Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Minden, amit tudni akartál a...


  • Please log in to reply
559 válasz a témához

#41 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 9:10

A lányom most tanulja, ill. egy feladatlapon is szerepel... ám a tankönyvben nincs leírva a szabály. Ergo: a tanár vagy jól tudja vagy nem, azt tanít amit tud.

#42 helena

helena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 17:35

Osztársaim veszekedtek, hogy a CSUKLIK szó E/3., feltételes módban hogy van!!!? Csukolhat vagy csuklikhat??? Vagy más??? :confused: :eek: Köszi a segítséget

#43 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 17:43

Csuklana.

#44 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 19:41

Nekem a hangrenddal úgy hallik, mint a borrend- dal. :rolleyes: Nyilván sörös fõhelyesíró. [ 30 Január 2003, 18:42: Az üzenetet átszerkesztette: Fec ]

#45 helena

helena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 31. - 17:08

:confused: :confused:

#46 helena

helena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 31. - 17:10

De ha mondják, h : "Biztos csukolhat most!"???

#47 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 31. - 20:41

Biztos csuklik most.

#48 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 6. - 23:56

Kérdések:- pozícionálás, vagy pozicionálás? A szótár szerint i, a Word szerint í, a helyesírási szabályzatban meg nincs benne.- miért van az, hogy egyre inkább erõsödik a tendencia, miszerint az összetett szavakat külön írjuk? (Vagy különírjuk? Már én is belezavarodok...)

#49 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 8. - 12:47

Az Idegen szavak és kifejezések -igen megbízható-szótára szerint: pozicionált (-> tehát: pozicionálás) de pozíció. A World helyesírása nem valami hiteles, egy halom dolgot nem tud értelmezni.Az összetett szavakat nem írjuk külön. Ha különírnánk, nem lennének összetett szavak. :D Értelemváltoztató hatása van az ilyen különírásoknak, különben helytelen, úgy vélem.Különír: külön: igekötõ, ha az ige közvetlenül uána következik, egybe kell írni, ha közte és az ige között más szó áll, vagy sorrendje fordított, külön kell írni. Ha melléknév, mint "különírás" egybe kell írni. (A m. h. sz. 131. szabály.) [ 08 Február 2003, 11:52: Az üzenetet átszerkesztette: moly ]

#50 misi western bakony

misi western bakony

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.182 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 8. - 19:48

Szeretek ide járni, olvasgatni, tanulgatni, feleleveníteni a régen tanultakat ;) Csak így tovább hölgyeim, mindenki okulására Posted Image Kézcsókom

#51 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 8. - 22:04

Köszi Moly, ezt nem tudtam, hogy a "különír"-ban a "külön" igekötõ, vagyis eszembe se jutott... pedig tényleg logikus. Posted Image Persze hogy nem helyes, hogy az összetett szavakat nem írjuk egybe, de rengeteg ilyet látni... pl. nyitva tartás nyitvatartás helyett és társai.Az Idegen Szavak Szótárának én is jobban hiszek, mint a Wordnek. Posted Image

#52 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 8. - 22:19

(Pszt! Én sem tudtam. :D )Nem tudom, hogy a nyitva tartás miért lett külön szó. Vagy az is volt, csak minden boltos rosszul tudta korábban?

#53 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 8. - 22:57

Hát, én inkább a Mhsz-nak hiszek, mint a boltosoknak... :D Amúgy ez valamilyen alárendelõ szókapcsolat, de hogy milyen, arra most nem jövök rá... holnapig elgondolkodom. Mindenesetre emiatt kell egybeírni, az tuti.

#54 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 1:04

A nyitva tartást külön kell írni.

#55 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 11:02

sztem határozói alárendelõ, mert mit csinál? tarthatározói, hogy hogyan tart? nyitva/zárva

#56 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 19:44

Igen, Anikó, nyitva tartás, tudjuk, csak a miértjét kutatjuk. Posted Image Nyolc-tíz évvel ezelõtt még egybe írták, nem? Rosszul emlékszem?

