Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

A hobbiló mint tenyészcél?


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
227 válasz a témához

#1 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 4. - 0:00

A hobbiló mint tenyészcél? - Ezen a címen indítottak cikksorozatot a Lovasnemzetben. Be akartam linkelni a lovasnemzet.hu-ról, de nem mûxik, így csak bepötyögöm a cikk elejét - ez az a rész amitõl a maradék hajam is rögtön szökni próbált. Általában nem szoktam túl nagy jelentõséget tulajdonítani egy cikknek, de ezt Hecker Walter írta, és így már elég zavaró a dolog. Íme a cikk eleje:Azokat, akik csak a válaszra kiváncsiak, szívesen megkímélem az indokok, az érvek kifejtésének olvasásától, ezért rögtön az elején megadom a fenti kérdésre a választ; a hobbiló tenyészcélt elhibázott, téves célkitûzésnek tartom.Egyrészt, mert a ma megfogalmazott és gyakorlott tenyészcél, a sportló soha nem volt idegen a magyar lótól.Másrészt a hobbiló nem tartalmaz célt, a hobbi, a kedvtelés azt érzékelteti, valahogy agyon akarom ütni az idõt, árad belõle az igénytelenség.Harmadrészt minden tevékenységnek kell, hogy kirakata, reklámja legyen. Ma már tudjuk, a jó bornak is kell a cégér. Ezt is elveszem a lovamtól, ha hobbilovat tûzök ki célul.Kiváncsi vagyok mi a véleményetek. Én inkább nem kommentálom, mert még túl magas a vérnyomásom.

#2 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 4. - 8:46

Nem tudom ugyanarra gondolunk-e, de ez szerintem is hibás hozzáállás.Számtalanszor berzenkedtem már a versenysport mindenekfelettiségét erõltetõ szemlélet ellen. Itt ennek tipikus esete forog fenn. Jó hobbilovat tenyészteni nem alantas és semmivel sem könnyebb, mint jó versenylovat. Nyugodtan ki lehet tenni a kirakatba azt a lovat, amely nyugodt vérmérsékletû, stabil idegrendszerû, biztos léptû, kényelmes minden jármódban, birja a vasárnapi igénybevétel-hétközi pihenés használati módból adódó egyenetlen terhelést, de kibír minden további nélkül napi 30-50 km túrát is 40 fokos melegben, akár 5 napon át. A versenysport számára tenyésszenek versenylovakat, de ne kelljen a tömegsporttá válás útjára lassan rátaláló lovaglás szerelmeseinek nagy többségét kitevõ gyerekeknek, kezdõknek, vasárnapi hobbilovasoknak versenyzési célokra tenyésztett izom és ideggörcs versenylovakkal veszõdniük. Abszolút nem értek egyet a cikkíróval.A hobbiló nem egyenlõ a hitvánnyal! De a versenyló sem a kiválóval! Minden célra más és más ló felel meg. Olvasná csak el a cikkíró a Félelem bére topicban leírt "élménybeszámolókat"! Nem hiszem, hogy a félelemtõl remegõ térdû, gombóccal a torkában a lovukhoz közeledõ lovasoknak - akik sokkal többen vannak, mint a versenyzõk - ideális választék az angol telivérek, shagya arabok, ugró és egyéb célokra tenyésztett versenylovak. Még leginkább a westernlovak ( :D ) azok, amelyeket el tudok képzelni hobbilónak. Ezek munkalovak és nem versenylovak, s ez teszi õket alkalmassá hobbi célokra is. Nálam nagyobb híve az angol és arab telivéreknek nem igen akad, de egy 12 éves qh herélt szerintem sokkal jobb választás egy hobbistának, mint egy 5 éves arab telivér csõdör. De még egy enyhén sodrott keverék is alkalmasabb hobbicélra, mint a versenylovak. Persze nem lehet cél csápás, csúnya lovak elterjesztése pusztán olyan indokkal, hogy ezek alig tudnak futni, s nem félnek tõlük a hobbilovasok. A hobbi célokra alkalmas lovat ugyanúgy tenyészteni (célirányos tulajdonságokra szelektálni) kell, mint a versenylovakat.Szerintem Hecker Walter téved!

#3 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 4. - 8:59

Egyáltalán, mit jelent a hobbi? És mit ért tenyésztés alatt? Mert olyan mint hobbiló tenyésztés nem létezik. Hobbilovak a más célra tenyésztett lovakból lesznek, legalábbis ez van ma. Lehet telivér, ügetõ, ugróló, stb... Hobbilovat valóban nem érdemes tenyészteni. Szerintem ez csak arra lenne jó, hogy felértékeljék a lovakat. Üzlet az egész. Egy sima ló kerül amibe kerül, mondjuk vágóárnál valamivel több. Persze ha már "céltudatosan tenyésztett" akkor mindjárt többet lehet kérni érte. De lehet valakinek hobbi a sport is. Szeretne kicsit díjlovizni, kicsit ugratni, meg túrázgatni a lovával. Erre a magyar fajták tökéletesen megfelelnek. Végülis szerintem a magyar lovak a tökéletes hobbilovak. ;) (tehát nem az Arabok, nem is telivérek, sõt!!! Posted Image )Aki nagydíjba akar menni, az vehet holsteinit, vagy akármit, vagy kiválaszthat egy magyar lovat.Mert vannak ám jó sportlovak itthon is, nem a tenyésztéssel van a gond, hanem a szelekcióval. Az a "nagyok" célja, hogy ha van egy jó ugróképességû ló, az minél hamarabb nagypályás legyen. Nem számít, hogy tönkremegy a lába, meg agyilag sincs kész rá. És persze emiatt mire esélye lenne érett lónak lenni már tönkremegy.Amennyire tudom kicsit nyugatabbra jobban kipróbáják a lovakat, és az ugrók is díjlovaglással kezdenek. Nem istenítem õket, és mindkét oldalon vannak kivételek, de azért van mit tanulni.EZ a téma hosszabb mint amit egy cikkben meg lehetne tárgyalni... :-/Amúgy nem tudom mit akar ez a cikk. Fogalmam sincs. Cav

#4 ultimo

ultimo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 114 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 4. - 10:47

