Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Vágóló


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
1043 válasz a témához

#41 Simba

Simba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 121 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 31. - 23:36

A vágóállatok védelme:Egypatás, és hasított körmû állatora kötelezõ volt a levágás elötti kábítás és az azt követõ legrövidebb idõn belüli elvéreztetés. A kábítás mechanikus és elektromos úton, v. gázzal történhet. Az egyezményen alakuló ... határozat megfogalmazza azt a fõ elvet, hogy minden elkerülhetõ fájdalmat és szenvedést ki kell küszöbölni....ÁTK Herceghalom 1997

#42 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 2. - 2:06

Hali!Indiános témában a legszebbet a "Westernlovaglás filozófiája és hogyan kérdése érdekel"c.topicban olvastam.Sheriff tette be a címe"Seattle törzsfõnök levele az Egysült Államok kormányához 1855-ben".Az említett topic 3.oldalán található.Itt szépen le vagyon írva milyennek kéne lenni az ember és természet kapcsolatának.Aki még nem olvasta szerintem érdemes elolvasni.A legjobb megoldás a vágóállat problémára a hús nem evés lenne.Sajnos én se tudok lemondani róla(a fûevést egyszerûen nem nekem találták ki).De rögtön más lenne a helyzet ha nekem kéne megölni az állatot(szunyogon,bolhán,stb. kívül semmit nem ölök)

#43 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 2. - 13:13

Kedves Tomsawyer!"Indiános témában" sok olyat olvashatsz, ami több az egyszerû szépnél. A szép ebben a témakörben nagyon kevés. Ajánlom figyelmedbe Dee Brown A vadnyugat története indián szemmel címû könyvét.(Ennél sokkal egyszerûbb könyv a Szent út, és keményebb a Black Elk beszél, valamint a Sánta Õz, de ha meg akarsz érteni egy porszemnyit az indiánok világából, a Vadnyugat története megfelelõ lesz.)

#44 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 2. - 21:05

moly!Bizony kevés az, hogy szép de arra gondolni sem merek , hogy az emberek hirtelen magukévá teszik ezt a fajta szemléletet.És sajnos szerintem nem csak arról van szó, hogy ölik nagyüzemben az állatokat,hanem szemét módon kizsákmányolják a föld természeti kincseit.

#45 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.993 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 0:47

Sziasztok!Egy kicsit ha nem baj,visszatérnék a vágólovakhoz..Nekem az a véleményem,hogy amig van kereslet addig lesz kinálat is..Tehát megakadályozni nem nagyon lehet.De akkor is!Nem hinném,hogy a fiatal,egészséges állatoknak a vágóhidra kéne kerülniük csak azért mert a kis gazdika megunta,mert éppen nem szürke vagy nincs hókája,esetleg egyszer leesett rolla.(vagy csa mert nem képes engedni pár ezer Ft-t az árból,hogy jo helyre kerülhessen a ló.)Ám az idõs és beteg állatoknak ,sokszor jobb igy(ugyérzem).Ám azt mélységesen lenézem aki nem ugy öli meg az állatot illetve szállitja,hogy az a legkevésbé szenvedjen!Ha olyan állatot vinnének csak vágóra amelyik már gyógyithatatlan vagy szenved és emberhez/állathoz méltóan ölnék meg õket,akkor sokkal elfogadhatóbb lenne szerintem a közvélemény szemében is...És az enyémben is..Nem egy lovat ismertem amelyiket vágóra vittek .Volt köztük beteg,öreg,fiatal,egészséges,és egész pici csikók is!Szerintem sokuknak értelmetlen volt a haláluk és én ezért haragszom..Nem azért ha valaki eszik lóhust vagy vágóra adja a gyógyithatatlan beteg lovat.A kamionokat pedig már nem is emliteném,mert szerintem akik oilyan körülmények között képesek szállitani az állatokat és nézni ahogy szenvednek,azok NEM EMBEREK.Csak ennyit akartam..Andi

#46 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 3:04

Hali!Öreg,beteg lovaknál(akiknek már fáj a puszta lét is)az elaltatás sokkal méltóságteljesebbnek tûnik.Valószínû, hogy sokan azért nem foglalkoznak vele mert költséges ezenkívül a holttest elszállításáról is gondoskodni kell(ez is költség, eltemetni meg nem lehet ugye).A vágóba adás meg valamilyen szinten még nyereséges is.Azt nem merem(mostmár)kijelenteni, hogy én nem így teszek ha lovam lessz.Pedig régen elképzelhetetlennek tartottam miként azt is, hogy valaha felülök rá.A szentimentalizmusom némileg alábbhagyott mióta láttam egy s mást.

