Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Herélés


  • Please log in to reply
482 válasz a témához

#361 Kiskanca

Kiskanca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 104 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 20. - 16:24

Sziasztok! 9 napja, hogy hiheréltettem az egyik 2 éves csikót. Az egyik vágás teljesen összehúzódot már, a másik viszont egy nagy tátongó lyuk még mindíg. Néha szivárog belõle vér is. Egy két csöpp. Szerintetek ez normális? Valyon mennyi a gyógyulási ideje?

#362 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 20. - 19:19

Szerintem, ha az a vér vérszinû és frisnek látszik akkor nem jó! Azonnal állatorvost hívnék, fõként aki mûtötte, mert õ tudja mi lehet a gáz!

#363 Monty

Monty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.470 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 22. - 18:47

Gondolom herélés függõ, mert minket pl állva heréltek, pont másfél hete, pont 2 évesen és nem is varrtak. A seb az látszik, de nekünk szerintem csak 1 van, és 1 helyen kiszedték a golyszlikat. Az egyetlen probléma nálunk az volt, hogy ijesztõen bedagadt, de az orvos azt mondta rá, hogy ez normális, és már valóban kezd visszahúzódni. Mondjuk nekünk az egy szem sebbõl már nem nagyon szivárog semmi. Azt hiszem én is rácsörrentenék a dokira.

#364 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 22. - 18:52

Azért ez nem egy kis mûtét, tehát a dagadás az teljesen oké. Pont ezért kell mozgatni napjában kétszer a gebét, hogy a mozgással kimaszírozza onnét a savót, ami felgyûlik az álldigálás alatt. Az hogy vér szivárog az tuti gáz és nem kéne várni, sõt én már rég lázat mérnék...a vér az érprobléma, bélelõreesés, hereburék lyuk probléma is lehet, bármelyikbe bele halhat, ha csak vártok és nem telefonáltok az állatorvosnak!

#365 ancs

ancs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 16 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 2. - 21:03

Sziasztok! Lassan egy éve h kaptam egy angol telivér csõdit. Egy ideig lovagoltam téli pihenõn és megszerettem...csak aztán visszakerült a pályára de én nem adtam fel :) és hát nem vált be galopplóként és addig nyafogtam a szüleimnek amíg meg nem kaptam. MIndig is csõdit akartam :) nagy álmom volt...és mivel lovagoltam már és teljesen normális volt fel sem merült bennem h kiheréltessem. Habár sokan mondták az ellenkezõjét..h jobb lenne nekem is meg neki is....dehát én ilyen makacs vagyok így maradz igazi fiú :) idén 5 éves. Igazából semmi baj nincs vele..meg nem is volt...egész nap karámban van egyedül de mellette a sok sok többi ló egy mén heréltek kancák csikók. Lovaglás közben néha nyihog meg dobálja magát de teljesen kezelhetõ. Azonban ma elvittük élete elsõ hivatalos ugró versenyére. Hát elég nagy hisztit levágott az elején nyihogott leizzadt tolatott nem figylet...engem annyira nem zavart mert alapjáraton picit bolondozós ló :D de szeretem a kalandokat XD na a lényeg h amikor sikerült magamra terelni a figyelmét akkor jo volt ... bár egy picit figyelmetlen volt, de azért nagyon jol ment benn a pályán...2 pályát mentem vele...azonban a második pályánál már nagyon fáradt volt...pedig nem mondhatni rá h nincs kondija és h fáradékony..elég energiabomba :D na a lényeg h nagyon elfáradt....de utána a legelésnél még volt energiája nyihogni meg hisztizni a többi lónak... volt h rángatott meg stb. Úgyhogy úgy tûnik...ma döntésre jutottam...bármennyire is akartam h ménem legyen és ne kelljen mûteni...úgy tûnik õt muszáj lesz. Nem jo dolog h versenyeken az veszi el az energiáját h hisztizik és nem tud olyan teljesítményt nyújtani mintha nem érdekelnék a lányok. Úgyhogy jövõhéten mûtik. A sokszor emlegetett Machai Krisztina :) remélem minden rendben lesz...és azt is remélem h tényleg helyesen döntök. Ezt csak azért írtam le, hogy elmondjam mennyire herélés ellenes vagyok...de ilyen esetben nincs más választás...egy versenylónak a teljesítményre kell koncentrálnia :) de ha a mént nem érdeklik a lányok és teljesen kezelhetõ és nem húzza fel magát...én a mûtét ellen szavazok..hiszen az én pacim is jol megvan amúgy..van társasága stb stb...semmibõl nem marad ki szerintem :) de sajnos mégis meg kell tenni. Hát hajrá csõdik :) de ha kezelhetetlen akkor hajrá heréltek :D

