Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Öreg ló- nem vén ló


  • Please log in to reply
524 válasz a témához

#81 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 11:45

lehet. Ez olyan, mintha szemes kukorica lenne, csak szét van lapítva=kissé elõrágott.De akár lómixet is kaphat, ha annyira sovány, hogy már izomból is vesztett.(mint Madi), tehát a farán, nyakán is látszik a soványság, nem csak a bordáit lehet látni.

#82 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 12:20

Agrobe! Meg tudod adni az ócsai beszerzési hely elérhetõségét? Most már nem nyugszom addig, míg olyan kövér nem lesz, mint bármelyik ifjú titán a ménesben! :DAzt kifelejtettem, hogy Lómixet nem szeretnék, mert abban van zab is, a zabhoz meg odafér õ is, nagyon jól elosztva kapják. A szénázó körül látom mindig csalódottan sündörögni.

Edited by zapolya, 2005 november 17. - 12:36.


#83 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 13:34

(Akkor most megkérem a moderátort, "tegye tisztába" kicsit az újdonat új topicunkat. Aztán ezentúl figyeljünk egy kicsit oda...engem is beleértve... :rolleyes: :o :D)És mivel RC. nem írt nekem magánt, (pedig hogy megigérte... :rolleyes: :( )hogy hogyé is aggyák azt a borsótalanított kukoricapelyhet, hát engem is érdekelne ez az ócsai (amit Madi is kapott). Meg hogy ki tudna 3.-án hozni nekem olyant, hogy legalább az elsõ adagot ne úgy kelljen megrendelnem. Nagyon megköszönném! :)

Edited by Ágimam, 2005 november 17. - 13:37.


#84 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 13:55

52 Ft/kg.

#85 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 14:23

52 Ft. az nagyon olcsó. Gondolom, 10 kilós zsákokban van. Majd beszélek Donqival, hátha rá tudom beszélni, hogy vegyen és hozzon nekem. (Úgyis pakolásszuk a bolhás cuccokat... :rolleyes: )MÁS: Végre - másfél heti ígérgetés, idõpontmódosítás, rengeteg telefonálgatás után - megjött az állatorvos, és lereszelte Mula fogait. Hát... nem semmi egy macera szegény lúnak... :eek: Elõször is felrakott rá egy pipát. (Nekem kellett tartanom, meg mozgatnom, közben még a ló fejét is a vállammal, a másik kezemmel meg a szárat... :rolleyes: ) Utána feltette a szájterpeszt. Ez mondjuk kétszer elcsúszott, de aztán megigazgattuk Belenézett elemlámpával, és mondta: - hát, biztony vannak csipkék, hegyes-éles részek, amit le kéne reszelni. Elkezdte, de szegény öreglány majdnem lecsapott bennünket, mint a taxiórát...(mondjuk nem csodálom! :( ). Aztán a doki adott be neki bódítót. Utána a homlokára koppintott kettõt, s mondta, mehet a mutatvány.Hát alul-felül mindenfelé-mindenhol volt lereszelni való. A bódító és a pipázás ellenére néha még pánikolt is, alig tudtam megtartani szegényt. Jó fél óráig reszelt, közben hagytunk neki kicsi pihenõket. Jött ki a szájából mindenféle kis széna-galacsin. Ebbõl megbizonyosodhattunk, hogy ott rágcsálta még órák múlva is a maradékot...Amikor végzett, azt mondta, egy órát maradjon még a boxban. Három-négy napig még rosszabb lesz a helyzet, mint volt, - mondta - de utána rendesen fog enni.Na, fél óra múlva a doki után telefonáltam, hogy Mulatt vígan ropogtatja a szénát, és végre "HALLOM" is ezt a ropogtatást :yeah: , mert eddig csak nyammogta a szálastakarmányt is. Most mindjárt kiengedhetem már a legelõre. (Gábor még mindig talál zöld árpát, azt kaszálja nekik minden nap :ang: ), de óránként kimegyek "vizitálni". És kiváncsi vagyok, az esti mashot hogyan eszi.Holnap meg jön a másik, "eccerû" doki, õ megcsinálja a lóinfluenza-elleni alapimmunizálást mindkettõnél. (Angyi X-nél kapja.) T.i. én eddig csak a veszettség és tetanusz ellen olttattam õket. De X-nek ettõl égnek állt a haja... :rolleyes: :D De mostmár meglesz minden!

