Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Öröklődéstan


  • Please log in to reply
687 válasz a témához

#641 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 23. - 23:16

Méz nyert. :) A sárga ló biztosan homozigóta, a fekete pedig ebben az esetben heterozigóta volt, vagyis hordozta a sárgát és a feketét, de a fekete domináns a sárgán, vagyis egy ilyen ló fekete. A csikó viszont mindkét oldalról sárgát örökölt. Lehet pej csikó is, de ez ritka. A pej a fekete színen ható aguti gén hatására jön létre. Amelyik ló a feketét és az agutit hordozza akár homozigóta, akár heterozigóta formában, abból pej lesz. Az agutit sárga ló is hordozhatja, de azon nem látszik. Vagyis ha fekete+sárgából pej csikó születik, az a fekete oldalról feketét, a sárga oldalról sárgát + egy aguti gént kapott, így lehet pej. Ettõl függetlenül persze elõfordulhat az is, hogy a feketének nevezett szülõ valójában sötétpej. :D

#642 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 23. - 23:34

* Lassú vagyok, Gisari beelõzött! :(

A konyv szerint csak akkor lehet pej ha a fekete nem fekete hanem sotetpej vqgy nyaro fekete.Bovebben en nem tudom csak amit.olvastam;-)

-Így,így!
A nyárifekete az a pej szín egyik megjelenési formája.
A pejben jelen van a fekete színt hordozó (gén?) örökítõanyag, de egy kis valami (aguti?) a megjelenését részlegesen gátolja - hosszúszõrõk, lábvégek feketék.(A magyar nyelv szakszerû :) , mert nem mondja barnának.)
A nyárifeke meg úgy lesz, hogy van valami kis icka-ficka, ami meg az 'aguti' ténykedését gátolja, de az azért ott van - így tud pej csikója lenni, ha az a kis icka-ficka nem kerül tovább.

A valódi feketében nincs 'aguti' (vagy mi neve...) ezért nincs ami meggátolja a teljes testfelületen a fekete megjelenését - tehát ebbõl "barna" már nem lesz.

A konyv szerint :) , meg az élet szerint.

Edited by N.C., 2012 november 23. - 23:36.


#643 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.435 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 24. - 11:37

HAd kérdezzek...

a sárga lovon sötétebb folt a testen, az az exlipse-folt, de mi a helyzet a szürkékkel, ha a testen bárhol, bármekkora, eredeti színébõl megmaradt valami van?

http://szolohegyilov...zes_napja_1104/

Ebben az albimban Kanga és Orsi címszó alatt Orsi nyakán lávõ foltra gondolok. Annak mi a neve???

" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#644 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 24. - 11:42

Jajistenkém. Számomra ez az egész egyre kínaibb. :o Nekem az "apaménem" rendes fekete, nem nyári, nem pej. Az õ apja deres az anyja pej volt. Apai nagyapja fekete. Láttam utána sárga csikókat is, és feketét is. Aztán meglátjuk, mit hoztak össze a kendersörényû sárga kancámmal. Amúgy még mindig ott vagyok leragadva, hogy a túróban lesz egy ló kendersörényû sárga úgy, hogy az õsei közt van a 3. õsi sorban egyetlen darab sárgaderes, és a negyedik õsi sorában van rendes sárga. Az összes többi õse fekete, pej, szürke. A genetika útvesztõi számomra kiismerhetetlenek. :eek:

#645 Zuzu

Zuzu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 947 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 24. - 14:45

Köszi. Elég homályos még nekem ez az öröklõdés, de próbálok eligazodni. :)

"Qei me amat, amat et canem meum."


#646 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 24. - 16:34

HAd kérdezzek...

a sárga lovon sötétebb folt a testen, az az exlipse-folt, de mi a helyzet a szürkékkel, ha a testen bárhol, bármekkora, eredeti színébõl megmaradt valami van?

http://szolohegyilov...zes_napja_1104/

Ebben az albimban Kanga és Orsi címszó alatt Orsi nyakán lávõ foltra gondolok. Annak mi a neve???

Nem tudom, magyarul hogy hívják, angolul itt van valahol középtájt, az eclipse-folt alatt.

Jajistenkém. Számomra ez az egész egyre kínaibb. :o Nekem az "apaménem" rendes fekete, nem nyári, nem pej. Az õ apja deres az anyja pej volt. Apai nagyapja fekete. Láttam utána sárga csikókat is, és feketét is.

