Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Gyógy- és mérgező növények


  • Please log in to reply
345 válasz a témához

#241 Daraby

Daraby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 460 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 22. - 8:26

Ha növényt akar valaki határoztatni, ezt a társaságot bátran tudom ajánlani:
http://forum.index.h...ticle?t=9110956

#242 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 22. - 19:03

Köszönöm! A segítségeddel meg is fejtették nekem, hogy a növény a sebforrasztófû.Kihalófélben van, de semmi többet nem találtam róla, vajon lovakra nem mérgezõ e?

#243 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 22. - 19:32

http://www.agrarolda...ophia_gyom.html



Tippelj...(de nem hiszem,hogy kihalóban lévõ fajról lenne szó!)

#244 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 23. - 11:49

Köszi, így már találtam róla néhány infót, zsombor néven, csak azt nem, hogy vajon mérgezõ e?

#245 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 23. - 12:09

Köszi, így már találtam róla néhány infót, zsombor néven, csak azt nem, hogy vajon mérgezõ e?


Ami nagyon mérgezõ, azt biztosan feltüntetik minden leírásában. ;)

#246 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 23. - 12:20

a LANDGRAF által belinkelt oldal szerint "A növény minden része rnustárolaj glikozidot tartalmaz, az állatok emésztöcsatornájában és vizeletkiválasztó szerveiben gyulladásokat okozhat", de ez az egyetemi jegyzet http://www.mkk.szie....ktjegyzetII.pdf is csúnyákat ír róla

#247 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 23. - 12:35

a LANDGRAF által belinkelt oldal szerint "A növény minden része rnustárolaj glikozidot tartalmaz, az állatok emésztöcsatornájában és vizeletkiválasztó szerveiben gyulladásokat okozhat", de ez az egyetemi jegyzet http://www.mkk.szie....ktjegyzetII.pdf is csúnyákat ír róla



;)

#248 Agapae

Agapae

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 169 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 23. - 12:39

Sziasztok! Kérdésem lenne,hogy gyermekláncfû,másnéven pitypang vagy kutyatej,mennyire mérgezõ a lovakra?Igaz az a hír amit hallottam,hogy az idegrendszert károsítja?? :hu:

#249 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 23. - 13:14

Én annyit tudok róla, hogy a levele jó az ízületi sérülések kezelésére.

#250 remitenda

remitenda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 188 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 5. - 20:45

Sziasztok!
Kérdésem lenne,hogy gyermekláncfû,másnéven pitypang vagy kutyatej,mennyire mérgezõ a lovakra?Igaz az a hír amit hallottam,hogy az idegrendszert károsítja?? :hu:


Ne ijesztegess ! Az én lovam szereti enni ! :hu:

Tényleg árthat ?

#251 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 6. - 7:20

az enyémek szeretik,söt nagyon szeretik.Igaz nem is normálisak :D

#252 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 6. - 9:14

A gyermekláncfû nem= kutyatej. http://sedum.uw.hu/v...mygdaloides.htm
"
Gyermekláncfû (Taraxacumofficinale)
Pongyola pitypang

Közismert magyar neve: pongyola pitypang - tévesen nevezik kutyatejnek, a Farkas kutyatej (Euphorbia cyparissias) mérges tejelõ növény "

http://www.nagyutaza...icle.php?id=284

http://viragcenter.h...a_pitypang.html

http://www.terraalap...yparissias.html

Edited by tipara, 2009 május 6. - 9:17.


#253 Emy031

Emy031

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 18 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 20. - 7:42

Na akkor ide is berakom :D :
http://www.mkk.szie....mnov/mnlist.htm (Szt. István Egy.) -MÉRGEZÕ NÖVÉNYEK...

#254 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 6. - 19:49

Most lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de lehet a lónak birsalmát adni? Azért, mert most érik, és egy csomó van a fa alatt. Ha jó a lovaknak, az jó lenne olyan szempontból, hogy akkor nem vesznének kárba. :)

#255 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 7. - 18:04

Jó kérdés volt! Erre én is kiváncsi lennék,de úgy látszik,ezt nem tudja senki. :(

#256 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 7. - 18:21

Azt én sem tudom, de kompótnak, "sajtnak",lekvárnak,................ Nagyon tuti, és úgy sem veszne kárba :)

#257 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 7. - 19:10

Igen, most lesz itthon pár kiló birsalmasajtunk és -lekvárunk :) Azokra gondoltam, amelyek lepotyogtak a fáról és megütõdtek, vagy ilyesmi, és ahhoz már nem elég szépek, hogy befõzzem õket, de a lovaknak még simán jók lennének. (Aki esetleg mégis tudná, szóljon... :) )

#258 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 7. - 19:49

A mieink megeszik - márha jut nekik :gm: - és még nem lett bajuk tõle, tudományosan nem tudom, szerintem semmi olyasmi nincs benne amit ne kaphatnának.

