Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Lópszichológia


  • Please log in to reply
48 válasz a témához

#1 Léda

Léda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 12. - 11:02

Sziasztok! Nem láttam ebben a témában érintett topicot. Egy speciális lélektani probléma miatt nyitottam. Az idõsebbik lovam 7 éve van nálam. A csikója, most 1,5 éves, szintén velem van. Amíg a csikó "alatta" volt, nem volt semmi probléma. Azóta viszont, hogy leválasztottuk, egyszerûen féltékeny rá. Egymás melletti boxban vannak. Amikor a csikót ápolom, gondozom, azonnal a boxrácshoz nyomja az orrát, és fájdalmas arcot vág, egészen addig, amíg át nem megyek hozzá. Másik boxba nem tehetem a csikót, mert csak õt viseli el maga mellett, a többi lóra annyira acsarkodik, hogy már kárára is vált egyszer. Ki ért a lovak lelkéhez? Hogyan tudnám megnyugtatni, hogy attól, hogy a csikót szeretem, attól még õt is ugyanúgy mint régen? Tudom, ez nem életbevágó probléma. Csak érdekesség. Kinek van ötlete?

Edited by Léda, 2010 január 12. - 11:04.


#2 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 12. - 12:31

Nekem annyi ötletem van,hogy vidd el ménesbe,ott szocializálódik,egyedül sincs,és megtanul viselkedni,ha nem,akkor megtanítják a lovak.

#3 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 12. - 13:02

Ha bemész a csikóhoz a kancádnak dobj olyankor szénát,Azzal elfoglalja magát és nem sóvárogva leseget át a másik boxba.Na persze ha ez megoldható. :)

#4 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 12. - 16:51

Ha foglalkozol a lovaiddal, akkor elõször mindig a kancával kezdd, ugyanis õ áll a rangsorban elsõ helyen. Ezzel szilárdítod a rangsort (Te, a kanca és a csikó) . Szerintem kár zavartatnod magad amiatt, de a széna jó ötlet lehet, de nem ahelyett, hogy vele kezded, hanem utána.

#5 Léda

Léda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 12. - 17:49

Nekem annyi ötletem van,hogy vidd el ménesbe,ott szocializálódik,egyedül sincs,és megtanul viselkedni,ha nem,akkor megtanítják a lovak.


Világ életében ménesben volt. 3 éves koráig éjjel-nappal legelõn volt sokadmagával, most pedig csak télen és akkor is csak éjszaka van boxban. A legelõn pedig tizenöten vannak együtt. Mellesleg õ a vezérkanca a csapatban. Kint nincs is vele gond. Csak a boxban nem viseli el a szomszédokat. Egyébként olyan szinten ragaszkodó, hogy kötõfék nélkül kijön velem a legelõrõl ha meglát, csak úgy jön utánam, vezetni sem kell. Másnak viszont nem áll meg, ha rossz napja van még a boxban sem. Igaz, csikó kora óta az enyém, de mindig bértartásban volt. Azt hiszem ezt hívják egygazdásságnak.

A széna jó ötlet, kipróbálom. És valóban nem mindig vele kezdtem eddig az ápolást, hogy a csikó mehessen mielõbb a legelõre, de akkor ezután kénytelen lesz várni a sorára.

Edited by Léda, 2010 január 12. - 17:50.


#6 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 12. - 18:22

Nem tudom hogy mûxik másnál,de nálam úgy hogy,mikor megyek ki hozzájuk pucolni,lovagolni stb,mindenkinek adok szénát ,mind a háromnak aztán teljesen mindegy a sorrend hogy kivel kezdem.Nincs féltékenykedés,hiszti,és duzzogás sem.De mondjuk az enyémek nagyon belesek :D Ja és a heréltem nekem is nagyon 1 gazdás,de nincs vele semmi gondom,és a karámba is õ a fõnõk. De Léda ne keseredj el :) meglátod a kaja csodákra képes :)

#7 Almelita

Almelita

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.361 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 12. - 20:57

Vele kezdj minden dolgot és vele is fejezd be, mielõtt elhagyod az istállót. Tapasztalat: 19 és fél éve vagyok gazdája egy igencsak egygazdás atv kancának, aki 5-6 évig "egyke" volt, és utána volt kénytelen elviselni a többieket, hogy õket is szeretem dolgozom velük, és az idõmet nem csak vele töltöm, hanem a többi lóval is. De épp tegnap próbálta meg sunyi, alattomos módom seggbe harapni a másik lovam, akit vittem el elõtte. Szóval: kutyából nem lesz szalonna, de alakul. :yeah:

#8 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 12. - 21:09

Szerintem azért arra is oda kell figyelni hogy vele kezd -vele végez ez nehogy az ellenkezõjére forduljon.És még rosszabb lesz mint most.Mert természetes lesz a kancának hogy csak õ.Vele kezdjen jó aláírom,aztán kap 1 kis szénát és elviseli hogy másik lóval is kell foglalkozni.És figyeld meg pár nap alatt megszokja és nem lesz semmi gond sem.

#9 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 12. - 22:10

Szerintem a "szénázás" figyelemelterelés és nem pszichológia! Ettõl függetlenül egy nagyon hasznos figyelem elterelés és ha mûködik akkor hajrá! :D

#10 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 13. - 9:04

Persze hogy nem pszichológia.De nekem mûködik a szénás módszer :) amíg ilyen egyszerûen is megoldható addig nem kell komplikáltabban gondolkozni.És remélem sikerülni fog. :)

#11 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 13. - 9:46

Szerintem lova válogatja, bejön-e a kajás módszer.....leginkább attól függ, mennyire motiválja a kaja a pacidat. Léda, kíváncsi vagyok,mi lesz a tapasztalatod. Hasonló helyzetben én is biztos, hogy forognék ezen, de talán igaza van vezérnek és nem kell túlaggódni. Az is lehet, hogy ez csak olyan "kinek az akarata érvényesül" hiszti és ha konzekvensen tartanád magad ahhoz, hogy nem veszel tudomást a műsorról, megunná. Ha a ménesben nem látod, hogy piszkálja a csikót, akkor szerintem csak "mú balhé":)

#12 Léda

Léda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 13. - 21:49

Igazából nem is az aggodalom miatt nyitottam a topicot. Azért nyitottam, mert kíváncsi voltam, másnak milyen tapasztalata, problémája van lópszichológia ügyben. Kíváncsi lennék arra, hogy valójában a lovam tényleg féltékeny lehet-e a csikójára. Vagy talán csak mi emberek vagyunk hajlamosak emberi tulajdonságokkal, érzésekkel felruházni az állatainkat. Úgy érzem, hogy azok a lovak, kutyák stb., amelyekkel a gazdájuk kiemelten sokat foglalkozik, kicsit mások mint az átlagos lovak és kutyák. Sok emberinek nevezhetõ tulajdonságot képesek felvenni. De vajon tényleg az van-e mögötte, amit mi látni vélünk? Lehet, hogy tényleg féltékenyek, szomorúak, bánatosak? Vagy csak mi képzeljük annak õket?

#13 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 14. - 9:13

Ezek a tulajdonságok nem képzelõdések,mivel õk is élõlények és vannak érzéseik.Az a ló akivel többet foglalkoznak természetesen másképp viszonyul,mint az a társa aki kevesebb figyelmet kap.Ha megnézed azonos körülmények közt tartott 2 lovat,az egyik lovat napi szinten lovagolja a gazdija és pucolja és foglalkozik vele,a másikat csak mondjuk heti 1 esetleg2 alkalommal.Az elsõ ló õ mindennap várja a gazdit,a második ló csak pár napig és rájön hogy õhozzá nem jönnek,ez egy idõ után kicsit közömbössé teszi mikor bemegy valaki az istállóba.De ez csak az én véleményem.és nem vagyok lélek doki.De az enyémek nagyon ki tudják mutatni az érzéseiket az biztos.Ha rossz napjuk nincs semmi munkakedv olyankor nagyon unott és utálatos fejjel tudnak rám nézni.Csak a másik oldala a dolognak a gazdi,aki ugye észreveszi-e ezeket a jelzéseket a ló felõl.?

Edited by vezer, 2010 január 14. - 9:15.


#14 Léda

Léda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 16. - 10:27

Néha le szoktam ülni a legelõre, és figyelem a lovakat. Vannak napok, amikor klikkesednek. Van, hogy néhány napig néhány ló kifejezetten csak egymással legel. Aztán mintha csak a barátok összevesznének, a klikkek feloszlanak, kicserélõdnek. Az én lovamnak pl. olyan napja is akad, amikor egészen félrevonul a csapattól, és senkit nem enged magához. Máskor meg kifejezetten anyáskodik a többiek felett. Ha új ló jön, akkor mindig az egész csapat összetartó, "mindenki egy ellen" és pár napba beletelik, mire beengedik. Nagyon érdekes.

