Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Versenylovak (Telivér, Ügető)


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
48 válasz a témához

#1 Bettie

Bettie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 183 hozzászólás

Közzétéve 2012 július 31. - 15:22

Sziasztok! Átraktam ide a témát a versenylovas honlappal kapcsolatban, mert az Eladó lovak c. topikhoz nem igazán illett. :) www.versenylovak.at.hu A honlap célja a versenylovakkal kapcsolatos pozitív vélemény kialakítása a potenciális vásárlók körében, melyet személyes tapasztalatokkal, beszámolókkal lehet alátámasztani. Az eladásra kínált lovak adatbázisa segítséget nyújthat az adás-vételi ügyletek lebonyolításában, a megfelelõ ló kiválasztásában. Akár ide is jöhetnek tapasztalatok/személyes beszámolók a tulajdonosoktól.... :) IDÉZET(rongyo @ 2012.07.30, 14:06) * jó drágáért mérik smile.gif IDÉZET(Bettie) Szerintem ez egy átlagár... végülis egy sima hobbyló is ekörül van, vagy még magasabb az árkategória. smile.gif IDÉZET(rongyó) Igen, egy hobbiló ami hobbistáknak van, heti egy-két alkalomra. Egy pályáról lehozott telivér (éppen csõdörök) átlovaglás nélkül, mert gondolom az nincs benne az árban, vajon jól elmûködik majd egy hobbista alatt? Persze ez csak költõi kérdés, úgyis törlõdik idõvel... IDÉZET(Zsófi2) osztom!szerintem is sok, és ki tudja, miért nem versenyzik már, milyen sérülése van...stb.. Attól függetlenül lehet, hogy tényleg szuper társa lesz egy életen át, de lutri!!! rolleyes.gif IDÉZET(Bettie) Nekem is épp egy átlovagolatlan telivér mén jutott, életem legjobb lova lett belõle. biggrin.gif Persze nem kezdõknek, de én pl. szeretem, ha a lóban van élet, nem csak ellötyögök rajta. A csõdöröm semmitõl sem félt, egyedül, zabla nélkül is ellovagoltam, megbízható, intelligens társam, barátom volt. Ha választhatok, csak telivért vennék, egy másik dimenzió, a telivér repül smile.gif Szóval én bátran ajánlok telivért mindenkinek, aki nem kezdõ, nem iskolalovat keres, és van benne egy kis bátorság, türelem, na meg egy kis õrültség. biggrin.gif Utólagos engedelmetekkel bemásoltam a beszélgetés fonalát, hátha dûlõre jutunk valamilyen szinten :D

#2 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2012 július 31. - 15:37

Szerintem ezt a ló temperamentuma válogatja,de átlovaglás nélkül kezdõknek?hmm nem is tudom,de átlovagolva nagyon sok jó telívér van lovasiskolákba és kezdõk alatt.Szerintem így átlovagolatlanul és szinte alig belovagoltan,ha ez annak nevezhetõ,így kicsit sok az áruk.

#3 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2012 július 31. - 15:45

No látod Bettie ez egy jó kezdeményezés! Vitassuk meg! Én azt gondolom, hogy ár-érték arányban a 300e egy pályáról lehozott lóért több mint sok. És valószínû általánosságban alkalmatlan egy hobbi lovasnak. De engem meg lehet gyõzni :) szívesen olvasok pozitív példát. Hogy releváns legyen a véleményem, igen vannak lovaim, igen foglalkozok lovakkal, lóeladással, vétellel, lovagolok is hobbi szinten és megvan a véleményem mind a hobbilovasokról mind ez eladókról úgy általában.