#47 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 10:48

idézet:
Eredeti szerzõ: tomsawyer:Öreg,beteg lovaknál(akiknek már fáj a puszta lét is)az elaltatás sokkal méltóságteljesebbnek tûnik.[/QUOTE]Nem csak annak tûnik. Az.
idézet:
A vágóba adás meg valamilyen szinten még nyereséges is.[/QUOTE]Annyi pénzt költünk el lóra (ki-ki a saját lovára, lovaira), hogy ha ez után még az a pénz számít, amit a vágóhíd fizet egy valaha volt társért, akkor semmit sem ért az egész.
idézet:
Azt nem merem(mostmár)kijelenteni, hogy én nem így teszek ha lovam lessz.Pedig régen elképzelhetetlennek tartottam miként azt is, hogy valaha felülök rá.A szentimentalizmusom némileg alábbhagyott mióta láttam egy s mást.[/QUOTE]Erre szokták azt mondani, hogy átesik a ló másik oldalára. "Fölülni rá" nincs egy szinten azzal, hogy "vágóba adni". Akármikor. Öregen, betegen, bárhogyan.És a lesz az egy sz.

#48 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 19:55

idézet:
Eredeti szerzõ: moly:
idézet:
Eredeti szerzõ: tomsawyer:Öreg,beteg lovaknál(akiknek már fáj a puszta lét is)az elaltatás sokkal méltóságteljesebbnek tûnik.[/QUOTE]Nem csak annak tûnik. Az.
idézet:
A vágóba adás meg valamilyen szinten még nyereséges is.[/QUOTE]Annyi pénzt költünk el lóra (ki-ki a saját lovára, lovaira), hogy ha ez után még az a pénz számít, amit a vágóhíd fizet egy valaha volt társért, akkor semmit sem ért az egész.
idézet:
Azt nem merem(mostmár)kijelenteni, hogy én nem így teszek ha lovam lessz.Pedig régen elképzelhetetlennek tartottam miként azt is, hogy valaha felülök rá.A szentimentalizmusom némileg alábbhagyott mióta láttam egy s mást.[/QUOTE]Erre szokták azt mondani, hogy átesik a ló másik oldalára. "Fölülni rá" nincs egy szinten azzal, hogy "vágóba adni". Akármikor. Öregen, betegen, bárhogyan.És a lesz az egy sz.
[/QUOTE]moly!Pont azért vagyok az elaltatás híve.De állítólag azt is lehet baltázni.Én se szeretném vágóba adni(azt szeretném ha a leendõ lovam még 30-éves korában is élne).De annyi minden megváltozott mióta lovazok(különösen januárban)ezért vagyok óvatos az ilyen kijelentésekkel.Szinte egyik napról a másikra derült ki, hogy lovam lessz(ezt akkor tekintem biztosnak ha a kertben fog legelészni).Én nem nevezném az esetem a ló másik oldalának inkább reálisabban látom a dolgokat.Én is úgy tudom hogy egy sz.Valószínûleg elírtam.Amúgy meg mit kötöszködöl itten Posted Image .

#49 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 12:07

idézet:
Eredeti szerzõ: tomsawyer:lovam lessz.Én is úgy tudom hogy egy sz.Valószínûleg elírtam.Amúgy meg mit kötöszködöl itten Posted Image .[/QUOTE]Posted Image Posted Image :D

#50 WinchEszter

WinchEszter

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 592 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 12:29

A "vágóba küldés" valóban igen undorítóan hangzik, fõképp ha a barátodról van szó. Csakhogy van egy igen nagy probléma (ettõl még a vágóhíd valóban nem megoldás, nem ezért írom). Történetesen az, hogy a ló úgy öt hat mázsát nyom, és mi lesz vele, ha már elhalálozott? A legtöbb helyen nem temetheted el a kiskertedbe, mert menten feljelent a szomszéd. A dögkút (már ahol van ilyen) a borzalom netovábbja. (Nem kívánom senkinek, hogy egy ilyen gödörbe kelljen betuszkolnia házi kedvencét.) A szokásos egyetlen megoldás ma a kutya- avagy prémesállat-tenyésztõknek való eladás, már ha találsz épp akkor ilyet, amikor sajnos szükséged van rá.A kisállatoknál ma már abszolút mûködõ (és relatíve megfizethetõ) hamvasztás egy ló esetében nem járható út. Szóval mit teszel, ha mégis bekövetkezett, amirõl azt szeretnéd, hogy soha ne következzen be?

