Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Nyeregtörés!!!!


  • Please log in to reply
500 válasz a témához

#401 dreamgirl

dreamgirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 134 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 2. - 19:04

Szia! a nyereg nyomhatja/dörzsölheti valószínûleg valahol a pacó hátát, és idõ kérdése hogy mikor törik fel. Még valószínû az elején vagytok a problémának. Talán meg tudjátok a gondot elõzni vastagabb és puhább nyeregalátéttel(én ilyen birkaszõrös cuccot teszek rá, igaz drága de megéri). Ha télleg a nyereg nyomja(ami valószinû) akkor nyeregcsere érdemes. De a legkézenfekvõbb alternatíva a nyeregalátét használata...talán az is elég lesz.... minden jót :) J.

#402 hanna

hanna

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 58 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 3. - 21:13

Köszi, majd kipróbáljuk. :) Bár már egy éve ez a nyereg van rajta... Mi is gundoltunk rá, hogy vastagabb alátét kkéne... Csak annyi sok féle véleményt hallani:S És sose tudni mi a jó megoldás:)

#403 dreamgirl

dreamgirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 134 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 3. - 21:36

lehet hizott a pacid, és most máshogy ál rajta a nyereg :) reménykedjünk benne:) :cool:

#404 Mogyoró

Mogyoró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 66 hozzászólás

Közzétéve 2008 november 20. - 21:19

Csak úgy általában szeretném megosztani a nyeregtöréssel kapcsolatos tapasztalatomat. Van egy lovarda, ahol néhány lovacska egésznap dolgozik, egész héten, egész nyáron. A déli pihenõt is sokszor töltik nyergelve( sajnos), aztán este 8-ig dolgoznak. Hát elég rendesen felázik az alátét alatt a hátuk. Ennek gombás nyeregtörés az eredménye. Az egyik idõs ló ilyen nyeregtörésre lett folyamatosan nyergelve,kb. 2 éve ez egy nyilt seb volt ( tenyérnyagyságú 1-2 cm mély nyers hús, vér-genny ... ) mindenféle csodakenõcs, spray, aloevera, meg egyéb cuccokkal kenve, kezelve, de eredménytelenül. Hiába mondta az doki, hogy nem lehet nyergelni, a pénz oltárán lett áldozattá ez a dolog, lovastúl. Aztán kb. 2 év után fel lett találva a spanyol viasz, -ha már a tulaj mindenképpen nélkülözhetetlennek érezte a lovat a napi munkában, mentsük meg a fájdalmától- volt régrõl egy western nyereg alá való alátétnek szánt szivacsból egy- két tábla (olyan téglalap alakú, tömör szivacs, kb 2 cm vastag, de a lényege, hogy nem nyomodott össze 1 cm-nél vékonyabra nagy súly alatt sem). A seb fölötti részen, a sebnél kb 3 cm-rel nagyobb lyukat vágtunk, így ez a szivacs került a ló hátára, efölé az izzasztó és rá a nyereg. Kb 6 hónap kellett ( azóta is folyamatos nyergelés mellett), hogy a seb begyógyuljon. Már csak kb egy kis körömnyi részen hiányzik a szõre, tökéletesen begyógyult a seb. Gombásodás ellen Nizorál samponnal naponta át lett mosva a nyári idõszakban, a sebgyógyuláshoz neogranorman kenõcs került rá. Az erkölcsi része felháborító. A lényeg most a lyukas alátéten van, amely eltartja a nyerget és az izzasztót i a sebtõl, lovas alatt is.

#405 iBIza

iBIza

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.273 hozzászólás

Közzétéve 2008 december 11. - 16:08

Mogyoró, az nem szivacs, hanem neoprén. (Az alatt is izzad a ló, lévén izzasztónak van szánva, de nem szívja magába, hanem lefolyik róla, és száraz marad.)

#406 Mogyoró

Mogyoró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 66 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 2. - 20:11

Ez konkrétan szivacs volt, nem neoprén.

