Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Erdõk-mezõk gombái


  • Please log in to reply
1236 válasz a témához

#121 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 24. - 9:48

Demokraták Gombászok, ébresztõ! Tegnap leszedtem az év elsõ gombáit, és jóízûen el is fogyasztottam.
Lilatönkû pereszkék voltak, jó fûszeres ízük van.
A lovam régi helye erõsen tõzeges maradt, úgy tûnik, ez a fajta nagyon értékeli.
Hétvégén lovon felderítem a terepet, és ha látok gombákat, kimegyek egy kosárral.

#122 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 24. - 12:27

:kir:

#123 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 24. - 16:13

irigykedeknagyon. kiguvad a szemem, itt semmi, csak farontó meg penész... Nem létezik, hogy nálatok már van. :rolleyes:

#124 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2010 február 24. - 16:16

Nekem még tavalyról van szárítva, fûszerporban meg fagyasztva vagy 5 kg. Már ajándékozgatom a városlakó barátaimnak, mert sokra sikerült kicsit. Belegondoltam, nem is fõleg a gomba miatt szedem, hanem a megtalálás, a szedés öröme miatt. Nagyon ki tud kapcsolni.

#125 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 24. - 16:18

NA, jó, az Intézet mögötti erdõben még én se találtam. A hátsó udvarnak van egy mikroklímája szerintem, elég védett hely, és persze pár év alatt lebomlott, tõzegesedett szerves anyag 20-30 centi mélyen. Gombaparadicsom. Ha vigasztal, azért nem volt annyira jó minõségû, mint ami õsszel szedtem, nagy volt a víztartalma, és a nagyobbakat a hajnali fagy is megkaphatta kicsit. De azért az év elsõ gombavacsorájának megtette.

#126 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 24. - 20:43

Mongol, osztom az örömöd. :) Én is szeretek bóklászni, a kutyáim automatán húznak be a "gombás" erdõrészbe. Nekem is van még pár deka lefagyasztva, de kíméletesen rakom az ételbe. már számolgaton a napokat, mire májusi csiperke lesz. Remélem, mihamarabb. :)

#127 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 26. - 8:11

Fagyasztani bármilyen gombát lehet érdemes, vagy csak bizonyos fajtákat ajánlott? A gombászás tényleg különös élmény, a fellelés, zsákmányszerzés öröme, színek, formák sokfélesége, örülök, hogy rákaptam...

#128 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2010 február 26. - 11:35

Ezt hogy érted? Némelyik mérgezõt is lehet, vannak a trágyagombának változatai, amikbõl a híres-hírhedt ambróziát készítették és nagyban fogyasztották az orgiákon, mert komoly tudatmódosító hatása van. De ilyen a légyölõ galóca is, vagy nagyon jól vagy tõle, vagy dühkitörésed lesz.

#129 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 26. - 11:51

Nem így értettem. :D Csak azt gondoltam, hogy esetleg a mûvelet nagymértékben csökkentheti a gomba élvezhetõségét, ronthatja az állagát. Ami miatt nem biztos, hogy érdemes így tartósítani.

#130 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2010 február 26. - 11:57

A lilatönkût akár fagyaszthatod is, mert megtartja a ropogós állagát, nem mállik szét, Levesbe teljesen mindegy, én laskát is szoktam belefõzni. Ezeknek nagyon karakteres az ízûk ha lehet ne hagymázz mellettük, mert a hagyma rontja az ízt. Lilatönkût ha felfûzögeted és így láncként szárítod, amint beáztatod, visszanyeri az eredeti állagát. A levével meg jó akár húsokat is párolni. A maradékot meg jó bedarálni kis chilivel borsikafûvel, vagy ízlés szerint, lehet kisérletezni. A lilatönkû mindenhogy egy kiváló gomba, ez a lényeg. :)

#131 kisbéri

kisbéri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 501 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 26. - 12:00

A gombászás tényleg különös élmény, a fellelés, zsákmányszerzés öröme, színek, formák sokfélesége, örülök, hogy rákaptam...