#259 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 7. - 20:01

Akkor kipróbálom... legfeljebb kisebb mennyiségben, úgy csak nem árt meg nekik. (Egyébként kútfõmbõl én is arra tippeltem volna, hogy nem árt nekik, de azért nem árt biztosnak lenni.)

#260 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 8. - 9:37

Sárgarépa szárát/levelét töménytelen mennyiségben is oda lehet adni a lovaknak?

#261 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 8. - 9:52

Ha szeretik persze :)

#262 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 8. - 10:21

szeretik háá,õk egyelték tavasszal! :kir: A maradék kiszedését nem rájuk bízom,de a szárát gondoltam odaadom nekik,gondos,szakértõ munkájuk fejében. :D

#263 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 9. - 8:00

Nézzétek mit találtam!

Ha esetleg már ismerõs,akkor bocsesz! :)

#264 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 9. - 8:47

Hú ez tök jó, én már egy ideje gyártogatok ehez hasonló táblázatot, de valahogy nem sikerül vele elkészülnöm. Inkább ezt bõvítgetem ki. Örök hála.

#265 Fairytopia

Fairytopia

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 53 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 9. - 9:03

Megnéztem a táblázatot. Az aloénél elakadtam. A táblázat szerint nem lehetne fogyasztani, ellenben rengeteg terméket ajánlanak ebbõl a növénybõl belsõleg, vannak lovaknak is kifejlesztett változatai. Most akkor mi van? :eek:

#266 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 9. - 9:18

Semmi sem tökéletes, senkinek nem elhinni semmit, utána járni több fronton, hol mit írnak mirõl, + tapasztalatokat (másokét is) összeszedni hozzá. Sok mindent sok mindenhol pl üzleti érdekbõl is lehúznak. A "kedvencem" sok mindenre "ok" nélkül rásütik hogy rákkeltõ, csak azt nem teszik hozzá, hogy mondjuk kevésbé, mint egy pohár kávé. És ezzel már leírták az adott növényt. Minden kész táblázat szerintem "csak" váznak jó. Utána kell nézni többhelyrõl is, törölni belõle, kiegészítgetni. szerintem

#267 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2011 június 27. - 21:27

Rengeteg farkasalma van a környékünkön. Ha kell valakinek, szóljon, szedek. Pénteken Pesten vagyok, hétvégén El Broncón :)

#268 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2011 június 27. - 22:44

A farkas alma mire jó?

#269 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 28. - 20:07

Kell tartani a féregûzõ varádicstól?

#270 röganyó

röganyó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 619 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 28. - 23:46

Mackó! No, a segítségeddel megtudtam, hogy ez a gyakori, sárga virágú növény a féregûzõ varádics. A lovaink legelgetik, fõleg a fagyok után. Tavaszra semmi nem marad belõle a legelõkön. Ebbõl a szénáinkban is van, mert a mélyebb fekvésû, üde gyepeket nagyon szereti. Még soha nem hallottam errõl a sárga virágúról, hogy mérgezõ lenne. De gondolom, ezt is, mint annyi mást, az teszi mérgezõvé, ha éhségükben ezzel laknak jól az állatok, vagy éhgyomorra sokat esznek belõle. Ha válogathatnak gusztusuk szerint, biztosan nem lesz baj.

#271 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 29. - 5:58

A farkas alma mire jó?

http://www.gyogynove...nyek/farkasalma

#272 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 29. - 15:26

Röganyó! Köszönöm! Bár én úgy tudtam, hogy nem mérgezõ, a cikk egy kicsit elbizonytalanított. Az egyik lovunk ,egyik napról a másikra, leszüretelte a virágokat, most már a szárak sincsenek meg. Talán a sárlás miatt kellett neki.