#407 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 január 23. - 15:29

Sziasztok! Nekem a következõ kenõcsök jöttek be feltörésre: -Mikulitz - hámosításra nagyon jó -Körömvirág Krém - gombás sebre, hámosít is -Aloe Vera zselé: bõrnyugtató, hámosít is -Neogranormon - kezdõdõ vagy gyógyulófélben levõ feltörésekre, nyugtat és hámosít Mélyebb sérüléseknél úgy szoktam, hogy elõször Betadine fertõtlenítésre, ez jó, mert nem csíp, nem pánikol be tõle a ló. Ezután a fenti kenõcsök közül az, amelyik adott esetben a legjobb. A végére meg esetleg egy alumíniumspray, ami megvédi a sebet attól, hogy lejöjjön a kenõcs, illetve hogy belemenjen valami szennyezõdés. (Alumíniumspraybõl több féle van, nem mindnek ez a neve, van mindenféle extrém színben. Lila meg kék meg zöld spray, viccesen néz ki tõle a ló :) ) Ha "puklisan" gyógyult be a seb, azt asszem légyálcának hívják - lárvák lesznek a bõre alatt. Ezt meg szokták mûteni - felnyitják és kitisztítják, mielõtt tovább nõ a daganat. De mindenfajta kezelésnél jobb szerintem a megelõzés... gondos nyergelés, ha meg már elkezdett feltörni, akkor nem nyergelés! :)

#408 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 22. - 14:18

Nagyon bejött a Mikulitz krém kb 1,5 hét alatt rendbehozta az egyik lovunkat utána körömvirág + nyeregcsere!

#409 Mary

Mary

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 63 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 22. - 22:22

Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy a western nyereg és persze maga a western lovaglás mennyire teszi tönkre a ló hátát. Lehet, hogy egyáltalán nem? Ha igen meg tudnátok magyarázni nekem, hogy miért. Számomra az a logikus, hogy ha nem könnyítek ki vágta közben sem plusz egy nehéz western nyereggel a hátán a lovam nem biztos, hogy odalesz a boldogságtól, hogy de jó is ez a stílus, fõleg hogy érzékeny hátú ló. Köszönöm a választ.

#410 emeset

emeset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.390 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 23. - 11:19

Nem értek a westernhez egy picit sem, de a nyergeik elég nagy felületen fekszenek fel a ló hátán és ha illeszkedik a lóra, nem fogja feltörni. Az, hogy a Te 45 kilódhoz (bocsi, nem személyeskedésnek szántam :D ) még hozzáadódik mondjuk 4-5 plusz kiló, nem hiszem, hogy nagyon megzakkantana egy átlagos, egészséges lovat. Mi lenne, ha egy 80 kilós embert kéne elviselnie, aki pedig még mindig nem számít súlyosnak? A kóbojok napokat, heteket töltöttek/töltenek a ló hátán és normálisan nyergelve nem jellemzõ a nyeregtörés.

#411 Mary

Mary

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 63 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 23. - 12:33

Hát tény, hogy Bojának nem kell túl sok súlyt cipelnie. :D . Igazából nem is nyeregtörésre gondoltam hanem hogy hosszú távon nem károsabb-e a lóra ez a stílus. Hogy nem megy-e tönkre így hamarabb a ló(hú ez hülyén hangzik de érted :) )De eddig még mindenki azt mondta, hogy a nyereg kiképzésével korrigálták ezt. Nagy bánatomra a westernes fórumok jelenleg nem aktívak és ez tünt a legjobb helynek a kérdésemhez. Biztos azért nehéz megemésztenem, hogy a westernesek így lovagolnak mert az angolos oktatók annyira belémverték, hogy mindig könnyíteni kell a lovon, mert úgy jobb neki.

#412

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 23. - 12:39

A western lovasok is ismerik a könnyûügetést, a kikönnyítést... :rolleyes: Szabadidõlovasként (gondolom az vagy) annyit könnyítesz ki úgyis otthon a saját lovadon, amennyit jónak látsz - nem pontozza senki.

#413 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 23. - 13:12

Az, hogy feltörik-e a ló, vagy megfájdul-e a háta, szerintem nem a stílustól függ, és az ülésnemtõl sem annyira*. A ló attól "megy tönkre" szerintem, ha rosszul van nyergelve vagy lovagolva. Mennyi díjló van, amelyeken azért többet közlekednek tanügetésben, és vágtában idomítóülésben, mint könnyítettben, és még sincs semmi bajuk. Szóval szerintem ha helyesen van feltéve a nyereg, illeszkedik a lóra, illetve a lovas ülése és a ló tartása megfelelõ, akkor nem "megy tönkre" a ló háta...
Ha valamit rosszul írtam, javítsatok ki, de nekem kb. ez a tapasztalatom :)

(*úgy értem, rosszul tanügetni azért könnyebb, mint rosszul könnyített ülni, legalábbis hátilag...)

