Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Új nemzeti lovasprogram


  • Please log in to reply
365 válasz a témához

#81 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2011 november 24. - 16:48

"A hagyományainkat, lehetõségeinket nem arra kell használni, hogy sajnáltassuk magunkat, hanem arra, hogy céljainkat megvalósítva Lovas Nemzetté váljunk. Pénz, Paripa, Fegyver egy kézben" - nyilatkozta Lázár Vilmos

Én nem utálom ennek a kormánynak a vezetõit, sõt!


"Szerintem a szándék jó, csak hiba MOST komolyan venni, mert pénz nélkül semmit nem ér, azt viszont a legjobb szándék melett sem logikus most ebbe fektetni."

- ezzel viszont egyetértek!

#82 melodia91

melodia91

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 454 hozzászólás

Közzétéve 2011 november 24. - 16:55

A jelenlegi helyzetben már az is nagy szó lenne, ha nem végzik ki intézményesen a magyar lótenyésztést. És ez nem pénz kérdése... viszont ha most megteszik, 20-30 év múlva sem lesz mibõl újjáépíteni. :(

#83 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2011 november 24. - 17:43

Lámpás nem hiszem, hogy vita lenne köztünk, magát a kezdeményezést és a benne szereplõ személyeket is pozitívan ítélem meg, csak MOST max. a problémafeltárásra, és tervezésre szabad energiát áldozni, mert ez a realitás. Ha több történik, az politika, méghozzá ... hagyjuk. Üdv. Melodia! A minõségi lótenyésztés, és a magyar fajták megörzése, szinten tartása nem hiszem, hogy veszélyben lenne. Azt a minimális pénzt, amit erre szántak, már nem nagyon kurtíthatják, és vannak EU kötelezettségek is ilyen célokra. Az új nemzeti lovasprogramban viszont azt a sajnos alaptézist hibásnak tartom, hogy a lovassportunk, lovaséletünk egyik legnagyobb problémáját az alacsony egyedszámban látják, és céljuk annak lehetõleg belátható idõn belüli megduplázása. Nagy hiba volna, ha ez varázsütésre megvalósulna, hisz szerintem jelenleg (sajnos) erõs "felesleg" van fõleg alsó (hobbi), de hasonlóan magasabb (verseny) szinten is a lólétszám, lóállomány tekintetében. Több a ló, mint a fizetõképes kereslet, mint az eltartani, fõleg színvonalassan eltartani, esetleg tenyészteni, kihasználni képes lovas, és lótartó. Ezen okból a ló ára alacsony, nem éri meg tenyészteni, vagy megfelelõ körülmények közt ellátni. Mivel az életszínvonal ugrásszerû emelkedése a közeljövõre nem várható, így korlátozott lehetõségek mutatkoznak csk a fejlõdésre, s annak kulcsa a MEGLÉVÕ állomány színvonalának és kihasználtságának fejlesztése. Ezen kívül nagyon hosszútávó célként lehet persze tervezni és várni a létszám emelkedését, de az, a növekvõ érdeklõdés és rentábilitás emelkedésével amúgy is várható KÖVETKEZMÉNY indikátor inkább, mintsem cél lenne szerintem. A fejlõdés serkentésének többi elképzelésével nagy vonalakban egyet tudok érteni, csak az az alappont elég durva tévedésnek tartom.

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#84 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2011 november 24. - 21:40

úristen,erre van ideje a kormánynak,miközben emberek százai lehetetlenülnek el az élet minden terén,épp az õ intézkedéseiknek hála? Szép tervek egy olyan társadalom számára,melynek fizetöképtelen rétegét módszeresen egyelik.végül marad a felsö tizezer.aki eddig is hozzáfért,s ha szivügye,hozzátett.bicskanyitogató a lovassport népszerüsitéséröl beszélni kis hazánkban,ahol a kiskorúak nagy százaléka már mélyszegénységben él. Tudom,nem ebben a topicban a helye,s nem szakmai jellegü hozzászolás de nem tudom szó nélkül hagyni. Kaviáros,pezsgös vacsora,libériás inasokkal,a süllyedõ Titanicon...

