Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Lovak betegségei, sérülései


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
377 válasz a témához

#1 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 21. - 8:27

Sokszor keresgéltem már olyan topicot, amiben lóbetegségekrõl, sérülésekrõl van szó, de csak olyat találtam, amiben 1 konkrét betegségrõl vagy 1 konkrét lónak a bajáról van szó.Tudom, hogy betegség vagy sérülés esetén az elsõ és legfontosabb dolog az állatorvosnak megmutatni, de elõfordul, hogy az orvos nem veszi komolyan azt, vagy a lovasnak nincs úgymond "joga" kihívni az állatorvost, hiszen nem a saját lova és esetleg a lovarda dolgozói/vezetõi meg nem értékelik olyan súlyosnak az esetet, még rosszabb, ha pénzhiány miatt nem hívnak dokit, esetleg kétségeket érzünk az állatorvos kezelési módja felõl vagy csak megerõsítést várunk valakitõl, hogy igen, az a jó kezelési mód...szóval értitek! Posted Image Ezenkívül elrettentésül, okulásul, stb. linkelhetnénk be [url="http://"http://www.picturetrail.com/gallery/view?p=999&gid=2965675&uid=1519816"] fotókat [/url] sérülésekrõl. Nem, nem vagyok aberált, tényleg csak tapasztalatszerzés céljából! [ Október 21, 2003, 09:03: Az üzenetet átszerkesztette: Csuti ]

#2 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 21. - 8:45

Máris kérdeznék Tõletek!Fiatal lóról van szó, akit csak pár hónapja lovagolok. A nyereg alatti csigolyák közül 3-4 csigolya felett enyhe duzzanat érezhetõ. Szemmel alig látható, inkább kézzel végigsimítva érezhetõ. Kicsit meleg is a terület. Nem olyan, mint a nyeregtörés, nincs szõr- vagy bõrkopás. Nem vizenyõs vagy gennyes a bõr alatt. Szóval nehezen megfogalmazható.Szerintetek ez mi lehet? A nyerget megnéztem, elvileg nem ér ott a hátához. Gyenge a háta és ez az erõsödés jele? Nehéz neki a lovas súlya? Nem tudom fáj-e neki. Érintésre, masszírozásra nem reagál úgy, mintha érzékeny lenne. Pár lovaglásmentes nap után kevésbé érezhetõ. Lehet így tovább lovagolni vagy soha nem is lesz alkalmas rá? Doki még nem látta, majd holnap megmutatom neki.Kenjem valamivel? Cseréljek nyerget? Pihentessem sokat? Zselés nyeregalátét?

#3 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 21. - 9:35

csuti:várd meg a doki véleményét.képzeljétek, mi történt. elfordultam egy percre a lovamtól (Kica), hogy elõvegyem a szõrkeféjét, õ meg ki volt kötve és teljesen normálisan állt. pánikosan fordultam vissza, mikor valami zajt hallottam, eltépte valahogy a kötelét. ez még csak OK, letépte a karabinert a kötélrõl, ennyi... de utána fura volt a ló. nézegettem, tapogattam a fejét, hol fáj neki, nem tudtam rájönni. bújt oda hozzám és idétlenül tartotta a fejét. mintha ásítana, nyitva volt a szája, csak épp a felsõ és az alsó állkapcsa nem egymás felett volt, ahogy ásításnál, hanem eltolva oldalt, mint ahogy egy teve eszik pölö... aztán jobban lett, abbahagyta ezt a tátogást, de utána is félig lehunyt szemekkel állt. arra gondoltam, ráharapott és úgy tépte el a kötelet és emiatt fájt a foga, de megnéztem a száját, vért nem találtam, ami alátámasztotta volna ezt... és mikor a tarkóját megfogtam, olyan fura volt.megvártam végül, míg rendesen kinyitott szemmel állt és mozgatta a füleit, érdekelte már a külvilág és utána jöttem haza, most megyek ki hozzá... de ezt egyszerûen nem értem és ez zavar. meghúzta volna a nyakát? a tarkóját fájlalta? mi volt ez? komolyan mondom, mintha down-kóros lett volna... szerencsére csak úgy 10 percig, de megijesztett.