Edited by Ágimam, 2005 november 17. - 14:34.


#86 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 14:25

lehet. Ez olyan, mintha szemes kukorica lenne, csak szét van lapítva=kissé elõrágott.

Hozzászólás megtekintése

Roppantott? A zabroppantóval meg lehet csinálni.A végeredmény nem egyenló a nagyszemcsés darával?

#87 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 14:26

Nem egy kukoricaszemnyi lepényt képzelj el. A corn flakes-re hasonlít.elvileg az állítható roppantó is kilapítja valamelyest.15 kg-os zsákokban van.

#88 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 14:32

Nem egy kukoricaszemnyi lepényt képzelj el. A corn flakes-re hasonlít.elvileg az állítható roppantó is kilapítja valamelyest.15 kg-os zsákokban van.

Hozzászólás megtekintése

Az érdekelne, hogy más-e a hatása mint a roppantottnak, vagy a darának? Mert az árkülönbség jó nagynak tûnik.

#89 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 14:38

  elvileg az állítható roppantó is kilapítja valamelyest.... azé' az a roppantó nem hülyeség... :) 15 kg-os zsákokban van.

Hozzászólás megtekintése

Az érdekelne, hogy más-e a hatása mint a roppantottnak, vagy a darának? Mert az árkülönbség jó nagynak tûnik.

Hozzászólás megtekintése

Mihez képest? És pluszban, vagy minuszban?

#90 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 14:45

DAra nem kifejezetten jó a lónak. Mert egyrésztõl poros, másrészrõl meg megrekedhet a belekben.A roppantás és a lapítás hatása kb. ugyanaz.Elõrágja a szerkezet a gabonát. Szerintem plusz az eltérés a szemeshez képest... Ere gondolhatott packa, szerintem.A roppantó nagyon jó dolog, ehhez mértem baromi drága viszont.

Edited by agrobe, 2005 november 17. - 14:46.


#91 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 14:52

Csak még egy utolsó pontosítás, agrobe, aztán hagylak békén... :rolleyes: :Akkor ennek a kukoricapehelynek a pontos neve, beszerzhetõség helye kellene.

#92 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 14:53

Mihez képest? És pluszban, vagy minuszban?

Hozzászólás megtekintése

Mínuszban. Mondjuk nekem megroppantja a haverom a zabbal együtt, ha jó a kütyüje. Pontos árat nem tudok, de szerintem nem több 30 Ft-nál. A nagyszemû dara sem. Ha a roppantottat egy-két napra beáztatod, igazi hatása lesz. (szõrváltáskor ajánlották) Magyarázták, de már nem pontosan emlékszem, talán valaki hozzáértõ. Még az is lehet kiderül, lóölõ méreg..-))

#93 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 14:55

DAra nem kifejezetten jó a lónak. Mert egyrésztõl poros, másrészrõl meg megrekedhet a belekben.A roppantás és a lapítás hatása kb. ugyanaz.Elõrágja a szerkezet a gabonát. Szerintem plusz az eltérés a szemeshez képest... Ere gondolhatott packa, szerintem.A roppantó nagyon jó dolog, ehhez mértem baromi drága viszont.

Hozzászólás megtekintése

Na akkor én is befejeztem a kötekedést, de a korpa is poros.-)))

#94 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 14:56

1-2 napra nem áztatnék semmilyen gabonát, mert könnyen megerejed. a korpa poros, vizezni kell, de ne áztastd, mert az még gyorsabban erjed.A pontos gyártási helyet nem tudom. Ócsa, de Don tudja, Madinak õ hozta el.és a kukoricapehely neve: kukoricapehely. :D

Edited by agrobe, 2005 november 17. - 14:57.


#95 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 17. - 15:00

Elõkerestem Madi topikjából, ahová Chico beírta:Inter Pohor Bt. Ócsa, Pesti úti majorTel.: 29-578-640. . Még én sem tudom, hogy fogjuk elhozni, mert annak idején Zsuzska utánajárt, hogy õ elhozza, de aztán nem tudta mégsem, mert 3-ig vannak nyitva hétköznaponként. Semmiképpen nem érek oda a nyitvatartási idõben, mert 5-ig dolgozom minden nap, és kb. 7 mire Üllõre érek, esélytelen. Ezért nem ajánlom fel, hogy elhozom, mert én sem tudom hogy kerül el hozzánk.

