Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Gyógy- és mérgező növények


  • Please log in to reply
345 válasz a témához

#1 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 14. - 19:37

Úgy vettem észre, hogy ez a téma többeket is érdekel, de kifejezetten "szakmai" topikot nem találtam. Arra gondoltam, hogy leírhatnánk, amolyan önképzõ.kör, és ötletbörze szerûen, hogy ki mit, hogyan és mire használ (használ-e egyáltalán) akár a lovának, akár magának.Hátha tudunk egymástól tanulni.(Ágimam, Agrobe, a ti hozzászólásotokra feltételenül számítok :D)Szóval: én kezdem:

Edited by lisawica, 2007 június 6. - 19:26.


#2 Natos

Natos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 14. - 19:40

Naccerû, rögvest van is egy keresztkérdésem. A csalánt mikor érdemes leszedni szárítás céljából? Mert most már némelyik úgy begyöngyözött a végén, márminthogy olyan kis bogyógyülemény van a tetején, na buga vagy hogy a fenébe mondják-hívják. Szóval, azzal együtt is lehet szárítani? Vagy mi legyen?

#3 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 14. - 19:47

Hogy, az '"egyszerûbekkel" kezdjük:Az egyik nagy kedvencem, és a legismertebb gyógynövény aKamilla(orvosi székfû, bubulyka, katóka, pipiske)Matricaria chamomilla L.Gyakorlatilag mindenhol megterem, az Alföld szikes legelõit kifejezetten kedveli. A fészkesvirágzatúak családjába tartozik. A virág akkor alkalmas a gyûjtésre, amikor a fészkek közepe (korongvirág) már sárga, és a "szirom" (a sugárvirágok) pedig vízszintesen vagy valamivelk lejjebb állnak. Meleg helyen szétterítve pár nap alatt megszárad és használható, jól szellõzõ zsákban érdemes (vagy papírzacskóban) tárolni. A kamillavirág forrázással (tehát, nem fõzéssel!) készült teája nyugatató, görcsoldó, szélhajtó, emésztést serkentõ, fertõtelenítõ hatású. Napos csikóknál, ha a szurokszéklet nem akar eltávozni, mindenképp érdemes megpróbálni, egy kis langyos kamillatea itatását. Felnõtt, kólikán átesett lovaknak is, utókezelés gyanánt, javasolt egy pár napig. Külsõleg is jó fertõtlenítõ hatású, kisebb sebeket, horzsolásokat, én mindíg ezzel mosok le :)Ja, és szerintem mézzel nagyon finom is :DPosted Image

Edited by lisawica, 2006 szeptember 22. - 19:57.


#4 Natos

Natos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 14. - 19:49

Ez nagyon jó kis topik lesz, de azért a mennyiséget jelezni kéne. Pl, ha a lovammal itatom a kamillát, akkor hány marék fû/hány liter víz?

#5 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 14. - 19:53

A csalánt mikor érdemes leszedni szárítás céljából?

A csalánnak a leveleit és a gyökérzetét kell gyûjteni. Mielõtt elvirágzik. Megfogod (kesztyûben) és felülrõl ledfele lehúzod a szárán a kezed, úgy, hogy a levelek leszakadjanak, a szára megmaradjon. Szár elméletileg nem szabadna, (max a legfelsõ levelekhez menõ pár cm.) hogy maradjon a gyûjtésben.

Ez nagyon jó kis topik lesz, de azért a mennyiséget jelezni kéne. Pl, ha a lovammal itatom a kamillát, akkor hány marék fû/hány liter víz?

Kb. 50 g / 1 l víz / ló

Edited by lisawica, 2006 augusztus 14. - 19:56.


#6 Natos

Natos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 14. - 19:55

A csalánnak a leveleit és a gyökérzetét kell gyûjteni.