#51 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 12:48

Ahol lovak élnek, ott lovak halnak is.Míg nincs baj, szörnyû ezt kimondani. De emberhez méltatlanabb dolgot keveset tudok elképzelni,mint "a lovadat" akármilyen állapotban élve vágóhidra vezetni!Egy nyolc évig tartott ló kényszervágása esetén kb visszatérül napi 40 azaz negyven ft.Akkor aludjon és egyék meg a kutyák.Könnyitesz a lelkeden ha az utólsó perceit nem nehezíted!Ha lóbarát vagy.

#52 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 12:52

De ha már alszik és végképp nem tudsz vagy nem akarsz vele semmit csinálni,szólj azoknak akinek élve sosem adnád és elviszik úgy, hogy sosem tudod mi lett vele!

#53 WinchEszter

WinchEszter

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 592 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 14:18

Én is így gondoltam, csak az "és soha nem tudod meg, mi lett vele" helyett lenne jó valami "emberibb", akarom mondani, "lovabb" megoldás. Vagy ez csak szépelgés? Végül is, nézhetjük arról az oldalról is, hogy legalább halála után jóllakatott néhány húsevõt...Csak ahogyan a kutyámat sem hagyom az állatorvosnál, hogy a továbbiakban "veszélyes hulladéknak" minõsüljön, és inkább áldozok rá még 30 000 Ft-ot hogy aztán tisztességgel eltemethessem, gondoltam, a lovamra is jó lenne valami hasonló megoldás, de nincs.

#54 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 17:55

És miért okosabb egy sertés egy pacinál? :mad:

#55 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 6. - 0:02

Csak belemorgok, halkan. Elaltatott pacit kutyaeledelnek odaadni nem más mint a kutyagyilkosság körmönfontabb módja. Ha nem az ATEV viszi el, jobb lelõni. Bocs.Gondolom, aki mészárosnak áll, nem azért teszi mert szereti az állatokat és babusgatni akarja õket; nyilván nem véletlenül folyik az összes vágóhidakon, ami. Az meg az én privát bajom hogy felforr az agyvizem az olyan elõírásoktól amiket mindenki cseszik betartani; és legfõképp az olyan elõíró-hatóságoktól amik nem képesek betartatni a rendelkezéseiket.

#56 WinchEszter

WinchEszter

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 592 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 6. - 11:33

A kérdés tehát továbbra is kérdés marad, hiszen az állatorvos nem lelõ, hanem elaltat. Aztán ott állsz egy hatmázsás tetemmel az udvarodon.Egyszer régen, úgy tíz évvel ezelõtt egy szállításnál végzetesen megsérült lovam bekerült a gödöllõi állatkórházba. Elõször ugyan nem oda, hanem Fehérvárra, de ott a felszerelés gyakorlatilag nulla volt. Ezért felhívták Gödöllõt, de a lónak amúgy kb. 1% esélyt adtak a túlélésre. Mielõtt azt mondták volna a gödöllõiek, hogy jöhet, azt mondták, várjon, elõbb megnézzük, van-e egy lónyi hely a dögkutunkban...