#4 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 21. - 9:47

Unicorn!Én is a tarkó-meghúzást tartom valószínûnek... csak azt nem értem, hogy akkor az miért múlt el 10 perc alatt :confused:

#5 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 21. - 11:54

idézet:
Eredeti szerzõ: Unicorn: csuti:várd meg a doki véleményét.mikor a tarkóját megfogtam, olyan fura volt. [/QUOTE]1: Szinte halom mit fog mondani: pihentetni(rosszabb esetben a legelõre sem mehet), és kenegetni mondjuk veyxat-tal(vagy hogy kell írni). Azt, hogy mitõl lett, azt nem fogja tudni/megmondani. Aztán ha újra elkezdem lovagolni, akkor megint elõjön. Posted Image 2: Szerintem is meghúzta a tarkóját. Szegény. :(

#6 Playng

Playng

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 74 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 21. - 13:16

Nekem a lovam lábával van problémám.A nyáron barátnõmmel mindne nap lovagoltunk, sokszor 6-7 órás terepeket, a lovam nagyon-nagyon jól bírta (pedig nem kap abrakot, telivér, próbáltam már hogy adok neki,d e nem lehet bírni vele ha kap), a lábai sem szenvedtek semmilyen srülést, húzódást. Nyár végére viszont feltört a háta :( , így nem tudtam lovagolni egy hónapig. Ezalatt kb. a 2-3 héten a bal hátsó lába csüd és csánk között nagyon bedagadt,és nem tudtam miért. Elõször arra gondoltam, hogy seb van rajta (találtam is egy nagyon kicsit, lejódoztam), ezután nem engedtem ki a boxból, hogy be tudjon gyógyulni, ne dörzsölje ha csíp a jód vagy ha viszket neki. Ezután sem ment le a daganat, pedig a seb begyógyult.Nemtudtam mit csinálni, egy hétig a boxban volt, arra is gondoltam, hogy a mozgás hiány amiatt lett, de szerencsétlenségek sorozataként még futószárazni vagy szõrén ráülni sem tudtam, leesett aze gyik patkója. Hívtam a kovácsot, aki az ígértnél redszeresen kb. két héttel késõbb jön, de gyönyörû munkát végez. Ezek után már kiengedtem a legelõre, és barátnõm tanácsára Legtend-et kentem rá, kb. egy hétig, aztán a daganat elmúlt. De nem teljesen. A kovács azt mondta, az állás miatt jött elõ. Egy dudor még mindig van a lábán, és egy kicsit be is szokott dagadni végig. Halovagolom, elmúlik. Aztán egyre kevésbé, de elõjön. De az a dudor mindig ott marad. Itt már a Legtend sem használ. Mi lehet ez? :confused: :confused: :confused:

#7 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 21. - 13:43

Ha ismereteim nem csalnak akkor ezt hívják beszûrõdésnek és tényleg lehet a sok állás miatt van vagy seb miatt. Ill. még vemhes kancáknál alakulhat ki a vemhesség vége felé. Óvatos jártatás jót tesz.A dudor mi lehet? Szerintem nem biztos, hogy a beszûrõdésbõl maradt vissza.

#8 Mimi

Mimi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 494 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 21. - 14:30

Bedagadhat az állástol,a sok menéstöl,lehet rajta csontkinövés,pl:sérüléstöl.Én mindenfélekeppen orvos véleményét kérném ki,nem a kovácsét. Nyeregfeltörés,nekem akkor volt a lovon amikor még nem volt jó kondiban,vagy némelyik nyeregalátéttöl.Pl: ami középen varva van még a mai napig feltöri a lovamat lehet bármilyen jó minõségü.Nekünk a sima hagyományos pokróc,vagy a filc vált be,bár ezek nem olyan mutatósak.

#9 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 21. - 14:35

idézet:
Eredeti szerzõ: Mimi: Nyeregfeltörés,nekem akkor volt a lovon amikor még nem volt jó kondiban,vagy némelyik nyeregalátéttöl. [/QUOTE]Mimi, az említett nyeregtörés hogy nézett ki?Én arra gyanakszom, hogy amit fentebb leírtam nem törés, hanem valami más, pl. megerõltetés. Mondjuk heti 3-4-szer 1/2 órának nem szabadna megerõltetõnek lenni, még egy fiatal lónak sem. :rolleyes: Ettõl függetlenül örülnék, ha csak a nyeregalátéttõl lenne, mert akkor könnyebb, egyszerûbb a gyógymód. Posted Image

#10 Mimi

Mimi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 494 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 21. - 16:35

Az én lovamnál a nyeregtörés mindig ször kopással is járt.Láttam már olyat mikor nem volt kikopva a ló szöre, csak dudor lett a hátán,de ez tenyérnyi volt.Igaz ez egész napos túra után volt.Nem hiszem amúgy hogy egy nyeregalátét 1óra alatt feltörné a lovat,fõleg ha még nem dolgozik sokat.