A gyökérzetét? Ezt még nem hallottam, de akkor nem érdemes kaszálni a csalánt, hanem gyomlálni kell...Kösz. :)

#7 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 14. - 20:10

CsalánNagy és apró csalán. Csólány.Utrica diocia és U. urensAz ország egész részén elõfordul, nagy tömegben fõleg erdõk aljnövényzeteként.Leveleit és gyökerét kell gyûjteni :P a kettõ külön feldolgozandó!Csalánlevél: tiszta, száraz helyen, egy rétegben kiteríteni, minnél többször átforgatni, elég lassan szárad. Ha kiszáradt, uúgy. mint a kamillát, vászonzsákban, jól szellõzõ helyen lehet tárolni. Teáját reuma, köszvény, máj és epebántalmak, cukorbetegség, magas vérnyomás, köhögés ellen, valamint vizelethajtónak érdemes fogyasztani. Méregtelenítõ kúrák alapnövénye. Prosztataprobléémákra is kiválló!1-2 teáskanál/1 csésze víz forrázni, majd 10-15 percig állni hagyni.Fiatal állattal (csikó) nyersen is etethetõ, mert rengeteg ásványi sót és klorofilt tartalmaz.Kehes lónak teakeverékben ajánlott. (+kerti kakukkfû, lándzsás utifû, ánizs)Csalángyökér: õsszel, vagy tavasszal kell gyûjteni, megtisztítani, kiszárítani. Fõzete haj és szõrzetápolásra kiválló :D (külsõleg, lemosásra) - haj és szõrhullás, korpásodás ellen. Reuma elleni fürdõket is lehet belõle készíteni.Posted Image

Edited by lisawica, 2006 szeptember 22. - 19:58.


#8 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 15. - 8:10

Majd én is írok a kedvencemrõl a farkasalmáról, bár nekem még bográszni kell, hogy ilyen színvonalas legyen, mint lisáé...(ez a növény nincs benne a lóherbában...)

#9 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 15. - 20:34

Nyersen nem hinnem hogy megenne a lo a csihanyt,legalabis en meg nem latam lovat csihanyt enni.Estleg megszecskazva,es belekeverve valami egyehb izletesbe, lehet,de ugy magara...,nem hinnem.En hasznaltam a farkasalma teat egy ingyuladasos lonal,mint borogatas.A lo hejrejott,mondjuk emellet gyogyszeres kezelest is kapott,ugyhogy nem alithatom hogy csak a farkasalma hozta helyre.A teat csak ugy szemre ,esz nelkul keszitetem,vagyis nem tudok konkret mennyisegekrol beszamolni.Sajnos nalunk is egyre ritkabb,hala a sok vegyszerezesnek.Nalunk foleg gyuladascsokkento es sebbtisztito hatast tulajdonitanak neki.A sebbtisztito hatast azt en is megerosithetem,mert sajat szemmemel latam a hatasat.kirandulni voltunk a hegyvideken,es vendeglato gazdank lova nagyon csunyan elvagta a labat az erdon.En osszevarast,antibiotikumos kezelest ajanlottam,de az oreg csak a farkasalmajavval volt.hogyaz majd renbehozza.Mergemben mar azt mondtam neki,hogy ezt akor akar mar most is vagoba viheti.Ra egy evre,mikor megint ott kirandultunk,mosolyogva mutata a lo labat.Hihetetlen,de a tenyerni vagas hejen alig eszreveheto heg volt.Szoval van benne valami.A googelen lehet rola keresgelni,kep is rengeteg van.

#10 maugly

maugly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.943 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 16. - 7:03

Lisa, kiemelkedõen jó ötlet volt ez a topik. Mivel érdemileg hozzájárulni nem tudok, igyekszem csendben maradni, viszont muszáj voltam egy dícsérõ offot elengedni. Vajákosok, várom a szebbnél jobb leírásokat! :)

#11 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 16. - 12:09

Farkasalma ügyben nem tudok sokat hozzászólni, viszont valahol azt olvastam, hogy a gyökere (!) jó kehes lovaknak... Érdemes lenne utánanézni. Agrobe?

