Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

A táltos ló szerepe a magyar néphagyományban


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
23 válasz a témához

#1 Huxley

Huxley

    Fórumgazdi

  • Admin
  • 2.920 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 9. - 17:23

A táltos ló szerepe a magyar néphagyományban.Ezzel a címmel ír szakdolgozatot egy régi kedves iskolatársam és barátnõm, és ehhez szeretném a segítségeteket kérni. Fõleg Interneten található forrásokat keresünk.Elõre is köszi a segítséget. Posted Image

#2 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 9. - 19:35

[url="http://"http://www.extra.hu/mese/index.html"]Innen szerezhetsz forrásokat (népmesék)[/url] [url="http://"http://extra.hu/storybook/"]Itt is van sok mese Posted Image [/url] Szerintem a táltos a népmûvészetben, néphagyományban mesékben fordul elõ, vagy a másik jelentésében; ha valaki eggyel több csonttal született...Remélem azért ezzel a két linkkel is segítettem valamit Posted Image

#3 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 9. - 19:50

Ha még nem olvasta, akkor olvasson sok-sok Diószegi Vilmos könyvet. [ Március 09, 2003, 18:50: Az üzenetet átszerkesztette: ImRe ]

#4 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 10. - 11:00

Gy. Nagy Olga, a Táltos regéje - talán ez a címe annak a forrásmunkának, amelyben a magyar népmesék mitikus alakjait (is) taglalja. Nekem meg van a könyv, de frankón nem adom oda senkinek, inkább bukjon meg! Még akkor is, ha csak ezen az egy könyvön múlna. Mellesleg másfél hete nem kapom vissza egy Morricone CD-met, na innentõl kezdve CD-t sem adok többé senkinek sem.Tündérlélek s. k.

#5 Huxley

Huxley

    Fórumgazdi

  • Admin
  • 2.920 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 11. - 12:01

Porfelhõ, van erre egy megoldás: túszokat kell ejteni. Na nem a kölcsönkérõ hozzátartozóira gondoltam, hanem a könyveire, cd-ire. Ha kölcsön kér tõled valaki egy könyvet, te is kérj tõle kölcsön egyet. Visszakapni így sem fogod a könyveidet, de legalább nem maradnak lukak a polcon és a könyvtárad is mindig változatos lesz. :D [ Március 11, 2003, 11:02: Az üzenetet átszerkesztette: Huxley ]

#6 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 11. - 12:24

Áh, ne is mondd! A múltkor is kölcsönadtam Sheriffnek 4 (azaz: négy!!!) videokazettát - anélkül, hogy cserébe elhoztam volna tõle ugyanannyit -, mireföl mai napig nem jött haza egy sem. Mocskos kazettatolvaj az is. Eh, de mit tegyünk? Ilyen a világ, ilyenek az emberek. :( Huxley, kedves! Te meg nézd meg ICQ-dat, mert küldtem neked oda üzenetet! Egészen pontosan azt írtam, hogy fenemód dühít, hogy az éktelenkedõ vörös felkiáltójellel rendkívül, roppant, fenemód fontosnak tartott témák mindig a topic élén vannak. Ez idegesítõ. Úgyis olyan ordenáré módon kirívó az a nyûves vörös felkiáltójel, hogy akkor is feltûnik annak, aki erre van kiélezve, ha történetesen éppen a huszadik a topikok között.Érted? Nem? Elmagyarázzam, Hux?!? :mad: Folytatom, nem megyek át a Laborba, mert azt sohasem nézed, felõled - a szerintem számodra legfontosabb topikot hanyagolod el leginkább, abcúg az ilyen fórumgazdikkal, na mindegy - ott penészedhet meg a nyûves topik ahol van, na mindegy, azt szeretném kérdezni kellõ alázattal, hogy mi a büdös bánatért kellett leállítani a fórumot a múlt héten vagy mikor? Mi volt a fejlesztés? Az, hogy ki lehet listázni a felhasználókat? Na és?! Édes Istenem! Mire jó az? Ki használja? Ezért állt az egész fórum csaknem egy fél évszázadon át? Ezért bírkóztál a technika ördögével?Kár volt. Évezredekig állt a fórum, de sebaj, mert újítások tömkelege született meg, itt van mindjárt a tömkeleg elsõ és utolsó darabja, jelesül a listázás. Na ezért kár volt újítani!Prflh, az õsreformer

#7 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2003 március 11. - 12:27

Mitológiai enciklopédia, Táltos címszóJelképtár-Táltos címszóPl.

#8 sarolta

sarolta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 593 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 11. - 17:18

Csodakút címû könyv szerk.:Pap Gáboritt népmesékrõl,ezek fejtegetésérõl,euoterikáról olvashatsz a szimbólumrendszert felhasználvaSok sikert!sarolta

#9 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 11. - 21:20

Mindenesetre, ha elkeszult a szakdoli, lecci, masold le nekem! Koszi elore is...

#10 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 11:08

HUXLEEEEEEEYYYYYYY!!!!!!!!!!!!!Képzeld, találtam az ismerõsödnek az interneten forrásanyagot![url="http://"http://www.paci.hu"]Klikk ide hamahama![/url]

#11 Huxley

Huxley

    Fórumgazdi

  • Admin
  • 2.920 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 11:33

Értem én a célzást. Kérlek legyetek türelemmel. Egy hétig még bírjátok ki, hogy ez a téma itt van felül. Olyan nagy kérés ez?

#12 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 15:12

Igen, Hux, nagy kérés. Mert szerintem visszaéltek az erõtökkel, azaz erõpolitikát folytattok. Ha pl. nekem is lenne jogom vörösfelkiáltójeles, feszt az élen álló topicot nyitani, akkor nyitanék mindjárt ezret, mit ezret?! - legalább száááázat, s egyszerûen nem engedném meg, hogy bárki letolja az oldal tetejérõl. Úgyhogy igenis nagy kérés, abcúg a vörösfelkiáltójeles topicoknak! Posted Image :( redface.gif :D tongue.gif :rolleyes: :mad: :eek:

#13 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 15:13

Rajzoljak kisszíneseket? Most loptam az ötletet magamtól...

#14 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 15:16

Posted Image :mad: tongue.gif redface.gif :confused: :eek: :rolleyes: Posted Image Figyelitek ezt a csodálatos színszimmetriát? Csupa inger, csupa hangulat a piktogram-kompozícióm. Ok, ok, de csak és kizárólag a közkívánat miatt. Csak amiatt folytatom.

#15 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 15:17

Posted Image Posted Image Posted Image :mad: Posted Image Posted Image :cool: Posted Image

#16 Csermely

Csermely

    A csendesen csobogó

  • Fórumtag
  • 294 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 16:15

Porfelhõ, ez zseniális, direkt sormintának való a táltos ló.. dolgozatba! tongue.gif

#17 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 17:41

tongue.gif <-- ezt ugyis lehet nézni,hogy kinyujtja a nyalvét,valami szart benyal,és ettöl elzöldül a feje tongue.gif

#18 borsi009

borsi009

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 76 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 12. - 20:47

Porfelhõ ezek a munkák egyszerûen gyönyörûek senki nem tud ehez foghatót alkotni mannyit dolgoztál vele most õszintén napokat gondolkodtál biztos azon hogy ilyen gyönyörû képet tudtál összeállitani én azt ajánlom hogy árverezd el sok-sok pénzért Posted Image

#19 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 11:07

A táltos legenda kialakulása a magyar néphagyományban.Valamikor a homályba veszõ õsi idõkben, jóval a mi szép és precízen mûködõ korszakunk elõtt még léteztek lusta emberek. Igen könnyû volt õket felismerni, mivel folyamatosan álmosak voltak, illetve aludtak. Az alvástól eltekintve egy tevékenység volt, amit rendszeresen és lelkesen végeztek, ez pedig az ásítás. Mivel a fent nevezett mûvelet elnevezése csak a középkor derekán alakult ki, ekkor még tátogásnak, tátogós embernek nevezték az ilyen alakokat. Aztán persze jöttek az okostojások, nevezzük õket nyelvújítóknak, és bevezették a rövidített tátós elnevezést. Hogy ebben mi az újítás? Az, hogy kibulizták a királynál, hogy rendes havi fizetést kapjanak ezért a marhaságért.Nem sokkal késõbb egy igen jól sikerült szüreti buli estéjén a szûkszavú, és nem kicsit beszédhibás Tóth Zsiga bácsi mégis megszólalt. Meglátva a szénakazal tövében – második napja – békésen alvó Vincét, köpött egy embereset, majd közölte, hogy mocsok tátós, köpött még kettõt és ivott tovább.Ezt hallotta meg a városi körökben jól ismert Csicsás Frici, csak Õ táltosnak értette. Fricinek lerobbant a hintója, ezért harmadik napja kószált a faluban. Már többször hallotta ezt a kifejezést, de eddig nem értette pontosan. Azt sejtette, hogy valamilyen komoly embert illetnek ezzel a névvel, hiszen mindig a legnagyobb dologidõben szunyókálókra mondták. Nagy tiszteletben állhatnak, vagy nagyon tartanak tõlük, hiszen senki sem próbálkozott a felébresztésükkel – a falusiak tudták, hogy kár az energiáért -.Frici visszatérve a városba terjeszteni kezdte a faluban töltött rémes napok történetét, köztük a rejtélyes táltosok sztoriját is. Mivel gyakorlatilag semmit sem tudott róluk, a beszámoló elég titokzatosra sikeredett ahhoz, hogy rövid idõn belül a legnépszerûbb legyen a társaságban. Természetesen a városi népekben az fel sem merült, hogy személyesen elmenjenek a faluba, inkább könyvmolyokat bíztak meg az ügy tisztázásával.Hogy, hogy nem, a kutatók nem találtak semmit. Ezért aztán szép rózsaszín teóriákat adtak megbízóiknak a pénzükért. Régi kéziratokból elõhalásztak olyan képeket, amin a történet egyetlen stabil pontjának megfelelõen, a legnagyobb veszély közepén is békésen heverészõ emberek láthatóak – ellenlábasaik szerint ezek már halottak -, akik az izgalom legkisebb jelét sem mutatják. Mégpedig azért nem, mert Õk varázserõvel bíró táltosok, akiknek nincs félnivalójuk.A történet szépen kerekedett volna tovább, de sajnálatos módon kiderült, hogy Fricinek viszonya van a király kedvesével. Így aztán a táltos sztori, és Frici feje a kosár aljára került.Csak annyi nyoma maradt, hogy valamelyik hülye néhány sorban megemlítette a naplójában a varázserejû táltosokat.Ezt a naplót találta meg a századfordulón egy néprajzos. Azonnal összepakolt és nekivágott a tanyavilágnak. A fõnöke fellélegzett, a tanyavilág boltosai is, mert ilyenkor sokkal több deszkát meg szöget vesznek a falusiak, csak az érintettek nem örültek igazán. Az öreg Ekés Pista bácsi is hazafelé ballagott, így 87 évesen már fárasztó a napi 12 órás kapálás, szívesen lerúgta volna a csizmáját – mivel régóta szeretett volna egy csizmát -, és kiült volna a tornácra borozgatni.Ínye, a nemjóját ennek a cudar világnak. Hát ki ül a háza tornácon? Igen csak elszomorodott az öreg. Az elsõ 8-10 néprajzost még elintézte a kuvasz, de mostmár ezek a piszkok fél marhákkal a hátukon pofátlankodnak be a tanyákra.Ez a nyikhaj meg széles mosollyal jön elé a saját tanyáján, hogy az ég rogyna arra a fehér városi ábrázatára. - Jó napot, uram bátyám! Mondana nekem valamit a táltosokról?- Magának is. Mirül?- Hát a táltosokról, a varázserõvel bíró emberekrõl.- Mondok, én fiam, mondok – hogy az anyád szentségit, ilyen hülyeségekkel jössz itt nekem, ahelyett, hogy mennél kapálni, te büdös féreg.- Hát szóval még a nagyapámtól hallottam... - nesze neked táltos, rohadt naplopó, olyan mesét kanyarítok, hogy kettéáll az a frissen mosott füled. Még hogy táltos, idióta. Ha meg tudunk állapodni, akkor szívesen megírom a szakdolit, de az UV-ra nem megyek el.Ferenc

#20 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 12:39

Ferenc! Posted Image :D

#21 sarolta

sarolta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 593 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 17:07

Szerintem is korrekt kis írás lett!!! Posted Image Posted Image sarolta

#22 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 19:48

:cool:

#23 Anya

Anya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 67 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 15:37

Itt a bizonyíték! Öreg Róka Fórumosok nem osztják meg a bölcsességet a Fiatal Tapasztalatlan Fórumosokkal, miszerint azokba a topikokba is bele kell kukkantani, ami egy kicsit sem érdekel! Mert - ugye - a topikoknak nem azért van címe, hogy tudjuk, mirõl van benne szó :eek: Most olvashatom el az összeset. Mert ezt a tátós dolgot kár lett volna kihagyni :D

#24 misi western bakony

misi western bakony

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.182 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 17:55

Feri, Posted Image :D Posted Image Posted Image