Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Herélés


  • Please log in to reply
482 válasz a témához

#41 amigo

amigo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 986 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 1. - 2:40

idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:Tudtommal fedeztetni lehet bármilyen csõdörrel, csak a csikónak nem lesz soha származási lapja. Ez miért baj? Nagyon jó hobbilovacskát lehet tenyészteni ismeretlen származású õsöktõl is. Mire jó neki, ha pedigrés apja van?Slussz-passz, ma puce.[/QB][/QUOTE]Hát baromira rosszul tudod (hivatalosan),ugyanis ha tenyésztésrõl ,és nem szaporításról beszélünk,akkor pont az a cél,hogy (legyen bármilyen fajta)kizárodva legyen minden olyan nem kivánatos tulajdonság ,vagy testalakulás,ami csökenti a tenyész ,vagy sport ,esetleg a hobbi értékét a lónak.Ugyanis(szerintem )mindannyian szeretünk olyan lovon,vagy lóval dolgozni(lovagolni,csak úgy) ami nem tesz tönkre agyilag, (türelem ide vagy oda ),és élvezet minden együtt töltött pillanat,.vagy munka.Tehát tudomásul kell venni ,és ha igazán belegondolunk,akkor be is kell látnunk,az átgondolt tenyésztési elv helyességét.Persze kis kapuk,és ellen példa mindig van ,de kivétel erõsiti a szabályt,a nagy álltalánoságban,beigazolódnak a tenyésztési irányzatok.(kit,mikor,és mire).

#42 Vas tag

Vas tag

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 1. - 9:24

Tisztellt Barátaim!Meg akik nem azok!Jó a téma és ahány hozzászóló annyi vélemény.Winch Eszternek igaza van, mert Magyarországon a lótenyésztés letapadt a Ferenc Józsefnél és akkor Magyar ló Nóniusz vagy Bábolnai Arab = Shagya volt a mérce.nézzük a legnagyobb lópopulációval rendelkezõ államot USA a PIAC határozza meg hogy mén és fedez vagy nem.Láttam Ausztriában NULLÁS Magyar lovat versenyezni és nyert! Hogy lehetne egy új fajtát létrehozni , ha nem lehetne a géneket keverni.Csak annyit írok Imperial!!!! :mad: Hol marad a kirobbanó siker az utódoknál?Vissza a tém,ához.RC-nek igaza van ha azt mondja hogy akkor ha valaki kezelni tudja akkor maradjon Mén a mén.Sajnos nálam is volt Dilemma ezerrel amikor el kellett döntenem hogy Ibn Galal 652 12 évesen osztrák törzsménbõl Magyar heréltet csináltatok-e?Imádom a Õt és 1 éves korától az enyém. Maradjon meg ménnek vagy legyen egy boldog továbbra is életvidám herélt?Most újra életvidám mert herélt és játszhat a barátaival, és nem tesz kárt az Appaloosa tenyésztésben.Másnak kivétel Hahóka soha nem adtam volna oda.Sakk Matt!Most pedig lovagolni megyek a ménemen kancák és heréltek közt, igaz most csikózabla lesz rajta nom csak sidepool ( RC ). ;) nincs vele gond, de a maradék 0.1% az velem lovagol és ezért mindig odafigyelek.Különben Parelli csak level 4 után (profi lovas) engedi meg a Ménnel való vizsgát!!!USA- ból jön és vajon miért? :D Mindenki maga keresse a választ és döntsön saját képességérõl.Üdv Vas tag

#43 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 4. - 12:51

relatív öreg ménrõl beszélünk, ha a szóba jöhetõ fedezõménséget tekintjük (10 éves elmúlt, nem tudom pontosan), elképzelhetetlen, hogy megkapja a fedeztetési engedélyt, holott szép mén, a testalkatából már nem veszítene, de egy rossz istállóban áll és csak úgy tudna nívósabb helyre kerülni, ha kiherélik, ugyanis (nem tudom, mennyire vettétek észre), de lassan már nem szeretik sehol a csõrötartókat, túl sok a baj vele. nálunk is volt pl olyan, h elszabadult egy csõdör és megugrotta az állásban levõ sárló kancát. na most ilyenkor mi van? ha beperelné a kanca gazdája az istálló tulajdonosát, még csak egy rossz szót se szólhatnánk...amúgy elõreláthatólan (sport célokból) ezentúl együtt kéne utaznia kancával kétlovas lószálíltóban, ez egyszerûen kivitelezhetetlen. mivel az én kancámról van szó, szó sem lehet róla, h melléállítsak egy mént.

