Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

karórágó ló


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
177 válasz a témához

#1 Jucuus

Jucuus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.131 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 10. - 22:59

Sziasztok!A topikot azért nyitottam, mert ismerek néhány karórágó lovat. Igazából kérdéseim lennének. A nyakörv miben csökkenti a karórágást? Nagyon eltudja koptatni a fogukat? Mitõl alakulhat ki? Valójában érdekes ez a hang, böfögõ. Mostmár nagyon érdekelne, hogyí ez miért és hogyan van a lovaknál.Válaszaitokat elõre is köszi!Jucuus

#2 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 10. - 23:06

idézet:
Eredeti szerzõ: Porfelhõ:Valaki, valahol kért, hogy lehetõség szerint kicsit részletesebben is ismertessem a karórágás (s egyáltalán, az ezzel rokon abnormális viselkedésmódok) okait. Nem tudom, ki volt, de hogy jön egy sörrel, az tutifix. Tömény négy oldalt kellett vasárnap hajnalban begépelnem emiatt. Ugyanakkor meg, ha szerzõi jogi pert is akasztanak a nyakamba, hat sörrel jön az a valaki, aki az alábbiakra kíváncsi volt.A forrás: Stephen Budiansky: The Nature of Horses. Exploring Equine Evolution, Intelligence, and Behavior copyright@by Stephen Budiansky.Abnormális viselkedés és evolúcióBecslések szerint a lovak kb. 15 százalékánál fordulnak elõ a tartással kapcsolatos, többé-kevésbé abnormális viselkedésformák. E kellemetlen szokások nagy része ismétlõdõ, sztereotip rituálé. A ló elõre-hátra ingatja magát, szüntelenül fel-alá járkál az istállóban, abnormális mennyiségû vizet iszik meg egyszerre, ismételten beleharap a saját lágyékába vagy lábába, rágja a jászolt vagy a karókat – ez utóbbi esetben behajlított nyakkal, metszõfogaival harapdálja a deszkákat vagy más kemény anyagokat, és közben bizony levegõt nyelhet.Az idegrendszert érintõ sérülések vagy betegségek minden állatnál elõidézhetnek abnormális viselkedést, de a lovak rossz szokásai oly gyakoriak, és oly világos és konzisztens mintákat mutatnak, hogy az egy minden lóban meglévõ, mélyebb mechanizmusra utal.Ebbõl pedig az következik, hogy ezeknek az abnormális viselkedésmódoknak a gyökerét valamilyen evolúciós fejleményben kell keresnünk. Nem valószínû, hogy önmagukban adaptív jellegûek lennének, hiszen egyik sem járul hozzá a ló túléléséhez, sõt legtöbbjük kifejezetten ártalmas. Az önmagukat harapdáló lovak néha súlyosan megsebesülnek, a karórágók pedig annyira elkoptathatják metszõfogaikat, hogy többé nem tudnak legelni.Az evolúció azonban az átlagra játszik. Nem létezik olyan tulajdonság vagy jellemvonás, amely az állat életében elõforduló összes körülmény között elõsegítené az alkalmazkodást. Az immunrendszer például, amely a fertõzésektõl véd bennünket, sokunknál pollenallergiát alakít ki. Mindent mérlegelve azonban az allergia nem is olyan nagy ár azért, hogy így nem halunk bele minden közönséges náthába. A lovak rossz szokásai ugyanilyen módon valamilyen adaptív viselkedési mechanizmus nem szándékos mellékhatásai lehetnek.És erre utalnak a legújabb vizsgálatok eredményei is. A lovak rossz szokásaiban az a legfeltûnõbb mozzanat, hogy ezek mind eltúlzott formái az állat bizonyos alapvetõ, ösztönös és feltételezhetõen jól bejáratott motorikus tevékenységformáinak – például az evésnek, a mozgásnak és a gondozgatásnak. Egy sor hasonló emberi rendellenesség (hiperaktivitás, rögeszmés-kényszeres viselkedésformák, Tourette-szindróma stb.) esetében kiderítették, hogy bizonyos idegpályákon, melyeken az agy szignálokat küld a testnek, abnormálisan nagy a forgalom. Ezeken az idegpályákon a dopaminé a fõszerep, vagyis azé a kémiai üzenetvivõé (neuro-transzmitteré), amely bizonyos sejteket bekapcsol, ha hozzáér a sejtfelszín egy speciális receptorához.Az élénkítõ hatású drogok, mint például az amfetaminok („speed”), hasonló módon annak köszönhetik hatásukat, hogy képesek fokozott dopaminkibocsátást elõidézni az agyban. Azok a kísérletek, amelyben embereknek és különféle állatoknak nagy mennyiségû stimuláns drogokat adtak, pontosan ugyanilyen ismétlõdõ, sztereotip viselkedésformákat produkáltak. A macskák szüntelen mozgásban vannak, jobbra-balra tekingetve és szaglászva. A majmok