Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Puszták Népe


  • Please log in to reply
395 válasz a témához

#281 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 27. - 19:10

Ha ilyen kedves, akkor felesleges felkapnod a vizet. Nem az értéküket becsméreltem, és nem is Téged. Nem mondtam egy szóval sem, hogy nincs a kettő között összefüggés, mindössze megjegyeztem, hogy furcsa. Arra szándékoztam utalni, hogy a két mű nem egy súlycsoport, épp ezért másképp kell őket kezelni. Mint ahogyan mondjuk a spártaiak viseletét, életmódját és harcmodorát sem a 300 című filmből érdemes "ellesni".

Szerk. oka: fölösleges körök...

Edited by smoft, 2007 május 28. - 7:49.


#282 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2007 november 13. - 23:52

Találtam két képet és feltétlen meg kell mutassam.
Az elsõt a felszerelés miatt: veretes öv, veretes nyereg (kápakanállal), veretes kantár (pont olyan szerkezetû, mint amit a honfoglalóink sírjából kiástak). Ezek kazakok - magyarázzam?
A második képnek elég annyi indoklásul, hogy beszarás!

#283 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2007 november 14. - 1:38

:)

#284 Lexa

Lexa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 603 hozzászólás

Közzétéve 2007 november 14. - 14:40

Szia mindenki!
Én már egy ideje olvasom a fórumokat,de erre itt csak most akadtam rá...Debrecen mellett lovagolok egy ideje,és nagyon érdekel minden ami a puszták népével,a barantával,vagy a lovasíjászattal kapcsolatos.Ha ezen a környéken van valaki,aki hasonlókkal foglalkozik,annak nagyon örülnék,ha jelentkezne magánban..ja mégvalami:ma fejeztem be Kelemen Zsolt:Lóháton,fegyverben c.könyvét....szerintem alapmû...úgy mint ahogy Benkõ László trilógiája is.
Hétvégén Hortobágyon pásztornapok és csikósverseny..gyertek mnél többen..üdv:DzsH


Szia!

Tudtommal Debrecenben vagy környékén van egy lovasíjász csoport...
Ha van iwiw-ed Debreceni Lovasíjászok névvel meg is találod õket...
Remélem segíthettem..
Különben én is lovasíjászni tanulok... ;)

#285 Guest_Keve_*

Guest_Keve_*
  • Guests

Közzétéve 2007 november 18. - 19:04

Jó estét! Lexa,megnéztem a képed,és kiszaladtam megnézni a lovat megvan-e még, mert pont olyan lovon ülsz mint az enyém. Szebb Jövõt!

#286 Lexa

Lexa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 603 hozzászólás

Közzétéve 2007 november 30. - 14:04

Hihi... akkor szép pacid van!!! Sajna ő nem az enyém, de remélhetőleg nyáron hozzámkerül egy rokona! :D

#287 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2008 május 20. - 15:59

Vadászat sassal

#288 Kacsa

Kacsa

    Csikó

  • Fórumtag
  • 58 hozzászólás

Közzétéve 2008 május 26. - 20:05

Üdv!

http://www.paci.hu/f...&...st&p=606054

#289 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2008 június 20. - 19:02

legújabb szerzeményünk ez a nemez-nyeregalátét, amit tesztelésre kaptunk. remélem bejön, és akkor csináltatunk egy csomó ilyet, mert szép és nagyon aranyos, szorgalmas és ügyes a lány, aki csinálja.

ez is puszta-téma... :D

#290 Kacsa

Kacsa

    Csikó

  • Fórumtag
  • 58 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 18. - 22:03

Üdv!

Volt valaki a Kurultajon, Kunszentmiklós mellett? Mi ott voltunk, bemutatóztunk, jól éreztük magunkat.

Kurultaj 2008

#291 Kittu

Kittu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 420 hozzászólás

Közzétéve 2008 október 8. - 9:44

Szia Kacsa!
Nekem két barátom vett részt a Kurultájon, egyenlõre lovak nélkül. Van egy hagyományõrzõ egyesületünk, egyenlõre gyerekcipõben, így a csapat egésze nem jutott el. Õk meséltek legendákat. :)

Nem tudom ezt nézted-e:

http://www.dunatv.hu...?video=1_460966

#292 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2008 október 9. - 13:44

Azt hiszem kishazánkban tisztába kéne tenni egy-két fogalmat (többek közt). Hagyományőrző pl egy asszonykórus, egy néptánccsoport, egy korongozócsoport. Az ősmagyarság szokásait és ezeket (most már bebizonyososodott) nem életformaként, hanem hobbiszinten űzést hagyomány teremtőként kell kezelnünk, tekintve hogy nem hagyomány Vajk áldatlan tevékenysége óta. Evvan. Ma, magyarországon minden "hagyományőrző" vagy táltosdobot ver, vagy íjász. A mindennapok megélése tudom, fárasztó, kevésbé magamutogató, kevésbé szórakoztató, de eleink mindennapjai is így teltek. Tessék menni legeltetni. A kutyafáját. :)

Edited by Mongol, 2008 október 9. - 13:51.


#293 Ayeena

Ayeena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 108 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 25. - 21:33

Régóta nem írtak ide... de szerintem ideje feléleszteni ezt a topicot :) Én magam is a lovaglásnak ezt a stílusát (már ha szabad használni a stílus szót) alkalmazom, ha lóhátra kerülök, ezzel kivívtam már párszor az angol stílus elfogult híveinek a rosszallását, sõt, esetenként ellenszenvét is. De nem számít, õk mit gondolnak, mert ugye a lovaglásra én nem sportként tekintek, hanem mint legkedvesebb idõtöltésemre, ami magáról a lovas életérzésrõl szól. Örülnék, ha más nomád lovasok is írnának ide, hogy ne felejtõdjön el megint ez a téma.

#294 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 26. - 14:49

Azt hiszem, az angolosok sem igazán a stílus miatt berzenkednek, hanem a humánus(abb) lóhasználat miatt. Legalábbis remélem.

Edited by Kistáltos, 2013 július 26. - 14:50.


#295 jász

jász

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 833 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 26. - 19:18

Ne haragudj, de miért is humánusabb az angol stíl? :)

#296 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 26. - 22:38

Azt hiszem, az angolosok sem igazán a stílus miatt berzenkednek, hanem a humánus(abb) lóhasználat miatt.

Legalábbis remélem.


Na, ez érdekes. Én a humánum miatt választottam annak idején a western stílust. Azóta már bölcsebb lettem, és rájöttem, hogy ez nem stílusfüggõ. Ma már ugyanúgy nem bírom végignézni némely western verseny számait, mint a legtöbb díjlovaglást, vagy díjuratást sem. De a galopprajongásom is elmúlt. Azt hiszem, a versenysport ellen van kifogásom. Ahol belép a pénz, ott eltûnik az emberség sajnos. Nem volt ez midig így, archiv felvételeket látva, de ez ma nem vígasztal.

#297 Ayeena

Ayeena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 108 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 26. - 23:40

Azt hiszem, az angolosok sem igazán a stílus miatt berzenkednek, hanem a humánus(abb) lóhasználat miatt.

Legalábbis remélem.

Sajnos nem találtad el... konkrétan az a bajuk, hogy nem csõnadrágban, hanem kényelmes, bõ szárú gatyában lovagolok és legszívesebben mellõzöm a kobak viselését, továbbá szerintük nem jó a tartásom, meg túl magasan van a kezem, meg ilyen teljesen huszadrangú dolgokon akadnak ki. Nem akarok megbántani senkit, de sajnos többnyire rossz tapasztalataim vannak az angol stílusban oktató és lovagló lovasokkal, tisztelet a kivételnek. Egyesek már szinte azt is elõ akarják írni, hogy milyen fehérnemût lehet hordani...
Egyébként meg nem hiszem, hogy az angol stílus sokkal humánusabb lenne... a nomád stílus sokkal régebbi, és lovas népeknél szinte családtagnak számított a ló, nem hinném, hogy kevésbé humánusan bántak velük, mint akár az angolosok, akár a westernesek.

#298 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.011 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 27. - 4:23

De azért nefelejtsük hogy a mai profi lovasok nagy része angolba nyomja .......................

#299 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 27. - 6:27

legszívesebben mellőzöm a kobak viselését, továbbá szerintük nem jó a tartásom, meg túl magasan van a kezem, meg ilyen teljesen huszadrangú dolgokon akadnak ki.

Izé.... lehet, hogy még nem mondta senki, de 1.: a kobak nem dísznek van 2.: nem tudom, hogyan lehet "teljesen huszadrangú" dolog az ami az ülésedet, kezedet, stb. érinti, mert ezt sem azért találták ki, hogy magunkban gyönyörködhessünk, hanem hogy a lehető legsimulékonyabban tudjon a lovas együttműködni a lóval. Ez egy olyan műfaj, ahol mindennek funkciója van, nem viccből találták ki.
Aztán persze mindig megvan 1000-ből az az egy lovas, aki borít mindent, mert értelmezhetetlen a lovaglása és mégis sikeres :D de ez a legeslegritkább kivétel.

Edited by Saby, 2013 július 27. - 6:44.


#300 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.308 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 27. - 7:03

. a nomád stílus sokkal régebbi,


- Van olyan is, hogy fejlõdés.

#301 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 27. - 9:05

a nomád stílus sokkal régebbi

A TRABANT 601 is régebbi, jól bevált darab, mégsem állnak sorban érte.

#302 jász

jász

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 833 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 27. - 10:52

Aztán persze mindig megvan 1000-bõl az az egy lovas, aki borít mindent, mert értelmezhetetlen a lovaglása és mégis sikeres :D

Ez az az eset amikor Jézus leszáll szép imádságra tanítani a Csepel szigetre a káromkodó fiatal remetét.
Mikor minden jónak tûnik, eleveznek Szentpéterrel.
Egyszer csak kiabállást hallanak, valaki a mamájukat emlegeti.
Hátra fordulnak, a remete szalad utánnuk a vízen és orditozik.
--Mi a ku-va anyátokat hablatyoltatok?-
--Hogy imátkozzam, hogy tetszen a Vén Szarosnak ott fönn?-
Jézus ránéz a víz közepén, a csónak mellett ácsorgóra és elmosolyodik.
--Te mindegy hogyan imátkozol!-
:D

#303 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 27. - 10:56

Hahaha pontosan :D :D :D :D

#304 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 27. - 13:00

Ami tény, sok helyen sajnos azt jelenti a "nomád stílus" / meg az oktatás, hogy ülj fel a lóra azt zötyögj rajta. Pedig koránt sem errõl szól. Humánusabb/nem, ember vagyis ,lovas függõ, az összes stílus táborában vannak kõbunkók, meg normális, lovukkal kommunikáló, lovat ló számba vevõ egyének. Szerintem az "fejlõdésnek" semmi köze a dologhoz. Az "angol sílus" alapvetõen pályára ( legyen az bármilyen pálya) való. A többi meg az adott célhoz, feladathoz passzol. De azt hiszem ezekrõl a dolgokról már volt valahol a fórumon "vita".

#305 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 27. - 13:50

Ne haragudj, de miért is humánusabb az angol stíl?
:)

Nem ezt írtam.


Na, ez érdekes. Én a humánum miatt választottam annak idején a western stílust. Azóta már bölcsebb lettem, és rájöttem, hogy ez nem stílusfüggõ.[i] .

Itt a válasz.
Meg Saby is jókat írt.

Telesen mindegy, hogy hogy nyomod, a lényeg, minél kevesebb szájtépés, minél kevesebb lóhátánpattogás legyen. És ezt valahogy meg kell tanulni. Könyvbõl nehéz.(bár nem lehetetlen, csak sok ló rámehet. )

#306 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.308 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 27. - 14:06

..,lovas függõ, az összes stílus táborában vannak kõbunkók, meg normális, lovukkal kommunikáló, lovat ló számba vevõ egyének.

... az adott célhoz, feladathoz passzol.

- Szerintem is így. :)

A "fejlõdéshez":
Attól, hogy valami régebbi, még nem FÖLTÉTLENÜL jobb.
A tárgynál maradva: a talpas fanyerget eredendõen a jurtaszomszéd csinálta a ló hátára passzolóan, aláhajtogattak egy fél birkát és a dolog prímán mûködött.
Amikor a nyereg készítõje már nem volt szoros ismeretségben a lóval,lovassal meg a fél birka is kezdett hiánycikké válni, szükség volt valamiféle technikai megoldásra az általánosabb használat/használhatóság érdekében. Ennek a csúcspontja lett a filccel, bõrrel borított ruganyos acéllemez talpú, csuklós vaskápás un. "letyegõs " bock.

Ez például fejlõdés. (Hogy valaki angolba' hülye fanyereg helyett, az nem)

#307 jász

jász

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 833 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 27. - 20:37

Nem ezt írtam.

Jó!
Szõrözzünk.
Tehat akkor miért humánusabb a lóhasznállatuk az angol stílus kedvelõinek?
:D

#308 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 28. - 14:23

Azt hiszem, az angolosok sem igazán a stílus miatt berzenkednek, hanem a humánus(abb) lóhasználat miatt.

Legalábbis remélem.

Szövegértés...

#309 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 28. - 16:50

Találtam egy bejegyzést 11 évvel ezelõttrõl... "Azon töprengek itten magamban, hogy 'miért a western a sztár' címszó alatt szabad átlag kéthavonta kiakadni; amerikamajmolást, rojtokat, hamburgert és részegen jíházást emlegetni; és csak a western-tábor egyre unottabb helyreigazítása rá a válasz. Míg ellenben ha valaki elkezdené a hagyományõrzés címszó alatt a ló hátán pattogó, száját feszítõvel cibáló, a weszkósoknak tulajdonított alkoholszintet szüretik alkalmával véletlenül sem alulmúló huszárcsoportokat; vagy a sokszor szedett-vedett összbenyomást keltõ lovasíjászokat cikizni; olyan közfelháborodás törne ki menten, hogy ihaj." De azért a ló az közös. :)

#310 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 29. - 12:31

Tipara hozzászólásával teljesen egyetértve idézném egy barátom túrázásra vonatkozó iránymutatását:
"Mindenki ügyeljen magára, akkor senkivel nem lesz semmi gond!"
Szóval bármely stílus mûvelõi söpörjenek inkább a saját házuk táján, amennyire én látom, mindenhol van mit.
Ezt épp most találtam a másik topikban. :dev:

Ne vedd magadra a szájhúzásomat: nemrég láttam élõben, hogy a németbõl hazatért berejter úgy ugrált a csikóval nagyokat, hogy a martingál-gyûrûket - biztos ami biztos ?- belecsatolta az orrszíjba.

Tehat akkor miért humánusabb a lóhasznállatuk az angol stílus kedvelõinek?

Lótuszvirág barátném már megírta: mert nem akarják mindenáron kikötni a lovat. :gm:

A többi meg az adott célhoz, feladathoz passzol.

Az angol is.
Amúgy én angolban tanultam-tanulok lovagolni, nyomultam egy idõben hagyományõrzõ csoporttal, a westernt csak messzirõl nézem, a paraszti lóhasználatot valamivel közelebbrõl - nem látok nagy különbséget, mindegyiknél kb. hasonló arányban vannak, akik jól, igényesen csinálják, és akik barmolnak.
KObak: szerintem bármilyen védõfelszerelés használata akkor indokolt, ha a kockázat elér egy bizonyos szintet. Pl. országúti bringázásnál virslikeréken felteszem, ha eltekerek a földúton 2 kiló kenyérét a közeli kisbótba a kempingbiciklin, akkor meg nem.
Hasonló logikával ha akár a ló, akár a lovas még zöld, akkor indokolt, az ugratás bármilyen szintjén indokolt, és ha a lovasnak jó érzést ad a viselése, úgyszintén. ;) (Engem zavar.)
De ahhoz azért ragaszkodnék, hogy jó idegrendszerû, jól belovagolt ló + legalább közepes tudású lovas + síkmunka kombináció nálam nem éri el azt a kockázati szintet.

#311 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.308 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 29. - 14:41


Amúgy én angolban tanultam-tanulok lovagolni, nyomultam egy idõben hagyományõrzõ csoporttal, a westernt csak messzirõl nézem, a paraszti lóhasználatot valamivel közelebbrõl - nem látok nagy különbséget, mindegyiknél kb. hasonló arányban vannak, akik jól, igényesen csinálják, és akik barmolnak.

- Így!

Csak hogy egyik felekezet sé' vádoljon elfogultsággal :D :

Tavalyelõtt* a Vadászlovaglás déli pihenõjén körülmentünk kötõfékekkel-, szárakkal, hogy a lovak is kényelmesebben tudjanak szénázni.
Az egyik huszár fölütött fejjel mondja, hogy neki csak egy kikötõszárat adjak, az õ lován,- Nem látom?!!
menetkötõfék van.
Azzal egy oszlophoz mellmagasságban fölköti a lovát.
- Khm...méé olyan magosra?
- Micsoda kérdés? :eek: Há ne lépjen bele!!!
- Khm... ugyan tudja-e, mé' van a pelhemen kelevéz?
- Mert! Az ilyen meg ilyen szolgálati és felszerelési szabályzat ezt írja elõ!
- Khm... meg hogy ki löhessön vönni a szájábú, hogy tudjon önni...

Namost tavaly a vitézúr természetesen már nem volt a meghívottak közt...

Edited by N.C., 2013 július 29. - 14:43.


#312 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 29. - 16:48

Ha ilyen erõsen szelektáltok, lassan nem marad luvas. :gm:

#313 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 29. - 17:26

Ha ilyen erõsen szelektáltok, lassan nem marad luvas. :gm:

Asszem, én is ki lettem szelektálva nemrég. :rolleyes: :P
Egy neves illetõ keresett meg nyeregalátét-ügyben, én pedig kapva az alkalmon, írtam neki, hogy ha lehet, edzésre váltanám be a kiválasztott nyeregalátétet. Õ is megörült ennek a lehetõségnek. De miután érdeklõdtem, hogy van-e valami öltözködési szabály náluk, amit illik betartani (lévén nekem csak cipõm + lábszárvédõm van és egyebekben sem követem a legutóbbi lovas divatot, de amennyire tudok, megpróbálok megfelelni a helyi szokásoknak) nos, azóta nem kaptam választ.

Utoljára kb. 10 éve volt, hogy erõsen kapartam egy lovas helyen. Elsõ alkalommal rákérdeztek, ugrattam-e már? - hát, nem nagyon - Nem, baj, állj be, military edzés van.
Persze estem egy látványosat egy meredek + oxer kombináció után. A lovat nem engedtem el, nehogymá még le is tolhassanak érte. :gm:
Ezután kétszer egymás után felültettek egy olyan lóra, amelyik a két alkalom során négyszer tett le egyhelyben bakolva. (elsõre háromszor, másodikra csak egyszer, de azután nem ültem vissza, mert fél óráig folyt a vér az orromból) Jelszó: "errõl a lóról még nem esett senki!"
Nem jött be a szelekciós kísérlet, mentem újra. :dev:
Mondanom sem kell utáltam oda járni, de mentem, mert mindezek ellenére sokat tanultam ott.
De most már sajnos nem vagyok ilyen lelkes, úgyhogy ez a nagy lehetõség úgy néz ki, ennyiben marad. :(


A témához: "nomád stílusúnak" tapasztalataim szerint leginkább olyanok nevezik magukat, akik nem akarnak lovagolni tanulni. Tisztelet a kivételnek, mert azért ott vannak a Kassaisok, akik elég komolyan veszik a ló-lovas képzést, meg biztos van még egy pár hasonló.

#314 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 29. - 19:36

Van egy 'riportkönyv',a címe - Az isten háta mögött... Vidékre,nyugodni vonuló emberekrõl... Kassayról is, Kassayval is van egy riport. Példaértékû,ahogy a lovasait tanítja,sokan megirigyelhetnénk a lóval való bizalmat,mely míg ki nem alakul-földi munkával-lóra ülni sem enged... Az alapos,hosszas ülésiskolát... A valóban független ülést - hozzáteszem,nem a magyarnyereg biztonságában - angolnyeregben iskoláz. Zabla nélkül,ha a kéz dolgozik,puszta testtel. Nemcsak steril pályán,terepen is... Nomád?! :-) Amúgy érdemes elolvasni.

#315 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 29. - 20:20

Nem is sejtitek milyen erõs a szelekció valójában. Gumicsizmásoknak irány a sor vége!

#316 jász

jász

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 833 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 29. - 21:10

Egy ártatlan kérdésemre válaszoljon már valaki! Minek mindig ez a sok mellébeszéd? A mihez képest nem feszegette senki speciel. Vagy lehetne Ayenához képest, de szerintem õt pont úgy ismerjük mint Kispõcsiket vagy Kocahorpaszt. MIÉRT KÍMÉLLI AZ ANGOL STÍLUS A LOVAT? Nem kell itt nomádozni + zablázni + egyéb mifaszomokat elõszedni! Ott a világos kérdés! :)

#317 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 29. - 21:14

Szerintem a hozzászólók jelentõs része pont az mondja, hogy az igazán "tehetségesek" minden stílusban tudják nyúzni a lovat és minden stílust lehet lóbarát módon mûvelni. Kár lenne ezt a vitát újraindítani :rolleyes:

#318 jász

jász

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 833 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 29. - 21:22

Szerintem a hozzászólók jelentõs része pont az mondja, hogy az igazán "tehetségesek" minden stílusban tudják nyúzni a lovat és minden stílust lehet lóbarát módon mûvelni.

Kár lenne ezt a vitát újraindítani :rolleyes:

Úgy kb ezt mindenki tudta eddig is.
Nem vitát, választ akarokszeretnék.
Ha már ori kötetlenül vicsorog, mindenképpen.
Azt sem értem, miért nomád aki nem akar tanulni?
:(
Választ okosok!
Vagy kitört a járványos zsebikór?
:D

#319 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 29. - 21:34

Jász, szerintem olvasd át mégegyszer a hozzászólásokat, figyelmesen. Valamit nagyon félrenéztél.

#320 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2013 július 30. - 9:40

Jász, mi a gond? :confused:
A kikötõs részt csak viccnek szántam, amúgy az a korábbi vita jól szimbolizálja, hogy milyen az, amikor valaki egy adott stílus gondolatkörébe bezáródva kritizálja azt, amit nem ismer. Munkaló, túraló ha nem kiköthetõ, akkor alkalmatlan az adott feladatra. Sporthasználatnál ez egy nagyon marginális dolog, ezért nem forszírozzák, nem humánumból. Ami nekik fontos, azt õk is kisajtolják a lóból. Ennyi.
Vigyorgásmentesen meg azt tudom mondani, hogy bármely stílus, így az angol is ha jól alkalmazzák, akkor kíméli a lovat, mert áttornáztatja, megtanítja lovas alatti munkában használni a testét és finom jelekre reagálni. Ha meg szarul csinálják, akkor olyan mindegy, hogy mit csinálnak szarul.

Azt sem értem, miért nomád aki nem akar tanulni?

Jász, mint minden sztereotípiának, ennek is van némi alapja. Sajnos hagyományõrzõ körökben igen elterjedt az a nézet, hogy "minél primitívebb, annál õsibb", és egy igazi szittya mereven elutasítja az olyan modern kori huncutságokat, mint pl. ménvizsga (szelekció), oltás-féreghajtás, lóra passzoló felszerelés és a ló-lovas képzése. Okot adva a másik tábornak a köpködésre.
Persze a másik tábor is jobban tenné, ha azzal foglalkozna, hogy magasan képzett díjlóval miért nem meri a lovarda kapuját sem elhagyni a magasan képzett lovas. Persze hogy röhögnek a túrások, ha azt látják, hogy 5 km-rõl szállítóval érkeznek a versenyre (mert jaj, van keresztbe egy mûút és forgalom), aztán a fölös energiát futószáron pörgetik ki a lóból. De ez nem azt jelenti, hogy angolos idomítással nem lehet használható lovat képezni. N.C-nek pl sikerül. Úgyhogy Tipara ezen megjegyzésével:

Az "angol sílus" alapvetõen pályára ( legyen az bármilyen pálya) való.

nem értek egyet. Tény, hogy mióta nincs katonai lóhasználat, az angolosok nagy része beszorult a versenypályákra, és a sport egyre inkább elidegenedett mindentõl, ami praktikum. De attól még az idomítási szisztéma "természetes lóhasználat" esetén is jól alkalmazható.