#85 hubertus

hubertus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.809 hozzászólás

Közzétéve 2011 november 29. - 16:41

75 millió

#86 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2011 november 30. - 8:15

Nem akorok sem mellette, sem ellene érvelni, mindkettőnek lenne jogosultsága, hisz, ha nincs pénz... De. A belinkelt cikk úgy állítja be Lázár Vilmost, mintha korrupt volna, vagy azért kapna 75 milliót egy nemzetközi rendezvény, mert a Lázár testvérek Fidesz és Orbán pártiak volnának. Sokallom a pénzt, akkor is, ha a cél elfogadható. Azt kellene megérteni, hogy a nincsből, a minuszból költekezünk. Viszont azt is állítom, hogy Lázár Vilmos azt teszi, amit neki tennie kell, és jól teszi. Ő most arra "esküdött", mint a Magyar (Lótenyésztő és ?) Lovassport Szövetség elnöke, hogy a lovassport rangját, elismertségét, színvonalát, népszerűségét emelje, és szerintem pontossan ezt teszi. Mindenki tudja, hogy egy rendezvényt megszervezni nem olcsó mulatság, és ebben általában kisebb szerepe van az üzleti tőkének, mint a rendezők üzleti és baráti kapcsolatrendszerének, bár kár, ha ehhez a politikai kapcsolatrenszert is igénybe kell venni. Én a magam részéről igenis örvendetesnek tartom, hogy végre olyan vezetője van a fent nevezett szövetségnek, aki elhivatott, ambiciózus, lelkes, és szubjektív megítélésem szerint még szimpatikus ügyes is. Azt hiszem, mi lószerető emberek örülhetnénk, hogy valaki tesz részben a rendezvényeiért, és mivel itt a nemzeti lovasprogram topikban írunk, egyből ezt a kezdeményezést is méltatom. Pedig nem szeretem a Fideszt általában (többek közt tekintélyelvű szemlélete miatt,) de ez nem ok, hogy minden egyes lépésükben ne a jót keressem. S ez az, csak az a bajom, hogy sajnálom azt a pénzt, amit nehezen, sőt vért izzadva összedobunk és sokkal fontosabb dolgokra kellene fordítani. Szerintem. De ez nem Lázár hibája, sőt.

Edited by amatõr, 2011 november 30. - 8:17.

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#87 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 január 31. - 19:35

http://mandiner.hu/c...lni_az_orszagon

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#88 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2012 január 31. - 20:32

- Eddig messze ez a legjobb, amivel találkoztam!

#89 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2012 január 31. - 22:01

No ha ezt így gondolják és így is fogják tenni, akkor nagy álmom válik valóra!

#90 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 január 31. - 22:25

http://mandiner.hu/c...lni_az_orszagon


"Másik része a lovas szolgáltatót érinti, amely vállalja, hogy megfelel a minõségi kritériumoknak, továbbá elõnyben részesíti a hagyományos magyar lófajtákat, illetve hagyományos magyar lószerszámokat és termékeket használ."

Na ez érdekes lesz... hagyományos magyar lófajta még akadhat (bár ezek többnyire nagy lovak, és tempermentumosabbak is, szvsz nem éppen kisiskolás kezdõknek valók), no de a "hagyományos magyar lószerszám" az mi lehet? Patracon kell majd megülniük a gyerekeknek a nóniuszt? :eek:
Meg azért a minõségi kritériumok is megérnének egy kis részletezést... ugye a "lovardatörvény" minõségi kritériumainak eddig nem egész 200 lovarda felelt (országosan), a többiek elsunnyogták még a regisztrációt is. Ha ez alá engedik a "minõségi követelményeket", önellentmondásba kerül a közigazgatás, ha viszont ez lesz a norma, akkor nem sok településen lesz nemzeti lovasoktatás.

#91 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 január 31. - 22:55

hagyományos magyar lószerszám...alatt én valami olyasmire asszociálok, amit a hagyományõrzõk használnak. Tiszafüredi nyereg fazon.