Aztán majd látogatunk a Zacher doktorbácsinál ! :dev:

#132 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 1. - 11:16

A lilatönkût akár fagyaszthatod is, mert megtartja a ropogós állagát, nem mállik szét, Levesbe teljesen mindegy, én laskát is szoktam belefõzni. Ezeknek nagyon karakteres az ízûk ha lehet ne hagymázz mellettük, mert a hagyma rontja az ízt. Lilatönkût ha felfûzögeted és így láncként szárítod, amint beáztatod, visszanyeri az eredeti állagát. A levével meg jó akár húsokat is párolni. A maradékot meg jó bedarálni kis chilivel borsikafûvel, vagy ízlés szerint, lehet kisérletezni. A lilatönkû mindenhogy egy kiváló gomba, ez a lényeg. :)

Köszi, úgy teszek. Lehet valamilyen módon fokozni a hozamot? Jelenleg egy 2 m2-es területen belül bukkannak föl, a lovam által eltõzegesített terület ennél nagyobb, nem bánnám, ha az egészet beterítenék. Ha pl 1-2 nagyobb kalapot arrébb helyezek, elszórja a spórákat?

Aztán majd látogatunk a Zacher doktorbácsinál ! :dev:

Ezt én csak tortában ismerem.

#133 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 1. - 11:23

pedig hasznos ismerettség lehet még ;)

dr.zacher

#134 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 1. - 11:37

Lehet. Főleg, hogy nem működik az elszívás a fülkéinkben. Utánajártam, kiderült, hogy az én kötelességem lenne ellenőrizni, amiről 1. nem tudtam 2. nem vagyok mérnök, gőzöm nincs, hogy kell végrehajtani. Meg amikor szorít az idő, szájjal pipettázom a kénsavas bikromátot, mert úgy gyorsabb, nem is tudom, miért nem aggódom a pereszkék miatt. :D

#135 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2010 március 1. - 11:38

Aki nem bízik a saját szedésû gombában, annak még mindig ott van a KFC. ;)

#136 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 1. - 13:22

Amit Debrecenben szedek, azt bevizsgáltatom, mert ott egy fiatal, kedves szakértõ dolgozik. :kir:

#137 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 6. - 21:49

Na, most bámuljatok! Nagy okosok! Gombászok! Városiak!
Az én gombám:
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg
30 dkg-os a nagyobb!!! :kir:
Hol szedtem? A tescós dobozomból a nappaliban. :D :dev:

#138 nuttella

nuttella

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 719 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 7. - 21:03

A tecsóban találsz máshol is gombát. :gm: Nagyon keresned sem kell :D

#139 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 7. - 21:36

Ma ilyet láttam rengeteget a zalai erdõségben. Nagyon aranyos kis gombácskák. Azt hittem a színe miatt, hogy mérgezõ, de mint kiderült, ehetõ.

#140 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 31. - 10:08

Na, most bámuljatok! ...


Csiperkével én is próbálkozom, a komposzton növõ gombák közül a legegyszerûbben termeszthetõ. :)

Posted Image

Posted Image

Gombás tojás reggelire! :)

#141 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 31. - 11:59

Azé' ez má' pofátlanság... :hupp: ;)

#142 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 31. - 15:01

Még egy hónap, és itt a májusi pereszke. :D Addig is kiveszem a fagyasztott laskát a hûtõbõl. :P Az egyik elõadáson egy állatgyógyászati cég immunerõsítõt reklámozott kutyák, lovak számára, a termékismertetõben tudjátok-e , mi állt? Laskagomba- sejtfalkivonat. :)

#143 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 31. - 21:28

Filly, ajánlom kezdésnek a mini termõládákat, ezeken meg lehet tanulni a letermesztést, sõt ügyesen tovább is szaporítható saját komposzt és csírakészítés keretében, ami már a következõ lépés. :)

#144 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 1. - 17:47

Kedves és kevésbé kedves fórumtársaim!
Ma rengeteg gombát szedtem, igy szeretettel meghívok mindenkit, a ma esti nagy gombapöri bulira! :D
Kedvenc fórumostársaimnak :gm: dupla adagot tettem félre!!!
Posted Image
Az ajánlatom csak a mai napra érvényes :dev: :gm: :dev:
(dohányosok, alkeszek füvet és piát is hozhatnak :D )

#145 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 1. - 18:02

Posted Image

#146 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 1. - 18:12

Csak nem ettél abból a gombából? :gm: Ez már határozottan delirium tremens :dev:

#147 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 1. - 19:27

Még nem,majd ha rózsaszínednek. Én már csak tudoooommm!!!!!!! :D

#148 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 7. - 9:49

Laskagomba- sejtfalkivonat. :)

Csak nem pektin?!? :eek:

#149 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 15. - 19:47

Találtam!!!! És ez nem áprilisi tréfa! Sajnos a gépem itthon maradt, de holnap lefotózom. Szerintem ízletes kucsmagomba, de nem szedtem le, mert nem ismerem. Most átolvastam róla mindent, holnap tüzetesebben megnézem. Megkóstolni még nem fogom, szerintem :gm: Tele van vele az egész legelõ! Még messzire se kell mennem érte. Egy csiperkét is leltem, de már késõm, megbarnulva. majd most, az esõ után remélem, beindulnak. van egy csiperke lelõhelyem, a patakparton, fûzfák alatt, hamarosan oda is el kellene látogatnom. :D

#150 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 16. - 10:44

Posted Image

Hát, ilyen. Porhanyósnak porhanyós, de semmi jó gomba - illata nincs. Belül üreges, mint ahogy a nagykönyv írja az ízletes kucsmagombáról, de szerintem nem az...
Vélemények? Szagértõk? :)

#151 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 18. - 23:48

Csiperkét keresni voltam, és én is kucsmát találtam:

Posted Image

:)

#152 ruffryder

ruffryder

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 938 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 19. - 14:42

Mi Szent györgy gombát szedtünk, nem tudom, h mi a hivatalos neve, de gondolom nem ez. Kicsi, fehér, nagyon jó az illata, már majdnem túl jó és nagyon finom :D
Csak az a baj, hogy nem sok helyen van, vagyis felénk elég kevés helyen és évente csak egyszer bújik elö :dev:
itt egy kép a gugliból :)
Posted Image

#153 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 19. - 19:35

Jól néz ki ez a gomba. Lehet, valami pereszke - féle? A gombámat szedik, és eszik. Holnap én is megpróbálom. Majd meglátjuk. :gm:

#154 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 20. - 14:18

ja. a gogli szerint májusi pereszke a Szent György gomba. :) errefelé még nem láttam, vagy csak nem tûnt fel mostanáig. :confused:

Edited by moon, 2010 április 20. - 14:19.


#155 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 20. - 14:43

Ilyen gombákat találtam hétvégén, cseh kucsmagomba. Nem feltételeztem róla, de a net szerint fõzve meg lehet enni. Valaki esetleg próbálta már?
Posted Image

Karcagon, az istálló helyén csiperke, lilatönkû pereszke és tintagomba nõ. :yeah: Azért ennek jobban örülök.

#156 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 21. - 14:30

Tegnap elindultam gombászni, de a régi gombalelõhelyen nem találtam semmit. Lehet, hogy az intenzív levadászás, (boldog-boldogtalan odajárt és kosárszámra szedte, aztán piacon árulta a csiperkét,) lehet, hogy környezeti hatások (a szippantósok évekig odajártak üríteni a fûzfák között észrevétlenül és büntetlenül megtehették) s most gomba egy szál se. Még visszanézek pár nap múlva. Mások is reménykednek, mert bóklászásom fél órája alatt öten is jöttek, körülnéztek a lelõhelyen, és továbbálltak. Kereshetek újabb és lehetõleg eldugottabb lelõhelyet. Ismerõsöm, aki a kucsmagombát leszedte, és azt mondta, hogy ehetõ, 3 napja nem láttam. :gm:

#157 Barackvirág

Barackvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 607 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 21. - 19:10

Én ma szedtem cseh kucsmát és fattyú kucsmát, most fogom elkészíteni gombás rizsnek. Elméletileg mindkettõ finom és ehetõ, csak a redõs papsapkával lehetne összekeverni, de az fenyõk között meg hegyvidéken, homokon nõ, meg ronda is. :dev: Holnap jelentkezem. :gm:

#158 ruffryder

ruffryder

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 938 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 21. - 20:06

... :gm: ...

#159 Barackvirág

Barackvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 607 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 22. - 11:57

Na, még élek. Igazából nem volt nagy élmény, sõt...olyan lett a szaguk, mint annak a habnak, ami a krumpli fõzése közben jön fel, az ízük meg olyan semmilyen...de ehetõek, talán más ételben jobbak.

#160 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 22. - 12:42

Én ezt a cseh kucsmát kihagyom, és azt se írom le, kollégám szerint mire hasonlít.... ;) Májusi pereszke itt is sok van, és egy kevés lila pereszkét is találtam, pedig azt hittem, az õszi fajta. Azért megnézetem vizsgálóval... Tintagomba, az rengeteg van, még nem ettem ilyet, érdemes rántani?