Ilyet leírni hogy a hobbilóból és egyáltalán a hobbi lovazásból árad az igénytelenség??! Ez azért enyhén pofátlanság. A hobbilovasok körében sincs nagyobb kupleráj mint az állami meg egyesületi tenyésztés terén amit a szerzõ képvisel. Cav!Nincs igazad abban hogy olyan mint hobbiló tenyésztés nem létezik. Példaként csak a mostanában két nagyon népszerû fajtát az Izlandi ponit és a Haflingi kislovat említeném. Saját hazájában mindegyik egy egyszerû kis lovacska volt és lám a tudatos tenyésztéssel ma Europa egyik legnépszerûbb packóivá nõtték ki magukat. Persze a mai magyar viszonyok között ezek még nem megfizethetõk, sajnos. De a cél akkor sem az szerintem, hogy a versenyre nem jó gönc lovat olcsó pénzért megvesszük,aztán dzsasztara bele a pusztába és ha nem jó akkor meg megy a vágóba. Amit Sheriff leírt a jó hobbilóról valóban azok a tulajdonságok amiket egy hobbista joggal elvárhat. Szóval szerintem igenis lehetne sõt kellene szép, nyugodt, megbízható hobbilovat tenyészteni és akkor talán a félelem bére topic sem lenne ilyen népszerû.ultim Posted Image

#5 Gabo

Gabo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 498 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 4. - 14:44

Gondolatébresztõ szilveszterünk volt, úgyhogy Barefoot-tal már beszélgettünk errõl a témáról. Érdekes, hogy minden téma pont akkor kerül elõ, amikor éppen idõszerû.Egyébként kivételesen nekem is magas lett a vérnyomásom, és teljesen egyetértek az elõttam szólókkal. Posted Image Ha lovat tenyésztenék, akkor csak és kizárólag és kifejezetten, csakazértis hobbilovat! Pukkadjanak meg az ilyen fickók, mint ez a cikkíró! Posted Image

#6 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 4. - 14:48

Ultimo, én most kis országunkra gondoltam. Posted Image De pl. nézzünk nyugatra. 4 évesen elkezdik belovagolni a lovat, késõbb versenyezgetnek vele, addigra rendesen be van lovagolva. Ha nem válik be a sportban, akkor eladják, és gyerekek még nyugodtam neg tudnak tanulni lovagolni rajta, ha nem csinálja a piruettet úgy ahogy kellene, vagy nem ugrik 150-et... De itthon ami sportból kiesik, az tényleg van, hogy "selejt", de nem a ló alapanyag miatt, hanem a rossz kiképzés és hirtelen igénybevétel miatt. Persze idõ pénz, pénz meg kevés van, mint mindenre. :( Cav

#7 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 4. - 14:55

Eredetileg nem akartam hozzászoni ehhez a témához, mert Sheriff nem csípi a rövid hozzászólásokat, én meg nem csípem a fejbelövést. Posted Image Ez aztán teljes baromság, mármint a cikk. Ez olyan mintha azt mondaná: ezentúl csak Forma1 versenyautót gyártsunk, mert az sokkal jobb, meg gyorsabb meg egyébként is. Az utcai autók igénytelenek, és lassúak - kinek kell az?Az ilyen õslény gondolkodású baromságok miatt van ott a magyar lótenyésztés ahol van. És tényleg: tenyésszünk inkább szarabbnál szarabb versenylovakat. Ne is törõdjünk azzal a párezer emberrel, aki egy nyugodt vérmérsékletû, terhelhetõ, egészséges lovat, és nem szuperkényes és hiperdrága befektetést akar.Lovagoljanak csak vagy az összevissza zugfedeztetett gebéken, vagy méginkább olyan szerencsétlen lovakon, akik azért születtek meg, mert az "apjuk jól ugrott", de nem váltak be a sportban, mert az másodlagos volt, hogy a szülõk idegbetegek, vagy nem tökéletesen egészségesek. Grrrrrr!!!!!

#8 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 4. - 15:48

Cav! Tõlünk nyugatabbra is sajna 3 évesen, vagy még fiatalabban lovagolják be a lovakat, ott még erõsebb a mihamarabbi célelérés, mint nálunk :( A nemzetközi lovasmagazinban (asszem) volt is errõl egy nagyon jó cikk valamikor az õsszel, be is írtam ide valamelyik topikba.Abszolút kiállok azok mellett, akik a nyugodt, biztos léptû hobbilovak tenyésztése mellett foglalnak állást!(Bocs, ha morcosnak tûnne az írás, abszolút nem az, csak az idõm kevés... ;) )

#9 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 5. - 0:29

Filly, biztos van olyan, mondtam, hogy van kivétel mindkét oldalon, de én nem saját kútfõmbõl szedtem amit írtam, nyugaton kicsit elõrébb tartanak mint itt, több ismerõssel beszélgettem róla, és azok alapján írtam. (lovasedzõk, stb.)Nem mondom, hogy ne tenyésszünk hobbilovat, de nem ezzel kéne kezdeni, hanem a versenyló, sportló tenyésztésre és szelekcióra vetni egy pillantást alõször.Cav

#10 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 5. - 19:41

Szerintem tenyésszünk stabil idegrendszerû sportlovat!Félek attól, hogy a "csak" hobbiló célú tenyésztés tényleg igénytelenséghez és állományromláshoz vezet. Két okból.1. A genetika ma még nem túl egzakt tudomány. Mondjuk jó esetben a szaporulat 60%-a felel meg a kitûzött céloknak. A maradék fele jobb ill. rosszabb annál. Szóval ha csak hobbiló (nyugodtság, közepes teljesítmény) a cél lesz 60% jó hobbilovunk, 20% amit az oroszlán is sírva eszik meg és 20% ami talán sportra is jó. Ha sportlovat tenyésztünk (stabil idegrendszer, jó teljesítmény), akkor lesz 60% sportlovunk, 20% táltosunk, 10% hobbilovunk és 10% idegbeteg. Ebbõl a sportlovak még mindig használhatók hobbi célokra is (idõsebb korukban, vagy nagyobb árért).2. Kegyetlen anyagi dolgok. Sheriff biztosan tudja, hogy ma magyarországon egy hobbilovat nem lehet annyiért eladni, amennyiba kerül (fedeztetés, 3 év felnevelés, belovaglás, biztosítás). Vagy egy tenyésztõ szükségszerûen csükkeni a ráfordításokat és ez egyértelmûen a minõség rovására fog menni. Vagy egy-egy jobban sikerült csikó eladásából fedezi a hobbilovak veszteségét. Tehát igazából sportlovat tenyészt és a "selejt" lesz a hobbiló. Asszem még mindig az utóbbi a jobbik eset.Ide lõjjetek! Posted Image