#44 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 4. - 13:38

Unikorn!Még a "relativ" jelzõvel is túlzó a kormeghatározás. :D Egy ló szerintem tíz éves kora táján válhat a legjobbá szerintem.Tartok tõle azonban,hogy egy mén mire eléri ezt a kort azért elvétve legalább nõhöz jut itt ott.Egészségére persze, de az már tényleg csak remélhetõ, hogy nem kell akár két évet is várni a remélhetõ érdektelenségét a kancák iránt.Egy kezelhetõ mént azért szállítani lehet ha nem is egyszerû a behajózása.Igaz,hogy másodikként kell felvinni és alaposan félre kötni a fejét,mert kanca ha nem sárlik be nem megy mellé!Én is használok szájkosarat ami bár itt sosem esett szó róla de szerintem egy lótulajdonosnak kell,hogy legyen ivartól függetlenül.Amelyik ménnel meg lehet jelenni társaságban azt szállítani is lehet.Hogy nem megfelelõ pillanatnyilag az elhelyezése arról pedig nem a "here urak " (C.Mac)hanem a mén tulajdonosa tehet.Ilyen áron én sem választanám a Hiltont lakhelyül. :D A károkozásokról annyit, hogy ha az én hibámból szabadul ki egy mén akkor ém viszem érte a balhét.Ha a gazdája leesik róla és akkor lesz probléma hát az sem vismajor.Annak is egyértelmû a felelõse.Bár láttam már én is sok olyan mén bokszot manapság amit egy bátrabb birka is szétdöntene.Gondolom már tele vagy a sok jótanáccsal de nem hiszem,hogy bármirõl meg tudnánk gyõzni.Ami miatt ém is szívesen szóltam utoljára a témához annak oka,hogy a sok érv amiket felhozunk a jövö lehetséges méntartóit késztesse alapos megfontolásra!Még jó hogy nálunk csak egy mén van és senki nem hozza, viszi.Lovagolni is csak én szoktam vagy a barátaim a felügyeletem mellett!De még jobb,hogy tegnap volt tizenkilenc éves! :D Éltesse az isten még ilyen jó formában sok évig mindenki gyönyörûségére! Posted Image Posted Image [ 04 Március 2003, 12:41: Az üzenetet átszerkesztette: realcowboy ]

#45 Kutyus

Kutyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 357 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 4. - 14:11

Kedves Rc!Én nekem is gondolkodóm van a lovam golyóblisait illetõen. Semmi gond nincs vele, csak az, hogy szar helyem van, mi ugyan az én hibám, de semmi normálisabb helyen nem látnak szívesen csõdit,s azt mondják, hogy jöhet, de csak herék nélkül. Nem vállalják a felelõséget(megértem!). Tehát azon vagyok, hogy jobb helyet találjak Neki v. nyisz-nyisz.

#46 Kutyus

Kutyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 357 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 4. - 14:13

Kedves Rc!ennek fejében Te mit tennél a helyemben? [ 04 Március 2003, 13:21: Az üzenetet átszerkesztette: Kutyus ]

#47 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 4. - 20:30

Kutyus!Azért nem értem miért oly nagy gond a mén tartása?Ugyan én sem engednék ide olyan mént ugyan akit csak mondjuk hétvégén látogatnak, meg a lovasának sem mernék hátatfordítani persze. Egyébként csak megfelelõ boksz és mozgatás, karámozás kérdése.Ez pedig csak megbeszélés és dolga.Az a bértartó akinek ez helybõl probléma az egyéb aljasságokra is képes! :D Szerintem a csonkítás elõtt nézz körül hátha van jó megoldás.Nem tudom milyen a mén de az nem lehet oka a herélésnek, hogy nem szívesen tartják ménként.

#48 Kutyus

Kutyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 357 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 4. - 21:40

Csak annyira kezes a kis kedves, hogy egyszer még a legelején leestem róla a mezõn, és elszaladt majd megállt. Egy csaj lovagolt utánna egy herélttel könnyen megfogta. A mezõn kanca és egy másik mén is volt tõlem kb 2-3 méterre, mégsem csinált semmit, csak állt és várt míg a lány oda nem ér.Nem vagyok rá büszke, tudom komoly baj is lehetett volna belõle. Ilyen azóta sem fordult elõ, nagyon ügyelek rá, hogy ne is legyen. Tisztába vagyok vele, hogy a mén tartás komoly felelõség, pláne egy magamfajta kezdõ gazdinak. Igyekszem megtalálni a legmegfelelõbb megoldást mindkettõnknek. [ 04 Március 2003, 20:41: Az üzenetet átszerkesztette: Kutyus ]

#49 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 5. - 1:14

Én kiheréltettem a lovamat. Azért, mert nekem így könnyebb. Pedig nagyon türelmes (nem birka!) volt akkor is, amikor még két és fél évesként csõdörgyerek volt. "Eltemettem" a golyókat egy nagy diófánál és kicsit bömböltem közben. És gyakran hessentek el olyan gondolatot, ami úgy kezdõdik, "mi lett volna, ha" és "milyen jó lenne, ha". Nem tudom, hogy döntenék, ha lehetõségem lenne most (nem újra akkor) döntenem ugyanerrõl. Úgy, ahogy akkor sem tudtam érvekkel, ellenérvekkel, állatorvos, tapasztalt lovas, lótartó, anya, mentor és más véleményével állást foglalva, magam meggyõzve, indokkal eldönteni, csak kimondtam, hogy ez legyen. Miattam. Nem õmiatta. Mert ki van szolgáltatva nekem. Ez gyalázatos dolog. Ez a gyalázatos dolog mûködik.