Mi itt a gond? :)

Aztán meglátjuk, mit hoztak össze a kendersörényû sárga kancámmal.

Nagyjából 50% esély van sárgára (ezen belül egy nagyon kevés kendersörényûre) Majdnem ennyi feketére és egy nagyon kicsi pejre.

Amúgy még mindig ott vagyok leragadva, hogy a túróban lesz egy ló kendersörényû sárga úgy, hogy az õsei közt van a 3. õsi sorban egyetlen darab sárgaderes, és a negyedik õsi sorában van rendes sárga. Az összes többi õse fekete, pej, szürke. A genetika útvesztõi számomra kiismerhetetlenek. :eek:

A sárga is recesszív és a mosottsörényû sárgát okozó flaxen gén is az. Így sok generáción át rejtve maradhatnak, amíg véletlenül mindkét szülõtõl mindkettõt öröklik. Viszont ezért könnyû rögzíteni egy adott fajtában, (haflingi pl.) mert ha mindkét szülõ ilyen, akkor csak ezt örökíti.

#647 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 24. - 16:49

Köszönöm szépen! Nincs gond, csak bonyolult. :) Én viszont "pofára estem" a Shelby lovammal, mert neki mindkét szülõje kendersörényû sárga, ellenben õ vörös lett, mint az anyai nagyapja. Nem gondoltam volna, hogy neki nem lesz világos a sörénye. De jogos, nem muszáj neki annak lennie. :)

#648 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 24. - 16:54

Köszönöm szépen!

Nincs gond, csak bonyolult. :)

Én viszont "pofára estem" a Shelby lovammal, mert neki mindkét szülõje kendersörényû sárga, ellenben õ vörös lett, mint az anyai nagyapja. Nem gondoltam volna, hogy neki nem lesz világos a sörénye. De jogos, nem muszáj neki annak lennie. :)

Ez viszont furi, mert akkor itt a mosott sörényt a szülõknél/vagy legalább az egyiknél/ nem flaxen, hanem valami más okozta. (Bár nekem meggyõzõdésem, hogy van egy pár olyan mosottsörényû sárgának tartott ló, amelyik valójában mosottsörényû pej. :D )

#649 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 24. - 17:26

Ez viszont furi, mert akkor itt a mosott sörényt a szülõknél/vagy legalább az egyiknél/ nem flaxen, hanem valami más okozta. (Bár nekem meggyõzõdésem, hogy van egy pár olyan mosottsörényû sárgának tartott ló, amelyik valójában mosottsörényû pej. :D )



Shelby csikóm esetében is elõjön az apjánál az a fura dolog, hogy fekete apától, pej anyától lett mosottsörényû sárga a mén. Itt van a származása, a színek is sok õsénél fel vannak tüntetve.
Shelby anyai nagyanyjáról csak annyit tudok, hogy mosott sörényû tûzött sárga volt. Az anyai nagyapja akire inkább ütött, az pedig ilyen.

Biztosan ezért érint érzékenyen, hogy valaki a sok pej meg fekete õsök után kap egy sárga világos sörényû csikót, nekem pedig két világos sörényûbõl nem jött össze egy. :D (Ami igazából már nem zavar, Shelby jól néz ki a maga vörösségében. :ang: )

Hoppá! Illetve valamit elfelejtettem! Shelby farka rejt egy platinaszõke tincset legbelül, ami csak akkor látszik, mikor bontom a farkát.

Edited by Méz, 2012 november 24. - 17:27.


#650 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.435 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 25. - 11:26

http://whitehorsepro...cg_basics4.html

Nincs közöttünk valaki, aki cefet jól le tudná ezt fordítani (magyarul mindennek megtalálná a mygyar megfelelõjét is ).

" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#651 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 27. - 21:17

Fakó kanca X szürke csõdörnél mi az esélyes szín.
A kanca dominánsan örökítette a fakót, a csõdör meg a szürke színt.
Csikó mi lehet nagyobb eséllyel?


Valódi fakó kanca után van egy egérfakó csikónk, kegalább is, ha helyes a meghatározásom : fekete lábvégek,zebracsíkos láb, szíjjalt hát, fekete sörény, hamu/egérszürke test.

Én aranyfalónak hívom, de mindenesetre érdekes színû kanca után, meg majd kiderül, per pill fekete félhold homlokkal, de szerintem kezd kiszürkülni.