#4 Bettie

Bettie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 183 hozzászólás

Közzétéve 2012 július 31. - 16:01

Vezer, én úgy írtam, hogy NEM kezdõnek, hanem egy bátor haladónak :D

Rongyo, abban egyetértek veled, hogy amíg sok az ellenérzet a telivérrel szemben, és nincs kellõ energia ráfordítva az átlovaglásra, addig az emberek nem fognak venni drágán telivért.
De ezek a lovak szinte minden sportra alkalmasak, intelligensek, szóval maga a fajta bõven megér ennyi ráfordítást, csak hát hiheten, hogy micsoda ellenszenvet tanúsít egy átlag hobbista a telivérekkel/ügetõkkel szemben. Tapasztaltam. Amikor közlöm, hogy én imádom a telivért, szimplán hülyének néznek. Mert a telivér "bolond". Az, hogy érzékeny, nem azt jelenti, hogy nincs agya. Sõt, véleményem szerint messze túlszárnyalja az átlag iskolalovak intelligenciaszintjét, csak ezt tudni kell kezelni. Munka, idõ, türelem, a három legfontosabb, ami szükséges egy jó telivér idomításához. Szerintem aki meg csak egy kész lovat akar venni, nem társnak tekinti, inkább eszköznek. Aláírom, hogy kezdõknek nem való telivér, de én úgy gondolom, hogy egy kezdõnek még semmilyen saját ló nem ajánlott.

Edited by Bettie, 2012 július 31. - 16:03.


#5 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2012 július 31. - 16:47

Jól írod: munka, idõ, türelem. Egy átlag hobbistában ez nincs meg. Egyik sem. Az átlag hobbiló-felhasználó vasárnap kimegy a lovához (jó esetben), lepucolja, felnyergeli és felül rá. Én úgy tapasztaltam, hogy egy telivér lónál ez egyenlõ a balesetivel. Mármint a lovasra nézve. Egy átlag hobbista csak jól akarja magát érezni, õ nem kíván harcolni, küzdeni a lóval. Õ utazni akar a lován. Ennyi. Nem kétlem a telivér jó tulajdonságait. De szerintem tudomásul kell venni, hogy ez nem az a típusú ló, akinek elég heti egy foglalkozás. És nem elég néhány év lögyögés a lovon ahhoz, hogy utána vegyen az ember egy pályáról lehozott telivért. És persze vitatkozhatunk, hogy kinek mit jelent a hobbista kifejezés: a nem versenyzõ, ámde korrektül lovagló, versenyszintû, mindennapi munkát végzõ lovast, vagy a tényleges átlag hobbilovast, aki a legkevésbé sem lovagol korrektül, viszont cserébe jó ritkán.

#6 Bettie

Bettie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 183 hozzászólás

Közzétéve 2012 július 31. - 17:04

Nos igen, sok ember mentalitásával van a legnagyobb baj, hogy a ló csak egy eszköz a hétvégi szórakozáshoz. De vannak jó példák is, akik rendszeresen és lelkiismeretesen foglalkoznak az állattal, amit általában meg is hálál a ló. A telivért/ügetõt tényleg ilyen embernek lehet meleg szívvel ajánlani, de õk sem mernek vásárolni e fajtához tartozó egyedeket a kétes, sõt, rossz hírük miatt. Pedig sok esetben többet adnak, mint szerényebb vérmérsékletû társaik. Számomra hatalmas elõny a gyorsaságuk, ami kimagasló, össze sem hasonlítható más lovak sebességével. Tapasztalatom szerint a galoppon futott lovak nagy általányban nem ijedõsek, mert megszokták a tömeget, az éljenzést, a váratlan fordulatokat (teszem hozzá a Kincsem Park feletti áthaladó repülõforgalmat). Ezekben a lovakban megtalálható (sõt, tenyésztési cél) a küzdõszellem. Én 2-3 év rendszeres lovaglás után vásároltam meg a telivér ménemet, nulla tapasztalattal mind telivér, mind csõdörök terén, de jobb "elsõ lovam" nem is lehetett volna. Mindig vigyázott rám, egyszerûen megérezte, milyen kedvem van az adott nap, hihetetlen érzékenységgel viszonyult hozzám. Imádtam, a mai napig visszasírom, hogy annak idején eladtam tanulmányi okok miatt. :(

#7 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2012 július 31. - 18:21

Persze a bátor haladó már látott a tv-ben lovat :kir: Nem tudom, én szeretem az túlzás, de nem vagyok telívér ellenes.Inkább azt mondanám sok embernek az érzékenységük miatt nem való,de azért ha megnézed a hobbysták 300ezerért kapnak hobby lovat,amire felülnek aztán elkecsetülnek az erdõbe.De a galoppról jött lovakat még õk átlovagolni nem tudják az plusz pénz,ezért sok a 300 értük.