#11 Gabo

Gabo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 498 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 6. - 11:59

Nem lövök, mert Neked is igazad van. ;) Azzal a cikkel igazából az a baj, hogy nem csak az ún. hobbilovakat, hanem a hobbilovaglást is értelmetlen, fölösleges dologgá degradálja a versenylovaglással szemben. A versenynek is megvan a maga szépsége és elõnye, de az ember látja, hallja: sokszor túl hamar elhasználódik ló és lovas egyaránt... Hogy a mindenáron való gyõzni akarásnak van egyedül értelme, azt éppúgy nem fogom elhinni, ahogy azt sem hiszem el, hogy az életben csak a görcsös törtetés fontos.Nem tudom, hogy föltétlenül különbséget kell-e tenni hobbiló- illetve versenyló-tenyésztés között; én mindenesetre arra szavazok, amelyikbõl LOVAK születnek és nem rövidtávra gyártott ESZKÖZÖK, amiket leselejteznek, ha lejárt a szavatossági idejük. Ez persze naív megközelítés, mert mint tudjuk, nincs fontosabb annál, hogy a ló pár évig lazán ugorja az 160-at és pénzt hozzon a házhoz. :( Mindenesetre én inkább megyek és teszek egy fölösleges túrát valami haszontalan hobbilóval. :D Gabó,az igénytelen, nem-tudja-mivel-csapja-agyon-az-idõt (de lelkesen tanuló) hobbilovas ;)

#12 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 6. - 12:26

Lovak a formagyártó-sorrólVandál dolgot mûvelek most, a gyengébb idegzetûek klikkeljenek a "Vissza" gombra, vagy használják az Alt+balra nyilat, a hatás ugyanaz lesz, mert sztorizni fogok.A kancám csõdörcsikói mára már tenyészmének. Legalábbis kettõ, akikrõl tudok, azok. Felhívtam a kisbéri-félvér tenyésszövetséget, hogy tag szeretnék lenni. Mondták, minden ofé, a kancának szerepelnie kell legalább egy tenyészszemlém, ahol minõsítik több argumentum alapján. Nagyon elszontyolódtam, minthogy a kancám rögvest azzal indítana, hogy akit csak elérne, minden lovat felrúgna a környezetébõl. Rávisítana arra a zsûritagra aki hozzáért stb., stb. A farkát csak úgy nyírhatnám, takaríthatnám ki, ha el(le)bódítom. A tenyésszövetség munkatársa azt mondja erre, hogy az baj, mert elõbb-utóbb uniós tagok leszünk, s mit szólnak pl. a németek, ha kiderül, hogy a kisbéri-félvérek között sok a rúgós ló, amit a magyar tenyésszövetség elmúlasztott kiszûrni az állományból.Mondom az asszonynak a reggeli mellett: hajaj. Szomorú vagyok ám, mint egy temetõi fûz, szegény Csillag(virágot) úgy leminõsítik nekem az elsõ tenyésszemlén, mint a pinty. Unió meg állomány meg minden.Mondja az asszony, hogy unió? Meg németek? Igeeen? Akkor tenyésszünk egyenlovakat. Mint a Murányinál található elemes-kutyák, olyanokat. Te meg, Te tökfilkó - mondja az asszony - döntsd el, hogy mit szeretnél: a rajongásig imádott lányodat (Csilla-lovat érti alatta valamiért), vagy egy uniformizált egyenlovat? De, ha az egyenló mellett döntesz, többet nem beszélhetsz órákat arról, hogy aznap éppen milyen eredményeket értetek el a szoktatás ("K" és nem "P"!!!) révén, kivel látszik barátkozni a lovad, aznap miért hisztizett. Ellenben lesz egy A-ötcsillagos besorolásod arról, hogy a lovad piruettezik, keresztrejtvényt fejt és Chopen-szonatínókat fütyörészik, ha egy zsûritag megkéri. Ettõl az unió a németekkel együtt marha boldog lesz, ám semmi garancia arra, hogy ugyanezt arról a bazi nagy és sumák fûpusztító lányodról is elmondhatod majd.Nálunk az asszony az ész, mondtam is neki azonnal, hogy ne dumájjá' nekem itten, te mosómedve, me' belenyúvasztalak a teádba, de csak dumált addig, amíg rá nem hagytam, hogy úgy legyen. Csillag(virág)nak akkor is lesz újabb csikója, ha valamiféle ZS-mínuszkettõhúszra minõsítik a tenyészszemlén. Csak úgy, hobbiból. Nem is hobbiból: csak úgy. Mert kell neki csikó. Mert kell nekem csikó. Mert csikó kell. Akkor is, ha az õsei nem ugranak meg egy tûzfalat, vagy tépnek 1500-zal az ügetõpályán.Az idióta szerzõnek az asszony szavait tudnám tolmácsolni: nézesse ki genetikai sajátosságait, s ha az nem a nagykönyvben megírtak szerint alakult, úgy lökje gyerekeit a Taigetoszra (-ról), s ugorjon utánuk maga is.

#13 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 6. - 12:45

Valamit elfelejtettem. A lovamat elsõ gazdája alapvetõen elnevelte, azért olyan, amilyen. Igyekszem önbizalmat verni belé, naponta kínlódom a csúcsra-járó adrenalin-szintemmel, de mert a rosszindulatnak nyoma sincs benne, kezdõ lovas létemre sem cserélném el csak azért, hogy egy gondmentes lovam legyen. Égek miatta az istállóban "lakó" néhány profi lovas elõtt, igyekszem tudomást sem venni a csípõs megjegyzésekrõl, s tudom azt, hogy nyár végére végleg eldõl: illünk-e egymáshoz vagy sem. Ha az derül ki, hogy nem, az nem a ló hibája lesz. De ez mit sem változtat azon az elhatározásomon, hogy fedeztetni fogom februárban. S ha megtehetem, hogy megtartsam a csikót, az éppúgy "hobbiló" lesz (iszonyatos ez a definíció, esküszöm!), mint az anyja.