#366 ancsapancsa

ancsapancsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.894 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 3. - 21:24

Mi a lovad neve? Egyébként a heréléssel csak annyi a bajom,hogy ha késõbb a lóból extra képességû versenyzõ lesz,elvész a tenyésztés számára.

#367 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 4. - 11:52

Gyagyás, fegyelmezetlen, rosszúl teljesítõ lóból soha nem lesz extra ló ;) . Rengeteg csõdõr versenye és fedmé is, mégis képesek koncentrálni!!!! Tehát ki a golyókal, mi tegnap heréltettünk, nagyon jól van a kis pimasz. Két évesen olyan fickós volt, hogy jobbnak láttuk kikapatni a golyeszokat!

#368 ancs

ancs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 16 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 5. - 10:48

King of Hungary Jól ugrik, de kétlem h egy telivérbõl akkora képességû ló legyen hogy fedezhessen úgy hogy megérje. Fõleg ha heréltként tényleg arra tud koncentrálni ami a versenypályán a feladata és még jobb ló lehessen. Én is teljesen herélés ellenes vagyok...de õt tényleg ki kell...ha még fedezõmén is lenne...hát nem tudom ki maradna a hátán :D ki tudja :)

#369 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 25. - 22:45

Van valakinek tapasztalata egy altatás során elvégzett herélés+sérvmûtét kombóról? Igen, Lecsó.

#370 ancsapancsa

ancsapancsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.894 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 25. - 22:57

King of Hungary
Jól ugrik, de kétlem h egy telivérbõl akkora képességû ló legyen hogy fedezhessen úgy hogy megérje. Fõleg ha heréltként tényleg arra tud koncentrálni ami a versenypályán a feladata és még jobb ló lehessen. Én is teljesen herélés ellenes vagyok...de õt tényleg ki kell...ha még fedezõmén is lenne...hát nem tudom ki maradna a hátán :D ki tudja :)



Kemál,Címer,Déva,Tikkasztó meg még rengeteg telivér lett kiváló fedmén sportlóban.Gondolom ,volt azért saját teljesítményük is.
Ismertem egyébként a lovadat.

#371 zarathustra

zarathustra

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 85 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 28. - 20:12

Sziasztok, Segítséget (illetve megerõsítést kérnék) tõletek, akiknek a csõdörei már átestek herélésen... a lovacskám, Desperado (6 éves) egy szép nagy, erõs sportló, eléggé félek, hogy a herélés után mennyire fog összeesni... Eltérõek a vélemények, szóval akinek volt ugrólova, amit kiheréltetett, azoktól várom az álláspontokat, hogy mennyit esett össze a lovuk a herélés után... Eddig azt hittem, hogy el vagyok határozva a herélést illetõen, de most nagyon elbizonytalanodtam... most nagyon szép, igazán mén jellege van, emellett azért izmos is... Szeretném, ha megosztanátok velem a tapasztalataitokat... Üdv, - Zara

#372 hubertus

hubertus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.809 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 29. - 6:22

Zara, egyik ismerõsöm tavasszal heréltette ki két 6 éves ménjét. Mindkettõ ugróló, egyiket sem viselte meg, egyik sem esett össze, teljesítményükben sem történt változás. Szépek és izmosak, most is mutatják a mén jelleget. A lovardában az õsszel heréltek szintén két lovat, az egyik 5, a másik 7 éves. Õk inkább még erõsödtek is. ;)

#373 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 29. - 8:43

Zara! Egy csõdõrnek sokkal kellemesebb az élete ha kiherélik( ha nem fedezõmén)nem izgatja magát feleslegesen más lovak társaságában és a teljesítménye is sokkal kiegyensúlyozottabb. A munkára koncentrál nem a csajokra. Ha nem akarsz fed mént Desperado-ból heréltesd ki nyugodtan. 6 csõdõrt heréltettem ki az elmúlt években és kifejezetten jót tett nekik mindenféle szempontból. Arra ügyelj hogy mozgasd a lovad és törõdj vele herélés után. Az enyémek hamar rendbejöttek.

