Ugrás a tartalmakhoz

Fotó

Takaróval, vagy anélkül?

Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
207 válasz a témához

Poll: Dobtok-e a lóra lótakarót? (247 member(s) have cast votes)

Dobtok-e a lóra lótakarót?

1. Soha (60 votes [24.29%])

Percentage of vote: 24.29%

2. Télen, lovaglás után (119 votes [48.18%])

Percentage of vote: 48.18%

3. Télen, éjszakára (11 votes [4.45%])

Percentage of vote: 4.45%

4. Egész télen (17 votes [6.88%])

Percentage of vote: 6.88%

5. Mindig, ha nem szárad vissza (22 votes [8.91%])

Percentage of vote: 8.91%

6. Ridegtartásban, ha hûvös van (3 votes [1.21%])

Percentage of vote: 1.21%

7. Istállóban is, ha hûvös van (3 votes [1.21%])

8. Általában van rajta (3 votes [1.21%])

9. Mindig van rajta (9 votes [3.64%])

Percentage of vote: 3.64%

Vote Guests cannot vote

#1 Repülõrajt

Repülõrajt

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 11:23

Arra vagyok kíváncsi, lótakaró kérdésében hogyan oszlanak meg a vélemények?Nálunk szinte senki nem tesz a lóra takarót télen sem, pedig néha vissza sem szárad szegény állat. Azt mondják, nem kell. Akkor sem, ha nem zárt istállóban áll. Ti mit gondoltok?

#2 Csuti

Csuti

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 11:27

Kieg. a szavazatomhoz: télen, lovaglás után, ha mínusz van és nem száradt vissza.

#3 Eva

Eva

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.871 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 11:32

Akkor teszem rá a pokrócot, ha lovaglás alatt nagyon leizzadt. Akkor is csak annyi idõre, hogy a nedvesség nagyját magába szívja (10-15 perc?) utána lecsutakolom és amíg meg nem szárad legelünk (mire végzünk megfagyok), vagy ha van homokos karám beengedem, hogy hemperegjen, ha nem teszi legelünk. Szerencsére az egyik lónak nincs túl hosszú szõre, a másik meg hamar szárad.

#4 tücsök

tücsök

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.282 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 11:35

Én voltam az elsõ szavazó! BibibíDe ez attól is függ, hogy a ló hozzászokott-e a körülményekhez. Mert ha eddig meleg istállóban állt és átviszed egy ridegtartásos szerûbe, akkor megfázhat. Vagy veszel most egy takargatott lovat és te nem takargatod, akkoris. Szerintem. ;)Ui: Én is szalmát szórok a takaró alá, gyorsabban szárad. A polár takaró meg kiszívja a szõrbõl a nedvességet és kicsapódik kívülre- bederesedik a takaró- :hu:

Edited by tücsök, 2005 december 22. - 11:40.

#5 zapolya

zapolya

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.798 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 11:37

Látszik, hogy egy helyen szocializálódtunk Évával. :D Takarót akkor rakok a lóra, ha lovaglás közben megizzad. Ilyenkor beviszem istállóba, lecsutakolom, szalmát terítek rá, takarót teszek rá, így marad kb. fél órát, aztán kitakarom, várom hogy megszáradjon, addig eszeget, és utána visszamegy a ménesbe. Ha nem izzadt meg, csak kimelegedett, akkor csak egy kicsit betakarom, utána megy vissza a ménesbe. (Mindez a jelenlegi idõjárásban érvényes, nyáron nincs takargatás, és mindez szabadban tartott, nem lenyírt lóra igaz.)

Edited by zapolya, 2005 december 22. - 11:38.