#96 csendes vihar

csendes vihar

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 79 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 18. - 19:01

Halihó!Végre! Végre! Egyrészt, hogy megnyitottuk a topicot (köszönet érte mindenkinek, hozzászólóknak, támogatóknak, megnyitóknak!) aztán pedig nekem végre, hogy hozzá tudok szólni!Szóval, nekem 24 éves kancám van, aki 6éves koráig díjlovaglásban versenyzett, majd utána évente potyogtatta a csikókat (sajnos a tenyésztésbõl kitiltották, mert van a hasán egy fehér folt és az ugye a kisbérieknél nem kívánatos, de ott egye meg a fene!)Szóval, a legelsõ lánya 18 éves....Ha jól tudom nálunk van az utolsó és egyben egyetlen csõdörcsikója, aki a nyáron volt kettõ egész esztendõs. 15 kis "Pötyit" adott a lóbarátoknak az én lovacskám, aki önfejû és kezelhetetlen volt, míg hozzánk nem került (21 évesen nem mert rá felülni senki, csak a lovász...) Ha úgy gondolta, átugrotta a másfél méteres karámot és elvitte a ménest a szomszédos legelõre... :) 3 éve él nálunk és azóta szinte csak én lovagolom. Az egészségével hála Istennek semmi gond, a lábainak pedig csodájára jár mindenki. Kitartó, a lelke hajtja, gyors, értelmes, kisgyerekeknek ideális tanítóló. Soha nincs egy rossz mozdulata sem, fõleg ha tapasztalatlan lovast érez a hátán.Volt egy 23 éves heréltünk is, vele sajnos nem volt ilyen szerencsénk, de ez egy másik történet, amit késõbb elmesélek, mert most sajna mennem kell. Õ a negatív példája annak, hogy az ember mennyire gonosz és elvetemült tud lenni. (bevezetésnek legyen elég annyi, hogy mikor hozzánk került - úgy menekítettük meg - nem ismerte a zabot, kuoricát, szénát, csak a többi ló trágyájából volt hajlandó enni....)Üdv mindenkinek!Szeressétek a lovaitokat, mindegy hogy vén vagy nem! Mert az állatoktl a szeretetet ezerszeresen kapjuk vissza!Szép estét!

#97 Dodó

Dodó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 639 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 20. - 0:21

Én is örülök ennek a topicnak. :ang: Fõleg, hogy mikor beleolvastam, kiderült hogy milyen kis fiatalka a mi lovacskánk azzal a pár hónapon belül betöltendõ 13 évével. :cool: Amit persze szinte senki nem lát meg Rajta, hisz olyan gyerek Õ még. Pont úgy tudja élvezni az életet, mint egy kiscsikó, úgy ugrál, hancúrozik, mint egy erõs csõdör (persze herélt létére), és ugyanolyan önfejû és makacs, mint egy fiatal és életerõs ló. Szóval a kor az nem látszik Rajta, aminek nagyon örülünk. :) És amint olvasom, néhányotok 20-on fölüli lovai is felérnek olykor egy-egy csikóval. Vigyázzatok Rájuk még nagyon sokáig, legyenek barátaitok örökre, hisz, Õk azok, akik már maximálisan megtapasztalták, és megélték az életet. :ang:

#98 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 20. - 13:56

Bár egy kicsit Posted Image de azért egy kicsit mégis ideillik: A legutóbbi National Geographic -ban van egy cikk a hosszú élet titkáról. A konklúzió az, hogy a derû a hosszú élet titka - és talán lovaknál is az :ang: : a jókedélyû, vidám boldog lovacskák sokáig élnek :)

Edited by lisawica, 2005 november 20. - 13:56.


#99 Brigi.horse

Brigi.horse

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 247 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 21. - 21:11

Szerintetek érdemes 18 éves ugró lovat venni? Még nem láttam, tehát nem tudok semmit a lábairól, de egyébként egészséges. Gondolom ilyen idõsen elõször a lábak kezdenek el romlani. De ha az már öregnek számít akkor meg sem nézem.