#15 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 16. - 10:33

Léda próbáltad a szénázást?Hogy viselkedik a kancád?

#16 Léda

Léda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 16. - 10:58

Igen. Az a helyzet, hogy eltérõ a tapasztalat. Ha éppen volt elõtte széna, de éppen nem szénázott abban az idõben, akkor nem volt reakció. Ha nem volt széna, akkor megörült neki, nekiáltt szénázni, de azért egyszer odajött és ellenõrizte, hogy a csikó kapott-e valamit. :-))

#17 Enkara

Enkara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 57 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 8. - 12:10

Sziasztok! Az érdekelne, hogy lehet egy (alap helyzetben félnomád tartásban lévõ) lónak elviselhetõbbé tenni a boxnyugalmat. Van valakinek ilyen tapasztalata? A kanca, akivel foglalkozom, 4 éves, egy éve van nálunk, õsz óta dolgozunk együtt. Patatályogból való lábadozás után szigorú boxban állásra volt ítélve, még kisebb sétára sem jöhetett ki. Jelenleg már nem kell benn állnia, sikerült helyet találni neki a "betegkarámban", ami méreténél és a talajadottságánál fogva megfelelõ a gyógyuláshoz. Addig azonban, amíg benn tartózkodott, nagyon kényelmetlenül érezte magát, elkezdett rossz szokásokat felvenni (csipkedett, rágta a gerendát, szitált, rúgott...), agresszívvé vált. Széna folyamatosan volt elõtte(szemes takarmányt nem kapott), a többieket is láthatta, még ha nem is lehetett közöttük. Én is igyekeztem naponta többször bemenni hozzá... Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy ahonnan vette a tulajdonos, boxos tartásban volt, és több jel is arra utal, hogy bántották, akár benn a boxban is, a mai napig is retteg a (viszonylag) zárt helyektõl, stb. (Természetesen e téren is foglalkozom vele, és látható is a javulás, mára elértük, ha ott vagyok vele, elviseli a számára kényelmetlen, félelmetes helyzeteket.) Gondolom emiatt is viselte meg a szokásosnál jobban a bezártság. Ugyan már túl vagyunk ezen, de mégis kíváncsi vagyok rá, Ti mit tennétek hasonló helyzetben? l

#18 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 8. - 12:47

Nálunk az nagyon jól bevált, hogy ha hosszú időre kell bixban lennie egy pancinak, akkor egy mellette lévő boxba beviszünk egy lovat, aki közel áll hozzá. Mert hiába látja a legelőn a többit, az nem elég, sőt, attól még hisztisebb.... A boxban rettegéshez nem kell feltétlenül rossz tapasztalat. Egyszerűen az, hogy ki van véve a ménesből és egyedül van, már az elég lehet - lova válogatja, hogy viseli. Nálunk van eg kanca, aki nagyon be tud pánikolni, ha egyedül mared boxba zárva az istállóban. Fiatalabb korában nem volt rá jellemző, de aztán elszokott a fent léttől és bár semmi rossz tapasztalata nem volt, mostanában kis túlzással "dühöng", nagyon nyihog, meg rugdossa a box ajtót. Ha bent vagyok nála a boxban, akkor teljesen nyugodt, meg aranyos, de ha kimegyek akár csak egy kis zabért, vagy mondjuk a patakaparóért, látványosan meg tud rémülni. Szerintem minél többet viszed föl, annál jobban fogja viselni, minél több lesz ebben a rutinja, annál kevésbé éli majd meg stresszhelyzetként.

#19 Enkara

Enkara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 57 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 9. - 15:18

Faolinca: köszönöm! Tehát szoktatás és türelem. Sok dologra megoldás :)

#20 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 9. - 16:28

Persze pancija válogatja :) D A legtöbbnél bejön, de ha van valami múltbéli trauma, azért az más! Én yugodtan vagyok, mert a ménesben, ahová járok, nagy türelemmel és rengeteg szeretettel körülvéve nevelődnek a csikók. És be kell valljam, nálunk néha az ilyen reakció hiszti, meg hőbörgés:) de egy olyan lovacskánál, akit bántottak régebben méééég több szeretet, meg türelem kell:D

#21 Dana

Dana

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 130 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 9. - 16:33

Enkara az még bejöhet neki,hogy ha kap maga mellé valami kissebb állatot. Mi egyszer hasonló helyzetben egy bárányt raktunk be mellé.

#22 Léda

Léda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 9. - 19:37

Szerintem nemcsak az nem mindegy, hogy van-e mellette másik ló, hanem az sem, hogy mekkor a box oldala. Több olyan lovat láttam, aki azért nem érezte jól magát, mert ugyan körbe volt kerítve, de bármelyik oldalról be lehetett nyúlni a boxba. Úgy érezte, hogy menekülni nem tud, de õt mindenhonnan elérik. És a box alapterülete is számít. Minél nagyobb, annál jobb. Egyébként még egy nem bántott ló is menekülõre foghatja, ha egyedül van az istállóban. A legtöbb ló nem szeret egyedül lenni. Abból van a kevesebb, aki bírja egyedül. Nekem pl. az egyik észre sem veszi, ha nincs bent másik ló. A másik meg egy percre nem fogja be ha egyedül van bent, úgyhogy ha le van sérülve, mindig van bent mellette valaki "ügyelõs". :-)

#23 Enkara

Enkara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 57 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 9. - 23:26

Köszönöm mindenkinek! Most egyelõre maradunk a szoktatásnál, de elraktározom az infókat késõbbre, hátha még szükség lehet rá. A szeretgetés úgysem esik nehezemre :dev: Egyébként nálam (is) viszonylag új dolog olyan lóval foglalkozni, akinek hasonló az elõélete. Szerencsére eddigi pályafutásom során szinte csak olyanokkal találkoztam, akik megfelelõ körülmények között nevelkedtek...Most testközelbõl is megtapasztaltam, milyen, amikor a hozzáértés és/vagy intelligencia hiánya miatt a tiszteletet vasvillával próbálják kivívni. Valamiért mégis képes(ek) újra bízni az emberben és esélyt adni. Dana: neki cicája van :kir: Volt, hogy a hátán aludt. (Persze a macs a pacóén.) Egyébként egy ismerõsõm a kancáját egy birkával tartja. Ha nincs ott vele, a leányzó kezelhetetlen, a patkolás is csak vele mûködik, nagyon ragaszkodik hozzá. Lassan már ott tart, hogy lovagolni is csak akkor tudja, ha velük a bari. Jól néznének ki az erdõben hármasban. :gm:

#24 Moncsi

Moncsi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 10. - 7:25

Sziasztok! Ez a hozzászokós dolog érdekes, nálunk most pont ez okoz kisebb fejtörést. Mindenhol azt olvasom, hogy a ló nem szeret egyedül lenni, társ kell neki, lehetõleg egy másik ló. Ebbõl kiindulva a 12 éves kancánk mellé bekerült egy 13 éves kanca. Nem a mienk, csak itt lakik. Nagyon örültünk, hogy így alakult, mert imádjuk a paccot és gondoltuk milyen boldog lesz, ha ez is összejön. (szeptember óta volt nálunk, egyedül.) Az összeismerkedés problémamentesen lezajlott, szépen együtt vannak, illetve mindent együtt csinálnak. Még ha pihennek is egymás mellett teszik azt. A probléma, hogy mikor az egyik pacival kilovagol a lányom, a másik hisztizik. Fõleg az új paci! Már a nyergelés alatt is látványosan ideges, fél, de mikor eltûnik szem elõl a másik, hát...., kapar, nyihog, ugrál, nagy rémült szemekkel figyel és minden ízében remeg. Hiába megyek be hozzá, nem is figyel rám, csak a kaput lesi. Szinte pánikrohama van. Nem merem szabadon hagyni, ha épp egyedül van, mert az örült rohangálással félek, hogy megsebesül. (Olyankor szinte fékezhetetlen.) Ha visszaérkezik a másik paci, abbamarad a "hiszti", de még vagy egy óra kell mire teljesen megnyugszik. Ez a probléma fordítva kevésbé gáz, a mi pacink is ideges lesz, nyihog és kapar is idõnként, de koránt sem olyan hévvel és pánikkal. Ami viszont érdekes, hogy az épp lovaglós paci szépen elmegy, nem cirkuszol, nem akar visszafordulni, bár a hisztisebbet hazafele igencsak fogni kell, különben õrült vágtába jönne haza. Van valami ötletetek, hogy lehetne a helyzetet megoldani? Nagyon sajnálom a lovat, hisz látszik rajta a hihetetlen félelem. Hiába maradok vele végig, hiába próbálom szénával, vagy csemegével elterelni a figyelmét, nem segít. Igaz, hogy alig másfél hete van itt, lehet, hogy majd nyugodtabb lesz és nem kell semmi mást tenni csak türelemmel lenni?