#6 realcowboy

realcowboy

Magnum

• Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 11:43

Túrában kell, hogy legyen takaró, mert nem biztos, hogy akkor és ott tudok megállni, ahol a ló éppen száraz.Egyébként meg csak leszáradt lovat engedünk vissza a karámba. sportwesternéknél mindig takaróban vannak a lovak sok helyen (szabadon), hogy ne nõjön meg a bunda, mert télen is versenyeznek, tréningeznek. Amúgy a ló ritkán fázik, de könnyû megfázatni. A "hûvös" kifejezést ami a szavazásban van, azt nem ismerik szerencsére. Kb 10-12 fok az ideális hõmérséklet nekik amit a legjobban kedvelnek, minusz ötvenig van bennük fagyálló. (by Walter A.) :DA lábvégeikben illetve a patában százszor job a keringésük, mint a miénk, tehát a ló nem vágyakozik a meleg kályhához tenni a hideg lábait, mert nem fázik neki. Persze mindez mozgási lehetõség mellett érvényes, nem betonon állva.Az extra thermó, ilyen olyan polár és egyéb lótakarókról nekem az a véleményem, hogy jó szegmenese a kaszának, mint az istállófásli, szállítós fáslikamásni, vitaminos patazsír, hogy a jutifalatokat el ne feledjem. :D De egy jó lópokróc elkél néha.

#7 Csuti

Csuti

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 11:44

Tücs! Szerintem meg én! :)

#8 Repülõrajt

Repülõrajt

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 11:47

(A "hûvös"-t lehet hidegnek értelmezni. Meg rossz idõnek, pl. esõs, ködös. Nem akartam minden ilyesmit kiírni.)

#9 tücsök

tücsök

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.282 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 11:58

Affene, benéztem! :cool: Rc!Az ilyenolyan cukimuki csilivili micsodák arra valók, hogy a gazdi azt higyje, hogy a ló örül, ha Õ is trendi. :D Én tudatosan választottam pl.bordót mindenbõl, mert ha magamra odafigyelek, akkor rá se rakjam az egérrágtát. De ezt Õ pont leszarja :)

#10 Zsubaba

Zsubaba

Csendes Patak

• Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 12:13

A második tatári találkozóra a saját lovammal mentem, mikor odaértünk, szakadt az esõ és fújt a szél. A "hülye boxos" lovam reszketett, mint a kocsonya, de nem fázott meg szerencsére. Akkor jó lett volna valami vízálló takaró, egyébként semmikor máskor nem tettem rá, vagy hamar megszáradt, és azért nem kellett, vagy egy órára beraktam a boxba, jól lecsutakoltam szalmával, és szalmatakarót tettem a hátára.

#11 vrony

vrony

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.293 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 12:17

Én csak téli idõszakban, hidegben szoktam a lovamra takarót rakni,ha megizzadt. Van egy nagyon tuti kis original német lótakaróm, ami nagyon szuper módon a takaró külsejére vezeti az izzadságot, ezt használom.

Edited by vrony, 2005 december 22. - 12:19.

#12 Titok

Titok

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 13:00

Az én lovam nincs megnyírva, de a lovaglás elõtti és utáni sétánál rakok rá egy pokrócot mert biztos jól esik neki. :ang:

#13 Apple

Apple

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 13:03

A második tatári találkozóra a saját lovammal mentem, mikor odaértünk, szakadt az esõ és fújt a szél. A "hülye boxos" lovam reszketett, mint a kocsonya, de nem fázott meg szerencsére.

Hozzászólás megtekintése

És akkor jött az "önfeláldozó" Alma, aki kicsit sétáltatta, amíg anyalóhoz tartozó Zsubé a névtáblákat intézte :)Egyébként szerintem a remegésbe az is belejátszott, hogy amikor már csurom vizes volt, hozzáért a vezetõszára a villanypásztorhoz, és nemkicsit kapott.off off

#14 Petya

Petya

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.943 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 13:09

Van egy nagyon tuti kis original német lótakaróm, ami nagyon szuper módon a takaró külsejére vezeti az izzadságot, ezt használom.

az én katonai boltból vásárolt, hadseregnél leselejtezett de nem rongyos lópokrócaim ugyan ezt tudják. Mindezt 500 forintért vettem darabonként zöld és szürke színben.Sõt annyival jobbak mint a polár anyagok, hogy jobban magukbaszívják a vizet mert anyaguk nem szintetikus.De azt nem szabad elfelejteni, hogy szalmával törtánõ csutakolással kéne kezdeni a télen bevizesedett ló szárítását. Át kell csutakolni ezzel felgyorsul a vérkeringés a bõrben és tíz perc alatt leszárad a ló a takaró alatt.Hogy a télen leizzadt ló 5-10 perces munka utáni jártatását már ne is említsem...P.

