötõt, a monoton munkát. ;) A hozzáállás tényleg olyan, hogy például amelyik ló nem szívesen ugrik, azt nem erõltetik, amelyik meg nem szívesen megy futószáron, azt meg arra nem erõltetik, amelyik meg azt szereti, ha a hevedert csak lyukanként csatolják neki fokozatosan, azzal azt csinálják. Inkább így gondoltam a lóhoz való alkalmazkodást. Posted Image

#32 Sac

Sac

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 11:58

Hát igen ez a "hagyjuk a lovat ha nincs hozzá kedve" ügy szerintem veszélyes(sé válhat)... mert az maradhat benne lóban, hogy ha valami nem tetszik neki akkor azt majd nem is kell megcsinálnia és ezt a "módszert" alkalmazhatja akár máskor is.Sellõ! Az én pacimnak is nehéz volt az egyik irány, sõt néha még most is meg akarna fordulni. A lényeg: hogy nem szabad hagyni! Én ilyenkor (valamilyen módon) mindíg addig próbálkoztam/hajtottam amíg legalább 3-4 kört nem ment rendesen, nehogy az maradjon meg benne, hogy ha rakoncátlankodik akkor nem is kell megcsinálnia!Hogy mivel is próbálkoztam? Elõször ostorral, de arra meg néha hátrálni, ágaskodni kezdett ... és akkor szóltam az öcsémnek. Õ kergette (egy seprûvel, vagy csak tapsolgatva) körbe-körbe a lovat szó szerint, hogy eszébe se jusson megfordulni ... Aztán utána ha már belejött, akkor ment szépen egyedül is. Persze ezt a hadmûveletet többször is alkalmazni kellett ... De most már elég egy ostorcsattintás és megy szépen tovább ;) (Persze nem garantálom, hogy az öcsém neked is megteszi :D )Volt olyan is eleinte - az én hibámból adódóan - hogy elszabadult. Ilyenkor is mindíg visszavittem még egy pár körre!Éva! Szerintem az ostor lenne a megoldás! :rolleyes: Az én problémám pedig az, hogy a lovam néha kinéz magának 1-1 pontot a körön és ott nem akar rendesen befordulni, kapkodja/rángatja a fejét ... nem tudom mit tegyek vele. Már próbáltam, hogy elõtte egy kicsit megrövidítem a szárat, hogy jobban "lecsapja" a kanyart és ne olyan "sarkosan" menjen, de ez nem nagyon válik be ...Próbáltam, hogy engedem egy kicsit, ilyenkor hátrál tõlem, de ez sem jó mert így szépen lassan lesétálunk a pályáról. Tud valaki tanácsot adni? [ Április 02, 2003, 12:07: Az üzenetet átszerkesztette: Sac ]

#33 Eva

Eva

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.871 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 12:01

idézet:
Eredeti szerzõ: Trükk: Szia Eva!Én úgy próbáltam körön tartani a lovam, hogy amikor és ahol le akarta vágni a kört, ott indítottam felé a futószáron egy enyhe hullámot, amit egy laza csuklómozdulattal hoztam létre. Ez egy finom dolog, és kifelé hajtja a lovat. [/QUOTE]Igen, én is ezt olvastam (csak nem tudtam leírni :rolleyes: ) ám erre a mozdulatra az egyik ló megurással reagált (lehetett persze ennek más oka is, mert nagyon tele volt).A csikónál is beválik? Köszi a jó megfogalmazást!

#34 Eva

Eva

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.871 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 12:07

idézet:
Eredeti szerzõ: Sac: Éva! Szerintem az ostor lenne a megoldás! :rolleyes: [/QUOTE]Lehet, de amikor a kezemben volt az ostor (igen rég és rövid ideig) többet léptem rá és bénáztam vele... Azt hiszem megyek Katihoz érdeklõdni és max. gyakoroljuk ló nélkül :D Ja egyébként azt próbáltam, hogy a futószár "megmaradt" részét mutattam a lónak mintha az lenne valami Posted Image

#35 tokio

tokio

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 282 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 12:11

Zapolya,abban teljesen egyetértek, hogy egyik lóra sem kell(ene) ráerõltetni olyan jellegû munkát hosszú távon, amihez se tehetsége, se kedve. Az viszont szerintem tényleg veszélyes, ha a lóban az marad meg, hogy "elkezdtünk valamit dolgozni, de ma nincs kedvem, hát nem csinálom. Nem azért nem csinálom, mert nem értem, vagy fáj, hanem mert nincs hozzá érkezésem." Az ilyen ráhagyott hiszti aztán sokszor egyre durvább lesz. Bevallom, én bizony lovagoltam ilyen ráhagyva egy jószágot majd egy évig, hát nem volt vele könnyû...Volt olyan, hogy a betonút szélérõl eléugrott egy biciklisnek, aki a szembesávban jött. :eek: Mindenki jól megijedt, még szerencse, hogy nem egy kocsival csinálta.Szóval csak a sajátbõröntapasztalás szólt belõlem. (bocs az offért)

#36 Trükk

Trükk

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 80 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 12:21

Eva!Nem tudom melyik lónál megfelelõ ez - a hullámot csinálok, de nem a födtõl égig érõt, hirtelen - és melyiknél nem. Sõt, azt sem tudom biztosan, hogy szakszerû e, de nekem sikerült vele a problémát megoldanom. Ez szerintem csak egy lehetséges megoldása a körön tartásnak, biztos vannak még ötletek erre vonatkozóan. Ja, és biztos vannak a lónak is különféle ötletei a körbe való bejövetelt illetõen.

#37 Fec

Fec

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 12:26

Sac! Fektess a kritikus helyen egy, vagy két rudat az ívnek megfelelõen, (de kijjebb) ami kicsit "megvezeti" azon az részen. Ha már nem csinálja, elveheted.

#38 Eva

Eva

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.871 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 12:27

:D Hát az tuti!(Trükknek a trükkökrõl.... ) [ Április 02, 2003, 12:29: Az üzenetet átszerkesztette: Eva ]

#39 zapolya

zapolya

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.798 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 12:37

Kedves Sac és Tokio! Válaszoltam nektek [url="http://"http://www.kerekperec.hu/cgi-bin/lovas/paciforum/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=1&t=000429&p=6#000232"]ebben a topikban[/url], hogy ezt ne offoljam tovább. Posted Image

#40 Sac

Sac

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 12:52

Köszi Fec! Ki fogom próbálni!De azért félek, hogy ha ugye engedek a száron, hogy ne rángassa a fejét akkor kioldalaz és esetleg rálép, mert nem oda figyel és összetöri magát...