#50 Csermely

Csermely

    A csendesen csobogó

  • Fórumtag
  • 294 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 7. - 20:06

RC! Azt írtad, "a mén behajózása a szállítóba" kissé körülményes lehet..Mikor elõször kerültünk olyan helyzetbe, hogy ez szükségessé vált - szemlére szállíttatunk egy kancát és egy mént -, semmilyen tapasztalatunk nem volt e téren. A feladatra megkért ismerõsünk arról világosított fel, hogy feltétlenül a mént kell elõször felvezetni a futóra, mert mi van, ha a nem sárló kanca félreérti a csõdör közeledését és nemtetszését fejezi ki... Sárló kanca mögött pedig mént megfékezni... hát, embert kíván!Késõbb, egy másik esetben pedig a kancát vittük fel elõbb, mivel a csikójuk is velük utazott.... Egyik esetben sem volt semmi probléma. :confused: Lehet, hogy ez lóintelligencia-függõ? :D Vagy bizalom kérdése? :rolleyes: Szerintem azon múlik, hogy a mi esetünkben mindkét alkalommal hárembéli hölgyek voltak az utitársak ;) Hogy az eredeti témához is szóljak, azt hiszem mindenképpen az a fontos, hogy adott körülmények között mi a lónak a legjobb. Ha kezelhetõ és csõdörsége okán nem zárják el más lovak társaságától, de legalább látó-szagló távolságon belül van és ember is mozgatja olykor, akkor hadd maradjon. Ha viszont ösztöneit legyûrni képtelen vadállat, és bárminemû veszélyt jelentene ló- vagy embertársaira, akkor mindenképp meg kell fosztani a heréitõl. A hormonok néhány hét alatt kiürülnek a szervezetébõl és szemmel látható sebességgel veszít egykori kakaskodásából.

#51 WinchEszter

WinchEszter

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 592 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 11. - 0:58

idézet:
Eredeti szerzõ: Vas tag: Tisztelt Barátaim!Meg akik nem azok!Jó a téma és ahány hozzászóló annyi vélemény.Winch Eszternek igaza van, mert Magyarországon a lótenyésztés letapadt a Ferenc Józsefnél és akkor Magyar ló Nóniusz vagy Bábolnai Arab = Shagya volt a mérce.nézzük a legnagyobb lópopulációval rendelkezõ államot USA a PIAC határozza meg hogy mén és fedez vagy nem.Láttam Ausztriában NULLÁS Magyar lovat versenyezni és nyert! Hogy lehetne egy új fajtát létrehozni , ha nem lehetne a géneket keverni.Csak annyit írok Imperial!!!! :mad: Hol marad a kirobbanó siker az utódoknál?Üdv Vas tag [/QUOTE]Kedves Vas tag!Már fél órája keresem ezt a topicot, mert nem emlékeztem, hol is hiányoltad Imperiál utódainak eredményeit. És miután épp Dióspuszta történetérõl kutakodom, belebotlottam természetesen Imperiállal kapcsolatos adatokba is, így nem állom meg, hogy - bár igazán nem kapcsolódik szorosan a herélés témához - leírjam, amiket hirtelenjében találtam, és ellentmondhatok velük neked ;) 1968-ban Imperiál csikója, Isztopirin nyerte a Magyar Derbyt. A második és a harmadik helyen szintén egy-egy Imperiál-csikó, Rustan és Inda ért célba. Imperiál toronymagasan nyeri az azévi apamén-statisztikát.Az említett éven túl még tizennégy (!) alkalommal lesz apamén-champion.Pl.:1972-73-74-ben sorozatban Imperiál-csikók nyerik a Magyar Derbyt, a 72-est még mint dióspusztai apa jegyzi, a csikó neve Immer, a továbbiakat már mint Kerteskõn fedezõ mén: 73-ban Anda, 74-ben Nánika a magyar derbynyerõ.1977 igazán csodás év Imperiál apaméni történetében, hiszen Bilbao (Imperiál - Bille) a II. világháború utáni idõkben elõször tud Hármas Koronát szerezni, azaz megnyerni mind a Nemzeti Díjat, mind a Magyar Derbyt, mind pedig a St. Legert.(Csak érdekességként: Imperiál apja, Imi esélyes lehetett volna erre a címre, csakhogy "pechesen" épp 1956-ban volt hároméves, és miután megnyerte a Nemzeti Díjat és a Derbyt, az õszi St. Leger elõbb egy járványos köhögés miatt elhalasztásra került, aztán az '56-os októberi események okán végképp el is maradt, nem futották le.)78-ban megint Imperiál-csikó lett a Magyar Derby és a St. Leger nyerõje is, a Dunyuska utáni Dimitrij.Folytassam? ;) Szóval azért annyira nem stimmel az a mérges szmájli a mondatod végén, bár tudom, a három "legfõbb" futamban (Nemzeti Díj, Derby és St. Leger) a fáma szerint a Nemzeti Díjat a legkoraibb, a St. Legert a legacélosabb, a Derbyt a legszerencsésebb ló nyeri...

#52 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 11. - 9:05

idézet:
Eredeti szerzõ: Csermely:A hormonok néhány hét alatt kiürülnek a szervezetébõl és szemmel látható sebességgel veszít egykori kakaskodásából. [/QUOTE]Csermely!A néhány hét nem mindig jön be fixen de egyébként egyetértek mindenben. ;)

#53 Csermely

Csermely

    A csendesen csobogó

  • Fórumtag
  • 294 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 11. - 15:00

Igazad van RC, eszembe jutott egy eset, mely szerint több hónapja kiherélt ló eszeveszett szerelembe esett az egyik kancába, melynek következtében azonmód meghágta többször is, amint sárlani kezdett. Azt hittem, ez csak véletlen, egyedi eset, ezek szerint történhetnek hasonlók Tifelétek is...Mindenképp kösz a kiegészítést! Posted Image