Edited by Petya, 2005 december 22. - 13:10.

#15 Repülõrajt

Repülõrajt

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 13:19

Tegnap azt mondta az oktatóm, hogy a takaró alatt csak bepállik a ló. Én sajnáltam szegénykémet, mert hiába léptettünk 15-20 percet terep után, csak nem száradt vissza. És nem zárt istállóban van, hanem nyitott állásban. Az izomlázig dörzsöltem száraz szalmával (mármint nekem lett izomlázam), de nem sikerült szárazra. Szerettem volna, ha kap egy takarót, de erre a fenti mondat volt a válasz, amiben lehet valami igazság. Nekem a lényeg, hogy a lóállat ne fázzon meg!

Edited by Repülõrajt, 2005 december 22. - 13:20.

#16 Zsubaba

Zsubaba

Csendes Patak

• Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 13:24

Lótakarótól függ, hogy melyik alatt pállik be, melyik alatt nem. A polár alatt nem, mert az épp hogy felveszi a nedvességet, de egy mûszálas anyag alatt bepállik. (Nylon zokni - pamut zokni :) )

#17 Titok

Titok

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 13:58

A polár is mûszálas de az épp ezért speciális, mert kívülre vezeti a nedvességet. ;)

#18 Zsubaba

Zsubaba

Csendes Patak

• Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 13:59

Na most újat tanultam :)Akkor a polár az egyetlen szintetikus kivétel.

#19 Titok

Titok

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 14:04

Ki lehet próbálni, száraz hajadon húzz végig egy polár akármit. Az eredmény röhögõgörcsöt eredményezhet :D (és elektromos jellegû pattogást).

#20 tötõ Zsó

tötõ Zsó

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 14:16

Én azt tudom, -amit a lelkemre is kötöttek- hogy rögtön megállás után tilos belcsomagolni a lovat, mivel a távozni kívánó gõzök és gázok (inkább gõzök :D) csak ottmaradnak a takaró alatt. Magyarul AKKOR tényleg bepálik. Ami általában tuti megfázás.

#21 Zsubaba

Zsubaba

Csendes Patak

• Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 14:22

Ezért jó a szalmatakaró, mert az kiengedi a gõzt.Na hát persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy leszállunk a lóról és be a boxba. De a ló még 20 perc "sétáltatás" és 10 perc csutakolás után is gõzölög.

Edited by Zsubaba, 2005 december 22. - 14:25.

#22 tücsök

tücsök

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.282 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 14:24

Igen, a takaró nem ment fel a leléptetés alól :nem: Még az extra sem. ;)Ti azt értitek szalmatakaró alatt, hogy a takaró alá szórtok szalmát, hogy szellõzzön? (Én is így szoktam)Vagy van valami új találmány, amit nem ismerek és szalmatakaró a neve? :confused:

Edited by tücsök, 2005 december 22. - 14:27.