#8 Rontó

Rontó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 632 hozzászólás

Közzétéve 2012 július 31. - 20:10

én is hozzászólnék a témához, ugyanis nekem is pályáról vásárolt telivérem van, és hobbista vagyok. ez a 4. lovam, és ez végre életem lova! még nincs 1 éve, hogy megvettem. csõdör volt, azonnal heréltettem. egyébként nem sokban különbözik egy átlag magyar lótól, tény, hogy nagyon tud repülni, de én sosem "küldöm" meg, néha megengedem, ez is pont elég izgalom. én heti 4-5 alkalommal nyúzom, szinte csak terepen. jól bírja, sõt igényli is, bár volt olyan, hogy 1 hétig nem ültem rajta és nem volt semmi gond. ridegtartásban tartom, beálló sincs, simán bírta a telet és a nyarat is. az mondjuk tény, hogy hosszútávon nem lenne jó neki a heti 1 órás sétálgatás, mert azt mondják, hogy akkor hízik a telivér, ha mozgatva van, és ezt tapasztaltam is. az árakról meg én is azt mondanám, hogy igen drágák 300-ért csõdörként. én alagon vettem, és az adott istállóban 4 eladó ló volt, késõbb is jártam ott, akkor is volt 4 másik eladó és ott az egység ár 250.000 ft volt és ebbõl még lehetett picit alkudni. egyébként tény, hogy kockázat a ló lába, én megnézettem "szakértõvel", meg az enyém csak 1 szezont futott szerencsére. viszont elég sok lovat megnéztem, mire úgy döntöttem, hogy kinézek alagra, ha már itt lakom a szomszédban és mindig is vonzottak a telivérek. a következõ érvek szóltak mellette: - sütött, papíros, tehát tutira annyi idõs, amennyi, azok a szüleik akik, stb. - nem egy büdös trágyaleves istállóban nõtt fel állásban, hanem legelõn szaladgálva fejlõdhetett ki - orvosi kezelése biztosan kifogástalan, oltva, féreghajta rendesen - biztosan nem verték, szadizták - biztosan nincs elrontva lovaglásilag, tehát a száját nem cibálták, a hátán nem pattogtak. az más kérdés, hogy nincs nagyon finomra hangolva, de elrontva nincs (egyébként az enyémet amíg gyógyult a herélésbõl naponta lefutószáraztam és utána 1-szer ültem fel karámban és onnantól már jártam is vele terepre) ja és még annyit az elõnyökhöz, hogy lónézés szempontból se utolsó, hogy szezon végén elslattyogsz egy helyre és meg tudsz nézni sok-sok hasonló paraméterekkel rendelkezõ lovat egyszerre!

#9 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2012 július 31. - 20:38

ha átlovagolva-legalább alapszintre,az átlovaglás alatt kimagasló teljesítményt nem mutató pl.nem kifejezetten jól ugró méneket kasztrálva kínálnák,lehet,jobb lenne a keletjük. S még magasabb az ár :-( A lovastusán kívül igazán jól teljesítõ telivért ritkán látni.amelyik a pályán nem mutat nagyot,nem futja meg az idõt,elébb lekerül s olcsóbb is. Hogy nincs bántva? Már amelyik,a hevesebbjén ott a blinkesz,a jártatóban az ágaskodó,s a gépnél hisztiznek... Van jó fej-s jó fejû telivér,de a kivétel erõsíti a szabályt.Nem a 'Hobbilovas' vagy a 'Bátor Haladó' skatulyába tartozás határozza meg,hogy valaki bevállal-e egy elõreláthatóan menõsebb,vehemensebb lovat,vagy egy belovagló szükséget... ps.az átlag hobbiló-felhasználó szerényebb kiadású példányai hétközben dolgoznak,hogy aztán péntek délutántól vasárnap estével bezárólag,esetleg szabadnap,kibumlizhassanak-autó híján-a lovukhoz,akit abból a pénzbõl tartanak el,amiért hétközben megdolgoztak.ha valaki tudja,hogy ennyi idõt tud rászánni,s ragaszkodik a saját lóhoz,dícséretes önkritikát gyakorol,amikor kevésbé mozgásigényes hátast választ, már csak a ló szempontjából is.miért kellenek folyton a 'skatulyák'?