#11 Mimi

Mimi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 494 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 21. - 18:27

Csuti! Gondolkodtam egy kicsit,legalábis úgy tettem.Veszel egy uj cipöt,kicsit töri a lábad.Ha 1-2 órát van rajtad bepirosodik ,fáj,esetleg bedagad.1-2 nap múlva már nem fáj.Ha tovább van rajtad hólyagos lessz a lábad,ésetleg kisebesedik.Rendszeres használat után megszokod,nem töri már a lábad.Tulajdonképen miértne müködhetne hasonlóan ez a lovaknál? A zselést a nyeregalátétre kel rakni, ha az alátet töri,dörzsöli esetleg a ló hátát a zselétõl ugyanúgy hozzá fog érni.Hát lehet hogy marhaságot írtam,de ez jutott "eszembe".Üdv.Mimi

#12 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 21. - 19:44

idézet:
Eredeti szerzõ: Mimi: Csuti! Gondolkodtam egy kicsit,legalábis úgy tettem.Veszel egy uj cipöt,kicsit töri a lábad.Ha 1-2 órát van rajtad bepirosodik....írtam,de ez jutott "eszembe".Üdv.Mimi [/QUOTE]Csuti!Én is gondolkodtam kicsit!Nem volna jó ha ez a topic átmenne egy ilyen távgyógyító, szerintem ezt, szerintem azt kéne csinálni jellegû tanácsadóba. Hálásabb volna ha olyan megtapasztalt, át és túlélt, vagy uram bocsá' halállal végzõdõ betegségekrõl írnánk ami másoknak megelõzõ lehetõséget adna, vagy a hirtelen felmerülõ betegség jelei már felismerhetõvé válnának ezáltal nekünk. Ha teletesszük daganatokkal, széthasadt bõrök, izmok, gennyes tájogok, elborzasztó marsipolyok, kidõlt, vagy villával átszúrt inak, "papucsból" kilépett patairha gyulladt lábak, kivert szemek, gombás szõrök, leszakadt vállak,duzzadt nyirokcsomók, taknyos orrok, tetanusztól meredt végtagok, bakpaták, szemhályogok,pokrócégés, hevedertörés,és ki tudja még hányféle betegség illetve sérülés fényképével akkor csak mind jobban elborzadunk idõvel, de a sokoldalas vérfürdõben majd elvész a jószándék! :D Amirõl kérdezel nekem is csak "ötletem" van egyébként. Ha a duzzanat amit találsz meleg akkor az biztos valami irritáció! Én is jártam így, hogy egy kicsi tartós gyûrõdés, a takarón megbújva puklis nyomott hagyott, mert késõn figyeltem fel rá! (én sem voltam mindig tapasztalt :D )Én megúsztam, mert egy orvos lézer akupunktúrával "levekarta" a csigolyáról a keményedést! Vizsgáld meg a takaródat nem találsz-e valamit ott ahol a meleg puklit látod.

#13 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 21. - 20:13

Nekem a viszonylag késõi olvasásból eredõen rendszeresen pechem van, valaki mindíg megelõlegezi az én véleményemet! A legmesszebb menõkig egyetértek realcowboy véleményével, ne mi - esetleg lovat nem régóta tartó - tulajdonosok, lovasok, stb. diagnosztizáljuk a lovak problémáit, hanem hívjunk HOZZÁÉRTÕ állatorvost, olyat, akiben megbízunk. Mert esetleg mi gondolunk valamilyen bajra, de a hozzáértõ azt is meg tudja mondani, hogy ebbõl esetleg más baj is lehet, vagy csak szimplán arról van szó, amire gondoltunk. A másik probléma, ami felmerült valaki hozzászólásában, hogy a hosszabb túrák végén, elõfordulnak problémák a lovak hátával. Erre az a javaslatom - nekem legalábbis így tanították - , hogy a hosszabb lovaglások közben beiktatott pihenõk alkalmával a lovakat le kell nyergelni, hogy a hátuk úgymond szellõzzön, illetve át kell vizsgálni a testtájékot, hogy nem találhatunk-e rajta valami elváltozást, problémára utaló jelet. Ha problémamentes a dolog, gondosan fel kell nyergelni és úgy haladni tovább. Egyszerûbben ezt régen úgy hívták, hogy átnyergelek a pihenõk alkalmával. [ Október 21, 2003, 20:14: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#14 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 22. - 7:43

