Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Lovasterápia


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
56 válasz a témához

#1 Liti

Liti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 47 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 19. - 14:30

Sziasztok! Idegenforgalmi menedzsmentet tanulok,és a szakdogám témájául a gyógylovas-turizmust választottam.Aki bármit tud a témával kapcsolatban(hely,ahol ilyesmivel foglalkoznak,kiadvány,honlapstb),kérem írjátok meg nekem.Köszi a segítséget,üdv minden lovasnak/lókedvelõ- nek

#2 Pallasz

Pallasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 151 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 19. - 15:47

Szia!nemtudom pontosan jó e amit írok de hátha segít. Posted Image Szóval gyógylovagoltatással itt Bp-n Dr Tatárné Laurencz Eszter foglalkozik.beteg gyerekek lovagoltatása fõleg.erre gondoltál?mert Õt megtalálhatod a tatterban.hogy pontosan mikor azt nem tudom :D na sok szerencsét!Pallasz

#3 teddy

teddy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 496 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 19. - 17:10

Szia!Én úgy hallottam, Sóskúton is foglalkoznak lovasterápiával.

#4 Lear

Lear

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 677 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 19. - 20:14

Szia Liti!Sóskúton foglalkozik terápiás lovaglással Habsburg György felesége. Ha a lovardában érdeklõdsz, biztosan tudnak segiteni, a net szerint Õk is foglalkoznak sérült gyerekekkel.

#5 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 19. - 21:57

A távlati terveimben szerepel a terápiás lovagoltatás...

#6 Pallasz

Pallasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 151 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 20. - 15:24

Télleg Sóskút nem is jutott eszembe!igen ott Habsburg Eilika foglalkozik evvel.

#7 calypsoo

calypsoo

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.080 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 20. - 19:05

Hali!Zsejkepusztán is foglalkozunk lovasterápiával.Sajnos a honlapon még nincs fennt.Mozgássérültek, szellemi fogyatékosok, diszlexiások is járnak lovagolni.Ha felhívod Szõcs Csabát akkor szerintem válaszolni tud a kérdéseidre: 70/224-76-82/bocs de sajna nincs idõm leírni....nagyon hosszú lenne/Üdv: Calypsoo

#8 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 20. - 21:34

Liti! Küldtem választ a mailedre!

#9 Liti

Liti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 47 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 21. - 7:31

Kedves hozzászólalók! Nagyon köszönöm eddigi segítségeteket,a héten neki is állok felkeresni az általatok megjelölt személyeket,helyeket. Továbbra is,ha bármi információt tudtok a témával kapcsolatban,kérlet osszátok meg velem! Mégegyszer nagyon köszönöm,mindenkinek jó lovazást! Liti Posted Image

#10 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 21. - 15:43

Nálunk Pákozdon, ahol a lovamat tartom is van terápiás lovagoltatás. A Kapaszkodó lovardáról van szó, minden nap 16.00-18.00-ig van terápia hétközben. Ha érdekel írj, vagy hívj (70-331-0557) akkor el tudom mondani hogy jutsz ide. Cav

#11 Regélõ

Regélõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 153 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 21. - 17:15

Isten hozott Liti!Internetrõl sokat meg lehet tudni! Ajánlom a [url="http://"http://www.lovas.lap.hu"]http://www.lovas.lap.hu[/url] vagy [url="http://"http://www.lovasszovetseg.hu/index.html"]http://www.lovasszovetseg.hu/index.html[/url] MLSz- nél lehet érdeklõdni.