#57 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 20:09

Szerintem is, vagy most valamit nagyon nem értek. Minhta Grétsy bátsiék is még ezzel példálóztak volna... vagy az az óra-éxer volt? :confused:

#58 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 20. - 13:11

Egy igazi csemege. Tegnap megyek az istállóban, egyszercsak mit látok az egyik box ajtajára kiírva? Tudjátok, ahová a lóval kapcsolatos takarmányozási információkat, egyebeket szokták kiírni a lovasok. Ezt láttam: ".....-t _agyatok_ enni a lónak." Nem pontosan idéztem. Ha nem a saját szememmel látom nem hiszem el, hogy ilyen van. Azért javítsa ki valaki az én hibáimat is. ;)

#59 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 június 20. - 16:37

Én meg azt látom sokszor a neten, fórumokon, hogy:- egyenlõre még nem ...Mikor az így nézne ki helyesen:- Egyelõre még nem ...Olyan is van, hogy egyenlõre, csak azt egészen más helyzetben használjuk. Szóval fórumosok! Egyelõre nem mindegy, hogy egyenlõre, vagy egyelõre! ;)

#60 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 11:16

Igaza van NoodLee-nak, mind az egyenlõre, mind pedig az egyelõre szavak bírnak értelemmel, csak éppen különbözõvel. Az egyenlõre azt jelenti, hogy egyenlõvé alakítani két nem egyenlõt (igaz, némiképpen kívánatosabb az "egyenlõvé" kifejezést használni), az egyelõre pedig azt jelenti, hogy "egy ideig még".

#61 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 11:45

Sziasztok!Igaz, amit itt elõttem írtatok. Posted Image Nekem meg az bántja a szemeim, amikor a muszáj-t ly-nal írják...Emberek!A muszáj pontosj!! Posted Image

#62 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 11:52

Itt mindenki elmondhatja mi bántja, látom. :D Engem az zavar, amikor valaki a mindig szót úgy írja; mindíg. Nos, én meg a vesszõket, pontosvesszõket nem tudom helyesen használni. redface.gif

#63 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 12:31

idézet:
Eredeti szerzõ: Ilusta:Akkor már a "Tanár úr"-at is írhatnátok nagy T-vel hiszen megszólítás és a tisztelet jele...[/QUOTE]Ha levél kezdõsoráról beszélnénk, részben igazad lenne, ott ugyanis a megszólításban nagy kezdõbetûkkel kell írni minden egyes szót (kivéve a névelõt, a kötõszót, a melléknevet). Pl.: Kedves Tanár Úr! Kivétel az informális magánlevél, ahol az elsõ szó és a tulajdonnevek kivételével minden írható kis kezdõbetûvel. Ha valakit egy szövegben megszólítunk, de nem a nevével, hanem valamilyen köznévvel (pl.: bácsi, tanár úr, barátom, társam), akkor a megszólítását kis kezdõbetûvel írjuk. Írhatjuk nagy kezdõbetûvel a megszólítás elsõ szavát, ha szeretnénk kiemelni, hogy nagy tisztelettel viseltetünk az illetõ iránt (pl.:Tanár úr, Lajos bácsi). Tehát, hogy egy füst alatt elrendezzek egy másik dolgot is, ami szúrja a szememet: ha valakivel vitatkozunk a fórumon és éppen finoman és cenzúrázva a mamája kétes erkölcseit emlegetjük, akkor ne írjuk már azt, hogy Neked és Te. Hanem csak neked és te. Érthetõ a különbség?

#64 Trükk

Trükk

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 80 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 13:08

Nem konkrétum, csak eszembe jutott a helyesírás kapcsán. Cégek személyzeti hirdetéseivel is foglalkozunk. Gyakran kapunk olyan hirdetéseket, amelyek hemzsegnek a hibáktól. Mi, az olvasószerkesztõ javításai után, felhívjuk a tisztelt cég figyelmét az esetleges hibákra. Ekkor jönnek az elkeserítõ válaszok, miszerint is: neki így jobban tetszik. Felrobbanva, bár nyugodtságot magamra erõszakolva próbálom elmondani, hogy bizony a helyesírás nem tetszik-nem tetszik dolog stb. ... és itt még nem beszéltem azokról a dolgokról, ami konkrétan nem hiba, csak a magyaros hangzást elõsegítendõ javítás lenne, amire a frappáns válasz, hogy õ fizet érte, nehogy már megmondjuk, hogy hogyan lenne jobb. Persze vannak kivételek, akik megköszönik a javítást, és vannak olyan fórumok, ahol ha fizet, ha nem, akkor is a minõség számít nem az, hogy fizet érte. Sajnos ez utóbbit elég kevesen engedhetik meg maguknak. [ Szeptember 19, 2003, 13:09: Az üzenetet átszerkesztette: Trükk ]