#12 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 16. - 12:30

Latin névAristolochia clematitis L. Familia:Aristolochiaceae Magyar névFarkasalma Család:Farkasalmafélék Jellemzők:50-100 cm magas, tarackos évelő. Szára felálló, kopasz, sárgászöld. A levelek 6-15 cm hosszúak, 5-12 cm szélesek, hosszú nyelűek, kopaszak, háromszög-tojásdadok, szíves vállúak, ép szélűek, lekerekített csúcsúak. A virágok a levelek hónaljában 3-6-osával fejlődnek, kocsányosak, 2-3 cm hosszúak. A virágtakaró forrt, csöves, alján kihasasodó, egyajkú karimával. A lepel torkát lefelé álló szőrök borítják. Termése lefelé csüngő, körte alakú tok, alulról 6 kopáccsal hasad. Magvai háromszögűek, barnák. Erősen mérgező, kellemetlen szagú növény. Virágzás:Május-június. Méret:50-100cm Élőhely:Ártereken, ligeterdőkben, szegélynövényzetben, magaskórósokban is. drogot a kifejlett, ép levelei valamint gyökérzete (Saracenia radix) adják. A növény hatóanyagai: Arisztolochiasavat, klematitin keserűanyagot, illóolajat, cseranyagot, C-vitamint, flavonoidokat tartalmaz. A tea hatásai,Felhasználása: A drog idegnyugtató, étvágyserkentő, fájdalomcsillapító hatású, viszont májkárosító, sőt rákkeltő hatása miatt belsőlegesen fogyasztani tilos! Külsőlegesen főzetét sömör, ekcéma, gyulladások kezelésére alkalmazzák. -- Fogyasztási javallat: Főzetét 1 evőkanál drogot 1/4 liter vízhez készítik! Használata csak külsőleg! Figyelmeztetés: Májkárosító, rákkeltő hatása miatt belsőleg fogyasztani TILOS! Előfordulási helyek: Vizek, vasúti töltések mentén, gyümölcsösökben, erdők szélén terem. Száradási arány: 3 kilogramm nyers áruból lesz 1 kilogramm száraz áru, gyökérzet esetén,5 kilogramm nyers áruból lesz 1 kilogramm száraz áru, levelek esetén. Egyéb: Virágzása: Május-Június.Népies nevei: Farkasfül, hím farkasalma, likasír, pipavirág, farkas gégevirág. õ az:http://www.terra.hu/...ematitis.1.htmlNos tehát, nem itatni!!!!!borogatni, gennyes elfertõzõdött sbekre, sömörre.Fertõtlenít és a sebet összehúzza. Nem csíp és nagyon hatásos.

Edited by agrobe, 2006 augusztus 16. - 12:26.


#13 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 16. - 13:25

Ezen látszik a termés is:http://images.google...l=h...6lr=&sa=Nhttp://www.lucianaba...istolochia1.jpghttp://perso.orange....mages/herbe.gif

Edited by agrobe, 2006 augusztus 16. - 13:28.


#14 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 16. - 13:26

Szeretnék érdeklõdni (ezt a hozzászólást késõbb kimoderálhatják mert off) hogy ki tud farkasalma fõzetet/ növényt beszerezni? Drogériában kapható e? Komolyan érdekelne, minnél hamarabb. Köszönöm.

#15 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 16. - 19:41

Sajnos nem tudom, hogy azon kívül, hogy Te szeded, szárítod - hozzá tudsz-e férni farkasalmához...Bodzafekete bodza Sambucus nigraMindenhol elterjedt fõleg a déli országrészben nagy állományban termõ cserje, néha fa. Virázata ún. bogernyõ, a virágok aprók, sárgásfehérek, május-júniusban nyílnak. Termése gömbölyû, feketéslila színû bogyó.A bodzának virágzatát, és az érett termését kell gyûjteni. Bodzavirág: A virágokat minnél rövidebb idõn belül meg kell szárítani, különben összehúzódik, befülled és megbarnul. Szárításkor a virágokat érdemes fejjel lefelé fellógatni.Teája izzasztó, vizelethajtó, köhögéscsillapító és enyhe hashajtó hatású. Bodzabogyó: A bogyót érett állapotban kell gyûjteni, és szintén felaggatva kell "borsszárazra" szárítani. Teli van flavonidokkal, rákellenes hatású. Ez egyik legjobb természetes élelmiszerszinezék. (E-163 - antocián) A friss bogyóból szörpöt, lekvárt lehet fõzni, a száraz temésbõl készült teát hashajtóként, vizelethajtóként és izzasztóként használják. Bort és pálinkát is fõznek belõle.A bodzacserje levele: -bõl készült tea reumás bántalmakra kiválló, valamint vizelethajtó és lázcsillapító hatású. Légszomjat csillapít - kehes lónak ajánlott. (tapasztalatom szerint a lovak utálják a "nyers" bodzát - az enyémek legalábbis messze elkerülik a bodzabokrokat legeléskor, viszont amikor köhögött a Liza a bodzalevélteával dúsított abrakot simán elfogyasztotta) A legyek sem szeretik a bodzát valamiért - nálunka lovak kifejezettem szeretnek a bodzabokrok árnyékában álldogálni - ott alig akad légy és bögöly, bár erre tudományos magyarázatot még nem találtam.Posted Image