idézet:
Eredeti szerzõ: furioso: Nekem a viszonylag késõi olvasásból eredõen rendszeresen pechem van,... [/QUOTE]Aha! :D Ugyanis a topicnyitóban ezt írtam:"Tudom, hogy betegség vagy sérülés esetén az elsõ és legfontosabb dolog az állatorvosnak megmutatni, de..." és ami utána jön, azt olvassátok el figyelmesen! Posted Image Én inkább ötleteket, megerõsítést várok olyanoktól, akik már tapasztaltak ilyet, hasonlót!És mit csinál az, aki a túra közti átnyergelésnél törést tapasztal? Kétlem, hogy körbetelefonál mindenkit és hivat egy futót, hogy hazaszállítsák a lovat. Visszanyergel és ugyanúgy megy tovább. :( Bár, ne legyen igazam!/Ezt az én storymtól függetlenül írtam, hiszen én csak heti 3-4-szer 1/2 órát lovagolom az említett lovat./RC! Távgyógyító topic már van.Milyen takaró? Én (még) nem vagyok westernes, ezért csak nyeregalátétem van! :D Posted Image Szerintem hiába akarunk elbújni a csúnya, elrettentõ, néhol gusztustalan sebek, sérülések elõl, azok akkor is léteznek és elõfordulnak, sajnos.Szerintem nem baj, ha egy kezdõ lovas látja, hogy ez sem fenékig tejfel és ha egy "lámát" meggátolunk ezáltal abban, hogy túl korán, tapasztalatok nélkül lovat vegyen, akkor még eredménye is van!!!Amúgy meg nem fogok depibe esni, ha elsüllyed ez a topic. Posted Image Visszatérve a problémámra:Olyan tapasztalata nincs valakinek, amikor nem a nyeregalátét/nyereg okozta a panaszt, hanem a gerinc gyengesége, ilyesmi?Pl. ha fordulókban belefeszül/beleránt a külsõ szárba, akkor az lehet annak a jele, hogy fáj a háta... és ehhez hasonló intõ jelek.

#15 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 22. - 7:53

Hágé-nek ajánlom figyelmébe az elsõ képet [url="http://"http://www.picturetrail.com/gallery/view?p=999&gid=2965675&uid=1519816"]itt![/url]

#16 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 22. - 8:44

idézet:
Eredeti szerzõ: Csuti: Milyen takaró? Én (még) nem vagyok westernes, ezért csak nyeregalátétem van! [/QUOTE]Még! De ha majd jobban körül nézel... :D
idézet:
Szerintem hiába akarunk elbújni a csúnya, elrettentõ, néhol gusztustalan sebek, sérülések elõl, azok akkor is léteznek és elõfordulnak, sajnos.Szerintem nem baj, ha egy kezdõ lovas látja, hogy ez sem fenékig tejfel és ha egy "lámát" meggátolunk ezáltal abban, hogy túl korán, tapasztalatok nélkül lovat vegyen, akkor még eredménye is van!!!Amúgy meg nem fogok depibe esni, ha elsüllyed ez a topic. [/QUOTE]Csuti!Nem kell, hogy elsüllyedjen az a topic!Lehet, hogy félreértettél, de pont a még nem tapasztalt betegségek, sérülések megelõzésére lenne jó! Nem a lámának aki még tapasztalatlan és úgy lesz lova, mert evvel nem rettented el, és nem is lehet. Engem sem lehetett. Hanem a lótartást már gyakorló de még kevesebb tapasztalattal bíró lovasokhoz kéne szólni, mert amikor a kezeim között vérzett el egy csikó akkor a saját káromon, sírva tanultam meg, hogy mitõl nem leht talán legközelebb!De mindig jön új baj ahogy telnek az évek. Láma koromban egy barátom, akinek a valamikori kõbánya az õ lovaival volt tele azt mondta, hogy ahol lovak élnek, ott lovak halnak is!Akkor láma lélekkel, tapasztalattal nem hallottam meg ezt úgy ahogyan ezt õ mondta. Mert az ember a fene nagy lelkével elképzelhetetlennek tartja, hogy eljõ a baj! Inkább úgy gondoljuk, hogy máshoz jön a betegség és sérülés.Ezért gonolom, hogy a ténylegesen átélt tapasztalataink megírásával lehet segíteni a bajjal találkozót! ;) Ja!És nehogy depibe ess, mert az emberorvos sincs ingyen ám! :D

#17 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 27. - 14:43

idézet:
Eredeti szerzõ: Mimi: Nyeregfeltörés,nekem akkor volt a lovon amikor még nem volt jó kondiban,vagy némelyik nyeregalátéttöl.Pl: ami középen varva van még a mai napig feltöri a lovamat lehet bármilyen jó minõségü.Nekünk a sima hagyományos pokróc,vagy a filc vált be,bár ezek nem olyan mutatósak. [/QUOTE]Kedves Mimi! Közel jártunk az igazsághoz! Posted Image A doki szerint nyeregnyomás. Nem törés, csak nyomás. Vagy a nyeregtõl, vagy az alátéttõl. És nekem is igazam lett részben: Veyxattal kell kenni.Most várom, hogy elmúljon, addig csak futószár, futószárazó hevederrel, lazára csatolt gumikikötõvel. Utána meg másik nyereggel és más fajta alátéttel fogok próbálkozni. Valamelyik nap lementünk a Dunára és akkor pokrócot raktam a nyereg alá, de elkezdett hátracsúszni. Asszem a filccel fogok próbálkozni. Régebben mi a filc alá is nyeregalátétet raktunk. Mostanában meg a filcet hagytuk el. Talán a kettõ együtt felesleges is.Üdv!

#18 Mimi

Mimi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 494 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 27. - 15:53

Szia Csuti! Örülök hogy nincs nagy probléma,azért.Hála égnek gyorsan is gyógyul. Nekem soha nem szokott elcsuszni a pokroc,sima katonai pokrocot használun,nem túl mutatós(sõt egyszerüen undoritóan néz ki)de jó.Türára szoktunk zsebes nyeregalátétet rakni,mindig a pokrocra.Én Szoktam még pingpong ütõ alakut rakni a lóra ez jó vastag és pont ott védi a lovat ahol kell.Lehet hogy vékony volt a pokroc azért csúszott el? Hevedert jól megszoktad húzni,jó a nyerged?Hü mennyi kérdést teszek fel,de meg mondom öszintén,engem is leszokott ellenörizni a lovászunk.Amikor azt hiszem hogy jól meghuztam a hevedert mindig kiderül hogy mégsem,nekem nagyon bevált a gumis heveder,azt erölködés nélkül megtudom húzni.Gyors gyogyulást a lovadnak.Üdv.Mimi UI:szoktál D.földvárra járni?Laknak ott rokonaim.

#19 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 október 27. - 15:59

Igen, én is gumishevedert használok és nagyon szeretem, de asszem így is túl empatikus vagyok néha a ló irányában, következésképpen nem húzom meg eléggé.Ja, jó lenne még valamit alárakni, pl. ping-pongütõset vagy zselés alátétet, stb.Régebben sokat jártam bulizni D.földvárra, sok régi haverom ott lakik.Üdv!

#20 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 6. - 9:31

Mimi!Úgy nyergelj, hogy az alátátet behúzod a markamrába mielõtt hevedert húzol. Akkor megfelelõ, a lóra jól felfekvõ nyereg esetében kizárt, hogy varrás megnyomja a lovat. Posted Image

#21 Mimi

Mimi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 494 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 6. - 9:53

Szia! Mindig behúzom a markamrába a nyeregalátétet.De sajna az én drágám bõre annyira érzékeny,hogy még a szakszerüen felrakott zselés hevedervédõ is feltöri az oldalát.Pl.én már kipróbáltam,sok hevedert mind feltöri ha túrázunk,csak a birka hevedervédõ nem.Tura közben mindig szoktunk piknikezni,ilyenkor lenyergeljük a lovakat,tehát van idõ hogy megszáradjanak,pihenjenek.De azért megpróbálok mindent. Amúgy lehet hogy nálam a nyeregalátét minõségével volt a baj,de ez már rég volt.