Viszont rájöttem, hogy eddig tévedésben éltem, azt hittem pej csikó nem szürkül ki, de most látom, hogy igen

#652 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 11. - 10:09

Ha dobsz fel egy képet, megmondom neked a színét. Illetve ha tudod a nagyszülõk színét is, akkor az is segítség, de én gyanítom, hogy ki fog szürkülni. Sokszor ez a fajta szürkülés 6-7 éves kor környékén indul csak meg.

#653 Mézesmálna

Mézesmálna

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 75 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 16. - 8:55

Sziasztok! Olyan kérdésem lenne,hogy egy zsufa fakónak született csikó(szürke kancától) milyen színü lehet majd?Sajnos az apja nem tudom milyen színü!

#654 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 17. - 12:46

Hát erre sokat nem lehet mondani, csak annyit, hogy min. 50% az esélye, hogy kiszürkül. Amúgy meg a csikószõrbõl még akármi is lehet.

#655 Mézesmálna

Mézesmálna

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 75 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 17. - 13:06

Értem,köszi!:)

#656 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 2. - 16:34

Van itt egy-két furaság azért... Párductarka, habostarka, sárgaderes...? :rolleyes: Eclipse folt?

Edited by Gisari, 2013 február 2. - 16:38.


#657 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 2. - 17:23

Mondjuk a sárgaderes is furcsa, meg a pejderes csíkos mintázattal (ez a brindle striping), a mosott farok meg talán egy sima silver gene. Attól a pej még pej marad. Valami szakit sikerült találni, úgy látom.

#658 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 2. - 18:47

de az eclipse-folt speciel létezõ dolog. az eclipse nevû angol telivéren volt az elsõ feljegyzett ilyen, õ pedig jól örökítette. a szürke a színes sörénnyel is netto baromság. a porcelántarka neve márványtarka. és nem értem, mert ott van, hogy ki adta meg ezeket a neveket és látott már pár lovat életében. a pejderes csíkosan meg alatta a másik, mindkettõ sima brindle. a feketetarka pont egy párductarka egyik változata.

#659 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 2. - 19:20

sárgaderes...? :rolleyes:

Talán nem a legszerencsésebb képet választották hozzá.

#660 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 2. - 21:35

Hát igen. Nekem az talán pej- vagy feketederesnek tûnik mosott sörénnyel, vagy ilyesmi.
A szürkén mondjuk gondolkodtam én is, perlinonak tûnne inkább, de sötét az orra, úgyhogy az talán tényleg szürke... De azok a deresek, meg párductarkák... :D Porcelántarkának meg akkor nevezik azt a színt, ha eléggé kifehéredett a szürke rész.
Az eclipse foltot én ennek ismerem, de lehet, hogy rosszul tudom.

#661 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 2. - 21:52

sztem a másik is eclipse-folt, csak nagyobb. mi másnak neveznék? a pej párductarka olyan szempontból nem baromság, hogy valóban van szín alapon fehér pöttyös verzió - de hogy nem egy angol telivéren, az tuti :D ismertem félvér lovat, aki ilyen volt. semmi extra. a pisztrángszürke meglepett. egyrészt a pisztráng nem ilyen foltos, akkor inkább a koi ponty. másrészt meg láttam sok ilyet, de nem tudtam, hogy ez külön szín lenne.

#662 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 2. - 22:29

Eclipse-folthoz:

http://whitehorsepro...cg_basics4.html
itt Bend Or foltként szerepel (közép tájon)

Edited by Fifikusz, 2013 február 2. - 22:30.


#663 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 2. - 23:02

aha, akkor a csikón nem az van, ahogy elnézem. azt nem értem, hogy innen vannak a képek, de az angol szöveget akkor már nem sikerült értelmezni :) és miért eclipse-folt nálunk, náluk meg bend or-folt. azon kívül, hogy mindkét lovon volt. ilyen félfeketefejû szürkét ismerek én is, szerintem baromi jól néz ki. meg olyan szürkét, akin fekete orrcsík van. a pej arabba a fehér csíkokkal meg simán szerelmes vagyok, gyönyörû.

#664 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 3. - 16:05

és nem értem, mert ott van, hogy ki adta meg ezeket a neveket és látott már pár lovat életében.

Nem tudom, minek köszönhetõ, de ezt gyorsan át is írták. :rolleyes:

#665 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 3. - 18:10

a pacihu erejeeeeeeeee :D mi más lehetne? :gm: de egyébként nálam ugyanazok a nevek vannak még. te mit láttál átírva?