#100 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 21. - 21:29

Brigi, attól függ, mit szeretnél vele. Ha kicsike (egészen kicsike) magasságokon egy profi lótól szeretnéd megtanulni az ugratás alapjait; ÉS olyan állapotban vannak a lábai (meg kéne nézetni dokival) hogy erre a te súlyoddal alkalmas legyen - nem is választhatnál jobbat egy ilyen koros, minden bizonnyal rutinos pacánál. (Különösen, ha miután már "kinõtted", gondoskodsz róla hogy békés öregkora legyen)Ha határozott és minélelõbbi versenyzési szándékaid vannak; keresgélj tovább.

#101 Zserbo

Zserbo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.149 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 20:47

Brigi, ismertem egy csajt, aki B1-ben ment asszem 2 évig elég nagy sikerrel egy 19-20 éves lóval, aztán a ló elkezdte lógatni a lábait, és akkor visszavonult.

#102 Brigi.horse

Brigi.horse

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 247 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 22:43

Igazábol westernre ,,használnám" vagy hobbira...de akkor inkább keresgélek tovább, csak találok valami jót.

#103 Sedon Béla

Sedon Béla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 304 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 22. - 23:15

szia brigi! átmentek a képek?

#104 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 10:11

Szerintetek érdemes 18 éves ugró lovat venni? Még nem láttam, tehát nem tudok semmit a lábairól, de egyébként egészséges. Gondolom ilyen idõsen elõször a lábak kezdenek el romlani. De ha az már öregnek számít akkor meg sem nézem.

Hozzászólás megtekintése

[/quote][quote name='Õz' date='2005.11.21, 21:29']Brigi, attól függ, mit szeretnél vele. Ha kicsike (egészen kicsike) magasságokon egy profi lótól szeretnéd megtanulni az ugratás alapjait; ÉS olyan állapotban vannak a lábai (meg kéne nézetni dokival) hogy erre a te súlyoddal alkalmas legyen - nem is választhatnál jobbat egy ilyen koros, minden bizonnyal rutinos pacánál. (Különösen, ha miután már "kinõtted", gondoskodsz róla hogy békés öregkora legyen)Ha határozott és minélelõbbi versenyzési szándékaid vannak; keresgélj tovább.

Hozzászólás megtekintése

[/quote][quote name='Brigi.horse' date='2005.11.22, 22:43']Igazábol westernre ,,használnám" vagy hobbira...de akkor inkább keresgélek tovább, csak találok valami jót.

Hozzászólás megtekintése

[/quote]Brigi! Kerestem a bemutatkozások között a nevedet, hogy megtudjak valamit a lovazásod történetérõl, de nem sikerült. Az adataidnál az érdeklõdési kör: "A lovaim!". Mióta lovagolsz? Milyen LOVAID vannak, s ha vannak, miért kell eggyel több? Elmesélnéd? :) Az fototáradban találtam ezt a képet, CSILLAGRÓL - ÕT MÉG LOVAGOLOD?Aztán azt sem egészen értem, hogy érted azt, hogy westernre, "vagy" hobbira használnád... :rolleyes: "western-versenyre", vagy hobbira, vagy... :confused: Azért érdekel ennyire a körülötted élõ lovak sorsa, mert megdöbbentett maga a szándék, hogy ilyen idõs lovat gondoltál (ha csak érdeklõdési gondolati szinten is) megvenni. Nagyon remélem, hogy nem sértelek meg, (nincs is ebben semmi különös, hisz van még rajtad kívül sok lovas a "nehezebb súlycsoportból") de nem értek egyet azzal, amit Õz írt. Én is úgy gondolom , valóban sokat lehet tanulni egy még jó karban levõ, de idõsebb lótól, mégis lebeszélnélek róla! Nekem az a véleményem ugyanis, hogy - talán nagyon kevés kivételtõl eltekintve - békén kellene hagyni már ezeket az öreg csontokat a 70 kiló feletti súlyúaknak. Lehet, hogy sokan nem értenek velem egyet ezzel kapcsolatban. Tudom, hogy sokat kibírnak, tudom, sokmindent megtesznek értünk... csakhogy épp ez a csapda. Az mi Mulatt lovunkat (pedig õ is egészséges) a gazdája azért nem lovagolta már több éve, mert rendesen meghízott, és nem akarta már nyuvasztani. (Többek között ezért is adta el nekünk.) Becsülöm ezért. A férjem is felette van - ha nem is sokkal - az általam öreg lóhoz ideálisnak vélt súlycsoporton, de mentségünkre legyen, hogy csak "lájtosan" tanulgat rajta. Egy-egy lovaglólecke a körkarámban (kellõen, nagyon könnyû kis lovassal vagy futószáron bemelegítve), nagyon kíméletesen, pihenõket beiktatva történik. Te 16 éves vagy. Elõtérbe tudod helyezni a lovaglások alkalmával egy idõsebb, nem éppen csúcskondiban levõ ló érdekeit? Lehet, ezzel elindítok most egy vitát, de nem is bánom. Lehet, hogy egy kicsit mániákus vagyok "öregló" ügyben, de azt sem bánom. Az is elõfordulhat, hogy csak a korom miatt vagyok az idõsebb lovakkal ilyen "aggodalmaskodó", de éppen, mert ezek a lovak olyan készségesek, annyira kiszolgáltatottak nekünk, embereknek... akár meg is lehet szakítani õket... képesek az összerogyásig teljesíteni a mi kívánságunkkal. Ez az, amivel nem szabad visszaélni!