#25 Léda

Léda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 10. - 10:25

Szerintem azért lehet, mert a két ló örül, hogy együtt lehet. És az új lónak még minden új és szokatlan, a biztos pont az életében a másik ló, mert tudja, hogy benne megbízhat. Szerintem próbáld meg természetesen kezelni, ne ugráld körbe, csak ügyelj rá, hogy ne tudjon megsérülni amikor egyedül van. Elõbb-utóbb megszokja az új helyet és az új szokásokat. Ha túl nagy jelentõséget tulajdonítasz neki, akkor csak rosszabb lesz.

#26 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 10. - 11:53

Szerintem azért lehet, mert a két ló örül, hogy együtt lehet. És az új lónak még minden új és szokatlan, a biztos pont az életében a másik ló, mert tudja, hogy benne megbízhat. Szerintem próbáld meg természetesen kezelni, ne ugráld körbe, csak ügyelj rá, hogy ne tudjon megsérülni amikor egyedül van. Elõbb-utóbb megszokja az új helyet és az új szokásokat. Ha túl nagy jelentõséget tulajdonítasz neki, akkor csak rosszabb lesz.


Egyet érte, de még annyiravl módosítanám,hogy nem biztos, hogy jó, ha a lányzó a boxban marad, míg a másikkal kilovagolnak. Olyan nagy kárt nem tud magába tenni karámban. Lehet, hogy érdemes lenne kipróbálni, nyergelés elõtt kivinni a maradós lovat a karámba (ha van) és akkor nem nézi végig az egész nyergelést meg eltûnést, talán akkor nem hergeli be magát annyira. Ha van rá vállalkozó, míg a menõset nyergelik, a maradósat meg lehet kicsit futószáraztatni...

#27 Léda

Léda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 10. - 15:22

Ez a futószárazós ötlet nagyon jónak tûnik. Nevelõ hatása is van, meg még a problémán is segíthet.

#28 Moncsi

Moncsi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 11. - 18:45

Sziasztok! Köszönöm az ötleteket, megpróbálom megfogadni, bár a futószárazástól kicsit félek. Nem vagyok biztos benne, hogy meg tudom fogni, ha megindul. Karám az van, de sztem nem elég magas ahhoz, hogy bent tartsa a kis bestiát. Attól tartok, hogy nekiindul és összetöri magát. Most egy új dolgot fogunk kipróbálni, persze majd ha az idõ engedi. Elsõre vele megy ki a lányom, lemozgatja szépen és utána jön a õ. Talán így nyugodtabb lesz. Egyébként egy nagyon kedves paci, bár a karámban még saját magát is frászba tudja hozni és örült módjára rohangál. Remélem, idõvel ez is változik. Stresszes dolog ez a lótartás, az örökös aggodalom, a féltés, de mikor az udvaron játszanak, hemperegnek, hát az minden pénzt és idegeskedést megér!

#29 Enkara

Enkara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 57 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 13. - 18:59

Moncsi: Van valami fejlemény? Nyugodtabb már a paci, ha elviszik a társát? Nálunk is vannak olyan lovak,akik szinte össze vannak nõve. Amíg az egyiket kiviszik, a másik folyamatosan rohangál és hívja, keresi, csak akkor nyugszik meg, ha visszaért a barátja. Azért a karámban tényleg kevesebb ilyenkor a sérülésveszély, mint benn a boxban, és talán könnyebben meg is nyugszanak. Bár onnan könnyebb szabadulni is :D Igaz, nálunk még nem fajultak odáig a dolgok, hogy vmelyik kiugorjon, csak, hogy a másik után mehessen, de nem lenne lehetetlen.

#30 Szabina91

Szabina91

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 18. - 14:51

Üdv mindenkinek! Nekem egy olyan problémám lenne, hogy a kancám most van ellés után 4 nappal, az elsõ két napban semmi probléma nem volt, nyugodtan tudtam mellettük szédelegni, míg a 3. napon pucolni akartam az anyját. Szokás szerint vittem almát, megvártam míg lefeküdt a csikó, mivel ha áll,és rohangál akkor a kancám megy utána, szóval lefeküdt a csikó, óvatosan közelítek, beszélek hozzá, nyújtom az almát neki, és egyszercsak lecsapta a fülét, megfordította a szemeit, és nekem ugrott, megharapott...vagyis nem harapott meg, de már csak annyi kellett volna, hogy zárja a száját, mert amúgy a karom már a szájában volt. Azóta folyamatosan, ha megyek a közelébe erõsen jelzi, hogy nem kéne, holott nem is a csikója felé mennék, hanem hozzá. Most próbálok kedveskedni neki, ha etetek, akkor vödörbe viszem a kaját, és miközbe eszik simogatom kicsit a fejét, nyakát, de mihelyst megette, már sunyizik meg tátog, hogy mehetek is odébb minél gyorsabban. Alábbhagy majd ebbõl a nagy féltésbõl??? Nem volt ilyen soha...akárhova mentünk rendezvényre, ami ottalvós volt, mellette feküdtem, a karámba egy helyben állt pucolásnál, ki se kellett kötni meg semmi, tehát a lényeg, hogy nagyon jófej ló, és most hipp-hopp egy kisebb fajta szörnyeteg lett, aki senkit nem visel el maga mellett a csikón kívül. Tudom, hogy nem teljesen ugyanaz a helyzet, mint anno, mert most csikó van mellette és félti, de nem is az elsõ csikója, és elsõ két napba még semmi baja nem volt. Remélem megnyugszik majd... Valakinek volt már ilyesmi tapasztalata???

#31 pacifan96

pacifan96

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 856 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 19. - 17:26

Szabina nálunk tavaly ellett emg egy nagyon nyugis kanca.Imádja ha pucolják,ha foglalkoznak vele.Rossz mozdulata sincs az ember felé.De pár nap után hogy megellett sunyizott amikor odamentünk hozzá,és mindig emelgette a lábát,fenyegetõzött hoyg õ bizony rúgni akar! Most is született egy csikó másik kancától...hasonló a helyzet mint tavaly.A kanca végtele ntürelmes,jószándékú.De a csikó után egy két napra õ is hasonló volt..ha bementünk hozzá a boxba ránkfarolt,fordult sunyizott és nagyon nyugtalan volt,ami nem jellemzõ rá... Természetesen mindkettejüknek elmúlt a dilizése..amiután láttál hogy nem bántjuk a csikót,és nayon óvatosan közelkedtünk a boxban,megitn a régik voltak.... :) szerintem csak idõ/és foglalkozás kérdése ,és minél hamarabb elmúlik... bocsi ha butaságot írtam....

#32 Szabina91

Szabina91

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 20. - 20:25

Dehogy butaság! Remélem az enyém is lenyugszik. :confused: Szoktam neki vinni kaját, és közben megsimítom, de nem sok változást látok, pedig a csikóhoz hozzá sem érek, elég nehéz kibírni, mert már jön oda a karámból nézelõdni és szagolgatni, de az anyja rögtön ott van és tereli odébb. Remélem tényleg rájön, hogy nem fogom bántani, és én is legalább annyira örülök a csikónak , mint õ, és legalább annyira féltem is :) . A kancát meg sem lehet pucolni, pedig már tiszta sár...borzalom ami ebbõl a lóból lett. Sokan mondták, hogy verjem el, és akkor majd normális lesz...de nekem ez nem kenyerem. :nem: Miért verjem..azért mert félti a csikót??? Hát...inkább várok türelemmel.

#33 Léda

Léda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2010 április 21. - 12:10

Dehogy butaság! Remélem az enyém is lenyugszik. :confused: Szoktam neki vinni kaját, és közben megsimítom, de nem sok változást látok, pedig a csikóhoz hozzá sem érek, elég nehéz kibírni, mert már jön oda a karámból nézelõdni és szagolgatni, de az anyja rögtön ott van és tereli odébb. Remélem tényleg rájön, hogy nem fogom bántani, és én is legalább annyira örülök a csikónak , mint õ, és legalább annyira féltem is :) . A kancát meg sem lehet pucolni, pedig már tiszta sár...borzalom ami ebbõl a lóból lett. Sokan mondták, hogy verjem el, és akkor majd normális lesz...de nekem ez nem kenyerem. :nem: Miért verjem..azért mert félti a csikót??? Hát...inkább várok türelemmel.