#273 mazso

mazso

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 19 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 26. - 14:00

Sziasztok,

Mérgezõ növények a lovak körül cimmel összeállitottam egy képes-nézegetõs dokumentumot, ami ingyenesen letölthetõ a www.loherba.net oldalról.
Ugyanez megjelent a lovasok.hu-n is.
Azoknak ajánlom, akiknek legelõje van, vagy egyszerûen csak szeretnék tudni, melyik "gaz" a legelõn mérgezõ.
Aki szénából szeretne száritott, már alig felismerhetõ növényt beazonositani, de erre önmaga nem képes, annak Köteles Ferenc biológus barátomat javaslom. Az õ honlapján, www.netherbarium.hu vannak további képek gyógynövényekrõl, drogokról és mindenrõl, ami növény.
Az anyag nem tökéletes, pont ezért jó egy ilyen fórum, ahova a tényleges tapasztalatok bekerülhetnek..

Üdvözlettel,
Marton Zsófi
www.loherba.net

#274 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 27. - 10:29

Köszönjük. :ang:

#275 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 27. - 13:05

Király :yeah: (ha szabad egy megjegyzés: amennyi nekem hiányzik belõle, az néhány növénynél a mérték, hogy mennyitõl és mennyire mérgezõ)

#276 röganyó

röganyó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 619 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 27. - 22:36

Király :yeah:
(ha szabad egy megjegyzés: amennyi nekem hiányzik belõle, az néhány növénynél a mérték, hogy mennyitõl és mennyire mérgezõ)


Boka! Nem akarom elvenni Zsófi tisztét, és nem is akarok szakértõként tetszelegni, de leírom, ahogy nekem logikus:
a sok kérdésedbõl hiányzik pl. a mikor?
A válasz: az attól függ:
-milyen korú a ló (egyéb állat)
-milyen a kondíciója
-éhgyomorra eszi vagy kiéhezett, kiszomjazott állapotban? Ez utóbbi azért nagyon fontos (gyógyszerek esetében is), mert ilyen állapotban gyorsan és sok hatóanyag szívódik fel és kevés elfogyasztott mennyiségnél is könnyen elõfordulhaz mérgezés.

Összességében véve az a véleményem, hogy az a növény, amirõl az a tapasztalat vagy úgy tartják számon a szakmában, hogy mérgezõ, javasolt kerülni. Ha csak egy mód van is!
És még bonyolítja a helyzetet, hogy a mérgezõ növények hatóanyagtartalma bizonyos körülmények esetén többszöröse a szokásosnak.
Gondolok itt pl. a "fûbetegségre", ami hosszan tartó esõzés esetén tapasztalaható a vizenyõs, elmocsarasodott réteken, lápokon. Itt sok pl. a mocsári gólyahír, ami mérgezõ, de még sok más mérgezõ van, pl. a mocsári nõszirom is. Nálunk a patak mellett van rendesen belõlük. Azaz, el volt tûnve. 2003. októberében költöztünk oda, ki volt száradva ez a mocsaras gyep, kaszálta valaki. Utána még 2-3 évig szárazság volt. Majd az egyik nyáron beállt egy két hetes esõzés, állt rajta a víz. Mellette meredek domb. Addig az volt a szokás, hogy kimenet ezen a réten legeltek a lovak, ellegeltek a rét végéig. Ott felmentek a dombra, jóllaktak, visszafelé megint végiglegeltek a patak mellett és hazamentek inni. Délután ugyanez.
Ezen a vizes nyáron beteg lett egy csikó, ment a fészer alá, külön ellátás, kezelés. Aztán hasonló tünetekkel újabb, pár nap múlva egy harmadik is beteg lett. Ezek a csikók nem tudtak nyelni, a nyelõcsövük lebénult. Rágtak, de visszajött a kaja. Szemmel láthatóan éhesek és szomjasak voltak, de nem tudtak nyelni, így inni sem. Nem segített semmi sem, injekciók, infúziók. Volt még néhány beteg ló, de az õ tüneteik gyengék voltak és pár nap alatt rendbe jöttek. A 3 csikó viszont elpusztult.
Az eset óta nagyon odafigyelünk arra, amit minden parasztember tudott, hogy a vizenyõs területeken nem szabad legeltetni. Azóta nem volt ilyen mérgezés.
Száraz idõ esetén, pl. tavaly a földig lelegelték az említetett gyepet, nem történt semmi.