#10 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2012 július 31. - 21:30

Nálam több pályáról jött ló is volt és nagyon jó tapasztalataim vannak. Nem teljesen kezdõknek, de bátorság azért egyikhez sem kellett. Ott volt pl: Hamupipõke, akit a 10 éves unokahugom lovagolt terepen (is). Leginkább azért, mert szétuntam rajta magam. Nálam volt Excellenciás, aki bár érzékeny, de teljesen kezelhetõ, úgymond kisújjal megállítható volt. Aztán Waltraut, Samantha...sorolhatnám. Egyik sem igényelt komoly átlovaglást. Én telivér párti vagyok...vagy csak rohadt nagy mákom volt. :D

#11 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2012 július 31. - 22:06

Két szezont futott Meglepi, rövid átlovaglás után két kezdõt (a lányomat meg engem) cipel a hátán. (nem egyszerre). Minden hibát megbocsájt, okos, figyelmes, kiegyensúlyozott. Nincs egy rossz mozdulata sem, és ezt most szó szerint értem. Emellett kedves, érdeklõdõ, emberbarát. Rengeteget tett a fajta népszerûsítéséért, mert a telivérfóbiás német ismerõsök (maguk is régi lovasemberek) abszolut kedvence lett.

#12 Bettie

Bettie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 183 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 1. - 11:39

Öröm ezeket olvasni :ang:

#13 Stuszi

Stuszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.045 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 1. - 12:16

Aláírom, hogy kezdõknek nem való telivér, de én úgy gondolom, hogy egy kezdõnek még semmilyen saját ló nem ajánlott.


Ezzel én erõteljesen szembeszállnék. Szerintem igenis való saját ló minden olyan kezdõnek is, aki tud és akar elegendõ idõt/energiát/pénzt fordítani mind a lovára, mind a gyors és folyamatos tanulásra. (Annyit hozzátéve, hogy a kezdõ alatt azért én se azt értem, aki életében elõször lát lovat.)
A saját ló sokkal nagyobb ösztönzõ mint azt sokan gondolnák.
Amiben viszont egyetértek itt pár hozzászólóval: kezdõnek valami "birka" való, és az is csak úgy, ha van segítsége, akire néha támaszkodhat ha nehézségbe ütközik. (És itt nem a fórumra vagy a gyakorikérdésekre írt, "jaj meg akar enni a lovam, mit csináljak" típusú segítségkérésre gondoltam.)
Ja, és még valami: egy telivér nem szakértõ táplálás mellett hamar lerongyolódik. Van a falunkban egy ilyen ló (galoppról jött fél éve), patás agárnak hívjuk. Emellett a gazdája el se mer jönni velem lovagolni, merthogy az én "táncoslábú" lovam az övét úgy felhúzná terepen, hogy utána nem bírna vele...

#14 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 1. - 14:06

Tényleg jó sikersztorikat olvasni. Nekem is voltak elõítéleteim, de ez az angol, aki itt van, az én kis arab-póni mixeimhez képest tündér. Persze, õ is felpörög, ha elvágtáznak mellette, de melyik nem? :D Talán az a baj, hogy a régebbi (merem remélni, csak régebben volt ilyen :rolleyes: ) tömegtermelés nem foglalkozott az angolok lelkivilágával, ezért jött le pályáról sok lelkileg is sérült telivér.

#15 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 1. - 14:21

nagyon sok ügetõhöz volt szerencsém, tök belovagolatlantól a rég lovagoltig, az elsõ lovam is az volt. nagyon jó véleményem van róluk, az egyik legkényelmesebb mozgású fajta, ha azt nézem, mennyire lehet ezt egy fajtára ráhúzni, nem csak egyedre. lapos, egyenletes mozgása van, ami kezdõnek kifejezetten elõnyös. a fedezõmének egy részével úgy mentünk terepre, hogy akár sárló kanca is jöhetett velünk (ez persze erõsen lehet egyedfüggõ). rúgni egyik se rúgott, az ágaskodással voltak gondok, de megfelelõ lovaglással megoldható volt. ooo és hogy a kezdõség kérdését firtassuk: annak idején az elsõ lovam volt a bérlovarda réme, senki se szeretett ráülni, rohanós dög volt. felültem és nem téptem a fejét. két hónapra rá megvettük. néha ráültettem ismerõst, de nem értették meg, hogy ha nem bántják (húzzák) a fejét, akkor nem rohan, bár az alaptempója magasabb, mint egy átlag félvérnek. és szerintem a 250-300 még nem is sok, ha egészséges állatról beszélünk, egyáltalán nem. más kérdés, hogy selejtet (ami versenyzésre selejt), kapni jóval olcsóbban is, de úgy vagyok vele, hogy ennyit még nem sajnálnék egy jó lótól, rosszat meg úgyse akarnék megvenni :) angol telivérekkel nem volt sok tapasztalatom, de láttam szép, kerek díjlovat is, aki futott is elõtte, csõdör is volt. úgy magamnak nem kéne, de finnyás vagyok, arab se meg még csomó fajta nem, szóval ez nem a fajta hibája :D