#414 Szandi

Szandi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2009 július 17. - 15:10

Az, hogy feltörik-e a ló, vagy megfájdul-e a háta, szerintem nem a stílustól függ, és az ülésnemtõl sem annyira*. A ló attól "megy tönkre" szerintem, ha rosszul van nyergelve vagy lovagolva. Mennyi díjló van, amelyeken azért többet közlekednek tanügetésben, és vágtában idomítóülésben, mint könnyítettben, és még sincs semmi bajuk. Szóval szerintem ha helyesen van feltéve a nyereg, illeszkedik a lóra, illetve a lovas ülése és a ló tartása megfelelõ, akkor nem "megy tönkre" a ló háta...
Ha valamit rosszul írtam, javítsatok ki, de nekem kb. ez a tapasztalatom :)

(*úgy értem, rosszul tanügetni azért könnyebb, mint rosszul könnyített ülni, legalábbis hátilag...)


Sziasztok!

Nekem lenne egy olyan problémám,hogy áprilisban el volt törve a nyergem és feltörte a lovam. Mára már szépen begyógyult meg nem fáj neki csak maradt ott neki egy "pukli" azt nem tudnám eltüntetni onnan valahogy?

Edited by Szandi, 2009 július 17. - 15:05.


#415 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 július 18. - 12:38


Sziasztok!

Nekem lenne egy olyan problémám,hogy áprilisban el volt törve a nyergem és feltörte a lovam. Mára már szépen begyógyult meg nem fáj neki csak maradt ott neki egy "pukli" azt nem tudnám eltüntetni onnan valahogy?


Nem tudom,hogy milyen jellegû pukli,de állatorvos+vörös bliszter.

#416 bucsi

bucsi

    Csikó

  • Fórumtag
  • 64 hozzászólás

Közzétéve 2009 augusztus 21. - 10:35

velem az történt h a én pacimat már úgy vettük h a hátán van egy fél tenyérni nyeregtörés.de nem friss már nagyon régi csak ott nem nõtt vissza a szõr és csak a bõrrétege látszik ahogy hámlik.a kérdés szõr ott már sose fog visszanõni?és mivel kenegessem h jobblegyen neki? mert nem érzékeny rá lehet nyergelni.van jó aláétünk pedünk és künyû nyergünk szval ezzel nincs probléma...

#417 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2009 augusztus 21. - 18:57

Köszi, majd kipróbáljuk. :) Bár már egy éve ez a nyereg van rajta... Mi is gundoltunk rá, hogy vastagabb alátét kkéne... Csak annyi sok féle véleményt hallani:S És sose tudni mi a jó megoldás:)




Hello!


Hasonló gond kezd nálunk is kialakulni. Bár még nincs törés de egy hosszabb túra után (5-6 óra) lenyergelés után a marja 2 oldalán egy-egy nagy púp keletkezett. Westernben lovagolok és neoprén izzasztót használok de elég viseletes már, és azokon a pontokon ahol illeszkedik ott viszonylag el van vékonyodva. Gondoltam én is az új izzasztóra, de több helyen is azt "vallják", hogy nem szabad izzasztóval korrigálni egy olyan nyerget ami nem kényelmes a lónak...

Szeretem ezt a nyerget, nem szivesen vállnék meg tõle, és eddig nem volt ilyen gond de most hízott a pacc és valszeg ez lehet a gond itt is.

Kérdés, hogy vastag neoprén vagy vékony izzasztó kell most alá?

#418 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2009 augusztus 21. - 19:51

Amíg puklis a háta, addig semmi. Ha az izzasztó vékonyodott el annyira, akkor érdemes lecserélni pl. egy vastag szõrmésre. Valószínû ki fog fehéredni ott a szõre ahol felnyomta, de ha nem nagyon komolyan tört fel, akkor elõbb-utóbb el fog tûnni. Amúgy a neoprén izzasztó nem igazán jó hosszabb túrákra, legalábbis nekem ez a tapasztalatom, egy szõrmésnél biztosan nem jobb. S mivel a szõrme s minden anyag kopik, érdemes cserélni idõnként. Ha az izzasztó váltás ellenére is feltörik (s ehhez nem kell ennyire feltörnie, kisebb lovaglás után is ellenõrizni tudod, végighúzod a kezed a gerince két oldalán, s érzed ha kicsit keményebb a bõr alatt, vagy érzékeny lesz ott a ló, beejti a hátát, elhúzza magát) akkor érdemes a nyerged nyergesmesterrel a lóra alakíttatni. S persze ha megizzad a ló lovaglás után és leveszed a nyerget, azokon a pontokon ahol jobban nyomja ott a szõre nem lesz izzadt, kis foltot látsz majd, erre is érdemes figyelni (ezeken a pontokon melegebb is).

Edited by chyki, 2009 augusztus 21. - 19:55.


#419 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2009 augusztus 22. - 7:46

Köszönöm a kimeritõ választ! :)

Ez az átalakitásos megoldás eszembe sem jutott. Bár nemtom milyen költsége lehet egy ilyen mûveletnek de biztosan jobb mint eladni és másikat venni...
Nem lesz kifehéredés, anyira nem volt vészes a dolog. 3-4 nap alatt lement neki. Bár most érzékeny az a rész ahogy irtad is. Most kap egy kis pihenõt, addig gyakorlok szõrén egy keveset, az úgyis rámfér! :)


Amíg puklis a háta, addig semmi. Ha az izzasztó vékonyodott el annyira, akkor érdemes lecserélni pl. egy vastag szõrmésre. Valószínû ki fog fehéredni ott a szõre ahol felnyomta, de ha nem nagyon komolyan tört fel, akkor elõbb-utóbb el fog tûnni. Amúgy a neoprén izzasztó nem igazán jó hosszabb túrákra, legalábbis nekem ez a tapasztalatom, egy szõrmésnél biztosan nem jobb. S mivel a szõrme s minden anyag kopik, érdemes cserélni idõnként.
Ha az izzasztó váltás ellenére is feltörik (s ehhez nem kell ennyire feltörnie, kisebb lovaglás után is ellenõrizni tudod, végighúzod a kezed a gerince két oldalán, s érzed ha kicsit keményebb a bõr alatt, vagy érzékeny lesz ott a ló, beejti a hátát, elhúzza magát) akkor érdemes a nyerged nyergesmesterrel a lóra alakíttatni.
S persze ha megizzad a ló lovaglás után és leveszed a nyerget, azokon a pontokon ahol jobban nyomja ott a szõre nem lesz izzadt, kis foltot látsz majd, erre is érdemes figyelni (ezeken a pontokon melegebb is).



#420 Zsoltesz

Zsoltesz

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 15. - 16:48

Sziasztok! Nem vagyok már mai gyerek, de mégis tanácstalan vagyok több próbálkozás után is.12 éve lovagolok kizárólag hobbi szinten.Egy barátommal vasárnaponként járunk ki terepre.Õ patracon, míg Én egy univerzális nyeregben lovagolunk.A nagy nyári melegben gondoltam egyszerûsítek, s pokrócnyerget raktam a lovamra.Ez tuladonképpen egy heveder kengyelszíjjal.Szóval az történt, hogy a melegben ez a heveder feltörte a ló gerincélét.Hívtam orvost a duzzanatba adott egy injekciót, ill. tanácsára jódkáli kenõccsel kenegettem és mellé 10 napon át 2x6 percig bioptron lámpáztam.Természetesen az orvos tanácsára 3 hétig nem lovagoltam.Az idõ elteltével egészen helyre jött, alig látszott.Míg más iratokban olvastam, itt a szõr nem fehéredett ki.Ja és a törés nem volt sebes csak duzzanat lett. Folytatva úgy gondoltam elkezdem a lovaglást.Szereztem egy huszárnyerget aminek jó magas a markamrája, gondolván ez jó lesz.Közben külömbözõ áruházakban keresgéltem zselés nyeregalátét, nyeregkiemelõ után. Mai lovaglásom befejeztével szomorúan tapasztaltam a ló hátán ismét megjelent a duzzanat.Szeretném ha hasonlóan járt lóbarátok tanácsolnának jó megoldást.

#421 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 15. - 18:24

Melyik huszárnyereg? A vászonpárnás, vagy a billenõtalpú? Mit tettél alá? Hol van most a nyomás?

#422 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 15. - 19:03

Szia Zsoltesz! Biztosan jó volt rá az a huszárnyereg, illetve alatta az izzasztó vagy annak a varrása nem volt begyûrõdve, nem nyomhatta? Egy zselét vagy gyógyalátétet ha beszerzel, azzal mindenesetre biztos jót teszel. Nagyon jó gyulladáscsökkentõ még a csalánkenõcs - ezt én házilag fõzöm, nagyon egyszerû, ha érdekel, leírom, hogyan kell. De biztosan lehet kapni készen is. Illetve talán még az lehet, hogy - amint írtad - alig látszott már a duzzanat, de azért nem tûnt el teljesen. Én a helyedben megvárnám, amíg teljesen lemegy.

#423 Zsoltesz

Zsoltesz

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 15. - 19:12

Õszintén megvallom nem ismerem a huszárnyerg fajtáit, de valószínû vászonpárnás.Alá sima nyergalátét kerûlt, a gerincnél fölhúzva a nyeregkamrába, hogy még az se érjen hozzá. A nyomás "dudor" a martól lefelé kb. 8-10 cm-re van. Köszönöm kérdésed. szia gidrángirl! Köszi a reagálást.Mint írtam nem vagyok mai gyerek már, de a lovaglást és minden ezzel kapcsolatos dolgot könyvekbõl ill. a saját tapasztalataimból tanúltam.Gyerek korom óta imádom az állatokat, közttük a lovat. Nálunk szinte Õ is családtag.Nagyon megköszönném ha leírnád nekem a csalán kenõcs elkészítését.

Edited by Zsoltesz, 2009 november 15. - 19:16.


#424 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 15. - 19:18

Én sem ismerem a huszárnyerget, de ha a nyomás nem is a marján van, hanem hátrébb, akkor elvileg hiába magas markamrájú a nyereg és hiába húzod ki az izzasztót, ott attól még ugyanúgy érintkezik a hátával... Csalánkenõcs: szedsz csalánt, veszel zsírt (legjobb hagyományos disznózsír, olcsó), a zsírt megolvasztod, amíg folyékony, beleteszed a csalánleveleket, kicsit benne hagyod (vigyázz, meg ne égjenek), majd kihalászod, kidobod. A zsír ha megszilárdul, nagyon finom csalánillatú, és kenõcs állagú lesz :)

#425 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 15. - 21:34

A párnás talpú bocknyereggel az a helyzet, hogy mivel fix vázas, el kell vele találni a ló hátát. A tömés tönkre is megy idõvel, fel kell újítani. Ha a gerincen van a nyomás, az meglepõ, mert ott nem szabadna leérnie. Esetleg ha átszakadtak a tûzések a párnán, akkor el tud mászni úgy a tömés, hogy oldalról megnyomja a gerincet, de ez csak egy ötlet. Amúgy bocknyereghez a gyapjú lópokrócot ajánlom, azzal használták régen is és most is azzal mûködik a legjobban.

#426 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 16. - 10:18

Zsoltesz! Miért nem térsz vissza a jól bevált univerzális nyergedhez? Ha jól értelmeztem az írásodat, azzal nem volt semmi baj. Egyébként az a tapasztalatom, hogy a nyeregtörést az idõ gyógyítja a leghatásosabban. Kenhetsz rá krémeket, valamit segítenek is, de az igazi gyógyszer a pihentetés és aztán a jól fekvõ nyereg. :)

#427 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 16. - 10:43

Nekem volt hasonló esetem. Szõrén lovagoltam, a ló vágta közben õzek miatt kiugrott oldalra és felfelé, nem estem le, de jól belehuppantam a hátába. Sajnos nem vettem, észre hogy megnyomtam az ülõcsontommal, másnap rányergeltem univerzálissal, nem sokat lovagoltam, mert éreztem, hogy valami nem stimmel, mégis lett rajta egy vérhólyag. Szerintem hasonló helyen, mint a te lovad törése, a gerinc mellett. Állatorvos kikezelte, 2 hétig nem lovagoltam, aztán mikor már nem érzõdött semmi, akkor fanyereggel kezdtem el, ami szélesen talpal, és nem ér hozzá a gerinc melletti területhez. A sportnyerget egy jó darabig még nem tettem rá. Nem az okozta a gondot, de nyomta volna az érzékeny területet. A Bock-nyergeknek több típusa van, az enyém pl. elég szélesen talpal, de ez egy régebbi változat, nem párnázott, csak filc van a talpakon, amik a gerinc vonalától jó messze fekszenek föl. JA, én is katonai pokrócot használok, a zöld színû az igazi. Egyszer vettünk szürkét, de az olyan csúszós felületû volt, elmozgott a nyereg alatt.

#428 Zsoltesz

Zsoltesz

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 16. - 17:36

Köszönöm a csalánkenõcs receptjét, a disznó zsírt nem lesz nehéz beszerezni nekünk is van kis városkában élek. Az olvasottakból lereagálva ezen a nyergen is filctalp van.Valójában azért próbálkoztam ezzel, mert gondoltam a régi nyereg közelebb fekszik a sérült területhez. Köszönöm a tanácsokat jó látni, hogy ennyien segítenek. A dudor hála az égnek tegnap óta kisebb lett, próbálom nem lovagolni és nagyon reménykedni, hogy helyre jön.Nagyon fontos nekem ez a ló.Ez az elsõ lovam, több mint 11 éve én nevelem, tartom/2010.03.24-én lesz 13 éves/nagyon szelíd és nagyon jó társ. Ez nem tartozik a témához, de úgy gondoltam leírom. Mindent köszönök!

#429 Bubby

Bubby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 140 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 25. - 23:15

Sziasztok!
Sajnos nekem is gondjaim vannak a nyergemmel. Nem volt semmi baj addig, amíg le nem fogyott az elõzõ helyén. Azóta viszont töri a nyereg. Ennyire megváltozhat a háta? Mert most már jó kondiban van, de mégse szûnt meg a probléma. Mikor leveszem a nyerget látszik is, hogy visszafelé áll a szõre. Puklikat viszont nem érzek a törés helyén, talán néha egy-két nagyon picit. Nagyon vastag szivacsot alárakva nem nyomja, csak ehhez elég vaskos szivacs kell sajna. Mi a megoldás? Próbáljam meg egy kölcsön nyereggel, hogy arra mit reagál a feltört rész? Vagy mi lehetne a megoldás?Elõre is köszi a válaszokat

Mellékelek egy képet a törésrõl:
törés

#430 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 26. - 11:05

A kölcsön nyereg jó ötlet. Olyat próbálj meg szerezni, aminek az elsõ kápánál élesebb a szög a váz lábai illetve a párnák között és a párna hosszában íveltebb. A képen nem látszik jól, de ha a feltörés friss, akkor a legjobb pihenni hagyni és egyáltalán nem nyergelni rá. A visszafelé álló szõrök azt jelentik, hogy mozog a nyereg. Ennek két oka lehet: nem passzol (a fogyás miatt ugye, bár lehet elõtte sem volt a legjobb, csak a háj jobban tûri a nyomást), vagy törött a váz. Ez utóbbit ki tudod próbálni: a derekadhoz szorítva megpróbálod össznyomni az elsõ kápát, ha enged, vagy recseg, akkor probléma lehet.

#431 Bubby

Bubby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 140 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 6. - 12:45

Köszönöm a válaszodat, sokat segített :ang: A nyereggel volt a gond. Valószínûleg nincs eltörve a váz, de elengedett a jobb oldalon valami az biztos (legalábbis elõzetesen ezt mondták, a többi majd kiderül ha megbontják). Nyekergett, mikor összenyomtam az általad írt módszerrel. Szóval javíttatás lesz a sorsa. A kölcsönnyereg bevált, most egy hónap pihentetés után semmi gond nem volt a hátával. Nem tudom mikor mehetett tönkre a nyereg, kicsit bûntudatom van miatta, hogy nem vettem észre idõben. Pedig hozzáértõbb emberrel is tanácskoztunk róla, hogy mi lehet a gond. Még egyszer köszönöm. Ui: Neked van valami közöd az ugyanilyen nevû nyergekhez? Vagy ez csak véletlen egybeesés?

#432 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 6. - 13:17

Nagyon szívesen :) Az egybeesés véletlen (õszintén szólva én nem is nagyon hiszek a váznélküli nyergekben).

#433 Zsoltesz

Zsoltesz

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 30. - 14:57

sziasztok lovasbarátok! Már rég írtam, gondoltam most megteszem.A lovam háta még mindig nem az igazi, egy nagyon picit még érezhetõ, látható a puki.Sokáig egyáltalán nem lovagoltam, sok ismerõs azt mondta soha nem jön rendbe, amin sokáig merengtem magamban, mert nem akarok tõle megválni.Nos most ugyérzem idõvel és sok türelemmel majdcsak helyre fog jönni, legalábbis most ezt akarom hinni.Három napja a cimborámmal naponta kijárunk, de csak 1 órácskára.Nincs semmi gond a törés helyével.Nem lett sem jobb, sem rosszabb.Mindenesetre jó volt a szabadban a hátán, igaz szõrén nem túl kényelmes már az én koromban, de lovagoltam. Hát ezt történt a legutóbbi hozzászólásom óta. Kivánok mindenkinek Boldog Újesztendõt és nagyon jó lovaglást!

#434 Mesiii

Mesiii

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 12 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 22. - 20:39

Sziasztok! Remélem valakinek lesz egy jó ötlete a mi nyeregtörésünkre is.:) Nemrég kaptam meg a pacimat,és már amikor megkaptam nyeregtörése volt a marjánál.Sok pihentetéssel,kenegetéssel sikerült rendbe hozni,úgy hogy ki is szõrösödött a seb helye,és nyoma se volt a törésnek.Amikor már lehetett nyerget tenni rá,akkor elkezdtem használni egy soft gél padot(http://www.painthors...tures/127_d.jpg) ami félig meddig hatásos is volt, (a félig-meddiget úgy értem,hogy a nem tört fel a marja,de alkalmanként lejött egy réteg hám,de a szõr nem) mindaddig,amíg nem kezdet el kopni a gél pad.Egy idõ elteltével el is szakadt, már visszaküldtük a lovasboltnak és most a válaszra várunk.Amíg nincs ez a megoldás addig azt gondoltam ki,hogy vagy lyukas szivacsot vagy egy mûszõrös marvédõt használok.Most tartunk a 3. olyan edzés után,hogy mást használok a gél helyett(szivacs vagy mûszõr),és elkezdett kikopni a szõr és már kissé be is pirosodott a bõre. Hogyan tudnám megakadályozni,hogy feltörjön szõrmés alátét használatakor is?Lehet hogy a nyereggel van gond,és nem illik a ló hátára? vagy az izzasztóval lehet valami? Kicsit hosszúra sikeredett,de remélem valaki tud segíteni.:)Köszi elõre is! ui.: a felszerelés mindig tiszta,amikor a lóra teszem.

#435 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 22. - 21:00

Sziasztok!
Remélem valakinek lesz egy jó ötlete a mi nyeregtörésünkre is.:)
Nemrég kaptam meg a pacimat,és már amikor megkaptam nyeregtörése volt a marjánál.Sok pihentetéssel,kenegetéssel sikerült rendbe hozni,úgy hogy ki is szõrösödött a seb helye,és nyoma se volt a törésnek.Amikor már lehetett nyerget tenni rá,akkor elkezdtem használni egy soft gél padot(http://www.painthors...tures/127_d.jpg) ami félig meddig hatásos is volt, (a félig-meddiget úgy értem,hogy a nem tört fel a marja,de alkalmanként lejött egy réteg hám,de a szõr nem) mindaddig,amíg nem kezdet el kopni a gél pad.Egy idõ elteltével el is szakadt, már visszaküldtük a lovasboltnak és most a válaszra várunk.Amíg nincs ez a megoldás addig azt gondoltam ki,hogy vagy lyukas szivacsot vagy egy mûszõrös marvédõt használok.Most tartunk a 3. olyan edzés után,hogy mást használok a gél helyett(szivacs vagy mûszõr),és elkezdett kikopni a szõr és már kissé be is pirosodott a bõre.
Hogyan tudnám megakadályozni,hogy feltörjön szõrmés alátét használatakor is?Lehet hogy a nyereggel van gond,és nem illik a ló hátára? vagy az izzasztóval lehet valami?
Kicsit hosszúra sikeredett,de remélem valaki tud segíteni.:)Köszi elõre is!
ui.: a felszerelés mindig tiszta,amikor a lóra teszem.



Nagy valószínûséggel nem passzol a ló hátára a nyereg. Minden nyeregalátét és csodazselépad csak ideig óráig lesz jó. Felesleges pénzkidobás. Inkább nézesd át a nyerget egy hozzáértõvel és ha kell javítasd meg vagy cseréld ki.

#436 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 22. - 22:18

Elõfordul, hogy tulajdonképpen jó a nyereg, de "lóbarátságból" nem húzzák meg a hevedert kellõen. Az eredmény hasonló. Hogy mi a kellõ? Na ezt lovas mutassa meg. Egy felülés alatt akár háromféle meghúzottsággal van a heveder mert feladat, és tempófüggõ.

#437 Paint Horse

Paint Horse

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.064 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 23. - 7:59

A kép csak illusztráció, ugye Messi? :) ph nem adott volna el neked mindenféle csiriviri marvédõt, hanem hasonlóan Landgraf-hoz próbált volna meggyõzni a fent említettekrõl :( :ang: Amúgy tényleg megéri alaposan átnézetni a nyerget, lehet akár törött is a váz, vagy csak egész egyszerûen nem illeszkedik a ló hátára. Ha kell, kérj segítséget, hogy megállapíthasd melyik nyereg illik a legjobban a lovadra, és úgy ne is vegyél meg egyet sem, hogy nem ajánlják fel, hogy rápróbálhatod a lovadra (nyilván ez nem azt jelenti, hogy elmész a vadi új nyereggel egy két napos túrára, majd közlöd, hogy jah bocs, ez mégsem volt jó :gm: ) azt kb. az elsõ pár percben lehet látni, ahogy körbenézegeted, hogy jó lesz -e vagy nem :) Kitömheted utána akármivel, nyilvánvaló, hogy sajnos nem lehet megúszni jelen esetben a nyeregcserét :(

#438 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.308 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 23. - 8:20

-Landgrafnak igaza van. A nyerget tedd föl alátét nélkül a lóra!. A markamrába be kell férni a tenyerednek.Ha nem: mindegy, mit raksz alá lenyúzza, majd föltöri, majd marsipoly és hosszú idõre (lehet örökre ) lovagolhatatlan ló. A nyereg illeszkedése változhat a tápállapottól, izmoltságtól. esetleg megült a tömés, eltört a kápa.... A megizzadás jó támpont: hol fekszik föl a nyereg. Vigyázni:ha valahol száraz -vagy nem ér hozzá,-vagy nagyon nyomja! Azért az jó, ha olyan is megnézi, aki tényleg ért hozzá.

#439 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 23. - 9:21

A kép csak illusztráció, ugye Messi? :) ph nem adott volna el neked mindenféle csiriviri marvédõt, hanem hasonlóan Landgraf-hoz próbált volna meggyõzni a fent említettekrõl :( :ang:
Amúgy tényleg megéri alaposan átnézetni a nyerget, lehet akár törött is a váz, vagy csak egész egyszerûen nem illeszkedik a ló hátára. Ha kell, kérj segítséget, hogy megállapíthasd melyik nyereg illik a legjobban a lovadra, és úgy ne is vegyél meg egyet sem, hogy nem ajánlják fel, hogy rápróbálhatod a lovadra (nyilván ez nem azt jelenti, hogy elmész a vadi új nyereggel egy két napos túrára, majd közlöd, hogy jah bocs, ez mégsem volt jó :gm: ) azt kb. az elsõ pár percben lehet látni, ahogy körbenézegeted, hogy jó lesz -e vagy nem :)
Kitömheted utána akármivel, nyilvánvaló, hogy sajnos nem lehet megúszni jelen esetben a nyeregcserét :(


Ph, a kérdezõ és a gél padot belinkelõ nem Messi, hanem nem Mesiii.
Nem mindegy, de amúgy teljesen igazad van ;)

#440 messi

messi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.935 hozzászólás

Közzétéve 2010 július 23. - 13:10

Ph, a kérdezõ és a gél padot belinkelõ nem Messi, hanem nem Mesiii.
Nem mindegy, de amúgy teljesen igazad van ;)

Pont jelezni akartam :) Köszönöm! :D