egymást szekálják. A patkányok a ketrec rácsait rágcsálják. Az emberek, igen érdekes módon, mechanikusan és kényszeresen ismételgetve tárgyakat rendezgetnek és rakosgatnak. A nõk újra és újra kiborítják majd visszapakolják kézitáskájuk tartalmát. A dopaminpályák túlzott ingerlése a különbözõ fajoknál olyan eltúlzott viselkedésformát vált ki, amelyek bizonyos értelemben mindegyikük alapviselkedésére jellemzõ.Más kísérletek kimutatták, hogy az olyan narkotikumok, mint a morfin, hasonló hatást idéznek elõ vagy úgy, hogy fokozzák az agyban a dopaminkibocsátást, vagy pedig úgy, hogy fokozzák a dopaminreceptorok érzékenységét. Ez vezette rá az állatorvos Nicholas Dodmant és kollégáit annak a kérdésnek a megfogalmazására, hogy a rossz szokások sztereotip viselkedésformáit vajon nem azok a természetes, ópiumszerû vegyületek, az enkefalinok és endorfinok váltják-e ki, amelyeket a test maga állít elõ különösen a stresszes ingerekre adott reakcióként. Dodman eredményei ezek után semmiféle meglepetést nem okoztak: hét karórágó lónak a narkotikumok kibocsátását blokkoló injekciót adtak be, mire a rágások gyakorisága a percenkénti néhányról (maximálisan 15-rõl) 20 percen belül nullára csökkent. Néhány esetben az injekció hatása napokig is megmaradt. Egy súlyosan öncsonkító ménnel végzett kísérlet hasonló eredményt hozott: az állat a narkotikumblokkoló injekció elõtt egy négyórás periódusban 69-szer ütötte meg magát, az injekció után viszont ugyanennyi idõ alatt csak 4-szerda A szervezetnek természet adta képessége, hogy a stresszre endorfinkibocsátással reagáljon, ezek a természetes opioidok pedig stimulálják a dopamin-idegpályát. Ennek a környezethez való alkalmazkodás szempontjából van jelentõsége. A szabad természetben a stressz általában „küzdj vagy fuss” típusú reakciókat követel meg. Ilyenkor értelmes megoldás az alapvetõen motorikus ösztön aktiválása (a dopamin révén) és a fájdalomtûrés fokozása (közvetlenül opioidokkal). Ismeretes a harcoló katonáknak vagy a pályán küzdõ futballistáknak az a képessége, hogy komoly sérüléseikrõl is meg tudnak feledkezni – a jelenség jó példája annak, hogy milyen hatást érnek el a stresszre adott válaszként felszabadított természetes opioidok. Az egész rendszert valószínûleg egy veleszületett visszajelzõ mechanizmus tartja egyensúlyban. Az evés, a járkálás, a gondozgatás és a többi alapvetõ tevékenységforma az agy úgynevezett örömközpontjára hat, amely aztán endorfinok kibocsátásával "jutalmazza" ezeket a fontos tevékenységformákat. Természetes környezetükben a Przewalski-lovak a nap 24 órájának több mint a felét legelészéssel töltik, majdnem 10 százalékát pedig járkálással és szaladgálással. Ha egy ló meg van fosztva ezektõl a lehetõségektõl (mert istállóban tarták, abrakkoncentrátumokkal etetik és naponta alig egy órára engedik ki), akkor beindulhat egy káros öngerjesztõ folyamat. A stressz aktiválja a sztereotip mozgásformákat, amelyek stimulálják az endorfinkibocsátást, az pedig tovább stimulálja a sztereotip viselkedést. Ezzel párhuzamosan az endorfinok fájdalomcsillapító hatása hozzászoktatja a lovat az öncsonkító viselkedés által okozott fájdalmakhoz vagy a nyakizmok állandó megfeszüléséhez a karórágás közben, s így a körforgás szépen fennmaradhat.Persze az is igaz, hogy hasonló körülmények között tartott lovak ezreinél sohasem jelennek meg ezek az abnormális viselkedésformák, úgyhogy egyedül a stressz nem lehet magyarázat mindenre. A rossz szokásokat illetõen vannak már bizonyítékok például a hajlam genetikai öröklõdésére is. Dodman szerint az ilyesmire hajlamos lovaknál valószínûleg eleve alacsony az endorfinszint, s az állatok épp e szint emelése érdekében kezdenek azokkal a különös dolgokkal foglalkozni, hogy a végén aztán „endorfin-narkósok” legyenek.Ebbõl a vizsgálatból ugyanakkor az is kiderül, hogy a szabad természetben esetenként elõforduló stressz kezelésére kifejlõdött mechanizmus könnyen vezethet nemkívánatos reakciókhoz a nagyon különbözõ környezethez alkalmazkodott, de mesterséges bezártságban tartott állatoknál. A legtöbb ló képes elviselni mindazt, aminek az ember kiteszi – és ez igazán bámulatos bizonyítéka a ló alkalmazkodóképességének és tanulékonyságának. [/QUOTE]

