Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Vemhesség


  • Please log in to reply
842 válasz a témához

#1 klari

klari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 118 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 14. - 16:41

Sziasztok!Nem szeretném elkiabálni, de úgy néz ki, sikerült vemhesíteni a kancámat, így hát 11 hónap múlva 'nagymama' leszek! :D Azt szeretném kérdezni a tapasztaltabb tenyésztõktõl Posted Image , vagyis akinek volt már vemhes kancája/ csikója, hogy mi a teendõ ilyenkor?Az orvosi dolgokkal úgy-ahogy tisztában vagyok, de azért jól jönne a segítség, és 'házi praktikákra' is kíváncsi vagyok!Még nem derült ki, a kancám vemhes -e vagy sem, de a doki azt mondta, minden rendben halad! (Azon kívül hogy szegény pacc, amikor elõször vizsgálták kiugrott a minden oldalról zárt kalodából, és több helyen felhorzsolta a lábát... :( ).Például amikor belerakták a spermát (mesterségesen lett megtermékenyítve) utána azt mondta a doki, hogy nyugodtan dolgozhatok vele. Én csak sétálni mertem, de még így is aggódom: nem kellett volna inkább békén hagynom :confused: . Tudjátok, hevederhúzás, mozgás... Lehet, hogy nem hiányzott neki?Ha valaki ellátna jó tanácsokkal, annak nagyon örülnék!Elõre is köszönöm a hozzászólásokat!Sziasztok, Klári

#2 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 14. - 17:00

Szia Klár!Hát, én nem értek a témához, úgyhogy lehet, hogy lesz aki megkövez, de néhány vemhes kancát és ellést már láttam.Az a tapasztalt, hogy tényleg nyugodtan dolgozhatsz a kancával, hiszen nem beteg, hanem vemhes. Sõt, igényli is a ló ugyanúgy a rendes munkát, terpeket, stb.A vemhesség vége felé kell a munka mennyiségét csökkenteni. Bátran modhatom, hogy az ellés elõtt álló kancákkal mi mindig szõrén mentünk el terepre sétálni egy picit. levegõzött, mozgott és sose volt baj az elléssel. Jó ez neki is, mint az embernek, neki sem természetes állapot, hogy csak várja az utódot bezárva.Természetesen a vemhesség ideje alatt minél vitamindúsabb táplálékot kell adni a kancának (nem tök sok zabot írtam, hanem vitamindús táplálékot), ez segíti a csikó fejlõdését is.Érdekes megfigyelni, hogy a többi ló is érzi a 'nagy eseményt'.Elléskor mindig tök csönd van az istállóban, azonban a legkisebb bajnál, vagy rendellenességnél mind hangosan nyerít és kapar. Borzalmas zajt csinálnak.Szóval, az állatok között létezik valami hihetetlenül mély kommunikáció...Kicsit eltértem a vemhességtõl, de azt hiszem azt is leírtam, de az egész teljesen megán tapasztalat és vélemény.
  • -Tucsok- kedvelte

#3 Bogi

Bogi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 103 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 14. - 17:09

Szia Klari!Saját vemhes kancám nekem sem volt, de elég sok vemhes paccal volt dolgom, és az a tapasztalat, hogy az egész vemhesség ideje alatt kell mozgatni a pacit. Egyrészt sokkal könnyebben ellik, ha az utolsó pillanatig mozog, másrészt a csikónak is jó. Volt egy paci, aki már három napja nem akart elleni, azt mondta egy falubeli parasztbácsi, hogy futószárazzuk meg úgy rendesen. Hát kivittük, meghajtottuk, és láss csodát, másnap reggel ott szopott a kiscsikó.