#374 zarathustra

zarathustra

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 85 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 29. - 10:45

Jaj, köszönöm, tudom, hogy hülye vagyok, de annyira elbizonytalanodtam.... most hogy azért "leket öntöttetek belém" így már jobb... fel is hívom az állatorvost... Persze, könnyebb az élete heréltként... engedélyt úgyse kapna, kardos az állása, hiába nagyon szép, erõteljes meg ugrik könnyedén... nem hinnáém, hogy engednék fedezni... szóval... Köszönöm a biztatást! :)

#375 Wintersunset

Wintersunset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 56 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 21. - 10:11

Mit gondoltok egy 10 éves, jól kezelhetõ, nem fiús csõdör herélésérõl? Az oka az, hogy ridegtartásban szeretném tartani a többi lóval együtt. Most vásárolnám, de ménként nem vihetem az új helyrére, szerintetek herélés után mennyit kell várni, hogy a többi közé lehessen engedni (ebbe bele számít ugye az kezdeti karantén az új helyen)?

#376 Kiskanca

Kiskanca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 104 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 25. - 18:08

Mit gondoltok egy 10 éves, jól kezelhetõ, nem fiús csõdör herélésérõl? Az oka az, hogy ridegtartásban szeretném tartani a többi lóval együtt.
Most vásárolnám, de ménként nem vihetem az új helyrére, szerintetek herélés után mennyit kell várni, hogy a többi közé lehessen engedni (ebbe bele számít ugye az kezdeti karantén az új helyen)?


Szerintem kell neki 2 hónap. A herélés után kell kb. 2-3 hét mire a seb összehúszódik. Utána sem igazán jó még egy pár hétig ha balhézik és össze-vissza rohangál a drága.

#377 ACHMED

ACHMED

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 11 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 25. - 21:29

Sziasztok! Milyen árban van most a herélés? Ki tud jó orvost Pest-megyében ,aki olcsó és jó is?

#378 Gabi75

Gabi75

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 282 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 26. - 6:49

Dabasról tudom ajánlani Doricsák Jánost. Unokahugom lovát herélte 3 éve megfizethetõ semmi komplikáció nem volt:) Ha kell küldök telefonszámot magánban.

#379 Cinkos

Cinkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 84 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 27. - 11:07

Sziasztok!
Milyen árban van most a herélés?
Ki tud jó orvost Pest-megyében ,aki olcsó és jó is?

30 ezer állva, 60 ezer döntve. 3 hete heréltettem ki a lovamat döntve, nagyon hamar begyógyult a seb. Szerintem korrekt az ár, a doki pedig nagyon jó. Kurucz János, Őrbottyán.

#380 roni

roni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.579 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 29. - 7:39

Nekem a frízemet herélte 3 hete dr.Ratkóczi Omár, döntve, komplikáció mentesen, asszisztenciával, 40.000 Ft.

#381 ACHMED

ACHMED

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 11 hozzászólás

Közzétéve 2010 május 30. - 0:06

Köszönöm Mindenkinek a segítséget!

#382 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 8:25

Sziasztok! Szeretném a véleményeteket kérni :) Most még lehet herélni??Gondolok a melegre,bogarakra.

#383 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 8:32

Sziasztok!
Szeretném a véleményeteket kérni :) Most még lehet herélni??Gondolok a melegre,bogarakra.

Nekem Tímár dr. herélt összesen 6 mént , mindegyiket júniusban. Semmi probléma nem volt. Én adattam, antibiotikumot is nekik és természetesen le voltak oltva tetanusszal is. Néhány napig a fejük felkötve, alomnem volt alattuk és sokat voltak futószárazva délelõtt délután. Hát olyan 2 hét alatt gyógyultak meg teljesen.