#3 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 11. - 0:26

A nyakörv nem magát a karórágást csökkenti, hanem a kifeszült száj, nyak miatti gége kinyílását hivatott akadályozni és ezáltal sok sok levegõ "benyelését" az emésztõrendszerbe. Mivel a ló nem tud böfögni, a lenyelt, és az emésztõrendszerben pangó levegõ elõbb-utóbb kólikát okoz.A karórágó, szitáló, vagy más rossz szokásokat már felvett lovakat tapasztalat szerint a többiektõl kicsit el kell szeparálni, mert a rossz szokásokat hamar eltanulják egymástól.Változatos, kimerítõ foglalkoztatással lehet eljét venni a rossz szokások kialakulásának. Magyarán, a lovat rendszeresen foglalkoztatni, dolgoztatni kell!

#4 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 11. - 1:07

És karámozni! Mert a ló lelkének legfõbb gyógyszere a szabadság (de legalább az illúziója). Volt szerencsétlenségem karórágás kialakulását megfigyelni, és akkor kezdõdött, amikor az egész napos karám helyett boxfogságra ítélték a lovat, nehogy egy karámban szerzett sérülés derékba törje rendkívül ígéretes ugrókarrierjét :fejétfogó: Persze ugrani nem szeretett, és nem is igen tudott, így nem erõltették tovább, de a karórágás maradt.

#5 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 11. - 8:15

Bocs, hogy belepof...Nálunk van egy karórágó ló már hosszú évek óta és- már régóta nem rakunk rá "böfögésgátlót",- évek óta nem kólikázott,- egész nap karámban van, de ahogy beér a boxba csinálja, még evés közben is, sõt szerintem karámban is,- még egy ló sem tanulta el tõle, pedig karámban is többekkel van együtt.Ez vagy egy szerencsés kivétel vagy...?Nálunk gyakoribb(kb. 3 ló) rossz szokás a fogcsikorgatás, de furcsa mód ezen lovak között sem látok semmilyen összefüggést, kapcsolatot.

#6 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 11. - 10:10

Lehet hogy nem olyan mértékben feszíti a gigáját, nem nyeli be a levegõt stb. hogy kelljen rá a "levegõ lenyelésgátló".Az eltanulás nem kötelezõ, de tapasztaltabbak szerint létezõ dolog, jobb figyelni rá.

#7 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 11. - 11:50

Egyébként ezt fõleg azok a lovak kezdik el tényleg, akik be vannak zárva, mert unalmukban már nem tudnak mit csinálni. Ugyanígy alakul ki a szitálás is azt hiszem...

#8 Jucuus

Jucuus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.131 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 11. - 21:53

A fogcsikorgatásnál rosszabb nincsen. A hideg kiráz tõle. Ismerek egy karórágó lovat, kifutós boxba van, már az egész karámban is többed magával. Többnyire evés után szokott karórágni. Bármit ad nek9i az ember csinálja. még nálunk sem tanulta el egyik sem, pedig volt egy ló, akivel jó 3 évig egy kifutós boxban volt. Ezek a dolgok nagyon árdekesek...

#9 Dodó

Dodó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 639 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 11. - 22:21

Én is ismerek egy karórágó lovat, vagyis csikót.3 éves.Miután leválasztották, azután lett ilyen.Valószínûleg sokk érte.Az állítorvos ezt mondogatja.Van rajta "böfögésgátló" a boxban, az edzõm karámba nem rakja á, amúgy egy egyéves csikóval van együtt.A húga.Nagyon össze vannak nõve.A kicsi semmi jelét nem mutatja a rossz szokásnak.

#10 Vigasz

Vigasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 712 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 13. - 19:03

Ismerek egy pacit,karámban is rágja amit tud. 1évig nem dolgozott, karámba járt csak, mégis böfizik. Már leharapott egy beton etetõt is. Veszélyben az önitató.... :)

#11 Szélvészcsajszi

Szélvészcsajszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.112 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 13. - 22:06

Sziasztok!Nekem is van egy karórágó lovam így elég sok tapasztalatom van az üggyel kapcsolatban. A lovam csikó korában tanulta meg egy másik lótól mivel csak kiengedték a karámba és még kaját sem kaptak így unalmában kezde el ezt a rossz szokást.Amikor megvettem tisztában voltam vele hogy karórágó de szerintem csak szépséghiba.. egy olyan rossz szokás amirõ sohasem lehet leszoktatni a lovat..Az én lovamon sincs torokszorító mivel csúnyán kikoptatja és még ki is sebesítheti a ló nyakát.. De ez nem jelenti azt hogy hagyom hogy csinálja a hülyeségét, mégpedig ezt úgy oldjuk meg hogy minden olyan hely ami rágásra, böfögésre alkalmas villanypásztorral vagy faggyúval van védve. Jó még a fáradtolaj és a patazsír is védekezésre. A lovak általában finnyásak és nem nyalnak meg mindent ezér jó lekenni ezt azt amit a ló csak elérhet. + hallottam még egy mûtéti beavatkozásról ami meggátolja hogy a ló nyelje a levegõt,de ez nagyon drága és szerintem feleseleges is.

#12 Jucuus

Jucuus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.131 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 13. - 22:48

Valami mûtétrõl én is hallottam, de én hülyeségnek tartom.AZ A ló, amit én ismerek, nem mindíg csinálja. A másik, amit ismertem az állasban folyamatosan, de fõként akkor, amikor kaját kapott, vagy is utána.

#13 Andi20

Andi20

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 120 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 1. - 13:04

Ismerek én is egy ilyen pacit. Tavasszal szörnyû volt amit csinált nem is dolgozott túl sokat (heti4-5 óra) Júniusban befejezõdött nekem a suli és pont nem akkor ment el a lovász így hát lovász hiányában felvettek nyárimunkára. A lónak a napi 2óra mozgás meg volt meg hát rengeteget is voltam vele. Augusztusban én már nem láttam, hogy rágta volna a csövet. Szereintem is elég sok esetben unalomból csinálják.

#14 Kalevala

Kalevala

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 80 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 16. - 15:34

Sziasztok! Én másfél évig lovagoltam egy karórágó lovat. Érdekes ellentmondásos dolgok vannak ebben a témában (is). Az edzõm ezt a lovat tõlünk, a lovasoktól kapta karácsonyra. Valahonnan Ausztriából hozták (azt hiszem). (Egy telivérezett magyar félvér, akkor 5 éves kanca.) Ott alig foglalkoztak vele, belovagolva alap szinten sem volt (én lovagoltam be) :D (Ugye erre büszkének kell lenni?). Az volt a mániája hogy letegye az embereket, aranyos négylábasokkal meg törzstekerésekkel fûszerezve. És egyszercsak karórágó lett. Egész odáig nem, míg senki nem törõdött vele, viszont amint foglalkozni kezdtünk vele... Vettem neki torokszorítót, viszont evvel is tud 'böfögni' és ha szorosabbra húzzuk meg is fullad szerencsétlen. Viszont a többiek nem tanulják el tõle, kólikás sem volt még emiatt úgyhogy passz... Most van egy fél éves csikója akivel az elsõ hónapokban semmit nem törõdött, mert csak böfögött, és böfögött. Szóval érdekes dolgok ezek.... :confused:

#15 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 20. - 17:03

Sziasztok!A lovardában, ahol mostanában dolgozok, van két karórágó ló. Az egyik a jászolra szokott ráharapni. A másik speciálisabb, mert állásban van és a kötelét rágicsálta és húzogatta. Kb. naponta szakadtak el a kötelek, míg végül kapott egy láncot, de azt is folyton húzigálta és úgy böfögött. Most már mindkét ló különleges nyakörvet visel, ami így néz ki: [url="http://"http://www.pknranch.hu/album/img_view.php?prev_path=albums%2FMez&name=Mez&filename=Nyak%F6rv01.JPG&page=4&alb=sec"]Nyakörv01[/url] [url="http://"http://www.pknranch.hu/album/img_view.php?prev_path=albums%2FMez&name=Mez&filename=Nyak%F6rv02.JPG&new_width=512&new_height=384&alb=sec&first_name=&sec_name=&page=4&exif=&"]Nyakörv02[/url] [url="http://"http://www.pknranch.hu/album/img_view.php?prev_path=albums%2FMez&name=Mez&filename=Nyak%F6rv03.JPG&new_width=512&new_height=384&alb=sec&first_name=&sec_name=&page=4&exif=&"]Nyakörv03[/url] A nyakörv kialakítása anatómiailag olyan, hogy nem kell megfojtani vele a lovat, mégsem tudják nyelni a levegõt. Nem tudom, Magyarországon kapható-e ilyen kivitelben, mert ezeket Finnországból hozatták.Ezt a nyakörvet csak az istállóban viselik, a karámban nem, de ott nem is karórágnak. Beengedésnél, amíg nincs fent a nyakörv, az egyik továbbra is ráharap a jászolra, viszont a másik már egyáltalán nem fogja a láncot.Ennek a "láncos lónak" van egy másik rossz szokása: topog. Elõre nyújtja valamelyik elülsõ lábát és ütemesen odaveri a sarkát. Ha nem kap azonnal valami kaját, akár óráig is tudná csinálni. Ha elfárad az egyik lába, átcserél. Kicsit hiperaktív ló.

#16 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 20. - 17:32

Azt írtátok, hogy a karórágás ellen fáradtolajjal vagy patazsírral célszerû próbálkozni. Igenám, de ha a boxban fellelhetõ harapdálnivalókat bekenem vel, akkor a ló valószínûleg nem fog enni és inni sem (etetõ és önitató peremei). :confused:

#17 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 22. - 16:11

Ja, mi is bekentük a láncát a lónak. Ugyanúgy rágicsálta, csak akárhányszor hozzányúltunk a lánchoz, csupa trutyi lett a kezünk. Nem beszélve arról, hogy úgy csúszott, alig tudtuk rácsatolni a ló kötõfékére beengedéskor.

#18 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 18. - 19:26

Hello. Van egy rossz hírem. Az egyik ló, amelyik nyeli (nyelte?) a levegõt a lovardánkban, tegnap nagyon beteg lett és a kiváltó oka lehet a karórágás. A diagnózis lépveseszalag-leválás. Szegény állat elég rosszul nézett ki. Tegnap este-éjjel sétáltatták, meg gondolom kapott vmi görcsoldót v ilyesmit. A lovasa egy frissen diplomázott állatorvos lány, egész éjjel vele volt. Infúziókat is kapott aztán, de minden igyekezet ellenére asszem összesen 3x feküdt le. Ma du, amikor eljöttem, épp szonda után volt, amit elcsesztek és dõlt az orrából a vér. :( Azóta nem tudom mi történt, de végül valószínûleg bevitték Üllõre. Ha lesz vmi fejlemény, megírom. :(

#19 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 22. - 23:16

Hát sajnálom hogy senki nem szólt egy szót sem ezért a szegény páráért... Még szombat este elment. Nagyon sokat szenvedett. Az egyik legjóindulatúbb ló volt, akit ismertem.Isten veled, Sejk!

#20 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 6. - 21:01

Fec...2004 jun 11 Te Fec a karós lovak tudnak akkorát böfögni,hogy még a japánok is megirigyellik :D Az ügyesebbje ugyis tud böfögni,ha nem harap rá semmire :D

#21 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 6. - 21:16

Amire te gondolsz, az egy inverz böfögés, mert olyankor a levegõ befelé megy, nem kifelé. Én is úgy tudom, hogy a ló se hányni, se böfögni nem tud.

#22 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 6. - 21:32

mondom böfögõ hang hallatszik derendesen...vagyis böfög :D nyeli,nyeli néha le is lehet szoktatnihogy egy darabig ne böfögjön,nyeljen.de nehéz.A karós az az marad ...karós :D franc tugggya mitõl lesz :D amelyik hajlamos rá az az lesz akárhol van is.Amelyik nem azt tarthatod évekig egy boxban(ki se vidd) akkor se lesz az.De nyilván jó körülmények között tartva kevesebb az esélye,hogy karós lesz.Olyan mint a narkó nekik a "karózás" :D azért nehéz leszoktatni róla.ja..és eléggé ritkán tanulják el egymástól [ Január 06, 2005, 20:36: Az üzenetet átszerkesztette: PozitívFeri ]

#23 Lovaslady

Lovaslady

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 12 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 27. - 10:46

ciactok!!Nekem is van egy karórágó,levegõnyelõ lovam. Õ akkor csinál ilyesmit, ha kikötve áll, míg pucolom, vagy bent a jászolállásban. Az állatorvos tanácsára tettem rá torokszorítót, de nagyon veszélyesnek tartom. Egyszer a hugom véletlenül rossz helyre tette-kicsit lentebb- és szegénykémnek jól meghúzta. Este alig kapott levegõt, és ha a lovász nem talál rá, meg is fulladhatott volna. Posted Image Nem értem, miért segítene ez a pacin!!! :eek: Viszont ha nincs rajta, azt mondták, sok levegõt nyel, és bekólikázik. Ráadásul az elõzõ gazdijánál nem csinálta. Azt mondják, a helyváltoztatás is lehet az oka :confused: Nem tudom, mi az igazság, de hiszem, hogy ez csak rossz szokás- mint az embernél a körömrágás- és leszoktatható róla. De engem nem zavarna különösen, ha tudnám, hogy nem okoz kárt magában. De mivel az egészségét veszélyezteti,nem hagy nyugodni.Szeretnék olyan terápiát, javaslatot kapni, ami "lóbarát módszerekkel", ha hosszú idõt is igényel, de eredményes, és segít a pacimnak... :( Aki tud ilyesmit, kérem szóljon!!Próbálok minél többet foglalkozni vele, de sajnos a munkám miatt kevés idõm van rá... :( Üdv:Lady

#24 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 27. - 11:07

Nekem is van egy karórágó,levegõnyelõ lovam amit így vettünk ezzel együtt nagyon szeretjük.Nagyon fontos, hogy mihamarabb rá kell tenni a torokszorító szíjat ( elhasználódott kenygelszíjból kiváló!!!), mert ugye a levegõnyeléshez támaszkodik szegény a felsõ fogsorával ami komoly fogkopást idéz elõ.Azt meg nem is kell ecsetelnem, hogy milyen következményekkel járhat.Amióta rajta van a szíj, nem vettem észere semmi rendellenességet a viselkedésében, kötõfék is van rajta, nem gondolom, hogy nagyon veszélyes ez így.
idézet:
Szeretnék olyan terápiát, javaslatot kapni, ami "lóbarát módszerekkel", ha hosszú idõt is igényel, de eredményes, és segít a pacimnak... [/QUOTE]Barátkozz meg a gondolattal, hogy ilyen, nagyon kicsi a valószínûsége, hogy megváltozzon.Most sokan azt gondolják mennyire rossz indulatú vagyok, pedig NEM.

#25 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 30. - 22:14

Már emlegettem szegény Sejket mint hírhedt karórágót, rajta is kengyelszíj volt jó szorosan és olyan frankón kigyúrta az összes szõrt a tarkójáról, hogy még. Szerintem akinek van pénze lovat tartani annak legyen egy torokszorítóra is. :rolleyes:

#26 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 31. - 11:11

Lovaslady,a karórágásról-tapasztalataim szerint-nem lehet leszoktatni a lovat.Ideig-óráig "elfelejtheti",ha esetleg új helyre kerül,vagy új hatások,ingerek érik,de elõbb-utóbb visszajön.Az hagyján,hogy jelentõsen megnöveli az esélyét a kólikának,de még le is fogy tõle a paci.Tudom,hogy sajnálod rárakni a torokszorítót,én is így vagyok vele,de muszáj.Barefoot,igazad van,a karórágás tuljadonképpen levegõ nyelés,a levegõ nem kifelé,hanem befelé megy tudtommal,azért van az a jellegzetes hangja.Hányni nem tudnak a lovak.

#27 Gaaben

Gaaben

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 99 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 31. - 16:15

Nálunk is van egy karórágó paci... minden fát megrág maga körül. A legelõn nem tud mit rágni, nem csinál semmit, de a boxot már jól megrágta és kikötéskor is rág. A böfögést nem tanulták el a többi lovak, viszont egy-két ló elkezdte csak szimplán rágni a fát kikötéskor, mondván /szerintem/ hogy biztos jó, ha a másik is csinálja... Ha rajta van a torokszorító kevésbé rág, de rág. Elõzõ gazdájánál versenyzett, és csak állásban volt, karámban sem nagyon... ez sokmindent elárul. Viszont már volt attól rosszul, hogy túl sok levegõt nyelt... nem lehet mit csinálni sajnos...

#28 Deni

Deni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.056 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 20. - 22:25

Nekem is van egy ilyen lovam, de amióta felkötöötünk neki egy szíjat nem csinálja, nekem csak egy kérdésem lenne:Mikor fog leszokni errõl a rossz tulajdonságáról, ha rajta van a szíj???? (saját véleményem az, hogy soha)

#29 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 20. - 23:18

Most lehet hogy hülyeséget kérdezek.De nem lehet valamivel beborítani a fát a ló körül, amit rághatna?? Pl. a boxban. Valami linóleumot vagy akármit, amit nem tud kikezdeni.Biztos undorítóan nézne ki, de kit érdekel ha akkor addíg nem nyelné a levegõt :confused:

#30 Altair

Altair

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 601 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 21. - 13:35

nekem is volt karórágó lovam. kapott torokszorítót, meg valami kenõcsöt is elõtte, amitõl állítólag nem kéne rágnia. Hát annál inkább rágta, de a szorítótól nem csinálta többet. Meg nálunk villanypásztorban volt legtöbbet, és át ott nem tudott böfögni.Eladásra került, és az uj helyén nem figyeltek rá. Teljesen lekopott a foga, már szinte alig tudott legelni, mert ugy letompultak neki a metsszõi. Szar volt látni, ahogy leépül a foga