#16 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 1. - 16:01

Meglepi,


Ez így nem ér! Milyen iskolába járt?!

#17 canesta

canesta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 122 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 2. - 9:47

Szerintem viszont lényegtelen a fajta. Láttam olyan félvért h egész úton majd meg haltam rajta és senkinek nem kivántam. És van egy 8 éves csõdöröm (igaz õ azt hiszi h fedezõmén) akit versenyszezonban alig lehetett körberugdosni a pályán. Ma tervezem h felpattanok rá, de legutoljára talán 2 hete ültem rajta. Õ már elfárad nyergelés közben :kir: , persze ott a két telivér kancám is. Az egyik helybõl robbanékony, heves, tüzes, a másik meg csak élénk vágta után ébredezik, de akkor nagyon. Mindhárom külön külön temperamentumú, hiába mind telivér....

#18 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 2. - 11:16

A honlap célja a versenylovakkal kapcsolatos pozitív vélemény kialakítása a potenciális vásárlók körében, melyet személyes tapasztalatokkal, beszámolókkal lehet alátámasztani.


Hogy lenne már lényegtelen a fajta, mikor a telivér és ügetõ fajtáról szólna a topic? :gm:

#19 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 2. - 11:53

Ez így nem ér! Milyen iskolába járt?!

Igaz, Meglepinek nagyon jó gyerekszobája volt, meg az elsõ szezonja is kíméletes. De a másodikat Alagon húzta le szegény, azt mesélték, már a nyergelésnél tökre leizzadt, ideges volt, habzott. Viszont alighogy kikerült a darálóból, visszatalált magára, és azóta is a a tõle megszokott nyugis, laza, kedves természetét mutatja. Ne úgy képzeljétek, hogy egy fülét-farkát lógató unott jószág, épp ellenkezõleg. Mindenütt ott van, jön, érdeklõdik, szorgalmas, füle a lovasnál, fürge, lendületes, vidám de nem hebrencs. Mindig az az érzésem, hogy nagy kedvvel dolgozik. Mintha mindig azt kérdezné, na, ma mit csinálunk? Most abbahagyom, mert éjfélig sorolhatnám a jó tulajdonságait :ang: Ja, és kicsit sem vagyok elfogult. :)

#20 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 2. - 12:33

Fifikusz! Ezzel a leírással teljes mértékben lejellemezted az eddigi telivérjeimet is. Igen! Ilyenek... :)

#21 canesta

canesta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 122 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 2. - 13:33

Hát nem tudom.Az enyém állandóan azt kérdezi : Hol a kaja? Mikor eszünk? Bemehetek, fárasztó kint állni a karámba?! Sok szénát adtál? Ha esetleg felülsz rám akkor se kell megmozdulnom ugye? Biztos vagy te abban h sétálni akarsz? Nem lenne jobb állni és enni? Ja és néha: Húúúú, csajozunk? :gm:

#22 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 2. - 20:38

Fifikusz! Ezzel a leírással teljes mértékben lejellemezted az eddigi telivérjeimet is. Igen! Ilyenek... :)

Ráadásul neked az anyukájához is volt szerencséd, tõled tudom, hogy Manyika is ilyen volt.

#23 Kispaci

Kispaci

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.078 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 5. - 10:37

Mind televérekrõl írtok, akkor én méltatnék egy ügetõt :) Az elsõ lovam és maga a tökély :) 6 éve vettem az ügetõrõl, sulky elõl, én lovagoltam be. Persze a munka, idõ, türelem hármas neki is kellett :) Vágtázni nem tudott, egy nagykört nem lehetett vele csinálni anélkül hogy össze ne csomózta volna a lábait, és még sorolhatnám, de nem volt vele nehéz dolgom és mára számomra a legtökéletesebb ló :) A kezdetektõl arra törekedett, hogy megértse, bármit is kértem tõle. Halál nyugodt (volt hogy én megijedtem egy felröppenõ fácántól, õ meg csak meghökkent hogy ugyan mit pattogok a hátán :D), de ugyanakkor temperamentumos, energikus és gyors :) Kötõfékkel, egyedül járok vele terepre, bent egy szál nyakmadzaggal ugrunk néha, fel lehet állni a hátán, lecsúszni a seggén, fát vágni a hátán (bár ezt még nem próbáltam) :D Igaz, hat év melóm van benne, e a kezdetektõl nyugodt, készséges és energikus :) Szóval én csupa jót tudok mondani az ügetõkrõl, ismerve Babája extra jó fej ménjét is, de ezt majd kifejti õ, ha akarja :)

#24 Bettie

Bettie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 183 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 8. - 11:40

A hivatalos nevüket is le tudnátok írni? :D Akkor felkerül a honlapra is. :)

#25 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 8. - 12:03

én is ügetőkről írtam. még jó, hogy elolvastad, kispaci. szimplán kötözködök: 6 éve vetted, ahogy írtad. 13 évesen nem a szüleid inkább? nekem 12 évesen ennyi félretett pénzem nem volt még, bár nekiálltam, de csak anyuék vették az ügetőmet.

Edited by Unicorn, 2012 augusztus 8. - 12:05.


#26 Stuszi

Stuszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.045 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 8. - 14:22

szimplán kötözködök: 6 éve vetted, ahogy írtad. 13 évesen nem a szüleid inkább? nekem 12 évesen ennyi félretett pénzem nem volt még, bár nekiálltam, de csak anyuék vették az ügetõmet.


Az még csak hagyján, nem tudhatod, lehet a zsebpénze annyi, mint másnak a fizetése. :dev:

Ami érdekesebb: ki adott egy be-/átlovagolandó lovat egy 13 éves lány alá, hogy lovagolja be magának?

#27 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 8. - 15:48

az nem annyira sci-fi nekem, 12 évesen kaptam az ügetõmet, akkoriban senki se tudta lovagolni. 14 évesen már átlovaglásra kaptam másik ügetõket. jófej lovak többségében, nem olyan, mintha egy 175 magas holsteini mént adnál oda belovaglásra. zablához, egyebekhez már szoktatva, a nyeregtõl se szeppennek meg, bakolni egy se bakolt, az ágaskodás meg kivédhetõ.

#28 Annie90

Annie90

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.552 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 8. - 15:49

Az még csak hagyján, nem tudhatod, lehet a zsebpénze annyi, mint másnak a fizetése. :dev:

Ami érdekesebb: ki adott egy be-/átlovagolandó lovat egy 13 éves lány alá, hogy lovagolja be magának?


Ha jólsejtem a topik meg nem errõl szól... plusz van néhány 13éves, akik alá szinte bármit lehet adni.

#29 Kispaci

Kispaci

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.078 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 8. - 18:10

Bocs, Unicorn, figyelmetlenül olvastam :) 13 évesen úgy vettem lovat, hogy 11 éves koromban elmehettem volna Angliába egy iskolai úttal, azt mondtam inkább elkezdek lóra gyûjteni, 1,5 évig a kis zsebpénzemet amit akkoriban kaptam félretettem, és 2006-ban aprópénzért vettem a lovam (hivatalos nevén Hammert) :) Mivel azonban a zsebpénzemet nyilván a szüleimtõl kaptam, mondhatjuk hogy tõlük kaptam. 13 évesen több mint 9 éve lovagoltam már, és ahogy Unicorn írta, azért egy pályáról lehozott ügetõ nem nyers-épp csak lovagolva nem volt.