Az esetet azért írtam le, hogy itt is felhívjam a figyelmet a helyes legeltetési gyakorlat fontosságára.
És hát némi növényismeret nem luxus.

#277 Annie90

Annie90

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.552 hozzászólás

Közzétéve 2012 május 26. - 8:49

Tanácsot szeretnék kérni. Van egy 8éves kanca, amit lovagolok, bármin képes felhúzni magát (pl. egy lószállító jön a lovardába, egy kocsiajtó becsapódik), és ilyenkor rengeteg idõ, mire sikerül lenyugtatni (ha egyáltalán sikerül). Munka közben köhhintget és állandóan trágyázik, szerintem az idegtõl. Fejrázós is emellé (vagyis neki konkrétan a zablával van a baja, már kantározáskor csinálja, felcsapja a fejét és oldalra "riszálja", fogai elvileg rendben vannak). Milyen nyugtató hatású gyógynövénykézítményt lenne célszerû neki adni? (Én a Fitocavallo stresszt (citromfû, kamilla, komló, levendula) és a nervkuct (bíbor kasvirág, aranyvesszõt, ánizst, édesköményt, levendulat és komló) néztem )

#278 mi.kinga

mi.kinga

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 867 hozzászólás

Közzétéve 2012 június 2. - 16:38

Sziasztok, a legelõnkön elég sok ilyen gyomnövény található. (már kiszedegettük nagyjából) Nagyon nem szimpatikus nekem, valaki be tudná azonosítani, hogy milyen növény lehet? Guglival nem jutottam sok mindenre, talán hátha itt ismeri valaki.
Ilyen apró sárga virágai vannak és ilyen a levele és a gyökere.
Köszönöm elõre is.

Edited by mi.kinga, 2012 június 2. - 16:39.


#279 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2012 június 4. - 10:09

Valamilyen boglárka szerintem így elõ ránézésre.
http://hu.wikipedia....i/Réti_boglárka

Edited by tipara, 2012 június 4. - 10:13.


#280 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2012 június 4. - 11:05

m kinga! Vagy inkább szabdalt kányazsázsa. Diplotaxis tenuifolia a becõtermésébõl meg abból ítélve, hogy ha jól látom keresztben átellenesen szervezõdik, mint a keresztesek és négyes szám szerint rendezõdnek a virágok részei is. Vagyis káposztafélék, mustárfélék csoportja. De nagyon fenszi helyeken rukolaként is ismert. Szóval ha ez az, akkor nem mérgezõ. Annie90! Lehet, hogy a stresszt kiváltó tényezõt lenne célszerûbb kezelni, mint a tünetet (idegesség). Jó zabla, vagy annak elhagyása, jobb kéz, hiszen már a felkantározás is probléma. A futóra meg kell tanítani felmenni stb. Amúgy a Valeriána baromi hatásos, egyáltalán nem tompít, viszont nem idegeskedsz annyit. A citromfû is nagyon jó (bár nagymamámnak egyáltalán nem használ, szóval típustól függ). Azt azonban mindenképpen fontosnak tartom elmondani, hogy ezek a nyugtatófüvek nem állandó megoldások. Eseti megoldások, alkalmakra, külön nagy stresszre. Minden kantározáshoz minden lovagláshoz azért nem ajánlanám, mert hoszútávon azért teher a májnak és a szervezet hozzászokik (függõség is ki tud alakulni, meg érzéketlenné is tud emellé válni a szervezet tõle.) A féregûzõ varádics/gilisztaûzõ varádics ahogy a neve is sugallja, enyhe féreghajtó hatású. Nem jellemzõ, hogy abban a mennyiségben, amennyiben egy vegyes legelõn megtalálható, annyitól baja lenne a lónak. Ha megy tõle a hasa a lónak, akkor ivermektinnel érdemes kúrálni ;) Amúgy meg minden mérgezõ. Pl zabból is lehet annyit etetni, hogy bekólikázzon a ló, savós patairhagyulladást kapjon, lucernától is kaphat kiütést, ha túladagolják, s kólikázhat is tõle. A sárgarépa is meghajthatja, innentõl kezdve minden növény mérgezõ. MIndennek van letális dózisa...