#54 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 20:05

Hmm...Ha nincs jó kedvetek és hogy legyen...Arra kellett rájönnöm ma az egyik kedves fórumos társunkkal való mélyen szántó icq beszélgetés után, hogy nem mindenki tudja, hogy mi is az a herélés. (Persze errõl ti tehettek, mert mindenrõl beszéltetek itt ebben a szaktopicban, csak a fogalmat nem tisztáztátok.) Pedig az említett "úrnak" a lova is herélt, de õ azt már így vette - szólt a kifogás. Szó szót követett, mire kiderült, hogy egy másik kedvenc fórumos társunktól(aki persze lány) segítséget remélt, de nem kapott, mivel nála is vannak ezen a téren kisebb-nagyobb zavarok, és csak belekeveredtek a herélés-metélés igen szertágazó és szövevényes dzsungelébe. Lovaknál. Hmm... Körülmetélés. Igen. A lényeg, hogy õk ketten aztán tanácstalanul álltak, tanakodtak, hogy mi a herélés, és mi a metélés, még akkor is, sõt fõleg akkor, ha az körbe van :D Most kicsit aggódom a leendõ gyermekeik testi éppsége miatt :D Említett szöveg néhol nem pontosan fedi a valóságot :D [ Március 13, 2003, 19:06: Az üzenetet átszerkesztette: BoKa ]

#55 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 11:12

ImRe!akkor pótolom eme hiányosságot: a herélés az, amikor a hímnemû egyed agyának a 90%-át kiveszik a testébõl Posted Image

#56 Aggie

Aggie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 11:20

idézet:
Eredeti szerzõ: Unicorn: ImRe!akkor pótolom eme hiányosságot: a herélés az, amikor a hímnemû egyed agyának a 90%-át kiveszik a testébõl Posted Image [/QUOTE]Igenigenigen Posted Image Posted Image

#57 Frankie

Frankie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 273 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 21. - 21:02

Lenne egy ? :Hogyan tudunk a ménünknek fed. engedélyt szerezni? Mi kell ahoz? És mennyi píz?

#58 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 21. - 21:24

Ménszemlére kell vinni.Bizonyos pontszám felett kaphat fed. engedélyt.

#59 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 26. - 18:51

Hmmm...Nem tudom, vannak olyan helyek (nem is egy), ahol valamilyen csoda folytán meg tudták oldani, hogy a csõdörök együtt vannak a heréltekkel, kancákkal, és a sárló kancákat teszik külön.(persze, tudom, hogy ez kicsit bizti rizikósabb, mer mivan, ha mégis sárlott...) De lényeg a lényeg, megoldották. Szerintem meg lehet hagyni egy mént ménnek. Kellenek persze feltételek. Ha van biztonságos box, elég nagy legelõ/karám, rendszeres, gyakori mozgatás.De abban egyetértek, hogy vannak speciális esetek. Ismerek olyan lovat, akivel nem volt semmi gond, csak volt, hogy kitalálta, hogy az élete árán is fedezni fog, és komoly károkat tett magában a nemes célért. Szerintem teljesen érthetõ, hogy herélték. Egyébként nem támogatom a dolgot.Üdv: esti Jóóóó sokkal az üzenet küldése után jelenthetem, nemrégiben voltam az emlegetett helyen. Nincs arrafele lovaknak nyoma sem, ellenben az ismerõsök ismerõsei...- tehát biztos információforrás :D - elmondták, hogy a tulaj nem bírt a lovakkal, csikókkal, balesetekkel, felszámolta az egészet. Ennek fényében mit mondhatnék... bocs, mégse :D [ Május 08, 2004, 19:41: Az üzenetet átszerkesztette: esti ]

#60 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 26. - 21:35

idézet:
Eredeti szerzõ: esti: Hmmm...Nem tudom, vannak olyan helyek (nem is egy), ahol valamilyen csoda folytán meg tudták oldani, hogy a csõdörök együtt vannak a heréltekkel, kancákkal, és a sárló kancákat teszik külön.[/QUOTE]Fmmm.... Egy ilyen helyre szervezhetnénk egy kirándulást. :confused:

#61 Kutyus

Kutyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 357 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 26. - 22:10

Ilyesmi helyen már én is jártam, de ott még a sárló kancákat se tették külön, volt is csiko rendesen. :D De egy ilyesmi normális helyre én is ellátogatnék. :D

#62 vegeta

vegeta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 538 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 16:03