#57 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.993 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 6. - 15:00

molySzioka!Én sem adnám soha vágóba a lovamat!Nem ezt akartam mondani...Csak gondolj bele,hogy vannak pl bérlovardák,szegények,stb...Õk nem tehetik meg általában az összes lovukkal,hogy elaltassák...Persze az érme másik oldala,hogy igaz a lovad,barátod halálával,de más állatokat meg megmenthetsz(kutya,macska).Azthiszem ez a természet rendje ,hogy állatok születnek és hullanak el..Ezt sajnos mint ahogy már valaki itt is mondta :Ahol állatok élnek ott pusztulnak is el..Tudom,hogy nem lehet megszokni..Sajnos volt alkalmam már elégszer alkalmam ott lenni ilyen eseteknél..Madaraknál,macskánál,lovaknál..Elég volt,de ez sajnos hozzátartozik az élethez.AndiAz engem is érdekelne:Ha mégis ugy alakul ,hogy elpusztul egy ló,mit lehet tenni?1:altatás(temetni, a méreg miatt)2:lelövés(eltemetni,??)3:vágóhid-(eltemetni,kutyatápnak ajánlani)Van más is?T64?ugye ez a neve az altatóanyagnak?

#58 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 6. - 21:17

Andika, nagyon aranyos vagy, de kissé félreértettél. Nem a halállal való megbarátkozásban van a hiba, (mint Realcowboy írta: "ahol lovak élnek, ott lovak halnak is") hanem a halálhoz való hozzáállásban. Egy madár és egy macska természeténél fogva és természetes szabadsága megtartása okán soha nem lehet a társa egy hétköznapi embernek. Barátja pedig végképpen nem, ahogyan ezt én nem is mondtam sem lóra, sem más állatra. (Errõl már beszéltünk itt, a fórumon.) Kutya lehet. A kutya rajongani fog, istene lehetsz, mint irodalomból tanultuk: meghalhat éhen a sírodon. Egy ló nem fog. Mindegy, kit, mit veszítesz el, ha szereted, fájni fog, és ez rendben van így, és ha szereted, nem küldöd vágóhídra, akkor sem, ha te vagy a legszegényebb. Mert kell lennie módnak. Sokunk szegény ahhoz, hogy vállalja egyátalán a lótartást, ha ésszerûen végiggondoljuk, mégsem várunk a Lottó ötösre. Belzebubom nagy, egyoldalú "szerelmem", a bankszámlám akkor sem volt sehogy, amikor megvettem és mégis lett valahogy és mindig kell lennie valahogy.moly

#59 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 7. - 20:16

"Az új közvélemény nem is engedett más állatot az étlapra kerülni, mint amit étekül neveltek a gazdaságok. Háziállatainkat nem, hiszen azokkal társadalmi szerzõdést kötöttünk! Lovak, kutyák, és macskák szolgáinkká, társainkká szegõdtek, nem pedig táplálásunkra. S ha egy ló az életét a szolgálatunkban tölti, vénségére jó sorsot érdemel."/Desmond Morris: Miért csinálja...? A ló/

#60 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 7. - 20:21

Azt hiszem, ide illik a legjobban a kérdésem/kérésem... Már més topikban is krétem segítséget, csak ott a zablákhoz kapcsolódóan. Meg kéne valahogy találnom, és kinyomtatnom a Svájci Állatvédelmi Törvényt, és a kivonatot a rajt. vizsga elméleti füetébe kéne beraknom... Kerestem, kutattam a neten, semmi... Esetleg valaki tudna segíteni?

#61 Blue

Blue

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 485 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 7. - 20:43

Csak egyetlen dolog biztos az életünkben! Abban a pillanatban hogy megszülettünk, halálra lettünk itélve, mint minden élölény! Nagyon sokat foglalkoztam már ezzel a témával. Nem egyszerü a döntés és sokminden a helyzettöl teszi függövé a választást! Egy azonban biztos! Egészséges életet akarok biztositani a lovaimnak, de soha semmilyen körülmények között sem szeretném meghosszabitani a lovaim szenvedését!ehh.... :(

#62 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 3:17

Az igazán ideális megoldás megnyerni az ötöst és nyitni egy ló nyugdíjas otthont, ahol gondtalanul élhetnek amíg meg nem halnak.Haláluk után pedig temetés.

#63 Pallasz

Pallasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 151 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 18:36

Én is láttam egyszer egy nagyon nagyon megdöbbentõ filmet.Errõl szólt hogy a lovakat kamionon viszik.Rejtettkamerás felvételeket mutattak.az egyiken az egyik lovacska ágaskodni kezdett és beleakadt a lába a kamion oldalában egy rácsba.Nem tudta kihúzni.Erre a kamiont vezetõ tag odament a kisbaltával és néhány csapással levágta a lábát a lónak. a patája fölött.Majd lelépett mintha mi sem történt volna.Egyszerüen meg sem tudtam szólalni...egy szerencsétlen,védtelen állattal hogy lehet ilyet tenni??? :mad: Posted Image Aztán a riport vége az lett h a stáb nem tudott mást elérni "csak"hogy megitatták az elcsigázott lovakat és a kamion ment tovább.mert a papírok rendben voltak...szóval áá meg van ez szervezve

#64 Lear

Lear

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 677 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 19:08

Akár mi is a döntés eredménye, az nagyon nehéz.Volt egy csikó, akit egy hetes korában elütött egy trabant, mert az istálótulaj lánya kivitte a kancát és a csikó utánnukrohant keresztül sz úton. Több helyen eltört a lába, lapockája, bordái, az elejében szinte minden ami törhetett. Hiába mûtöttük többször, nem volt mit tenni. Az ölemben volt a feje, mikor beadta az orvos az altatót és örök álomba simogattam. Õt utánna kivittük az erdõbe és eltemettük. Tisztavérû arab csikó volt. Egy telivér tenyészkanca a töki ménes felszámolása után hozzánk került. Egy éjjel kiszabadult, ömlött az esõ, a trafóház mellett áthúzott az áram az esõ miatt és agyoncsapta a lovat. Õt elszállították és csontliszt lett belõle, amit valószínûleg a malacokkal etettek meg. Az okos/buta állatokró annyit, hogy pár hónapja munkakapcsolatba kerültem egy vágóhíddal. Õk marhát és sertést vágnak exportra. Mikor a terepfelmérést tartottuk, a gyárba érkezett egy szállítmány disznó. A teherautó rátolatott a rampára, elkezdték leterelni az állatokat a vágócsarnokhoz. Kinyitották az ajtót, és a malacok meglátták, az elõzõ körben érkezett, a csarnokban heverõ, már letaglózott társaikat. Abban a pillanatban tudták, hogy mi vár rájuk. Senkinek nem kívánom, napokig rémálmodtam tõle.A lehetõségek: vágó, és lesz belõle kutyakaja fehérjefeldolgozó és csontliszt, vagy gyógyszeralapanyag, vagy az isten tudja mi lesz belõle.dögkút: aki látott már ilyet, az tudja, hogy mit jelentvagy hulladékégetõ:és elégetik mint veszélyes hulladékot.Azt hiszem, egyik sem jobb mint a másik, nekem az a véleményem, hogy Õ már akkor úgy sincsen a testében, vagyis én élve nem adnám sehova, max ha már elaltattam. [ 09 Február 2003, 18:11: Az üzenetet átszerkesztette: Lear ]

#65 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 19:15

Learrel jórészt egyetértek. És ami a legnagyobb igazság, hogy a jó gazdának (jelen esetben lótulajdonosnak) a legfõbb, legfontosabb dolga ilyen esetben, hogy jó helyen, jó idõben, jót döntsön... És próbálja a ló érdekeit nézni, ne hallgasson az "önzõsségére". Itt arra gondolok, hogy kegyetlenség (és ugyanakkor, tudom, hogy baromi nehéz) egy állaztot azért életben tartani, mikor már csak a gyógyszerek ezrei tartják életben, és már menne el, mert a gazda nem akarja elveszíteni, nem akar a búcsúval szembenézni. Ez a legnehezebb szerintem. Szerencsére még ilyenrõl soha nem kellett döntenem, és nem is szeretnék. Posted Image

#66 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 19:38

Kedves Apple! Volt egyszer egy Gusztáv nevû tengerimalacom. Mérget evett, az állatorvosunk egy fillért sem adott volna az életéért. A malac szenvedett. Az orvos azt mondta, tud adni neki injekciókat, de ne legyünk nagy reményekkel. Azt mondta, engedjük, hogy elaltassa. Túlélte. Szenvedett, de meggyógyult. Tudtuk mi, hogy jól döntünk? Honnan tudtuk volna? Gusztáv nem közölte, hogy helló, nem akarok ám elpatkolni, csak nagyon úgy festek, várjatok nyugodtan. WinchEszterrel testvérek voltak a kutyáink, megmérgezték õket, az övé tovább élt, mint az enyém. Vért hányt, injekciót, infúziót kapott, nem altattattuk el, nem élte túl. Õ sem mondta, hogy "menne már". Nem mondható, hogy bárkinek "dolga" jól dönteni. Jól dönteni nem egyszerû. [ 09 Február 2003, 18:39: Az üzenetet átszerkesztette: moly ]

#67 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 20:06

Nem azt mondtam, hogy kötelessége. Ezzel azt akartam érzékeltetni, hogy milyen nehéz jó gazdának lenni... Nekem is van két macskám, szerencsére még nem voltam velük sem ilyen helyzetben.És erre értettem azt is (úgy is), hogy ebbe a jól döntésbe beletartozik az is, hogy ha több lehetõség közül lehet választani, akkor próbáljuk meg a leg"emberségesebb" módot választani. Teszemazt, ha a mérleg egyik oldalán ott van a vágóhíd, a másikon a gyógyszer, és utána az eltemetés -ahogy Lear mondta, õk egy erdõbe temettek-, és ezek közül LEHETÕSÉG van választani, akkor sztem a gazdának kutya kötelessége az elaltatást, és nem a kamiont választani.Csak ezt akartam mondani, de nagyon úgy fest, hogy erre egy kioktatást kaptam. :confused: És a már menne el alatt nem úgy értettem, ahogy Te. Hanem úgy, hogy ha nyilvánvaló, hogy ha életben tartják, akkor is max. már csak napjai vannak hátra, nem éppen kínmentesen, sztem AKKOR nem szabad életben tartani arra a pár napra, és itt volt még az is, hogy _psuztán csak mert a gazda fél elveszíteni õt, és nem nézi a ló állapotát_. [ 09 Február 2003, 19:10: Az üzenetet átszerkesztette: Apple ]

#68 Lear

Lear

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 677 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 20:09

Amit még hozzáfûznék, hogy addig, amig egy pici esély is van rá, hogy változhat az állat álapota, addig nem altatok. Mikor legutóbb a kutyusom, aki 18 éves foxi-tacskó keverék kutyus volt és velem együtt nõtt fel, már nem volt foga, csak azt ette meg ,amit pépesítés után a szájába tettem, már nem tudott felkelni és nem tudta "szükségleteit" elvégezni, akkor hívtam az orvost és adtam be az injekciót. Az utolsó években már sokezer forintomba került a napi gyógyszeradagja, de amig tehettem érte valamit, azt megtettem. Ha egyszer a lovam kerülne ilyen helyzetbe, érte is ugyanigy megtennék mindent.

#69 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 20:14

idézet:
Eredeti szerzõ: moly:Nem mondható, hogy bárkinek "dolga" jól dönteni. [/QUOTE]Nem, de ha már vállalunk egy állatéletet, akkor dolgunk TÖREKEDNI a jól döntésre...

#70 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 20:50

idézet:
Eredeti szerzõ: Apple:Csak ezt akartam mondani, de nagyon úgy fest, hogy erre egy kioktatást kaptam.[/QUOTE]Apple, ne legyél már mimózka, dehogy akartalak kioktatni! Hogyan tehetném, hogyan tehetné azt bárki, aki csak elszenvedõje a sorsnak, nem irányítója! Meg ne sértõdj, amit írtál, kedves és mély érzésrõl tanúskodik. Csak azt akartam érzékeltetni, mennyire nem tudhatjuk, mit hoz a jövõ és ezért mennyire nehéz tudni, érezni, mi a jó döntés. Pláne, hogy nem tudjuk meg, mi lett volna, ha másképpen döntünk. Béke, béke, Apple, tényleg nem akartam támadni, na. Posted Image

#71 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 21:01

Posted Image

#72 WinchEszter

WinchEszter

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 592 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 9. - 22:53

idézet:
Eredeti szerzõ: Blue:Egészséges életet akarok biztositani a lovaimnak, de soha semmilyen körülmények között sem szeretném meghosszabitani a lovaim szenvedését!ehh.... :( [/QUOTE]Bár tudom, a Blue-tól idézett szöveg nem igazán erre vonatkozott, de azt hiszem, hasonló okokból (is) vagyunk itt néhányan "lógyûjtõk". Most ugyebár nem azokra gondolok, akik "könnyû" helyzetben vannak, mert egy szem édes pici lovacskájuk van, akit semmi pénzért nem adnának el, hanem azokra a "pechesekre", akik már több lovat is gyûjtöttünk magunk köré ilyen vagy olyan módokon. Az egyiket azért nem adnám el, mert eleve a szívem csücske. A másikat azért, mert - bár véletlenül született, de mégiscsak - a szívem csücske lovam csikója, és mint véletlenül született és következésképp süttetlen "zabigyerek", ha eladnám, nagy valószínûséggel elõbb vagy utóbb egy ilyen sokat emlegetett halálkamion utasává válhatna, ha elkallódik. A harmadikat azért nem, mert ha már "kimentettem" egy borzadványos kupec istállójából, akkor nem szeretném, ha ismét egy ilyen helyen kötne ki, a negyediket... Soroljam? Biztos rengeteg ló él a világban az enyémeknél sokkal jobb körülmények közt. Melegebb az istállójuk, kevésbé sáros a karámjuk, több az abrakjuk, kevesebbet dolgoznak és csillogóbbra pucolt a szõrük. De felelõs vagyok azért, amit megszelídítettem. És ez néha akkor is nagyon nehéz, ha nem az életérõl vagy a haláláról, "csak" szimplán a jövõjérõl kell döntenem.Nekem eddig egyetlen lovamat sikerült igazán megnyugtató módon eladnom. Igaz, az alku megkötése után hetekig kellett átszaladgálnom az új tulajdonos kertjében épülõ kis istállóhoz, és még az ajtóra tervezett függöny színében is kikérték a tanácsomat, hogy vajon tetszeni fog-e a lónak. Aztán késõbb egy lovardát is nyitottak, ahol ennek az elsõ lónak soha nem kellett dolgoznia. Kövér volt és elégedett, és azt hiszem, egyáltalán nem járt rosszul, hogy elkerült tõlem. De a többiek? Hiába tudtam, hogy az elsõ állomás, ahová eladom az illetõ lovat, jó hely, ha közben egy év múlva már azt sem tudták, hová adták tovább. :(

#73 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 12. - 14:59

A témát illetõen, már nagyon sokszor leírtam a véleményemet (azt nem tudom ebben a topicban-e) és az én problémámat az elõzõ lovammal. Hála nem kellett elaltatnom, egy ismerõs rokonához került, aki lovagolgat rajta és próbálja a fájdalmát különbözõ módszerekkel csökkenteni illetve tünetmentessé tenni, ami úgy néz ki, idõszakosan sikerül is neki. Nos,a ló nagyon jó helyen van, 2 hete voltunk meglátogatni és úgymond megnyugodott a lelkem.Ami a bérlovardákat illeti (tisztelet a kivételnek, tudom itt csak olyanok vannak! Posted Image ), azoknak az az érdeke, hogy a nyári idõszakban olcsón vegyenek lovat és ha nem tudják télen is finanszírozni a tartást, nekik "egyszerûbb" vágóba adni, valamennyi pénzt is kapnak, aztán tavasszal új állomány kerül a lovardába. Nyáron naponta többször több lovas alatt kihajtják õket...én is jártam ilyen helyen...akkor még nem gondoltam bele ezekbe a dolgokba... :( Szóval nem egyszerû...Aki csak azért tart lovat, mert egy sporteszközt lát benne, azt soha sem lehet meggyõzni arról, hogy a ló (és a többi állat) érzõ lény. De tapasztalatom szerint ez az embertipus, az emberekkel is ugyanúgy bánik, arrogáns természetû, ugyanakkor gyáva.Mint már leírtam, nem a pusztulás a borzasztó, hanem az oda vezetõ út és a végzet mikéntje.Nem az a baj, hogy húst eszünk, hanem ahogy ezekkel a feláldozandó állatokkal bánunk. Legyen az háztáji, vagy nagyüzem.Szerintem ennek a "ceremóniának" az állatra nézve szinte észrevétlenül kellene megtörténnie, úgy, hogy agyilag ne tudja, ne legyen ideje felfogni, mi is fog vele történni...õk bepánikolnak, nem tudnak úgy gondolkodni, mint az emberek...és ha valaki belegondol a saját eljövendõ halálába, vagy volt halálos veszélyben, az megérti az állatok halálfélelmét (is).Én is voltam vágóhídon (A Kispesti vágóhídon kellett aszfaltoznunk), bár nem mentem be "oda", mert nem voltam képes rá, de az üzemvezetõ biztosított róla, hogy nagyon humánusan történik minden. Aztán a kollégám mesélte, hogy épp mikor ott dolgoztak, véres malac rohangált visítva...ennyit a humánumról...)Szóval, kutyát, lovat, macskát és egyéb kedvencet és nem kedvencet, ha muszáj, csak gyorsan és lehetõleg fájdalommentesen elpusztítani...Lovaknál valóban csak a test felajánlása jöhet szóba pl. kutyamenhelynek, vagy egyéb ragadozókkal foglalkozó intézménynek. DE! Õk is csak télen tudják tárolni a nagy mennyiségû húst, úghogy nyári idõszakban ezzel a dologgal gond van....Számomra visszataszító az olyan hírdetés is mint: "Kényszervágó marhát, lovat veszek, lehet béna, elléssérült is."Nos egy szerencsétlen béna állattal hogyan bánnak? Hogyan teszik fel a platóra??? Markolóval!!! Kipróbálhatná az, aki megteszi!!!