#666 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 3. - 18:17

:D Visszavonom, elnéztem. Azt hiszem, múltkor csak a tetejét láttam, most meg csak az alját. Így harmadszorra rájöttem, hogy két név is van.

#667 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 11. - 12:27

Érdekes színek kapcsán. Nézegettem a minap a kutyáimat, mennyire általános náluk a fekete-cser szín, viszont olyan szín nincs, hogy felül barna, a láb és egyéb végek feketék (a pejre gondolok) A lónál meg vica-versa. Vagy látott már valaki fekete - cser lovat? Jó lenne egymás mellett látni a két géntérkép ide vonatkozó részét.

#668 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 11. - 19:03

Hát ez tényleg érdekes, amúgy kutyáknál valóban ugyanazon a helyen (aguti) dõl el ez a szín, mint a lovaknál a pej, de kutyáknál több változata van, a fekete-csertõl a németjuhász-színen keresztül a maszkosig. Macskáknál meg ugyanez a cirmos, pedig a sziámi szín jobban emlékeztet a pejre. :)

Edited by Gisari, 2013 április 11. - 19:04.


#669 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 13. - 20:25

Posted Image

Miért van az, hogy Shelby lovamnak a sörénye vörös, és a farka meg mint ha egyre szõkésebb lenne? (Most hogy lemostuk róla a téli retket, egészen megdöbbentõen elõtûnt szõkesége. Bár azért a felsõ részén meg sötét vörös.)

#670 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 13. - 20:40

Mintha lenne Szõke a felmenõk között.

#671 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.435 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 13. - 22:19

Mintha lenne Szõke a felmenõk között.



BIG LIKE!

" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#672 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 14. - 7:55

A mosott sörény nem mindig egyértelmû, vannak fokozatok. Szerintem õ is mosott sörényû genetikailag, csak valamiért annyira nem feltûnõ. De ha jól látom, azért a sörénye is világosabb, mint az alapszíne.

#673 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 14. - 14:46

Mintha lenne Szõke a felmenõk között.


Ja, és nem csak az anyja az. :D
Meg a nagypapi vörös sörénye...

#674

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 14. - 22:32

Nálunk idén született egy olyan kiskecske, aki fartól elõrefelé haladva "sárga" (világos barna) hátszíjjal, aztán a marja táján a hátszíj eltûnik és a kecske feje meg már egészen világos krém színû, a füle meg szinte teljesen fehér. :) A féltesói között van több, ami sötétebb barna lett hátszíjjal, és krémszínûek is vannak. Neki úgy tûnik, mindkettõ tetszett. :D Lehet, Shelby sem tudta eldönteni még odabent, milyen csuhát szeretne jobban, vörösest, vagy szõkést. ;) Bocsánat a nem túl szakmai hozzászólásért. :cool:

#675 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 15. - 7:41

A mosott sörény nem mindig egyértelmû, vannak fokozatok. Szerintem õ is mosott sörényû genetikailag, csak valamiért annyira nem feltûnõ. De ha jól látom, azért a sörénye is világosabb, mint az alapszíne.

Mutatok én is egy érdekeset:
a sárga lovunk szintén "világos sörényû". A sörénye ránézésre "fehér", bár vannak benne sárga-fekete szálak is (az üstöke alul pl egész sárga), a farka viszont "tincsenként" más színû. Kívül fehér, beljebb sárgásabb, és középen van benne elég sok fekete.
A lábszõrei viszont a sárga lábain is tök fehérek.
A ló apja fekete, az anyja - úgy tudom- pej (nem biztos).

http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg

#676 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 15. - 17:51

Ez is érdekes, fõleg a fekete szõrök miatt.
Vicces dolog, de a mosottsörényû pej tud úgy, vagy majdnem úgy kinézni, mint a mosottsörényû sárga, mivel gyakran a lábvégei is kifakulnak.
Pl. õ is ilyen.
Posted Image

Ez akkor válik igazán érdekessé, amikor két ilyen lótól várják a sárga csikót, és pej lesz. :D

Egy esetben lehet biztosan tudni: ha a szülei közül egyik sem volt mosottsörényû, akkor õ sárga, mivel a sárga mosottsörény recesszív, a pejen/feketén mosottsörény domináns. Ha valamelyik szülõje mosottsörényû volt, akkor mindkét eset lehetséges. :)

(azt hiszem. :D )

Edited by Gisari, 2013 április 15. - 17:59.