#65 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 13:24

idézet:
Eredeti szerzõ: moly: Tehát, hogy egy füst alatt elrendezzek egy másik dolgot is, ami szúrja a szememet: ha valakivel vitatkozunk a fórumon és éppen finoman és cenzúrázva a mamája kétes erkölcseit emlegetjük, akkor ne írjuk már azt, hogy Neked és Te. Hanem csak neked és te. Érthetõ a különbség? [/QUOTE]És mi a helyzet a mamaemlegetés nélküli vitákkal, ha a vitázó félt magát tiszteljük, csak a véleményünk nem egyezik vagy éppen csak kötözködünk?Például mi a helyzet ezzel? Kedves Moly, ezt Te ( Posted Image ) írtad nekem:
idézet:
Eredeti szerzõ: moly:(Amennyiben neked, Piaffe, nincs igényed erre a második részre, tekintsd semmisnek hozzászólásom második részét is. Posted Image ) [/QUOTE]Mire én:
idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:Nem akarok Neked rosszat. Posted Image [Az angyalkát itt kicsit álszent módon kell érteni.] [/QUOTE]Azt látom (láttam eddig is), hogy én nem érdemeltem ki a tiszteleted :D , de kíváncsi lennék, mit gondolsz arról, amit magamtól idéztem. [ Szeptember 19, 2003, 13:45: Az üzenetet átszerkesztette: piaffe ]

#66 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 14:35

Szerintem ez a nagybetûzés inkább az irónia, mint a tisztelet jele olyan emberek közt, akik régóta "ismerik" egymást írásban, rég leveleznek, ilyesmi... és ezt is tanultam.Pl. németül se szokás mindig nagybetûvel írni ezeket, amirõl pedig én azt hittem, hogy igen, és minden unokatesómnak írt levelemben görcsösen figyeltem erre... aztán egyszer elfelejtettem, õ pedig állatira megkönnyebbült, hogy végre rájöttem, hogy is kell ezt használni. :D Viszont most nézem, hogy a topik címét is elgépeltem. :eek: Tejóég. És ezt eddig senki nem vette észre. :D

#67 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 14:40

Még a nagybetûzéshez: távolságtartásra is utal szerintem...Vesszõk: tényleg sokan használják helytelenül. Mint pl. Eva, mikor megkavarta a népet azzal, hogy ki volt Winnetou és ki nem. Vagy most Ilusta, mikor azt írta Amigonak: "De, jó!" Ide sem kell vesszõ. Mégis sokan használják ilyen környezetben... szerintem ilyenkor ha leírod, próbáld meg akár hangosan felolvasni helyes hangsúlyozással a vesszõnél, és rá fogsz jönni, hogy rossz helyre raktad.

#68 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 16:03

És mi van, ha a nagybetûzõ fél nem érzi úgy, hogy irónikus célzattal nagybetûzne? (Pontosabban egyáltalán nem szánja irónikusnak a nagybetûzést.) Vagy úgy érted, hogy olvasva válik irónikus hangvételûvé? :confused: És tegyük fel, hogy elkezdek levelezni valakivel, akit valamilyen oknál fogva tényleg nagyon tisztelek. De levelezgetésünk odáig fajul, hogy közelebbrõl is megismerjük, esetleg meg is kedveljük egymást. Hagyjam el a nagybetûzést? :D Én nem érzem távolságtartónak a nagybetûzést, de akkor ez biztosan az én hibám. :rolleyes: Ilusta valóban helytelenül tette oda azt a vesszõt. De gondoljunk csak bele, mi történt volna, ha nem teszi oda. Akkor azt a "De jó!!"-t olvasva kétféleképpen is lehetne hangsúlyozni. A vesszõvel Ilusta szerintem egy kis szünetet szeretett volna érzékeltetni a "de" és a "jó" között, csak nem éppen jól sült el a dolog. Fõleg, hogy még dupla felkiáltójelet és két vigyorgó szmájlit is rakott, mert a vesszõ nélkül szerintem mindenki úgy értelmezné ezt a két szavas mondatot, mint valami örömujjongást. Pedig szerintem annak a "de" szócskának olyasmi szerepet szeretett volna adni, mintha azt írta volna, hogy "azonban". A baj az, hogy élõszóban tudok a két szó között egy kis szünetet tartani, de írásban ez már nem megy. Igaz?

