Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Bértartás.


  • Please log in to reply
379 válasz a témához

#1 Loader75

Loader75

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 7 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 9:10

Sziasztok! Hosszas gondolkozás után szántam rá magamat, hogy megnyissam ezt a topicot. Munkám folyamán (állatorvos) rengeteg helyen megfordultam már az országban és sajnos sok helyen olyan körülményekkel találkoztam, ami elszomorító. Számos olyan lovardában jártam, ahol bértartás címszó alatt olyan lovas létesítményt üzemeltetnek, ami inkább egy vágóhíd elõkészítõhöz hasonlít. Sok helyi lovassal beszélve rádöbbentem, hogy szerencsétlen bértartóknak nem nagyon van összehasonlítási alapul más lovardákkal, és belenyugszanak, hogy "ez van, itt már beszokott a lovam, és nem ismerek más helyet" Természetesen volt már szerencsém olyan helyhez is, ami tényleg egy valódi paradicsom a lovaknak!!! Legyen ez a topic azon hozzászólások helye, ahol pozitív és egyben negatív tapasztalatokat cserélhetünk egymással lovardákról, tartási körülményekrõl, korrektségrõl. Hasznos lehet ez lovarda keresõknek, lovarda tulajdonosoknak, bértartóknak. Ildikó

#2 suttogók

suttogók

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 297 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 9:14

Na végre! Pont egy ilyen topikon gondolkodtam ,hogy nyitni kéne, gyorsabb voltál! Én lustább!

#3 Loader75

Loader75

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 7 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 10:13

A topic indítása egy kicsit önös érdekeket szolgál, mivel most költöztünk Budapestre, és a lovaimat is el szeretnénk hozni. Jártam már néhány lovardában BP-tõl északra (Dunakeszi, Göd, Fót) de nagyon vegyesek az érzelmek. Tudnátok ezen a környéken ajánlani jó lovardát, ahol el tudnám helyezni a lovaimat? Illetve mik azok a helyek, ahol esetleg már volt negatív tapasztalatotok. Köszi Mindenkinek!

#4 Pajkos

Pajkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 11:13

Én eddig 3 lovardában dolgoztam. Az elsõ helyen én tartottam a színvonalat, a lovarda egyszerû "berendezésû" volt, de ettõl függetlenül meg volt mindenük a lovaknak. Miután eljöttem én is tapasztaltam pár negatív dolgot, mert én is ott tartottam a lovam, még azután is egy darabig, hogy nem dolgoztam ott. Egy ló úgy döglött meg, hogy azt sem tudták mi baja, mindenki mást mondott a halála elõtti állapotáról, egy kiscsikó majdnem kiszáradt, egy másik lóból egy félig megemésztett bálamadzag került elõ a trágyájával. Pénz és szakértelem lenne hozzá, csak valamiért mégsincs normálisan csinálva. A környezet rendben volt. A második helyen aránylag jó volt minden, csak néha túl sok volt a munka a lovaknak, bár ott a fõlovász kiharcolta nekik a tisztességes etetést cserébe. A környezettel itt sincs probléma, szép és tiszta karámok, rendes bánásmód a lovakkal. A gazda nem szereti a rendetlenséget és ha a lovakat bántalmazzák, hál istennek. A harmadik helyen angol boxok voltak a versenylovaknak, és összetákolt boxfélék a többi lónak, ez az ami nem nagyon tetszett, de úgy nagyjából minden rendben volt. Ahol most tartoma lovam, az nem egy igazi lovarda, bár több ló is van, de ez a hely tökéletes, nyugodt szívvel bízom rá a gazdára a lovam. Mindent megkap: abrak, vitaminok, pataerõsítõ, széna, szalma, lucerna, egész nyáron dús legelõ, és hatalmas karám, ahol éjjel-nappal kint van, pedig van istálló, de ez a legjobb neki szerintem.

#5 Loader75

Loader75

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 7 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 11:36

Suomorúan olvasom soraidat, hogy ennyire felelőtlenek az emberek. Ha így áll hozzá, akkor miért tart bérben lovakat??? Ha meg tudnád osztani velünk a lovardák neveit, biztosan el tudnák néhányan kerülni, hogy ilyen helyre kerüljenek a lovaik. Aki viszont becsületesen tartja őket, annak pedig kijár az elismerés.