Sziasztok,bátorkodom kicsit újraéleszteni ezt a topicot, mert hirtelen az én angyal csõdöröm érintett lett az ügyben Posted Image És nagyon jól jönne egy kis okosság Posted Image Bendegúz nálam született, soha semmi baj nem volt vele, kanca mellet kikötve kis fegyelmezéssel otthagyhattam, karámozott (igaz csajokat csak ki-be vezetéskor látott), volt, hogy kibújt a villanypásztor alatt, de inkább a gyomra érdekelte, nem a nõk.Egészen 4 éves koráig.Hogy mi történt volna, ha maradunk ott, ahol felnõtt, azt nem tudom, de az istálló megszûnt és mennünk kellett.Könyörögtem mindenhol, hogy hát õ egy angyal, nincs egy rossz gondolata sem, fegyelmezett, társaságban is lovagolható, stb,stb.EZ ÍGY IS VOLT!Végül találtam egy helyet, ahol befogadtak és egy barátnõm 3,5 éves csõdörével együtt átköltöztünk.Lószállítás probléma mentes, odaérkezés egy nagy üdvözlõ nyerítésen kivül probléma mentes, lovaglás másnap nyugodt és vidám.A harmadik napon reggel, amikor kivitték a karámba, egy rántástól kioldott a biztonsági karabiner (az egy rakás kaki :mad: )Bende elrohand, egyenesen a többi ló istállójába, felállt egy nyerges dobozra és kishíján beugrott egy kancához :eek: Megfogták, visszavezették, nem ellenkezett.De ettõl kezdve nagyon megváltozott (hogy emiatt-e, azt nem tudom)Azóta már kitört egy deszka karámot és hatalmas verekedést okozott 20 lóval, kijött a villanypásztorból, vezetni is csak úgy lehet, hogy közben mindig résen vagyok, mert ágaskodik, társas lovaglás közben õrjöng, rodeózik, a korábban jóbarát fiatalabb csõdört, akivel együtt volt, hogy ne legyen egyedül, szinte megnyúzta foggal, alig bírtuk kimenekíteni a karámból!!Egyedül lovagolva ugyan készséges, de hát mindig egyedül???Nem is ez a bajom, az lovaglás közbeni ugrálás fegyelmezhetõ, vagy legalább megszokható, de az hogy egész nap egy sötét bokszban várja, hogy történjen vm...soha nem volt bezárva, csikó korában éjszaka sem.Nem tudom, mit tegyek :( Nem azt kérdezem, kiheréltessem-e vagy nem, hanem, szerintetek:1. Van-e arra esély hogy "visszaváltozik", hogy megszokja a helyét (csak 3 hete van itt) és nem összeszorított hassal idegel majd egész nep, hanem békésen sétélgat egy kicsit távolabbi karámban. Hogy megszokja a többi lovast, a közös munkát a pályán (ez pl. nagyon gáz, a többiek miatt nem is nagyon merem megkockáztatni, mert mivan, ha egyszer nem vagyok réséen?) ?2. Illetve esetleg tudtok-e olyan lovardát a 10-es v. a 11-es út környékén, ahol fel vannak készülve csõdör tartásra, erõs fiú-karámokkal, ha esetleg itt (bár nagyon kedvesek!!!) betelik a pohár, jogosan?köszivega

#63 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 16:44

Egy gyakorlati kérdés: herélés után kb. mennyi idôvel lovagolható újra a lóállat?

#64 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 16:56

A mûtétre következõ napokban jártatás, egy jó hét múlva kíméletesen (és fokozatosan növelve a terhelést) lovagolható.

#65 amigo

amigo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 986 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 17:28

idézet:
Eredeti szerzõ: vegeta: Sziasztok,bátorkodom kicsit újraéleszteni ezt a topicot, mert hirtelen az én angyal csõdöröm érintett lett az ügyben Posted Image És nagyon jól jönne egy kis okosság Posted Image Bendegúz nálam született, soha semmi baj nem volt vele, kanca mellet kikötve kis fegyelmezéssel otthagyhattam, karámozott (igaz csajokat csak ki-be vezetéskor látott), volt, hogy kibújt a villanypásztor alatt, de inkább a gyomra érdekelte, nem a nõk.Egészen 4 éves koráig.Hogy mi történt volna, ha maradunk ott, ahol felnõtt, azt nem tudom, de az istálló megszûnt és mennünk kellett.Könyörögtem mindenhol, hogy hát õ egy angyal, nincs egy rossz gondolata sem, fegyelmezett, társaságban is lovagolható, stb,stb.EZ ÍGY IS VOLT!Végül találtam egy helyet, ahol befogadtak és egy barátnõm 3,5 éves csõdörével együtt átköltöztünk.Lószállítás probléma mentes, odaérkezés egy nagy üdvözlõ nyerítésen kivül probléma mentes, lovaglás másnap nyugodt és vidám.A harmadik napon reggel, amikor kivitték a karámba, egy rántástól kioldott a biztonsági karabiner (az egy rakás kaki :mad: )Bende elrohand, egyenesen a többi ló istállójába, felállt egy nyerges dobozra és kishíján beugrott egy kancához :eek: Megfogták, visszavezették, nem ellenkezett.De ettõl kezdve nagyon megváltozott (hogy emiatt-e, azt nem tudom)Azóta már kitört egy deszka karámot és hatalmas verekedést okozott 20 lóval, kijött a villanypásztorból, vezetni is csak úgy lehet, hogy közben mindig résen vagyok, mert ágaskodik, társas lovaglás közben õrjöng, rodeózik, a korábban jóbarát fiatalabb csõdört, akivel együtt volt, hogy ne legyen egyedül, szinte megnyúzta foggal, alig bírtuk kimenekíteni a karámból!!Egyedül lovagolva ugyan készséges, de hát mindig egyedül???Nem is ez a bajom, az lovaglás közbeni ugrálás fegyelmezhetõ, vagy legalább megszokható, de az hogy egész nap egy sötét bokszban várja, hogy történjen vm...soha nem volt bezárva, csikó korában éjszaka sem.Nem tudom, mit tegyek :( Nem azt kérdezem, kiheréltessem-e vagy nem, hanem, szerintetek:1. Van-e arra esély hogy "visszaváltozik", hogy megszokja a helyét (csak 3 hete van itt) és nem összeszorított hassal idegel majd egész nep, hanem békésen sétélgat egy kicsit távolabbi karámban. Hogy megszokja a többi lovast, a közös munkát a pályán (ez pl. nagyon gáz, a többiek miatt nem is nagyon merem megkockáztatni, mert mivan, ha egyszer nem vagyok réséen?) ?2. Illetve esetleg tudtok-e olyan lovardát a 10-es v. a 11-es út környékén, ahol fel vannak készülve csõdör tartásra, erõs fiú-karámokkal, ha esetleg itt (bár nagyon kedvesek!!!) betelik a pohár, jogosan?köszivega [/QUOTE]Szia!Ne legyen igazam de a leirtakból nagyon ugytünik(akár le is zsirozhatod) hogy a tudtod és bele eggyezéseden kivül fedeztettek vele az ujj helyen.Járj utánna,persze ugysem fogják bevallani,de minden képpen meg kell tudjad az igazságot,mert csak ugy fogod megtalálni a helyes "gyogymódot.üdv amigo