#31 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 14. - 13:41

Sziasztok!nekem van egy levegõnyelõ lovam. Nem nagyon tudok vele mit csinálni. Ha ott vagyko vele akkor nem csinálja, foleg ha rászolok, mert már tudja hogy nem szabad, de ha nem vagyok ott biztos hogy csinálja. A patazsírnak szerintem nincs értelme, nála nem volt legalábbis, mert észre se vette hogy van kulonbség.Én nem tudom hogy unalombol csinálja-e. Szerintem inkább szuksége van rá vhogy. Mivel lovastábor van a lovardába és folyton van ott vki, de nem nagyon érdekli. Akkor is rágja.Most arra gondoltam, hogy van az a koromlakk, amit a gyerekek kormére kennek, hogy ne rágják le. Szerintetek mi lenne ha azzal bekenném? Az ugye keserû.... No meg a fokhagyma? Az meg büdös és ha megenni nem akarja akkor gondolom az is lehet zavarja majd ha ott van. Nos mit gondoltok?

#32 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 14. - 14:19

Egyszer vettem az egyik lovasboltból valami sprayt, amivel be kell fújni azokat a dolgokat, amit a ló rágcsál és elvileg nem csinálja többet. Az én lovam is folyton rágcsálta a box ajtaját, azért vettem és le is szokott róla. De õ nem volt karórágó és igazából nem tudom, hogy egy karórágó ló esetén is beválik e ez a lötyi...Én úgy tudom, a karórágásról nagyon nehéz leszokatni a lovat, sõt...rossz szokás, amirõl nem biztos hogy leszokna azért, mert keserû az amit rág. Bár tény, hogy tényleg eszméletlen keserû. (Onnan tudom, hogy véletlenül a kezemre fújtam és csak sokadszorra tudtam lemosni.) De ha gondolod, megnézem pontosan mi a neve és így utánanézhetsz a boltban... Amúgy torokszorítót próbáltál már?

#33 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 14. - 15:12

Jó lenne ha megnénéd, köszi, meg az árát is.

#34 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 14. - 15:15

A nyakszorítót nem próbáltam még. A lovarda tulajdonosa szerint nem nyeli le valojában a levegot, vagyis eddig még nem lett tole semmi baja. Azt mondta ha nyelné, akkor már rég lenne vmi baja.De azért megnyugtatobb lenne ha nem csinálná, mert pl a versenyen ott nem akart rágni semmit, csak otthon. Lehet néha amugy o is idegességbol csinálja, mert amikor ott van egy csomo ember mellettte, akkor csinálja, de ha mondjuk ugy beszélek az edzommel hogy lát minket, akkor meg fulel, és nem csinálja. Meg amugy nagyon kiváncsi

#35 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 14. - 15:15

Az árára már sajnos nem emlékszem, de ha szétnézel a lovasboltok honlapjain, akkor biztos megtalálod. Ma ha megyek megnézem mi a neve, márkája, és holnap leírom ide!

#36 Sacha Breier

Sacha Breier

    Csikó

  • Fórumtag
  • 200 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 19. - 12:36

A karórágás szerintem rossz szokás, talán majd egyszer kinövi a ló...

#37 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 19. - 12:47

Te Szása. Tedd már meg, hogy bemutatkozol a megfelelõ helyen és olvasgatsz picit, mielõtt írsz marhaságokat! :rolleyes:

#38 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 19. - 18:16

:dev: :gm:

#39 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 19. - 19:16

Az árára már sajnos nem emlékszem, de ha szétnézel a lovasboltok honlapjain, akkor biztos megtalálod. Ma ha megyek megnézem mi a neve, márkája, és holnap leírom ide!

Hozzászólás megtekintése

Szia megnézted már aa nevét? legyszi nézd meg, nálunk a lovasboltba ilyen nem kaphato. Csak mert ugy sajnálom miatta szegyént. Nem akarom hogy elkopjon a foga, vagy vmi baja lenne, szoval jo lenne ha vki tudna adni vmi tutti tippet. Koszike

#40 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 19. - 20:56

El is felejtettem, de miután ismét elõszedte vki a topikot, eszembe jutott és megnéztem, de nem találtam meg, talán már kidobtam, nem tudom. :rolleyes: Bocs ezért, de szétnézek lovasboltokhonlappjain és ha találok olyat, amilyen nekem volt, akkor megírom magánban!

Edited by Shába, 2005 augusztus 20. - 22:43.