#23 packa

packa

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 14:37

Igen, a takaró nem ment fel a leléptetés alól :nem:  Még az extra sem. ;)Ti azt értitek szalmatakaró alatt, hogy a takaró alá szórtok szalmát, hogy szellõzzön? (Én is így szoktam)Vagy van valami új találmány, amit nem ismerek és szalmatakaró a neve? :confused:

Hozzászólás megtekintése

Hogyne. Én kõrberakom szalmabálákkal.Posted Image

#24 tücsök

tücsök

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.282 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 14:44

Ezt a vágtázóssat? Akkor jó gyorsan kell raknod :gm:

#25 Zsubaba

Zsubaba

Csendes Patak

• Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 15:29

Nekem a szalmatakaró csak szalmából van, takaró nélkül. :)

#26 tücsök

tücsök

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.282 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 15:55

Az úgy nem hideg? Meg hogy szívja a nedvességet, ha egymáson fekvõ kusza szálakról beszélünk? :confused:

#27 Filly

Filly

Biodegenerált

• Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 16:05

Elvileg nem jó, ha a még erõsen gõzölgõ lovat az ember betakarja. De amíg szalmával lecsutakolod, addigra már eláll a gõzölgés, és jöhet a takaRó! :)nemtokírni...

Edited by Filly, 2005 december 22. - 16:12.

#28 tücsök

tücsök

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.282 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 16:09

Csutakolástól a vérkeringés javul, ha "izomlázig" csutizod akkor se szárad meg. De ez a helyes sorrend. ;)

#29 KundK

KundK

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 18:21

Akkor egy kis "nemzetközi" kitekintés. :)Itt nagy kultusza van a ló nyírásának és takarásának. Sõt még a nyíratlan ló takarásának is. Tõmegével lehet látni lovakat egész nap legelõn betakarva. A lovas újság õsztõl tavaszig tele van csili-vili lélegzõ, százrétegû, stb lótakarókkal. :)Sõt, lopják is õket! Az egyik újságban volt figyelmeztetés, mert az egyik megyében még a karában meg istállóban (persze az itt 99%-ban angol boxot jelent) álló lovakról is lelopták a kabátot! :( Azt tanácsolták, hogy fessék rá az irányítószámot, akkor kevésbé lehet eladni.Másik véglet sztem John. Mindennap berakatta velem a lovakat jártató gépbe. Egyedileg változó mértékben le is izzadtak tõle a lovak. Ezért én a végén csak lépésre kapcsoltam, hogy leszáradjanak. Egyszer meglátta és kérdezte, miért. Elmondtam. Aszondja, nem kell az! Így csak megszokják, hogy lehet ott "lustálkodni" is. Nyugodtan álljanak vissza izzadtan a boxba. Ott takarót csak az egyik nyírt ügetõpóni kapott. De õ decembertõl már munka kivételével állandóan.

#30 Filly

Filly

Biodegenerált

• Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 18:31

A rendszeresen dolgozó sportlovaknál tartom indokoltnak a nyírást-takargatást. De az röhej volt a 3x osztrák díjugrató bajnoknõnél, hogy a nála lovat tartó hobbilovasok ész nélkül másolták le a "divatot".

#31 furioso

furioso

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.378 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 19:56

Csutakolástól a vérkeringés javul, ha "izomlázig" csutizod akkor se szárad meg. De ez a helyes sorrend. ;)

Hozzászólás megtekintése

Lehet, hogy a vérkeringés is javul, de a szalmával való csutakolásnak nem ez a célja. Hanem az, hogy a ló teste körül légmozgást hozzunk létre, aminek hatására szárad a ló. A szalmával erõsen dörzsölni a lovat felesleges, mert a szalma úgysem szívja fel az izzadságot...

#32 Barefoot

Barefoot

A megvilágosodott

• Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 20:08

Hirtelen mennyi alternatív magyarázata született a csutakolásnak! Tulajdonképp csak az biztos, hogy kell :)

#33 PozitívFeri

PozitívFeri

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 22. - 21:17

De,ha az izzadt,összetapatt szõrt sokáig borzoljuk,dörzsölgettyük,babráljuk egyre melegebb lesz .A végén bekell takarni és békén hagyni.Úgy teljesen megszárad.Persze,ha megvan nyirva,az más.

Edited by PozitívFeri, 2005 december 22. - 21:19.

#34 BoKa

BoKa

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 23. - 10:44

Takargatás? Hát.. láttam én már karón va... ja, nem, ez egy másik mese.Szóval láttam én már felvonuláson vágtázni betakart lovat. Köbö plusz 10-15 fokban.

#35 furioso

furioso

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.378 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 23. - 10:52

Hirtelen mennyi alternatív magyarázata született a csutakolásnak! Tulajdonképp csak az biztos, hogy kell :)

Hozzászólás megtekintése

Mert szerinted miért kell? :confused:

#36 Rosinante

Rosinante

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 23. - 10:54

A csutakolás valódi célja a lovas lovaglás utáni alapos átmozgatása. :dev:

#37 Old Shatterhand

Old Shatterhand

A nagy vadász

• Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 23. - 11:00

Télen, hogy meddig "gõzölög" a pára azért nagymértékben hõmérsékletfüggõ! Én a boxban 99% csak szalmával "takarom" le. Az egy % akkorra marad, ha nagy a hideg és a huzat bent és sikerült átnedvesítenem õkelmét. Ilyenkor jön a szalma és rá a vékony takaró.Aztán lófüggõ is, mert most az enyém télen bazi vastag szõrt növeszt, nincs az a hideg, hogy betakarnám munka nélkül, míg nyáron 10 fokban tuti betakarom, ha kint áll éjszaka, mondjuk túrán.Viszont van egy másik kérdés is. Bár a ló életkora inkább a melegítés idõtartamán változtat, de figyelni érdemes a hõmérsékletre más okból.Ha kint áll a minuszban és felnyergeled, egy hideg hátra ülsz. Naccerûen meg lehet agyusztálni így a ló hátát, amibõl TE annyit érzel, hogy demerev - mert pattogsz, mint kecskeszar a vágódeszkán. Beejti a hátát és erõsen esélyes, hogy meg is fájdítod neki, különösen a súlyosabb lovasok, vagy a "robotikusabb" mozgásúak. Sok kint álló lónál ha megnézitek, hogy érzékeny-e a háta - gerinc mellett kétoldalt körömmel, vagy akármivel - nyergelés elõtt, hát meglepõdtök majd!Nem arra akarok utalni, hogy takargassuk be munka elõtt - jóllehet sok helyen infrázzák a lovak hátát ezokból - de mindenképp érdemes a hõmérsékletre és a melegítésre figyelni, hogy elkerüljük a "vajon miért fáj a lovam háta", vagy " mitõl sánta vajon ez a ló" tipusú kérdéseket...

#38 tücsök

tücsök

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.282 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 23. - 12:09

Én ezt nem értem, nem elég bemelegítés a bemelegítés?(értem ezalatt a 10-15 perc sétát)

#39 kiwi2

kiwi2

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 26. - 20:03

Én mindenképpen takarom a lovamat, mert meg van nyírva. A bemelegítõ lépéshez hõmérséklettõl függõen polár takarót rakok rá, vagy vékony téli takarót, azt ált akkor, ha esik az esõ, mert vízhatlan, és amíg elérek a fedelesig átázna a polár. Munka után még kb negyed óráig a polár cucc van rajta, aztán lepucolom, fáslizom, és mehet rá a vastag téli takaró. Nyáron pedig ha sok a légy, a karámba rá szoktam rakni a légyhálós takarót, ha megizzadt, h ne menjenek rá a legyek. Garantáltan nem ér semmit! Lópokrócom is van vhol, csak tiszta kosz, és ki kéne mosni. Azt nem használom.

#40 Satin Speed

Satin Speed

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.508 hozzászólás

Közzétéve 2005 december 28. - 16:14

Mi csak télen munka után takarjuk le a lovat, akkor is egyszerû polár takaróval. Persze ha nem izzad meg, vagy visszszárad akkor nem, de álltalában a nagy bundája miatt mindig megizzad. Pár kört sétálok még vele a fedelesben aztán a többi sétához is rárakom a hátára. Aztán lenyergelés után is rajta van még, majd mikor már indulnék haza, elõtte leveszem róla és átdörzsölöm tiszta szalmával. Ezt nagyon csípi a lóállat. :D