#14 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 7. - 10:33

PorfelhõMost sajnos a tenyésztõ egyesülettel kell egyetértsek.Itt eddig egy dologban tudtunk szvsz egyetérteni: a hobbilónak nyugodtnak kell lennie. Rúgósnak semmiképp.Persze én értem, hogy Te tudod, hogy nem azért rúg a lovad mert genetikailag ilyen, hanem mert rosszul bántak vele. De ezt nem várhatod egy bírótól a tenyésszemlén. Neki fél óra alatt (alapvetõen felületesen) kell megítélnie a lovad képességeit. Ha ez tényleg csak egy rossz beidegzõdés, akkor fél-egy év alatt majd szépen leszoktatod róla és megmutathatjátok, hogy <b>tényleg</b> milyenek vagytok és megkapjátok a jó minõsítést. Ha pedig, ne adj isten, nem így van, akkor tényleg jobb, ha nem lesznek csikói, akik esetleg öröklik ezt a tulajdonságot.

#15 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 7. - 11:44

idézet:


Eredeti szerzõ: KundK:PorfelhõPersze én értem, hogy Te tudod, hogy nem azért rúg a lovad mert genetikailag ilyen, hanem mert rosszul bántak vele. De ezt nem várhatod egy bírótól a tenyésszemlén.

Kedves KundK!Én egyetlen tenyészszemlézõ bírótól sem várom el, hogy rúgjon! Fõleg akkor nem, ha csak fél órája lenne rá. :D :D :D :D :D

#16 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 0:12

Félek, hogy ez a 'hobbyló, mint tenyészcél', csak egy utólagos okfejtés.Van néhány kancánk, találtam spermát, amit meg tudok fizetni, azt mondták a sperma gazdájának apjának az unokatestvérének volt valami teljesítmény, amirõl már valaki hallott, hát próbálkozzunk.Megszülettek a csikók. Nem ugranak. Sem maguktól sem ösztökélésre. Sebaj! Jó lesz díjlónak, csak szép legyen! Nem is szép. Nem is mozog. Lehet, hogy Isten is hobbylónak termtette?!?Dehogy! Hát én tenyésztettem annak! - Nem lehet, hogy ez az egész valahonnan innen indult???????????? Posted Image

#17 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 1:03

Na akkor elmondom nekem mi errõl a véleményem.Hobbilovat márpedig tenyészteni köll!Annál az egyszerû oknál fogva kell így tenni, hogy hobbilóra kereslet van, és egyre nagyobb kereslet lesz. Jól látható ez nálunk szerencsésebb országokban, ahol az embereknek van pénzük arra, hogy kedvtelésbõl lovat tartsanak, pusztán azért, mert az jó, mert szeretnek lovagolni, és nem kell a lovaglást mindenféle sporteredménnyel igazolni, merthogy a szponzor csak akkor fizet. Ezekben az országokban egyre több a hobbilovas, részben a sportlovaglás kárára, és egyre több a nem sportra tenyésztett ló. Jó példa erre Németország - kiváló sportlovak tömegét tenyésztik, de ha felütsz egy német lovasújságot, vagy akár a magyar újságok németbõl fordított cikkeit, elvétve látsz benne egy Hannoverit, vagy egy Holsteinit, viszont Izlandi pónik, QH-k, fjordok, és mindenféle más póniból vagy munkalóból hobbilóvá elõléptetett lovak özönével találod szembe magad. Ezeket a lófajtákat a németek importálni voltak kénytelenek, mert a saját sportlovaik hobbi célra nem bizonyultak ideálisnak. De miért is bizonyultak volna? Észre kék venni, hogy a hobbilónak egészen mások a szelekciós szempontjai mint a sportlónak, ezért a sportra tenyésztett lovaknak jó ha egy tizede alkalmas hobbi célra (teljesen véletlenül persze). A maradék függetlenül attól, hogy a sportban eredményes e, nem jó hobbilónak. Márpedig a hobbilovasok aránya nem tíz százalék, így az a helyzet állt elõ, hogy a hobbilovasok kénytelenek olyan lóállományból választani, ami alkalmatlan a célra. _Ez_ az igénytelenség. Ami a gazdaságosságot illeti, a sportlótenyésztés definició szerint gazdaságtalan. Ára csak a valóban eredményes sportlónak van, mert a sportban csak a gyõztesnek fizetnek, aki pedig majdnem gyõz, az veszít. A maradék, a sportlógyártás elkerülhetetlen selejtje elárasztja a lópiacot, alternatíva pedig nincs, mivel hobbilovat nem tenyésztenek, ennek eredményeképp vágóár körül mozognak a lóárak. Az az elképzelés, hogy tenyésszünk hobbira is alkalmas sportlovat, bocsánat, de utópisztikus. Ugyan melyik tenyésztõ fogja kivenni a tenyésztésbõl az 160-on hibátlan lovát, csak azért, mert egy közepes tudású lovast terepen elvisz mint a rongyot?Összefoglalva a sok dadogást, az a véleményem, hogy a hobbiló egy ugyanolyan speciális tenyészcél mint bármi más. A speciális cél pedig speciális eszközt, jelen esetben lovat igényel, a célra alkalmas lovat pedig csak akkor kapunk nagy tömegben, ha kifejezetten a célra szelektálunk.[ 08 Január 2002: Az üzenetet átszerkesztette: Barefoot ]