#30 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 8. - 18:17

én 12 évesen mehettem vna angliába egy magániskolába meg lovazni, de akkor kaptam meg libuskát, az ügetõt, és nem akartam itt hagyni :)

#31 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 8. - 20:26

fröcsög a elitizmus,már itt is?!amúgy pont fordítva,sokan kamaszként azért csapódtunk az ügetõhöz vagy a galopphoz,valamiféle alapokkal azért rendelkezve,mert a szüleink nem engedhették meg maguknak,hogy lovagolni járassanak,így a mesterek szerényebb képességû lovait abajgathattuk.'ami nem öl meg',lusta,aranyos,meg ilyenek... Elõtte persze hajnalban kiganézod az istálló egyik szárnyát,nem is akárhogy,szalma leszed,négy oldalra igazít,fakockapadló felhomokoz,tiszta be,igazit,vizesvödör a sarokba-közben a ló felkötve,a fal mellé parancsolva reggelizik... Utána a halvérûekkel lehetett sétálni az udvarban vagy ügetni a jártatógép körül,ha régi bútordarab lettél,a pályán is.vasárnaponként,általában esélytelen kedvencedet kiglancolhattad,s felvezethetted a jártatóban.úgy örültünk ennek ís,a lovaglásnak is,mint majom a farkának.Újpalotán,a Vagonvárosban,a külvárosi telepeken vagy a pesti pályákon,sokunknak egyetlen lehetõség volt a lóközelségre...

#32 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 8. - 20:46

elitizmus, mert anyámnak üzleti partnere volt kint angliában a munkájával kapcsolatban és az ürgének éppen volt egy nagy lovas farmja és anyám annyira kedves volt neki, hogy felajánlotta, a tejfelesszájú kislánya menjen hozzá? tényleg. neki ugyanis a 150 ló kiadásai mellett ez mindegy volt. el tudod képzelni, hogy van ilyen? és újpalotán, a vagonokban is voltam. te tudod a legjobban. mintha nem ismerted volna magad is libust, ninát, õszirózsát és engem is tiniként. még kocsink se volt, csak a ló. tényleg elitizmus? jófej vagy. really.

#33 Stuszi

Stuszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.045 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 9. - 13:42

Ha jólsejtem a topik meg nem errõl szól... plusz van néhány 13éves, akik alá szinte bármit lehet adni.


Fogadatlan prókátor... :P Szülõként én azért nem adnék akármit a fiam alá, de persze kinek-kinek szíve joga.

És hogy ne csak off legyek. Én leszek a kicsit negatív reklám. Eddig 2 versenypályáról "lehozott" lóhoz volt szerencsém.

Az elsõ egy ügetõ volt, az egyetlen pozitívuma annyi volt, hogy relatíve kényelmes volta vágtája. Már amikor sikerült beugratni... Merthogy kb. annyi menõkedve volt, mint egy telehasú koalának, csak erõteljes csizma és pálcasegítséggel lehetett "magasabb fokozatba kapcsolni".

A következõ ló egy galoppról lehozott televér. Na vele nem lovagoltam, mert nem visz rá a lélek, hogy felüljek egy zörgõ csontú állatra. Kaja hegyek közt áll egész nap, de így is csak patás agárnak hívjuk.
Mindenesetre a gazdája sose mer eljönni velünk lovagolni, mert bár máskor mindig azt meséli, hogy a lova így nyugis meg úgy nyugis, végül csak kiböki, hogy az én nagyfiam csak felhúzná az idegeit és nem bírna vele...
Szóval "õ" az a ló, aki bebizonyította, hogy a lóban nem a vételár a sok. Fél év alatt ráköltötték a vételára dupláját gyógypatkókra, vitaminkúrákra, orvosi vizsgálatokra, extra minõségû szénára (merthogy finnyás is a lelkem), fogreszelésre, meg mittudoménmire.

Ettõl függetlenül biztos lehet ott is jó lovat találni, csak jól körbe kell nézni.

#34 ancsapancsa

ancsapancsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.894 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 9. - 14:26

Lovak nevét megosztanád velünk?

#35 Annie90

Annie90

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.552 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 9. - 14:30

Fogadatlan prókátor... :P Szülõként én azért nem adnék akármit a fiam alá, de persze kinek-kinek szíve joga.


Azért egy ügetõt ne vegyünk már egy kalap alá egy 3éves csikóval pl...
Nekem is van rossz tapasztalatom telivérrel meg teljesen pozitív is. Sosem hittem, hogy terepen kb pálcával kell püfölni egy televért, hogy ne maradjunk már le :gm:
Illetve ügetõvel is oktatunk, nem egy problémás darab lovaglásilag.

Edited by Annie90, 2012 augusztus 9. - 14:33.