#4 klari

klari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 118 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 14. - 17:11

Sebaj, mindenre kíváncsi vagyok! ;) Az OK, hogy dolgozhatok vele, míg vemhes, de én rögtön a berakás után vittem ki!Kijött a kalodából, sutty, nyergeltem, és vittem ki! És most kétségeim támadtak, hogy nem kellett volna! Posted ImageMa lett berakva a sperma: ha reggel kiviszem futószárazni, estére lesz kiscsikó? :D De szép is lenne... :)

#5 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 14. - 17:16

Klari!Nem vagyok Én sem vemhesség szakértõ, de szerintem nem csináltál bajt. Én ahhoz tudnám hasonlítani, hogy teszem azt az ember is teherbe esik peteéréskor, még ha az aktus után futni is van kedve. Nem igaz?? ;) (hogy a fene enné meg :rolleyes: )

#6 klari

klari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 118 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 14. - 17:35

:D Végülis...Bár nekem még sosem támadt kedvem futkározni utána! :D

#7 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 14. - 17:36

OFF OnKlari, talaltal vegul istallot a paccoknak?OFF uff

#8 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 14. - 18:12

Én azt hallottam, hogy az elsõ 3 hónapban érdemes kímélni a pacit, hogy rendesen megtapadjon a zigóta, és az utolsó hónapban jó, ha már nem dolgozik a ló (sétálni, kicsit ügetni azért lehet vele).

#9 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 14. - 20:39

Ha arra vonatkozott volna a kérdésed, hogy a berakást követõen közvetlenül jó-e hogy mozgattad, akkor azt mondom, hogy feltétlenül igen.Mivel a lovat sárláskor rakják be, hajlamos arra, hogy a spermát kiábrándító és pénztárcát nem kímélõ módon visszafolyassa. hogy erre ne legyen lehetõsége (megállni és folyatni) ezért szokták ajánlani, hogy a ló feltétlenül mozogjon.Ha nem erre voltál kíváncsi, bocs.

#10 klari

klari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 118 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 15. - 19:44

Igen, azért aggódtam, mert RÖGTÖN utána sétáltam vele, de akkor minden ok!!!M1es, sajnos nem találtam olyan helyet, ami minden szempontból megfelelt... :( Úgy döntöttünk (nagyrészt kényszerhelyzet), hogy idén még benthagyjuk a paccokat a Tatiban, jövõ tavaszig talán sikerül találnunk egy jó kis lovardát. Persze ez csak a két heréltre vonatkozik, a kancám meg GYES-re megy valamelyik ménesbe, ha minden jól megy! De a méneseket is csak nyáron kezdjük körbejárni, a lényeg, hogy csikóparadicsom legyen! Posted Image Szóval végül bent maradtunk, ami elég elszomorító, viszont nagyon jó edzéseim vannak, ami engem kárpótol, a lovakat viszont kevésbbé... :( Kösz az érdeklõdést, a többiektõl bocs az Off-ért!Sziasztok, Klári

#11 bozzy

bozzy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 352 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 15. - 20:12

Szia Klári! Ne izgulj, semmi bajt nem okoztál a gyors sétáltatással. Biztos tudod, hogy az ovuláció pillanatában - ekkor van vége a sárlásnak - termékenyülhet meg legkorábban a petesejt. A sperma a petevezetéken pedig általában 2 óra alatt ér fel a petefészekig. Az optimális tehát az lenne ha az ovuláció elõtt jó két órával történne a fedeztetés. Mivel ez nem megy, ezért általában a gazdát szokták faggatni, meddig tart a sárlás, mikor kezdõdött, hol tartunk most stb... Ha tehát tudod, hogy átlagban 5 napig sárlik a kancád, a harmadik napon rakatod be vagy fedezteted elõször, s utána két naponta ismételteted, a sárlási jelek elmúltáig.Ha sikeresen vemhesült a kancád, a 45. napig még ekkor is felszívódhat a megzat gond nélkül. Arra figyelj, hogy a vemhesség 9. hónapjára ellési kondícióba kerüljön a kancád, mert az utolsó három hónapban már csak a magzat testét fogja építeni. És különösebben nem kell kímélned. Persze a 160 km-es távlovas versenyre nem egy vemhes kancával kell elindulni, de ezen kívül dolgozz vele úgy ahogy szoktál.

#12 klari

klari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 118 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 17. - 13:06

Szisztok!Hát, tavasztól õszig általában minden hétvégén versenyre megyünk, az gondolom nem fog menni...Bár néhány fontosabb versenyre még megyünk az idén, a doki azt mondta, nem probléma. Íme, ismét egy probléma, ami aggaszt... Állítólag addig versenyezhetek vele, amíg nem érzem, hogy a nehezére esik. Ezzel nincs gond, meg fogom érezni a pillanatot, de gondolom addig is sokkal több mindenre kell figyelnem, mint korábban. Ha az orvos azt mondja, nem versenyezhetek vele, akkor belenyugodnék, és nem piszkálnám az ugrással. De az van, hogy õ azt mondta, mehetek vele! Most nem tudom, hogy végigizguljam a szezont -viszont versenyezhetek-, vagy hagyjam szegényt békén, így nem mehetek vele, viszont biztos, hogy minden tuti lesz! :confused:

#13 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 17. - 16:20

Klári, benne van a díjugrató szabályzatban, hogy 4 hónaposnál idõsebb vehemmel kanca nem versenyezhet.