#18 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 2:02

Mi az a hobbiló, mit jelent a hobbilovaglás? Definiálni kéne a fogalmakat, mielõtt vitatkozunk róla... Posted Image Amit nekem jelent (és amit az én Mirageom tökéletesen képvisel - szerénytelenség nélkül- Posted Image ) : Ha szeretnék ugrani vele, akkor ugrik, nem 160-at, nem is 120-at, de mondjuk 1 méteren elmegy. Ha díjlovagolni szeretnék azt is tudja, nem világbajnoki szinten, hobbi szinten. Hajlik ahogy kell, csinálja az ugrásváltást, ugrik vágtába helybõl, stb... A piaffe még nem megy. Posted Image Ha szeretnék terepre menni, akkor kimehetek rajta. Ha szõrén akarok menni akkor is megbízhatom benne. (nem úgy mint a másik lovasban. Posted Image ) Nem ijedezik mindentõl, nyugodt, stb... Kényelmes a háta! Posted Image Meg tudok rajta tanulni lovagolni, mindegyik ágnak az alapjait. Amúgy elég nehéz eset a lovam, tudni kell bánni vele, és el kell, hogy fogadja a lovast. Megérzi, hogy valaki bizonytalan, de (itt a lényeg) ha ez van, akkor egyszerûen nem megy. Posted Image Van aki ügetni sem tud vele, a vágtába ugratás meg elég bonyolult lehet. Pálca kell az ember kezébe, de csak azért, hogy komolyan vegyen.Szerintem a hobbilovaglásnak nem csak abból kéne állnia, hogy ki a terepre, és ami a csövön kifér, vagy csak sétálunk kint és hallgatjuk a madárcsicsergést. Persze én is ezeket élvezem a legjobban, de mit ér az egész, ha nem ülök biztonságosan, és nem tudom irányítani a lovat? És ezt leginkább a pályán lehet megtanulni.Én még mindig azt tartom, hogy a szelekción van a lényeg, inkább azt kellene elõtérbe helyezni, mert a hobbilótenyésztésre nem sok esély van most. :( Megvannak a tradicionális fajták, pl. a Hucul, õket inkább a fajfenntartásért tenyésztik, nem hobbilovasoknak. Hogy képzelem el a szelekciót? Ha van pl. egy kanca a sportban, jó ló, jó idegrendszerû, de túl zömök, ezért nem igazán jó ugrani sem, és díjlovagolni sem, de hobbiló alapnak, tenyészkancának tökéletes. Szerintem a hobbiló piacon a sokoldalú lovakra lesz kereslet. A magyar lovak ilyenek.Cav

#19 zsezse

zsezse

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 251 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 2:31

Hali!Már nem tudom pontosan felidézni milyen hazai szakirodalmakban olvastam, de már elindult két magyar fajtában, a Furiosó-North Starban és a Gidránban is olyan vonalak és egyedek kiválogatása, amelyek kifejezetten hobbilónak vannak szánva, és tenyészcélként van meghatározva a megfelelõ idegrendszerû és mozgású szabadidõló elõállítása, a tenyészvonal felállítása. Mivel ezek a fajták eredetileg katona lovak voltak, így erre a célra tökéletesen alkalmasak. Próbálkoznak a Noniusszal is azt hiszem. A tenyésztési kritériumok kb. azok, amiket Cav megfogalmazott, a cél pedig amit Barefoot írt. Ezek a fajták versenyképesek lesznek a nyugat-európában használt kislovakkal, pónikkal, és már most nagy az érdeklõdés a magyar félvérekkel szemben az osztrákok és a németek köreiben.Szóval a hobbiló tenyésztés már elkezdõdött és Hecker Walter valószínûleg mostanában nem járt Hódmezõvásárhelyen az Aranyági ménesnél és más magyar fajták háza táján sem tájékozódott. Elég szomorú.

#20 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 8:08

idézet:


Eredeti szerzõ: zsezse:Hali!... és Hecker Walter nem járt Hódmezõvásárhelyen az Aranyági ménesnél és más magyar fajták háza táján sem tájékozódott. Elég szomorú.

És valóban. Aszonták nekem olyan emberek, akik konyítanak valamit a lovakhoz, hogy a magyar fajták a legideálisabb lovak manapság. Nyugodtak, tanulékonyak, s az idegenforgalmi szempontoknak éppúgy megfelelnek, mint a hobbicéloknak (ehelyett v-mi más kifejezést kellene már keresni végre). Aki nem sportcélra szeretne lovat, de X+ szinten kívánja tudni az adrenalinszintjét, az tartson telivért, vagy menjen el bungee-jumping kurzusra.