#12 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 21. - 19:05

Szia Liti!A lovasújságokat is érdemes átnézni, azokban is sokszor olvastam a témáról. Most speciel a NLM-ban van egy cikk T. Laurencz Eszti nénivel és Kolával. Posted Image

#13 Pallasz

Pallasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 151 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 21. - 19:58

Zsuska!te ismered Eszti nénit? Posted Image mert én igen. A Nõk lapjában vagy vmi effélében olvastam Kolárol és Ádámról.De egyébként személyesen is a lovastorna miatt... sziasztok:Pallasz

#14 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 21. - 20:05

Nõk Lapjában? :eek: Hogy Eszti nénit honnan ismerem, azt majd megírom magánban. Posted Image

#15 Táncos

Táncos

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 28. - 13:26

Sziasztok!Kedves Liti!Én elvégesztem egy terápiás lovasoktató tanfolyamot. A képzést a Lovasterápiás Egyesület (nem biztos, hogy ez a hivatalos neve) szervezte, a Testnevelési Egyetem Továbbképzõ Központjával, személy szerint pedig az elõbb említett Eszti néni fia, Tatár András. Õ a Továbbképzõ Központ telefonszámán elérhetõ.Mellesleg Rákoscsabán, a Kerektói utcában található a Fecske Lovas Egyesület, õk is foglalkoznak terápiás lovagoltatással. Ha érdekel a telefonszámuk, küldj e-mailt és megírom.Üdv: Táncos

#16 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 28. - 16:30

Találtam egy ilyen oldalt: [url="http://"http://www.hippoterapia.hu"]www.hippoterapia.hu[/url] Bár valószínûleg már te is megtaláltad Posted Image Egyébként most olvastam, hogy a "HIPPOTERÁPIA" Gyógylovaglás és Lovastorna Alapítvány részére jótékonysági bált rendeznek nov. 29-én.

#17 Táncos

Táncos

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 29. - 10:23

Kösz Zapolya!Ez a hivatalos neve. Mármint az a hosszú nevû alapítvány.Üdv: Táncos

#18 zsezse

zsezse

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 251 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 29. - 15:03

Hali!A Magyar Lovasterápiás Szövetség is eléggé érintett a kérdésben.Akkreditált képzésük csak nekik van Magyarországon, hippoterápia és gyógypedagógiai lovaglás/voltizs szakirányban. Továbbá képeznek terápiás lókiképzõket, hamarosan az is akkreditált lesz, remélhetõleg. Múlt héten volt a szokásos éves továbbképzésük Sarlóspusztán. Akit bõvebben érdekel írjon egy emailt!

#19 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 30. - 8:00

Ketten is voltak a lovardánkból Sarlóspusztán a múlt héten. Posted Image Cav

#20 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 30. - 8:42

Ez az a Sarlóspuszta ami Szirák mellett van?Lóska János kisbéritenyészete-Sarlós puszta?

#21 zsezse

zsezse

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 251 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 30. - 14:43

Nem Posted Image Ez a Sarlóspuszta Tatárszentgyörgy és Kunpeszér között van, kb. Dabas környékén. Jó hely Posted Image Az a lovarda, ahol Cav és Mirage lakik Posted Image , az egyik akkreditált gyakorlati hely a képzésben, gyógypedagógiai lovaglás/voltizs szakirányban. Ha valakit komolyabban érdekel a dolog, õket érdemes megnézni Pákozdon.

#22 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 7:18

Ja, és arról is híres még a hely, hogy ott ültem elõször lovon. Posted Image Az ilyen búcsúban 3perces/200 forintos dolgokat kivéve.. Posted Image Cav

#23 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 8. - 14:59

Hátha valakit érdekel, esetleg csongrád megyei: [url="http://"http://csongrad.index.hu/cikk.php?cid=621"]III. Országos Gyermek Terápiás Lovas Fesztivál[/url]

#24 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 11. - 20:59

Üdv mindenkinek!Szeretném feléleszteni ezt a témát, de most nem szakdolgozat-segítségként, hanem azok számára, akik megosztanák a tapasztalataikat másokkal. Én személy szerint lovas terapeuta szeretnék lenni, de még semmi gyakorlati tapasztalatom nincsen, se olyan lovastársakat nem ismerek, akik hasonló területen dolgoznak.Úgyhogy mindenkit várnék szeretettel, aki a terápiás gyógylovagoltatással akármilyen úton-módon kapcsolatba került, beszélgessünk és tanuljunk együtt!Üdv: Gigi Posted Image