#677 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 16. - 8:59

Ez is érdekes, fõleg a fekete szõrök miatt.
Vicces dolog, de a mosottsörényû pej tud úgy, vagy majdnem úgy kinézni, mint a mosottsörényû sárga, mivel gyakran a lábvégei is kifakulnak.
Pl. õ is ilyen.
Posted Image

Ez akkor válik igazán érdekessé, amikor két ilyen lótól várják a sárga csikót, és pej lesz. :D

Egy esetben lehet biztosan tudni: ha a szülei közül egyik sem volt mosottsörényû, akkor õ sárga, mivel a sárga mosottsörény recesszív, a pejen/feketén mosottsörény domináns. Ha valamelyik szülõje mosottsörényû volt, akkor mindkét eset lehetséges. :)

(azt hiszem. :D )


Ez nagyon érdekes!
Akkor még az is lehet, hogy a sárgánk nem is sárga, hanem pej? :D Vagy nem jól értettem?
Megnézem, hogy az útlevelében látszik-e az anyja színe.
Azt tudom, hogy volt egy testvére, aki pej, de hogy az apjuk ugyanaz volt-e, azt nem tudom.
Közben találtam képet a lábszõrökrõl, a túlsó az övé (ezek a lábai nem keselyek, a patái palaszürkék):
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg

#678 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 16. - 9:39

Akkor még az is lehet, hogy a sárgánk nem is sárga, hanem pej? :D Vagy nem jól értettem?

Lehet. Vagy mondjuk inkább úgy, hogy elképzelhetõ. :)
Bár a lábakon azért szokott némi jele lenni a pejségnek, Még két példa, nekik a lábtöveiken jól látszik a fekete.

Posted Image

Posted Image

Ezeket nálunk simán lesárgázzák, ami önmagában nem is gond, csak tenyésztési szempontból, mert esetleg ha egy ilyen ménnek sárga kancából (vagy fordítva) pej vagy fekete csikója születik, akkor mehet a balhé, hogy valami hiba történt, és esetleg nem fogadják el a csikó származását.

Elméletileg a valódi sárga hosszúszõreiben sem igen van fekete szõrszál, bár ki mondja meg ránézésre, hogy az most fekete vagy sötétsárga...
A szülei alapján nem lehet ezt megmondani (hacsak nem a mosottsörénybõl, amit fentebb írtam, vagy ha mindketten biztos sárgák.) Inkább a csikóiból lehetne.

#679 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 16. - 9:50

A szülei alapján nem lehet ezt megmondani (hacsak nem a mosottsörénybõl, amit fentebb írtam, vagy ha mindketten biztos sárgák.) Inkább a csikóiból lehetne.

Nagyon köszönöm az információt, ez nagyon érdekes.
Nála ez inkább csak elméleti érdekesség, mivel herélt :D

Még egy kérdés: mi alapján dönthetõ el, hogy egy ló mosott sörényû sárga/pej vagy izabella fakó?

#680 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 április 16. - 10:09

Hát ha herélt, akkor valóban nehéz lesz. :D Mindenesetre annyira talán nem is fontos. :) Az izabella és a m.s. sárga ránézésre ritkán különböztethetõ meg. Ha sötétebb sárga az alapszín, vagy nem annyira világos a sörény, akkor gyanítható, hogy nem izabella. A mosottsörényû pej azért ritkán hasonlít ennyire a sárgára, általában felfedezhetõ a fekete jelenléte, sõt, gyakran elég egyértelmû. Ha nem egyértelmû, akkor ezeket az öröklõdés alapján lehet megkülönböztetni, meg persze genetikai vizsgálattal, ami külföldön már elterjedtebb. Mosottsörényû sárga születhet két "sima" szülõtõl. Két mosottsörényû sárga csikója mindig mosottsörényû lesz. (Pejekre, feketékre ez nem vonatkozik, mert azoknál más gén okozza ezt a színt.) Az izabellának egyik szülõjén biztosan látható ennek a génnek a hatása, ez lehet izabella, keselyfehér/cremello, zsufafakó vagy füstös fekete. Két izabellának lehet cremello, izabella és sárga csikója is. Mosottsörényû pejnek szintén valamelyik szülõje biztos, hogy m.s. volt. Két ilyen lónak viszont lehet mosott és sima sörényû csikója is.