Edited by lisawica, 2006 szeptember 22. - 19:58.


#16 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 16. - 20:47

Egy kérdéske, a farkasalma lehet földön kúszó növény? Mert hasonlót találtam ( szív alakú levél, tölcséres, fehér virág, ám termést nem találtam, holnap lefényképezem....)

#17 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 17. - 6:59

Nem fekszik el! és nem is kúzik és a virága sárga, nem fehér.DElehet, hogy esõ jég el tudja úgy verni, hogy elfeküdjön, de akkor is látszik, hogy ez nem természetes állapota, vagy esetleg munkagép és el tudja taposni, ha éppen mondjuk kaszálták a területet és ráment a traktor.De nagyon jellegzetes a szaga, lehet érezni már messzirõl, én is szag alapján találtam.

#18 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 17. - 8:25

Akkor valami mást találtam...... :dev:

#19 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 17. - 11:45

(Ágimam, Agrobe, a ti hozzászólásotokra feltételenül számítok :D)Szóval: én kezdem:

Drága Lisa! Mivel vagy te olyan vajákos, mint a joédes zanyátok (én :D ), rádbízom itten a topic irányítását. Legföllebb idõnként "okoskodok" bele, ha lesz hozzáfûznivalóm Nagyon örülök, hogy kitaláltad, eddig minden tutti!Azt mondja meg nekem valaki, látott-e már Magyarországon szemvidító füvet. Mert én nem. :( Farkasalmát sem találtam még. Tavaly Halásziban Fehér Bölénytõl kaptam egy csokorral, hamar elfogyott, én légyûzõnek használtam, az a kevés, ami volt, annyit biztos ért, mint a Neostomosan. Sajnos ez a növény sem honos mifelénk.Errõl jut eszembe: természetes, hogy bizonyos gyógynövények az országnak csak "ebben", v. csak "abban" a zugában teremnek. Mi lenne, ha bizonyos "hiánycikkek" gazdát cserélnének? Ha learattuk, szépen, ahogy kell, megszárítottuk, összemorzsoltuk, nem nagy térfogatú, súlyú. Nekem momentán a szemvidító fûben, farkasalmában, (megmajdmég utánanézek, mikben) van hiányom. Azt nem tudom, milyen növények teremnek erre mifelénk, amik esetleg máshol hiánycikknek, kuriózumnak számítanak, de majd megírjátok, aztán majd egyeztetünk, kiknek mikjei vannak/nincsenek. :)Jó?

#20 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 17. - 11:46

Ágimami, ez nagyon jó ötlet!A szemvidítóról miket tudsz(leírás,tapasztalat)Farkasalmát hogy használtad, a fõzettel lemostad õket?

#21 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 17. - 12:47

Hát, Õ LENNE az a vágyott-hõnáhított.Mielõtt motoszkálni kezdene a fejetekben, miért nem veszem meg gy.növényboltban, elmondom, amit már párszor említettem alkalmasint; én - ha tehetem - mindent magam gyûjtök be. Gyalázatos tapasztalataim voltak/vannak ugyanis a kapható (két-háromszor átdátumozott, ize-szaga-hatóanyaga-vesztett, levél- és virágnélküli, csupán szárból álló), méregdrága herbáriás cuccokról. :(Ja, és (kinomban) kerestem is már, de nem találtam még üzletben sem. (Ajka-Devecser)És - közhasznú célra - itt egy NAGYON JÓ kis tudor-oldal, képekkel, leírásokkal.

