Ugrás a tartalmakhoz


NYUGAT


  • Please log in to reply
2052 válasz a témához

#121 kacagány

kacagány

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 251 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 13:47

Tõllük kell megkérdezni, hogy ki teremtette õket. Én ebben nem vagyok illetékes. :kir:

#122 Monty

Monty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.470 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 15:18

Akárcsak a rugby... :P


Nem néztél még olyan gyerekfilmet amikor a jókislányog rögbiznek a rosszkislányok ellen, és majdnem elveszítik, de a végén megnyerik? Pedig van... :P Bár kétség kívül ezt a sportot meghagyom a fiúknak. Meg a hokit is...azaz jégkorongozást. :D


Ujra lenne fantazia a lovaglasban..

Szerintem csinalja mindenki azt, amire teremtetett.. ferfi lora.. nö ferfire..


Szóval a férfi dolgozik a lóval, megkeresi a pénzt, az asszony meg a fejére nõ és elveri az összes pénzt amit megkeresett. :gm:


Egy kérdés... A transzvesztiták melyik mosdóba mennek pisilni? Mondjuk ebben a kérdésben a homik elõnyben vannak....legálisan kukkolhatnak.. :D (3 órát aludtam...látszik? :D )

#123 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 15:51

KACAGÁNY! teljesítik amit az Úr meghagyott: szaporodjatok, sokasodjatok, és töltsétek bé a Füldet. :yeah: :D :gm: :P Meg a hokit is...pontosítasnék...ZSEBhokit.... :D :dev: :guny: A transzvesztiták melyik mosdóba mennek pisilni? a mezei (arvensis közönséges (vulgáris) és egyszerû (popularista) travik a férfiba, mert õk azért sûltrealisták... :D Az IGAZI (kékharisnya) travik a nõibe, mert õk már menthetetlenek...LELKILEG IS!!! :dev: nõk...nem csak szexuálperertáltak... ;)

#124 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 16:33

Nahát itt még felvilágosulok.... :rolleyes: :(

#125 kacagány

kacagány

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 251 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 17:35

A téma jó, de a lovakról is néha egy-egy mondatot ha lehet. Az enyém fekete és gyönyörû farka van.

#126 Monty

Monty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.470 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 17:41

Nekem nincs lovam, de nekem maga Villám a szép és nem a farka.... :D

#127 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 17:59

Ja, és a váll-csípő-sarok függőlegese... A western nyergek közül a marházós munkanyergeknek van előrébb a fenderfelfüggesztése, a pleasure, reining nyeregnél hátrébb, azokban simán lehet "megfelelően" ülni. Bár nekem munkanyeregben sem okozott semmi plusz erőkifejtést, talán tényleg azért, amit rc írt, hogy hosszabb a felfüggesztési vonal. Az viszont tény, hogy a western nyergeknél előrébb van a heveder, mint az angol nyergeknél, máshogy is "ül" a két nyereg a lovon. Ezért, ha a hevederhez kell tenni a lábat, akkor egy western nyeregnél kicsit előrébb kell tenni, mint egy angolnál.

A McLellanhoz meg vékony kengyelszíj való! Nem tudom már, ki filozofált erről, és hol... Az amcsi katonáknak testhez simuló lovasnacijuk volt, amihez jó volt a vékony kengyelszíj. Farmerban nem annyira lehet kényelmesen lovagolni így, próbálja ki, aki nem hiszi.

Kedves Filly!
Ezért a kis helyreigazításért nagy-nagy köszönet. :ang: Lassan profi polgárháborús hagyományőrző lovasok leszünk. ;)

Edited by Tom Forest, 2007 augusztus 13. - 19:48.


#128 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 20:26

Ujra lenne fantazia a lovaglasban..

Szerintem csinalja mindenki azt, amire teremtetett.. ferfi lora.. nö ferfire..

Ellentmondok a felvezetésnek.
A NÕK csak lovagoljanak. Tõlem akár lovon is.