#25 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 12. - 21:00

Idézet az októberi Elixír magazin "Lóhátról kitágul a világ" c. cikkébõl: (interjú Koczka Bélával)
idézet:
- Mi ennek a gyógymódnak a lényege? - A lovas terápia a ló mozgásának az ember testéhez továbbított üzenetén és annak válaszreakcióján alapul. Mivel a lovas önállóan képtelen lépéseket tenni, a ló minden lépése, minden egyes csípõbillentése a járáshoz hasonló érzetet kelt a mozgássérült gyerekben, ugyanazok az ingerek futnak végig az idegrendszerén, illetve az idegpályákon, mintha õ maga menne. A lovaglás a mozgás élményét nyújtja, s közben persze valóságos haladás is történik. A lovaglás az egészséges embereknek is rendkívül elõnyös tartást és mozgást biztosít, hát még egy sérült embernek, akinek a lehetõségei korlátozottak! Javítja a légzést, lazítja az ízületeket és az izmokat, vagyis pótolja a funkcionális sérüléseket. A lovas terápiát lényegében extrém módon hatásos, lovon végzett gyógytornának kell elképzelni, melynek során a karám középen álló „terapeuta” különféle testmozgásokat, nyújtó- és hajlítógyakorlatokat „diktál”. Bizonyos esetekben a lovaglás közben elért relaxív állapotban lehet ezeket legeredményesebben elvégezni. - A mozgáskoordináció javításán túl képes-e a lovas terápia egyéb segítséget nyújtani a sérült emberek számára?- Ép érzékszervekkel meglehetõsen nehéz elképzelni, hogy mondjuk, egy siket és vak gyermek élete mennyire szegény ingerekben, mennyire korlátozottak tevékenységének lehetõségei. Hiába foglalkoznak velük jól felkészült, elhivatott pedagógusok, a módszerekben nem áll rendelkezésükre nagy választék. A lovas terápia azért is többletet nyújt a sérült emberek számára, mert alkalmat teremt a kimozdulásra, hogy elinduljanak valahová, s közben „rengeteg” dolog történik velük. Amikor megérkeznek a célhoz, ugyancsak izgalmas, eseménydús program vár rájuk. Ha a lovas terápia nem gyógyítana, nem fejlesztené a képességeket, maga a lovaglás mint pusztán mozgás, szórakozás és kötõdés is felbecsülhetetlen értékû lenne. Erre alapszinten szükség van, ráadásul a lovaglás szerintem általános „gyógyszer”. - Konkrétan miben mutatkozik meg gyógyítóereje? - Amikor elkezdjük a lovas terápiát, szinte azonnal látszik annak hiánypótló és fejlesztõ hatása. A gyerekek nagy kedvvel érkeznek ide, nagyon hamar alkalmazkodnak négylábú társukhoz, egy csapásra összebarátkoznak vele, szívesen simogatják, pucolják és etetik. Könnyen megtanulják, milyen érzés az, ha egy másik lénynek szavakban nem kifejezhetõ elvárásai vannak. A gyerekek egy része ösztönösen, szavak nélkül, pontosan tudja közölni saját elvárásait a lóval, miközben nagyon jól veszi a ló „adásait”. Mások nagyon gyorsan tökéletes tartással megtanulnak lovagolni. A lovas terápiának azonban létezik egyéb értéke is. Szinte hihetetlen, hogy mennyire szûk a sérült gyermekek világa, mennyire be vannak zárva az ingerektõl megfosztott burokba. Nem vagyok meghatódós típus, de amikor az elsõ siket-vak gyerek elõször felült a lóra, akkor bennem is megcsendült a kisharang. Kihúzta magát, behajlította a lábát, körbetapogatott mindent, majd izgett-mozgott a lovon, kitágult számára a világ. Mélyen szíven ütött például, amikor kiderült, hogy nekem is van egy „jelem” az iskolájukban! Mivel õk kézzel-lábbal mutogatnak, mindent letapogatnak, ezért a „bajuszomon”, vagyis a saját orruk alatt végighúzott ujjukkal jelzik örömmel, ha indulnak „Béla bácsihoz” lovagolni. - A terápiás lovak külön kiképzést kapnak?- Erre a munkára természetesen egy picit át kell õket nevelni, idomítani, hiszen teljes nyugalommal végig kell állniuk azt az idõt, amíg egy sérült ember valamilyen úton-módon felkerül a hátukra. Türelmesen el kell viselniük a nagy „nyüzsgést”, hiszen a rámpánál, a tolókocsinál két ember segédkezik, kettõ pedig lent mellette, egészen addig, amíg befordulhat a körbe, és kézen vezetve lassan elindulhat kecses léptekkel. Ide laza, emberszeretõ, jó gondolkodású (hozzáállású), jószívû és jó szándékú lovacska kell, amelyik eltûri maga körül a felnõtteket és a gyerekeket, képes kivárni a több perces nyeregbe „pattanást”. Nincs fajtához kötve, hogy melyik lehet terápiás ló, de van olyan, amelyikkel nem szabad kísérletezni. A telivérek, a csõdörök, a nem stabil idegrendszerû, túltenyésztett díszlovak alkalmatlanok erre a felelõsségteljes feladatra. Van egy regényes életû lovunk, Lubica, akit a vágóhídról mentettek meg a Rex Alapítvány állatvédõi, amikor már mindenki lemondott róla. A jövõben is szívesen örökbe fogadunk, örökbe fogadnánk olyan lovakat, akik szeretik az embereket, rendezett, szép mozgással szívesen elsétálgatnak körbe-körbe. Ezáltal nemcsak az életét hosszabbíthatjuk meg, hanem ezzel a terápiás szolgálat során a bennük rejlõ szeretetet kamatoztatják, és érezhetik, hogy rájuk még szükség van. [/QUOTE]