#105 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 10:27

Ágimam, az öreg ló nem feltétlenül rozoga. És a fiatal ló sem feltétlenül úgy van összerakva, hogy mázsákat cipeljen. (Sõt.)Egy 170-180 marmagas, jól izmolt idõs ugróló minden további nélkül elboldogulhat síkon akár 80-90 kilós lovassal is. Könnyebb súlyúval, ha máskülönben egészséges, ugrándozhat is nyugodtan.Igazából nem a kor dönti el ezt, hanem az, hogy egészségileg milyen állapotban van a paca. Hátfájós, rozoga jószágra akkor sem illik nagy terhet pakolni, ha zsenge 8-10éves csupán. Jó kondijú, fitt lovat meg akkor sem kell extrán kímélni, ha az évei számát nézve vénecske.(Keress valahol képeket For Pleasure-rõl. Õ egy sárga német mén, aki pár évvel ezelõtt, 18 esztendõsen még Világkupa-szintû /160-as magasságú, rafináltan összerakott, technikás/ pályákon versenyzett, sikeresen. Meg nem mondta volna róla ránézésre senki, hogy mennyi idõs.)Viszont, mea culpa, mea maxima culpa - felületes és slendrián voltam. Ami közismertebb, az valóban az, hogy a lónak a lábai kezdenek elõször elhasználódni; de a HÁTA legalább annyira érzékeny legtöbbjüknek, és legalább annyira fontos is használhatóság szempontjából, hogy milyen állapotban van.Ja és persze idõs lovat szerintem csak olyan vehet jó lelkiismerettel; aki vállalni tudja hogy akkor is megfelelõen gondoskodik róla ha egy-két éven belül lovagolhatatlanná válik.

#106 Sedon Béla

Sedon Béla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 304 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 11:04

úgy tudom hogy a Dalos lova is elég öregen hagyta abba a versenyzést (és elég jó eredményeket is produkált :D ) De hát õ biztos nem ért hozzá végülis csak örökös M-bajnok!!Valakinek rá kéne telefonálni hogy olvasgassa a netet mert itt osztodik az ész!

#107 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 11:19

Ágimam, az öreg ló nem feltétlenül rozoga. És a fiatal ló sem feltétlenül úgy van összerakva, hogy mázsákat cipeljen. (Sõt.)Egy 170-180 marmagas, jól izmolt idõs ugróló minden további nélkül elboldogulhat síkon akár 80-90 kilós lovassal is. Könnyebb súlyúval, ha máskülönben egészséges, ugrándozhat is nyugodtan.Igazából nem a kor dönti el ezt, hanem az, hogy egészségileg milyen állapotban van a paca. Hátfájós, rozoga jószágra akkor sem illik nagy terhet pakolni, ha zsenge 8-10éves csupán. Jó kondijú, fitt lovat meg akkor sem kell extrán kímélni, ha az évei számát nézve vénecske.(Keress valahol képeket For Pleasure-rõl. Õ egy sárga német mén, aki pár évvel ezelõtt, 18 esztendõsen még Világkupa-szintû /160-as magasságú, rafináltan összerakott, technikás/ pályákon versenyzett, sikeresen. Meg nem mondta volna róla ránézésre senki, hogy mennyi idõs.)Viszont, mea culpa, mea maxima culpa - felületes és slendrián voltam. Ami közismertebb, az valóban az, hogy a lónak a lábai kezdenek elõször elhasználódni; de a HÁTA legalább annyira érzékeny legtöbbjüknek, és legalább annyira fontos is használhatóság szempontjából, hogy milyen állapotban van.Ja és persze idõs lovat szerintem csak olyan vehet jó lelkiismerettel; aki vállalni tudja hogy akkor is megfelelõen gondoskodik róla ha egy-két éven belül lovagolhatatlanná válik.