#74 Nagy Pej

Nagy Pej

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 35 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 14. - 15:24

tudom hogyha már eszed,akkor már mindegy,de én elvbõl nem szeretnék.+nem is tudnék.(ha tudnám)

#75 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.993 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 17. - 20:48

Ha jol tudom vannak orszagok ahol olya a vagohid ,hogy az allat olyan tavolsagban van a vagotol,amig ra nem kerul a sor,hogy nem hallhatja a tobbi allat szenvedeset.Es onnan viszik csak par percel korabban oda az allatot ahol vegulis megolik...Ez azert sokkal humanusabban hangzik,megha vago is...szerintem...Minimum ennyit meg a magyarok,olaszok,stb is biztosithatnanak...puszi.Andi

#76 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 18. - 14:05

idézet:
Eredeti szerzõ: andika1:Ha jol tudom vannak orszagok ahol olya a vagohid ,hogy az allat olyan tavolsagban van a vagotol,amig ra nem kerul a sor,hogy nem hallhatja a tobbi allat szenvedeset.[/QUOTE]Már bocs, de egy modern vágóhídon, ha szenvedést kell hallani, már rég rossz!Inkább a szagok miatt tartják messze õket....

#77 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.993 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 18. - 19:46

Sziokaok,igazad van de a lenyeg megis az,hogy nem olyan szadista...Andi

#78 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 19. - 19:23

andika:tény, h az olaszok sok lóhúst esznek, most jöttem haza és bizony az élelmiszerboltokban külön lóhúsrészleg van, ahol van csacsi-, csikó- és lóhús külön választva, azonban úgy hiszem, nincs adatod róla, h hogyan ölik le az állataikat. azok a hírhedt kamionok olaszországba MENNEK, csak épp nem olasz kamionok. az meg ugyan ne az olaszok sara legyen, h pl románia hogy küldi oda az olaszokat.még a végén egy olyan kép alakul ki az olaszokról, amit (ismerve õket) kikérek a nevükben.ne kövezzetek meg amúgy, de a kínaiak meg akkor kutyazabálók? hányótok szereti a kutyákat? akárhogy is nézzük, a lóhús tudtommal az egyik legtisztább hús. félre ne értsetek, soha nem küldeném saját lovamat vágóba és felháborítónak tartom magam is. azonban jobb lesz akár nekünk, akár a lovaknak, ha most errõl beszélünk? engem dögre lehangol... ezzel ugyan nem segítünk egy lovon sem.

#79 andika1

andika1

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.993 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 21. - 11:22

UnicornSzoka ;n nem emeltem ki az olaszokat egyaltalan.Amugymeg nekem az egzik kedvenc nepem az olasz,ugyhogy en aztan tenyleg nem bantom oket.pussz.Andi

#80 WinchEszter

WinchEszter

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 592 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 21. - 12:00

Hát... tényleg nem kéne rasszista vitát nyitni az eredeti téma helyett. Ugyanígy nem vet jó fényt az olaszokra a vadászaik számtalan zûrje sem :mad: De ettõl még nem minden olasz szadista madár- és lógyilkos, ahogyan a magyarok közül sem mindenki lop, aki Bécsbe indul bevásárolni :D