#22 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 6. - 10:02

Sajnos ez nálunk is lófüggõ!Van olyan akin csak a gumis hveder nem csinál kárt de van aki csak a zsinórost bírja. De van akinél hiába nem csikó már csak az elõre kenegetés segít. Túrákon a vaj vége mindig a hevedereken kenõdik szét nem a kenyéren! :D Egyébként tényleg lehet elõre kenni a hevedertörés helyét. Nem szoktunk nagy faxnit csinálni, a patazsír mindig kéznél van. :D

#23 Mimi

Mimi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 494 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 6. - 11:22

Köszi a tanácsot ezt még nem hallottam,én leragadtam a tummellinél.De jó pap is holtig tanúl.

#24 Appaloosa

Appaloosa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 57 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 6. - 22:24

Sziasztok!A múlt héten történt: a barátnôm lova evett: zabbal és almával kevert tápot, és egyszercsak elkezdett szörcsögni, meg furcsa, sikoltó hangokat adott ki. A nyaka teljesen bedurrant, folyamatosan nyeldekelt,leizzadt, el akart feküdni. Dörzsölgettük a nyakát, a lovász próbálta vízzel kimosni a száját, a nyelvét, sétáltattuk, itatni próbáltuk, de ô csak folytatta, pipált is, és nem ivott. Kb. húsz perc mozgatás után lett csak jobban, de akkor is egy ideig úgy mozgott, mint aki karót nyelt, furcsán rakta a lábait is. Az orrából és a szájából is felváltva valami slejmszerü folyadékot köhögött ki. Hálistennek teljesen jól lett, egy óra múlva lenyugodva falatozta a szénát. Este felhívtam a dokit, és azt mondta, valószínüleg nyelôcsôgörcs volt, ami lehet egy torkon akadt falattól, vagy attól, ha valami megszúrja a nyelôcsövet. Veletek történt már ilyen? Én nagyon megijedtem. Szerencsére Bellán egy óra múlva már abszolút nem látszott semmi, ugyanolyan élénk volt,mint szokott, szorgalmasan sunyított mindenkire, aki a kajája felé mert közelíteni.Appaloosa

#25 Andi20

Andi20

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 120 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 8. - 14:22

Sziasztok! Elõfizettem a Nemzetközi Lovasmagazinra, ajánlom másnak is. Hiszen aki fél évnél többre fizetett elõ az kapott egy könyvet. Nagyon jó ám a köny. Lóbetegségek a címe az elõfordulástól a gyógykezelésig minden benne van. Ha kell valami belõle nyugodtan szóljatok beszkenelem és elküldöm. Az a probléma, hogy csak hétvégén tudom ezt csinálni.

#26 Andi20

Andi20

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 120 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 8. - 14:28

Nálunk a majorba egyszer kólikázott az egyik paci és azóta havi rendszerességgel. Gondoltunk vesekõre, de hát a dokit e miatt kihívni drága lenne tehát orvos még nem látta. Attól félek, hogy egyszer mikor kimegyek már nem lesz ott, mert elpusztúlt. Szerintem a lovat becsûlni kellene, fõleg akkor hogy ha még dolgozik is!

#27 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 8. - 22:30

Egy kérdés, talán idevaló: Lovacskámon eddig (hónapok esetleg évek? óta) volt néhány pici fehér folt a nyereg alatt, kis bõrkeményedéssel. Gondoltam ezek régi törések nála, biztos fehér marad.... Most az egyik ilyen keményedés lejött. Nem teljesen magától, mert megpiszkáltam, nézegettem, és egyszercsak levált. Most ott nincs szõr, kb félkörömnyi helyen. Nem véres, nem úgy néz ki mint egy seb, csak nincs szõr.... Bekentem neogranormonnal, azt is amelyik lejött meg a többit is. (össz 4 foltocska van ha jól emlékszem, de mind nagyon pici, borsónyi) Ma is megnéztem, a többi is le akar jönni, nem tudom az jó-e? Ugyanaz a nyereg, ami eddig volt, csak az alátét új, de megnéztem, se gyûrõdés, se kosz, szerintem jól van nyergelve, mitõl van ez? Mi ez? Ha lesz kint vki, természetesen megnézetem, de kíváncsi vagyok mit írtok. Egyszer már rányergeltem a foltra, kb két-három órás lovaglás volt, semmi nem változott, nem lett seb, semmi változás. Kenjem és majd kinõ a szõr?