Hozzászólás megtekintése

Értem én, Õz, értem. Sok ilyet hallottam már (mert böngészek, keresem az idõs lovakkal kapcsolatos írásokat-történeteket). De ezen a lovon sem egy túlsúlyos lovas ült, az biztos... Nem akarnék én a "ló másik oldalára átesni" :D, csak azt próbálom elmagyarázni, hogy ezek a "kiszolgált" lovacskák (bár lehetnek nagyon jó kondiban, lehetnek csúcs-szuper versenyzõk még, lehetnek fittek, stb.) már megérdemlik a kíméletet, az odafigyelést. Nekem senki ne mondja, hogy egy bizonyos "életpálya" után (amiben a pacc szépen kiversenyezte-kiteljesítette már magát) nem értékeli a "kíméletet"! Természetes, hogy ez nem azt jelenti, hogy ezután csak egyen-aludjon :rolleyes: , mert ez éppen olyan kiméletlenség lenne vele, mint a túlterhelés. De mégis... egy 20 éves - még jó karban levõ, egészséges - lónak szerintem nem az a vágya, hogy 90-100 kilóval a hátán vágtázzon órákig a mezõn... Jó, most túloztam, hisz Brigi biztos nincs ennyi, meg talán ( :confused: ) nem is tenné ezt vele.... Én csak azt próbálom elmondani, hogy - ha egy mód van rá - ezek a lovak had kapják meg a nekik kijáró kíméletet.

#108 Köki

Köki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 291 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 11:39

Elnézést, de az nem mindegy a ló kora mellett, hogy valaki lájtos angol vagy western stílusban akarja lovagolni, egyébként fitt, és jó kondiban lévõ idõs lovát. A western nagyon jó stílus, csak nem nagyon lovagolnak könnyû ügetésben, hanem tanügetésben igazából. A nyereg önmagában is nehezebb átlag 10 kg-l mint egy aránylag könnyû angol nyereg. Ehhez még hozzá jön a lova súlya, akkor könnyen kiszámolható, hogy még egy egészséges, jókarban lévõ lónak is cipelnie kell egy 50kg-s lovas esetén még + 20 kg(min.)-s western nyerget...És az sem mindegy hogy az illetõ idõs ló, telivér-e, avagy telivérezett, mert az õ hátuk igenis kevesebb súlyt bír el, idõs korukra még kevesebbet. Én az idõs lovamat jó kondiban lévõ, mozgékony, idõnként nagy rohanászatokra képes lónak tartom, de kíméletesen lovagolom. Angol nyeregben, könnyû ügetésben lovagolok. Ezt még szoktam fokozni :D két pontos ügetéssel, különösen az elején a bemelegítésnél, és sokszor vágta után sem ülök vissza könnyû ügetésben hanem kétpontosban "lötyögök", hogy ne üssem a hátát.Aztán ezt mindenki tarthatja agymenéses, fölösleges kíméletnek, de én azt szeretném ha Köki minnél tovább tartana :D , mint a jó csoki. :dev: Inkább magamat dolgoztatom többet, mint a ló hátát. De tegyük hozzá õ bérló volt legalább 10évig, és a hátát nem kímélték mindig...

#109 Sedon Béla

Sedon Béla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 304 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 11:46

a két nyeregnek nem azonos a felfekvése, így másképp osztják el a súlyt. talán ezért us használják a w-nyerget inkább a nagyobb távon lovaglók!