#36 Stuszi

Stuszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.045 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 10. - 12:30

Lovak nevét megosztanád velünk?


Az elsõét nem tudom, lent van (volt?) egy alföldi tanyán. (Ahogy látom nem is messze tõled. Szülõfalumban, Szabadszálláson. :D ) Rég jártam ott.

A televért megkérdezhetem, mert a hivatalos nevét nem tudom. "Õ" Nagykapornakon van.

Azért egy ügetõt ne vegyünk már egy kalap alá egy 3éves csikóval pl...


Te figyu, mindenáron belém akarsz kötni? Ki beszélt itt 3 éves csikóról?
Írnék még, de nem akarok off-olni.

Amúgy tegnap kaptam egy olyan info-t, hogy az én szeretett nagyfiam anno Vörös Zsuzsanna öttusázó gyakorló lova volt. Nem 100%-os az információ, igyexem utánajárni. Mindenesetre õ érdekes ló, futószáron a legkisebb gyereket is rá lehet ültetni, karámban alap tudással el lehet lovagolni, de terepre vagy tudás, vagy nagy adag bátorság kell. :D

#37 axa

axa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 76 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 11. - 20:26

Azért én egyáltalán nem így emlékszem erre a lovaglásodra! Kicsit be voltál .... a vágtától, és fogtad rövidre a szárat, még jó, hogy nehezen indult. Elég egy pöccintés, és vágtázik. Úgy rémlik eléggé tetszett az a lovaglás, nem kellet félni az eséstõl. Tetszett akkor az is, hogy lehet könnyen irányítani. Aki megtanulta a helyes segítségeket, annak gyönyörûen megy. Akkoriban eléggé hiányos volt a tudásod, például az átlóváltás sarokból-sarokba. Ennek az ügetõnek nem relatíve, hanem nagyon is kényelmes a vágtája.
Nálunk egy másik ügetõ, már nagyon sok lovast tanított, ráadásul csõdõr is, karámban lovagolják akár 6 évesek is a kancák között, pedig fedezett is. Másik két ügetõvel díjlovagló (PÓNIKLUBOS) versenyen voltunk, elég jó százalékokat kaptunk, egyik országos Talentum Kupán 4. helyezést ért el díjlovaglásban!!! 5 éves lovunk is díjlovaglásban versenyez, akinek anyja angol telivér, apja ügetõ. Elsõ versenyén is teljesen nyugodt volt, mintha mindig ezt csinálta volna!

#38 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 12. - 7:18

Rövid összesítés a nálam megfordultakról: Excellenciás: atv - Jelenleg 22 éves, irdatlan jó kondiban Rétságon a tanyán. Egész nap legelõn, semmi meló. Pordenone: Évekig nálam semmi dolga nem volt, 1 csikója született, eladtuk egy vendégnek, azóta Tatabányán, de nincs hírem róla. Hamupipõke: atv - sokáig nálam, 12 éves unokahugom lova. 2 csikója született, eladtuk, jelenleg Vácrátóton igen jól érzi magát. Samantha: atv - sokáig nálam, csikója nem született, beleszeretett egy vendégünk, majd megvette, azóta Pesten a kertjében hobbilóskodik. :) Bravery: atv - Nálam évekig fed.ménként , aztán beleszerelmesedés okán eladtuk, most Pesten az új gazdi lovardájában hobbilóskodik. Waltraut: atv: Nálam 2 csikója született, saját tiszti hátasom, majd eladtam, most Felsõpetényben egy óriási legelõn a világon semmi dolga. Milestone: Nálunk üzemelt mint fed.mén, most a volt páromnál Vácon lakik...remélem boldogan. :) Remélem nem hagytam ki senkit...

#39 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 12. - 12:44

Manyika nem volt nálad?

#40 Bettie

Bettie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 183 hozzászólás

Közzétéve 2012 augusztus 12. - 20:35

Nagyon szépen kérlek Titeket, ne személyeskedjünk. :) Nem vezet semmi jóra, pláne ha még rosszindulatú is. Beszéljünk a telivérekrõl, ügetõkrõl, jót-rosszat, de ne egymás negatív-pozitív tulajdonságait vessézük ki. Az egy másik topik :) Szami, a honlapra kiírhatom a lovakat, akiket feltüntettél?

Edited by Bettie, 2012 augusztus 12. - 20:36.