#14 klari

klari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 118 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 18. - 9:25

Tényleg? Akkor az állatorvossal együttt nem vagyunk képben!Próbáltam keresni a Lovasszövetség honlapján, nem találtam a szabályt, de szeretném valahol megnézni!Szerinted hol találom meg?Köszi, Klári

#15 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 18. - 9:38

[url="http://"http://www.lovasszovetseg.hu/index.html"]Itt[/url] találod a szabályok alatt egy zipelt file-ként.

#16 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 18. - 15:14

Nekem csak egy kérdésem lenne. Mi szól a mesterséges megtermékenyítés mellett a költségcsökkentésen kívül? És az ár mennyiben módosul így? (na jó, ez 2 kérdés lett Posted Image )

#17 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 18. - 16:20

idézet:
Eredeti szerzõ: BoKa:Nekem csak egy kérdésem lenne. Mi szól a mesterséges megtermékenyítés mellett a költségcsökkentésen kívül? És az ár mennyiben módosul így? (na jó, ez 2 kérdés lett Posted Image )[/QUOTE]- higiénia, nincs fertõzés veszély- nem kell a kancát elõtte/utána szállítani- a fantom nem rúgja meg a mént- jobban idõzíthetõ

#18 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 18. - 16:54

Ja, és nem mindig olcsóbb a mesterséges! :D

#19 ultimo

ultimo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 114 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 18. - 16:55

Hello!1. Alapfogalmak. Mesterséges termékenyítésrõl beszélünk. Állattenyésztés vizsgán azért bukás járt ha vki mesterséges megtermékenyítést talált mondani. Posted Image 2. A higiénia több szempontból is fontos. Természetes fedeztetéskor a mén megfertõzheti a kancát. Ennek fõképpen olyan kancák esetében van jelentõsége akik amúgy is problémásak. Nem kell a kancát idegen állományba bevinni a fedeztetés idejére. Sajnos a karantén szabályokat nem mindenhol tartják be. Hiába is van a kanca vakcinázva problémák ilyenkor is elõfordulhatnak. 3. Költségek. Ez nem egyértelmû hogy a mest. term. olcsóbb. Sokmindentõl függ ez is. Elsõsorban attól hogy a kiszemelt mén az állami támogatásos rendszerben van-e vagy nem. Maszek méneknél a tulaj határozza meg a sperma árát, ez pedig akár elég húzós is lehet. Fontos az is hogy a termékenyítést végzõ állatorvos milyen messze található. A kilóméterpénz elég jól meg tudja nyomni a költségeket. Ha bármi probléma felmerül( visszasárlik a kanca, kezelni kell, stb) az is költségszaporító lehet. 4. A tenyésztés szempontjából jobb a mest. term. mert a jó genetikai tulajdonságú mének az egész ország területén kihasználhatók a mai viszonyok között. 5. A kancának és a ménnek a természetes út biztos jobb csak õket senki nem kérdezi meg. :D Ha a témával kapcsolatban konkrét kérdés van akkor jöhet, szívesen segítek!ultimo

#20 klari

klari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 118 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 19. - 10:29

Szia!Ultimo, te állatorvos vagy? Mert akkor mostantól nem lesz egy nyugodt perced se! :D Íme, máris néhány KONKRÉT kérdés:Milyen gyakran fordul elõ, hogy egy csikó felszívódik a méhben? Gondolom a vetélésnek már jóval kisebb az esélye, vagy ez sem igaz? :confused: Azt mondták, hogy az elsõ két hónapban nem ajánlatos versenyre vinni a kancát, a felszívódás veszélye miatt. De otthon dolgozhatok vele, állítólag... Akkor nem értem: speciálisan a versenykörülmények nem tesznek jót? A szállítás, vagy az izgalom? SZóval mi a konkrét oka a felszívodásnak (ha egyáltalán van ilyen)?Köszi, Klári