Edited by Ágimam, 2006 augusztus 17. - 12:56.


#22 G.Anikó

G.Anikó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 17. - 14:14

Mami!csak volt néhány percem és felugrottam az írásaid közé már megint :D , erre látom, hogy farkasalma kellene.Nem akarlak átverni, de mintha én ezt a növényt nagyon sok helyen látnám itt felénk (Rétság)- legalábbis gyerekkoromban tuti biztosan sokat láttam, de majd megnézem a hétvégén.Ha küdesz üzit, hogy mit és hogyan csináljak vele, akkor gyûjtök Neked, ha találok.(de csak akkor, ha kétnaponta írsz egy figyelmeztetõt, mert mostanában nagyon eresztõs a zagyam! :D )csók, Anikó

#23 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 17. - 14:27

Chykinek is küldj belőle lécci, mert neki is nagyon kellene.Anikó, szagold meg, nagyon jellegzetes és erős szaga van.Lehet érezni anélkül, hogy pl. szétdörzsölnéd.Nem hasonlít semmire-igazából nem kellemetlen, de nem is jó fanyar szag-nem illat semmiképp. Talán enyhén túlerjedt savanyúkáposzta, vagy valami hasonló.

Edited by agrobe, 2006 augusztus 17. - 14:29.


#24 G.Anikó

G.Anikó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 17. - 14:32

Kinyomtattam a képet, valóban ez az.De azt írjátok le, hogy mit csináljak vele? Csak kaszáljam le... vagy mit? :D Bocsi, de meló közben vagyok és nem is lesz akár 1 órám sem, hogy utána járjak, visszaolvasgassak .. . De hétvégén kimegyünk zöldbe és szívesen "aratok".

#25 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 17. - 14:40

Igen le kell kaszálni és kiszárítani, bár frissen az igazi.Szerintem, ha kaszálás után bekerül egy nagy borítékba, akkor semmi baja nem lesz addig, míg odaér.

#26 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 17. - 14:48

Anikó, szagold meg, nagyon jellegzetes és erõs szaga van.

Szerintem egyenesen büdös. :D Hú, Anikó, nagyon tudnám értékelni, ha "kaszálnál"! Szóval vigyél egy kisebbfajta szamurájkardot (:D), v. valami vágóeszközt, mert elég vastag a szára. (Annyit szedjél, amennyit csak tudsz, v. amennyi befér a kocsidba! :yeah: ) A száráról az alsó 2-3 levelet szedd le, hogy össze tudd kötni (kibogozáskor az a pár levél úgyis lehullana), és akaszd fel valahova, ahol jó meleg van, de nem éri közvetlen nap. (Padlás, terasz, stb.) Ha jó csörgõsre száradt, vegyél fel egy v.milyen kesztyût, mert jó büdös lesz tõle a kezed. Igazából a szárát, gyökerét is fel lehetne használni, de - ha már postázásról van szó - akkor az lenne a praktikus, ha lefejtenéd a száráról a leveleket, esetleges virágzatot, és a tenyered között nagyjából összemorzsolnád. Ha ezt berakod mondjuk egy A/4-es borítékba, és "R"-esen feladnád, örök hálára köteleznél. Namármost: mit küldjek én neked? :kv:

#27 G.Anikó

G.Anikó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 17. - 14:56

[quote name='Ágimam' date='2006.08.17, 15:48' post='386652'][quote name='agrobe' post='386637' date='2006.08.17, 15:27']az lenne a praktikus, ha lefejtenéd a száráról a leveleket, esetleges virágzatot, és a tenyered között nagyjából összemorzsolnád. :kv:[/quote]AHA, értem, szóval legyek büdös ! :D Elindulok, ma este is körbenézek, de inkább vasárnap lesz rá idõm.Remélem találok még. Tuti, hogy néhány helyen volt ilyen, gyerekkoromban.Most is kell lennie. . . . [quote name='Ágimam' date='2006.08.17, 15:48' post='386652'][quote name='agrobe' post='386637' date='2006.08.17, 15:27']Namármost: mit küldjek én neked? [/quote]Viccelsz ?De komolyra: nem akarok felelõtlenül ígérgetni, elõbb ki kell mennem terepre és megnézni, hogy van-e még manapság is. Ha találok, akkor tutira küldök. Chykinek is meg Ágimamnak is. Jelentkezem legkésõbb hétfõn - - ha mégsem , írjatok magánüzit ! :)