#66 vegeta

vegeta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 538 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 17:46

Amigo, most megleptél Posted Image Hát mindenre gondoltam...ez, bevallom még csak eszembe sem jutott.Nem valószínû szerintem...a lovam, bár szerintem mutatós darab, nem rendelkezik fedengedéllyel, a saját csõdörüket is azért heréltették ki, mert minden évben 3-4 "nem kívánt vemhesség" és ebból kifolyólag csikó követte a jószág ténykedését.de hát tudjátok, miért vörös mindig az ördög szeme...sosem alszik a dög Posted Image

#67 Vera16

Vera16

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 13 hozzászólás

Közzétéve 2004 május 6. - 20:54

Sziasztok!szerintem akkor maradjon mén a mén ha további fedeztetésekre alkalmas(gondolok itt a küllemre)vagy olyan lovas lovagolja aki elbír vele,de ha ezeközül valamelyik is hiányzik akkor nem érdemes megtartani ménnek,inkább legyen herélt és így kancák között is lehet minden gond nélkül mintsem valamilyen küllem hibával vagy idegzeti problémával ne lehessen lovagolni vagy külön tartani.Aki úgy érzi hogy nem tud elbírni egy ménnel az inkább vegyen egy heréltet vagy kancát.Nekem ez a véleményem. Posted Image

#68 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2004 május 19. - 7:28

Sziasztok !Nekem is van egy magyar sport ménem 9 éves , semmi gond nincs vele , soha nem fedezett . Kicsit rá szól a sárló kancára de csak ennyi soha és soha semmi baj nincs vele .Viszont egy dolog miatt gondolkodom a herélésen .Nem fedez és nem is fog . A többi ló most egy szép zöld legelõn villanypásztorban legel együtt . Csak Õ nem , addig egy homokos karámban szaladozik fel alá vagy a boxban áll ( úgy hogy a rácsok közt szinte kocsányon lógnak szemei hogy lássa a többieket )mert hiányolja a társait .Hát ez igy nem élet neki . Én állatvédõ is vagyok de döntést kb 4 év alatt meghoztam .Kórházban viszem és ott fogják elvégezni mûtétet , steril és megfelelõ ellátást fog kapni ahogy megérdemli .Utánna irány a társaság és Õ is legelehet jöhet mehet együtt mindenkivel .Szerintem az Õ jól léte és közérzete fontosabb mint a heréi ebben az esteben .

#69 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2004 május 19. - 9:31

Megértem, hogy sajálod a lovad, hogy nem mehet ki a többiekkel.Csak vigyázni kell az összeszoktatásnál!Leírom nálunk most mi volt.Volt két nóniusz ménünk. Az egyik fedmén volt, ennek ellenére mindekttõ ki lett herélve, elég késõn, hiszen már kb. 6-7 évesek voltak akkor. (A tulaj döntése.) Az egyiket eladták, a másik úgy élte tovább az életét, mint egy mén. Külön kiskarámban. Sokat nyugodott a herélés óta ezért beraktuk azok a lovak közé, akik nem mehetnek legelõre vmilyen okból. A nóniusz herélt kiválasztotta haverjának az egyetlen kancát Fényest. Vele van állandóan. A másik 3 heréltet pedig utálja, kergeti, üldözi, rúgja, harapja.Múlthéten az egyik herélt majdnem átesett a karámfán a nagy üldözésben. Olyannyira neki lökte a 3 soros karámfáknak, hogy a felsõ és a középsõ kitört. Még jó, hogy nem nyársalta fel magát. Szerencsére csak egy kisebb bõrhiány lett a herélten. Azóta a nóniusz nem megy közéjük.Vasalva semmiképp ne rakd a többiek közé szerintem. Aztán lehet, hogy a többiek fogják õt bántani. Sok sikert az összeszoktatáshoz!

#70 Dodó

Dodó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 639 hozzászólás

Közzétéve 2004 május 19. - 11:34

Szerintem sem rossz ötlet,hogy keherélitek azt a lovat,hiszen ha nem fedez stb...Akkor minek maradna meg csõdörnek.Nálunk is van egy egyetlen volt csõdör,most télen herélték ki.Karámhiánya miatt össze kellett rakni a lovakat.Ugyanis a többit nagyon füvesítik.Így a mostmár heréltet berakták a 'ménesbe' (ez kb. 16-18 lovat jelent) pár hónapon belül.A ménesbe már van rajta kívül 3 herélt.A kancákkal megbarátkozott,de a heréltek nagyon bántják.Õ még nagyon kis "nyuszi", nem üt vissza (ennek ellenére azt javasolta az orvos,hogy patkóval semmiképpen se kerüljön a többiek közé,amit meg birok érteni).Szóval ennek ellenére mindig külön van a többiektõl,mindig menekül elõlük.A kancákkal néha együtt van,de nagyon ritka,hogy hosszabb velük maradna.A heréltek meg egyfolytába püfölik,kergetik stb.Fejlõdést még nem vettünk észre rajta,de mondták,hogy majd megerõsödik,megszokja a rangsort és feltornázza majd magát.Amúgy Õ most 10 éves.Azt sajnálom,hogy ilyen késõn herélték ki...