#26 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 14. - 14:28

[url="http://"http://community.webshots.com/photo/143265644/143266926LTzZUP"]Õ az[/url] (mármint Lubica, nem a Béla Posted Image )[url="http://"http://community.webshots.com/photo/52279011/123746509InVhUH"]Még egy kép[/url] - itt épp munka közben.

#27 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 14. - 20:15

Van a fórumon képzett lovasterapeuta?

#28 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 14. - 20:20

Mezítlábas ( tongue.gif ), Te ott dolgozol?Hol van helyileg ez a létesítmény?

#29 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 14. - 21:14

A Normafánál van, Szilassy út 3. A moszkva térrõl lehet megközelíteni a 28-as busszal, vagy a 21-essel, de akkor keresztül kell menni az erdõn.

#30 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 14. - 22:03

Erdõ?! Húha, látszik, hogy nem vagyok ismerõs arrafelé (sõt, semerre Posted Image )

#31 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 14. - 22:14

Kicsit nagyzolós ez így, hogy erdõ. Parkerdõ. Kb. 10-15 perc séta a "babakocsival járható" úton. De Alulról, a 28-as felõl egyszerûbb, csak sokat kell mászni felfele.

#32 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 14. - 22:28

Ok, bár én magam még így sem vagyok képben Posted Image Szóval milyen kapcsolat is fûz Téged oda?

#33 Jucuus

Jucuus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.131 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 14. - 23:09

Sziasztok!Engem ez a téma nagyon érdekel több okból is. szeretem a gyerekeket, embereket és a lovakat is. Nekem a lovak a diszlexiámban, igaz nem terápiás formában, de sokat segítettek. Most így érettségi elõtt állva igen erõsen gondolkozom azon és meg is fogom tenni, hogy továbbtanulási papíromat beadom a Petõ András Intézet konduktor ovónõ képzõjére. szeretnék lovas terápiával foglalkozni. Tavaly jártam egy pályaválasztási tanácsadühoz, aki megadta nekem Koczka Béla telefonszámát, de sajnálatos módon nem értem el, a telefonja nem élt.Én már jártam Barefootnál Tündérhegyen, igaz nem ezen okból kifolyólag, de ez is szóba került. Szeretném a segítségeteket kérni abban, milyen iskolát, esetleg iskolákat kell elvégezni annak érdekében, hogy lovasterapeuta lehessek? Segítségeteket köszönöm elõre is.

#34 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 15. - 14:49

Szia Jucus!Két címmel tudok segíteni.[url="http://"http://www.hippoterapia.hu"]www.hippoterapia.hu[/url][url="http://"http://www.lovasterapia.hu"]www.lovasterapia.hu[/url]Sok sikert és kitartást az elhatározásodhoz.

#35 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 15. - 16:13

Én is hasonló cipõben járok, szintén lovas terapeuta szeretnék lenni, és szintén azon okból kifolyólag, hogy a lovak nekem is rengeteget segítettek már Posted Image .Én jelenleg a TF Humánkineziológia szakára készülök, de nem tudom ez mennyire lesz segítségemre, hiszen a lovasterapeuta képzéshez feltétel a gyógytornász diploma - a probléma áthidalhatóságára kíváncsi lennék... Ha nem lehetséges humánkinez. végzettséggel elvégezni a tanfolyamot, akkor megyek gyógytornásznak Posted Image Ezen kívül gyógypedagógiát és/vagy egyéb pszichológiai képzést is megcéloztam, mert ugyebár a terápiának két ága van: testileg és szellemileg akadályozottak gyógyítása. Jó lenne a felnövekvõ gyógylovas terapeuta-nemzedékbõl létrehozni egy nagy terápiás központot (álmok, édes álmok Posted Image )Én mondjuk kíváncsi lennék egy képzett terapeuta véleményére is, valamint egy pár ilyen alkalmat is megtekintenék... Lehet? :rolleyes:

#36 Jucuus

Jucuus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.131 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 16. - 0:10

smoft! veled hasonlóan engem is érdekelne egy képzett terapeuta véleménye, és egy - egy lovagoltatás is. Adrienn! Neked meg köszönöm a honlapcímeket! Posted Image És mindent. Posted Image Amúgy én is ismerem Esztinénit, jártam a Tatiba lovagolni és a bérlovi istállójában van Kóla. Amúgy a fentebb említett lovasújság nekem is megvan és azt vettem észre, hogy szegény Kóla fotója alá betették Calipso nevét.

#37 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 16. - 8:05

Hát, sajnos úgy nem sokra megyünk, ha csak mi akarjuk megtalálni a terapeutákat, de õk meg elbújnak elõlünk :( Nem hiszem, hogy itt a fórumon nincs egy se! Így legyen az emberbõl bármi is tongue.gif (Na jó, csak vicceltem, de azért már igazán idenézhetne valaki okos is Posted Image )

#38 smoft

smoft

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.811 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 17. - 16:11

(off) Jucuuuuuuuuuuuuuuuuus!!!!Megtelt a postaládád és nem tudok válaszolni :( Posted Image

#39 telcsi

telcsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 126 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 8. - 21:53

idézet:
Eredeti szerzõ: smoft: Üdv mindenkinek!Szeretném feléleszteni ezt a témát, de most nem szakdolgozat-segítségként, hanem azok számára, akik megosztanák a tapasztalataikat másokkal. Én személy szerint lovas terapeuta szeretnék lenni, de még semmi gyakorlati tapasztalatom nincsen, se olyan lovastársakat nem ismerek, akik hasonló területen dolgoznak.Úgyhogy mindenkit várnék szeretettel, aki a terápiás gyógylovagoltatással akármilyen úton-módon kapcsolatba került, beszélgessünk és tanuljunk együtt!Üdv: Gigi Posted Image [/QUOTE]Sziasztok! Örülök ennek a topiknak, mert már régóta szeretném megosztani másokkal egy tapasztalatomat. 7 éve lovagolok, és ugyan nem vagyok sem edzõ, sem pedig terapeuta, de volt már dolgom egy autista kislánnyal, akinek volt szerencsém foglalkozást tartani, és nagyon sokat beszlélgettem a szüleivel is, mivel érdekel az autizmus. Elég sokat munkálkodtam ezen a dolgozaton(amit egyébként etika órára kellet írnom :D ), és szeretettel ajánlom figyelmetekbe, ez is egy tapasztalat, én tanultam belõle! Posted Image (ez csak egy részlete a dolgozatnak, mivel ez az autizmusról szól, csak a lovas-élményemre fûztem fel, tehát a 'tudományos' magyarázatokat ( Posted Image ) nem mellékelem, de ha szeretnétek, és érdekel titeket, akkor szóljatok, és azt is csatolom) A legtöbb gyermekkori zavar az élet során elmúlik vagy más rendellenességgé alakul át, de az autizmus az egész életen át fennmarad. "...badarság, hogy az autistát meg lehet gyógyítani, tegnap még lehetségesnek tûnt számomra, ma megint olyan reménytelennek látszik, sajnálom..." /Birger Sellin könyvébõl/ Amikor elkezdtem összeállítani ezt a dolgozatot, akkor azt írtam, hogy az autizmus egy betegség. Tévedtem. Nehéz számomra kimondani, hogy Panni beteg. Az õ helyzete sokkal inkább egy, az egész életet befolyásoló állapot, és mivel állapot és nem kóros folyamat, nem gyógyítható, a fejlõdés, a beszéd orvosi módszerekkel nem befolyásolható. A kifejezés a görög 'autos' (önmaga) szóból ered, tehát az autizmus szót önmagára vonatkoztatásnak vagy önzésnek is fordíthatnánk.A szót 1943-ban egy amerikai pszichiáter, Leo Kanner azonosította. A szakemberek klinikai megfigyelései azt támasztották alá, hogy nem valamely felnõttkori mentális betegség elõfutára az autizmus, s nem is a rideg anyai magatartás következményeként kialakuló zavar, hanem olyan önálló pszichiátriai 'betegség', amelynek terápiás megközelítésében igen fontos szerepe van a viselkedésmódosításnak és a képességfejlesztésnek.KEZELÉSE:Hippoterápia: A lovasterápia során a ló mindhárom jármódját igénybe veszik. Fontos a lóval való közvetlen kapcsolat, testének melege, puhasága, járásának ringatása, melyek segítenek kikapcsolni a káros külsõ és belsõ ingereket. A gyermekek általában nem félnek a lótól, esetleg kezdetben a magasságától és a mozgásától de ez gyorsan oldódik és egyre magabiztosabbak, bátrabbak lesznek, határozottságuk, felelõsségérzetük nõ, csakúgy mint egészséges társaiknak. A lovaglónak javul a közérzete, az önbizalma (mekkora állat, és arra megy amerre õ akarja), nyitottabb lesz a külvilágra, közlékenyebb lesz, mivel az élményt meg kell osztani mással is, megismeri a kockázatvállalást, nõ a türelme, ráadásul megtanulja összpontosítani a figyelmét. Jogos lehet a kérdés, hogy miért pont ezt a témát választottam. Az elején említettem egy nevet: Panni. Õ egy valós személy, egy 6 éves kislány. Nyáron ismerkedtem meg vele és a szüleivel. Az elsõ találkozásunkkor éppen lovagolt. Akkor még nem tudtam, hogy õ 'más'. Szépen fokozatosan figyeltem fel a különös viselkedésére. A 45 perc alatt egyszer sem mondott ki egy egész mondatot, de még szavakat is csak alig-alig. Késõbb mondták a szülei, hogy most jó a kedve. Nos, ez a jókedv abban nyilvánult meg, hogy a foglalkozás alatt végig dúdolgatott, néha mosolygott is és sokat nézelõdött. Talán nem is a foglalkozás a legjobb szó amit használni lehetne. Ez tulajdonképpen egy terápia ahol az "eszköz" a ló. Az állat ráhangolódik az emberi érzelmek változásaira. Az autisták az emberi érzelmeket nagyon rosszul 'olvassák', sõt sok esetben meg sem értik. Az emberi világ egy félelmetes és kiismerhetetlen világ. A ló nem olyan ijesztõen bonyolult. Nagyon egyszerûen mûködõ, odaadó és nyitott lény letisztult érzelmi világgal. Az ahogyan megpróbál ráhangolódni az ember érzelmeire, egy erõs motiváló tényezõ a gyermek felé. Az autista, aki fél az emberi kommunikációba belépni, a lóval szemben megnyílik. Különleges képessége az állatnak, hogy õ maga is megérzi, hogy milyen ember ül a hátán és tolerálja annak viselkedését. Panni egy évvel ezelõtt jött elõször hozzánk. Mivel korábban még nem foglalkoztunk autista gyerekkel, azt gondoltuk, hogy meg lesz illetõdve. De nem így történt. Csodálkozást váltott ki a szüleibõl az a pozitív reakció, amit a kislány mutatott a ló közelében. Ha jármódot váltott az állat, ahelyett, hogy meglepõdött volna inkább élvezte a helyzetet.Az autistáknál jól megfigyelhetõ a szemkontaktus hiánya. Egy éve ez még Panninál is jelen volt. Két hónappal ezelõtt én foglalkoztam vele és mivel tûzött a nap, egy sapka volt a fején. Egyszer csak gondolt egyet és levette. Én kértem, hogy tegye vissza a fejére. Nem reagált, csak nézelõdött tovább. Második figyelmeztetésem sem érdekelte túlzottan, de azt észrevettem, hogy huncutul elmosolyodott. Majd, mikor harmadjára megszólítottam, rámnézett, és visszatette a sapkáját a fejére. A szemkontaktus felvétele fontos lépés volt a fejlõdésében, amelyet egy év után sikerült elérni. Azonban nem csak ezt eredményezte a lovasterápia. Mára már sokkal szivesebben játszik a kutyájával is, szorosabb kapocs fûzi az állatokhoz, megbízik bennük. Az emberekkel is könnyebben felveszi a kapcsolatot. Lovardába érkezéskor illetve búcsúzáskor személyreszabottan köszön. Akit jobban kedvel annak integet is. Annyira erõs motiváció Panninak a lóval való érintkezés, hogy ezért cserébe könnyebben rávehetõ a kötelezõ, általa annyira nem kívánt dolgokra. (pl: fogatmosni, tv elõl felállni) Koncentrálóképessége is növekedett a terápia által. Tv-t nézni korábban csak a reklámok miatt szeretett, mert tömör, rövid és könnyen átlátható volt számára is. Mostmár egy rajzfilmet is képes végigfigyelni és késõbb annak bizonyos részleteit el tudja ismételni, akár hetek múltán is. Tulajdonképpen ez az élmény, és a szülõk visszajelzése - hogy a lovaglás a gyermek fejlõdésében milyen hatalmas elõrelépést eredményezett - késztetett arra, hogy az autizmusról írjak. Azt gondolom, hogy ez az állapot ugyan még nem gyógyítható, de sok-sok szeretettel és kitartással javíthatunk, könnyíthetünk ezeknek a különleges embereknek és közeli hozzátartozóiknak az életén.

#40 skorpio

skorpio

    Csikó

  • Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 9. - 22:15

idézet:
Eredeti szerzõ: Liti: Sziasztok! Idegenforgalmi menedzsmentet tanulok,és a szakdogám témájául a gyógylovas-turizmust választottam.Aki bármit tud a témával kapcsolatban(hely,ahol ilyesmivel foglalkoznak,kiadvány,honlapstb),kérem írjátok meg nekem.Köszi a segítséget,üdv minden lovasnak/lókedvelõ- nek [/QUOTE]