Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Nyeregtörés!!!!


  • Please log in to reply
500 válasz a témához

#81 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 21:33

Éppen azt akartam kérdezni (bár kissé félve), hogy nem nyergelsz-e túlságosan elöre? Mert akkor akármilyen csodaheveder sem segít. Ha a nyereg és a lapocka között nincs egy ujjnyi távolság legalább, akkor túlságosan elöl van.

#82 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 21:37

Melyik részen kéne lennie pontosan annak a legalább-egyujjnyi távolságnak?...

#83

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 21:56

Õz, Barefoot!Már ez is megvolt; picit hátra nyergelem, elõre semmiképpen és a hevedervédõt elég gyakran mosom (hetente legalább, de nyáron naponta kiöblítem, úgyis megszárad) és kettõ van belõle, úh semmiképpen sem összetapadt és feltörés-veszélyes!..

#84

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 22:01

idézet:
Eredeti szerzõ: Barefoot: Éppen azt akartam kérdezni (bár kissé félve), [/QUOTE]Félve?.. Nem harap a néni (nagyon)!.. Posted Image Nyugodtan kérdezzetek, hátha kisül, h mégsem tudok nyergelni... Posted Image De úgy érzem, h jene esetben tényleg nem én hibázok, persze nem is a ló, egyszerûen ilyen adottságú lehet... Ezelõtt nem is törtem fel soha lovat, õt egy véletlen folytán májusban sikerült, de mondom, egész nyáron szõrén gyógyult, full meggyógyult, azóta a fentebb írtak szerint nyergelek és 100X jobban figyelek. Mégis elõjön a dolog, bár szerencsére csak annyiból, h egy pici felületen ledörzsölõdik a bõr - de azután meg fel nem nyergelem, mert csak rosszabb lesz!.. Csak az a baj, h õ nem olyan ló, akinek a hátának annyira király, h soha nem tudok kikönnyíteni rajta. A fenekemnek már mindegy, az nem érdekel.

#85 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 22:07

Esetleg próbálj másik hevedert nézni, ami nem ér oda. Annyiféle van már...

#86

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 22:15

Maximum csere-berélni próbálhatok meg, mert egy kanyi buznyákom nincs... :( De megpróbálom. Bár nem ér hozzá. Ettõl függetlenül lehet, h mégis ott van a hiba, csak nem látszik...

#87 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 22:22

idézet:
Eredeti szerzõ: Dé:Félve?.. Nem harap a néni (nagyon)!.. Posted Image [/QUOTE]Azért félve, mert az ilyesmi érzékeny pontja szokott lenni minden lovasnak, és nem akartam azt a látszatot kelteni, hogy osztom itt az észt a magas lóról (amikor amúgy is az alacsony lovakat szeretem Posted Image )Õz, értelemszerüen a nyeregláb (point, vagyis a váz legelülsö pontja) és a lapocka között kell lennie a legalább egy ujjnyi, de inkább nagyobb távolságnak. És mielött belém kötnek itt a népek, nyilván a nyereg a lapocka mögött van, és nem egy ujjnyi vastag izzasztóval a lapockán :D [ Szeptember 04, 2003, 22:23: Az üzenetet átszerkesztette: Barefoot ]

#88 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 4. - 22:30

Van egy jó kis animált utmutató a nyeregillesztéshez a [url="http://"http://www.saddle-fitting.com"]www.saddle-fitting.com[/url] -on (meglepö módon Posted Image )Off:Dé, tetszik a tarka póni a képtáradban!

#89 gaforka

gaforka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 76 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 5. - 13:51

Van egy utlsó ötletem (nem fog tetszeni):Sikinél nagyon jól bevált a westernnyereg :D De most halál komolyan. A weszkós nyergekhez irtó jó hevedereket lehet kapni, talán megpróbálhatnál egy összeillesztést (weszkóheveder+angolnyereg).Ha gondolod, egy próbára kölcsönadom a continental-hevederemet, tényleg jó. Olyan gumiszerû borítása van, szóval szerintem csúszkál egy icipicit a szõrön, és nem nyomja meg annyira, hogy fel tudja törni a lovat. Vagy nem tom, de soha semmi problémám nem volt még azóta Sikivel, mióta weszkó nyerge van, pedig elég érzékeny az öregúr...

#90

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 5. - 20:36

Off on; Barefoot! Nekem nagyon tetszett, a gazdái kevésbé, amikor 1 év hitegetés után végül nem adták el nekem (azaz eladták volna nem túl reális áron)... De végülis nem baj, mert akkor ma nem lenne Szelcsim! :D (amúgy a képtáram többi része most nem mindig üzemel, mert letöröltem véletlen egy csomó képet és azóta nem bírom visszarakni, mert sz*r a képtár nekem... na sebaj, azért maradt sok kép, pl Szelcsirõl is! :D ) Off off.Gaf! Miért ne tetszene az ötlet?.. Csak az a baj, h egy weszkónyereg irtó drága, még egy használt angolra se nagyon futja most... De egyszer szívesen kipróbálom a hevederedet, ha lehet kombinálni... Holnap amúgy is heveder börzét tartok magamnak :D Gaf, amúgy is kimegyek mostmár hozzád (ha Isten is úgy akarja, lóháton), mert rég nem láttam Sikuszt és a Mariann mondta, h dagadt lett Posted Image és meg akarom nézni!!!Szal köszi mindenkinek; hevedert cserélek, Tummelizek, egyelõre megint szõrén nyomulok (ami most h végre hízik a babám, egyre kényelmesebb dolog), lehet, h úgy is maradok a végére és akkor nem lesznek ilyen problémáim többé... :D

#91 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 5. - 21:48

Gaforka, pont ilyeneket lehet már kapni angolban is, Galagonyának is olyan van. Posted Image Igaz ezt most kifogyta :( , így egy vékonyabbat kellett rátenni, de erre meg vettem gumis hevedertokot, és egyáltalán nem csúszkál rajta, puha és vastag, egyelõre beválni látszik. 3000 Ft Katinál. Dé, ha eddig ezeket nem nézted, szerintem nézd meg, a fentivel is erre akartam utalni.

#92

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 6. - 15:25

Az én hevederemnek is gumis borítása van amúgy! Mielõtt lett rá szõr, azelõtt kb 3X felnyergeltem csak natúran a hevederrel és akkor tört fel (ez már régen volt, még májusban)!.. Pedig annak is gumiborítása van, úh nemtom. Mindegy, most ki fogok próbálni pár féle hevedert.

#93 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 14. - 9:41

A lovamnak elég érzékeny a háta,és most vettem észre rajta,hogy-pedig alig lovagolom,nagyon ritkán- mindkét oldalán,a marja két oldalán (nem a marján) kicsit fehér a szõre,de idáig ott nem volt az.Mivel kint vannak egész nap karámban marha nagy a szõre.lehet hogy ezért nyomta meg egy kicsit?Évek óta ebben a nyeregben lovagolom,sosem volt semmi gondja vele (western nyereg egyébként).

#94 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 22. - 12:43

Nos.Amire ti válaszoltok,rongyosra ülöm a seg...met szõrén. :mad: :D ;)

#95 Mörjike

Mörjike

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 967 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 22. - 12:57

Rosszat biztos nem teszel vele a lovadnak. :D Nyeregalátét, pokrócok is minden rendben volt ama pár felnyergeléskor? Szerintem a nagy szõre nem lehetett a hibás.

#96 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 23. - 9:03

Nem hát,csak úgy mozgok miatta (tudom tudom,puhány vagyok...),mintha a Vadnyugat hõskorában lennék.Lehet hogy egyszer rosszul nyergeltem fel,nem tudom,nem jellemzõ,de elõfordulhatott.Nézem azóta is,de nem vettem észre változást.Mivel érzékeny a háta,szerintetek vegyek a nyeregalátét alá zselés padot?

#97 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 23. - 9:54

A nagy szõr max úgy jöhet a képbe ilyesminél - szerintem - hogy gubancos vagy egyenetlen (valahol dupla réteget képez, ilyesmi).Körkérdés - a zselés padot ki hogy' használja (használná)? Ahol én láttam eddig (angolban) ott a nyereg és az alátét közé rakták (vagy, "zsebes" alátét esetén a zsebbe).

#98 Keszter

Keszter

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 596 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 23. - 10:11

Szerinted még hogyan lehet? mivel nem szívja el a nedvességet, ezért, ha izzad a ló, mindenképpen kell alá szerintem alátét. De én már próbáltam úgy is (kapkodás miatt), hogy csak "bevágtam" az alátét alá (nem régen, hideg volt és csak könnyû munkát végzett a ló) Szóval úgy sem lett semmi baja.

#99 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 23. - 10:30

Keszter!
idézet:
Eredeti szerzõ: Chilly: szerintetek vegyek a nyeregalátét alá zselés padot? [/QUOTE]Emiatt merült fel bennem a kérdés.(Végülis a sportweckós neoprén alátét amúgy sem szívja a nedvességet...)Szóval, ki hogyan, és miért úgy? [ Február 23, 2005, 09:32: Az üzenetet átszerkesztette: Õz ]

#100 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 23. - 11:18

Az biztos, hogy közvetlenül a bõrre téve nem a legszerencsésebb, mert hosszabb idõ, vagy keményebb munka esetén a bõr a fel nem szívott izzadságtól "bepállik", felpuhul, s ez ismét csak feltöréshez, kidörzsölõdéshez vezethet.A helye a nyeregalátét és a nyereg között van, szerintem (angol sílus!).

#101 Mörjike

Mörjike

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 967 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 23. - 13:00

Én is használok gélpadot nyeregalátét és nyereg közé gondosan ügyelve, hogy alatta sehol se gyûrõdjön meg az alátét. Volt egy lovam akinek olyan magas volt a marja, hogy egyik nyergünk sem volt tökéletes rá. Vékony ló, magas marral. Elég rossz eset. A probléma úgy lett megoldva, hogy vettünk egy vastag filc alátétet aminek a markamra részét kivágtuk és ez alá még egy gélpadot is betettünk mindezt a nyeregalátét fölé. A gélpad azért alá, hogy a kivágott filc ne nyomja meg a mar oldalát. Jó sok réteg, tudom, de így sikerült kicsit megemelni az egészet, hogy a marja szabadabb legyen.Gélt egyébként minden lóra használok, függetlenül attól, hogy milyen a marja. Gondos nyergelés mellett persze, lecsökkenti jóval a nyeregtörés esélyét. Elõfordult, hogy más nyergelte és lovagolta a lovamat, gél nélkül. Másnap mikor hozzáértem a marjához nagyon érzékeny volt. Fájlalta. Minimum egy hét kihagyás következett. Szóval ezt megelõzendõ én inkább mindig aláteszem a gélt.

#102 Rivális

Rivális

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 7 hozzászólás

Közzétéve 2005 március 6. - 22:18

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni!!!Van egy szenzációs nyergem, imádom... a lovam marja sem vészes... nem magas, nem izé a nyereg mégis egy ideje rendszeresen hátra csúszik. Nem volt ez mindig így, csak mostanában. Rendes szügyelõt már próbáltam (Y alakú, nem gumis, csak bõr) mégsem tudta megtartani. Van valami ötletetek???

#103 Altair

Altair

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 601 hozzászólás

Közzétéve 2005 március 6. - 23:44

Mi is ezt alkalmaztuk annak idjén mint Mörjike csak sok pokróc lett összevarrva, közepén lyukat hagytunk. Az ilyen alkatú jól megverte a természet.

#104 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2005 március 7. - 11:39

Rivális!Számomra elég nehezen elképzelhetõ, hogy a szügyelõ nem tartja meg. Jól kell használni, megfelelõ méretût!Eléggé meg volt az húzva?azért kérdezem, mert láttam már olyat, hogy csak lógott a lovon és így persze nem használ!ezen kívûl lehet, hogy nyergessel meg kellene nézetni a nyerget, mert lehet, hogy fel kellene tömni a nyeregpárnákat.

#105 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2005 március 7. - 11:49

A szügyelõ nem biztonsági öv! Nem szokás "eléggé" meghúzni, több okból sem. Nyilván teljesen más okból kezdett most csúszkálni, ezt az okot kell megszüntetni. Nézesd meg nyergessel!

#106 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2005 március 7. - 19:43

Vagy egyszerûen a hevedert kell(ene) szorosabbra húzni..

#107 Rivális

Rivális

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 7 hozzászólás

Közzétéve 2005 március 8. - 10:18

A nyerges megoldás jó ötlet köszönöm!!!A heveder annyira meg van húzva, hogy a ló mintegy (jön a húsvét) kötözött sonka formátumot vesz fel.A vízszintes elhelyezkedésü szügyelõrõl mi a véleményetek? Amit a militarysok szoktak használni...

#108 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2005 március 8. - 10:36

Nem tudom, hogy az angol és a western stílusban különbözik e szügyelõ használata. A westernrõl fogalmam sincs, ezért amit írok az angolra vonatkozik és a saját, illetve társaim tapasztalata. Nekünk Sári Viktor, aki eléggé ért a lóhoz és lovagláshoz mutatta meg, hogy a szügyelõt hogy kell használni és "eléggé" meg kell húzni!Ez persze nem azt jelenti, hogy nekifutásból, vagy mint a hevedert, de feszesnek kell lennie, nem lóghat. Nálunk néhány ugró lóra kellett, azokra, amelyeknek olyan volt a testfelépítésük, hogy mindig kellett, illetve volt olyan is, amelyikre csak ugrásnál kellett rárakni, mert csak az ugrásnál mozdult el a nyereg. Használtunk "vízszintes" gumisat is és Y-t is, nekem úgy tûnt, hogy az Y volt a jobb, akkor tették fel a másikat, ha az Y kidörzsölte a lovat, de ha jól emlékszem ez 1 lónál volt, amelyiknek érzékenyebb volt a bõre, a kantár és a heveder is kikoptatta a szõrét. [ Március 08, 2005, 10:43: Az üzenetet átszerkesztette: agrobe ]

#109 Köki

Köki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 291 hozzászólás

Közzétéve 2005 március 8. - 14:16

Azért a heveder meghúzásnak nem szabadna úgy mûködni, hogy a ló a kötözött sonka formát vegye fel. Pláne nem ha 1 óránál többet is dolgozol vele! A szügyelõ meg ha Y és a ló két oldalán nyereghez felfutó szára gumis, akkor nem fogja fixen ott tartani a nyerget. Tudom, nekem is olyan van. Termézetesen nem lóg ahogy Agrobe ecsetelte, de azt tudom, hogy nem annyira fixen tartja ott a nyerget, bár komolyabban hátra csúszni sem engedi. Mielõtt hozzám került volna lovam, volt régebben szügyelõje, de egy idõ után már nem használták. Aztán nálam egy nagyon jó nyerget kapott, de egy idõ után rájöttem mindegy mennyire fogom meghúzni a hevedert(kötözött sonkásra soha!!), miután telivér sajnos valószínû a marja miatt hátrébb csúszik munka végére a nyereg. Ezután jött a talpalás a megfelelõ eszköz után. Végül 1 Y szügyelõ formájában megoldódott a dolog.

#110 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2005 március 8. - 14:42

A szügyelõt két okból nem szokás feszesre húzni. Az elsõ, hogy erõsen korlátozza a lovat a mozgásban, ezért vannak a gumis megoldások. Ez viszont nem túl "weskós". A másik, hogy kikopik a ló. A full bõrt - amit a weskósok használnak, bár nagyon sok angol-lovas is - annyira kell meghúzni, hogy olyan 3 ujjunk aláférjen. Ez megakadályozza, hogy a lovas a ló seggén találja magát. A fenti esetre viszont - ami elõször nem, majd elkezdett csúszkálni - nyilván nem ez a megoldás.Az megint egy más kérdés, hogy mennyire húzod meg 10 ugrás idejére, ami akár másodpercekben is kifejezhetõ.

#111 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2005 március 17. - 13:35

Osh, te arról is tudnál mesélni, hogy a gumis szügyelõre lehet szõröket rakni, így nem kopik ki a ló, ahogy Köki is teszi (tudod, pirosfásli ;) ). A "vízszintes szügyelõt" úgy hívják, hogy szügyhám, én ilyennel ismertem Kökit még bérló korában, és nem emlékszem, hogy ezzel hátracsúszkált volna a nyereg. Ez bõrbõl volt. [ Március 17, 2005, 12:36: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#112 Ács Balázs

Ács Balázs

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 524 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 21. - 9:29

Segítséget kérnék! Lovam hátát megcsípte vmilyen rovar, és nem múlik el. pont a nyereghelyen. A bõr megkeményedet nem túl nagy mint egy bögölycsípés. Ha nyerget teszek rá nem fáj neki, csak az izzasztó felszívja neki. Mivel lehet rendbehozni?

#113 Blanka

Blanka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 156 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 21. - 11:42

Segítséget kérnék! Lovam hátát megcsípte vmilyen rovar, és nem múlik el. pont a nyereghelyen. A bõr megkeményedet nem túl nagy mint egy bögölycsípés. Ha nyerget teszek rá nem fáj neki, csak az izzasztó felszívja neki. Mivel lehet rendbehozni?

Hozzászólás megtekintése

Szia!Az én lovamon is voltak ilyen keményedések, az enyémnél féregre gyanakodtak, pedig volt féreghajtva, ezért kinyitották, és leszedték laborra.De természetesen nem találtak semmit.Borogattam ecetes vízzel,...de nem múlt el.Aztán egyszer csak magától lejött.

#114 hubertus

hubertus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.809 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 21. - 14:17

Kisebb sebek esetén nálam nagyon jól bevált a Neugranormon kenõcs, amit igazából babapopsira szoktak használni. :D Gyulladáscsökkentõ és szárító hatása van, gyógyszertárban kapható.

Edited by hubertus, 2005 július 21. - 14:18.


#115 Cowboy

Cowboy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 2. - 11:42

Én nem szeretem a lovainkat mindenféle kenõccsel bizgatni!!A legjobb ha a növények gyógyító hatásaát nézitek és azzal gyógyítotok ez e legjobb vagy hagyni, hogy magátol gyógyuljon persze ha valami baleset érte akkor persze ha kell mûtét akkor kell, de amúgy a vad lovak sem kenték be egymást mindenféle kenõccsel!!!!

#116 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 2. - 11:54

De nem is ültek egymáson, vagy csak viszonylag rövid ideig :gm:(Jajjjanyám :rolleyes: )

#117

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 2. - 13:34

Hát ja, hátha magától meggyógyul, de úgy, hogy maradandó szépséghiba, vagy nem csak szépséghiba lesz belõle :rolleyes: Végülis...Ne aggódj, nem lesz annak a lónak semmi baja, ha megfelelõen kezelik, fõleg, hogy a kenõcsök nagy része is gyógynövény alapú, vagy ha nem, akkor sem ártalmas, hanem pont azért van, hogy megkönnyítse a helyes gyógyulást.Gondolom, akkor magadat sem kenegeted, és orvoshoz sem jársz, max a szomszéd vajákoshoz, mert az õseinknél sem volt SZTK...

#118 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 2. - 14:46

Én nem szeretem a lovainkat mindenféle kenõccsel bizgatni!!A legjobb ha a növények gyógyító hatásaát nézitek és azzal gyógyítotok ez e legjobb vagy hagyni, hogy magátol gyógyuljon persze ha valami baleset érte akkor persze ha kell mûtét akkor kell, de amúgy a vad lovak sem kenték be egymást mindenféle kenõccsel!!!!

Hozzászólás megtekintése

Kedves Cowboy,tejjesen igazad van ,de kiegészitenélek abban,hogy a mûtét is elhanyagolható.Ugyanis a pusztán NEM MÛTIK EGYMÁST A LOVAK !!! ahogy persze nem is kenték be egymást kenõccsel,max a kakás popojukat törölték egymáshoz.

#119 tücsök

tücsök

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.282 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 3. - 22:28

Van egy dolog, amire nagyon kiváncsi vagyok!Hevederhúzás után, ha felgyûrõdik a bõr (márpedig fel)Ki kell húzni a ló lábát, illetve hogyan kell kihúzni (hajlítva vagy nyújtva),vagy nem kell kihúzni? :confused: Avagy mi a legjobb a lónak- hogy elõzitek meg a feltörést?

Edited by Õz, 2005 augusztus 4. - 10:23.


#120 Paint Horse

Paint Horse

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.064 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 4. - 10:05

Én úgy láttam, hogy elõre fele húzzák ki a ló lábát, hogy elsimuljon a heveder alatt a böre. Én pl. fokozatosan húzok mindig hevedert, mégpedig szépen "elsimítom" a bõrt alatta, hogy még csak véletlen se gyûrõdjön be. Javaslom, hogy jó minõségû hevedert válassz!! ez már fél siker a feltörés megelõzésében. Ha a lovad különösen érzékeny, íves hevedert próbálj, amely a könyökénél nagyobb helyet hagy. Lovaglás közben is gyõzõdj meg, hogy nem laza -e a heveder, ez is lehet a feltörés okozója...Hali, PH

Edited by Õz, 2005 augusztus 4. - 10:22.