#71 Vessy

Vessy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 809 hozzászólás

Közzétéve 2004 május 19. - 20:21

Én sajnálom a lovakat, akiket kiherélnek. Szegények ha egyszer már fiúnak születtek, akkor maradjanak is azok. A csõdörök/mének sokkal erõteljesebbek, szebbek, izmosabbak kevés munkával is. Ismerek egy pár lovat, akit kiheréltek, és most kevésbé nyújt jó teljesítményt a versenyeken, mint addig.Bár néhány csõdör életveszélyes is lehet. Azt tényleg ki kell herélni

#72 Marlboro Man

Marlboro Man

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 556 hozzászólás

Közzétéve 2004 május 19. - 23:43

Kedves Vessy!! Nem akarom az észt osztani neked,mert az elsö heréléskor én is megsirattam kedvenc lovam golyóit,de..Azota a paci boldog lóéletet él,nem a csödör sors jutott neki.Bármelyik csödör lehet életveszélyes,és nem tudhatod, hogy mikor jön ki belöle

#73 Dodó

Dodó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 639 hozzászólás

Közzétéve 2004 május 20. - 7:05

Marlboro!Teljes mértékben egyetértek.Nem kell a lovaz sajnálni,csak mert kiherélik.Azt kell nézni mi a legjobb a lónak.Persze én,ha herélnék,akkor olyan 4-5 évesen,mert meg kell maradnia a lóban a kicsit a csõdõrös beütésnek.De ha lenne egy mén csikóm,mindenféleképpen kiherélném.Egy az, nem érzem magam olyan jó lovasnak,hogy el tudja boldugulni egy csõdörrel,kettõ, ez így jobb lesz a lónak is.Együtt lehet a legelõn társaival és kirándulhatunk együtt sárló kancával is egész nyugalomban.

#74 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2004 május 20. - 7:18

A mi ménünket mostanába már nem is visszük versenyre , mert viszonlag jól ugrik csak imádja a tásaságot és mindig ki akar jönni a pályáról a többeik közé . Igy nem megy jól a versenyzés . Egyébként nagyon aranyos bármilyen kisgyereket rá lehet ültetni mert tudja ha nyereg van rajta nem pasiskodunk és még sárló kancákkal is ki lehet menni terepre vele.De hát nem lehet együtt a többiekkel szabadidejében ez a baj .Persze vigyázni fogunk az összeszoktatással , most jelenleg nálunk 1 herélt van csak a többi kanca .Én a kutyákat sem szoktam kiheréltetni amit nem akarok tenyészteni annak elköttetem az ondó vezetékét - persze ezt lónál nem lehet sajnos .

#75 vegeta

vegeta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 538 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 9. - 14:35