#28 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 17. - 20:51

Köszönöm szépen!!! :ang: :D Nekem tényleg sürgõs lenne, voltam ma terepen de felénk nincs ilyen. Pedig ki szeretném próbálni használ e a makacs csüdsömörre........Ha találnál Anikó, postaköltségtérítéssel természetesen, el tudnád majd küldeni? :) Elõre is köszönöm (neked is Agrobe) :kir:

#29 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 18. - 14:54

Nos, Chikyvel már értekeztem, de egyúttal máson is segítek... Szóval akinek farkasalmára van szüksége, szóljon, lehetõleg magánban, hogy mindenképp elolvassam! Én szárítva használtam egyébként annak idején, egy jó maréknyit tettem kb. másfél l vízbe, miután felforrt, tehát mintha teát készítenék. De Agrobe azt írta, hogy frissen is jó, szóval akár úgy is elküldhetem(bár így megfonnyad szerintem, mire odaér). Leszedem, csokorba kötöm, megszárítom(akinek úgy kell), dobozba teszem és úgy küldöm. De ha vkinek borítékban kell, hát akkor úgy. ;) Szóval szóljatok!

#30 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 18. - 19:22

GyermekláncfûPongyola pitypang, kikirics,kutyatejTaraxacum officinaleA fészkesvirágzatúak családjába tartozó, mindenhol megélõ, õsszel másodvirágzó, mindenhol elterjedt évelõ növény. Élénk sárga virágzata koratavasztól virít. Üde zöld levelei jellegzetesen fogazottak. Hatóanyagtartalma a virágzás idején a legnagyobb. A növényt bárhol felsértve keserû ízû fehér tejnedvet ereszt. A gyermekláncfûben található tejnedv nagy mennyiségben mérgezési tüneteket okozhat!A gyermekláncfû zsenge leveleit sokan salátaként fogyasztják.Inulinban gazdag gyökerébõl kávépótszert is készítenek. A növény levelét, föld feletti részét virágzáskor és gyökerét õsszel és tavasszal érdemes gyûjteni.A gyermekláncfû kiváló étvágygerjesztõ és emésztést javító, erõsítõ hatású, mert a benne lévõ keserûanyagok serkentik az emésztést, gyulladáscsökkentõ hatása is van. Hatóanyagai epe- és májbántalmak esetén jótékony hatással vannak a szervezetre. Teáját régóta fogyasztják vizelethajtóként és vértisztítóként, mivel fokozzák a máj és a vesék aktivitását. Reumás panaszok, fájó ízületek esetén ajánlott a gyermekláncfûvel történõ borogatás.Teáját hideg vizbe kell tenni, felforralni, majd 10 perces állás után leszûrni. (1-2 tk/2 dl víz)Posted Image

Edited by lisawica, 2006 szeptember 22. - 19:59.


#31 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 18. - 20:18

Köszönöm mindenkinek a segítséget és a farkasalma segélyszállítmányokat!!!! :-) :gm:

Edited by chyki, 2006 augusztus 18. - 21:12.


#32 LÓgika

LÓgika

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 162 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 20. - 20:07

Ami nagyon jó gyógynövény illetve fûszérnövénynek is mondják, a görögszéna.Én épp azon vagyok hogy beszerezzem valhonnan, a drogériákban csak kis kiszerelésben van, de a magját kellene valahonnan beszerezni, vagy szárítva kaszálva. Magyarországon is terem, eddig szarvasmarhák takarmányozására használták, de egyre több lovas ember eteti lovával jótékony hatása miatt- ami nagyon sokrétû-, a lovasújságokban találhattok róla cikket.