#6 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 13:35

Kedves Loader 75, és persze mindenki más is! Elõször is: Fót, Göd térségében nem vagyok ismerõs, szóval konkrét lovardát nem tudok ajánlani vagy nem ajánlani. De néhány általános tapasztalatot azért megosztanék. Lovaspályafutásom során számtalan lovardában megfordultam már - hol több, hol kevesebb ideig, dolgozói, bértartói, vendégi vagy nézelõdõi minõségben, és a tapasztalataim nagyon vegyesek. Az a véleményem, hogy Magyarországon a "lovarda" címszó a Lovader75 által "vágóhíd-elõkészítõnek" titulált, siralmas intézményektõl az igazán komoly, tiszta, megbízható, jól felszerelt (de azt nem mondom, hogy olcsó :gm: ) lovasközpontokig, mindenfélét magába foglal. Dióhéjban megpróbálnám a két végletet megragadni. Egyszer, amikor bértartóhelyet kerestem, bejártam jó sok lovardát. Egy részükrõl jó véleménnyel voltam, és végül "túl messze van", van egyéb, kevésbé negatív okokból nem döntöttem mellettük. Na ekkor jártam egy helyen, amelyet nevét szándékosan nem említem, ha meg valaki mégis ráismerne a leírásomból, hát akkor így jártam. Szóval, odatelefonáltam, hogy mennék terepszemlét tartani. Tulaj nagyon kedves a telefonban, útbaigazít, a buszmegállótól csak 2 perc séta. Ok, odamegyek hévvel, leszállok. Megkeresem a buszmegállót - a busz másfél óránként jár, nem rég ment el. Ok, gyalogoljunk. Mire szûk óra múlva a lovarda helyeként ismert buszmegállóhoz érek, már igencsak örülök, hogy innét már csak 2 perc séta. A 2 percbõl 20 perc lesz. Elõször az autópálya mellett, majd térdig érõ sárban, derékig érõ parlagfûben, úttalan utakon, csaholó, csapzott külsejû, megláncolt kutyák között, a vashulladék-telep tõszomszédságában. Amikor végre feltárulnak szemeim elõtt a szakadozott bálamadzaggal az autópálya mellett elkerített karámszerûségek, már kezdem megbánni, hogy egyáltalán útnak indultam. A lovász kijön elém, látszik a fején, hogy a háta közepére se kíván. Se baj, próbálok vele kedvesen elbeszélgetni, kérem, hogy mutassa meg a boxokat, stb. Namármost. Amit náluk boxnak hívnak, az máshol egy fél állás. A ló meg sem tud fordulni benne. Szívemben kételyek dúlnak. Kérem a lovászt, aki vasvillapillantásokkal méreget, hogy mutassa meg a takarmányt. Azt most nem lehet, mert be van zárva. Mondom, nyissa ki. Nem nyitja. Eztán hamarosan elbúcsúzom, és a távozás mezejére lépek. Útközben összefutok egy bértartóval, aki trapézfarmerban és rágózva baktat velem szemben, hóna alatt western nyereggel, lábán sarkantyúval, és nem köszön. Visszafele is átvergõdöm hát magam a sár-és parlagfûtengeren, újabb másfél órás séta árán visszaérek a hévhez, és borongós érzelmekkel felszállok rá, hogy mihamarabb minél távolabb kerüljek ettõl az egész környéktõl. Azt hiszem, ez az eddigi legrosszabb tapasztalatom bértartóhely ügyben... Legjobb, az több is van. A legeslegjobb, azt hiszem, a jelenlegi helyünk. Az általános tapasztalatom persze nem ennyire negatív... ez csak az alsó véglet, legalábbis tapasztalatom szerint. Bocsi, ha kicsit hosszú lére eresztettem :)

#7 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 14:39

Útközben összefutok egy bértartóval, aki trapézfarmerban és rágózva baktat velem szemben, hóna alatt western nyereggel, lábán sarkantyúval, és nem köszön.


:D :D :D Ez kellett! És ha tudnád azt, hogy utánad is pökte a rágóját... Igazán szemléletes, hangulatos leírás. Már csak a rozsdás-nyikorgó szélmalom kereke hiányzik belõle, a süvöltõ szél, meg az ördögszekér. :D

#8 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 14:46

A varjufekete ven banya eszelös, sikolto kacagasa.. nem, ne vigyetek oda lovat!!!

#9 messi

messi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.935 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 14:53

:D :D :D Ez kellett! És ha tudnád azt, hogy utánad is pökte a rágóját... Igazán szemléletes, hangulatos leírás. Már csak a rozsdás-nyikorgó szélmalom kereke hiányzik belõle, a süvöltõ szél, meg az ördögszekér. :D

.... és a háttérben diszkréten felvillan egy Marlboro molino... :D

#10 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 16:16

Lett volna érdemi hozzászólásom is, de minek? Illetve: miért ne? A magam részérõl soha, semmilyen érdeklõdõnek nem mutattam zabost, nyergest. Semmi köze hozzá. (Tudom, õ a potenciális vevõ. Ok. Ennyi erõvel potenciális "drótleadó" is lehet.) Nézze meg a többi lovat, a helyet, sommázzon és döntse el, hogy akarja-e oda hozni a lovát, vagy sem. Amíg nem részese egy lovardának, még csak leendõ megrendelõként sincs köze a takarmánytárolóhoz, vagy a nyergeshez! Nem tudok elvonatkoztatni attól, hogy én a másik oldalt is látom. A szolgáltató oldalát. És sajnos nem tudok lemenni kutyába a pénzért. Adok egy szerzõdés-mintát, a potenciális megrendelõm elolvassa, ha tetszik neki aláírja és ávesz-bugyesz. Se több, se kevesebb. A tapasztalataim nagyon rosszak ezen a téren. Ugyanis odajön a bértartó, elfogadja a feltételeket és onnantól kezdve egyre több és több elõjogot óhajt. Eladdig, hogy társalgó-partnere legyek, ha egy-másfél óra után megunja a lovazást, de valamiért nem akar még hazamenni. A bértartási díjban sehol sincs benne a vendéglátói díj. Ezt nem veszi be a begyem. Kevés, nagyon kevés olyan bértartóval találkoztam, aki ezt tudomásul vette volna. Nem beszélve az utánuk való takarításról, rendrakásról. Ezen túlmenõen, a belem fordult ki a magánmutyiktól. Amikor valaki egyenlõbb akart lenni a másiknál. Ezzel nem vagyok egyedül. Csak ezt egyetlen szolgáltató sem meri, vagy akarja kimondani. Mert ellene megy saját magának, a saját üzletének. Bértartóként, Csömörön, a Koronczai istállóval nagyon meg voltam elégedve. Szolgáltatóként, a környéken mindenki által köpködött Péter13-ékkal voltam maximálisan megelégedve. Pontosak, precízek voltak, egyetlen afférunk volt mindössze, egy féreghajtás kapcsán. És ez az affér sem anyagi jellegû volt, hanem szakmai. Mondom, csakhogy pozitív megnyilvánulásom is legyen. A topikkal meg annyi a bajom, hogy parttalan véleménynyilvánításnak ad helyet úgy, hogy a véleménynyilvánító személye teljesen ismeretlen, az általa - privát üzenetben, vagy nyilvánosan - nevesített lovarda ellenben de. A gidrángirl hozzászólásában helyt kapott az "unott", flegma lovász is. Aki nem jól bebiztosított állásokból lovazik hétvégente, hanem ténylegesen ûzi az ipart, rendelkezik némi empátiával, az tudja, hogy mitõl flegma, vagy közömbös, vagy életunt egy lovász. Ha nem tudja, akkor azt kívánom, hogy az élet sodorja egy perspektíva nélküli, monoton munkakörbe. Mert milyen legyen az a lovász, aki ilyen-olyan körülmények közt él, ilyen-olyan, jobbára nem bejelentett munkaerõként dolgozik, naponta szart lapátol, húgyos almot söpör azzal a tudattal, hogy az éhbéréért tíz év múlva is ugyanezt fogja tenni. Milyen alapon minõsít egy ember, egy kívülálló egy lovászt pl.? Egy olyan ember, aki happyzni szeretne, ha kijut a lovához. Nincs viszonyítási alapja. Eh, nem merülök bele. Elég ennyi. Csak azt akartam mondani, hogy véleményem szerint a topic gondolata alapvetõen helytelen. Aki lovardát keres, vegye a fáradtságot és járja körbe a környezetében lévõ bértartó helyeket. Ne mások véleményét kérje, mert sosem lesz objektív. (Már maga a mûfaj sem az, de ebbe tényleg nem szeretnék belemenni.) :) Béke és virág. :D

#11 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 16:22

Poros, szerinted a lótartók hány százaléka képes objektíven és pontosan megítélni egy lovardát, akár egyszer megnézve, akár úgy, hogy már ott van a lova pár hete? :)

#12 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 16:30

Szerintem a bértartás a vendéglátásnak egy formája. Aki belekezd szeressen emberekkel, álatokkal foglalkozni, és ha kell igenis nyalja ki mindegyiknek a hátsóját, különben nem fog megélni belőle. Akinek affinitása van erre csinálja, aki nem így teszi lassan lemorzsolódik.

#13 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 16:45

Poros, szerinted a lótartók hány százaléka képes objektíven és pontosan megítélni egy lovardát, akár egyszer megnézve, akár úgy, hogy már ott van a lova pár hete? :)


Százalékban nem tudom lemérni. De a már említett Péter13, Lombardo, Katona Zsolt pl. igen. (Õket ki is felejtettem az elõzõ hsz.-embõl, a kurva nénikémet! :mad: ) De az is lehet, Cav, hogy nem is akarom kiszámolni, mert minek? Nem is érdekel voltaképpen. Van szálas, abrak, friss víz, karám, terület. Ami nincs: akadémikus és/vagy robot lovász. (Aki karámot fest, hegeszt, ablakot cserél, karámot javít, vízszivattyút javít és erdõt irt, kedélyesen cseveg a vendéggel, rendet rak maga és mások után - vagy nem -, lebaszáson kívül más nem jut ki neki,számon kéri a tulajdonos és egyenként minden bértartó - akiknek jó pofát kellene vágnia mindehhez havi 70-ért, napi 12 órában -, szóval: nem tudom. Egy ilyet láttam eddig, Sanchot.)

Szerintem a bértartás a vendéglátásnak egy formája. Aki belekezd szeressen emberekkel, álatokkal foglalkozni, és ha kell igenis nyalja ki mindegyiknek a hátsóját, különben nem fog megélni belõle.
Akinek affinitása van erre csinálja, aki nem így teszi lassan lemorzsolódik.


Vagy nem.
Részben igazad van.
Pillanatnyilag - és ez a pillanatnyilag hangsúlyos(!) - azt gondolom, hogy ha nem halszagú nagyüzemként mûködik valaki, hanem van lehetõsége és képessége irányítani a kialakuló bértartói közösséget, azaz nem bukik rá mindjárt az elsõ 35 ezer forintra, nem "higítja" a köré csoportosuló közösséget és ezáltal nem nyit teret intrikának, továbbá az általa ellátható állományt vállalja be, akkor mûködõképes. Lehet.

Több éve ûzöm, e tekintetben egyértelmû verdiktet nem mernék kimondani.

(És egy zárjeles megjegyzés: amint nincs multifunkci lovász, úgy nincs multifunkci vendéglátó/bértartó sem, a tapasztalataim szerint. Legalábbis eleddig nem találkoztam olyan személlyel, aki maradéktalanul értett volna mindkét diszciplínához. Azt pedig, hogy mindkét területet lefedje egy lovarda az arra alkalmas személlyel, a mai viszonyok közt ez elképzelhetetlen.) (Hacsak nem keresztfinanszírozással, de akkor már megint nem az adott üzemrõl beszélünk.)

#14 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 16:47

..


Végülis ja, ha akarja hozza a lovat, ha nem, nem. :) A lovászhoz még elfelejtetted hozzáírni, hogy tûrnie kell, hogy a 12éves gazdagapukafialánya ugráltassa.

Persze a bértartók többségének nehezére esik elpucolnia a pacikája kakiját a patamosóból, ezt is a lovásznak kéne, vagy nekem, ha nem akarok szarban állni, aztán a végén a miénket is. :) Szerencsére egy ideje már otthon tarjuk a gebéket, nem is vinném vissza bértartásba. Vagy legfeljebb úgy, ahogy Veszprémben voltak, 20hektár legelõ, széna, ha nem volt már fû, meg télen, zab, kukorica igény szerint. Nem boxban, félrideg tartásban, szépen kenegesse csak a nedves fû a patájukat, meg sétálják le azt a napi 30 kilométert a legelõn meg az itatóhoz oda-vissza.

#15 Sylvi

Sylvi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 44 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 16:53

Én pest közelében találtam egy lovardát, ahova már több éve járok, és nem régóta tartom itt a saját lovamat. Teljesen meg vagyok elégedve, a lóval nagyon kedvesen bánnak, szeretetbõl. A bértartókkal a viszony, és a feléjük nyújtott szolgáltatás már kevésbé tökéletes. Összeségében egy kedves kis családi hangulatú hely. Nekem elsõsorban az a fontos, hogy a ló jól legyen, oda legyen figyelve rá, stb, és ne az én "seggemet nyalják ki" :dev: A tõszomszédságban van egy másik szintén szimpatikus lovarda. Nekem hál istennek nincsenek rossz tapasztalataim. Ennek gondolom nagyon egyszerû oka van, ragaszkodó típusú ember vagyok, és nem bízom abban, hogy a szomszéd fûje tutira zöldebb. Ahogy hallom, és próbálom józan ésszel végiggondolni, nincs egyszerû dolguk a lovarda tulajoknak, de ez az alap magyar hozzáállás, hogy legyen olcsó, és szuperjó, és még beszélgessenek is velem....az úgy nem megy :) Én pl szeretek magam után össze sepregetni az udvaron, sõt ha van egy kis idõm, akkor sepregetek amúgy is, rendet csinálok a nyergesben, gyerekkoromban imádtam az istállóban dolgozgatni, és ma sem változott, de valahogy furcsálom mai szememmel az embereket, hogy miket várnak el, és mindezt mennyiért. Jaj, meg ne verjetek :D

#16 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 16:59

Jaj, meg ne verjetek :D


:)

#17 Robina

Robina

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 523 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 19:42


Ugyanis odajön a bértartó, elfogadja a feltételeket és onnantól kezdve egyre több és több elõjogot óhajt. Eladdig, hogy társalgó-partnere legyek, ha egy-másfél óra után megunja a lovazást, de valamiért nem akar még hazamenni. A bértartási díjban sehol sincs benne a vendéglátói díj.


Az én kedvencem, mikor leül mellém TV-t nézni... vagy megnézi, mit dolgozom a számítógépen. Ha neki elege van belõlem, hazamegy, de én hova menjek, ha elegem van belõle?? Húzzák-vonják a kölyökmacskáimat, merolyanaranyos, szegény macsók elõ se jönnek az ágy alól. Pl. Meg az én cuccaim (Betadin, csámcsi, légyriasztó, bármi) természetesen közös. Mernék én maszek cucchoz nyúlni. Ue ostor, (már az ötödiket tapostatták szét) vödör, futószár. Ha már úgyis jön a kovács az enyimekhez, patkoltassam meg a bérgebéket is, most õk nem érnek rá. Ja, meg szombat délután kijön az egész család, meg a fél osztály, megnézni a pacikát. Ugye elmehetnek vécére, mind a 17-en? Ja, meg a magukkal hozott kutyák, amik vadásszák a tyúkokat és teleszarják a füvet, lehugyozzák a szénát, és megfékezhetetlenek. Nem fõznék egy teát a kisgyereknek, mert a vizet nem issza meg? És így tovább...

Edited by Robina, 2009 szeptember 2. - 19:43.


#18 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 19:46



Yes!
Ajánljuk magunkat!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

#19 Robina

Robina

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 523 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 19:52

Úgy föst, én se ebbõl gazdagszom meg. :D

#20 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 20:10

Úgy föst, én se ebbõl gazdagszom meg. :D

:dev: :yeah:

#21 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 20:44

Megkésve bár, de olvasom ám a topicot :) Az ominózus lovásszal az alap bajom az volt, hogy ha egy ember kedvesen, normális, udvarias hangnemben közelít egy másikhoz, arra alapvetõen azt várná el, hogy ilyen magatartást is kap viszonzásul. Porfelhõ, én is álltam már (de még mennyit...!) napi tizenakárhány órában a tûzõ napon a negyven fokban a futószáras kör közepén, napszúrással, émelyegve, étlen-szomjan, és mégsem küldtem el az anyjába az ötszázhuszonnyolcadik kisgyereket, aki jött pacigolni. Pedig minden bajom volt. De ez emberi magatartás kérdése. Mondhatni amit adsz másoknak, azt is várod viszonzásul. És ha én valakivel normális vagyok, akkor hadd várjam már el ugyanezt cserébe. De hagyjuk, túltárgyalt téma. A 12 éves gazdag-apucika-kislánya típusú bértartó fruskák, az meg egy külön eset. Ha ugráltatni próbál, elcsórja a cuccomat (akár saját, akár céges), bejön a pályára, amikor épp nagyon nem kéne, stb., úgyis tartok neki egy kis eligazítást a felnõttek iránti megfelelõ magaviseletrõl, függetlenül attól, hogy épp bértartóként, vagy oktatóként, vagy csak egyszerû vendégként vagyok jelen, aki betévedt, mert nem volt jobb dolga. Az egy dolog, hogy legyünk kedvesek és udvariasak az ügyfelekkel, az meg egy másik, hogy nyeljünk, mint a birkák. A kettõ között azért van egy határvonal... :gm:

Edited by gidrángirl, 2009 szeptember 2. - 20:45.


#22 argonauta

argonauta

    Új vendég

  • Kizárt tag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 20:53

a nejem azt mondogatja mindig: " Ha te úgy tudnál bánni az emberekkel (lovasokkal), mint a lovaiddal, már rég milliomosok lennénk!" én meg erre azt szoktam füstölögni (magamban!): " Az az állat, amelyik a szaron él, szkarabeusz, légy, nem én vagyok......(azután szép csöndesen, szótlanul, megeszem a szart! - mert 3 kiskorú gyerekem van :yeah: ) ...amíg többet kerestem a bolton, mint vesztettem, gyõzött az önérzet! Miolta fordult a kocka - pálfordulás köv. be :hupp: C'est la vie :yeah:

Edited by argonauta, 2009 szeptember 2. - 20:53.


#23 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 20:54

Ez mind nyilvánvaló. Csak kissé szétoffoltuk. :) (Ami lehet, h. csúnya dolog, de megérte, mert derültünk.)

#24 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 20:55

..ha kell igenis nyalja ki mindegyiknek a hátsóját..

Csak segg hiszi, hogy jo neki ha nyaljak, ha a bertarto ember, akkor mas prioritasai vannak.. tudjatok: "similis simile gaudet".. mi annakidejen jobban ereztük nagunkat velünk egyenrangu, azonos meltosagu, tisztesseges, loszeretö emberek között.. nem lelkeket, hanem munkat vasarolni mentünk oda.

Ezert szerettünk Silveradon lenni Porfelhö es Sancho idejeben.. mert ott nem seggeket nyaltak seggek, hanem emberek müködtek együtt baratsagban, szivvel, közös erdekben, tisztesseggel.

Mindenki menjen oda, ahova vonzodik.. en nem hiszem, hogy lovakkal embersegesen bannak ott, ahol nem viselkednek emberekkel szemben emberseggel.

Emberseg pedig a kölcsönös megbecsüles.

Ebbe benne van a lovasz, a tragyazoember.. es a lovardavezetö is.

Edited by Peter13, 2009 szeptember 2. - 21:03.


#25 argonauta

argonauta

    Új vendég

  • Kizárt tag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 20:58

Szerintem a bértartás a vendéglátásnak egy formája. Aki belekezd szeressen emberekkel, álatokkal foglalkozni, és ha kell igenis nyalja ki mindegyiknek a hátsóját, különben nem fog megélni belõle.
Akinek affinitása van erre csinálja, aki nem így teszi lassan lemorzsolódik.

Itt a pont!!!!! :yeah:

peter13: akkor most mi volt elõbb? a tojás, vagy a tyúk? ...ha így nézem vemhes, ha amonnan, akkor meg nem.... :D

Edited by argonauta, 2009 szeptember 2. - 21:00.


#26 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 21:06

Csak az erti, aki a tisztesseg es a seggnyalas közötti különbseget erti.. azok a kevesek.

#27 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 21:17

Akárhonnan nézzük, a vendégnek mindíg igaza van!

#28 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 21:33

Seggek gondoljak igy. Emberek között annak van igaza, akinek igaza van. Es ez egy kis kitartassal anyagi hasznot is hoz.. tartos ügyfeleket.. a tisztesseg.. amit nem helyettesit a seggnyalas.. csak a seggek szemeben.

#29 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 2. - 21:36

Igen rákattantál a seggekre. :dev:

#30 tücsök

tücsök

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.282 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 3. - 0:35

mindig elég speciális........ Én is vezettem lovardát... nincs recept. A legjobb, ha magad csinálsz mindent, mert ha nem vagy ott úgyse úgy van, ahogy mondod. Az is baj, ha segg hozzá a lovász ( h a témánál maradjunk), és az is , ha azt hiszi, hogy jobban tudja és téged néz seggnek..... :D

Edited by tücsök, 2009 szeptember 3. - 0:40.


#31 troglodyta

troglodyta

    Új vendég

  • Kizárt tag
  • 19 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 3. - 7:21

Seggek gondoljak igy.

Emberek között annak van igaza, akinek igaza van.

Es ez egy kis kitartassal anyagi hasznot is hoz.. tartos ügyfeleket.. a tisztesseg.. amit nem helyettesit a seggnyalas.. csak a seggek szemeben.


Hááát..nem tudom..engem nem gyõztél meg..azt a magyar szólást biztos ismered, hogy szólj igazat, s betörik a fejedet..

Személyes tapasztalat: ha megmondtam az igazat, vagy cselekedetemben tartottam magam az igazsághoz, mindig kárt vallottam, ráfizettem (anyagi értelemben)..haszon (financiálisan) csakis a "seggnyalásból" származott..pedig rászántam az igazság érvényesítésére ebben a ló-lovas-lovaglás témakörben pár évtizedet..
Szóval:MENNYI is az a "kis kitartás", szerinted, cimbora? :D

#32 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 3. - 7:30

Addig lehet kemény a gerinc amíg a boldogulásunk nem függ tõle, de ha korog a gyomor hamar felpuhul.

#33 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 3. - 8:07

Csak van egy határ, amit meg kell húzni. Megaztán, ha valaki professzionális szolgáltatást nyújt, nem kell segget nyalni a megalázó értelemben. Pl. kell egy büfét/kocsmát csinálni a lovardában, és majd ott elszórakoztatja magát a vendég, ha végzett a lovaglással. Persze ehhez kell foglalkoztatni egy büfést/kocsmárost. :) Egy ideális emberközpontú lovardának a vízióját leírhatom, ha szeretnétek, de olyan úgyse létezik. Pl. kéne felvenni hozzá 5-6 lovászt-mindenest akibõl egy éjjeliõr, és 2 óránként végigjárja a területet, 2 pihenõn van, a többi meg dolgozik. A legjobb akkoris a legelá fákkal, beállóval, de ott is jó, ha valaki rájuk néz reggel-este. Kólikázni nem szoktak pl. ha már hozzászoktak a fûhöz.

#34 Pajkos

Pajkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 3. - 8:34

Szerintem olyan lovarda nincs ami mindenkinek tetszene. Ahol most az én lovam van ott például télen sem kapnak kukoricát, pedig van aki feltétlenül fontosnak tartja, de így sem soványak a lovak elhihetitek. Nincsen szuper lószolárium, meg jártatógép, de a karámok, az istállók tisztességesen meg vannak csinálva és mindig rend van, erre a gazda ügyel.
Én dolgoztam lovászként, de ha hiszitek ha nem, én szerettem és szeretek a mai napig is trágyázni a ló alól, bár igaz, hogy szívesebben csináltam mindig ha a ló is bent volt. Ez egy plussz dolgot adott a kapcsolatunknak, ugyanis eközben is tudtam meg újat a lóról és jobban összebarátkoztunk, nincs bajom a fizikai munkával. Most egy irodában csücsülök, bár szívesebben dolgoznék lovak közt, csak sajna egy lóval és két kutyával már nem ugrálhatok.

Suomorúan olvasom soraidat, hogy ennyire felelõtlenek az emberek. Ha így áll hozzá, akkor miért tart bérben lovakat??? Ha meg tudnád osztani velünk a lovardák neveit, biztosan el tudnák néhányan kerülni, hogy ilyen helyre kerüljenek a lovaik. Aki viszont becsületesen tartja õket, annak pedig kijár az elismerés.

Ne haragudj, de nem mondanám meg a neveket, csak annyit, hogy az egyik pest megye déli határán van, a másik még délebbre, a harmadik meg másik országban. Nem az én feladatom "reklámot" csinálni nekik, nem lenne tisztességes, mert lehet csak nekem nem jött be.

A lovász kijön elém, látszik a fején, hogy a háta közepére se kíván. Se baj, próbálok vele kedvesen elbeszélgetni, kérem, hogy mutassa meg a boxokat, stb.

Szerintem nem a lovász feladata, hogy körbemutogassa a lovardát, azt a tulajnak kell megtennie vagy valakinek akit megkér rá. Nálunk mindig a tulaj, vagy aki a lovarda ügyeit intézte, mutatta körbe a helyet, Õ is fogadta a vendégeket.

Vagy legfeljebb úgy, ahogy Veszprémben voltak, 20hektár legelõ, széna, ha nem volt már fû, meg télen, zab, kukorica igény szerint. Nem boxban, félrideg tartásban, szépen kenegesse csak a nedves fû a patájukat, meg sétálják le azt a napi 30 kilométert a legelõn meg az itatóhoz oda-vissza.

Én is ennek a tartásmódnak a híve vagyok, szerencsére ez a mostani helyünkön meg is valósul. Van két kisebb házikó, ahova azért mind az 5 ló egyidejûleg befér, ami 4 oldalról zárt - ajtó azért van rajta :) - így a zordabb idõjárásban is ideális. És legalább tudnak futkározni és játszani, mivel van még köztük pajkos szellemû :kir: .

A kocsma jó ötlet :kocc: , Kecskeméten is van egy lovarda ahol van, és uram bocsá, de szeretek néha bevágni egy stampedli házi pálinkát egy jó kis lovaglás után, mert igaz, ami igaz: a régi jó lovas emberek igazán értettek két dologhoz (többek közt): inni és lovazni. :yeah: Bûnõs lennék, mert szeretem a szépet - lovak - , és a jót - pálinka?!

#35 Loader75

Loader75

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 7 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 3. - 8:56

Sziasztok! Valaki ismeri Fóton a Szivárvány Lovas Clubot? Ha van róla infótok azt szívesen venném! Köszi Mindenkinek!

#36 Pajkos

Pajkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 9. - 17:46

Én eddig 3 lovardában dolgoztam. Az elsõ helyen én tartottam a színvonalat, a lovarda egyszerû "berendezésû" volt, de ettõl függetlenül meg volt mindenük a lovaknak. Miután eljöttem én is tapasztaltam pár negatív dolgot, mert én is ott tartottam a lovam, még azután is egy darabig, hogy nem dolgoztam ott. Egy ló úgy döglött meg, hogy azt sem tudták mi baja, mindenki mást mondott a halála elõtti állapotáról, egy kiscsikó majdnem kiszáradt, egy másik lóból egy félig megemésztett bálamadzag került elõ a trágyájával. Pénz és szakértelem lenne hozzá, csak valamiért mégsincs normálisan csinálva. A környezet rendben volt.

Hali
Úgy tûnik, hogy az általam hallott dolgok valótlanoknak bizonyultak. Elnézést ha valótlant írtam, bár nem az én hibám, meggyõzõek voltak a beszámolók.

#37 Trion

Trion

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 2 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 10. - 13:21

Sziasztok.

Én már elég sok lovardát vezettem, és már bértartó is voltam. Hát egyik sem egyszerû.
A lovardák nagyrészét nem hozzá értõk (finoman fogalmazva) vezetik. És senki sincs aki ezt ellenõrizné.
Sok helyen halottam, hogy nekik a ló fontos, fenét. Bár mit is várhatnánk, amikor, 1% tudása van a lóról, csak király mert nekem van egy lovardám, csak azt felejtik el, hogy nem disznótelepet vezetnek.
A bértartók?. Tudjuk, hogy már szinte a gazagok hobbijává vált, csak azt felejtik el, hogy azért mert pénze van, nem tud egybõl szaltozni. Úgy hozzák oda a lovukat, hogy nekik minden mindegy, csak a lónak legyen szuper. Majd jönnek, a további eszetlen kérések idõvel, majd a legvégén pedig kioktat, hiszen Õ lótartó. Mint ha bizonyítványt kapna róla, azért mert Õ lovat tar (BÉRBE), már teljesen ért is hozzá.
Én azt gondolom, mivel itt az állatokról van szó, az állatok között, pedig nincs demokrácia, a bértartásban sem szabadna lennie, ami nem jogosít fel senkit, hogy bunkó parasztként viselkedjen. Hát sajna egyre jobban hiányzik az emberekbõl az inteligencia.
Igaza van a vendégnek? Hát ha a pénze kell, akkor igen. Ha nekem egy lovardában mindent, megtennének, és mindenben igazat adnának, akkor az azt jelenti, bocsánat, vagy leszarnak mindent, de akkor a lovakat is, vagy pont semmi közük a lóhoz. Akár milyen csúnyán hangzik, de kell a katonás rend és fegyelem, mivel az a hely a lovak otthona, õk sem jönnek be a lakásunkba bulizni.

#38 pacifan96

pacifan96

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 856 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 10. - 18:54

itt a környéken is van egy egy istálló....arról annyit mondanék hogy a boxajtóból szögek állnak befelé a lófelé....a ló meg is sértegeti megát rendesen.... :( gondolhatjátok a színvonalt :gm:

#39 Hóvirág 2000

Hóvirág 2000

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 3 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 16. - 11:30

Trion-nak válaszolnék: Mint korábbi bértartó most pedig immár másfél éve lovardavezetõ - egyetértek abban, hogy valóban egyiknek sem könnyû lenni ! Családommal építettünk egy lovardát pontosan a korábbi bértartói negatív tapasztalatok miatt. Szerettünk volna a lovaknak igazi otthont teremteni és a visszajelzéseket figyelembe véve úgy gondolom,ez sikerült is.

#40 csipisz

csipisz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 53 hozzászólás

Közzétéve 2009 szeptember 16. - 12:11

Sziasztok!
Valaki ismeri Fóton a Szivárvány Lovas Clubot? Ha van róla infótok azt szívesen venném!
Köszi Mindenkinek!



Szia
Én ismerem. Mit szeretnél tudni róla?