#69 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 17:39

Piaffe!Az, hogy egy informális szövegben a köznévként vagy névmásként szereplõ megszólítást kis vagy nagy kezdõbetûvel írja-e valaki, az teljesen az õ véleménye szerint való dolog. (Nehezemre esik elképzelni viszont, hogy valaki vadul tiszteli, akire köpköd. Nem akivel vitázik, hanem akire csak köpköd.) Én csak akkor írok ilyen esetekben nagy kezdõbetût, ha az a célom, hogy kiemeljem azt, hogy tisztelem az illetõt, akirõl beszélek, vagy akit megszólítottam. Nem használom "agyon", úgy gondolom ugyanis, hogy ezzel elveszítené ez igazi funkcióját. A kebelbarátnõmet nagyon szeretem és tisztelem, de nem szoktam nagy kezdõbetût írni a levelezéseinkben ilyen esetekkor. Zsuzskával értek egyet. Nem olvastam Ilusta "De, jó"-ját, csak azokat, amiket írtatok róla. Ezek szerint értelmezve, Piaffe, azt hiszem úgy lett volna helyes(ebb), hogy a szünet érzékeltetésére Ilusta kettõspontot alkalmazott volna, ilyenformán: de (értsd: azonban, ellenben, viszont): (hangsúly fel) jó! Értelmezése ekkor: valamilyen tulajdonsággal nem rendelkezõ, viszont jó (jól hangzik, vicces, tetszik, stb.) De azt hiszem, a vesszõ is elfogadható, a kettõspont annyiban tûnik jobban megfelelõnek, hogy nem csak szünetet jelez, hanem a figyelmet is felhívja az utána következõ mondatrészre. A szerepe eredetileg ugyanis ez. Ebbõl következõleg (is) világosnak kell lennie, hogy a nevek után nem kettõspontot, hanem felkiáltójelet teszünk, amikor azokat megszólításként alkalmazzuk. Gyakran elõfordul itt a fórumon, hogy ilyet látok:"Jakab: amit írtál, az marhaság."(A példa nem valós eseten alapszik :D .)Ez förtelmesen helytelen. Helyesen így lenne:"Jakab! Amit írtál, az marhaság."dr. Moly néni :cool: :D [ Szeptember 19, 2003, 17:44: Az üzenetet átszerkesztette: moly ]

#70 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 17:41

idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:De levelezgetésünk odáig fajul, hogy közelebbrõl is megismerjük, esetleg meg is kedveljük egymást. [/QUOTE]Ez olyan édes. És olyan jellemzõ. :D

#71 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 19:30

Na, hamár rólam is szó esett:a "De, jó"-t valóban úgy akartam értelmezni, ahogy Piaffe leírta. Viszont, ha belegondolok, Moly jól javított ki igen, helyesebb lett volna kettõspontot tennem oda! Posted Image Ami a nagybetûzést illeti, (Neked, Te stb.) én a tisztelet jeleként írom nagy kezdõbetûkkel. Anno ezt még úgy tanultam, ez a helyes.Mondjuk 20 év alatt sokat változhatott a helyesírás is (mint minden más).Pl. az üzleti levelezések formái is állandóan változnak.Nem haragszom, ha valaki kijavít, sõt jót tesz velem, hisz tanulok. Posted Image [ Szeptember 19, 2003, 19:33: Az üzenetet átszerkesztette: Ilusta ]

#72 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 21:47

Az egyetlen nekem tetszõ érv, ami az állandó nagybetûzés ellen szól, hogy nem kellene „agyon” használni, mert elveszíti funkcióját. Ezután spórolni fogok vele.A „de, jó” esetében nem jutott eszembe a kettõspont, mert valószínûleg eleve máshogy fogalmaztam volna. Pl.: „Egyébként jó!” De jó ötlet a kettõspont is. :D A vesszõs megoldás azért nekem egy ici-picit még mindig furcsa. :rolleyes:
idézet:
Eredeti szerzõ: moly:
idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:De levelezgetésünk odáig fajul, hogy közelebbrõl is megismerjük, esetleg meg is kedveljük egymást. [/QUOTE]Ez olyan édes. És olyan jellemzõ. :D
[/QUOTE]Talán nem tetszik? :D Én csak... gondoltam kedveskedek Moly néninek. Hiszen nem undorító dolog valakihez közelebb kerülni, ráadásul megkedvelni? Pfúj! Az olyan nyálas! És annyira nem gonosz! Posted Image
idézet:
Eredeti szerzõ: Ilusta: Viszont, ha belegondolok, Moly jól javított ki igen, helyesebb lett volna kettõspontot tennem oda! [/QUOTE]És itt mi a hiba? Posted Image

#73 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 19. - 22:11

idézet:
Eredeti szerzõ: Piaffe:És itt mi a hiba? Posted Image [/QUOTE]Nem kellene túlzásba esni. :rolleyes: [ Szeptember 20, 2003, 08:27: Az üzenetet átszerkesztette: moly ]

#74 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 20. - 7:57

idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:
idézet:
Eredeti szerzõ: Ilusta: Viszont, ha belegondolok, Moly jól javított ki igen, helyesebb lett volna kettõspontot tennem oda! [/QUOTE]És itt mi a hiba? Posted Image
[/QUOTE]Nos, mi a hiba?A nagybetûs Moly, vagy valami vesszõcske?