#21 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 9:58

Barefoot ugyanazt írta le, amit én, csak részletesebben és kerekebben fogalmazva. Vele 100 %-ig egyetértek.Porfelhõvel és Cavval nem teljesen.Cav!Felejtsd már el, hogy mi, akik felvállaljuk, hogy hobbilovasok vagyunk, s tudatosan megkülönböztetjük magunkat a versenyzõktõl, a dzsassz ki a pusztába, oszt ami a csövön kifér típusú lovaglást kedveljük. Ez ökörség, soha nem mondtuk, hogy ebbõl áll a hobbilovaglás, s nem is tesszük ezt. A madárcsicsergés meg a legszebb hang, amit egy meggyötört agyú ügyvezetõ, egy halálra hajszolt orvos, egy fáradt ügyvéd, agyonstresszel mûvezetõ vagy bárki csak hallgathat. Értsd meg végre, hogy sokan nem azért lovagolunk, hogy problémákat oldjunk meg, hogy versenylázban égjünk, hanem pont azért, hogy hagyjon mindenki békén bennünket, lecsitulkon a fejünkben a zaj, csökkenjen a szívünkön a nyomás. Ha meg az a madár túl hangosan csiripel, én bizony lehet, hogy lelövöm az ágról. Kuss legyen, ha én lovagolok! :D :D :D Porfelhõ!Kevered a szezont a fazonnal. A telivért az adrenalin szint emelõvel. A kettõ közé ne tegyél egyenlõség jelet. Itt van pl. Zsezse legutóbbi, Csibész komáról szóló beszámolója. Jócskán megemelte két embernek is az adrenalin szintjét, pedig a legjobb indulattal sem lehet telivérnek nevezni. Vagy ott van Rodeo lovam, aki sokáig futott a galoppon (nem ezen a néven), s Fillyék is megmondhatói, hogy ennél nyugodtabb, szófogadóbb lovat ritkán látni. Ne az vegyen telivért, aki X+ szinten akarja tartani az adrenalin szintjét, hanem az, aki egész jól lovagol, s szeretne magának egy nagyon nagy teljesítményre is képes, remek lovat. Aki az adrenalin szintjét akarja tuningolni, az vegyen egy akármilyen lovat, etesse keményen, tartsa állásban vagy boxban napokon, heteken át, gondoskodjon durva bánásmódot alkalmazó lovászokról, s aztán kezdõdhet az élet-halálharc.A telivér a legjobb ló a világon! Ez a véleményem akkor is, ha tudom, hogy számolatlanul vannak, akik ezt orbitális baromságnak tartják. Persze a telivért is el lehet rontani, sõt talán könnyebb is elrontani, hiszen intelligensebb, érzékenyebb az átlagnál. (Nekem is sikerült az arabomat!)De finom felépítése, elegáns mozgása, remek fiziológiai felépítése, terhelés bírása, gyorsasága, kitartása, stb., stb., mind-mind a No.1. fajtává teszik a szememben. Ne fikázzad a telivért, mert velem gyûlik meg a bajod! Aztán majd nem gyõzöd a korsó söröket inni, amikor kibékülünk! :D Egyébként a telivér nem alkalmas hobbilónak bárki számára, hiszen túlságosan temperamentumos, s nehezen tûri, ha hetekig feléje sem néznek. Ha viszont legalább kétnaponta fel tud rá ülni a gazdája, aki azért nem kezdõ lovas, akkor megfogta vele az isten lábát, hiszen a világ legboldogabb embere lesz belõle.A hobbiló egyesítse a munkalovak rendíthetetlen munkabírását, nyugalmát és kényelmességét a telivérek intelligenciájával, kitartásával, a díjlovak szépségével, a pónik és huculok biztos léptével, egészségével, igénytelenségével. Nem kis feladat ezeket a célokat elérni a tenyésztésben. Még, hogy nem kell tenyészteni a hobbilovat? Majd a versenylovak selejtje lesz a hobbistáké! Ez életveszélyes hozzáállás. A szó szoros értelmében. E miatt a vélekedés miatt emberek nyomorodhatnak és halhatnak meg a számukra alkalmatlan lovakkal veszõdve. Felelõtlen és tudatlan az, aki ezt tartja az üdvözítõ útnak.Jól hangzik KundK számtani levezetése, csak az a baja, hogy úgy hülyeség, ahogy van. Hobbilovasoknak, vasárnapi lovasoknak, gyerekeknek, kezdõknek nem alkalmas a versenylovak elenyészõ része sem. Sem a jó, sem a rossz versenyló! A hobbiló, mint tenyészcél igenis üdvözítõ. A jó hobbiló alapból alkalmas mindarra, amire a versenyló csak véletlenül. Igaz, hogy csak véletlenül alkalmas arra, amire a versenyló alapból. De ez így van jól. Más a cél, más a ló. Szelektálni kell a megcélzott tulajdonságokra, tudományos komolysággal és megalapozottsággal kell nekilátni a dolognak. Aki ezt nem fogja fel ésszel, a fölött eljárt az idõ. Még ha Hecker Walternek hívják, s õ a hazai lovasélet egyik kiemelkedõ alakja, megkérdõjelezhetetlen szaktekintélye, akkor is!

#22 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 11:22

idézet:


Eredeti szerzõ: sheriff:A hobbiló egyesítse a munkalovak rendíthetetlen munkabírását, nyugalmát és kényelmességét a telivérek intelligenciájával, (...)

Sheriff, idézek a bértartóval folytatott beszélgetésbõl:I. Felvonás, telefonbeszélgetés:- Van-e hely egy újabb ló számára az istállóban?- Csõdör vagy herélt vagy kanca?- Kanca.- Telivér?- Nem.- Akkor van hely.II. Felvonás, személyes (el)beszélgetés:- Mi kifogásod van a telivérek ellen?- Buták. A szó legszorosabb értelmében véve, buták. Ez az istálló körüli élethelyzetek mindenikébõl kiderül. A magyar félvér is tanulékonyabb, mint a telivérek.Sheriff, ez nem az én véleményem, már csak azért sem, mert önmagában egyetlen fajtát sem neveznék butának. A bértartó véleménye, aki valamiért megfogalmazta, s általános érvényûvé tette magának. Messzemenõ következtetést laikusok ne vonjanak le ebbõl, de Sheriff elõzõ hozzászólása miatt igencsak megérte tépni egy kicsit a klaviatúrát, hogy ezt a gyöngyszemet közzéadjam. (Sheriff, ne kapkodd a levegõt, próbálj meg kiegyensúlyozottan lélegezni, attól megnyugszol!) :D :D :D

#23 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 12:20

Szerintem bizonyos bértartók buták.Ez kiderül egyértelmûen az istálló körüli viselkedésükbõl, és a szövegükbõl is. Mondhatnám, hogy marhák, meg primitívek, vagy hogy az ilyen ne tartson lovat, de akkor már talán túl bonyolult lennék, hogy megértse. A legmegfelelõbbek a lószobrok, azokkal egyáltalán nincs gond az istálló körül. Én a félvéremet se vinném hozzá. Mint a Paci.hu-n is látható volt a telivér csõdörkém rettenetes vadállat. A csõdörök közül nálunk a normálisabbak közé tartozik. Nem tört még össze senkit, és magát sem. Nem rúg, vagy harap meg gyanútlan embereket. A hülye emberek viszont életveszélyesek, lovakra és emberekre egyaránt. Szeretettel meghívom a jóidõ eljöttével azokat, akik kétségbe merik vonni, az én bárányszemû tündérkém okosságát!!!!

#24 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 14:14

Sheriff, félreértettél. Posted Image " Felejtsd már el, hogy mi, akik felvállaljuk, hogy hobbilovasok vagyunk, s tudatosan megkülönböztetjük magunkat a versenyzõktõl, a dzsassz ki a pusztába, oszt ami a csövön kifér típusú lovaglást kedveljük. Ez ökörség, soha nem mondtuk, hogy ebbõl áll a hobbilovaglás, s nem is tesszük ezt. A madárcsicsergés meg a legszebb hang, amit egy meggyötört agyú ügyvezetõ, egy halálra hajszolt orvos, egy fáradt ügyvéd, "Éppen arra gondoltam, hogy ez jó dolog, én is ezt csinálom, ettõl érzem jól magam. Meg persze attól is, ha a pályán ügyesen csinálja az ugrásváltást a paci. Posted Image Én is kimegyek a pusztába, és dzsigitelünk, ami a csövön kifér, jó mondjuk az én lovamnál ez fele sebesség mint nálatok. Posted Image És van amikor csak sétálunk és a madarakat hallgatjuk. Ennél jobb nem is kell. Posted Image " Még, hogy nem kell tenyészteni a hobbilovat? Majd a versenylovak selejtje lesz a hobbistáké! Ez életveszélyes hozzáállás. A szó szoros értelmében. E miatt a vélekedés miatt emberek nyomorodhatnak és halhatnak meg a számukra alkalmatlan lovakkal veszõdve. "Igaz, én csak azt mondom, hogy a sportlónak szánt lovak között lehet találni jó hobbilovakat. Tehát ne menjen minden selejt hobbolónak, dehogyis! De a sportlószelekciónál oda kell figyelni arra is, hogy a megfelelõ hobbilovakat kiválogassuk. Aztán ebbõl lehet majd tudatosan hobbilovat tenyészteni, ha lesz rá kereslet.Cav

#25 Gabo

Gabo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 498 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 14:22

Van rá kereslet. ;) De miért a sportlovak közül kell szelektálni?[ 08 Január 2002: Az üzenetet átszerkesztette: Gabo ]



#26 ultimo

ultimo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 114 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 14:32

Cav! A topic elején azt írtad hogy " hobbiló tenyésztés nem létezik", a végén meg azt hogy "ebbõl lehet majd tudatosan hobbilovat tenyészteni". Akkor most mi van?? :eek: Posted Image ultimo

#27 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 18:16

idézet:


Eredeti szerzõ: sheriff:Ne az vegyen telivért, aki X+ szinten akarja tartani az adrenalin szintjét, hanem az, aki egész jól lovagol, s szeretne magának egy nagyon nagy teljesítményre is képes, remek lovat. Aki az adrenalin szintjét akarja tuningolni, az vegyen egy akármilyen lovat, etesse keményen, tartsa állásban vagy boxban napokon, heteken át, gondoskodjon durva bánásmódot alkalmazó lovászokról, s aztán kezdõdhet az élet-halálharc.A telivér a legjobb ló a világon!

Köszi Sheriff, hogy megvédted a mundér becsületét! Posted Image És Mandulának is, de azt már nem tom ide idézni. Le azzal a bértartóval! Hogy lehet azt mondani bármilyen lófajtára, hogy buta???? Én személy szerint nem általánosítanék, de ha jól belegondolok, inkább a többi lófajta képviselõi közül kikerülõ egyedekre használtam volna ezt a kifejezést, és tk. egy olyan telivérrel sem találkoztam, akire azt mondtam volna, hogy buta, sõt. Érzékeny =/= buta, csak tudni kell(ene) vele bánni!Üdv: Zsu ;)

#28 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 18:39

Teljesen egyetértek Barefoottal és Sheriffel!Hogy egy kicsit részletezzem is: szerintem sincs az jól, hogy majd ami a sportból lepottyan, az jó lesz hobbilónak. Hogy csak a legtriviálisabb okát nézzük, egy jó származású, de nem eléggé tehetséges lóért már származása miatt is sok pénzt kérnek. Kell ez a hobbistának? Garancia ez arra, hogy a ló nyugodt vérmérsékletû, biztos lábú, stramm szervezetû? A már versenyzésbõl kiöregedett paccok pedig nagy többségükben minimum nyomorékok, jó szívvel hobbizásra sem alkalmasak.Szerintem igenis lenne létjogosultsága a hobbilótenyésztésnek, mint ahogy Németországban, és egyéb nyugati országokban már elég régóta komolyan foglalkoznak ezzel. Nem kell feltétlenül külföldi lófajtákat behozni, és ismét csak méregdrágán értékesíteni. Ahogy Zsezse is említette, nekünk is vannak megfelelõ hobbilófajtáink: shagya-arab, gidrán, lipicai ( :D ), nóniusz, muraközi(!), hogy csak néhányat említsek. Tessék csak, tessék, lehet válogatni! A hobbilótenyésztés gyakorlata pedig semmiben sem kell, hogy eltérjen a más célokra való tenyésztés menetétõl: alapos szelekció a jól meggondolt kritériumoknak megfelelõen.

#29 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 20:56

Van rá kereslet. ;) De miért a sportlovak közül kell szelektálni?Az üzletben a kereslet nem azt jelenti, hogy 10 ember szeretne venni valamit. Illetve így nem lehet eldönteni, mert mondjuk Bentley-t sem vesznek sokan, meg 600SEL mercit sem. De ez más kategória. Posted Image Akkora _fizetõképes_ kereslet kell rá, hogy érdemes legyen tenyészteni. Azért a sportlovak közül kell szelektálni, mert most ezek vannak! Vagyis itt van az összes magyar lófajta, amiket most sportra használnak, de ezek tökéletes alapok hobbi célra is. Posted Image Cav

#30 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 20:59

idézet:


Eredeti szerzõ: ultimo:Cav! A topic elején azt írtad hogy " hobbiló tenyésztés nem létezik", a végén meg azt hogy "ebbõl lehet majd tudatosan hobbilovat tenyészteni". Akkor most mi van?? :eek: Posted Image ultimo

Igen, mert az elsõt jelen idõben írtam, a másik meg a jövõre vonatkozik. Posted Image Vagyis, a mai sportlótenyésztésbõl elágazhatna egy rész, ami a tudatos hobbilótenyésztésbe menne át. És ez nem igénytelenség, hanem csak egyszerûen másfajta szelekció mint a sportlovak. Tehát ahogy írtam is már, nem a selejt sportlovak kellenek, hanem csak más szempontok alapján kell válogatni. Esetleg hobbicélra azt is továbbtenyésztik, amit sportcélra nem, de attól még nem selejt. (csak valakik szemében.. :( )Cav

#31 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 21:35

A lényeg feltétlenül a TUDATOS tenyésztés lenne. Jó lenne, ha nem pl. szín alapján tenyésztenének hasznosíthatatlan lovakat, hanem valemilyen konkrét célra. Lehet ez díjlovaglás, díjugratás, military, fogat, western, hobby, mindegy, de mindnek meg vannak a saját követelményei.