#110 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 11:47

Béluska... Bécike... Az adatlapodról csak az derül ki, hogy férfi (?) vagy, meg hogy 71-es. Bemuti topic lehetõségét (június óta) nem vetted igénybe. Ehhez képest (ezzel együtt) lazán észosztásnak nevezed az öreg lovak iránti aggódásomat. Abból a kevés, veszettül jópofizó - ám ló-téma tekintetében semmitmondó - hozzászólásodból számomra az derül ki, hogy éppen te vagy az, aki hajlamos vagy az észosztásra! Vagy csak tán nem akarod rásózni Brigire "öreg kancádat"? :eek: :gm: Írjámá' öreg, valami "érdemlegeset" a lókról.. :rolleyes: :D

#111 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 11:50

Szerintem a súlynál sokkal fontosabb a lovastudás...Hiába 50 kiló valaki, ha minden lépésnél belehuppan a ló hátába az bizony megterheli a lovat - és 80 kilósan lehet úgy lovagolni, hogy a ló szinte semmit se érezzen belõle. Persze az extrém (120-150 kiló) súlyok lehetnek zavaróak, akármilyen jól is lovagol az illetõ :) - de a 70-kilós határ szerintem túlaggódás :ang:Ismertem olyan 28 éves lovat aki a kisgyerekeket/könnyûsúlyúakat rendszeresen lepakolta/elvitte (14 évesen én is többször estem róla terepen - mint eddig összesen bármelyik másik lóról) - és jobb napjain a kb. 90 kilós gazdája is csak nehezen "bírt" vele :)

Edited by lisawica, 2005 november 23. - 12:10.


#112 Köki

Köki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 291 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 11:53

Béla Teljesen igaz hogy a western nyereg nagyobb területen fekszik a ló hátán, és "jobb" a súlyeloszlás, de te könnyebben cipelsz hosszútávon csak azért 50 kg homokot, mert egy olyan kezeslábast gyártottak számodra amit ezzel az 50 kg homokkal béleltek ki, és mint ruhát hordhatod egész tested felületén :D , vagy 100 m után ugyanolyan nehéznek fogod találni, mintha a válladon kellene cipelni zsákba rakva? :cool:

#113 Sedon Béla

Sedon Béla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 304 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 11:55

A ló 8 éves ......bocs és nem adom el :nem: ha meg valaki rám kiváncsi azzal biztos találkozok majd, ha meg v-ki a bemutatkozás alapján dönti el hogy ki-kicsoda ahoz csak gratula!ez ittnem a v-világ csak egy játék, te is és én is játszunk ki-ki a maga szabályai szerint.ha te szeretsz vigyázban aludni tedd azt, én nem kiabálok rád ezért.

#114 Köki

Köki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 291 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 11:57

Igazad van Lisa, ezzel is azt támasztod alá, aránylag jól, és kíméletesen kell lovagolni. Arra én nem is gondolok hogy valaki egy 18 éves ló hátába belehuppog. :( És most is fenntartom nem mindegy milyen fajta, és méretû, és mennyit volt nyúzva az az idõs ló. De ezzel is szerintem többen egyértértünk.

#115 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 11:58

Szerintem a súlynál sokkal fontosabb a lovastudás...Hiába 50 kiló valaki, ha minden lépésnél belehuppan a ló hátába az bizony megterheli a lovat - és 80 kilósan lehet úgy lovagolni, hogy a ló szinte semmit se érezzen belõle. Persze az extrém (120-150 kiló) súlyok lehetnek zavaróak, akármilyen jól is lovagol az illetõ :) - de a 70-kilós határ szerintem túlaggódás :ang:

Hozzászólás megtekintése

Persze. Lehet, hogy az. Fecó is van vagy 82. Mégis - az én jóváhagyásommal! - ráül. De csak mert nem kell attól tartanom, hogy egyszer csak fogja magát, aztán kivágtázik vele a mezõre, és vissza se jön onnét egy-két óránál hamarább... :D Elfogadom, amit mondotok, hisz jobban is értetek ehhez,mint én. Ehhez képest igazán akkor vagyok nyugodt és elégedett, amikor Joint látom Mulán hejre-ügyesen lovagolgatni... a kis 40 körüli súlyával... :) :ang: Én is vagyok vagy 67-68. És az egyetlen lény, akinek a kedvéért hajlandó leszek próbálkozni ennek a súlynak a minuszozásával... Mulatt. :)

#116 Sedon Béla

Sedon Béla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 304 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 12:23

köki ha a súlyelosztást nézzük a legjobb a lónak ha senki nem ücsörög rajta.Ha a nyereg súlyát akkor az nem számottevõ a te súlyodhoz képest, de a te pl-nál maradva a ló össz 120 kg visz egy jó s elosztású nyeregben, vagy 100-at egy rosszban szerintem ezt még Öveges professzor is "jaj de gyönyörû kísérlet " felkiáltással honorálná :D a W-nyereg javára.Tanulság: Üveges prof a western pionírjaha túrázgattam még nem volt W-nyergem akkr mindig elõkerült a bock nyereg(a favázas) és a túra végén nagyon sajnáltam a nálam 30 k-val könnyebb lányokat akik a ny. feltörése miatt sétáltak a sérült lovuk mellet az ángilus nyereggel.