#33 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 21. - 20:25

Ez tényleg jó! :yeah: GörögszénaLepkeszegTrigonella foenumgraceumA hüvelyesek családjába tartozó, takarmányozásra is termesztett, ánizsra emlékeztető illatú egyéves növény. Jellegzetes, csörős hüvelytermése van, amelyet a kecskebak szarvához hasonlítanak. Az egyik legrégebben ismert gyógynövény. Az ajurvedikus gyógyászat előszeretettel használja, pl, cukorbetegség kezelésére.Egyiptomban kenyérkészítéshez ma is felhasználják, a görögök a nyers vagy főzött magvakat mézzel fogyasztják. A görögszéna magja a curry egyik összetevője. (+ pirított római kömény, pirított koriander, fekete bors, chili-paprika. Kiegészítésképpen gyakran gyömbért, lencseport, sót és édesfűszereket (fahéjat, szegfűszeget és zöld kardamomot) is tartalmazhat. A sárga szín a kurkuma használatának köszönhető.)hilba: speciális arab ételízesítő: a görögszéna magot egy éjszakán át hideg vízben kell áztatni úgy, hogy a víz ellepje. Másnap leszűrni, és citromlével, fokhagymával, korianderrel, cseresznyepaprikával és egy csipetnyi sóval lágy, majonézszerű krémmé összedolgozni.A humán gyógyászat a görögszéna magját használja fel, lovakkal az egész növény etethető. Főzete bélgörcsöt szüntető, szélhajtó, összehúzó, fájdalomcsillapító, anyagcserét serkentő és húgykőoldó hatású. Kólikás vagy kólikára hajlamos lovaknak kiválló!Magjából készített pépes örlemény külsőleg börgyulladások, ekcéma és kelések kezeléssére alkalmas.Szoptatáskor a tejelválasztás serkentésére is használják. Természetes szteroidjai kedvezően befolyásolják a menstruációs ciklust. Jó hatású a menzesz előtt jelentkező tünetek (PMS) enyhítésére, csökkenti a változókori (menopausa) panaszokat, mérsékli a depresszió tüneteit. Hatásos a vérszegénység, az ásványianyag hiány kiegészítő gyógyítására. Az ásványi anyagok és egyéb összetevői jelentős szerepet játszanak a csontritkulás (osteoporosis) kialakulásának megelőzésében. A lép vérszűrő kapacitásának növelése révén serkenti a vérképzést is - alacsony vérnyomásban szenvedőknek, ájulásra hajlamosoknak, is ajánlott rendszeres szedése.Magjából hidegvíz-kivonat formájában készítenek teát (hideg vízbe 12 órára beáztatni) ajánlott adagja 6g/ember/nap.Ja! És enyhe kebelméret-növelő hatása is van, természetes fito-ösztrogén tartalma miatt.

Edited by lisawica, 2006 augusztus 22. - 19:21.


#34 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 22. - 9:18

Kedves vajákosaim! Egy kérdésem volna hozzátok. Valamelyik éjszaka megcsípett egy pók ( állítólag). Már eccer jártam így és akkor fél éveig nem tudtam helyrehozni a gyulladást, ami ráterjedt a térdízületemre, merthogy allergiás vagyok erre a dögre... Most a bokám van veszélyben, de valahogy beindít valami láncrakciót, mert a térdem is fáj tõle és nem nagyon tudom terhelni a lábam, vagy ha igen, akkor rosszabb lesz. Maga a csípés egyelõre még csak tenyérnyi, de ennél sokkal nagyobbra számíthatok egy két napon belül. Orvosnál voltam, kaptam szurit meg gyógyszereket, borogatom, de semmi javulás nem tapasztalható, sõt... Mondhatni rohadtul be van gyulladva. A kérdésem az lenne, hogy van-e valami ötletetek, milyen gyógyfüvekkel lehetne megvajákolni ezt a problémát. Elõre is köszönöm, ha valakinek van ötlte!

#35 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 22. - 9:28

Magára a csípésre aloe növény-nem a kutyulmány, ha nem a növénybõl kinyomott zselé.Esetleg õt inni is lehet, mert sokaknak használ allergiára.Illetve a cípésre lehet kenni a teafaolajat higítva egy kis hordozóoljaban (avokádó, jojoba, liva, vagy akár étolaj), vagy esetleg testáoló krémben.Ez is erõteljes gyulladáscsökkentõ.És sok sok kalcium-pl. rengeteg tej formájában (ivásonként fél lityó, napi többször)Azért tej, mert abban van egy csomó olyan anyag, ami segíti a felszívódást. Minnél frissebb, annál jobb, tehát lehetõleg ne a tartós fajtából valót válaszd.

#36 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 22. - 19:20

Jegeld!Lándzsás útifû (a csípésre) - pépesre rágva, vagy nyomva.Félbevágott vöröshagyma a csípésre.Egy szelet paradicsom a csípésre.Alkohol + levendulaolaj a csípésre (az alkohol esetleg belsõleg is mehet :D).Ha nagyon viszket akkor kamilla vagy/és csípõspaprika a csípésre.+ Ca-Sandos pezsgõtabletta nagy mennyiségû fogyasztása.

#37 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 22. - 20:11

Köszönöm kedveskéim! :ang: Aztat nem tudom még, hogy aloe helyett megteszi-e a kövirózsa leve, mert ahhoz hozzá tudok jutni. És még azt kérdeném még, hogy a teafaolaj meg a levendulaolaj az olyan illóolaj formában-e? A csípés ugyan egyre rondább, de nem növekszik ( na ezt most rögtön lekopogom...). Jegelem, jegelem, iszom a calciuminjekciókat, meg a tejet is és rendesen viselkedek. :D Mi jöhet még?... :( Az viszont tény, hogy annál sokkal jobban fáj, minthogy viszketne. :dev: Úgyhogy a hagymát már nem is kell kipróbálnom, mert ... Na jó, elárulom, hogy arra is allergiás vagyok. :hupp: Nem röhög!... :rolleyes:

#38 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 23. - 7:23

Azt nem tudom, hogy hogyan juthat el hozzád, de nekem van aloém.Szerintem a kövirózsa nem jó.Esetleg az aloés cuccok közül jó lehet rá a First nevû spray.Ezek az olajok illóolaj formában és csak a gyógyszerkönyvi tisztaságút lehet kenni, inni, a többi csak párologtatásra jó.Általában beszerezhetõ a teafa patikában is, de van herbáriában, vagy rendelni is lehet a www.aromax.hu-tól. (patikában olcsóbbb a légyirtós cucchoz ott veszem a mentával és az eukaliptusszal egyetemben.)

#39 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 23. - 19:46

Mi fülfájásra használjuk a kövirózsát, arra elsõ osztályú :DEzt találtam:

Latin neve Sempervivum tectorum. Rokona a pókhálós kövirózsa, vörös kövirózsa... stb. de gyógyászati célból a közönséges kövirózsa a leghatásosabb. Fülfûnek is nevezik, mert a leveleibõl fülbe csepegtetett nedv elmulasztja a fülfájást, fülzúgást. Csípésekre, sebekre is hatásos, bõrápoló hatása is van. Tyúkszemre csepegtetve elmulasztja azt.


Edited by lisawica, 2006 augusztus 23. - 19:46.


#40 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 23. - 19:59

Nahurrá! Akkor most kísérleti nyulat csinálok magamból és kipróbálom a kövirózsát. Tegnap elõtt épp hoztam egy párat hogy legyen itthon is. Tegnap gondoltam rád Lisa! Épp, hogy leírtam, nem viszket, erre olyan viszketõroham jött rám, hogy sikítani tudtam volna... Plussz még ég is mint az állat. :rolleyes: :D De ma már jobb egy fokkal, lehet, hogy a jegelés azért sokat számít meg a gyógyszerek is.Agrobe! Köszönöm szépen az infókat, fogok venni ilyen gyógyszertári minõségû olajokat is. Biztos hatékonyak! :ang:Szóval angyalok vagytok! Köszönöm és koccintok egyet az egészségetekre! Naná, hogy házipálesszal. :ang: :kocc: