Ugrás a tartalmakhoz


Partecédula


  • Please log in to reply
156 válasz a témához

#1 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 14. - 16:42

Hargitay Matyi bácsi meghólt.Requiescat in pace! :ang: A Walhalla lovait tréningezi a jövõben.

Edited by feribácsi, 2007 március 14. - 16:44.


#2 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 25. - 19:26

a Havas beton kimúlt. béke poraira. de lehet, hogy csak felolvadt tavaszra.hallottakról jót vagy semmit.ki mit hallott róla? :D

#3 Huxley

Huxley

    Fórumgazdi

  • Admin
  • 2.920 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 26. - 9:57

A havast betont én öltem meg. :gm:

#4 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 26. - 10:06

Affene, egész délelõtt azt kerestem. :guny: Most mi lesz az indulatokkal?Tessék nyitni Forró Flasztert vagy valami hasonlót.... :gm: uhh ez mégse jó ötlet...

#5 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 26. - 10:09

A havast betont én öltem meg. :gm:

Olvadjon békében.ezentúl nem lehet bálhézni már? :rolleyes:

#6 ancsapancsa

ancsapancsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.894 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 28. - 14:54

VESZTÉNYI GÁBOR (1939.-2007.)Elhunyt Vesztényi Gábor,lóversenyes szakíró.15 éven át jelentette meg a Telivér címû lapot,ami a fajta tenyésztésének egyetlen itthon megjelenõ szakirodalma volt.Kiadta a magyarországi galoppversenyzés történetérõl szóló sorozatot is.A Turfba is írt cikkeket,elsõsorban pedigrisztika témában.Nyugodjon békében!

#7 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 20. - 14:20

Tudom, hogy nem ez a legjobb hely, de nem találtam jobb helyet.

Megrendüléssel és fájdalommal közlöm, hogy tragikus hirtelenséggel elhunyt egy fórumos társunk 33 éves korában: bivak.

Temetése ma 15 órakor kezdődött Miskolcon.

http://www.paci.hu/f...p?showuser=1646

Edited by agrobe, 2007 április 20. - 14:33.


#8 aryka

aryka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 511 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 20. - 16:16

:( részvétem

#9 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 20. - 16:59

:( :( Este gyújtok érte egy gyertyát. Részvétem.

#10 calypsoo

calypsoo

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.080 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 20. - 19:05

huh... részvétem.. Lehet tudni mi történt, hogy ilyen fiatalon? Caly

#11 szomjas szamár

szomjas szamár

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.905 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 20. - 20:16

Mennyire természetellenes és tragikus,ha egy fiatalabb megy el.Biztos jó ember volt,ha csak ilyen rövid idõt kellett itt lennie. :ang: :kocc:

#12 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 április 20. - 20:28

......... :(
......... :(
:( :( :( :( :(
......... :(
......... :(
......... :(
......... :(
......... :(

Nyugodjék békében.

#13 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 21. - 8:43

önkezével vetett véget az életének :(

#14 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 21. - 14:30

Döbbenten ülök és nézegetem bivak hozzászólásait. Nem úgy tûnt, mint aki maga alatt van... Persze én egyáltalán nem ismertem õt. Nagyon sajnálom, nyugodjék békében. Agrobe, te ismerted õt?

#15 Dia01

Dia01

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.319 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 21. - 19:01

Ez megrendített,bár én sem ismertem. :( Részvétem :(

#16 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 23. - 9:01

igen ismertem. Épp azért nem tudom elhinni. Nem lehetett kihozni a sodrából, jókedélyû ember volt, káros szenvedélyek nélkül, fiatalon, egészségesen, rendezett anyagiakkal. Volt egy lány, a mennyasszonya, aki az élete volt, úgy gondolom, hogy köztük történhetett valami, ami értelmetlenné tette számára az életet. Nagyon sajnálom, többet kellett volna beszélgetnünk. :(

#17 Guest_Tiga_*

Guest_Tiga_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 26. - 19:58

RIA MADÁKOVÁ 22 éves szlovákiai western lovas éjjel 2007. július 22. -én tragikus autóbalesetet szenvedett és testvérével együtt elhunyt. "Az én menyországom gyönyörûen ragyog, ott velem vágtatnak az angyalok..."

#18 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 27. - 20:25

2007. július 27-én délután, életének 83. évében elhunyt Némethy Tamás...

#19 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 30. - 7:48

2007. július 27-én délután, életének 83. évében elhunyt Némethy Tamás...


Legyen néki könnyû a föld.... :ang:

Szép kor, szép, tartalmas élet, szép példa minden lovas elõtt...

#20 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 30. - 17:45

2007. július 27-én délután, életének 83. évében elhunyt Némethy Tamás...


Némethy Tamás volt az, aki megtanított lovagolni a hatvanas évek legelején, majd az õ irányításával versenyeztem a bevonulásomig. Nagy sajnálatomra a leszerelés után az ország másik végébe vetett a sors, onnantól ritkán találkoztunk, s nélkülözni voltam kénytelen társaságát, s szakmai tanácsait.

A Lovas Élet címû folyóirat 1999. márciusában indult. Az elsõ számban Pécsi István, a fõszerkesztõ - micsoda véletlen, az õ apja korábban öttusázott, s ennek révén szintén Némethy Tamásnál lovagolt - közölt egy Némethy Tamással készült beszélgetést. Ennek a felidézésével szeretnék emlékezni rá, és szeretném megismertetni Némethy Tamást mindazokkal, akik életében nem ismerték...

"A Némethy név fogalom a világ lovassportjában, köszönhetõen Némethy Bertalannak, aki az ötvenes évek elején került ki az Egyesült Államokba, és lett késõbb az amerikai díjugrató válogatott szövetségi kapitánya. Több évtizedes munkája alatt az amerikai ugrólovasok a világelitbe kerültek, és nyertek számtalan világversenyt. Unokatestvére, Némethy Tamás Magyarországon jóval szerényebb körülmények között, de szintén maradandót alkotott a lovassportban. Munkájáért négy évvel ezelõtt Széchenyi-díjjal tüntették ki. Aki ismeri, elismeri: Némethy Tamás mind megjelenésében, mind viselkedésében a lovasember mintapéldája. A hetvenöt éves szakemberrel gyõri otthonában beszélgettünk.

A NÉV KÖTELEZ

- Gyermekkorom óta szorosan kötõdöm a lovakhoz - meséli Némethy Tamás. A nagyszüleim erdélyi származású arisztokraták, így mindig volt ló a birtokon. Édesanyám révén kerültem Gyõrbe, de nyaranta rendszeresen elutaztam a családi birtokra, ahol már egész kiskoromban megtanultam lovagolni. A szüleim katonai pályára szántak, így kerültem Budapestre, a Ludovika Akadémiára.

- Mennyi lóval foglalkozott abban az idõben?

- Naponta hárommal: egy ugró-, egy katona- és egy pótlóval. Az Akadémián kezdtem el versenyezni, és a kisebb számokban eredményesen szerepeltem. Persze volt kitõl tanulni: Endrõdy, Máchánszky, Némethy Bertalan világklasszisok voltak, csakúgy, mint a lovastanárunk, Szemere Csaba. Máig emlékezetesek az örkénytábori nyári gyakorlatok. Szemere elindult elöl, mi utána, senki nem kérdezte, hogy akarunk-e menni az olimpiai szintû military pályán. Végül sikeresen elvégeztem az akadémiát, és 1944. novemberében huszárhadnaggyá avattak. Számomra is következett a háború, aminek a végén orosz hadifogságban kötöttem ki.

- Ott is voltak lovak?

- Lovak? Örültem, hogy nem veszetm éhen. Hazatérésem után kõmûvessegédként helyezkedtem el, majd az épületszerelõ vállalathoz kerültem. Itt ismertem meg Magyar Vilmost, aki rábeszélte a sportköri elnököt, hogy alapítsanak öttusa szakosztályt. Akkor én már rendszeresen foglalkoztam két honvédségi lóval, amiket a katonai leépítés miatt olcsón megszereztünk, így Foszfát és Frim, valamint mi a Vilivel lettünk a gyõri öttusa és lovassport megalapítói 1954-ben.

- Mikor kezdett újra versenyezni?

- Szinte azonnal. Saját költségemen vonatra tettem a két lovat, és elutaztunk Pápára, ahol nagyszabású díjugrató versenyt rendeztek. Abban az idõben kifakult futballmezben lovagoltak, némelyiken még a szám is látszott, erre én megjelentem lovaszakóban, "kicsontozott", fényesre vikszolt csizmában, a lovakon angol nyeregtakaró, amik a régi világból maradtak. Mindemellett még nyertem is jónéhány számot,. Úgy néztek rám, mint aki egy idegen bolygóról érkezett. Felfigyeltek rám a vállalaltnál is, fõleg azután, hogy megjelentek az eredmények az újságban. Sopronban 130 cm-es nemzetközi versenyt nyertem, íme a tiszteletdíj, amit kaptam - mutat rá Tamás bácsi az egyik ezüstserlegre a szobában.
Utólag már szívesen mesélek errõl, de akkoriban inkább titkoltam a sikereimet. Sose lehet tudni, mégiscsak osztályidegen voltam...

- Kétségtelen, a Némethy név nem volt túl népszerû az épülõ szocializmusban, külföldön viszont egyre ismertebb lett az unokatestvérének köszönhetõen. Vannak tapasztalatai ezzel kapcsolatban?

- Érdekes történeteim vannak. Az egyik az 1970-es évek elején történt, amikor az öttusázókkal kijutottam Amszterdamba. Kölnbe érve megtudtam, hogy nemzetközi ugróversenyt rendeznek a városban, ahol megjelent az amerikai csapat is. Az elsõ adandó alkalommal kimentem a verseny helyszínére, hogy megkeressem Bercit. Nem találtam a pályán, ellenben összefutottam az egyik fõszervezõvel, akinek elmondtam ki vagyok és mit akarok. A Némethy név hallatán a derék ember vigyázzba vágta magát, mellém adott egy helybéli lovast, és elõkerítették az unokatestvéremet. Akkor találkoztam vele elõször a háború óta.

- Azóta is tartják a kapcsolatot?

- Rendszeresen levelezünk, és ha Magyarországon jár, meg szokott látogatni. Érdekes, mindkettõnk élete a lovak körül zajlik, mégis, amikor itt van, keveset beszélünk róluk, inkább a családi emlékek a téma. Amit biztosan tudok, az olimpiai bajnok tanítványaitól ugyanolyan fegyelmet követelt, mint annak idején tõlünk az akadémián. A saját munkámról is ezt tudom elmondani. Többek között ennek is köszönhetõ, hogy a lovaimból mindig az adottságaikhoz képest a lehetõ legtöbbet kihoztuk a tanítványimmal.

- Ha már a tanítványoknál tartunk, véleménye szerint mi a jó lovas legfontosabb tulajdonsága?

- A szorgalom, mert lehet valaki roppant tehetséges, ha kevés a szorgalom, csak egy bizonyos szintig fog eljutni. A türelem is nagyon fontos, mert ha a türelem elfogy, a tudás megszûnik. A jó versenyzõ mindegyikkel rendelkezik, mindemellett a pályán is ugyanazt tudja, mint a tréningen. Ilyen volt .........., aki számtalan versenyt nyert nálam. Ellenben akadt olyan lovasom is, aki ha lecsapták a zászlót, elvesztette a tempóérzékét, a látását, és megkeményedett a keze. Összességében azonban remek csapat jött össze a '60-as '70-es években Gyõrben. Lovasiskolák bajnokságát nyertünk több ízben, Csehszlovákiában és Ausztriában is sikereket értünk el, és a military Landliche EB-re is kijutottam a csapatomban két tanítványomal. Két hét alatt kelett felkészülnünk a terepversenyre, meglehetõsen nomád körülmények között, pédául ketten fogtuk a rudat a Rába-parton, a mélybeugrás gyakorlásakor. Kár volt. Éppen anál az akadálynál vérzett el a csapat a terepen. .......... telivérjére még sikerült ráijesztenünk egy esernyõvel, ám .......... társát lelökni sem tudtuk. A másnapi Nemzetek Díjában viszont gyõzelemmel vígasztalódtunk.

- Köztudott, hogy az egyesület lovait egytõl - egyig Ön lovagolta be, így a kezdetektõl ismerte õket. Mi az igazán jó ló legfõbb tulajdonsága?

- A karaktere. Persze az ugróképesség is rendkívül fontos, ám az önmagában kevés, mert ha gondok vannak a ló fejével, az elõbb, vagy utóbb visszaüt. A jó ló mindig lejön a képességeihez megfelelõ színtû pályáról, maximum néhány verõhibával. Pályafutásom legjobb lova Démon volt, amit még a kezdeti idõkben szereztem egy barátomnak köszönhetõen. Szerencsére az átkosnak nevezett rendszerben is éltek rendes emberek.
Így kerültem a lovasturizmusba is, tudták, a külföldit nem lehet valami micisapkás manusra rábízni. Több száz túrát vezettem, három amerikai szépségkirálynõt lovagoltattam meg. Igaz, nem voltak már húszévesek, de még mindig megfordultak utánuk a férfiak az utcán. Rengeteg élményem van ebbõl az idõszakból is.

- Mire a legbüszkébb, amit elért a közel ötvenéves edzõi pályafutása alatt?

- A legbüszkébb? - gondolkodik hangosan Némethy Tamás. - Talán arra, hogy végtelenül sok gyerekkel megszerettettem a lovaglást, a lovas életre neveltem õket. Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy bármerre járok, lépten - nyomon egykori tanítványaimmal találkozom, akik mindannyian szeretettel fogadnak, és emlékeznek az együtt töltött évekre."

Némethy Tamás munkásságát a Lovasszövetség - mint már a bevezetõben említésre került - 1995-ben Széchenyi Emlékéremmel ismerte el, a város, ahol élt, tevékenykedett élete végéig, 2000-ben "PRO URBE GYÕR" kitüntetést adományozott részére, a honvédelmi miniszter pedig, mint ny. á. huszár fõhadnagynak 2005. március 15. alkalmából a honvédelem, a hagyományõrzés és a lovassport érdekében kifejtett tevékenységének elismeréséül a "Honvédelem Kitüntetõ Cím" II. osztálya miniszteri kitüntetésben részesítette.

Tamás Bátyám! Köszönjük! Nyugodj békében!

Edited by furioso, 2007 július 30. - 18:27.


#21 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 30. - 20:05

Furioso, köszönjük mi is.

#22 Guest_Tut_*

Guest_Tut_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 7. - 14:28

Tisztelt Sporttársak! Szomorúan tudatom, hogy péntekre virradóra elhunyt Némethy Tamás bácsi, életének 83.-évében. Mindanyiunk által szeretett és tisztelt nagytudású lovas szakember, akitõl a lovassportban tevékenykedõk sokat tanulhattak. Temetése várhatóan csak augusztus 7.-én lesz.

#23 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 7. - 14:31


Temetése várhatóan csak augusztus 7.-én lesz.


csak? asszem igyekezni kell akkor.
hogy a fekete humornak hódoljak kicsit.

megjegyzés utólag:
nem ebben a topicban humorizáltam, csak összevonásra került, ezért itt olvasható a hozzászólásom.
úgy gondolom, hogy Tut, aki méginformatikusnak is vallja magát, ha nyit egy topicot egy öt soros hozzászólással, akkor elovashatta volna mielõtt elküldte.
Fec meg szokása szerint ugrott rám, megjegyzem jogosan, mer Aroon, azóta már törölt mondatával csak feribá'-nak szólt be, míg felettem átnézett.
Igaz, feribá'-t nem kedveli, engem meg igen.
de hát az ember gyarló.
;)

Edited by realcowboy, 2007 augusztus 8. - 9:53.


#24 Guest_Tut_*

Guest_Tut_*
  • Guests

Közzétéve 2007 szeptember 8. - 14:50

Elhunyt Árva Gyula bácsi

#25 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 17. - 6:29

Lovast gázoltak halálra Debrecen határában
MTI
2008. április 16., szerda 22:23

Néhány nap múlva lett volna 18 éves az a fiatal lány, akit lovaglás közben gázolt halálra egy személygépkocsi szerdán az esti órákban Debrecen határában.

A lovas Erdõspusztán, a Paripa csárda magasságában akart átlovagolni a Debrecen és Hosszúpályi közötti úton, amikor a Hosszúpályi felõl érkezõ gépkocsi elgázolta.

A szerencsétlen lány a helyszínen meghalt, és a ló is elpusztult. A baleset körülményeit a rendõrség vizsgálja.

Forrás: Index

Erre a hírre ébredtünk ma reggel. :( Szegény kislány... :( :( szerencsétlen ló... :(

#26 don quihote

don quihote

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.437 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 17. - 7:10

Most hallottam én is. Nem is értem, ez miként fordulhatott elõ. Hihetetlen.

#27 Paint Horse

Paint Horse

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.064 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 17. - 10:35

Úgy hogy ebben az országban valamiért nem képesek kirakni a lovasátkelés jelzõ táblákat, nincs egy normális átkelõ hely, és megy mindenki mint a barom! :mad: tényleg döbbenetes! A szentendre régiósban már felvetõdött az ötlet, hogy nem lehetne valamiféle kezdeményezés az ilyen táblák kihelyezésére? Don neked nincs valami ötleted, hogy hogy lehetne ezt elkezdeni és végül olyan helyre benyújtani, ahol még csak nem is az aktakupac aljára kerül, hanem lesz is belõle valami?

#28 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 17. - 10:54

Kérdés ugye, hogy volt-e a lovason láthatósági mellény? Én most már mindig beteszem a nyeregtáskába a fényvisszaverõket, mert az autósok egyre õrültebben közlekednek... :( Egyébként valószínûleg az önkormányzat felé kell(ene) jelezni, hogy lovasátkelõhely táblát szeretnénk...

#29 hubertus

hubertus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.809 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 17. - 11:01

Úgy gondolom, hogy ehhez a szomorú esethez kapcsolódva kellene most fokozottan felhívni az autósok, és motorosok figyelmét arra, hogy figyeljenek jobban az utakon a "gyengébb" közlekedési résztvevõkre, mint pl. a biciklisekre, gyalogosokra és természetesen a lovasokra. Sajnos sokan elfelejtik, hogy a ló bizony megijedhet, megugorhat, ami lovasra és lóra, de még az autósra nézve is ilyen tragikus következményekkel járhat. :(

#30 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 17. - 11:10

Úgy hogy ebben az országban valamiért nem képesek kirakni a lovasátkelés jelzõ táblákat, nincs egy normális átkelõ hely, és megy mindenki mint a barom! :mad: tényleg döbbenetes!
A szentendre régiósban már felvetõdött az ötlet, hogy nem lehetne valamiféle kezdeményezés az ilyen táblák kihelyezésére? Don neked nincs valami ötleted, hogy hogy lehetne ezt elkezdeni és végül olyan helyre benyújtani, ahol még csak nem is az aktakupac aljára kerül, hanem lesz is belõle valami?


Sajnos a táblákkal nem igazán foglalkozik az autós (veszélyt jelzõkkel pláne nem).
A vadveszély jelzése is figyelmen kívül van hagyva általában, amíg neki nem megy az autós a szarvasnak.

Szerintem ha folyamatosan használt átkelõkrõl van szó akkor közlekedési lámpa lehet a megoldás, amit a lovas tud bekapcsolni lovon ülve, (gyalogos átkelõkhöz hasonlóan, csak két kapcsoló legyen egy a gyalogosnak egy a lovasnak).
A piros jelzés azért megállítja az autósok 80%-át.

Gyenge megoldás még a sebesség korlátozó tábla pld 30 km/óra, de ezt nem fogják szeretni az autósok, mert a nap 99%-ában nincs is átkelés. A sorompókat is megkerülik egyesek.

Megoldás - láttatni magunkat.

Szerintem a sárga mellény használata és a lovon elhelyezett fényvisszaverõk, és lámpák használata lenne a kivánatos. Külföldön ezt megkövetelik.

Autósként azt lehet mondani hogy a lovas egy sötét foltként jelenik meg, lassan mozog, nem veszi észre az autós idõben. Ha belép az úttestre akkor viszont nem tud veszély esetén gyorsan visszalépni, (mint a gyalogos ha félti az életét), így szinte elkerülhetetlen az ütközés.

Mi ha olyan túrára megyünk ami közutakat érint, és pláne ha valószínû az esti visszaút, akkor a sisakra hátulra, és a nyeregtáskára felszerelünk egy rúdelemmel táplált kerékpáros piros villogó lámpát és viszünk sárga mellényt (mindenkinek kell lenni az autójában). Elõre világítani a fejlámpa a jó megoldás. A fényvisszaverõ csikok elhelyezése a nyereg hátulsó részére szintén jó dolog, és a csizmára, + a lóra is.
Ilyen komplett felszerelt lovassal még nem találkoztam.

Mivel a lovas mozgása a sok fényvisszaverõvel, villogó fénnyel, stb. eleve bizonytalanná teszi az autóst, önkéntelenül is lassítani fog.
Minden eszköz nélkül lovagolva viszont az elbambult autós csak akkor veszi észre a lovast amikor már késõ.


A lovas boltosoknak célszerû felkészülni egy ilyen készlettel, mert az ilyen tragikus balesetek is felhívják a figyelmet a hiányosságokra.

Idézem innen
http://www.pointerne...cure/index.html

8. Fényvisszaverõ ruházat használata északai és nappali lovaglásnál

A fényvisszaverõ eszközök használata a közutakon való közlekedés és ezeken való átkelés esetén nagyon fontos, különösen télen és rossz látási viszonyok között. A terepen viszont ezeket ki kell egészíteni este vagy szürkület idõszakában világító és villogó eszközökkel. Ezekre a vadász sportársak figyelmének felhívása érdekében (is) van szükség. Nem minden vadász nézi meg kellõen alaposan hogy mire is lõ, némelyiket elkapja a vadász szenvedély és sajnos elõbb lõ aztán nézelõdik. Ha villog a lámpánk a sisakon (tarkóra szerelve egy kerékpáros célra használt elemes készülék kiválló lehet ha mûködik is) akkor a vadász is észrevesz minket, mert a villogás tényleg észrevehetõ. Ne feledjük hogy szarvasnak nézünk ki messzirõl, ha a lovunk nem szürke, de ha igen az sem biztos hogy elég.)).


fényvisszaverõ takaró
http://www.pointerne...gito-takaro.jpg

fényvisszaverõ mellény
http://www.pointerne...gitomelleny.jpg

kengyel fényvisszaverõ jelzéssel
http://www.pointerne...gyel-eszaka.jpg

fényvisszaverõ pánt
http://www.pointerne...szaveropant.jpg

cikk:
Homoki Diána -LOVAGLÁS SÖTÉTBEN, REITEN IM DUNKELN

http://www.pointerne...hd/dunkeln.html

Edited by Cavalry_Ranger, 2008 április 17. - 11:14.


#31 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 17. - 11:14


Egyébként valószínûleg az önkormányzat felé kell(ene) jelezni, hogy lovasátkelõhely táblát szeretnénk...

Van olyan tábla egyáltalán?
Amúgy mindegy is....

#32 szomjas szamár

szomjas szamár

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.905 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 17. - 11:18

a kreszben pontosan le van írva, hogyan közelithetsz meg, ill. hogyan haladhatsz el, hajtott, fogatolt stb. mellett. ha nem akkor kimeríted a közúti veszélyeztetés fogalmát. mellettem a tizenéves halivudirudik, úgy szoktak dudálva elmenni, hogy a vptükrük súrolja a kengyelem. sose volt rendõr a közelben, de a vásár környékén sem intézkednek hasonló esetben. / pedig ott egymásba ér a botjuk / ellenben a 60 éves tatát, a trabantjával vegzálják a be nem kötött biztiöv miatt. õt könnyebb a sápért utólérni....... :hupp:

#33 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 17. - 11:22

Van olyan tábla egyáltalán?
Amúgy mindegy is....


Van igen, egy pill. és megkeresem.

Posted Image

Ott a tábla a háttérben, bár itt kicsit felesleges.

#34 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 17. - 11:33

Ilyet se láttam még! :eek: Azért írtam, hogy mindegy is, mert utasítást adó táblákat is figyelmen kívül hagynak, nemhogy holmi veszélyt jelzõt. Az a véleményem, hogy aggathat az ember magára mármit, csak magára számíthat. Pontosabban magamat kell megvédenem, mert mindenki más szarik rám, mégha tetõtõl talpig villogok is. Épp olyan mint a bizalmi elv. Csak magadban bízhatsz. Elsõsorban lóháton nem közlekedek útpadkán. Ha átkelésnél nem tudok folyamatosan átmenni, nem állok meg az útra merõlegesen az út szélén, hanem viszafordulok és kicsit messzebb várakozok, mit lehet tudni...

#35 Guest_nagydalton_*

Guest_nagydalton_*
  • Guests

Közzétéve 2008 április 17. - 13:00

Kedves Partecédula olvasók!

Ezennel közvetítem RC üzenetét, mert a paci.hu-t már csak olvasni tudja.

"Kedves útszélén lovagolók!

Fenti közlekedési tábla, csak a leleményes lovardások mûve. Amúgy nem létezik hivatalosan.
Amikor a Cavallóba a közúton való lovaglásról írtam cikket, alaposan körülnéztem, de nem találtam ilyet. ;) "

Ennyi volt.

Továbbra minden jót,
Gábor.

#36 Guest_Peter13_*

Guest_Peter13_*
  • Guests

Közzétéve 2008 április 17. - 13:29

magamat kell megvédenem

Nem tudod magadat megvedeni egy szaguldo teherautoval szemben..

mert mindenki más szarik rám, mégha tetõtõl talpig villogok is

Ez szerencsere meg nem igy van.. a balesetek többsege nem szandekos.. ha eszrevesznek, kikerülnek.

Elsõsorban lóháton nem közlekedek útpadkán

Ez sajnos neha elkerülhetetlen.. utoljara Szabadszallas közeleben valami Kurjanto-nevü tanyavilagban tevedtünk el ejszaka, 2en, 3 loval.. a vezeteklovat en vezettem.. kenytelenek voltunk az Izsak-Szabadszallas orszaguton menni tök sötetben, mert vartak rank.
Lovaink egyszer remültek csak meg a mellettünk elsüvitö autoktol, mikor egy busz utan szorosan egy szemelyauto jött, aki pont ott akart elözni..

kicsit messzebb várakozok, mit lehet tudni...

Ez jo ötlet. Szerintem atkelesnel a LEGFONTOSABB szabaly: legyen idö az atkelesre.

Az atkelest csak akkor kezdjük meg ejszaka, ha esetleges megtorpanas, elcsuszas, megperdüles, allva maradas, leeses stb eseten is meg van idö a következö auto erkezeseeig az ut elhagyasara.. negykezlab.. kuszva.. lovat vezetve.
Ha nincs tartalekidö.. akkor az egesz szerencsejatek.
A nagy sebesseggel erkezö autok nem tudnak megallni, kikerülni sem tudjak a földön fekvö vagy az aszfalt közepen allo lovat vagy embert..

Az egyik lovunk pl kifejezetten imadta a sorompokat.. ez oda vezetett, hogy ejszaka a piros fennyel villogo sorompo elött csodalattol eltelve, bamulva allvamaradt.. kimozdithatatlanul.

Szaguldott felenk a vonat.. erkeztek az autok..

Elõre világítani a fejlámpa a jó megoldás.

Ez azonban hatalmas hatrannyal is jar.. a lovas szeme keptelen alkalmazkodni a sötethez az erös kontraszt miatt: a latotavolsaga sokkal rövidebb es a latoszöge sokkal szükebb lesz.. csak annyi, amennyit a lampa bevilagit.
Ez terepen elviselhetetlen es veszelyes.. gondoljunk a faagakra.

Aktiv lathatosagi eszköz terepen csak teljes sötetben jogosult, mert ebben az esetben a latas ugyis nulla.. terepen csak passziv fenyvisszaverö eszközöket celszerü hasznalni.

Orszaguton folyamatosan haladva kellenek az aktiv eszközök, mert megnövelik a lathatosagunk tavolsagat ami a nagy sebesseggel közeledöknek több idöt ad az elkerülesünkre.

A terepen viszont ezeket ki kell egészíteni este vagy szürkület idõszakában világító és villogó eszközökkel. Ezekre a vadász sportársak figyelmének felhívása érdekében (is) van szükség.

Az korabban elmondottak alapjan nem.
A vadaszok sötetben nem tudnak celozni, ezert a puskara szerelt lampaval megvilagitjak a celt: a passziv lathatosagi eszköz elegendö.

Ha az idezett tanacsot követnenk, fejükön villogo lampaval közlekedö lovasokkal.. akkor a tura hangulata is el lenne intezve.. holdfeny es felhomaly adieu.. mellesleg egymast es magukat is elvakitanak, ami nem csak utalatos, de veszelyes is lenne.

A villogo feny teljesen kimeriti a szemet sötetben.. jo mulatast.


Ja meg valamit: orszaguton ne feledjük, hogy a kocsik fenye enyhen LEFELE van iranyitva, tehat azok az eszközök hatasosak, amik a lovason lent, alacsonyan vannak elhelyezve.

Hasznaljunk a lovon labra fenyvisszaverö csikokat.
A sarga melleny akkor hatasos, ha a lovas mar a földön fekszik.. ilyen helyzetben viszont eletmentö lehet.

Egy nagyon pörgös ejszakai "tura" vagy inkabb eszeveszett szaguldas soran a vezetönk lova elbukott a vaksötetben.. öt a kukasmellenye mentette meg attol, hogy a kb 10-fös csapat agyontapossa.
En a vaksötetben szaguldva a felelemtöl fogcsikorgatva csak arra figyeltem, hogy az elöttem vagtazoba ne rohanjak bele (rugos lova volt) es el ne veszitsem szem elöl abban a vilagürben.. aztan egyszer csak bimm-bumm kaosz.. lovak ugranak ide-oda.. emberek kiabalnak.. volt lo, aki atugrotta, volt aki kikerülte a földön fekvöt.. de egyiket sem a lovasa iranyitotta.

Aki ilyen sokat vetkezik hosszu irasaval, az foglalja is össze:


Sötetben

>>> passziv eszközöket mindig hasznaljunk >>> alacsonyra helyezve.

>>> kukasmelleny ved az eltaposastol, segiti a keresöket, ha egyedül vagyunk

>>> mobiltelefon legyen feltöltve

>>> aktiv eszközöket csak vaksötetben vagy orszaguton hasznaljunk.
Terepen allando fenyt, orszaguton villogo fenyt.

Edited by Peter13, 2008 április 17. - 13:52.


#37 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 17. - 14:10

Ja meg valamit: országuton ne feledjük, hogy a kocsik fénye enyhén LEFELÉ van irányítva, tehat azok az eszközök hatasosak, amik a lovason lent, alacsonyan vannak elhelyezve.

Hasznaljunk a lovon labra fenyvisszaverõ csíkokat.
A sárga mellény akkor hatásos, ha a lovas már a földön fekszik.. ilyen helyzetben viszont életmenõ lehet.


Ez hülyeség. A láthatósági mellény messzirõl is látszik, azért láthatósági mellény.
Persze ettõl függetlenül nagyon hasznos, ha van a ló lábára tépõzárazható fényvisszaverõ, plusz piros villogó hátul.

#38 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 17. - 14:18

Megerõsítem, hogy nem létezik lovas sziluettel figyelmeztetõ tábla. Én a lovardám elõtti útszakaszra kértem az út kezelõjétõl, az én esetemben az önkormányzattól írásban a veszélyt elõjelzõ táblát. Kihelyezték kb 1 héten belül, a lovarda lejárója elõtt 100 m-re és utánna 100 m-re - tehén sziluett van rajta. Ugyan a tábla nem védi meg a lovat vagy a lovast az autó általi elütéstõl, de az autós által ló vagy lovarda tulajdonostól kérhetõ kártérítéstõl igen. Szomorú a baleset híre, én is csak egy hasonló ló okozta baleset után tettem meg a fenti intézkedést. Abban az esetben a ló szaladt az útra, autó elütötte, de a vezetõ maradandó egészségkárosodást szenvedett, ezért még folyik a büntetõ és kártérítési per.

#39 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 17. - 15:28

Hölgyek, urak! Ez a Partecédula topik...

#40 Guest_Tiga_*

Guest_Tiga_*
  • Guests

Közzétéve 2008 április 18. - 5:33

Ismerte valaki a lányt?