#117 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 12:31

a jó angol nyereg nem fogja feltörni a lovat. Madit tarajosgõtének is "csúfoltam" néha magas marja miatt. többször volt feltörve (elöttem) érdekes módom az én nyergem egyszer sem törte fel... Pedig angol nyereg, ráadásul elég kis méretû.

Edited by agrobe, 2005 november 23. - 12:32.


#118 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 12:32

Szerintem nyerge válogatja - a jó angol nyereg nem töri fel a lovat - az én lovaim (kipp-kopp, gyorsan lekopogom) még sosem törtek fel, pedig angol nyergem van, és többnapos-hetes túrákon is voltunk velük.*agrobe megelõzött :)*

Edited by lisawica, 2005 november 23. - 12:33.


#119 csendes vihar

csendes vihar

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 79 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 16:53

Szólhatok?Az öreg lovak terheléséhez... Szerintem, aki öreg lovat tart, 1. vagy együtt nõtt/öregedett meg a pacóval és természetesen nem akar megválni tõle, 2. olyan rutinos, sokat látott lovat szeretett volna, akitõl sokat tanulhat. Az igazi lótartók - nagy naivan azt gondolom - tisztában vannak azzal, hogy a ló megmutatja mi a jó és mi a rossz neki. Én a 24 éves kancámat ugyanúgy edzem, mint a 6 éves heréltet - természetesen az állóképességének megfelelõen. (kevesebb vágta, több ügetés és lépés.) Terepen pedig abban a jármódban hagyom menni, ahogy szeretne. És elhihetitek, ez nem a lépés. :) Amikor elfárad, vagy megunja, akkor megállunk, legelünk. Természetes, hogy nem ültetünk 130kilós embert idõs lóra (bár én a 6évesre sem tenném), nem hajtjuk reggeltõl estig, de amiben a paci örömét leli, attól vétek megfosztani. És ha õ a 100 kilós gazdival a hátán szeretne rohangálni a réten, akkor miért is ne?...Természetesen a ló érdekeit kell szem elõtt tartani, de a túlzott aggodalom többet árt. Szerintem. Én legalábbis magamra haragítanám a lovam (és meg is utálná a terepet) ha nem engedném vágtázni fel a hegyre, ki-be járkálni a 8méteres árokba, csak azért, mert "Pötyikém, Te ehhez már túl öreg vagy és kímélni kell a hátad, lábad,stb."Üdv Nektek!!!És ne bántsuk egymást azért, mert mindenki segíteni akar a másiknak. Szerintem itt nem észosztás megy, csak igyekszünk megosztani egymással a gondolatokat, tapasztalatokat. TARTSUK TISZTELETBEN, HA VALAKI MÁSKÉPP GONDOLKOZIK, MINT MI. NEM BIZTOS, HOGY MINDIG NEKÜNK VAN IGAZUNK!...

#120 Köki

Köki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 291 hozzászólás

Közzétéve 2005 november 23. - 17:04

Elõször azt olvastam hogy leülni, mármint ha elfáradunk vágta után, illetve a lovunk ha elrárad, és már el is képzeltem ahog üldögélünk öreg lovammal karba tett patákkal a mezõn,

Amikor elfárad, vagy megunja, akkor megállunk, legelünk.--csendes vihartól

:D de rosszul olvastam. Bár igazán szép kép jelent meg elõttem, amint lovammal ücsörgök....Mondjuk én speciel igen csak parázom mikor a második vágtánál lovam egyszer csak ránt egyet magán és fénysebességre kapcsol. Ahhoz ugyanis öregnek tartom, hogy fejre álljunk, vagy guruljunk egyet a domboldalon, de ahhoz is hogy bármije eltörjön egy bukás következtében. Tudom ez fenn áll fiatal lónál is, csak õk azért mégis csak rugalmasabbak.Bár az is lehet csak én törnék el... :dev: