Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Lovardatulajdonosoknak


  • Please log in to reply
4012 válasz a témához

#3961 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2013 október 17. - 9:58

Szeretjük a NÉBIH-et és a government informatikai felkészültségét. Véletlenül sem általános (pl. PDF) formátumban tolják ki. :/



#3962 Stuszi

Stuszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.045 hozzászólás

Közzétéve 2013 október 18. - 8:53

Nonszensz ez az egész, mikor az ország lóállományának egy jelentős része még azonosítóval sincs ellátva. (Lehet h. rosszak a tapasztalataim, de felénk minimum 30%-os az arány...)

 

Azért bennem ez a jogszabály felvet néhány alapvető kérdést.

 

"Tartási helyek létesítéséhez, tenyészetek kialakításához az élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi igazgatóság hozzájárulása szükséges."

 

Magyarul, ha egy lovat akarok venni, és hazavinni a hátsó kertbe, akkor jó pénzért engedélyeztetnem kell előtte??? És majd 3 hónapnyi "ügyintézés" után megmondják vihetem-e?

 

 

 



#3963 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2013 október 18. - 18:26

Nem, szerintem erről szó sincs. Attól, hogy a lovadat hazaviszed még nem lesz a TIR-ben (tenyészet információs rendszer) nyilvántartott tartási helyed és tenyészeted. A bejelentési nyomtatványon is üresen hagyható a két rovat (tartási hely ill. tenyészet kódja).



#3964 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2013 október 21. - 7:59

Helyi főállatorvossal beszéltem reggel, hogy kell bejelenteni a ló tartási helyét.

 

Én mint lovarda - tenyészet és tartási hely is vagyok.

A ló tulajdonosa aki nálam tartja a lovát annak be kell jelenteni a lovardát mint tartási helyet.

Miután kész a papír kitöltés be kell vinnem a hivatalba ahol a hatósági állatorvos ellenjegyzi és utána lehet postázni.



#3965 sibu

sibu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 788 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 15. - 15:17

A facebbokon is nagy felháborodást keltett, éppen ezért egy kedves ismerősőm létrehozott egy peticiót, lehet páran már találkoztak vele, viszont jo lenne még jopár aláirás hogy az 5000meglegyen, mert csak azzal mehetunk a nagyfönökök elé!!!!!

 

http://www.peticiok....en_lovagoltatni



#3966 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 17. - 0:15

Helyi főállatorvossal beszéltem reggel, hogy kell bejelenteni a ló tartási helyét.

 

Én mint lovarda - tenyészet és tartási hely is vagyok.

A ló tulajdonosa aki nálam tartja a lovát annak be kell jelenteni a lovardát mint tartási helyet.

Miután kész a papír kitöltés be kell vinnem a hivatalba ahol a hatósági állatorvos ellenjegyzi és utána lehet postázni.

 

A Hatósági állatorvost akkor nem kell kihívni a tartási helyre?

Tehát letöltöm a szükséges papírokat a netről, kitöltöm, becaplatok a h.állatorvoshoz, és utána postázom a Keleti Károly utcába?



#3967 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 19. - 17:54

A lovask.hu-ra most került ki ez az új tartási hely bejelentési kötelezettséges cucc. Hát nem egyszerű...

Itt van.



#3968 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 19. - 20:32

A lovask.hu-ra most került ki ez az új tartási hely bejelentési kötelezettséges cucc. Hát nem egyszerű...

Itt van.

 

Adtak a szarnak egy pofontot.

 

Már évekkel ezelőtt be kellett volna jelenteni a lovardákat az MKEH-nek, arra is köptek eddig magasról a legtöbb helyen, ezzel sem lesz másképp. A hatóság meg úgysem tudja ellenőrizni.



#3969 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 21. - 14:10

 

Helyi főállatorvossal beszéltem reggel, hogy kell bejelenteni a ló tartási helyét.

 

Én mint lovarda - tenyészet és tartási hely is vagyok.

A ló tulajdonosa aki nálam tartja a lovát annak be kell jelenteni a lovardát mint tartási helyet.

Miután kész a papír kitöltés be kell vinnem a hivatalba ahol a hatósági állatorvos ellenjegyzi és utána lehet postázni.

 

A Hatósági állatorvost akkor nem kell kihívni a tartási helyre?

Tehát letöltöm a szükséges papírokat a netről, kitöltöm, becaplatok a h.állatorvoshoz, és utána postázom a Keleti Károly utcába?

 

 

MVH regisztrációs számodnak kell lennie. Ha nincs akkor először azt kell kérni.

Ha van akkor , kitöltöd, felsorolod a nálad lévő lovakat a hatósági állatorvos ingyen aláírja és már küldheted is postán.

A hivatalba írja alá nem kell kijönnie.


Edited by Dél-Alföldi, 2013 november 21. - 14:11.


#3970 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 21. - 14:13

 

A lovask.hu-ra most került ki ez az új tartási hely bejelentési kötelezettséges cucc. Hát nem egyszerű...

Itt van.

 

Adtak a szarnak egy pofontot.

 

Már évekkel ezelőtt be kellett volna jelenteni a lovardákat az MKEH-nek, arra is köptek eddig magasról a legtöbb helyen, ezzel sem lesz másképp. A hatóság meg úgysem tudja ellenőrizni.

 

 

Tudná ellenőrizni, de nem akarja vagy nem képes rá vagy ......

Viszont ha belefutsz egy nav-os ellenőrzésbe, ott azonnal lekérik a bejelentett lovakat és már mehet is a lovas szolgáltatás számla adási ellenőrzése. Mert a navnak bejárása van a nebih rendszerbe.



#3971 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 21. - 16:26


MVH regisztrációs számodnak kell lennie. Ha nincs akkor először azt kell kérni.

Ha van akkor , kitöltöd, felsorolod a nálad lévő lovakat a hatósági állatorvos ingyen aláírja és már küldheted is postán.

A hivatalba írja alá nem kell kijönnie.

 

 

Köszi szépen. :)

Még egy kicsit bonyolítanám a kérdést. Hátha más is van hasonló cipőben...
Én egyszerű magánszemélyként tartom a 2 lovam, amiből az egyik be van regisztrálva tenyészegyesülethez. Tehát tagja vagyok az egyesületnek, nem feltélen azért hogy tenyésszek, hanem mert érdekel a fajta és az egyesület munkája. Akkor most nekem tenyészhelyként kell regisztrálni vagy egyszerűen csak tartási helyként?



#3972 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 21. - 17:54

 

Tudná ellenőrizni, de nem akarja vagy nem képes rá vagy ......

Viszont ha belefutsz egy nav-os ellenőrzésbe, ott azonnal lekérik a bejelentett lovakat és már mehet is a lovas szolgáltatás számla adási ellenőrzése. Mert a navnak bejárása van a nebih rendszerbe.

 

 

Ez persze megtörténhet, de a sasmadár nem kapkod legyek után.



#3973 furiosojr.

furiosojr.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.299 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 22. - 7:48

 

 

Tudná ellenőrizni, de nem akarja vagy nem képes rá vagy ......

Viszont ha belefutsz egy nav-os ellenőrzésbe, ott azonnal lekérik a bejelentett lovakat és már mehet is a lovas szolgáltatás számla adási ellenőrzése. Mert a navnak bejárása van a nebih rendszerbe.

 

 

Ez persze megtörténhet, de a sasmadár nem kapkod legyek után.

 

Éppen ellenkezőleg. Csak legyek után kapkod. Ugyanis ahhoz nem eléggé qualifikált, hogy a nagyokat megfogja. Vagy politikailag tiltott a számára.



#3974 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 22. - 9:54


Éppen ellenkezőleg. Csak legyek után kapkod. Ugyanis ahhoz nem eléggé qualifikált, hogy a nagyokat megfogja. Vagy politikailag tiltott a számára.

 

 

Ezek a bürokrata patkányok a sasmadártól igen messze vannak, ezért a kicsiket cseszegetik, addig érnek fel.



#3975 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 22. - 12:17

Ugyan, fiúk! Ismertek ti olyan lovardát, ahova nem nevesített feljelentés alapján, hanem csak úgy, magánszorgalomból kiszállt a hatóság betonkodni? Én még ilyet soha még csak nem is hallottam! Pedig nem lenne egy nagy tett, csak össze kéne olvasni a lovasok.hu hirdetéseit az MKEH listájával, és már mehetnének is címről-címre... e helyett fütyülnek rá, hogy ha valaki netán nem ír nyugtát 2500 Ft bérlovaglásról. És valljuk be, nem általános, hogy a lovasoktatók zsebében ott legyen a nyugtatömb meg a golyóstoll.

Nem foglalkozik a hatóság ezzel a nyomorral. Megcsinálták a lovardatörvényt, mert a brüsszeli csinovnyikok ezt elvárták tőlük, de szemet húnynak a hiányosságok felett, mert tudják, hogy az itteni viszonyok között az nem betartható. Ez így nagyon kényelmes. Nem csak hogy megfelelnek mind a főnökség, mind az alattvalók elvárásainak, hanem utóbbiakat még félelemben is lehet vele tartani, sőt, ha netán valamelyikben a félelem nem alakulna ki magától, és mégis kellemetlenkedne, akkor egyből van miért elővenni - látszólag jogosan. Adódik tehát a következtetés: lojálisnak kell lenni a Hatalomhoz, és akkor a Hatalom elnéző lesz, és megengedi, hogy éljetek.


  • egyember kedvelte

#3976 Stuszi

Stuszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.045 hozzászólás

Közzétéve 2013 november 22. - 12:44

Kocalovassal nem szoktam túlzottan 1etérteni, de most azt kell mondjam, hozzávetőlegesen egyet kell értsek vele. Én rendszeresen járok hatósági ellenőrzésekre (más területen), nem egyszer hallottam az ellenőrzést végzőktől: "Oda megyünk, ahova muszáj. Amúgy nem csinálunk munkát magunknak."



#3977 bejci

bejci

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 35 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 19. - 14:40

Sziasztok  :)  Voltak már esetleg valakinél lovat minősíteni? Mi most várjuk őket (2 hónapja kb.) , de nem sikerült semmi konkrétumot megtudni a hivataloktól...... a MKHivatal nagyon segítőkész volt , ők továbbítanak a NÉBIH-nek , ők a Magy. Lovas Turisztikai Szövetségnek , de többet nem tudtunk meg . Hátha ti már többet tudtok  :ang:  Köszönöm !



#3978 froclee

froclee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.663 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 19. - 18:25

Barát az barát...

http://www.hir24.hu/...meg-kozpenzbol/



#3979 Mogyoró

Mogyoró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 66 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 30. - 9:29

Lelkiismereti kérdésben vergődőm, ti mit gondoltok az alábbiakról:

pár hete hoztak egy lovat bértatásba két kezdő lány kapta, azt mondták, azért szeretnék nálam tartani, mert tetszik nekik ahogy nálam élnek a lovak, ezt szeretnék megtanulni.

Tegnap elhozták az ismerőseiket, hogy megnézzék, hogy működik a ló. Felültek nyergelés után, kimentek a szántóföldre és gyí. Vágta, vágta el- vágta vissza, lovas csere, vágta full a szántásban a vetésben( van földes út is, de azt nem favorizálták). Megállapították, hogy a ló gyors és vékonyabb zablával, martingállal kell lovagolni( próbalovasok a szárat egy kézben tartva, a ló száját erősen fogva ültek, a ló" zsiráf" nyakkal fél méteresre tátott szájjal közlekedett) , és a lányok lehet, hogy nem tudják megfogni a lovat vágtában. Majd a füle hegyétől a farka végéig tajtékos, meggyötört lóról leszálltak, beállították a karámba, és legalább annyit megtettek, hogy letakarták pléddel. A ló egész nap nem evett, miután megszáradt és adtam neki inni, még szinte azt sem bírt, kortyonként ivott pár decit. Estére jobban lett, evett, ivott, de reggel alig bírt megmozdulni.

Ami szomorú, hogy a lányoknak tetszett a dolog és fiúkkal megbeszélték, hogy időnként jönnek lovagolni a lovat, mert nagyon élvezte a ló és szüksége van erre.

Az első érzésem, hogy kirakom őket, nem akarom végignézni, ahogy tönkre teszik a lovat. Én hiába teszem bele a munkát hetekig, hogy finomabb, nyugodtabb legyen a ló, hogy a lányok is tudják bizalommal lovagolni, ha jönnek ezek a "nagy lovasok" és 1 óra alatt felülírnak minden munkámat.

Meddig van hatásom beleszólni a dolgokba mint bértató?


  • Mazsola Von Trüffel kedvelte

#3980 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 30. - 9:52


Meddig van hatásom beleszólni a dolgokba mint bértató?

 

Bármeddig, szerintem. Megmondanám nekik, hogy ezzel kikészítik a lovat, és nem ez a módja, itt ilyen stílusnak nincs helye. Ha így kívánják lovagolni, akkor vigyék máshova, ha szeretnék megtanulni, hogy kell lóbarát és kultúrember módjára lovazni, akkor kaphatnak segítséget.

Sokszor a tudatlanságból ered a rossz bánásmód, ha jól értem, a lányok még nevelhetőek, nem a rosszat kéne megtanulniuk.

 

Mondjuk a többieket meg simán kitiltanám a lovardából.



#3981 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 30. - 9:59

A sztori után én azonnal szóltam volna, mert ha a lónak estére komolyabb baja lenne, a te rossz híredet fogják kelteni. Esetleg téged okolni...

(szegény ló... :( )


Edited by Kistáltos, 2013 december 30. - 10:00.


#3982 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 30. - 11:53

Én is arra szavazok, hogy szólj, és ha nincs változás, akkor küldd el őket.
Egy ismerősöm ugyanigy járt, szóról-szóra ugyanez a sztori, pár látogatás után (hiába szóltak nekik, fagyos talajon ment a full vágta) lesántult a ló. A tulaj pedig onnantól elfelejtette fizetni a tartását, sőt, totál eltűnt, uh a lovarda gazdagabb lett egy rehabos lóval. :(

#3983 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 30. - 12:29

Szolj;)En minden ilyesmiert szolok,probalok mindenkit jo utra terelni.Akinek bejon marad es halas.Akinek nem az megy...de en nem aszisztalok senki hulyesegehez egy lo karara sem.Vannak hatarok...

#3984 Árpád

Árpád

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 51 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 30. - 17:09

Mindenhez jogod van mint az objektum tulajdonosának, és akkor jársz a legjobban, ha azonnal elküldöd őket. Aki így gondolkodik a lovaglásról, és Lórol, soha nem fog megváltozni. Ha a fejed tetejére állsz akkor sem. Tapasztalatból mondom.



#3985 Mogyoró

Mogyoró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 66 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 30. - 19:02

Mindenkinek köszönöm a választ!

Ma beszéltem a lányokkal is, a szülőkkel is.( egyébként tegnap azért hagyták hagyták abba a lovaglást, mert szóltunk nekik, hogy már elég volt, fejezzék be,ezt persze zokon is vették...)

Sajnos Árpád véleménye nagyon helytálló most, úgy érzem, hogy megváltoztathatatlan a gondolkodásuk, leginkább a szülőknek.

A lányoktól próbáltam megkérdezni a véleményüket, hogy mit láttak és az milyennek tűnt számukra és aztán elmondtam, hogy mi lett volna a ló szempontjából a helyes.

Sajnos a szülők ezt sérelmezték, hogy ne a gyerekekkel( 11 és 16 éves) beszéljem a dolgokat, aztán velük is beszélgettünk. (De-t jöttek a lányok, este a szülők)

Igen a tudatlanság és az említett próbalovasoktól kapott infók miatt úgy gondolták, hogy ez nem okoz gondot a lónak, ha pedig nem bírja, mehet a vágóba. Ma már néztek is egy másik lovat, holnap mennek megnézni, mivel ez a ló( 3 hét után) nem vált be. Félek vágó lesz belőle. Valószínű elviszik a lovat, mivel mondtam, hogy az én munkám itt feleslegessé vált, mivel hosszú idő be telik mire bátran terepezhetnek a lóval, és semmi nem biztos még akkor sem.

Sajnos ezeket a dolgokat én magamra veszem, fáj a lelkem, mivel a ló tök szelíd, csak sajnos erős férfi kezek között megkeményedett és elfásult. Ma a kisebbik lány önmagától megállapította, hogy olyan elgyötört a szeme. Ez volt az egyetlen pozitív dolog az egész storyban, hogy felismerte a ló arckifejezését.



#3986 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 30. - 20:25

Utolsó esélyként feltenném a lányokat jó lóra, hátha megéreznek valamit a különbségből és rajtuk keresztül a szülők is gondolkodóba eshetnek. Természetesen felügyelve, és elmagyarázva mit is kéne észrevenniök. 

 

 

 



#3987 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 30. - 21:11


Sajnos ezeket a dolgokat én magamra veszem, fáj a lelkem, mivel a ló tök szelíd, csak sajnos erős férfi kezek között megkeményedett és elfásult. Ma a kisebbik lány önmagától megállapította, hogy olyan elgyötört a szeme. Ez volt az egyetlen pozitív dolog az egész storyban, hogy felismerte a ló arckifejezését.

 

Nem az erős kézzel van a baj, hanem a primitív aggyal. Ami mondjuk jellemző az egész emberiségre, hogy mindent erőből akarunk megoldani.

Nem véletlen mondogatom már mióta, hogy a lótartást is vizsgához kötném.. Régen azért apáról-fiúra szállt a miért-hogyan, ma bárki kaphat fillérekért lovat, de tudást, érzéket, felelősségtudatot nem. És ebből kettő minimum kéne, a harmadik meg kialakulna.

 

Az ilyen embereket meg lehet próbálni jó szóval "megtéríteni", de ha nem sikerül, akkor nem szabad magunkra venni, különben beleőrülünk. Jó példát mutatni azt lehet, meg kell is. A lovardában, ahol anno tartottam a lovamat, én voltam az első, aki suttogós és társai módszerekkel foglalkozott, csodájára is jártak, hogy szőrén kötőfékkel terepezünk, ugrunk is. És volt aki ennek hatására szintén elkezdett foglalkozni vele. Volt aki meg letudta azzal, hogy öreg a ló, meg nyugis, ilyennel lehet. Nem győzködtem, hogy megcsinálnám az övével is, csak kell fél-egy év, mire őt elfelejti. :D


  • terembura kedvelte

#3988 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 4. - 16:03

http://www.agroinfor...20140104-23980/



#3989 Kyra

Kyra

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 10. - 14:44

Sziasztok!
Tudja esetleg valaki, h a lovarda bejelentéshez szükséges nyomtatványok közül a "lovak alkalmasságáról szóló hatósági bizonyítvány" az miaz? Hol lehet beszerezni, mi kell hozzá és mennyi idő? Azon lovasoknak akikkel beszéltem lövése sincs... A NÉBIHnek meg hiába írtam... Azthiszem itt bezárult a kör... Van esetleg ötletetek?

#3990 bejci

bejci

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 35 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 10. - 15:34

Szia Kyra :) ezt akkor kapod meg, ha levizsgáztak a lovak. Összefoglalva leírom a bejelentés útját: 1. Kereskedelmi hivatalnak formanyomtatványon bejelentkezni , ők kijönnek megnézni a tárgyi feltételeket , 2. NÉBIH-nek tovább küldik az anyagot , ők ellenőrzik a lovak papírjait és ők küldenek ki ellenőrizni-vizsgáztatni valakit a M.Lovasturisztikai Szöv.-ből. 3. ha minden rendben  NÉBIH visszaküldi az anyagot a MKEH-nek és megkapod a reg. számot :)



#3991 Kyra

Kyra

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 10. - 21:12

Köszi a választ :) Időközben megérkezett tőlük is a levél, ami ugyanezt tartalmazza. Az azért elég félrevezető infó, ezek szerint, amit a kereskedelmi hivatalnál találtam. Mármint a nyomtatvánnyal van olyan h kötelező mellékletek, amiből az egyik h a hatósági bizonyítvány számát, a keltezés feltüntetésével csatoljam a beküldendő nyomtatványhoz... persze az sem kizárt, hogy nekem vannak szövegértési problémáim :)
Köszönöm még egyszer :)

#3992 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2014 augusztus 1. - 13:35

Sziasztok!

Nem tudnátok segíteni, hogy a jelenleg hatályos jogszabályokat hol találom lovarda törvény, oktatás minden? Annyit variáltak, hogy már nem tudom mi az, ami változott és mi az, ami pontosan nem. És vége a türelmi időnek már vagy sem, én már elvesztettem a fonalat. :D 

Szóval valami kézzel fogható biztos összegzés kellene. Előre is köszönöm!



#3993 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2020 május 5. - 18:02

A koronavírus járvány következtében is kialakult helyzetben a MÁSZ rendszeresen körlevelet bocsát ki a tenyésztők tájékoztatása érdekében. Ezúttal a 3-as és 4-es számú körlevelet bocsátjuk rendelkezésükre.

http://www.allatteny...hu/mal/hirlevel

 

kancatámogatások
A Kincstár fizeti a 2018-ra vonatkozó őshonos kancatámogatást, és megkezdte a tavaly még ki
nem fizetett ex situ méntartási és méncsikónevelési támogatások folyósítását. Ebben a helyzetben
ez mentőöv az őshonos lófajtákat tenyésztőknek!
 
ideiglenes engedélyek
A tenyészállat-bírálati rendezvények elmaradása miatt ideiglenes tenyésztési engedélyek kiadásával
és törzskönyvbe vétellel próbálnák segíteni a tenyésztőket, amelyek szabályozásáról most
egyeztet az MLOSZ.
 
elmaradnak a rendezvények
A lovas rendezvények, sportesemények elmaradnak. A Tokiói Olimpia halasztása miatt az öt szakág
összevont, Magyarországon tervezett 2021-es Európa-bajnoksága komoly veszélybe került.
 
ágazati kitettség
Az őshonos lófajták fenntartásáért felelős Magyar Lótenyésztők Országos Szövetsége (MLOSz) szerint
a koronavírus-járvány lóágazatra gyakorolt hatása csak becsülhető, még pontosan nem mérhető
fel. A lóágazat állapota, tekintettel annak rendkívül magas forrásigényére, mindig az egyéb
gazdasági ágakban megtermelt jövedelmek mértékétől függ.
 
csökkenhet a lóállomány
Kancafedeztetések csökkennek, kevesebb lovat adnak el (az export leállt), az árverések megszűntek,
a központi mén- és kancavizsgák, szemlék elmaradnak. Mindezek az őshonos lóállomány
csökkenését vetítik előre.
 
fizetik a támogatásokat
Az őshonos támogatások kifizetése folyamatos, fontos ezen támogatások fenntartása az átmeneti
időre (2021/22). Az előrehozott kifizetések itt is óriási segítséget jelentenének. Az új belépők
és az állományfejlesztők beemelése a támogatott körbe nagyon fontos lenne.
Fontos lenne a tenyésztésszervezési támogatások folyamatos biztosítása az MLOSZ feladatai
(szemlék, bírálatok, vizsgák) ellátása érdekében.
 
genetikai bázis
Az őshonos lófajták genetikai bázisát jelentik az állami ménesek (Bábolna, Mezőhegyes, Szilvásvárad,
Hortobágy), és ide értendők a nemzeti parkok (Őrségi, Kiskunsági, Aggteleki, Bükki NP),
illetve a Kaposvári Egyetemhez tartozó Bőszénfai Szarvasfarm hidegvérű lóállománya. Ezeknek
a tenyészeteknek a jó állapotban való fennmaradását biztosítani kell (ne essenek áldozatul költségtakarékossági
intézkedéseknek).
 
fertőző kevésvérűség
A COVID-19 hatásai fenyegető veszélyt jelentenek a lovak fertőző kevésvérűségének (FKV)
esetleges terjedésére, amit egyelőre a kötelező vizsgálatoknak köszönhetően sikerült
 
 
 
Kevesebb kancafedeztetés
Csökken a kancafedeztetések száma, aminek mértéke tág határok (10 és 60%) között mozog. Vannak
bizakodó méntartók, akik szerint a tenyésztési szezon kitolódásával ezek az elmaradások pótolhatók,
mások inkább nem fogadnak idegen kancákat. Jövőre minden bizonnyal lényegesen kevesebb csikó
születik majd. Az MLOSZ kancafedeztetési protokollja itt érhető el.
 
Megállt a lóértékesítés
A lóértékesítések megálltak egyrészt a külföldi vevők távolmaradása, másrészt az élőállat-szállítások
nehézségei és a megbetegedéstől való félelem miatt. Kérdés, hogy a piac mennyire tud a jövőben helyreállni.
Minden gazdasági sokk negatívan érinti a lótartási kedvet, amit most is érez az ágazat.
 
Elhalasztott rendezvények
Fontos rendezvények maradnak el vagy helyezik át őket másik időpontra. Egy évvel eltolták az idei év
legnagyobb lovas eseményét, a németországi Eurochevalt, amelynek díszvendége hazánk lesz.

 



#3994 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2020 május 27. - 8:27

Átmeneti ágazati támogatási intézkedések

 

A Kormány elfogadta az Agrárminisztérium által összeállított, a mezőgazdasági és élelmiszeripari szakmai szervezetek által megfogalmazott javaslatokra épített Nemzeti Élelmiszergazdasági Válságkezelő Programot és a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében a mezőgazdasági ágazatban a COVID-19 koronavírus okozta gazdasági problémák kezelését célzó többletforrás biztosításáról szóló 1196/2020. (IV. 30.) Korm. határozat keretében 25 milliárd forint többletforrást biztosított annak végrehajtására. A pénzügyi keretből 24 milliárd forint az alább bemutatott átmeneti állami támogatási programokra, 1 milliárd forint pedig a zöldség-gyümölcs termékek karitatív szervezeteken keresztül történő ingyenes szétosztására, valamint a termelői szervezetek által végrehajtott, a fogyasztás ösztönzését hivatott promóciós és kommunikációs akciók támogatására használható fel.

Ezen túlmenően a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében a koronavírus világjárvány mikro-, kis- és középvállalkozásokra, valamint nagyvállalatokra gyakorolt gazdasági hatásainak mérséklése érdekében az agrárgazdasághoz kapcsolódó hitel- és garanciakonstrukciókkal kapcsolatos intézkedésekről szóló 1195/2020. (IV.30.) Korm. határozattal a Kormány a 25 milliárd forinton felül további 1 milliárd forint forrás biztosításáról döntött az Agrárminisztérium részére az Agrár Széchenyi Kártya Plusz konstrukcióhoz és a már jelenleg is működő három MFB forgóeszköz hitelprogramhoz (Agrár, TÉSZ, Élelmiszeripari) kapcsolódó, 100%-ra emelt kamat-, költség- és kezességi díjtámogatás költségvetési fedezetének biztosítása érdekében.

 

ÁTMENETI TÁMOGATÁSI PROGRAMOK

 

I. Általános jellemzők:

Az átmeneti támogatási programok közös jellemzője, hogy azok az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. cikk (1) bekezdése szerinti állami támogatásnak minősülnek, és az „Állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes keret a gazdaságnak a jelenlegi COVID-19-járvánnyal összefüggésben való támogatása céljából című 2020. március 19-i C(2020) 1863. számú európai bizottsági közlemény (a továbbiakban: közlemény) 3.1. pontja szerinti vissza nem térítendő átmeneti támogatásnak minősülnek.

A közlemény alapján vissza nem térítendő támogatásként a vállalkozások számára főszabályként legfeljebb 800.000 euró, a mezőgazdasági ágazatban 100.000 euró, a halászati ágazatban 120.000 euró mértékű támogatás nyújtható. A feldolgozói és forgalmazói szektorra a legfeljebb 800.000 eurós támogatási kategóriát kell alkalmazni. Kedvezményezettek azok a vállalkozások, amelyek 2019. év végén nem voltak az állami támogatási szabályok alapján nehéz helyzetben, de a járványra visszavezethetően nehézségeik támadtak vagy nehéz helyzetbe kerültek. Több ágazatban működő vállalkozás részére a maximálisan nyújtható támogatás összege – az adott ágazatra vonatkozó legmagasabb támogatási összegre figyelemmel – legfeljebb 800.000 euró.

Az átmeneti támogatási programok keretében a támogatási kérelmek beadása 2020. június 29-től háromszor két hetes szakaszban valósul meg:

  • június 29. és július 12. között: sertéstartók, baromfitartók, élelmiszeripari vállalkozások, dísznövénytermesztés, halgazdálkodók
  • július 13. és július 27. között: tejelő szarvasmarhatartók, húsmarhatartók, juhtartók, zöldségtermesztők, méhészek
  • július 28. és augusztus 10. között: borászok, lótenyésztők, zöldség-gyümölcs termelői és értékesítő szervezetek

Három kis ágazat/jogcím nem szerepel a fenti felsorolásban, amelynek eltérő beadási időpontja lesz:

  • Nyúl és kecske ágazat esetében a meglévő és működő csekély összegű támogatásukat emeljük meg, amely ősszel a normál csekély összegű támogatással együtt kerül kifizetésre.
  • A tenyésztojás előállítás számára készül egy külön jogcím, de itt még a szakmai egyeztetések nem zárultak le.

Minden kérelem elektronikus beadású, és az igénylők számára a lehető legegyszerűbben alakítja ki a Magyar Államkincstár (MÁK) a felületeket. Azaz, ahol lehetséges, tehát az állat és hektár alapú jogcímeknél a 2019-es már ellenőrzött kérelmekre építve, és az új jogcímeknél is a lehető leginkább egyszerűsítve az igénylést. Az uniós átmeneti támogatási jogszabályi előírások miatt a kapcsolt vállalkozások vizsgálatától nem lehet eltekinteni, ennek a vizsgálatát nyilatkozat alapon fogja a lehető leggördülékenyebb módon ellenőrizni.

A támogatások fajlagos mértékét a keretösszeg nagysága és az előzetes számításaink szerinti kérelmezők száma határozta meg (részletesen lásd alább). A rendelkezésre álló források feletti, esetleges túligényléseket a visszaosztás módszerével tervezzük kezelni. Ebből következik, hogy az alább megadott fajlagos támogatási értéket csak tájékoztató jellegűek, hiszen a tényleges jogosult igénylők számától függően lehet akár magasabb, vagy alacsonyabb összeg is.      

II. Az AM által kidolgozott átmeneti támogatást tartalmazó támogatási programok

8) Lótenyésztés (0,25 milliárd forint)   

A támogatási alapja a támogatást igénylő által a tenyésztési program végrehajtásában részt vevő kancák tenyésztésben tartása, vemhesítése.

A támogatás tervezett mértéke: vemhes kancánként 80 ezer forint.

A támogatási kérelem benyújtási időszaka: (tervek szerint) 2020. július 28- augusztus 10.

 


  • N.C. kedvelte

#3995 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2020 szeptember 9. - 13:39

Tisztelt Tenyésztők!

 

A Póni- és Kisló Tenyésztők Országos Egyesülete 2020. július 25. napján tartotta tisztújító Közgyűlését, melyen, új elnök, tenyésztésvezető és az új 5 tagú új elnökség megválasztására került sor. Arra törekedtünk, hogy az 5 fajta fenntartásáért felelős tenyésztőszervezet elnökségében minden fajta tenyésztője  képviselve legyen. A Közgyűlésen résztvevők 5 éves időtartamra szóló megbízást adtak az új Elnökségnek.

 

TISZTSÉGVISELŐK

 

Elnök: Dr Németh Zoltán

Ügyvezető, tenyésztésvezető: Hartyán Nikoletta

 

Az elnökség megválasztott tagjai:

Kovács Emese

Erdei Szigeti Dávid

Babicsek József

Dr Kertész Péter

Iványi Zsigmond

 

Kérem, a tisztelt tagokat, hogy minden felmerülő kérdéssel kapcsolatban Dr Németh Zoltán (20/952-9613) Elnök Urat, vagy Hartyán Nikoletta (20/484-8550) tenyésztésvezetőt hívják.

Felhozódott, hogy minden fajta képviselőjének telefonszáma felkerül majd a honlapra, így hamarabb megoldódhatnak az adott fajtában felmerülő kérdések, ez folyamatban van.

 



#3996 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2021 január 29. - 23:13

Nyilatkozat HIPA adóelőleg kedvezmény érvényesítéséről KKV minőség miatt



#3997 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2021 augusztus 19. - 18:22

"A rendelet továbbá tartalmazza, hogy a szálláshelyek mellett már a valamilyen turisztikai attrakciót üzemeltetőknek és a vendéglátó üzleteknek is regisztrálniuk kell a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba (NTAK)."



#3998 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2022 március 30. - 3:15

Nitrát jelentés.

Új nyomtatvány: NITRÁT4
 
Az újba átmásolhatók az előző évi adatok a NITRÁT2-ből.


#3999 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2022 április 22. - 18:15

Lovas létesítmények fejlesztése

 

Felhívás

 

 

 


Edited by Robi, 2022 április 22. - 18:18.


#4000 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2023 március 10. - 7:28

Falugazdásznak új meghatalmazás.

Nitrát jelentés.