#92 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 8:04

Fanyereg, bock nyereg, a hucul meg se nem nagy, se nem ugri-bugri.

#93 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 8:11

Az elmúlt 1100 évbõl elég sok féle hagyományt lehet találni. Nehezebb eltalálni azt, hogy a fogalamzó mit is ért hagyományos alatt. ;)

#94 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 8:17

"Másik része a lovas szolgáltatót érinti, amely vállalja, hogy megfelel a minõségi kritériumoknak, továbbá elõnyben részesíti a hagyományos magyar lófajtákat, illetve hagyományos magyar lószerszámokat és termékeket használ."

Na ez érdekes lesz... hagyományos magyar lófajta még akadhat (bár ezek többnyire nagy lovak, és tempermentumosabbak is, szvsz nem éppen kisiskolás kezdõknek valók), no de a "hagyományos magyar lószerszám" az mi lehet? Patracon kell majd megülniük a gyerekeknek a nóniuszt? :eek:


Nézz utána egy kicsit a magyar fajtáknak ;)
Látom nem igazán vagy képben velük.
A nóniusz pont nem az ugribugri kategória. A méret meg szintén nem minden esetben egetverõ.
A furik sem a hülye agyukról híresek. És folytathatnám a sort.
Magasság: mindegyik fajtán belül nem ritkák a 160 cm-s egyedek.
Kis lónak meg ott a hucul. Gyerekek meg kezdõk alá abszolúlt ideális.
A bok meg fanyereg meg százszorta biztonságosabb az angol nyeregnél, meg alkalmasabb sok mindenre, ha nem versenysportban gondolkodik az ember.

#95 Api

Api

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 85 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 9:28

Ebben az a vicc, hogy -az interjút végigolvasva- egyik gondolat üti a másikat. "Cél az, hogy a gyerekek kapcsolatot teremtsenek a lóval és késõbb az végigkísérje életüket, még ha nem is akarnak lovagolni." Ezek alapján ésszerûbb lenne a lovassport minél szélesebb spektrumát megismertetni a kölykökkel, talán úgy mélyebb éredeklõdési igény alakulna ki bennük. Amúgy is butaság leragadni a múltnál, az nem vezet a jövõbe. Természetesen meg kell ismertetni velük a múltat, de ha eredményes lovas ágazatot akarunk teremteni, akkor lépést kell tartani a világgal. Ha ragaszkodunk a hagyományos magyar felszereléshez, akkor a lovardák nagy része elesik ettõl a lehetõségtõl is. Másrészt a hagyományörzõk - akiket én ismerek- a mértéktelen bor- és pálinkafogyasztást tekintik alaptételnek a lovaglásban. Biztos ezt akarjuk?

#96 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 9:32

"Cél az, hogy a gyerekek kapcsolatot teremtsenek a lóval és késõbb az végigkísérje életüket, még ha nem is akarnak lovagolni."

Én itt nem látok ellentmondás.

Ezek alapján ésszerûbb lenne a lovassport minél szélesebb spektrumát megismertetni a kölykökkel

Mi alapján?

Másrészt a hagyományörzõk - akiket én ismerek- a mértéktelen bor- és pálinkafogyasztást tekintik alaptételnek a lovaglásban.

Gratulálok. :rolleyes:

#97 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 10:18

bock nyereg


A bocknyereg tök jó dolog, lánykorában úgy hívták, hogy Deutsche Armeesattel. Sok "hagyományőrző ősmagyar" nyergén még a birodalmi sast is megtalálhatod! Bár kisebb változtatásokkal készült ugyanaz idehaza is, magyarnak én nem mondanám.

a hucul meg se nem nagy, se nem ugri-bugri.


...se nem magyar.
Vagy tán Rădăuţi és Lucina Magyarországon van? Ma is Bukovinában tenyésztik a legtöbbet. Azért, mert van Aggteleken hucul ménes (kb ötven éve), még nem lett hagyományos magyar fajta. Akhal ménes is van, sőt, ATV-t is tenyésztenek hazánkban, mégsem jut senkinek eszibe azt állítani, hogy ezek magyar fajták lennének. :)
Mondjak egy magyar oktató fajtát? Tengelici kisló. Az magyar. Most mondjon valaki egy lovardát, ahol egy is van belőle. :)

A nóniusz pont nem az ugribugri kategória. A méret meg szintén nem minden esetben egetverő.
A furik sem a hülye agyukról híresek.


Sajnos a nyolcvanas években az összes magyar fajtát feltelivérezték. Még a nóniuszt is. Akkoriban azt hitték, hogy kizárólag a sportlónak van jövője, és így gondolták a fajták túlélését. Csak éppen a fürdővízzel együtt kiöntötték a gyereket is. :-(

Edited by Kocalovas, 2012 február 1. - 10:22.


#98 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 10:22

A magyar fajták egy része eleve a telivérezéssel indult.
A nóniusznál sem a 80-as években kezdõdött.
Ajánlom figyelmedbe az Ócsag Imre könyveit! ;)

#99 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 10:34

A magyar fajták egy része eleve a telivérezéssel indult.


Igen, tudom. A magyarok mindig is híres voltak a temperamentumukról - és a temperamentumos lovaikról.
De azért tegyünk különbséget az állományjavító cseppvérkeresztezés meg a fajták magasfélvérré formálása között!

Ajánlom figyelmedbe az Ócsag Imre könyveit! ;)


Köszi, van belõle egy pár. (Bár lehet, hogy le fogom ritkítani az állományt, mert szinte szóról szóra vesz át fejezeteket egyik könyvébõl a másikba.)

#100 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 10:35

Sajnos a nyolcvanas években az összes magyar fajtát feltelivérezték. Még a nóniuszt is. Akkoriban azt hitték, hogy kizárólag a sportlónak van jövõje, és így gondolták a fajták túlélését. Csak éppen a fürdõvízzel együtt kiöntötték a gyereket is. :-(

Attól, hogy egy lóban a negyedik õsi sorban van 2 telivér, attól nem lesz se hülye, se sportló.
Vannak fajták, amik talán alkalmasabbak oktatni, hobbi célra, mint mások, és vannak fajták, amik egyes egyedei meg alkalmasabbak a sportra, mint mások. De nem lehet éles határt húzni, hogy minden sprotló csak sportra jó és minden furi vagy kisbéri meg iskolalónak.
Sokkal de sokkal több múlik a felnevelésen és a képzésen, mint a származáson.
A magyar fajták egyébként ha nem is fénykorukat élik, de megvannak. Még nem öntötték ki õket.
De egy kicsit elkanyarodtunk a témától.

#101 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 10:48

Sokkal de sokkal több múlik a felnevelésen és a képzésen, mint a származáson.


Persze, egyede is válogatja, jó-e valami oktatni. De azért az nem baj, ha a gyerek lába leér a vékonyáig, nem? ;-)

A magyar fajták egyébként ha nem is fénykorukat élik, de megvannak. Még nem öntötték ki õket.


Megvannak?

Noniusz akkor:
Posted Image

és most:
Posted Image

Szerinted ez ugyanaz a fajta? Ugyanúgy hívják, az igaz, de tényleg ugyanaz?

#102 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 11:06

Szerinted a két ló ugyanazt csinálja? A nóniusz - úgy tudom - leginkább nehezebb fogatos munkára volt alkalmas. Huzigálta az ágyút meg az ekét meg a megrakott szekeret az alföldi sárban, egész nap. Ma meg - kevés kivétellel- esetleg egy könnyű maratonkocsit vagy hintót huzigál naponta - kétnaponta 1-2 órát, amúgy meg üdül a boxban. Na, jó, ebben van némi túlzás, de hát azért 100 évvel ezelőtti állapotokat nem lehet összehasonlítani a mostanival. Gondolom, Te sem lóháton jársz dolgozni :) Akkora gyereket meg teljesen felesleges lóra rakni, amelyiknek nem ér le a lába a nyereg aljáig legalább. Maximum egy fénykép erejéig, de az oktatásnak értelme nem sok van.

#103 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 11:22

Sajnos a nyolcvanas években az összes magyar fajtát feltelivérezték. Még a nóniuszt is. Akkoriban azt hitték, hogy kizárólag a sportlónak van jövõje, és így gondolták a fajták túlélését. Csak éppen a fürdõvízzel együtt kiöntötték a gyereket is. :-(

Ez most komoly? :rolleyes: Tudnék neked olyan helyet mutatni ahol szinte kizárólag csak gidránokkal és kisbériekkel dolgoznak, és még a 4éves gidrán csikó is kb nyálcsorgatva cipeli a lovasát A-ból B-be. És nem, nincsenek kizsigerelve, egyszerûen jófejûek.

Amire gyerek, kezdõ lovas, stb nem való, azok a tényleges sportlovak. De abba meg már a nevelés is beleszól, nem csak a genetika. De ezt izland is jól leírta már:

Attól, hogy egy lóban a negyedik õsi sorban van 2 telivér, attól nem lesz se hülye, se sportló.



#104 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 11:23

Szerinted a két ló ugyanazt csinálja?


Ne terelj! Tudjuk, hogy megváltozott a használat módja, bevallottan megváltozott a tenyészcél, a fajtát átformálták, és ezzel vége is a dalnak, a nóniusz, mint hagyományos magyar fajta, már csak nevében él. Ez a telifélvér van helyette.

A nóniusz - úgy tudom - leginkább nehezebb fogatos munkára volt alkalmas.


Könnyû hámos és nehéz hátas volt. A durva munkákra sokadmagával fogták, sáros idõben még a parasztszekereket is akár hatosával-hetesével fogatolták a fuvarosok.

#105 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 11:36

Ez már tényleg nem idevaló téma: nyugodtan nézz át valamelyik magyar fajta topikba, és parázs vitákat olvashatsz oldalakon keresztül, hogy mi a cél: haladás nélküli génmegőrzés, haladás a korral a modern elvárások felé, vagy valami arany középút, amit mindenki úgy próbál megvalósítani, ahogy a pénztárcája engedi. Nem lehet elvárni senkitől, hogy egy 100 évvel ezelőtti ideálképhez hasonló, esetleg egy erdélyi faluban még fellelhető típusú lovat tűzzön ki tenyészcélnak, amit aztán soha, senkinek nem fog tudni eladni. Vagy Te melyiket nézegetnéd szívesebben az udvarodban? Melyiken lovagolnál szívesebben? Egyik lófajta (de lehet ide bármilyen állatfajt beírni, vagy akár az embert is) sem úgy néz ki, mint 50 vagy 100 éve.

#106 Api

Api

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 85 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 12:28

Én itt nem látok ellentmondás.

Mi alapján?

Gratulálok. :rolleyes:


Kedves Ori,

Lehet, hogy nem fogalmaztam érthetõen, vagy csak nekem nem áll össze a kép. Arra gondoltam, hogy azzal, hogy egy gyereknek csak egy meghatározott stílust mutatok meg, lehet, hogy nem nyerem meg õt egy életre, viszont ha több lovas stílust megmutatok, akkor lehet, hogy talál közte olyat, ami iránt komoly érdeklõdést mutat. Ez kb. olyan mintha - nehogy megfogadja valaki- az aranycsapat kapcsán minden gyereknek kötelezõvé tennék a focit. Tudom ez sarkított példa, de szerintem ha már lovas nemzet szeretnénk lenni és felnevelni egy valóban lóhoz kötõdõ nemzedéket, akkor nem szabad leragadni a "hagyományos" magyar stílusnál. Bár ahogy Hosszúhomlok írta: igen sok hagyományos stílus van, ha így nézzük lehet szõrén is, mint a csikósok. Ahhoz már több lovardának megvan a "felszerelése".

#107 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:09

Kocalovas, annak azért picit utánanézhetnél, hogy a német katonai nyereg honnan jött...

#108 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:17

Na és mitõl számít valami hagyománynak??? :confused: A furik meg egyenesen közmondásosan hülyék. Mint a gidránok. Meg a televérek. Meg az arabok. :D Szerintem hagyomány sok síkon létezik. Csak kísérletképen állítok föl kategóriákat: nomád-honfoglaló lovasok (íjászok sötöbö) Hódoltság-végvári száguldók. Klasszikus huszárság. Népi lovas-csikós, betyár.... és még biztos, hogy tömegek fölhördülnek: meg ez, meg még az is satöbbi ;)

#109 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:17

Arra gondoltam, hogy azzal, hogy egy gyereknek csak egy meghatározott stílust mutatok meg, lehet, hogy nem nyerem meg õt egy életre, viszont ha több lovas stílust megmutatok, akkor lehet, hogy talál közte olyat, ami iránt komoly érdeklõdést mutat.


Á, szerintem egy gyereket elsõsorban lenyûgöz a hatalmas állat. Másodsorban betojik attól, hogy milyen magasan van a nyeregben, hát még ha az egész izé imbolyogva lépegetni kezd alatta. Aztán a következõ tapasztalat az iszonyatos, kiülhetetlen rázás. Esetleg megismerkedik kicsit a lószágok jellemével és "kellemével", ha szabadon lovaglás is van. De ezzel szerintem el is jutottunk arra a pontra, ameddig az iskolai testnevelésoktatás eljuthat. A stílusok, sportágak ezen messze túl vannak... legfeljebb egy filmvetítés keretében azoknak, akik éppen nem lovagolnak a húsz-harminc fõs osztályból (mert ennyi iskolalova+oktatója úgysincs egyetlen szolgáltatónak sem.)

#110 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:23

API!!! :yeah: (A huszárok még ezen kívül brutális, szadista verõkedõk is! - avatás címszó alatt :( ) Ori nem! Ori nem mértéktelen pálinka-bor-szeszfogyasztó! Oorit nem hagyom bántani! :ang: "Most mondjon valaki egy lovardát, ahol egy is van belõle. " Talán MÁR MOST nincs! De amikor még én kezdtem az ipart, Herceghalmon volt !!! :yeah:

#111 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:25

A furik meg egyenesen közmondásosan hülyék.


Hát meg kell mondjam, mindig érdekes ötletnek tartottam egy Furioso (=tomboló, õrjöngõ, tajtékzó, dühöngõ) nevû ménnel tenyészetet alapítani. :) Ha csak kicsit is nem ok nélkül kapta ezt a nevet... :dev:

Persze gondolom akkor is voltak virtuskodó lovasok, akik abban lelték kedvüket, hogy az ilyen lószágokat jól leigázzák és megtörjék... de a kisiskolások elsõ lovas élményének talán mégis valami jámborabb fajta volna a megfelelõbb, mint a feltelivérezett magyar huszárlovak különbözõ változatai.

#112 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:28

Gyerek van kétféle! Sõt több!! Az egyik beszarik. A másik szarik rá. A harmadik tök tehetségtelen, de mániákus! A negyedik tehetséges, de inkább informatikás. :P (und so weiter ;) ) Mindenki mondja amgáét, és fkázza a másét... :( pedig épp ellenkezõleg! szintetizálni kéne :ang:

#113 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:29

" A furik meg egyenesen közmondásosan hülyék. Mint a gidránok. Meg a televérek. Meg az arabok. "

Hát meg kell mondjam, mindig érdekes ötletnek tartottam egy Furioso (=tomboló, õrjöngõ, tajtékzó, dühöngõ) nevû ménnel tenyészetet alapítani. :) Ha csak kicsit is nem ok nélkül kapta ezt a nevet... :dev:

Persze gondolom akkor is voltak virtuskodó lovasok, akik abban lelték kedvüket, hogy az ilyen lószágokat jól leigázzák és megtörjék... de a kisiskolások elsõ lovas élményének talán mégis valami jámborabb fajta volna a megfelelõbb, mint a feltelivérezett magyar huszárlovak különbözõ változatai.


A magyar ember meg közmondásosan ért a lóhoz. Meg a focihoz is, persze :dev:
Nesze neked, magyar lovasprogram :dev:

#114 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:30

Hát, nálam már ját olyan elsõbálozó, akinek nem okozott gondot az "iszonyatos, kiülhetetlen rázkódás" :-) Nagyon jó, amit Api mond, ha mindenki így gondolkodna, s minden lovaglási stílus értékét, szépségét, hátrányát, elõnyét, nehézségét, stb. legalább belekóstolási szinten megmutatnánk - 1. lehet, kevésbé köpködne az angolos a westernesre vagy a hagyományõrzõre és fordítva 2. lehet, több, versenyezni vágyó, s magának ezt megengedni tudó fiatal lovas megtalálná a helyét a lovasvilágban (Volt egy tanítványom, akinek a szülei döntötték el a kisfiú helyett, a "westernlovaglás az olyan slendrián", ugorjon a gyerek...) 3. nem feltétlen kell a gyereket hatalmas állatra ültetni, azért van a póni meg a kisló :-), épp a fent említett kiskölköm' lovagol mostansáûg egy nagy gángót, aminek a marja a fejem fölé ér, pedig nem nõttem kicsire. A srác meg ha azóta belehúzott, túlért a derekamon :-) 4. s egy hobbistának még tán az sem válik hátrányára, ha mindenhez konyít egy kicsit, példánkban azon a szintem megmaradva, hogy (egy elõttem szóló esettanulmányát idézve), a westernnyereghez szokott fenékbe nem feltétlen lesz lehetetlen feldugni a zabszemet, ha fel kell ülni angolban is :-) na megyek mielõtt elkenik a számat :-)

#115 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:33

Soha, senki se állt még neki, feküdt neki a téma tudományos alaposságú, korrekt elemzésének. Mindenki a saját álmait, vágyait, rózsaszín ködét vetíti belé, és ekézi a másikat, aki nem "úgy" látja , mint õ.... :rolleyes: és kormányzati szinten is inkbbannak fizetnek, aki hsára üt és mond valamit, mint annak, aki VÉGIGVINNE EGY tematikusKUTATÁST :yeah:

#116 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:34

Talán MÁR MOST nincs! De amikor még én kezdtem az ipart, Herceghalmon volt !!! :yeah:


Én már nem láttam eleven példányt sehol. Ettõl még lehet, hogy itt-ott van belõle, de igazi fjordot, igazi arabot összehasonlíthatatlanul könnyebb találni, de még murakozi is elõbb kerül, mint e három elegye. Pedig állítólag nem volt rossz ló... de túl késõn, túl kevés...

#117 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:40

izland! ne vetted az iróniát... :hupp:
börni! nálam is! (járt ilyen õstehetség: aszonta, még életiben nem ült lovon, csak fotózkodás erejéig, és tanügetett, vágtázott/tan/ és könnyített és minden alapdolgot /kengyel nélkül is/, ami nekem sokidejû gyakorlás után ment csak ;) )

Én már nem láttam eleven példányt sehol. Ettõl még lehet, hogy itt-ott van belõle, de igazi fjordot, igazi arabot összehasonlíthatatlanul könnyebb találni, de még murakozi is elõbb kerül, mint e három elegye. Pedig állítólag nem volt rossz ló... de túl késõn, túl kevés...


Az Állatkertben volt az "õshazájuk" herceghalmon kívûl...a nejem ott kezdett 12 éves korában, csakis tengeleici kisló vót az állomány :D

Nics arany középút!
Senki se lehet próféta saját hazájában!
Sok út vezet Rómába!
Kinek a pap, kinek a papné!

..ezeket ismeritek, ugye?!?

Másként úgy is fogalmazhatnék: nincs remény konszenzusra, ha hiányzik a kompromisszumkészség :rolleyes:

Edited by Alatriste commandante, 2012 február 1. - 13:41.


#118 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:45

Nagyon jó, amit Api mond, ha mindenki így gondolkodna, s minden lovaglási stílus értékét, szépségét, hátrányát, előnyét, nehézségét, stb. legalább belekóstolási szinten megmutatnánk


A szándékot helyeslem. De azért gondoljunk bele: kimegy egy 20 fős iskolai osztály a lovardába, ha már ott várja őket 5 felnyergelt iskolaló, akkor minden gyerek 10-10 percet lovagolhat melegváltásban. Még ha heti 2-3 ilyen alkalom is van, akkor is mi fér ebbe bele? "Pistike, ma tíz percig futószárazunk, holnap tíz percig angolban lovagolsz, holnaputáb 10 percig westernben, azután elmegyünk egy 10 perces terepre, pénteken meg kipróbáljuk a díjugratást..." ?! :dev:

Edited by Kocalovas, 2012 február 1. - 13:46.


#119 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:49

... de a kisiskolások elsõ lovas élményének talán mégis valami jámborabb fajta volna a megfelelõbb, mint a feltelivérezett magyar huszárlovak különbözõ változatai.

Hintaló, esetleg?
Nem tudom elképzelni, hogy Neked milyen lovasélményeid lehettek. Mi bajod a félvérekkel? Huculról meg póniról még senki sem esett le? (Én pl. ódákat tudnék zengeni szemétláda pónikról, és birkatürelmû, kitartó furioso meg kisbéri túralovakról.)
Egy oktatónak - fõként ha pénzt is kér az oktatásért - kutyakötelessége és FELELÕSSÉGE olyan lovat adni a gyerek alá, ami nem negatív élményt ad, ami nem veszélyes, amin lehet tanulni. Mindegy, hogy az póni, hidegvérû, ügetõ vagy szamár. Ha nincs ilyen, nem kell oktatni, fõleg nem gyereket. (Tudom, hogy élõlény meg megijedhet meg stb, nem erre gondolok.)

izland! ne vetted az iróniát... :hupp:

Reménykedtem ;)

#120 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 1. - 13:51

viszont ha több lovas stílust megmutatok, akkor lehet, hogy talál közte olyat, ami iránt komoly érdeklõdést mutat.

Kedves Api, nem hiszem, hogy a lovardák széles spektrumot mutatnának be, általában egy stílusra specializálódtak talán túlzás is lenne elvárni tõlük többet.
Ugyanakkor az én tapasztalataim alapján a lovardákban többségében sokkal több olyan lovas nevelõdik, aki - a te szóhasználatoddal - leragadt az angolnyeregnél és az ugratásnál, mint fordítva.
Az átlag szabadidõlovashoz szerintem a terepezés, túrázás közelebb áll, mint a versenysport, márpedig a hagyományos felszerelések és lófajták erre alkalmasabb mint a sportcélra kifejlesztettek és kitenyésztettek. (A westernt most kihagytam, 3 dolog összehasonlítása most nem megy, elnézést).
Természetesen azok számára is biztosítani kell a lehetõséget, akik a versengésben szeretnek kikapcsolódni, de mint írtam, nem érzem, hogy jelenleg ebben szenvednénk hiányt. A kötelezõvé tételtõl még nagyon messze állunk, az arányokat szeretnék eltolni egy bizonyos irányba. Az aggodalmad akkor lesz jogos, amikor már úgy kell vadászni az angol nyeregben oktató, akadályparkkal rendelkezõ lovardákat, a boltokban csak gombos nyerget, meg utángyártott bock-ot lehet kapni, és szégyelnivaló lesz nem õshonos fajtán lovagolni. ;)
A.C., te honnan vagy így képben a fogyasztási szokásaimról? :D
A versenysportban amúgy nem fogyasztanak verseny után? (mert én már olyat is láttam, hogy verseny elõtt, különbözõ kimenetellel... :gm: )

Edited by ori, 2012 február 1. - 13:56.