tegnap végigbõgtem az éjszakát. Eldöntöttem, hogy kiheréltetem a lovamat.Gyorsan felhívtam a dokit(illetve a Hugom felhívta, mert én bõgtem), pénteken reggel jön. Nem akarom meggondolni magam, ha ésszel gondolkodom, de máris meggondoltam magam, ha érzelemmel.Leírom a mi kis történetünket, mert valahova le kell írnom. Meg aztán hátha vk segít beletörõdni, egyelõre úgy érzem magam, mintha gyilkosságot szándékoznék elkövetni.Tehát, egyszer volt, hol nem...4 hónapja végülis új helyre költöztek a lovaink. Bendegúz (5) halál nyugodt lett az itt: Nappal egy kis, duplán körbekerített karámban lakott a többi ló nagy legelõjén belül, éjszaka a többi csõdörrel együtt, rácsos bokszokban. Mindig látó, szagló, halló távolságban. Ahogy engedte az idõm, lovagoltam is. Persze nyerített, meg néha mókázott. De csak játszott.Nem tudom, mi történt vele, az utóbbi 2-3 hétben kifordult magából. Egyszer csak azt vettem észre, hogy a szemében már nyoma sincs a szeretetnek, tiszteletnek, a csibészségnek, a játékosságnak. Csak az agressziónak és az idegességnek.Ez iszonyú érzés. Iszonyú, tényleg. Szeretem a csõdört. Szeretem, amikor pakolja magát, amikor kakaskodik, szerettem volna ha ilyen marad, ha csõdör maradhat. Mert így született és én nem akartam magcsonkítani, elvenni az egyéniségét.De ez így sajnos tényleg nem mehet tovább. Millió esélyt kapott, próbáltam nyugodtam, próbáltam veréssel, jutalamazással, büntetéssel. És úgy érzem, hogy hálátlan. Ez nagyon rossz érzés, hiszen tudom, hogy nem tudatosan teszi, amit tesz, nem õ akart megváltozni.De vissza akarom kapni azt a lovamat, akit láttam megszületni, felnõni, aki ha meghallotta a hangomat a karám végébõl rohant hozzám.Most csak egy vagyok a sok akadály közül, ami miatt nem kaphatja meg, amit akar. Ezt nehéz feldolgozni.A lovaglás csak idegesség, vele foglalkozni csak idegesség, ha nem vagyok ott, csak idegesség.Én élvezni akarom a lovamat. Eddig viszonylag szerencsés voltam, mert bár hatalmas rodeókat vágott le, megszoktam és ezért jól bírtam. Tegnap elõször történt meg, hogy sikerült földhöz vágnia. Nem leestem, hanem szándékosan nekicsapott a falnak. Felültem, felágaskodott, majd pár két lábon való ugrás után elõre vetette magát, alámrúgott és az oldalával neki a falnak. Szép katapult volt egy talicska, a fal és a ló lábai között, de nem voltam elég gyors, hogy elkapjam a kantárt. A hugom már menekült a kancával, de késõ volt.Nekiesett, a két kantárszár összegabalyodott, aztán elszakadt, a kanca menekült, Bende utána, ki a karámokhoz. A többi ló is megõrült, futottak, szerencsére nem szakadt el a villanypásztor. Álltam ott és egyszerre azt éreztem, hogy semmi befolyásom nincs a dolgokra. Mintha eg yföldrengést néznél...Ijesztõ volt. Egy idõ után ráunt a kancára és megtalálta a másik karámban álló csõdört. Megölték volna egymást, nézni is rossz volt, repedt az akác karámfa, ordítottak, rúgtak.Kb fél óra után megfogtuk, ráültem és elborult az agyam. Hajtottam, ütöttem kint a mezõn, majd aztán csak bõgtem a hátán és bocsánatot kértem tõle, hogy bántottam. Remegtek a lábai, zihált, de egy pillanatig nem adta fel, csak nyerített és verte magát, rúgott, ágaskodott.Neki mondtam meg elõször, hogy hogy döntöttem. Aztán bõgtem, bõgtem és bõgtem.Amíg ott ültem kb este 11-ig a bokszban vele, próbáltam a hormonokon túl pszichológiai magyarázatot találni és azt hiszem megvan: Bendegúz "egyke gyerek", sohasem volt ménesben, hanem az anyja és az idõsebb kanca tesvére, meg persze mi kényeztettük egész életében. Mindig õ volt a középpont, ezt megszokta, soha nem kellett alkalmazkodnia, behódolnia egy erõsebb, idõsebb ló elõtt. Most valami hajtja, amit nem tud másképp kezelni, csak helyre akarja állítani a pozícióját és én belefáradtam a harcba. Komolyan belefáradtam fizikailag és idegileg is.Szóval most várom a dokit, de inkább a csodát, hogy még visszaváltozik. Ti megbántátok (már, akit érint)?Szerintetek túlreagálom? komolyan nem tudom, hogy fogom túltenni magam rajta, aludni sem tudok. tegnap is azt álmodtam, hogy pucolom a hasát, alánézek és nincs ott semmi. És hogy nem tudom visszacsinálni.HÚ, de gáz.Nem beszélve arról, hogy bár rutinmûtét, azért ha vm komplikáció adódik...hát akkor nem tudom mit csinálok...Valaki öntsön belém lelket, mert megõrülök.

#76 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 9. - 16:08

Vegeta!Fel a fejjel!Ami változni fog az csak pozitív lehet! De csodát ne várj, idõbe telik mire megnyugszik!Szerintem ne vedd ennyire a lelkedre!

#77 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 9. - 18:46

Ne edd magad emiatt Vegeta! Jó döntést hoztál, mindkettõtöknek jobb lesz így.

#78 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 9. - 19:10

Szia Vegeta!Bendegúzt már jó ideje nem láttam, igaz akkor még tényleg nem volt gond vele, hisz csikó volt.Úgy fogalmaznék, most ért be!Most van ereje teljében és ezt õ kihasználja, csak az ösztön vezérli.Valamikor Amigo megírta, hogy lehet, hogy fedeztettek vele, vagy csak nem vettek észre egy fedezést, vagy kisérletet.Igaza lehet.De ez most mindegy, kezd veszélyessé válni, pontosabban már az!Jól döntöttél, én a helyedben már jóval hamarabb megtettem volna, mint ahogy azt anno Pezoval megtettem és semmi baja nem volt.Remélem Bendével sem lesz komplikáció, pár hónap után remélem visszakapod az élvezhetõ lovadat, neki is jobb lesz, a többiek között.Akkor nem jössz Bendével kovácsolódni? Vagy igen?

#79 vegeta

vegeta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 538 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 10. - 10:20

Nem tudom mehetek-e a túrára, pontosan 2 hetes lesz a mûtét. Ha lesz...ma reggel, hogy csak egy nap van hátra...felhívtam a dokit, hogy lemondjam. Aztán letettem a telefont mielõtt felvette volna. Be fogok csavarodni azt hiszem.Ha lesz mûtét, össze lesz esve, fájni fog még neki, úsztatni biztos nem fogom tudni, nehogy befertõzõdjön.Szóval nem tudom, lehet, hogy Römivel megyek akkor.Köszönöm egyébként, hogy azt mondjátok, így lesz a legjobb, még magamat is meg kellene gyõznöm. Remélem menni fog.Ahogy pakolom a pro és kontra érveket a mérlegre, sokkal több minden van a herélés mellett, de mégsem érzem úgy, hogy helyes döntés.

#80 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 10. - 10:34

Vegeta!Már döntöttél. Megbeszélted a dokival stb...Ha most vissza lépsz 1 vagy 2 hónapon belül ismét felmerülhet a kérdés. Akkor már sokkal megelebb lesz (az idõjárás) és csak többet kockáztatsz (bár lehet, hogy most hülyeséget írok).