Szerintem se verd meg. Egyrészt attól biztosan nem nyernéd el a bizalmát, másrészt õ csak a dolgát teszi, azaz óvja a csikóját. Mégha kicsit el is túlozza a dolgot, hiszen Tõled nem kellene féltenie õt. Szerintem néhány hét alatt biztosan oldódni fog az anyai szigor, addig kitartás, és vigyázz Magadra, mert ilyenkor a kanca kiszámíthatatlan lehet. De Te ne haragudj meg rá. Biztosan meg fog enyhülni Feléd.

#34 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2011 március 11. - 13:23

Most találtam, szerintem érdekes: www.gyógyuló.hu

#35

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2011 április 3. - 5:35

Valóban az, én csak kampányolni tudok... :kv:
Akit érdekel a téma (ami nem annyira pszichológia egyébként, mint alternatív gyógyítás), az olvashat róla az e havi Lovas Nemzetben is. :)

#36 vinka

vinka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 220 hozzászólás

Közzétéve 2012 május 10. - 10:06

Sziasztok! 15 éves lovamnak részleges mélyujjhajlító ín szakadása van. :( Teljes boxnyugalmat rendelt el neki a doki. Napi kétszer kezelem a sérült lábát, de ha elmegyek akkor mindig nagy sírás van, nyerít utánam nagyon :( Van mellette egy másik sérült ló is az istállóban (a többiek a legelõn vannak félridegben, eddig az enyém is így élt), de így is nagyon unatkozik szegény :( Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek mi szórakoztathatná a boxban amikor nem vagyok kint nála hogy ne legyen ilyen szomorú? Nyalósója van bent. A gumi lólabda nem érdekli. Menne ki nagyon a többiek közé, szörnyû hogy nem lehet elmagyarázni neki hogy édes fiam nem mehetsz most ki a te érdekedben, bent kell maradnod, ki kell pihenni ezt a szakadást. :hupp:

#37 kirlin

kirlin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 527 hozzászólás

Közzétéve 2012 május 10. - 13:09

vannak felköthetõ izesített nyalósók hát ha az,valakinél a rádió is szól egész nap,szénaháló

#38 csibe31

csibe31

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 13 hozzászólás

Közzétéve 2012 szeptember 1. - 16:38

Segítsetek!!!!! Vettem egy egy éves, gyönyörû pinto kancacsikót. Mikor megvettem, karámban néztem meg. A csikó odajött hozzám, felvettem a hátsó lábát, odarakta a fejét, hogy simogassam. Marha szelíd volt. Megvettem és egy hétig nálam is ilyen volt. De ahogy megszokta a helyet, sunyi lett, rosszándékúan, szóval oda is akar harapni. Volt, hogy meg akartam itatni, és ugrott felém támadólag. Ráütöttem. Most már odáig fajult a dolog, hogy odatolja a farát és két lábbal akar rúgni. Fõleg etetéskor csinálja. Még a mellette levõ állásba sem tudok bemenni, mert keresztbe fordul és úgy próbálkozik. Ha beszélek hozzá, van, hogy abbahagyja a sunyítást és elkezdi hegyezni a fülét. (Rajta kívül még két ló van az istállóban). Lóhoz értõ embernek tartom magam, állattenyésztõ végzettségem van, lovas túravezetõ vagyok. Õrülök, hogy meg tudtam venni ezt a tarka csikót, megválni - ha nem muszáj - nem szeretnék tõle. Gyerekeim is vannak, akiket nem engedek be hozzá. Mit tanácsoltok? Hogy tudnám errõl leszoktatni? Van jártatva, szóval még mozgáshiány is kizárva. Ti mit tennétek a helyemben? :(

#39 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.011 hozzászólás

Közzétéve 2012 szeptember 2. - 20:17

én elkapnám

#40 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2012 szeptember 3. - 8:19

Ha karámból állásba beteszel egy egy éves pinto csikót, ne csodálkozz.