#75 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 21. - 21:03

Na, nem akarom túlzásba vinni, de ha már megkérdezted:"Viszont ha belegondolok, Moly jól javított ki, igen, helyesebb lett volna kettõspontot tennem oda!" Szerintem így kellett volna.

#76 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 21. - 23:50

Akinek nincs vesszõhibája, az nem is ember. Az gép. Posted Image tongue.gif :D

#77 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 22. - 11:02

Hehehe, elõszõr úgy írtam.Aztán kijavítottam... :D

#78 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 22. - 15:01

Én 1 gondolatot fûznék a "dejó"-hoz. Hogy kell-e vesszõ, nagymértékben függ a tartalomtól, amit ezzel ki szeretnénk fejezni.Pl:-7végén megyek lovagolni.-De jó!!!-Neked nem jó a 7végi lovazás?-De, jó!Moly, igaz, hogy én lazán a múlt évezredben tanultam az igekötõket, de akkor 13 volt. bekilefel+elátráideodaszétösszevissza. Na, ezek. A külön nem (volt)igekötõ. Itt bizonytalanságba csaptam át, mert egy olyan kommunikációs közegben, ahol a "csumi", vagy a "mazsoláspacalpörkölt" köszönés is lehet akár, nem tudom már, mi, micsoda. De tényleg, biztos Vagy benne, hogy az?Ez a nagybetûs dolog is kicsit fura nekem... Én - mint látható- mindig +tisztelek Mindenkit azzal, hogy a Vele kapcsolatos dolgokat nagybetûvel írom. Én ezt akkor így tanultam, persze lehet, azóta kiment a nyelvtanból, vagy a divatból... Nem tudom. De én akkor is kinyitom a Hölgynek az ajtót, ha ez maradi, ódivatú, ciki, vagy bármi más. :D [ Szeptember 22, 2003, 15:02: Az üzenetet átszerkesztette: Old Shatterhand ]

#79 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 22. - 15:28

Ilusta példája kicsit eltér OSH példáitól, úgyhogy most már idézem, hogy mirõl is van (volt) szó. :D Orsi: "Tehéntõzskivontanak hívják, amit a tehén tõgyére szoktak tenni, ha az állandó húzogatástól begyullad."Amigo: "Katonáknak,és remetéknek ez az infó aranyat ér :D :D " Ilusta:"Amigo!Nem is Te lennél, ha nem ilyet írtál volna... :D :D De, jó!! :D :D " A második példához ugyan valamelyest hasonlít, de mégsem ugyanaz. Próbáljátok csak meg behelyettesíteni pl. az "azonban" szót a "de" helyére mindkettõnél. [ Szeptember 22, 2003, 15:30: Az üzenetet átszerkesztette: piaffe ]

#80 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 22. - 20:33

idézet:
Eredeti szerzõ: Old Shatterhand:Moly, igaz, hogy én lazán a múlt évezredben tanultam az igekötõket, de akkor 13 volt. bekilefel+elátráideodaszétösszevissza. Na, ezek. A külön nem (volt)igekötõ. Itt bizonytalanságba csaptam át, mert egy olyan kommunikációs közegben, ahol a "csumi", vagy a "mazsoláspacalpörkölt" köszönés is lehet akár, nem tudom már, mi, micsoda. De tényleg, biztos Vagy benne, hogy az?[/QUOTE]Old Shatterhand, Csillagom!Mivel általában én is, mint a legtöbben, nem a helyesírási szabályokat idézem föl, miközben írok valamit, hanem "reflexbõl" írok, mert megszoktam, hogy mit, hogyan írok, ezért én is utánanéztem a helyesírási szabálykönyvben annak, hogy miért írjuk egybe, hogy különírás. Ezért (vagyis azért, mert szerény kislány vagyok és nem akarom, hogy azt higgyétek, én mind e sok okosságot csak és kizárólag az ujjamból szopom Posted Image :D )a hozzászólásomban szerepelt a vonatkozó szabály száma is. Mit tegyek még, hogy elhidd? Hozzak igazolást a Magyar Tudományos Akadémia pecsétjével? Posted Image Az pedig, hogy akár minden szavadat is nagybetûvel kezded, engem hidegen hagy. Nem tartom hibának, ha valaki agyonhasználja ezt a kedves kis lehetõséget a mi szigorú helyesírási szabályerdõnkben. Csupán annyit írtam, hogy én nem szeretem agyonhasználni. Az meg, hogy én, vagy bárki hibának tartom-e (/tartja-e), hogy te kis vagy nagy kezdõbetûvel nyitod ki az ajtót a hölgyeknek, miért foglalkoztat téged? :D