#21 ultimo

ultimo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 114 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 19. - 11:28

Hello Klári!Az embriofelszívódásnak több oka is lehet. Pl.: megtermékenyülés zavarai, hormonális okok, és a méhgyulladás különbözõ formái. A termékenyítéskor a méh állapotára különös figyelemmel kell lenni. Ha van ultrahang azzal szépen meg lehet nézni. Hasznos még az is ha a termékenyítés elött a hüvelybõl és a méhnyakból mintát vesznek és azt megfestik, mikroszkóppal megnézik. Ez egy nagyon egyszerû dolog, gyorsan kivitelezhetõ és sok hasznos információt ad.Ha méhgyulladásra utaló tünet van akkor a kancát lehet kezelni a termékenyítések közti napokon, vagy kezelni és megvárni a következõ sárlást. Fontos még az ikervehem mielõbbi felderítése, mert a kanca anatómiailag nem nagyon alkalmas ikrek kihordására. Az ikervehem oka lehet magzatfelszívódásnak ill. a vemhessék késõbbi szakaszában vetélésnek. Ritkán persze elõfordul hogy mindkettõt sikeresen megelli a kanca de hazardírozni nem érdemes. Hormoninjekcióval az ikervehem megszakítható. Vetélésrõl akkor beszélünk ha életképtelen magzat születik ill. ha a vemhességi idõ lejárta elött lényegesen korábban indul meg az ellés. Nagyon sok oka lehet ezért nem is részletezem csak néhány példa: baktérium, vírus, protozoon, méreg, ikervehem stb.Lónál az elsõ két hónap valóban kritikus lehet, de fõleg az elsõ 35 nap. A kancával ilyenkor is lehet dolgozni de a józan ész határain belül. Kitartásos magasugrás kerülendõ! :D A verseny azért kritikus mert ott egy csomó ismeretlen lóval találkozhat akiktõl mindenféle fertõzést össze lehet szedni. Ez nem feltétlenül következik be de az esély meg van rá ezzel tisztában kell lenni. Hát röviden ennyit mára a tudományok világából. :D ultimo

#22 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 19. - 15:39

idézet:
Eredeti szerzõ: KundK:- higiénia, nincs fertõzés veszély- nem kell a kancát elõtte/utána szállítani- a fantom nem rúgja meg a mént- jobban idõzíthetõ[/QUOTE]A fantom?? :confused: A fertõzés veszély mekkora? (ha kellõen figyelnek a tisztasgra)

#23 klari

klari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 118 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 25. - 18:22

Sziasztok!A fantom másnéven mûkanca, ha jól tudom, és erre "ugrasztják rá" a mént (nem tudom, hogy kell szaknyelven mondani) :) Ha begerjedt a drága, valamire ugye rá kell ugrania csak az illúzió kedvéért. ;) A kancám most pihenõn van, és izgulunk... az a baj, hogy az utóbbi pár napban nagyon tette a szépet a másik lovamnak (herélt), folyton dugja oda a fenekét, felemeli a farkát... nem sárlik, de azt hiszem, ez rosszat jelent! :confused: Azért... a remény hal meg utoljára! Posted Image

#24 Tavasz

Tavasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 109 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 26. - 14:53

Én most vettem egy 3 éves kancát, és egy nyugodt, kedves lovacska volt EDDIG!! Ugyanis kb.5 napja nem engedi magát megsimogatni, állandóan harapni akar. Gondolom sárlik, mivel ugyanazokat a tüneteket produkálja, mint amit klári fentebb leírt. Õ most karámban van, és egyelõre nincs nagyon mozgatva, most kezdem majd belovagolni. Eddig senki nem tudott biztos választ adni, hogy ez meddig tart, milyen sûrûn fog elõjönni, és hogy utána visszaváltozik-e azzá aki volt. Vagy ha elkezdõdik a munka, akkor vajon lehet, hogy nem fogja annyi felvenni ezt a dolgot? Most sárlik elõször, mivel csak most lesz 3 éves. Adjatok tanácsot légyszi.

#25 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 26. - 15:20

Az én kancám 3hetente sárlik, de semmi változás a jellemében. Elõször 1,5 éves korában sárlott. Ha új csõdör érkezik v. ilyesmi, akkor képes akármikor vad sárlásba kezdeni.

#26 Tavasz

Tavasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 109 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 26. - 15:31

Jó neked mandula. Lehet, hogy a mozgáshiány az oka? Kezdek elkeseredni.

#27 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 26. - 16:12

Tavasz, van olyan kanca, akin szinte észre sem lehet venni, hogy sárlik, van amelyik kimondottan nyûgös, és ideges. Lehet, hogy a te lovad az utóbbi kategóriába tartozik :( Nem tudom, hogy van-e ez ellen valami módszer.

#28 Tavasz

Tavasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 109 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 27. - 9:48

Nekem módszerként a verést ajánlották, de nem nagyon szeretném. Most minden hónapban verjem agyon? Még várok 1-2 napot, hátha visszaáll a régi kerékvágásba.

#29 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 27. - 9:57

A tuti módszer (legalábbis egy idõre) a vemhesítés lenne ;) Egyébként is nõket nem verünk! Posted Image Bár én is láttam már alkalmazni eme legvégsõ módszert, amikor már nagyon kibírhatatlanul viselkedett az illetõ kanca (kapott egy csapást egy ciroksöprûvel a farára - nem hiszem, hogy egyáltalán fájdalmat okozott neki, de jelzésnek elég volt), ez egy ideig hatott, de nem túl sokáig. Szóval, nálam okosabb adjon tanácsot!

#30 Tavasz

Tavasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 109 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 27. - 13:30

Kösz Zapolya! Gondoltam a fedeztetésre, de még nem akarom. Egy kicsit dolgozzon. Meg akkor most minden évben fedeztessem be? Á, nem hiszem, hogy jó lenne. De azért mégegyszer kösz, majd megírom a további fejleményeket.

#31 szamo

szamo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 76 hozzászólás

Közzétéve 2002 március 30. - 19:02

Sziasztok! kedden jövök, s bövebben írok Szamom vemhességéröl és elléséröl, meg mi lett a csiko további sorsa.....pussz a lovasoknak!!+ a paciknak!!

#32 Tavasz

Tavasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 109 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 5. - 9:08

Sziasztok! Nem tudtam, hogy hova írjam amit akarok, mert idevágó téma most nem fut sehol. Szóval én egyedül tartom a lovamat, mert úgy volt, hogy lesz valaki, aki hoz mellé egy kis pónit. Namármost az a helyzet, hogy mégsem lesz társa, és ebbõl kifolyólag megkerestem azt az oldalt, ahol a ló egyke tartásáról folyt a vita. Azon azt hiszem Filly is írta, hogy meg lehet oldani, hogy befogadok mellé beteg, öreg, munkára nem használható lovat. Szóval ha tudnátok ilyet, és megfelelne a hely, akkor nagyon jó lenne. Én Herceghalomban lakom, ez egy falu Pesttõl 30 km-re. Háznál van az egyém, õ egy magyar félvér 3 éves kanca. Most ne arról kezdjetek vitázni, hogy egyedül jó-e a lónak, vagy többesben, hanem segítsetek. Nem akarom, hogy egyedül legyen.

#33 Stokley

Stokley

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 194 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 6. - 1:17

Tavasz!!Tudom a vágóhely nem valami szívderítõ látvány,de én azt hallottam,hogy ott sok olyan paci van,akit nem kéne megölni,csak nem tudnak vele mit kezdeni..ha van hozzá gyomrod,szerintem ott nézd meg,legalább segítesz valamelyiken..

#34 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 7. - 20:55

A kedvenc lovam lassan elleni fog. Megkértem az oktatónkat, hogy amint elkezdõdik hívjon és én megyek. Most már nagyon nagy és kemény a pocija, dagad a cicije és igencsak virgonckodik benne a csikó. Nagyon várom már, hogy milyen lesz :))) /meg utána hogyan fog viselkedni/.Tavasz: csak türelemmel fogod tudni leszoktatni róla... Nincs értelme bántani... A Dáma kedvenc is hisztizett eleget amikor sárlott.... sok-sok kiskör és gyors reakció kell hozzá :)

#35 Tavasz

Tavasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 109 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 8. - 7:51

Köszi gyerekek a jótanácsokat, lehet, hogy ezt a vágóhíd témát még megfontolom. De most hallottam valamit, amirõl szintén szeretném kérni a véleményeteket. Szóval, az én lovam nemigen van mostanában mozgatva, csak kint van a karámban. Jövõhéten kezdem el a mozgatást. Amikor elhoztam a régi helyérõl elég sovány volt, gondoltam na majd én kicsit felhízlalom, aztán majd ha elkezd dolgozni, akkor szépen felizmosodik, meg minden. Most meg azt hallottam, mivel még mindig elég izgága, hogy ne adjak annyi zabot neki, mert attól zizis. Hozzáteszem, amikor elhoztam egy kedves szuperszelíd ló volt. /Ezzel párhuzamosan kicsit sovány is./ Azon tanakodtunk, hogy vajon azért nem etették-e a régi helyén, mert ott is csak karámban volt? Most megpróbálom, hogy leveszem a zabadagját, kap rendesen szénát, meg zöldet, hátha normálisabb lesz. Mi errõl a véleményetek? Nagy hülyeségeket beszélek? Írjátok meg nyugodtan ha igen. Kösz

#36 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 8. - 8:57

Tavasz!Szvsz nem kell visszavenni a zabadagot, ha tényleg elkezdesz vele normálisan dolgozni. Normálisab lesz, és nem kövér, hanem izmos. Ha viszont nem dolgozik rendesen, akkor nyugodtan el van jó idõben akár zab nélkül is.

#37 Barb

Barb

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 89 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 8. - 13:46

Tavasz!Beleszól a laikus is: elõzõ kedvencemnek nem lehetett, csak fél adag zabot adni, és folyton kint volt a bordája, és elég "soványka" benyomást keltett a szemlélõben. Az ok: mihelyt rendes adag kaját kapott, és szépen nézett ki, nem lehetett vele birni: nem volt olyan sok munka, amitõl csak zihálni kezdett volna, nem volt olyan sebesség, amit ne lehetett volna elérni vele - a szántóföldön elhagyta a full sebességgel száguldó õzeket... Nem volt olyan hosszú terep, amirõl elfáradva hoztuk volna be. Igy maradt a fél adag kaja, a "kicsit csúnyácska ez a ló, nem akarok rajta ülni". De én imádtam!Barb

#38 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 8. - 15:37

Hali!Tudtommal a zab fõleg energiaforrás, "hízlalni" más takarmányokkal lehet.Ferenc

#39 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 8. - 21:02

Hello!Az én lovam is sokáig zabot evett (mint minden normális ló) és voltak vele hasonló problémáim. Ahogy egy kovács ismerõsöm mondta "szúrta a zab a seggét". Posted Image Mi is próbálkoztunk csökkenteni az adagot, de csak nem szép a sovány ló, na!Igazából nem zavart, hogy izgágább a megszokottnál, de jó lett volna néha lazább terepet is menni. Posted Image Aztán egy egészségügyi probléma miatt már 4 éve csak lómüzlit ehet. Fele annyit kap, mint a zabból régen, ennek ellenére jól néz ki és sokkal nyugodtabb.Ezzel nem azt akarom mondani, hogy ezentúl csak ezt etesd, de szerintem meg lehetne próbálni, hogy lecsökkented a zab adagját és kipótolod müzlivel egy idõre, amíg nem dolgoztok rendszeresen.Hátha beválik!De persze ez nem szaktanács, csak vélemény. Nekünk bejött!Sok sikert!Üdv, Lombardo

#40 Tavasz

Tavasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 109 hozzászólás

Közzétéve 2002 április 9. - 7:15

Sziasztok!Nagyon hálás vagyok nektek a sok jótanácsért. Már kezdtem kissé elkeseredni. Most meg azt hallottam, hogy ne legyen sovány a ló, a kisebb zabadagot egy kis kukoricával lehet keverni. Mármint addig, amíg nem dolgozom vele. Ez így jó? Vagy inkább ne? Nagyon kiváncsi vagyok, hogy javul-e a helyzet. Légyszi írjatok továbbra is. Kösz.Ferenc! Azt írod, mással lehet hízlalni a lovat. Mivel? Mármint nem olyan áron, hogy bolond tõle. [ 09 Április 2002, 07:20: Az üzenetet átszerkesztette: Tavasz ]