#32 Playng

Playng

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 74 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 21:45

Szerintem hobbilónak is kell tenyészteni lovakat, és a "nem versenylónak sikrült" ideges, nemtörõdöm lovakat nem hobbilónak tekinteni, mert ezek csak megkeserítik egy lovas terep, avagy pályalovaglását. Kell tenyészteni hobbinak is, mert nemcsak azokra kell gondolni, akik versenyeznek, és szerintem az a megfogalmazás, hogy:

idézet:


a hobbiló nem tartalmaz célt, a hobbi, a kedvtelés azt érzékelteti, valahogy agyon akarom ütni az idõt, árad belõle az igénytelenség.

Én ennél "butább" megfogalmazást még nem hallottam, jómagam is hobbilovas vagyok, és egy angol telivér kancával lovagolok. Sokan biztos abban is sok kifogást találnak, hogy egy angol telivérrel bizonyára nem lehet hobbizni, pedig ez nem igy van, másrész egy fajtát megítélni nagyon nagy butaság, és nemtörõdömségre vall. Hobbilovakat igenis KELL tenyészteni, hogy azoknak is legyen örömük a lovaglásban, hogy NE CSAK azok örüljenek a lovaglásból akik versenyeznek. És ha ugyebár ha hobbizni akarunk, ahhoz normális lovak is kellenek, nem pedig tönkrement, beteg, versenylónak szánt, de tönkrement, túlhajszolt, stb. . Tehát a hobbilótenyésztés nem csak hasznos, hanem igen fontos is a lótenyésztés terén.

#33 Sac

Sac

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 21:56

Csatlakozom Fillyhez, azaz teljesen egyetértek Barefoottal és sheriffel.Éljenek a hobbilovak !!

#34 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 22:03

Playng!Üdvözlet a telivérszeretõk (egyre népesebb) táborában! Posted Image Nekem arról, amit te is idéztél, az jut az eszembe, hogy pl. én nem vehetek magamnak mountain bike-ot, sõt, gyártani is tök hülyeség, mert ugye hol jön az egy versenybiciklihez, és milyen agyament egy ötlet szép nyáridõben, vagy amikor kedvem szottyan, csak úgy felpattanni rá és "hobbiból" tenni egy kört vagy akár egy túrát az országban, a kontinensen, a világban. Elolvastam az egész cikket, de tényleg ez a felháborító belõle, amit Barefoot idézett. Kedvem is szottyanna írni a szerkesztõségbe, hogy vajon ezen vélemények tükrében, amiket itt sokan leírtak, mit is mondana a szerzõ, de a vizsgák tömkelegével a nyakamban most túl lusta vagyok ehhez. :(

#35 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 22:12

Helló!Szeretném, ha valaki megdobna azzal az információval, hogy honnan származik az idézet. Szívesen elolvasnám a teljes cikket. No, nem azért mert annyira szimpatikus, de megnézném azt az autogrammnak nevezett kis valamit a jobb alsó sarokban.Aztán az infót megtartanám magamnak (egyelõre) és ha legközelebb találkozom az illetõvel, aki a cikket írta, akkor a helyzethez méltó dolgokat gondolnék.Hát ennyit szeretnék a cikktõl. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

#36 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 22:18

Hát [url="http://"http://www.lovasnemzet.hu/ablakok/hobbilo.htm"]íme[/url] egy link, de ez nem az egész cikk, nyilván mert a Lovasnemzet aktuális számából való, ha februárig nem bírod ki, vedd meg.

#37 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 22:21

Most vettem észre a mottójukat: "a magyar lovastársadalom lapja". Ezek szerint ennek én nem vagyok része, hiszen csak igénytelen hobbilovakon lovagló hobbilovas vagyok? :(

#38 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 22:27

Kösz Zsuzska!Azon töprengek, vajon csak itt nincs szignó, mert ez egy kiragadott részlet, vagy nem is írta alá az illetõ, mert õ is szégyenli (de akkor meg miért írta le?!?!? - ???????Viszont sajnálom az illetõt, hogy miután (asszem) a lovaglást hivatásának tekinti, eddigi élete során csupa igénytelen hobbit sikerült magának kiszúrnia. vagy lehet, hogy ez a kijelentése az igénytelenséggel és a hobbival kapcsolatban nem saját tapasztalatból származik? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#39 Neduddki

Neduddki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.889 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 22:35

Egy idézet a Lovasnemzetbõl, a másik cikk alatt van a honlapjukon... tongue.gif A gyermeksportban használatos póniknál elsõdleges követelmény a feltétlen munkakészség és kezelhetõség, a lovassportokra való alkalmasság, mert mit sem ér egy szép póni, ha azt a fiatal lovas képtelen ellovagolni. Ezzel azonos értékû, vagy fontosabb a pónik mindegyik sportágnak megfelelõ, klasszikus elveken végzett alapkiképzése és a gyermekekkel a lovaglástechnikák elsajátítása. Európában az élenjáró gyermeklovassportú országokban szinte kizárólag sportpónikon lovagolnak, de szerepet kapnak a helyi fajták arra megfelelõ egyedei is..."Most nem a póniknak akarok teret hódítani, csak pontosan akartam idézni. Valahol itt lehet az igazság. A pónik nem véletlenül olyanok, amilyenek. Általában nem idegbetegek, mert sokan munkalovak voltak, és ha mondjuk fahúzás közben elrongyolt volna, akkor gáz van. Itt a szelekció. Nyugodt ló...

#40 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 8. - 22:55

Haflingi!Természetesen az újságban ott van az aláírás, mint azt már Barefoot is írta: Dr. Hecker Walter.(Nem mutatkoznál be részletesebben? Már nagyon kíváncsi vagyok... Posted Image )