#28 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 8. - 22:38

Mivel száraz a seb kenned sem kell, ki fog nõni a szõr, de ott is fehér lesz..ugyanis ez is feltörés nyoma.

#29 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 8. - 22:44

Köszi. Feltörés, igen, de új (tehát vmi nem jó) vagy a régi így vedlik le (pl a téli szõrcsere miatt?)A fehérség magában nem zavar, amíg nem fáj neki. Ne mondjátok, hogy vegyek másik nyerget, most vettem lovat meg mindent ami kellett.... :(

#30 kékharisnya

kékharisnya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 33 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 24. - 13:46

Sziasztok,szükségem lenne egy kis segítségre. Lóvásárlás ügyben jöttem-mentem a hétvégén, és sikerült is összetalálkoznom egy szerelemló ígéretû jószággal. Részemrõl csak a lószeretet adott, a hozzáértés nem. Miután megtörtént a beleszerelmesedés, sikerült rávenni a lovarda tulaját, ahol tartani szeretném, hogy jöjjön nézze meg. Jött. Ránézett, majd közölte, hogy ezt a lovat rögtön felejtsem el. Mert karórágó. Amit sajnos a ló valóban nem kis intenzitással produkált, egész második ottlétünk alatt. Kérdésem lenne, hogy mi is ez valójában és mik a következményei. A ló egy 4 éves mén, olyan boxban lakik, amin nem lát ki és úgy tudom, hogy nincs olyan karám, ahová kitehetnék. Heréltként lehetne karámozni más lovakkal. Nincs arra esély, hogy abbahagyja, ha nem unatkozik? A vásárlásban nem sürget semmi, idõm türelmem is van, és a segítõmnek is hiszek. De ez a ló nagyon tetszett, gondoltam megkérdezlek titeket is.kék.

#31 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 24. - 15:02

Esély van, nem sok, de garancia nincs.A ló játszik, "pótcselekszik" és közben benyeli a levegõt.A ló böfizni nem tud, olyan a "berendezése", tehát amit benyelt az a gyomorba, belekbe kerül és annak egyirányban végig kell jutnia az emésztõrendszeren. Közben a belekben hatalmas "levegõzsákok" keletkeznek, nem tud a bél rendesen szállítani. Romlik tápanyagtovábbítás hatásfoka, de el is záródhat. Nagyobb az esély a kólikára. Az ilyen lovak nyakára, (toroknál) egy speciális szorítószíjat tesznek a boxban álás idejére, ami megakadályozza a gigájának a nyitását, így a levegõ benyelését.

#32 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 24. - 15:17

Én is így tudom. Hajlamosabbak a kólikára. Leszoktatni szinte lehetetlen. Nálunk van egy ilyen ló. Hál' isten ritkán kólikázik talán azért, mert napközben karámban van a társaival, boxban pedig viseli a böfögésgátlót . Mi így hívjuk. :D Van valami olyasmi is, hogy ettõl megerõsödik az alsó nyakél, nem? Fec? Ez nem okozhat nehézségeket a lovagolhatóság terén? :confused: Azért én sajnálom ezt a szegény mént, hogy bezárva él. :(

#33 Equus

Equus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 35 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 24. - 18:40

Végre van egy olyan oldal,ahol egészségügyi kérdések merülnek föl.Hasznosnak tartom,ha megosztjuk egymással saját tapasztalatainkat.A karórágással kapcsolatban,csak bíztatás képp mondom,hogy Action is ezen tevékenységet folytatta.Nem rég láttam egy diát errõl a lóról,amikor 23 éves volt.A felsõ fogsora szinte teljesen elkopott,de mint tudjuk Dallos Gyulát sosem hagyta cserben,sõt! Posted Image Ismerek egy másik karórágó lovat,aki 19 éves és soha semmi baja nem származott a karórágásból,ráadásul elég sokáig díjugratásban versenyzett is!A nyakörvrõl,amit levegõnyelés ellen alkalmaznak nem vagyok túlzottan pozitív véleménnyel.Szerintem nem hatékony,csak kényelmetlen,ráadásul befülled alatta a ló és kihullhat a szõre(saját tapasztalat).Kékharisnya,ha kiherélteted és karámozod a lovat,az is lehet,hogy elfelejti ezt a hülye szokást,mert még fiatal.Viszont,ha jó a ló és esetleg fedeztetni is lehetne vele,akkor meggondolandó.Egyébként nem vagyok híve a herélésnek,mert szerintem vannak olyan helyek,ahol csõdört is tudnak karámozni.

#34 helena

helena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 24. - 20:45

Sziasztok!Nekem is van egy gondom -bocsánat a lónak fáj valamije! 8napja összerugott az egyik lóval és a combján (hátul a faroktõ mellett) van egy nagy dagatt ?kékfolt? ! Nyomásra nagyon érzékeny és kemény... Mit tehenék rá? Hideg vízzel szoktam hûteni, de azóta se javul.. A rugás után 1perccel már nagyon dagatt volt!Köszönöm elõre

#35 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 25. - 8:16

Nekünk ilyenre a doki a Veyxat-ot szokta ajánlani. Ez egy vérbõséget fokozó, világoszöld zselé, kis vödörben kapható. De csak a duzzanatot szabad vele kenni! Én ilyenkor kenegetés közben masszírozni is szoktam a duzzanatot(persze, ha nem fáj neki annyira, hogy ne hagyja), mintha szét akarnám oszlatni. Ártani biztos nem árt!Jobbulást! Posted Image Ui.: azért, ha lehet nézesd meg dokival, lehet hogy más gyógymódot mond.

#36 kékharisnya

kékharisnya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 33 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 25. - 10:30

Sziasztok,köszönöm a hozzászólásokat, véleményeket. Ilusta válaszoltam ám, csak ügyesen ki is töröltem a levelet, és nem volt erõm újra begépelni. Neked is köszönöm a segítséget.kék.

#37 Mango

Mango

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 71 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 25. - 19:03

Sziasztok!!!Ez amit most írok tudom, hogy nem lóbetegség meg ilyesmi, de leginkább ebbe a topikba illik.Szóval, ma volt kint nálunk a lovardába egy ember, azt mondta, hogy állatorvos és a tulajt keresi, mert 3évente kötelezõ a lovaknál a vérvétel és minden lótol vért szeretne venni. Aztán a tulajt nem találta meg és elment. De tényleg van ilyen??? :confused: Mert én még ilyenrõl sosem hallottam.Üdv: Mango

#38 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 25. - 20:23

Nálunk voltak vért venni. Én is furcsállottam, mert még én sem hallottam ilyesmirõl, de ezek szerint normális Posted Image

#39 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 25. - 21:00

Én viszont úgy emlékszem olvastam valahol errõl.

#40 Equus

Equus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 35 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 25. - 21:06

Sziasztok!Helena; hogy van a "dagadt popójú" lovad? Posted Image ))))))Csutihoz hasonlóan javasolok neked én is egy jó kis szert,ami viszonylag olcsó és hatásos.A neve jódkáli,azt hiszem csináltatni kell a patikában.Ez is vérbõséget okoz,de nem vagyok lódoki,így arról sem vagyok meggyõzõdve,hogy nem okozol-e bajt,ha rákened a dudorra.8 hónap,az elég sok idõ!Nem sántít,vagy nincs valami-a rugás óta-fölvett mozdulata?Mesélek egy pár saját tapasztalatot,hátha valaki tud kamatoztani belõle valamit.Ha valaki ismer,de nem tudja még,akkor most megbizonyosodhatróla,mert szerintem senkinek nincs mégegy olyan hülye lova,mint az enyém.7 éves és eddig 2 lónak farokrépáig lerágta a farkát(nem köpte ki...).Másik 2 lónak csak belekóstolt ezen díszébe.A magyarázatot mai napig nem sikerült megtalálni erre a 4 esetre.A 2 drasztikusabb alkalmat azzal magyaráztam,hogy borzasztó rossz helyeken lakott(amit természetesen csak 2-3 hónap után lehetett látni).Azt hittem,hogy esetleg rosthiánya van,de miután megtörténtek a kisebb pusztítással járó esetek,megdõlt a hipotézis.Hozzáteszem,hogy nem kólikázott be lovam egyik faroktól sem,igaz,az elsõnél"leöblítettük"a dokimmal 7 liter paraffinolajjal,nehogy baj legyen!