Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Tájszavak és tájszólás


  • Please log in to reply
422 válasz a témához

#1 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 19:14

Mivel az ország minden részérõl képviseljük környékünket itt a fórumon, egy ilyen topik nekem hiányzott! Vannak emlékeim arról, amikor pesti fajtársaimmal nem értettük meg egymást; fél órányi heves magyarázkodás után jöttem rá, hogy ha õk "egrest" esznek, az azt jelenti, hogy büszkét esznek. (Ami máshol meg piszke.) :confused: De itthon sem voltam mindig otthon. Egyszer nagyanyám beküldött a nyári konyhába, hogy "hozd ki a vájlingot a sparheltrû". Én meg törtem a fejem, hogy micsodát a micsodáról?! Nagymamám magyarázta: "hát a masinárú!" (És ezzel nem lettem kisegítve.)Ebben a topikban nem csak a régies tájjellegû kifejezéseket oszthatjuk meg egymással, de a mai szlengeket is! Szóval, hogy beszéltek ti?

Edited by Repülõrajt, 2006 március 24. - 19:44.


#2 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 19:28

ha õk "egrest" esznek, az azt jelenti, hogy büszkét esznek. (Ami máshol meg piszke.) :confused:

Igazából meg köszméte :D

#3 Bogár

Bogár

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.400 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 19:30

ha õk "egrest" esznek, az azt jelenti, hogy büszkét esznek. (Ami máshol meg piszke.) :confused:

Igazából meg köszméte :D

Hozzászólás megtekintése

Meg pöszméte :kir:

#4 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 19:36

És az vajon csak nálunk dívik (falun), hogy a szóvégeket megváltoztatják? Pl. kanál = kana, csalán = csana...(A "põcsik"-et én Zemplénben hallottam elõször, és azóta elõszeretettel használom a bögöly helyett, néznek is itthon, mirõl beszélek! :D )

Edited by Repülõrajt, 2006 február 24. - 19:37.


#5 Dia01

Dia01

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.319 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 20:20

Felénk mindenki ö-betûsen beszél.. :rolleyes: Szóval :keresök,öszök,meg amit csak el tudtok képzelni.. :D Nem is vesszük észre ..(Bár mások elmondása szerint én "szépen magyarul beszélek",tehát nem ö-zök.Az volt csak a mulatságos,mikor elmentünk táborba Magyarországra.Ahányszor ö-vel mondott valaki valamit,a magyarországiak röhögtek,mint az állatok.. :rolleyes: :D

#6 Málna

Málna

    Csikó

  • Fórumtag
  • 571 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 20:37

Már várom, h találkozhassunk! :gm: :kir:

#7 Dia01

Dia01

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.319 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 20:39

Wááááááááá...én félek tõle!!! :D :gm: .Mondom,ÉN szépen beszélek... :kir:

#8 Varázsló

Varázsló

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 20:44

Felénk mindenki ö-betûsen beszél.. :rolleyes:  Szóval :keresök,öszök,meg amit csak el tudtok képzelni.. :D  Nem is vesszük észre ..(Bár mások elmondása szerint én "szépen magyarul beszélek",tehát nem ö-zök.Az volt csak a mulatságos,mikor elmentünk táborba Magyarországra.Ahányszor ö-vel mondott valaki valamit,a magyarországiak röhögtek,mint az állatok.. :rolleyes:  :D

Hozzászólás megtekintése

Pedig Kecskemét környékén is nagyon sokan õ-znek, illetve már egyre kevésbé, de gyerekkoromban!

Edited by Varázsló, 2006 február 24. - 20:47.


#9 Málna

Málna

    Csikó

  • Fórumtag
  • 571 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 20:45

meg Szögeden! Egyik ismerõseink is!

#10 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 21:28

Szegeden orvosnál:-A térde recseg-e, néni?-Tessék?-Azt kérdem, hogy recseg-e a térde?-Nem értem fiam.-... röcsög a térde?-Röcsög fiam, röcsög!:DEz a nõvérem egyik tanárával történt meg.

#11 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:01

Ebben a topikban nem csak a régies tájjellegû kifejezéseket oszthatjuk meg egymással, de a mai szlengeket is! Szóval, hogy beszéltek ti?

Hozzászólás megtekintése

Fúúúúúúúú de jó ez topic! Én ugyan igazi pesti gyerek vagyok, de Somogyban van szerencsém olyan gyönyörû dolgokat hallani, hogy mindíg megígérem magamnak, most már aztán írni fogom!... Aztán persze elfelejtem leírni, és késõbb már nagyon nehezen tudok rá visszaemlékezni, hogy a Bözse néne megint milyen szóvirággal lepett meg. ( A rossebb az benne vóóót, az biztos! :D :dev: )Sok szögedi ösmerõsöm is van, meg olyan is, aki nem szögedi, de folyton ezt nyomatja. :D Mondtam is neki a jómúltkor, hogy hagyja ezt abba, mert nem áll neki jól, mire ezt a választ kaptam:" Hát kedvös Egykörösztöm! Márpedig veszöttül jaul áll neköm az aeözés, csak neköd nincs sömmi akusztikai érzéköd! Mer ha kimögyök a marhajárásra, az én aeömtõl szélös a határban jobban tejölnek a tehenök! Assztaboldogságoserremögarra, nem igaz?!! :dev: "Öööö... :o

Edited by Bokorugró, 2006 február 24. - 22:12.


#12 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:07

Én nem tudom, hallott már debreceni emberkét beszélni valaki, hogy beszélünk. Nekem még sosem mondta senki ,hogy lenne különösebb tájszólásom. Annyit tudok, hogy e-sen beszélünk elméletileg, de szerintem ritka..mármint elég nagy város és Én nem nagyon hallok senkit sokat e-zni :)

Edited by Babszem, 2006 február 24. - 22:08.


#13 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:08

Imádom akik tájszólással beszélnek, olyan aranyos! :D Mi is szoktunk így beszélni, viccbû... :)Tavaly mutatták a tv-ben (azaz tavalyelõtt) karácsonyfavásár ügyben hogy az egyik eladónál arra panaszkodnak a "vaevõk, hogy nem ölég taeraebéllyesek a fenyeõfaaaak" :kir:

#14 Sedon Béla

Sedon Béla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 304 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:21

Nem is tudtam erröl a témáról, de ha már van én is hozzájárulok:Pápán voltam katona és a következõket hallotam:-egy katonatársem arcán megjelent egy pattanás, mire egy másik: "nini, rajt pattanik a gübics" -bekiabálással örvendeztetett meg minket.a másik sajnos a mai napig beazonosítatlan maradt mert anyira röhögtünk, hogy nem értük utól az elkövetõt, késöbb meg nem tudtuk belõle kihuzni a jelentését. :D Ez semmihez nem kapcsolódott, egyszerüen csak úgy kipattant belõle:"güszkifübül kinyirtmegmondmeg"A másodikfelében némi értelmet véltünk felfedezni, de összeségében semmi jelentése sem volt. Ja és ezt nagyon gyorsan szótagoás nélkül adta elõ a tag.Volt egy kis füzet amiben írtuk ennek a srácnak a beszólásait, de sajnos nem nálam maradt. :(

#15 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:21

Rajtam akkor szoktak mosolyogni, ha panaszkodom, hogy nem lehet jól vágni a kenyeret, mert szíjas. :)(Nem tudom, hogy lehet ezt máshogy mondani. Nem "nyúlós", nem tudom. Ez egyszerûen hiányzik a szótáratokból. :D )

#16 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:24

Valahol használják egy harmadik nevét is a sicegének, amit cicegének is hívnak megint máshol. De mi az? nem jut eszembe.Kérdés: Szomszéd, ez a bab gugyulós? Érteni: nem futóbab...

#17 Sedon Béla

Sedon Béla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 304 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:26

ha gugyulós akkor fut, vagy nem?

#18 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:28

Térdelõrajtra gondolsz? Az én agyamban a gugyulás erõsen statikus, sõt, kifejezetten elõnytelen, ha hirtelen rohanni kéne.

#19 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:29

"güszkifübül kinyirtmegmondmeg"A másodikfelében némi értelmet véltünk felfedezni, de összeségében semmi jelentése sem volt.

Hozzászólás megtekintése

Az én megfejtésem a következõ lenne: güszkifübül= gyüszki fûbül :D :D Nem roma volt az illetõ? Azok szoktak olyanokat mondani, hogy sikítógörcsöt lehet tõle kapni! :dev:

#20 Sedon Béla

Sedon Béla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 304 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:32

nem tudom nekem olyan hngutánzónak tünik :D , és a gugyulás mképpen valamilyen mozgást jelöl, de ha a gugolással kapcsoljuk(én nem) akkor persze más ahelyzet :P

#21 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:34

Pedig Somogyban a gugyulás az gugolás biza!Nekem az a kedvencem, amikor azt modják, mennek mácsikot küveszteni... Azaz tésztát fõzni. De vajon honnan jöhetett ez a "küvesztés"? :confused: Mondjuk a mácsikot se tudom... :D Nyelvészek elõnyben!

Edited by Bokorugró, 2006 február 24. - 22:40.


#22 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:37

Nem, ezt úgy értik, hogy valami ami a fû közt lakik és rövid a szõre. Egér? pocok?Volt egy ismerõs lovász, a ritka találkozásokkor, mindíg meglepett ilyesmikkel.A másik meg az alacsony bokorbab.

Edited by Fec, 2006 február 24. - 22:38.


#23 Sedon Béla

Sedon Béla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 304 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:45

Én nagyon csíptem a srácot, ha cigus volt, ha nem.Az biztos, hogy ne nagyon unatkoztunk mellette.Volt még egy nagyon mulatságos tulajdonsága, nem tudtál befejezn nála mondatot.ha rá szólt egy rangban felette álló, akkor mindig hozzá tett valamit-Katona jöjjön ide(válasz: értettem után, csak úgy az orra alatt)-nekem mindegy-mondott valamit xy honvéd-nem(orr alat: mit kell mindig kajabálni?)stb, stb és a végén már az örvezetõ is röhögött, konstatálta a hülyeséget mi meg nem gyöztük röhögéssel.Viszont snapszerban és sakkban vehetetlen volt! :kir:

#24 Tyda

Tyda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 316 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:50

Ez a topik szuper!Én felvidéki vagyok mint Dia, és bizony van pár dolog amit teljesen máshogy használunk.Az amin a leginkább meglepõdtem, az az volt amikor egy komplett szemináriuni csoport bámunlt rám bambán amikor örökírót kértem:rolleyes:. Azóta tudom, hogy az itt golyóstoll. De ilyen a kapota is, ami motorháztetõ. Sok van még, de most hogy kéne nem jut eszembe. :D

#25 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:54

Meg amikor az erdélyi vendégek pasztát kértek. Kérdeztem, milyet? Hát pasztát! Felsorakoztattam minden cipõpasztát, fogpasztát, azt a pasztát, mire kimondták: Írószerszámot! (pasztás toll = golyós toll)

#26 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 22:55

Épp nemrég kezdtem el gyûjtögetni a családunk által használt tájszavakat... Nálunk is van kana, csana, stb., meg szíjas kenyér is. Az a száraz elõtti állapot... Na meg van olyan, hogy "penye", azaz folyós, rugalmas - szóval nem szilárd. Rombusz alakú tésztaféle a fislang vagy sifli, bojnyík a fésületlen, kócos ember és még sorolhatnám (ha most hirtelen eszembe jutna a többi... :)).

#27 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 9:06

szíjas = szikkadt? :rolleyes: A "penye" nálunk gyenge, gyámoltalan embert jelent, na ez volt a másik, amit a pestiek nem értettek! ("Ne legyél már ilyen penye!" - :confused: )

#28 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 10:33

Nekem az a kedvencem, amikor azt modják, mennek mácsikot küveszteni... Azaz tésztát fõzni. De vajon honnan jöhetett ez a "küvesztés"?

Hozzászólás megtekintése

Szia, Bokor, rég láttalak.Kövesztettnek hívják hivatalból is a fõtt szalonnát, nem?

#29 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 12:47

Ernest! Érdekes amit mondasz, de "hivatalból" még nem hallottam ezt a szót. :D Meg az is érdekes, hogy meg voltam gyõzõdve róla, ezek a szavak amolyan "nem hivatalos" somogyi tájszólásból erednek. Legnagyobb meglepetésemre nem is olyan régen találtam egy somogyi szakácskönyvet, ahol bizony szinte az összes régies tájszó szépen le van írva!!! :eek: Sajnos csak a fõzéshez kapcsolódóak. :(

#30 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 13:45

Jujj,nekem egy csomó ilyen irányú tapasztalatom van már.A családunk java része az alföldön,Makón lakik,na annál durvább ö-zést még nem hallottam.Kaposvárra jártam suliba,ott á-znak,de nagyon csúnyán.Volt borsodi csoporttársam,kellett 1 év,mire megértettem,mirõl beszél.Lekélek a buszról,kimosom a fogam,kirántott hús,éjjeli bátor (kutya),padon villogó (macska),furik (talicska),foncsik (copf) és társaik.Néhány pesti csoporttársammal is voltak kommunikációs zavarok az elején a kenyér csücsköt illetõen.Mi csücsöknek hívjuk,borsodban dumónak,Pest környékén meg serclinek.

#31 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 15:02

Lekélek a buszról,kimosom a fogam,kirántott hús,éjjeli bátor (kutya),padon villogó (macska),furik (talicska),foncsik (copf) és társaik.

Hozzászólás megtekintése

Jaj, ezek nagyon jók! :guny: Ugyan a kirántott húst, a furikot és a foncsikot használjuk. De a kutyát és a macskát meg fogom jegyezni...

#32 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 16:49

Ögyé könyeret möggye, ha nem öszöd mög, tödd e.

#33 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 16:57

Ez felétek honos? :D

#34 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 17:02

Felénk is. :D Szerintem lehetne gyûjteni, mint pl. Kodály, én felveszem Sancho szövegeit, az tanulmány.:)

#35 Zserbo

Zserbo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.149 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 17:21

Én is pesti vagyok, apai ágon vannak Zalába kötõdéseim. Ott a csipkebogyó az hecsli, a vakond az pucok, a mesztelencsiga az kágyiló /egyszer vmi táborban elordítottam magam, mikor megláttam egyet, h 'Nézzétek, kágyiló!' erre másfél óra múlva beállított a szobánkba a gondnok bácsi, hogy hol találtam én kígyót, mert a kisgyerekek nem mernek bejönni :D /, a szelídgesztenye külsõ, tüskés burka fondor, a gesztenyepüré az massza, több most így hirtelen nem jut eszembe. Valaki említette a mácsikot. Azt Zalában csak a mákos tésztára mondják, nagyanyám szerint azért, mert 'mákos csík'-ok. :) Egyik dunaföldvári osztálytársam mondja azt csiklandozni helyett, hogy csikolni. :D

#36 gica

gica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 17:25

Körösladányi osztálytársamnak a karcolás az csikarás.

#37 Mancee

Mancee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 64 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 17:25

Nrem tudom mennyire helyhezkötött, de nekem nagyon tetszik hogy a más vidékrõl érkezõket bebírók-nak mondják. jó lenne tudni miként alakult ez ki.

#38 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 17:35

Körösladányi osztálytársamnak a karcolás az csikarás.

Hozzászólás megtekintése

Nálunk is! :rolleyes:

#39 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 18:58

Állítólag a csiklandozni meg baranyai.Ezt nem tudom.Nálunk van nyekenyóka is (amolyan törékeny és egyben béna ember,fõleg lány),meg grézló (sovány).

#40 kjudy

kjudy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 437 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 25. - 19:21

Nah, én szegedi vagyok, és rosszul vagyok az õ-zéstõl :D Inkább a környékén lévõ falvakban õ-znek sokan.Még magyartanárunk mondta, sajnos nem tudom az országnak melyik részén divat az ou végzõdés, pl. jóu, meg voult