#384 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2010 június 10. - 8:40

Köszi a gyors választ :)

#385 kirlin

kirlin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 527 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 16. - 16:21

tudnátok mondani egy jó orvost aki még megfizethetõ is :D bács-kiskunból lehetõleg baja környékérõl, ha tudnátok árat írni megköszönném :ang:

#386 szandikah

szandikah

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 112 hozzászólás

Közzétéve 2011 május 6. - 18:24

És mi újság a rejtett heréjûséggel? Mik lehetnek a következményei, ha nem vesszük idõben észre?

#387 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2011 május 6. - 18:31

Bármi, az elrákosodásig...

#388 szandikah

szandikah

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 112 hozzászólás

Közzétéve 2011 május 6. - 20:38

Bármi, az elrákosodásig...

Hm..értem, igen errõl már hallottam, és esetleg ha ezt a rejtett heréjû lovat 2éves korában herélik ki, akkor a növésben észlelhetõ valamilyen változás, pl visszamaradás? Vagy ez nem befolyásoló tényezõ? Mert nálunk sajnos ez történt..:/

#389 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2011 június 13. - 23:03

Büszkén újságolnám mindenkinek, hogy hosszas vívódás-mérlegelés-osztás-szorzás után úgy határoztam, hogy kiheréltetem az idén 18. évét betöltõ ménemet. Nem volt már mindig egyszerû vele az élet, és bizony eljátszottam a gondolattal, hogy milyen szomorúan töltené nyugdíjas napjait egyedül egy karámban, ha már nem lehet lovagolni. A minél kisebb kockázat érdekében az üllõi klinikára vittem be, elõre leegyeztetve egy dokival. Csütörtök este érkeztünk, vacsi után reggelig szájkosár, péntek reggel megvolt a mûtét. Aznap nem mehetett ki, másnaptól napi 2x 10-15 perc séta, 3. nap mehettünk haza, onnantól futószáron ügetett, egy hét után mehetett nyereg alatt. Ápr. 15-én mûtötték, már a 6. héten határozottan nyugodtabb és kezelhetõbb volt, azóta is csak javul, és egyre könnyebb az életünk :) Már utazott kancával, versenyzik, és mindenki boldog. Úgyhogy nagyon megérte, egy percig se bántam meg hogy így döntöttem, és az üllõi csapat is nagyon profi volt. Mindemellé nem volt drágább mintha háznál csinálnák, nem steril körülmények között, csapat nélkül stb. :ang:

#390 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2011 június 14. - 5:25

Nálunk már több mint egy hete volt a herélés, lassan kettõ, és a legény lassan elfogy. Egész nap legelõn van kora hajnaltól késõ estig a többiekkel, már kocogni is van kedve, de a rendes kaja ellenére annyira vékonyka szegénykém. Egyébként eszik rendesen, az étvágyával semmi baj. Remélem csak azért mert póni látom annyira szembetûnõnek a soványságát. A sodrottunkat valahogy ennyire nem viselte meg, pedig az õ mûtéti helye sokkal csúnyább volt.

#391 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2011 június 14. - 10:10

Hát, Titok gratulálok! A döntéshez, hogy bele mertetek vágni ennyi idõsen, meg mindenhez! Az én legényem 16, és bizony már néha én is játszom a gondolattal.. :( Azért még elhessegettem egyelõre.

#392 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2011 június 15. - 11:29

köszi szépen :) hidd el, 2 éve én se akartam róla hallani se. de úgy hozta az élet, hogy ezt meg kellett lépni, és minden jól sikerült végül. Amúgy sosem volt agresszív se velem, se más lóval, de sokszor volt olyan h nagy ívben sz@rt a fejemre mind földrõl, mind nyeregbõl, mert a többi lóval és egyéb történéssel volt elfoglalva. Ez abban is megnyilvánult hogy volt olyan eset, amikor egy futószáras herélt mellett nem tudtunk normálisan elközlekedni, mindenáron rá akart mászni. 20 perc folyamatos vágta után sikerült némi figyelmet kicsikarnom belõle és végre körbe tudtunk ügetni a pályán... :rolleyes: de mindez már a múlté :cool: még szoknom kell hogy versenyen nem a lovat kell õriznem hanem ott tudom hagyni a kanca mellé kötve :kir:

#393 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2011 június 15. - 13:43

Büszke lehetsz magadra!!! Én nem voltam erre képes és ezért eladtam a lovat, amit aztán senki nem tudott lovagolni és mégis kiheréltették, most pediglen nagyon jó helyen van és nagyon szeretik, a baj csak az, hogy én is szeretem- még mindíg!

#394 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2011 június 15. - 22:09

A fene megevett amíg az ébredezõ gumiszobában volt... sokáig feküdt, és az ugye minden állatnál sajnos kortól-nemtõl mindig rizikófaktor, hogy az altatásra hogy reagál. Aztán egyszercsak felkelt, beállt az egyik sarokba, 2 oldalról tartották, és remegõ lábakkal, még nem teljesen kitisztult fejjel úgy 3 perc állás után elkezdett nyekeregni, NA akkor nyugodtam meg hogy minden rendben van. :)

#395 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 20. - 12:36

Én kb. 5 évvel ezelõtt ugyanebben a topikban meg mertem volna esküdni, hogy nem kerítek arra sort, hogy kiheréltessem a ménemet, mert egyszerûen nem volt szükség erre. Kulturált, soha idegen lovak között sem okozott gondott hogy mén, a max reakció, hogy jobban kihúzta magát, és ennyi, amúgyis egy mehetnékes arab, remélem ez nem változik meg, de nem gondolom hogy hatással lenne rá. Nekem kanca mellett sem kellett õriznem, "próbaménként" is szó szerint kisujjal el lehetett vezetni a besárlott kancától, akármennyire felhergelte magát, mert mindig figyelt rám. Végül ami miatt igy döntötttem, hogy a csikóm, aki mostanra kb. 20-25cm-el magasodik a kis arab fölé, igy nagy erõfölényben is van, de ez a kis lökött folyamatosan védi a helyét a 2 fõs "ménesben" a rangsorban és folyamatosan provokálja a mamlasz csikót, akinek szintén nem végtelen a türelme, igy jobbnak látom, ha ezt a rizikófaktort csökkentjük, és talán nem vereti el magát. Külön venni nem akarom õket, hisz pont azért került ide a csikó, hogy ne egyedül, elkülönítve élje le az életét. A csikó már túlesett ezen és nagyon könnyen vette, csak pozitívan befolyásolta, de nem veszett el a személyisége, nem lett más ló, de simulékonyabbá vált a természete. És bár korábban is volt lovam amit heréltünk, de most azért érdeklõdnék hogy mi a tapasztalat mennyi idõ alatt regenerálódik? Mikortól vehetõ újra fokozatosan munkába (a futószárazást azt másnaptól gondoltam, hogy tisztuljon a seb) nyereg alatt? Elméletileg holnap reggel hétre érkezik a lódoktor. Nekem is hosszas vívódás elõzte meg, nem volt egyszerû döntés, de igazán az õ érdekeit vettem figyelembe.

Edited by chyki, 2011 december 20. - 12:42.


#396 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 20. - 12:48

Kriszta, felhívlak, itt hosszú lenne :)

#397 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 20. - 13:14

Én kb. 5 évvel ezelõtt ugyanebben a topikban meg mertem volna esküdni, hogy nem kerítek arra sort, hogy kiheréltessem a ménemet, mert egyszerûen nem volt szükség erre. Kulturált, soha idegen lovak között sem okozott gondott hogy mén, a max reakció, hogy jobban kihúzta magát, és ennyi, amúgyis egy mehetnékes arab, remélem ez nem változik meg, de nem gondolom hogy hatással lenne rá.
Nekem kanca mellett sem kellett õriznem, "próbaménként" is szó szerint kisujjal el lehetett vezetni a besárlott kancától, akármennyire felhergelte magát, mert mindig figyelt rám.
Végül ami miatt igy döntötttem, hogy a csikóm, aki mostanra kb. 20-25cm-el magasodik a kis arab fölé, igy nagy erõfölényben is van, de ez a kis lökött folyamatosan védi a helyét a 2 fõs "ménesben" a rangsorban és folyamatosan provokálja a mamlasz csikót, akinek szintén nem végtelen a türelme, igy jobbnak látom, ha ezt a rizikófaktort csökkentjük, és talán nem vereti el magát. Külön venni nem akarom õket, hisz pont azért került ide a csikó, hogy ne egyedül, elkülönítve élje le az életét.
A csikó már túlesett ezen és nagyon könnyen vette, csak pozitívan befolyásolta, de nem veszett el a személyisége, nem lett más ló, de simulékonyabbá vált a természete.

És bár korábban is volt lovam amit heréltünk, de most azért érdeklõdnék hogy mi a tapasztalat mennyi idõ alatt regenerálódik?
Mikortól vehetõ újra fokozatosan munkába (a futószárazást azt másnaptól gondoltam, hogy tisztuljon a seb) nyereg alatt?

Elméletileg holnap reggel hétre érkezik a lódoktor.
Nekem is hosszas vívódás elõzte meg, nem volt egyszerû döntés, de igazán az õ érdekeit vettem figyelembe.



A döntés a tiéd, de a problémád ezzel szerintem nem fog megoldódni, "sõt".
A hely féltés meg a rangsor vita akkor is meglesz közöttük, ha 2 heréltrõl van szó.
Mivel õ az idõsebb igyekszik fenntartani a "helyét" folyamatosan éreztetve az ifjabbal, hogy attól, hogy a másik nagyobb még õ a fõnök, csõdörként erre van esélye, heréltként már kevesebb.
Nálunk a heréltem százszor mocsokabb a lovakkal ( leszámítva a csõdört mert azzal nem mer ugye) mint a a csõdörünk.
Herélt nem ellenfél egy csõdörnek, ezért nincs is igazán komoly harc, ha normális fejû a csõdör. A herélt egy két rúgás társaságában inkább elmenekül.
De a két herélt már lehet, hogy komolyabbakat fog meccselni.
Mert rangsor, rangsorvita attól még van.

#398 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 20. - 13:27

Nekem az a tapasztalatom, hogy a felesleges piszkálódás és az agresszió mértéke a heréléssel csökken, a rangsor vita pedig nyugisabban zajlik le. :)

#399 melodia91

melodia91

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 454 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 20. - 14:37

A döntés a tiéd, de a problémád ezzel szerintem nem fog megoldódni, "sõt".
A hely féltés meg a rangsor vita akkor is meglesz közöttük, ha 2 heréltrõl van szó.
Mivel õ az idõsebb igyekszik fenntartani a "helyét" folyamatosan éreztetve az ifjabbal, hogy attól, hogy a másik nagyobb még õ a fõnök, csõdörként erre van esélye, heréltként már kevesebb.
Nálunk a heréltem százszor mocsokabb a lovakkal ( leszámítva a csõdört mert azzal nem mer ugye) mint a a csõdörünk.
Herélt nem ellenfél egy csõdörnek, ezért nincs is igazán komoly harc, ha normális fejû a csõdör. A herélt egy két rúgás társaságában inkább elmenekül.
De a két herélt már lehet, hogy komolyabbakat fog meccselni.
Mert rangsor, rangsorvita attól még van.



Teljesen ugyanez a tapasztalatom. Az egyik barátunk ménesében egy 21 éves herélt a fõnök. 6 évesen kiheréltették, h majd nem lesz balhé a heréltekkel. Azóta is van, sõt, még "fedezi" is a sárló kancákat.
És - fõleg ha teljesen problémamentes és a barátom! - soha nem csonkítanék meg így egy felnõtt lovat. :(

#400 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 20. - 15:23

Az általam ismert heréltek simán balhésabbak,erõfitogtatóbbak, mint az általam ismert csõdörök. Egy erejével tisztában levõ csõdör néha ugyan "odacsap" ,de feleslegesen nem produkálja magát, mivel úgy is õ a nagyobb legény, a herélt ( ha piszkálódósabb jellem) sokkal gyakrabban köcsögöl, mivel neki "muszáj" ahhoz, hogy a fõnökségét fenntartsa. Nem egy nagy legény herélt támadta már be a csõdörünket. Aki jóformán röhögött rajtuk, aztán mikor elege lett megagyalta a nagyszájút, aztán onnantól kezdve béke lett. A heréltjeink viszont feszt piszkálták egymást meg a kancákat is, míg nem a csõdör megunja és közbelép. Egy csõdör és egy herélt között igazi rangsorvitáról igazából szó sincs. A csõdör az elsõ és kész. Piszkálódni piszkálódhat, de a rangsorvitától az messze van.