#129 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 20:30

A lovaglás erősen fogyaszt és alakot formál...de!!! HA! LEHETSÉGES, inkább az alakformálás után "lovagoljanak a hölgyek... :gm: :D :yeah:

Edited by Filly, 2007 augusztus 16. - 15:01.


#130 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 20:36

Ugyan már, nem kell minden aprósággal elrontani a kedvüket a sporttól. Pozitív kisugárzást kérek a kávé mellé, ha már kihozza - plusz kis csokival, ostya stb a szépséges szakember..

#131 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 20:37

Mit hoz? Ír kávét??? mert attól GARANTÁLT az ember "pozitív" kisugárzása... :rolleyes: :D :yeah:

#132 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 20:58

Bedobtam az aranyplajbászosba egy hsz.-t. Nem linkelem ide, mert itt nem asztalképes. Ugyanakkor, ha valkinek van POZITÍV javaslata a témában, vagy csak itt a NYUGAT-ban megvalósítandókra, akkor azt érdemes lesz megvitatni. Én holnaptól egy hétre elhúzok a Balatonra. Addig Feribácsi úgyis elhúzza a nótátokat. :gm: :ang: :ang:

#133 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 21:03

Kedves Filly!
Ezért a kis helyreigazításért nagy-nagy köszönet. :ang: Lassan profi polgárháborús hagyományõrzõ lovasok leszünk. ;)

Hát ez biztos, de akkor ne vacakoljunk hanem vágjunk a közepébe, mert csak a lényeg maradt el.

Kétféle amcsi lovasság volt ugyanis ( északi U.S. Army és déli , vagy konföderációs)
hatalmas minõségi különbség volt a kettõ között, a végsõ gyõzelemtõl függetlenül.

Az északiak gyakorlatilag elmaradott lovassági elvek szerint próbálkoztak mûveleteket végrehajtani, és ennek az eredményességén a nyereg semmit nem javított, hanem rontott.

Az idióták ugyanis az elején a hagyományos karddal elkövetett rohamokra tettek (európai elvek és lovas hagyományok), és vesztettek funkcionálisan. Ebben szerepe volt tehát George B. McClellan -nek aki hibásan analizált és szintetizált.
Az északi nyereg a kardal való kalimpáláshoz igazodott volna (huszárnyereg, spanyol stb alapok, a kard alkalmazásához más támaszték kell), de mivel alig volt rá mód hogy az egész háború folyamán bárkit is megsértsenek a kard alkalmazásával legfeljebb idegesítette szegény lovas katonát a vasdarab cipelése.
El kell ismerni hogy voltak hõsies és tök eredménytelen támadásaik.

A déliek viszont remekül alkalmazták a cél, funkció, struktúra elvet és a forgópisztolyra (és puska) helyezték a hangsúlyt (nekik jó volt a western nyereg is), és történelmi szinten is korán rájöttek hogy a lovasság már korszerütlen a régi elvek szerint. Õk a küzdelem elõtt a lóról leszállított, gyalogosként harcoló egységeket alkalmazták. Európában csak az elsõ világháború idejére érett meg a felismerés erre, addig próbálkoztak a lökött hõsies rohamokban bízó huszártisztek. Az utolsó rohamokra kard alkalmazásával még a II. világháborúban is sor kerül (kicsit lassan esik le nálunk a tantusz).
---------------------------------------
El lehet képzelni az eredményt.
A déli lovaskatona közelharcban egyszerûen lepuffantotta az északi lovasokat, akár többet is ha volt rá alkalma. Minden vadnyugati tucat filmen ábrázolják a forgóval végrehajtott akciók lehetõségeit.
(mivel sportlövész vagyok, tudom hogy 25 méterrõl álló emberalak célt 100% találati pontossággal lehet eltalálni, ha mozog akkor 10 méterrõl, tehát a kard az csak vicc volt már akkor)

Egyébként a déli lovas meg leszállt a lóról, hátrahagyta pár ember örizetére és puskával halomra lõtte a rohamozó északi "hagyományõrzõket".

A háború ettõl függetlenül a pénz paripa fegyver el szerint dõlt el.

Viszont kitûnõ a példa arra hogy ha a célt vacakul határozzák meg, akkor a nyereg tervezõ hiába géniusz, a dolog kellemetlen véget ér.

Ezért ma is a célból kell kiindulni és nem a hagyományokból.

#134 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 21:09

Hát ez teccett! Igaz, vagy nem igaz, a végeredményt alátámasztja, R-go, lehet akár igaz is...Hangzani jól hangzik, kifogástalanúl :D

#135 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 21:25

Igen, bár pont 2-3 hete vadászgattam nyereg és lovasság ügyben, és ha jól emlékszem, Grant wikipédiás izéjében olvastam jókat is az északi lovasságról. Meg tán valakinek még megvan a Nagy Lovaskaland címû Dee Brown könyv, amit 1979-ben adott ki a Kossuth. Ez is Grant miatt volt, Grierson portyája. Bár egy partizánakció az más. Viszont, újra megtaláltam, amerikai lovasság Fülöp-szigeti legénység képében szintén lovasrohamozott még 1942-ben.

#136 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 21:37

...merthogy az éremnek mindíg (legalább!) 2 oldala van, és nincsen rózsa tövis nélkül, ergo (vice-versa!) a fordítottja is igaz, alapvetõen rossz, hibás dolgokban IS akad jó, pozitívum... :rolleyes: Az északiak hegemóniát akartak, ehhez az út csak háborún keresztûl vezethetett, amit meg kellett nyerniük céljaik érdekében! A délieknek igazuk volt, a saját aspektusukat védték (plusz földjüket, egzisztenciájukat) belekényszerûltek a csatába és azt gondolták, hogy az "igazság" elég is a gyõzelemhez...(többnyire, történelmileg, kivéve a számos ellenértelmû esetet... :gm: )

#137 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 21:56

Igen, bár pont 2-3 hete vadászgattam nyereg és lovasság ügyben, és ha jól emlékszem, Grant wikipédiás izéjében olvastam jókat is az északi lovasságról.
Meg tán valakinek még megvan a Nagy Lovaskaland címû Dee Brown könyv, amit 1979-ben adott ki a Kossuth. Ez is Grant miatt volt, Grierson portyája. Bár egy partizánakció az más.
Viszont, újra megtaláltam, amerikai lovasság Fülöp-szigeti legénység képében szintén lovasrohamozott még 1942-ben.

Nincs ellentmondás

A Nagy lovaskaland a MÛVELET szempontjából volt siker (hadmûvelet). A hadmûveleti sikerek mindkét félnél elõfordulnak.

Amit én fejtegettem az egy alacsonyabb szint, a harcászat kategóriájába tartozik.
Ergo, lehet kitûnõen harcolni, és rossz hadmûveletekkel elrontani az egészet, vagy fordítva.
(a felszerelések (pld. nyereg) a harc megvívásában játszanak közvetlen szerepet).

Ideális a jól szervezett hadmûvelet eredményes harcászattal alátámasztva.

A legmagasabb szint a hadászat, amikor akár az egész háborút el lehet dönteni (legalább egy szakaszában) egy jó terv alapján (pld német hadászati sikerek a II VH. kezdetén.

A vége mindig pénz pénz pénz, és akinek több van - az szokott tüzijátékot rendezni. ))

#138 noca

noca

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 7 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 13. - 22:18

Jó estét mindenkinek.Szerintem lehet,hogy eredményesseb a déli módszer,de az északi tökösebb!Bár akit lepuffantanak az cseszheti....

#139 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 7:01

Persze, nagyon tökös dolog volt. Eez a tökösség vitt sírba sok ezer európai huszárt. Lásd a lovasrohamot a krími háborúban (angol). Maradtak páran. A gond pont a gondolkodásban van. Nem elemezték a helyzetet, nem vették észre hogy változás van, és a régi módszer nem ér semmit. Nem ismerős?? Még egy statisztikai adat: a porosz - francia háborúban 1870, több százezer lovaskatona harcolt egymás ellen. Állítólag csak néhány fős veszteséget okozott a kard, ennek oka az új vont csövű puska volt, amivel a lovasokat lepuffantották roham közben 100 - 200 méterről, gond nélkül. (A lovasok még a hagyományos egy tömegben végrehajtott támadási módszert alkalmazták.) Ennek ellenére nem változtattak a módszeren a háború közben. Mert tökös gyerekek voltak. Egyébként pedig az európaiak agyatlanságára még az is rátesz, hogy az amerikai polgárháború tapasztalatai (1861–1865) már ismertek voltak 5 éve, ha eszük lett volna forgó pisztollyal felszerelt lovasokat alkalmaztak volna kard helyett, és nem rohamoztak volna (- 100000 halott). A déliek meg gondolkoztak, ennyi az egész. Ma a hobby lovasok egy része is tökös gyerek, fütyül a statisztikára, és biztonsági cucc nélkül lovagol. Kerékpározásban is tökösek vagyunk, 3x rosszabb a statisztikánk mint az osztrákoké.

#140 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 7:02

Nincs ellentmondás.... :D A vita során mindíg (elõbb-utóbb!) elõkerülnek az érvek! A vitát érvekkel szokás(illenék!) megvívni! Az érvek fajsúlyát jelentõs mértékben megszabja alkalmazójuk/használójuk szakképzettsége, spec.tudása, ismeretei... Nehéz követni 1 vezérkari lovas földerítõ törzstisztet, ha elragadja a "szakma" lova... :D DE! imponáló "látvány" (igazi show minden hsz.-od :yeah: :kocc: )

#141 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 7:20

Ágyébként ahogy tegnap kerestem, amit már egyszer megtaláltam, az alábbi lovas gyöngyszemekre bukkantam: A polgárháborúban az elején a déliek voltak jobbak lovon, mert a rosszabb utak, a rabszolgavadászat szükségessége, stb miatt általában jobb lovasok voltak, és volt már gyakorlatuk egységben parancsnok alatt mûködni. Több, mint a fele amerikai lovastiszt a déliekhez állt a háború kitörésekor. Az északiak azért is hanyagolták egy ideig a fejlesztést, mert tudták, hogy egy jó lovaskatona kiképzése 2 év. A délieknél a lovas saját lovával harcolt, havi lóbérlet ellenében. Ha a ló harcképtelen lett, a tulaj 60 napot kapott arra, hogy megjelenjen egy másikkal, különben lefokozták gyalogossá - amit utált volna.

#142 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 7:32

A délieknél a lovas saját lovával harcolt, havi lóbérlet ellenében. Ha a ló harcképtelen lett, a tulaj 60 napot kapott arra, hogy megjelenjen egy másikkal, különben lefokozták gyalogossá - amit utált volna.

Ragyogó üzleti szellem és motiváció alkotás ))). Mûködött is. De ha elfogy a pénz akkor baj van...

#143 Guest_Peter13_*

Guest_Peter13_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 7:40

Ellentmondok a felvezetésnek.
A NÕK csak lovagoljanak. Tõlem akár lovon is.

Azt hiszem alabecsülitek romlottsagomat.. es nem ertetek.. en vegig a lovaglasra gondoltam..
a ferfi lovon.. a nö a ferfin..

Edited by Peter13, 2007 augusztus 14. - 7:50.


#144 Guest_Peter13_*

Guest_Peter13_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 8:39

Nehany gondolat a tanulsagos amerikai polgarhaboruhoz:

Jellemzö, hogy az eszakiak magas (politikai, strategiai) szinten voltak jobbak, a deliek alacsony szinten (harcaszati).
Hadmüveleti szinten kb. egyforman eredmenyesek voltak.

Mit latunk? A haborut az eszakiak nyertek meg, bizonyitva a strategiai szint fontosabb, döntö jelleget.
Hiaba analizalt naluk taktikailag rosszul ez vagy az, hiaba volt rosszabb a kepzettseg, hiaba volt alkalmatlanabb a nyereg, hiaba elmaradott a lovas taktika..
Hiaba voltak sikeresek a korszerü deli löveszek a harcteren, hiaba voltak a bravuros lovas kommandoakciok..
Az eszakiak gyöztek.

A deliek vesztettek.
Mert a politikai celkitüzes gyenge volt.
Mert egy elmaradott, rabszolgatarto, nagybirtokos, mezögazdasagi, kasztrendszeres tarsadalomert harcoltak.
Az eszaki politika mozgositani, motivalni tudta a tömegeket, az eröforrasokat.
A deli csak a birtokosokat tudta igazan motivalni..


A katonai strategiarol.

Az eszakiak rosszabbul analizaltak a nyerget (taktika).. de jobban a fegyvernemek jelentöseget (strategia).
Idöben felismertek, hogy a haboruban a gyalogsag, a tüzerseg (es a logisztika) a döntö fegyvernemek.
Eppen a korszerü, nagy tüzgyorsasagu es nagy hatotavolsagu löfegyverek miatt.
Hatalmas ipari bazisuk es nagyletszamu sorkatona-hadseregük tökeletesen megfelelt ennek.
Tehat igen bölcsen elhanyagoltak a lovassagot.. es megnyertek a haborut.

Eppen a deliek elemeztek rosszul a helyzetet: arisztokratikus, lovasbravurra es jol manöverezö lovasegysegekre alapozott hadmüveleteik nem hoztak meg az atütö sikert.
Az, hogy nyeregtervezesben es a lovas löveszetben jobbak voltak, hogy a hagyomanyos eszaki "az elsö sortüzet kibirni, aztan közelharc karddal" taktika sok eszaki lovas ertelmetlen halalat okozta.. ez igaz.
Sajnos szokasos, hogy egy haboruban a rossz hatekonysagu eszközöket is bevetik.. valami kart az is okoz az ellensegnek.
Eppen a löfegyverek fejlödese igazolta az eszaki strategiat: a lovassag mint fegyvernem azota teljesen el is tünt..

Azt, hogy melyik fel milyen szinten gondolkodott helyesen, nagyban meghatarozta vezerkaranak tarsadalmi hattere es gazdasagi lehetösegei.

A deli stratega nem gondolkodhatott gyalogos tömeghadseregben.. mert nem voltak hozza tömegei.. es idegennek, megbizhatatlannak tartotta a tömegeket: jogosan.. a rabszolgak harcoltak volna uraikert?
Az eszaki nem tervezhetett lovas mobil hadsereget, mert nem volt a kikepzeshez, felszereleshez ideje es szakertelme.
Eppen hallottuk, hogy az ilyesmi nagyon idöigenyes es a lovas tisztikar lelepett a deliekhez..

Tehat mindket hadviselö fel alapvetöen a realitasokbol indult ki, egyiket sem lehet leszolni.. bar ostobak nyilvan mindket oldalon voltak elegen.

A haboru alapvetöen a gazdasagi, technikai, tarsadalmi fejlödesnek megfelelöen az eszakiak gyözelmevel vegzödött: hala egnek..


Meg emlekeztetek, hogy mar a romaiak sem tekintettek a lovassagot fontos fegyvernemnek, Julius Caesar erröl fejteget is müveiben.
Kesöbb a minösegileg uj pancelos illetve ijasz lovassag megjelenese ( perzsak, hunok ) elmaradotta tette müveit.

Az amerikai polgarhabu kora, technikai fejlödese megforditotta ezt a helyzetet: a lovassag valt korszerütlenne, a gyalogsag döntö fegyvenemme, a löfegyverek fejlödesenek megfelelöen.


Mas:

Ma a hobby lovasok egy része is tökös gyerek, fütyül a statisztikára, és biztonsági cucc nélkül lovagol.
Kerékpározásban is tökösek vagyunk, 3x rosszabb a statisztikánk mint az osztrákoké.

A buta emberek szeretik az öndicseretet.. tökös.. lett a buta..

Némi iróniával bátorkodtam feladni a labdát, mert megszokott hogy a profik elmagyarázzák nekem hogy nem a biztonsági felszerelés a lényeg hanem a lovastudás. Ami persze igaz, de részigazság.

Azaz: hazugsag.. tevedes.. felrevezetes..

Kedves gyermekem nemreg, egyik vasarnap eleg gyors vagtabol egy labdanyi rögben botlo, hatalmasat esö loval ert földet egy tarlon..
a lo mar elmult 18 eves, a gyerek nemsokara lesz 18 eves..
military sisakjanak köszönheti, hogy enyhe agyrazkodassal, fejfajassal, hanyingerrel meguszta es megiscsak megeri a 18. szülinapjat.

Mas:

A vitát érvekkel szokás(illenék!) megvívni!

Ez ebben a topicban meg OK, a demagogok megjelenese miatt mashol sokkal rosszabb a helyzet..

Edited by Peter13, 2007 augusztus 14. - 11:24.


#145 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 11:23

Azt hiszem alabecsülitek romlottsagomat.. es nem ertetek.. en vegig a lovaglasra gondoltam..
a ferfi lovon.. a nö a ferfin..


Volt olyan is aki másképp gondolta??? :confused: :rolleyes: ...képtelenség...elképesztõ :gm:


Más! A Függ. Háb. témához...az északiáknál meg harcolt vmi nagy becsben tartott illusztris személyiség, magyar huszártiszt, Kovács (nomen est omen :D ) Mihály (ez már enyhébb tévedés :D ) nevû :o

Sisak fronton : aureas mediocritas....Bár én a lovastudás döntõ (stratégiai) szerepére voksolok, nem tagadom, hogy a (taktikai) technikai föltételek (védõfölszerelés) elhanyagolása-mellõzése is butaság...

Nyílvánvaló, hogy egyik a másik nélkül elégtelen az üdvösséghez... :ang:

#146 Guest_Peter13_*

Guest_Peter13_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 11:27

nem tagadom, hogy a (taktikai) technikai föltételek (védõfölszerelés) elhanyagolása-mellõzése is butaság...
Nyílvánvaló, hogy egyik a másik nélkül elégtelen az üdvösséghez... :ang:

Amen..

Edited by Peter13, 2007 augusztus 14. - 11:28.


#147 Guest_Peter13_*

Guest_Peter13_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 11:38

Kevesen tudjak, hogy az Eszak-Del Haboruban vegül is.. a szinfalak mögött.. a nadrag gyözött. A good-old-english cicanaci. Nehany veszternlovas jelmezben jaro egyen allandoan cikizi az "angol" szük lovasnadragot hasznalo egyeneket. Ezek a gunyolodo egyenek figyelmen kivül hagyjak, hogy a cicanaci mar legyözte a farmernacit meg a chaps-et meg mindent.. Nincs többe kerdes: melyik a jobb.. A gyöztes unionista (eszaki) US hadsereg lovasai rosszabb nyeregben, rosszabb taktikaval (magyarul harceljaras..) operaltak, megis gyöztek!!! Mert cicanadrag diszitette izmos labukat.. a good-old-english cicanaci.

#148 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 11:51

---> saloon

Edited by realcowboy, 2007 augusztus 14. - 11:53.


#149 Guest_Peter13_*

Guest_Peter13_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 12:17

valaki betevedt ide egy palyaudvari restiböl.. valami proli kocsmabol.. nem erti a vilagot itt.. belemköt, mert nem erti a vicceket.. ez kavehaz.. itt a vicceket tartalmukrol ismerik fel..

Edited by Filly, 2007 augusztus 16. - 15:15.


#150 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 12:31

Nehany gondolat a tanulsagos amerikai polgarhaboruhoz:

Jellemzö, hogy az eszakiak magas (politikai, strategiai) szinten voltak jobbak, a deliek alacsony szinten (harcaszati).
Hadmüveleti szinten kb. egyforman eredmenyesek voltak.


Sok igazságot írtál, az összefoglaló általában helyes és pontos.

Azért még néhány tényt érdemes megemlíteni:

Lovas fórumon a lovas dolgokat emeltem ki, mert a fegyvernem sikerei - kudarcai a háború kimenetelétõl független részsikerek és részkudarcok.

Az ideológiai maszlag szépen hangzott akkor is, de a lényeg az északi ipar munkaerõigényének kielégítése volt (a felszabadított rabszolgákat már át lehetett csoportosítani az északi gyárakba - ergó mûködni tudott a munkaerõcsábítás).
Késõbb nem jeleskedtek annyira a szabadsággal kapcsolatban (hasonló az olaj is, felszabadítjuk az elnyomott olajban gazdag területeket, stb.). Szóval "öreg" vagyok már a rizsához.

A déli lovasság gyakorlatilag lovonszállított gyalogság lett (dragonyosok utóda). Ez korszerû még ma is ha a terepviszonyok indokolják, lásd svájci kerékpáros alakulatok ma, oroszok a II VH ban.
Egy fegyvernem sem dönt el háborút, amint ez késõbb kiderül a páncélosokkal és repülõ erõkkel kapcsolatban is. De lehet vele ügyeskedni...

Ha más nem akkor a lovas hagyományok megmaradnak, az USA haderejének elit része ma is "cavalry"..., a franciáknak is vannak huszár alakulatai (páncélosok).

A nyergek megvásárolhatóak:
http://www.ushist.co...ary.htm#item-m2

Viszont a nézegetés közben elképedtem, nem hinném hogy bárki meg tudná saccolni hogy a biztonsági kengyeleket mikor találták ki szinte ugyanabban a formában amint ma kaphatóak...Elárulom : 1846.

#151 Guest_Peter13_*

Guest_Peter13_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 12:39

Az ideológiai maszlag szépen hangzott akkor is, de a lényeg az északi ipar munkaerõigényének kielégítése volt

A felszaditott rabszolgak biztosan nem ideologiai maszlagkent ertekeltek felszabaditasukat..

Sokan, sokfele erdekböl harcoltak.. voltak akik a szabadsagert.. az egyszerü emberek biztosan nem az ipar munkaerõigényének kielégítése erdekeben harcoltak..

Tenyekröl van szo.. a rabszolgasag megszünt Eszak-Amerikaban.. vegleg.. örökre.. szerintem ezert a celert erdemes volt küzdeni..

Az, hogy voltak mas erdekek is, nem kisebbiti a vegeredmeny nagyszerüseget..

Legyünk kicsit idealistak.. különben miert lovaglunk?

Edited by Peter13, 2007 augusztus 14. - 12:56.


#152 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 13:17

A rabszolgaság rossz dolog az nyilvánvaló. De vannak fokozatai. A munkások azért jobban szeretik a fix fizetést mint a teljesítmény alapú bérezést. A Dél Afrikai gyémántbányász az most rabszolgának számít vagy nem?? (a mai nap szerint) Fix pénz, majdnem ingyen sör és pornóvideó, DVD, stb. Aztán munka munka és munka. Sok ideje nincs elmélkedni, de roppant szabad, elmehetne akárhová, de minek? A szabadság pénz nélkül csak elmélet. Szabadon éhenhalhatsz. A lovaglás és az idealizmus összefüggéseivel kapcsolatban még képzetlen vagyok ))

#153 Guest_Peter13_*

Guest_Peter13_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 13:24

A rabszolgaság rossz dolog az nyilvánvaló. De vannak fokozatai.

Szerintem ne keverjünk dolgokat.. a szezont a fazonnal.. nem hiszem, hogy nem erted a rabszolgasag es a bermunkassag közötti alapvetö, hatalmas különbseget..

Csak az utolso szot akarod kimondani.. legyen igy: tied az utolso szo..

#154 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 15:17

Elárulom : 1846. ...de ciki! 1845-re tippeltem volna... :gm: Legyünk kicsit idealistak.. legyünk kicsit reaLISTÁK (is!) SZAR ÜGY, HOGY IDEOLÓGIAILAG "NEMES" KÖNTÖSBE CSOMAGOLVA GUSZTUSTALAN SÜLTREALISTA ÉRDEKEK MENTÉN BUZOG-PEZSEG A TÖRTÉNELEM... :rolleyes: de tény... :gm:

#155 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 15:24

Olvasgattam egy kicsit. Hiába, aki nem a tõzsdefigyelés közbeni üres óráiban, vagy a munkahelyi unalomtól ûzve netezik-fórumozik, hanem a lovaival él, (és azok körül aztán van ám némi dolog...), annak csak ennyire futja.
De már megyek is a törzshelyemre, (az én kis szakatt pályaudvari restimbe, a proli kocsmába) az való nekem, eccerû, buta honpolgárnak, mert nem értem a vilagot itt.. ;)

Edited by Ágimam, 2007 augusztus 14. - 15:25.


#156 Guest_Peter13_*

Guest_Peter13_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 15:36

De már megyek is a törzshelyemre

Köszönjük nagyon ertekes hozzaszolasodat..

#157 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 20:05

Szerintem ne keverjünk dolgokat.. a szezont a fazonnal.. nem hiszem, hogy nem erted a rabszolgasag es a bermunkassag közötti alapvetö, hatalmas különbseget..

Csak az utolso szot akarod kimondani.. legyen igy: tied az utolso szo..

Dehogyis, csak csevegünk nem?
Az már hab a tortán hogy ma olvastam az infót hogy közel 100.000 ember került emberkereskedõk hálójába egy év alatt csak Ukrajnában.
Aztán kiváncsi lennék hogy a magyar pizzafutárok minek nézték magukat ha olvastad a hírt Nagybritanniában.

De természetesen korbáccsal nem verték õket, nem láncolták a falhoz és le sem lõtték õket, csak ingyen dolgoztak gyakorlatilag, és el tudtak menni akárhová (ha kifizették a tartozásaikat, ami nem volt könnyû).

Ezért elvi alapon mondtam hogy a rabszolgaság egy fokozatának tartom a kiszolgáltatott bérrabszolgát is.
Az EU területén is van rabszolgaság a klasszikus értelmében is - csak keress rá információt.
Szex, gyermekmunka, vendégmunkás, stb stb. pedig pár év már eltelt a " szabadság egyenlõség testvériség" jelszó óta.

Legyünk realisták ne idealisták.

#158 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 20:11

Ha itt semmi se off. Én már nem nagyon akarok világmegváltó lenni. Fárasztó. De a parajelenséges topicba néha belenézve, elõkerestem és idéznék Weninger Antal: a keleti jóga c. könyvébõl, ami szerintem ide is vág: Az út azonban igen meredek és veszélyes, vezetõ guru nélkül soha senki ne kísérletezzen önmagával... Óva intek minden rajongót a kiváncsi próbálgatástól, mert testi és lelki egészségét kockáztatja.

#159 noca

noca

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 7 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 20:22

Kedves gyermekem nemreg, egyik vasarnap eleg gyors vagtabol egy labdanyi rögben botlo, hatalmasat esö loval ert földet egy tarlon..
a lo mar elmult 18 eves, a gyerek nemsokara lesz 18 eves..
military sisakjanak köszönheti, hogy enyhe agyrazkodassal, fejfajassal, hanyingerrel meguszta es megiscsak megeri a 18. szülinapjat.

Azért,mert kobak meg gerincvédő nélkül lovagolok még nem jelenti azt,hogy buta lennék.Egyszerüen csak nem érdekel.Na meg más dolog 20 percet ugra-bugrálni a pályán,vagy kint lenni egész nap terepen...Elég kényelmetlen lenne a cucc.Legfeljebb majd én is rontom a statisztikát ;)

#160 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 14. - 20:32

Nincs új a nap alatt. Ezt már megtárgyaltuk az egyedül megyek terepre meg az extrém sportos témakörben. Aki nem teszi meg az tõle elvárható óvatossági intézkedéseket, az feleslegesen feszíti meg a közösség teherbírását, elvégre több mentõautót kell olajozni, több táppénzt kell fizetni. Stb.